Hořčík (Magnesium)

Základní informace
20-30 g hořčíku v těle dospělého člověka je asi ze 40 % uloženo ve svalových buňkách a v srdeční svalovině a zbývajících 60% procent tvoří pevnou součást kostí. Hořčík se s vápníkem podílí na výstavbě zubů a šlach. Jsou důležitými prvky pro přenos informací z nervů do svalů. Spolu se podílí i na udržování přirozeného napětí buněčné stěny (hořčík je uvnitř, vápník vně). Vztah mezi těmito minerály má být vyvážený. Samotný vápník může způsobit nedostatek hořčíku, naproti tomu příliš vysoké dávky hořčíku zabraňují vstřebávání vápníku.

Hořčík se podílí na vytváření a na aktivaci více než 300 enzymů, zvyšuje odolnost organizmu a posiluje imunitu. Působí preventivně před trombózou a infarktem (brzdí srážlivost krve), proti nadýmání a tvorbě ledvinových a žlučových kamenů. Hraje důležitou roli v procesu přeměny cukru na energii. Zklidňuje nervovou soustavu, protože má vliv na vyplavování adrenalinu, reguluje srdeční rytmus a je užitečný při léčení obtíží s prostatou. Při velké konzumaci bílkovin, především u sportovců jako jsou vzpěrači a kulturisté, je potřeba zvýšit příjem hořčíku.

Výskyt
Dobrým dodavatelem hořčíku v potravě jsou celozrnné výrobky, pšeničné klíčky, ořechy, sójové boby, kakao, přírodní rýže, ryby, drůbeží a skopové maso, sýry. Nesmíme zapomínat také na zeleninu a ovoce, z nichž nejbohatší na hořčík je listová zelenina, kukuřice, fíky, citrony, jablka. Průmyslovou výrobou a vypíráním těchto potravin dochází ke značným ztrátám.

Doporučená denní dávka
Denní přísun hořčíku se pohybuje okolo 300-400 mg. Těhotným a kojícím ženám se doporučuje vyšší denní dávka, tj. až 450 mg. Bohužel konzumace rafinovaných potravin (kupříkladu bílá mouka, loupaná rýže) vede k relativnímu nedostatku hořčíku v těle. Ke ztrátám tohoto minerálu dochází také výrazným pocením, vysokou intenzitou  či vysokými teplotami. Nedoporučuje se užívat hořčík po jídle, protože snižuje aciditu žaludku.

Nedostatek
Ke ztrátám hořčíku dochází při pocení, při onemocnění zažívacího traktu v souvislosti s chronickým alkoholismem, při jednostranné výživě. Je vylučován prostřednictvím ledvin a střev. Nedostatek hořčíku se projevuje nervovými a srdečními poruchami, neklidem, závratěmi, depresemi, bušením srdce, úbytkem váhy. Nepříznivě ovlivňuje látkovou výměnu, což se projevuje zvýšenou únavou, slabostí a bolestivými křeči ve svalech.

Nadbytek
U zdravých lidí se nemusíme nadbytku hořčíku obávat. Může však představovat nebezpečí u osob s ledvinovými chorobami nebo hyperfunkcí štítné žlázy, a to v podobě svalových slabostí, netečnosti, ospalosti, omámenosti, letargie, nedostatku koordinace apod.

Hořčík od A do Z

Ing. Zdeněk Rozehnal

Hořčík (magnesium) sehrává důležitou úlohu v prevenci a léčbě široké škály onemocnění

Bolest hlavy

Nejčastější typ bolesti hlavy je takový, při kterém se ortodoxní medicínou nezjistí žádné strukturální poškození mozku (pomocí CT MR), ani jiné onemocnění. V tomto případě hovoříme o primární nebo funkční bolesti hlavy, kterou trpí cca 20% populace.

Nejčastěji se jedná o migrénu, na druhém místě je tzv.tenzní bolest hlavy. Příčinou této primární bolesti hlavy je porucha neuroregulačních funkcí, ve kterých sehrává hořčík funkci neuroregulátora.

V této roli hořčík:

  • zabraňuje cévním stahům a zhlukování krevních destiček
  • stabilizuje membrány nervových buněk (povrchové obaly)
  • ovlivňuje mnoho receptorů v mozku
  • ovlivňuje tvorbu a uvolňování cévních a zánětlivých látek v mozku a neurotransmiterů (přenašečů nervových impulzů)

Všechny uvedené mechanismy se uplatňují při vzniku migrény. Je vědecky dokázané, že lidé, kteří trpí migrénami, mají v době akutního ataku nižší hladinu hořčíku v krvi, ale i nižší hodnoty koncentrace vnitrobuněčného hořčíku (při porovnání se zdravými jedinci).

Doplnění hořčíku u těchto postižených, vede k poklesu výskytu a dokonce i intenzity migrén. Některé výzkumy potvrzují účinnost magnézia i při tenzní bolesti hlavy, když při dlouhodobé léčbě magnéziem dochází k výraznému poklesu výskytu a intenzity bolesti (minimálně 3 měsíce).

A v konečném důsledku to pro pacienta znamená, že nemusí užívat tolik léků proti bolesti.

O migréně

Migrénami trpí přibližně 17% žen a 4% mužů, přičemž příznaky migrény u nich trvají zpravidla od 4 do 72 hodin.

U většiny postižených záchvat vyprovokuje kombinace více faktorů:

  • stres (paradoxně i úleva po stresu)
  • nepravidelná strava
  • hlad
  • některé druhy potravin (víno, čokoláda, zralé sýry)
  • nadměrná fyzická vyčerpanost
  • nedostatek, případně nadmíra spánku

Navíc u žen sehrávají při vzniku migrény důležitou úlohu i hormonální vlivy, především menstruace. I v tomto případě hořčík sehrává preventivní úlohu.

Existují dva základní typy migrény:

  • Migréna s aurou - vyskytuje se asi u 20% pacientů. Nejčastěji jde o přechodnou zrakovou poruchu, částečnou ztrátu zraku, případně jiné zrakové projevy (např. jiskření před očima)
  • Migréna bez aury - mívá ji přibližně 80% pacientů

Tenzní bolest hlavy

Tenzní bolest hlavy mají zpravidla lidé v depresi, anebo lidé vystavení dlouhodobým stresovým situacím v rodině, v práci nebo škole.  Tito lidé mají pocit oboustranného bolestivého difúzního napětí hlavy, často ve formě stahující se čepice, či obruče na hlavě.

Diferenciální diagnostika různých bolestí hlavy je záležitostí neurologa, přičemž jsou potřebné další pomocné vyšetření, jako je vyšetření mozku pomocí CT anebo MR. Dále vyšetření EEG, vyšetření krční páteře...

Mozková mrtvice

V případě prevence mozkových příhod je známé, že nízká hladina hořčíku zvyšuje riziko ischemické cévní mozkové příhody. Naopak, zvýšení příjmu hořčíku, už o 100 mg denně snižuje riziko jejího vzniku přibližně o 8%.

Mezi nejdůležitější rizikové faktory vzniku ischemické mozkové příhody patří:

  • vysoký krevní tlak
  • cukrovka
  • arterioskleróza (zúžení průchodnosti cév)

(Nedostatek hořčíku pritom sehrává významnou úlohu při vzniku všech uvedených rizikových faktorů)

Všeobecně je možno konstatovat, že hořčík rozšiřuje mozkové cévy, tím zlepšuje zásobování mozku krví, následně kyslíkem a živinami. V akutním stádiu ischemické mozkové příhody se nízká hladina hořčíku v těle může podílet na zvětšeném rozsahu poškození mozku.

Naopak, vyšší hladina magnézia při nedokrvení mozku urychluje obnovu energetické rovnováhy. Čím rychleji nastane po překonání mozkové příhody rovnováha, tím bývá lepší výsledný funkční stav - míra poškození mozku je nižší.

Tetanie

Tetanický syndrom je nejčastějším klinickým projevem nedostatku hořčíku v organismu. Odhaduje se, že asi 10% populace trpí příznaky tetanie. Tetanie je syndrom zvýšené nervovo-svalové dráždivosti, přičemž mimo nervově-svalových příznaků, jsou u postižených takřka vždy přítomné i projevy zvýšené dráždivosti centrálního nervového systému, srdcově-cévní příznaky, případně problémy s trávením.

Tetanický záchvat

Nejzávažnějším projevem tohoto onemocnění je tetanický záchvat. Ten přichází zpravidla náhle - nespecifickým pocitem nevolnosti a úzkosti, později pocity mravenčení, brnění v rukách a nohách, nebo v oblasti tváře, především rtů. Vrcholem záchvatu jsou křeče v rukách, nebo v chodidlech, které mohou vyústit až do nepříjemného vykrucování. Přitom je vědomí postiženého neporušené, nicméně je často přítomna hyperventilace - silné, nadměrné, hluboké a rychlé dýchání.

Uvedený stav doprovází úzkost a strach, který bývá důvodem pro přivolání lékařské pomoci. Rychlý ústup problémů se dostaví po podání hořčíku, případně anxiliotika - léku proti úzkosti.

Další projevy tetanie

Dalším, méně dramatickým příznakem tetanie, je zvýšené svalové napětí, především v oblasti svalstva ve tvářích a šíji a bolestivé svalové křeče v rukách a nohách. Často jsou doprovázeny mimovolnými svalovými záškuby v oblasti tváře, trupu nebo končetin.

Pro zvýšený sklon ke křečím lze hovořit i o spazmofilní neuropatii. Tito pacienti mají současně nižší práh vnímání bolesti, hůře bolest snášejí. Nejčastěji si stěžují na bolesti hlavy a páteře. Z dalších příznaků se jedná o náhle vznikající pocity nevolnosti (dokonce až pocity omdlení), celková slabost, nevýkonnost a únava.

Ze psychiatrických příznaků:

  • nespavost
  • pocit vntřního chvění
  • podrážděnost
  • nesoustředěnost
  • psychický neklid
  • úzkost a bezdůvodný strach

Někdy se vyskytne i pocit sevření hrdla, až pocit cizího předmětu v krku. Obdobně může jít i o křeče v břiše, průjmy, pocity na zvracení a stížené trávení.

Nejste hypochondři ani simulanti!

Pokud jsou projevy tetanie mnohotvárné a nespecifické, vzniká otázka, kam tento pacient patří. Většinou navštíví postupně neurologa, psychiatra, kardiologa a gastroentorologa. Paciet takto "otravuje" více specialistů, podrobí se mnoha vyšetřením, nicméně ty jsou všechny v normě. Přitom skutečně trpí zdravotními problémy, ale mají pocit, že lékaře otravují, že je lékaři hodnotí jako simulanty, či hysteriky.

Pokud se postižený nahodile střetne s empatickým odborníkem, tak ten by měl odhalit základní příčinu problémů. Následně nastoupí dlouhodobé užívání hořčíku - týdny až měsíce.

V případě nedostatečného účinku této léčby se potom přidávají léky na ovlivnění nervové dráždivosti (anxiolytika, antidepresiva a antikolvuziva).

Diabetes mellitus (cukrovka)

Cukrovka je chronické progredující onemocnění, které je způsobeno poruchou metabolismu cukru v těle. Vznik cukrovky má více příčin, přičemž nejjednodušší vysvětlení je, že vzniká v důsledku jedné anebo více poruch - snížená produkce inzulínu ve slinivce, slinivka produkuje tento hormon v nesprávném čase, nefunkčností inzulínu v těle. V případě těchto poruch se zvyšuje hladina cukru v krvi, přičemž při každém jídle se ještě zvětšuje. Vzhledem k tomu, že zvýšená hladina cukru v krvi nezpůsobuje citelné těžkosti, nemusí být problém hned rozpoznán.

Pacienti s cukrovkou mají několikanásobné vyšší riziko vzniku sdrcového infarktu, mozkové příhody, poškození očí, ledvin a dolních končetin.

Základním krokem k úspěšné léčbě je úprava životosprávy nemocného. K tomu je si potřeba uvědomit, že metabolismus hořčíku a draslíku se podílí na regulaci cukru v krvi, Je známé, že nízký příjem hořčíku vede k metabolickým změnám a následně k rozvoji cukrovky 2. typu. Metabolické změny se týkají především obézních lidí. A u diabetiků hořčík zlepšuje metabolismus cukru a tuků a je jedním z kroků pro odstranění cukrovky.

Vysoký krevní tlak

Vysoký krevní tlak je v současnosti nejběžnější diagnostikované chronické onemocnění. Jeho samotná diagnostika není lehká, protože vysoký krevní tlak zpočátku "nebolí" a nemá specifické příznaky. Hodnota krevního tlaku zpravidla narůstá s věkem, ale i v součinnosti s nepříznivými ovlivnitelnými faktory - nadváha, nedostatek pohybu, hodně soli v potravě, kouření, stres, případně neovlivnitelnými - mužské pohlaví, vysoký věk, rodinná obvyklost. Nicméně u malého počtu postižených, cca 5%, je vysoký krevní tlak následkem onemocnění ledvin, nadledvinek, případně jiných orgánů, ale vliv má i užívání některých chemických léků.

Důležitým a prvotním krokem jsou známá základní opatření - zhubnutí, pravidelný pohyb,.. Zde si je potřeba uvědomit, že hořčík společně s vápníkem a draslíkem se podílí na regulaci hodnot tlaku v krvi.

Rozsáhlé studie potvrdily - pravidelné užívání hořčíku - klesající hodnoty krevního tlaku, protože tento prvek pomáhá normalizovat napětí v cévní stěně, což se právě projevuje ve snížení krevního tlaku.

Koronární choroba srdce

Srdeční sval zásobuje krví tzv.koronární tepny. V přípradě jejich zúžení sklerotickými pláty dochází k nerovnováze mezi nabídkou nedostatečně okysličené krve a potřebou srdce zabezpečovat krevní oběh dostatečně okysličenou krví. V důsledku této nerovnováhy dochází k nedokrvení srdečního svalu. Typickým projevem je bolest s pocitem tlaku na hrudníku - angína pectoris. Typická angína pectoris má následující charakteristiky - je svíravá a pálivá, lokalizovaná na levé straně hrudníku, nejčastěji vyvolaná zátěží anebo emočním strasem, přičemž zpravidla odeznívá v klidu, případně po užití nitroglycerínu.

Na vzniku angíny pectoris se sice podílí sklerotické pláty v koronárních tepnách, nicméně důležitou roli hraje i metabolismus srdcového svalu. V případě nízkého energetického metabolismu se problémy postiženého zvyšují. Pro zlepšení energetického metabolismu srdcového svalu má pozitivní vliv vyšší příjem magnesium-orotátu. Tato látka zlepšuje toleranci námahy a tím kvalitu života.

Kardiovaskulární prevence

Nejčastější příčinou úmrtnosti jsou srdečně-cévní onemocnění. Patří k nim vysoký krevní tlak, infarkt myokardu, selhání srdce, cévní mozková příhoda a periférní arteriové onemocnění dolních končetin. Aby k uvedeným komplikacím nedocházelo, je potřebné dodržovat preventivní opatření - nekouřit, co nejvíce omezit stres ve svém životě, mít dostatek přiměřeného pohybu, dodržovat správné stravovací návyky, udržovat správnou hladinu cholesterolu a optimální hodnoty krevního tlaku.

Ke vzniku srdečně-cévních onemocnění může vést i nízka hodnota hořčíku v těle. U nemocných k nedostatku hořčíku často dochází v důsledku např. jeho ztrát (při onemocněních ledvin) anebo jeho nedostatečném příjmu. V rámci sledovaných velkých populací pacientů se prokázalo, že vyšší příjem hořčíku je spojený s nižším rizikem vysokého krevního tlaku, mozkové příhody a koronární choroby srdce.

Pacienti po aortokoronárním bypassu

Pacienti po kardiochurgické operaci - revaskularizaci myokardu (po nasazení aortokoronárního bypassu, neboli přemostění mezi srdcovnicí a tepnou) - musí nadále užívat léky na ovlivňování činnosti srdce, a to doživotně. Jedná se o standardní skupiny léků. Kromě nich je prospěšná i doplňková léčba magnesium-orotátem. Ukázalo se, že jeho přídání ke standardní léčbě vede ke zlepšení tolerance námahy, což bylo ověřeno zátěžovými testy. Navíc se u těchto pacientů po užívání magnesium-orotátu zřídkavě vyskytovaly komorové extrasystoly.

Srdeční selhání

Na konci všech srdečně-cévních nemocí stojí velmi těžké onemocnění, a tím je srdeční selhání. Dochází k němu v důsledku neléčeného anebo nedostatečně léčeného vysokého krevního tlaku, u pacientů s koronární chorobou srdce nebo po infarktu myokardu. Postižení se srdečním selháním mají velmi špatnou kvalitu života, nesmí se namáhat, často u nich dochází ke zhoršení stavu v důsledku hromadění tekutin, ke vzniku otoků na končetinách či k hromadění tekutiny v plících s výrazným omezením dýchání.

V léčbě srdečného selhání se používají standardní léčebné postupy v závislosti od faktoru vyvolávajícího srdeční selhání. I v tomto stádiu poškození srdce má výrazně negativní vliv nízká hladina hořčíku v krvi. Pokud se ke standardní léčbě přidá hořčík, tak tato kombinace zmírňuje těžkosti pacientů a zlepšuje jim kvalitu života.

Prolaps mitrální chlopně

Při prolapsu cípu mitrální chlopně se mitrální chlopeň úplně neuzavře. V důsledku toho vznikají podmínky na to, že při kontrakci levé komory se určité množství krve vrátí zpět do levé předsíně. Tento stav se může zhoršovat. Příčin prolapsu cípu mitrální chlopně je více, může se jednat o vrozené příčiny, degenerativní změny v důsledku věku, případně zánětlivé změny. Klinicky se tento prolaps velmi často projevuje bušením srdce, pocitem nepravidelné činnosti srdce, strachem a úzkostí.

V léčbě uvedených poruch rytmu se většinou volí konzervativní postup. Nicméně velmi dobré klinické zkušenosti jsou s použitím magnesium-orotátu, kdy docházelo ke zmírnění arytmií a k nižšímu výskytuextrasystol u sledovaných pacientů.

Arytmie

Arytmie nebo poruchy srdečního rytmu jsou obrovskou skupinou onemocnění. Patří sem běžné projevy, které mají i zdraví lidé, až po ty, které jsou spojeny s ohrožením života a smrtí. Při diagnostice arytmyií sehrává důležitou úlohu klinické podezření. Těžkosti pacienta se projevují jako nepravidelné bušení srdce, nepravidelný či rychlý tep, pocit vynechávání srdeční činnosti. Léčba arytmií závisí od vyvolávajícího činitele arytmie a také od strukturálního postižení srdce. Jinak se léčí "běžné" arytmie, jinak arytmie ohrožujících život.

Konkrétní léčbu je potřeba ponechat na internistovi nebo kardiologovi. Už dlouho je známé, že nižší hladina hořčíku v krvi způsobuje větší náchylnost ke vzniku srdečních arytmií. Ve velké studii, ve které se sledovalo 88 275 žen, se ukázalo, že u žen s vyšší hladinou hořčíku v krvi méně často nastávala srdeční smrt v důsledku arytmie.

Hořčík má svoje místo i v léčbě srdečních arytmyií, a to nejen méně závažných. Je proto velice vhodné se poradit s ošetřujícím lékařem. Hořčík pomáhá normalizovat abnormální elektrickou aktivitu srdce.

Astma bronchiale

Průduškové astma je chronické onemocnění, které charakterizuje záchvatovitá dýchavičnost. Tato vzniká na podkladě náhlého zúžení průdušek (bronchospasmu). Záchvaty průduškové astmy zprovází pískání v dýchacích cestách. Základní příčinou je chronický alergický zánět průdušek, který vede k nadměrné přecitlivěnosti dýchacích cest na vnější i vnitřní podněty, např. na chlad, infekce, emoce a fyzickou námahu. Typické projevy astmatu jsou suchý, dráždivý kašel, pískámí v hrudníku, stažené dýchání, pocit nedostatku kyslíku, výrazná dýchavičnost, zrychlené dýchání, prodloužený výdech. Projevy této nemoci lze pouze zmírňovat.

V léčbě se používají léky, které uvolňují hladké svaly dýchacích cest, a léky působící preventivně anebo eliminující zánět dýchacích cest. Na akutní léčbu se používají krátkodobě působící léky, včetně hořčíku podaného do žíly, ne v tabletách. Na léčbu chronického astmatu se aplikují inhalační kortikosteroidy, případně jiné léky. Při chronické formě v průběhu akutní fáze obyčejně léky nejsou potřebné.

Fyzická aktivita, sportování

Při sportování se můžeme dostat do kontaktu i  s různými látkami zvyšujících výkonost. Některé jsou povolené, ale ze zdravotního hlediska nejsou příliš vhodné. Při nesprávné aplikaci mohou vést k poškození srdce, vzniku poruch srdečního rytmu, poškození ledvin nebo svalů.

I v této oblasti je možno pozorovat příznivý vliv hořčíku na sportovní výkonnost. A užívání magnesium-umorotátu dokonce snižuje negativní vliv nadměrné fyzické aktivity na organismus. Hořčík je důležitý regulátor nervově-svalového přenosu, v důsledku čehož se snižuje svalové napětí, třes (chvění), křeče a vnímámí bolesti.

Překvapivý objev vědců: Klíčem ke zdravým kostem není vápník, ale hořčík

Dosud se věřilo, že základem zdravých kostí je minerál vápník. Proto se lidem ve vyšším věku nebo se sklony k osteoporóze doporučilo konzumovat potraviny s vysokým obsahem vápníku, případně jeho doplňování ve formě doplňků stravy.

Nicméně současné studie potvrzují, že vápník nemusí být tím nejdůležitějším minerálem, když dojde na zdravé a silné kosti.

Minerálem, který udržuje kosti v dobré kondici je ve skutečnosti hořčík. Kosti sice obsahují více vápníku než hořčíku, ale hořčík je tím minerálem, který zajišťuje jejich pevnost.

Obrazně řečeno, je to podobné jako se stavbou domu. V domě se sice nachází mnohem více cihel než cementu, ale právě cement je zde látkou, která celý dům drží pohromadě.

Mezi potraviny s vysokým obsahem hořčíku patří hlavně:

  • sezamová semínka
  • špenát
  • brokolice
  • bazalka
  • slunečnicová semínka

Vedlejší účinky vysoké hladiny vápníku v těle

Když se v těle vyskytuje vysoká hladina vápníku, zvyšuje se riziko srdečního infarktu a to hlavně u žen.

Jak uvádí Národní nadace pro osteoporózu (National Osteoporosis Foundation), doplňky stravy s obsahem vápníku nejsou totéž jako vápník v potravinách.

Pokud budete přijímat příliš mnoho vápníku, výrazně tím kromě rizika srdečního infarktu zvyšujete i riziko vzniku ledvinových kamenů a dalších zdravotních komplikací.

Pasterizované mléko, podobně jako kalciové (vápníkové) doplňky stravy, je plné uhličitanu vápenatého. Tato sloučenina vápníku se velmi těžko absorbuje do těla v případě, že se s ní současně nenachází i chelátová látka, jako například kyselina citronová.

Další studie z roku 2007 potvrdila, že vápník ze stravy má na tělo mnohem lepší účinky než vápník z doplňků a to převážně u žen po přechodu.

Studie ohledně hořčíku

Výzkumník Abrams a Baylorova fakulta medicíny provedli studii, která sledovala příjem a absorpci hořčíku během dětství. Výsledek ukázal, že hořčík byl oproti vápníku mnohem efektivnější při udržování zdravé struktury kostí.

Jak uvádí vědec Abrams:

  • Hořčík ze stravy může být velmi důležitým, ale zatím relativně neuznaným faktorem při mineralizaci kostí u dětí
  • Pro zdravý rozvoj dětských kostí je potřebných množství živin a jednu z nich je hořčík. Vápník je sice důležitý, nicméně pro děti, jejichž příjem vápníku není velmi nízký, je méně důležitý než hořčík

Od chvíle, kdy byly zjištěny tyto skutečnosti, panují obavy, že vápník se zbytečně silně propaguje jako důležitá látka pro kosti, přičemž hořčík se ani jen nezmiňuje.

Doporučení rodičům i starším lidem

Z uvedeného důvodu se rodičům doporučuje, aby zajistili svým dětem během dětství dostatečný příjem hořčíku a tím podpořili zdravý růst a vývoj jejich kostí. Kromě důležitosti u dětí, je hořčík nezbytný i pro zabránění vzniku zvýšené lámavosti kostí u dospělých.

Jedna ze zpráv od Kathryn M. Rideové a jejích kolegů z Univerzity v Memphisu říká, že starší lidé by se měli snažit cíleně konzumovat více hořčíku.

Ideální poměr hořčíku a vápníku ve stravě by měl být 1:1. Akceptovatelný je i poměr 1: 2 (1 díl hořčíku ke 2 dílům vápníku). Bohužel, dnes není neobvyklý poměr 10 : 1 v neprospěch hořčíku.

To znamená, že zatímco vápník se v těle nachází v hojném množství, hořčík často chybí.

Užívání a dávkování hořčíku

Pokud se poohlížíte po potravinách s vysokým obsahem hořčíku, obraťte se hlavně na tyto:

  • sezamová semínka
  • špenát
  • brokolice
  • bazalka
  • slunečnicová semínka
  • ořechy (vlašské, lískové, pekanové)
  • kakao
  • semínka
  • zelenou listovou zeleninu

Můžete také využít povrchově Epsomskou sůl, například do koupele.

Nejlepší je však hořčík užívat vnitřně. Pokud nedokážete zajistit jeho dostatek ve stravě, v úvahu přichází i užívání doplňků stravy.

Ideální denní dávka je 350 mg až 400 mg hořčíku denně pro dospělého člověka. U dětí použijte váhový koeficient. Užívat je můžete buď s jídlem, nebo i na prázdný žaludek. A pozor, existuje několik druhů hořčíku. Jaké to jsou, které jsou kvalitní a které zase ne, posáno níže.

Závěr

Přesnou hladinu hořčíku v těle je obtížné zjistit. Je tomu tak proto, že pokud se ho v krvi nachází málo, tělo ho začne odbourávat z kostí.

Z uvedeného důvodu pak krevní test nemusí ukázat jeho nedostatek. Jeho odbouráváním se však kosti stávají křehké. Proto sledujte svou stravu a ujistěte se, že pravidelně konzumujete potraviny bohaté na hořčík. To zajistí, že vaše kosti zůstanou zdravé a silné.

Zdroj: Researchers make surprising discovery: Magnesium, NOT Calcium, is the key to Healthy Bones

Dostatek hořčíku snižuje riziko diabetu o 37%

Julie Wilson

Dostatečný příjem hořčíku zřejmě může zabránit vzniku diabetu. A to hlavně u těch, kteří již mají předběžné příznaky této choroby. K tomuto závěru došla nová studie, prováděná vědci z Tuftovy univerzity v Medfordu (Massachusetts).

Hořčík bývá nejčastěji přehlíženým minerálem, ale přitom je pro naše zdraví podstatný. Je potřebný pro více než 300 různých chemických reakcí v našem těle, zajišťujících nám přísun energie, napomáhajících při relaxaci, podporujících zdravé srdce a potřebných pro trávení proteinů, sacharidů i tuků.

Zmíněný vědecký tým, který vedla Adela Hruby, Ph.D. zjistil, že zdraví jedinci se zvýšeným příjmem hořčíku vykazovali o 37% nižší sklon k vysokým hladinám cukru nebo inzulínu, což bývá předzvěstí vzniku diabetu.

U pacientů, kteří již vykazovali rané příznaky diabetu, se pomocí adekvátního příjmu hořčíku podařilo významně zlepšit jejich stav. Ve srovnání s kontrolní skupinou u nich docházelo ke vzniku choroby o 32% méně často.

Konzumací celozrné stravy, ryb, zeleniny, tmavé čokolády, ořechů a semen můžete snížit vaše riziko vzniku diabetu

Studie byla zveřejněna v magazínu the journal Diabetes Care a je součástí projektu the Framingham Heart Study, jenž už od roku 1948 zkoumá okolnosti vzniku kardiovaskulárních nemocí - nejzávažnější příčiny úmrtí v USA.

Zpočátku bylo do projektu zapojeno více než 5000 obyvatel města Framingham ve věku od 30 do 62 let, kteří procházeli zdravotními prohlídkami a vyplňovali dotazníky o životním stylu. Od roku 1977 začali být do projektu zařazováni další lidé - většinou dospělé děti původních dobrovolníků a podstupovali stejná vyšetření.

V letech 1994, 2002 a 2003 pak byla přibrána další generace, aby se tak shromáždilo rozsáhlé množství dat. Z nich pak vyplynulo, že na nemocech srdce se podílí jako hlavní rizikové faktory vysoký tlak, cholesterol, kouření, obezita, diabetes a málo tělesného pohybu.

Pro novou studii byla využita data z projektu the Framingham Heart Study, nashromážděná za posledních 7 let a pocházející od více než 2500 dobrovolníků s průměrným věkem 54 let.

Ve vyhodnocení prospěšnosti hořčíku se dospělo k podobným výsledkům, i když jeho zdrojem byla hlavně vláknina. Ukázalo se, že hořčík může být u lidí se zvýšeným rizikem vzniku diabetu primárním prostředkem k prevenci.

„Pouze polovina Američanů pokrývá svou denní potřebu hořčíku ze své stravy. U dospělých mužů by to mělo být 400-420 mg a u žen 310-320 mg“

Dnešní věda tak znovu objevuje skryté přínosy hořčíku, který patří mezi esenciální minerály, utvářející až 99% sloučenin v lidském těle. Bližší informace nabízí např. web www.ancient-minerals.com

Do produkce tělesné energie zasahuje hořčík tím, že aktivuje trávicí procesy.

„Hořčík je nezbytný pro vytváření a uchovávání energie v těle. Bez něj není energie, není pohyb, není život. Tak je to prosté.“ To říká Dr. Carolyn Dead, naturopatická lékařka, která se specializuje právě na hořčík.

Tento klíčový minerál nejenže udržuje správnou činnost orgánů, ale má i léčebnou hodnotu. Je možné jej využívat při léčení bolestí hlavy, chronických bolestí, astmatu nebo i při potížích se spánkem. Nedostatek hořčíku mívá spojitost s těžkou depresí, neboť tento minerál je potřebný i k produkci serotoninu.

Chcete mít zdravé kosti? Jezte více potravin bohatých na hořčík

Nejnovější výzkum dokládá, že pro zdravé kosti je hořčík nejdůležitější minerál. Odborníci na výživu už teď častěji doporučují zvýšený příjem hořčíku místo vápníku, pokud se potřeba dosáhnout zesílení kostí, jejich objemu nebo vývoje. Zvýšený příjem vápníku a snížené hladiny hořčíku naopak často vedou ke svalovým křečím.

Originál: https://www.naturalnews.com/047647_magnesium_diabetes_essential_nutrient.html

Nejlepší a nejhorší formy hořčíku: Která je pro vaše tělo nejvhodnější?

Počet, lidí, kteří využívají nejrůznější vitamínové doplňky s obsahem hořčíku, aby doplnili tuto důležitou minerální látku, se neustále zvyšuje.

Věděli jste však, že hořčík musí být vázán na jinou látku nebo minerální látky, předtím, než může být absorbován lidským tělem?

V tomto článku vám právě popíšeme nejlepší a nejhorší možné formy hořčíku.

Nejlepší formy hořčíku

Magnesium citrate

Nejpopulárnější doplněk hořčíku. Je levný a tělo jej snadno vstřebá. Kyselina citronová však působí jako mírné projímadlo. Tento typ je tak skvělou alternativou zejména pro osoby trpící zácpou a problémy s tlustým střevem. Lidé, kteří mají pravidelnou stolici, ne-li až příliš častou, by se tomuto složení měli vyhnout.

Magnésium chelát - osobně používám

s vitamínem B6 je vhodný zejména pro osoby vystavené zvýšené fyzické nebo psychické zátěži. Přípravek Magnésium chelát přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání a podporuje normální psychickou činnost. Hořčík obsažený v přípravku je vázán na aminokyselinu Glycin, což zajišťuje jeho maximální vstřebatelnost do organismu. Vitamín B6 přispívá k zachování normální funkce imunitního systému.

Magnesium taurate

Nejlepší volba pro osoby, které trpí kardiovaskulárními problémy. Tento doplněk hořčíku zabraňuje arytmii a chrání srdce před poškozením způsobeným infarktem.
Výrobek se snadno vstřebává a nemá projímavé účinky.

Magnesium malate

Skvělá volba pro osoby, které trpí únavou. Kyselina jablečná je důležitou sloučeninou enzymů, které hrají důležitou roli pro energii.

Magnesium glycinate

Jedna z nejvíce biologicky dostupných a vstřebatelných forem hořčíku, která navíc nevyvolává průjem.

Magnesium chloride

Obsahuje pouze 12% hořčíku. Zlepšuje funkci ledvin a zvyšuje látkovou výměnu.

Magnesium carbonate

Vhodný pro osoby s poruchami trávení a žaludečními šťávami.

Nejhorší formy hořčíku

Magnesium oxide

Tento typ je nabízen ve všech lékárnách – špatně se absorbuje.

Magnesium sulfate

Jedná se o úžasného pomocníka v boji při zácpě, ale bohužel obsahuje jen malé množství hořčíku.

Magnesium glutamate a aspartate

Oboje tyto složky jsou nebezpečné, rozhodně se jim vyhněte. Aspartam je umělé sladidlo a obě tyto složky jsou neurotoxické sloučeniny, které se nevážou na jiné aminokyseliny.

Zdroj: The best and worst forms of magnesium to take as a supplement

AGE, array( 'columnName' => 'gui_pages.wsw5', )); ?>

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           BŘEZEN 2024 -31 článků

           DUBEN 2024 - 21 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

  • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
  • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

  • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života