10 nejlepších způsobů, jak přirozeně zvýšit hladinu dopaminu

- Pixabay

Barbora Nová

Konzumace určitých potravin, například potravin s vysokým obsahem bílkovin, a dodržování zdravých postupů, jako je cvičení a doporučené množství spánku, může pomoci zvýšit hladinu dopaminu v těle bez léků.

Dopamin je důležitý chemický posel v mozku, který má mnoho funkcí. Podílí se na odměňování, motivaci, paměti, pozornosti, a dokonce i na regulaci pohybů těla (1, 2).

Když se dopamin uvolňuje ve velkém množství, vyvolává pocity potěšení a odměny, které vás motivují k opakování určitého chování (3).

Naopak nízká hladina dopaminu je spojena se sníženou motivací a sníženým nadšením pro věci, které by většinu lidí nadchly (4).

Hladiny dopaminu jsou v nervovém systému obvykle dobře regulovány. Když se tyto hladiny poruší, může se u vás vyvinout porucha nálady, například deprese (5).

Následuje 10 nejlepších způsobů, jak přirozeně zvýšit hladinu dopaminu.

1. Jezte hodně bílkovin

Aminokyseliny jsou stavebními kameny bílkovin a k výrobě všech bílkovin ve vašem těle je zapotřebí 20 aminokyselin.

Jedna z aminokyselin zvaná tyrosin hraje při tvorbě dopaminu zásadní roli a můžete ji získat z potravin bohatých na bílkoviny, jako je krůtí maso, hovězí maso, vejce, mléčné výrobky, sója a luštěniny (6, 7, 8, 9).

Studie ukazují, že zvýšení hladiny tyrozinu a další aminokyseliny, fenylalaninu, může zvýšit hladinu dopaminu v mozku, což může podpořit hluboké myšlení a zlepšit paměť. Na druhou stranu vyřazení fenylalaninu a tyrosinu může hladinu dopaminu snižovat (8, 10, 11).

Zatímco tyto studie ukazují, že extrémně vysoký nebo extrémně nízký příjem těchto aminokyselin může ovlivnit hladinu dopaminu, není známo, zda by typické rozdíly v příjmu bílkovin měly velký vliv.

Shrnutí:

  • Dopamin vzniká z aminokyselin tyrosinu a fenylalaninu, které lze získat z potravin bohatých na bílkoviny. Velmi vysoký příjem těchto aminokyselin může zvýšit hladinu dopaminu.

2. Jezte méně nasycených tuků

Některé výzkumy zjistily, že nasycené tuky, které se nacházejí v živočišných tucích, másle, plnotučných mléčných výrobcích, palmovém a kokosovém oleji, mohou při konzumaci velkého množství narušovat dopaminovou signalizaci v mozku (12).

Jedna studie zjistila, že u potkanů, kteří přijímali 50 % kalorií z nasycených tuků, došlo ke snížení dopaminové signalizace v oblastech odměny v mozku ve srovnání se zvířaty, která přijímala stejné množství kalorií z nenasycených tuků (13).

Někteří vědci také předpokládají, že strava s vysokým obsahem nasycených tuků může zvyšovat zánět v těle, což vede ke změnám v dopaminovém systému, ale je třeba provést další výzkum (14).

Shrnutí:

  • Výzkum zjistil, že strava s vysokým obsahem nasycených tuků může snižovat dopaminovou signalizaci v mozku, což vede k otupení reakce na odměnu.

3. Konzumujte probiotika

Výzkum zjistil, že střeva a mozek jsou úzce propojeny a že některé druhy bakterií mohou produkovat dopamin, který může ovlivňovat náladu a chování (15, 16).

Několik studií ukázalo, že velké množství probiotických bakterií může u lidí a zvířat snížit příznaky úzkosti a deprese, ačkoli mechanismus účinku není dosud objasněn (17, 18, 19).

Shrnutí:

  • Doplňky stravy s probiotiky jsou spojovány se zlepšením nálady u lidí i zvířat.

4. Jezte sametové fazole

Sametové fazole, známé také jako Mucuna pruriens, přirozeně obsahují vysoké množství L-dopy, prekurzoru molekuly dopaminu.

Studie ukazují, že konzumace těchto fazolí může pomoci přirozeně zvýšit hladinu dopaminu, zejména u lidí s Parkinsonovou chorobou, pohybovou poruchou způsobenou nízkou hladinou dopaminu (20).

Nezapomeňte, že sametové fazole jsou ve vysokém množství toxické (21).

Ujistěte se, že dodržujete doporučení pro dávkování na etiketě výrobku.

Shrnutí:

  • Sametové boby jsou přírodním zdrojem L-dopy, prekurzoru molekuly dopaminu. Studie ukazují, že při zvyšování hladiny dopaminu mohou být stejně účinné jako léky na Parkinsonovu chorobu.

5. Často cvičte

Cvičení se doporučuje pro zvýšení hladiny endorfinů a zlepšení nálady. Četné studie zjistily, že fyzická aktivita má pozitivní vliv na mozek, což zahrnuje i zlepšení nálady (22, 23).

Výzkumy také ukazují, že cvičení může pomoci zvýšit hladinu dopaminu, i když je zapotřebí dalšího výzkumu, aby se určila intenzita, typ a délka cvičení, které jsou nejúčinnější (24).

Shrnutí:

  • Cvičení může zlepšit náladu a může zvýšit hladinu dopaminu.

6. Dopřejte si dostatek spánku

Když se v mozku uvolňuje dopamin, vyvolává pocit bdělosti a probuzení.

Výzkumy ukazují, že dopamin se ve velkém množství uvolňuje ráno, když je čas vstávat, a že jeho hladina přirozeně klesá večer, když je čas spát (25, 26).

Zdá se však, že nedostatek spánku tyto přirozené rytmy narušuje. Nastavení pravidelného a kvalitního spánku může pomoci udržet hladinu dopaminu v rovnováze a pomoci vám cítit se během dne bdělejší a vysoce funkční (27, 28).

Spánkovou hygienu lze zlepšit tím, že budete spát a probouzet se každý den ve stejnou dobu, snížíte hluk v ložnici, večer se vyhnete kofeinu a postel budete používat pouze ke spánku (29).

Shrnutí:

  • Nedostatek spánku může snížit citlivost mozku na dopamin, což vede k nadměrnému pocitu ospalosti. Dobrý noční odpočinek může pomoci regulovat přirozený dopaminový rytmus vašeho těla.

7. Poslouchejte hudbu

Poslech hudby může být zábavným způsobem, jak stimulovat uvolňování dopaminu v mozku.

Několik studií na lidech a zvířatech zjistilo, že poslech hudby může zvýšit hladinu dopaminu v mozku (30, 31).

Výzkumy také zjistily, že muzikoterapie má potenciál jako alternativní léčba nebo podpůrný mechanismus pro lidi žijící s poruchami nálady, jako je deprese, nebo s neurodiverzitou, jako je porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) (32).

Shrnutí:

  • Poslech oblíbené instrumentální a sborové hudby může zvýšit hladinu dopaminu. Hudba může dokonce fungovat jako alternativní léčba nebo podpora některých poruch nálady nebo neurodiverzity.

8. Meditujte

Meditace je praxe, při níž si vyčistíte mysl, soustředíte se na sebe a necháte své myšlenky proplouvat bez posuzování a připoutanosti.

Můžete ji provádět ve stoje, vsedě nebo dokonce při chůzi a její pravidelné praktikování je spojeno se zlepšením duševního i fyzického zdraví (33).

Výzkum zjistil, že meditace může pomoci zvýšit hladinu dopaminu (34).

Navíc bylo zjištěno, že lidé, kteří pravidelně meditují, jsou v důsledku toho otevřenější zpětné vazbě než lidé, kteří meditují málo (35).

Zatím však není jasné, zda k těmto účinkům zvyšujícím hladinu dopaminu dochází pouze u zkušených meditujících, nebo se objevují i u lidí, kteří s meditací začínají.

Shrnutí:

  • Meditace může zvyšovat hladinu dopaminu v mozku.

9. Dopřejte si dostatek slunečního světla

Nízká expozice slunečnímu záření může vést ke snížení hladiny neurotransmiterů, které zlepšují náladu, včetně dopaminu, a expozice slunečnímu záření je může zvýšit. To může někdy vést k sezónní afektivní poruše (SAD) (36).

Přesto je důležité vystavovat se slunečnímu záření s mírou. Omezte ho v době největšího svitu, kdy je ultrafialové záření nejsilnější - obvykle mezi 10. a 14. hodinou - a používejte opalovací krém vždy, když je UV index vyšší než 3 (37).

Shrnutí:

  • Vystavení slunečnímu záření může zvýšit hladinu dopaminu, ale je důležité dbát na pokyny pro vystavení se slunečnímu záření, aby nedošlo k poškození kůže.

10. Zvažte doplňky stravy

Vaše tělo potřebuje k tvorbě dopaminu několik vitaminů a minerálů, včetně železa, kyseliny listové a vitaminu B6 (38).

Předpokládejme, že máte nedostatek jedné nebo více těchto živin. V takovém případě můžete mít problémy s tvorbou dostatečného množství dopaminu, abyste uspokojili potřeby svého těla, což v některých případech může přispět k rozvoji poruchy nálady, jako je deprese (39).

Zda máte nedostatek některé z těchto živin, lze zjistit z krevního obrazu. Pokud ano, můžete je podle potřeby doplnit, aby se jejich hladina opět zvýšila.

Kromě správné výživy může ke zvýšení hladiny dopaminu přispět několik doplňků stravy.

Shrnutí:

  • Pro tvorbu dopaminu je důležitá dostatečná hladina vitaminů, jako je železo, kyselina listová a vitamin B6.

Často kladené otázky

Jaké jsou příznaky nízké hladiny dopaminu?

Nedostatek dopaminu může negativně ovlivnit vaši náladu, soustředění, koordinaci, motivaci a nadšení pro věci, které vám obvykle přinášejí radost. Ve velmi vzácných případech se u dítěte může vyvinout syndrom nedostatku dopaminu, což je progresivní pohybová porucha.

Co spouští uvolňování dopaminu?

Cokoli, co vám přináší potěšení, vyvolává uvolňování dopaminu. Může jít o různé zábavné činnosti, které vás baví, jako je tanec nebo vaření, sex, nakupování, a dokonce i některé drogy. Dopamin aktivuje dráhu odměny v mozku, což vede k tomu, že po těchto činnostech více toužíte. Z tohoto důvodu může dopamin hrát roli při vzniku závislosti.

Je ADHD způsobena nedostatkem dopaminu?

Vědci sice nezjistili, co je příčinou ADHD, ale zjistili, že lidé žijící s ADHD mají jiné hladiny dopaminu než neurotypičtí lidé.

Které potraviny nejvíce zvyšují hladinu dopaminu?

Protože Parkinsonova choroba úzce souvisí s nedostatečným množstvím dopaminu v mozku, vědci se zabývají výživou jako způsobem, jak zpomalit postup této nemoci (40).

Mezi doporučované potraviny patří ořechy, bobulovité ovoce, některé druhy listové zeleniny, potraviny obsahující omega-3, jako jsou ryby, a další potraviny bohaté na živiny.

Závěr

Dopamin je důležitá chemická látka v mozku, která ovlivňuje vaši náladu a pocity odměny a motivace. Pomáhá také regulovat pohyby těla.

Jeho hladinu si tělo obecně dobře reguluje, ale můžete ji přirozeně zvýšit několika změnami ve stravě a životním stylu.

Vyvážená strava, která obsahuje dostatek bílkovin, vitaminů, minerálů a probiotik a mírné množství nasycených tuků, může vašemu tělu pomoci produkovat potřebný dopamin.

Důležité jsou také faktory životního stylu. Dostatek spánku, cvičení, poslech hudby, meditace a pobyt na slunci mohou zvýšit hladinu dopaminu.

Celkově lze říci, že vyvážená strava a životní styl mohou do značné míry přispět ke zvýšení přirozené produkce dopaminu ve vašem těle a pomoci vašemu mozku fungovat co nejlépe.

Vědce ohromilo, když zjistili, že střevní bakterie ovlivňují naše nálady a funkce mozku

- Pixabay

Rhonda Johansson

Vědcům se podařilo prokázat u lidí souvislosti mezi střevními bakteriemi a emocemi. Je to poprvé, co se podařilo zkoumat odlišnosti v chování a v neurobiologických ukazatelích v závislosti na osídlení střevními bakteriemi. Vědci z kalifornské univerzity v Los Angeles při tomto experimentu pozorovali 40 zdravých žen a sestavovali charakteristiky jejich chování a činnosti mozku ve vztahu k profilu jejich střevní mikroflory.

2 skupiny žen

V rámci této studie bylo potřeba analyzovat mikrobiální složení vzorků stolice sledovaných osob a měřit mozkovou aktivitu metodou MRI, ze které bylo možné vyhodnocovat jejich emoční reakce. Ženy byly rozděleny do skupin podle bakterií, které převládaly v jejich stolici.

  • do první skupiny tak bylo zařazeno 33 žen, u nichž převládaly bakterie rodu Bacteroides,
  • do druhé skupiny pak zbývajících 7 žen s bakteriemi rodu Prevotella.

První překvapení nastalo již při zjištění, že ženy z první skupiny vykazovaly silnější vrstvy šedé hmoty v mozku v oblastech frontal cortex a insula. To jsou oblasti, ve kterých se odehrává naše zpracovávání informací. Ve druhé skupině se naopak vyskytovalo větší množství neuronových spojení v oblastech, které souvisí s emocemi, pozorností a vnímavostí. Tato skupina také vykazovala menší objem v hippocampu, ve kterém se ukládá naše dlouhodobá paměť a který řídí naše odezvy v emočních situacích. A jak se dalo očekávat, ve druhé skupině docházelo při prohlížení testovacích fotografií k silnějším negativním pocitům, jako jsou úzkost, podrážděnost nebo zvýšený stres.

Zjištěné výsledky pouze dokládají už dlouho známé teorie, že existuje propojenost mezi střevními bakteriemi a našimi emocemi. Předchozí výzkum probíhal pouze na zvířatech, takže stále chyběly důkazy tohoto propojení u lidí.

Autoři studie upozorňují, že jejich výsledky nedokazují, že by bakterie ve střevech ovlivňovaly vývoj mozku, nebo že by rozdílnosti ve stavbě mozku jakkoliv narušovaly produkci bakterií. Byla ale odkryta možnost, že mezi lidským mozkem a střevními bakteriemi existují souvislosti.

Kompletní závěry této studie byly publikovány v magazínu The Psychosomatic Medicine.

Mozek je propojen se střevy

Stále přibývají nové důkazy o tom, že střeva jsou v podstatě naším „druhým mozkem“. Vědci proto začali zkoumat, jak střeva mohou ovlivňovat procesy v mozku a naopak. Dosavadní výsledky již naznačují, že střevní mikroflora a s ní související stav trávicího traktu (jako je např. syndrom dráždivého tračníku) mohou dokonce vést i k depresi nebo k úzkostem.

Vnitřní nervový systém (enteric nervous system - ENS) se skládá z více než 100 miliónů nervových buněk, které obklopují trávicí trubici od jícnu až po konečník. Dr. Jay Pasricha - specialista na ENS, který je zaměřen na jeho spojitost s náladovostí, o tom říká: „Desítky let se výzkumníci a lékaři domnívali, že se úzkosti a deprese podílí na potížích trávení, jako jsou zácpy, průjmy, krvácení nebo bolestivost břicha. Avšak současné studie dokládají, že by to mohlo být i obráceně. Dokázalo se již, že pokud dojde k podráždění trávicího systému (ať už kvůli onemocnění nebo nevhodné stravě), začne tento vysílat signály do centrálního nervového systému a to pak nevyhnutelně vede i ke změnám nálad.“

Dr. Pasricha tak navrhuje možné vysvětlení, proč u lidí se syndromem dráždivého tračníku dochází ve zvýšené míře k depresím a stavům úzkosti.

Pokud k této spojitosti přihlédneme, může to vést ke zlepšení léčby a prevence. A ještě důležitější je to, že by to mohlo přimět pacienty, aby se více zaměřili na svůj životní styl a své návyky - především v oblasti stravování.

Dostatečná a každodenní konzumace ovoce, zeleniny, ořechů a dalších zdravých potravin by tak u nás mohla významně omezit i rizika vzniku psychických problémů

Vhodné dodat: bez chemického euro hnusu

Pokud vezmeme v úvahu, že léky předepisované na psychické potíže nám způsobují i mnoho nežádoucích vedlejších účinků (z nichž mnohé mohou vést následně i k těžkým somatickým potížím), pak by se přechod na zdravější životní styl mohl ukázat jako snadnější (a také levnější) způsob léčby...

Použité zdroje:

Originál: www.naturalnews.com/2017-07-10-scientists-stunned-to-learn-that-gut-bacteria-seem-to-have-control-over-your-moods-and-brain-function.html

Jak funguje spojení střeva a mozku. Role výživy

- Pixabay

Ing. Zdeněk Rozehnal

Měli jste někdy pocit střevní nevolnosti nebo pocit motýlů v břiše? Tyto pocity vycházející z vašeho břicha ukazují, že mozek a střeva jsou propojeny.

Nejnovější studie navíc ukazují, že váš mozek ovlivňuje zdraví vašich střev a střeva mohou dokonce ovlivňovat zdraví vašeho mozku, přičemž komunikační systém mezi střevy a mozkem se nazývá osa střevo-mozek.

Tento článek se zabývá osou střevo-mozek a potravinami, které jsou prospěšné pro její zdraví.

Jak jsou střeva a mozek propojeny?

Osa střevo-mozek je označení pro komunikační síť, která spojuje vaše střeva a mozek (1, 2, 3).

Tyto dva orgány jsou fyzicky i biochemicky propojeny mnoha různými způsoby.

Bloudivý nerv a nervový systém

Neurony jsou buňky, které se nacházejí v mozku a centrálním nervovém systému a které říkají tělu, jak se má chovat. V lidském mozku se nachází přibližně 100 miliard neuronů (4).

Zajímavé je, že vaše střevo obsahuje 500 milionů neuronů, které jsou prostřednictvím nervů v nervovém systému propojeny s mozkem (5).

Bloudivý nerv je jedním z největších nervů spojujících vaše střeva a mozek. Vysílá signály oběma směry (6, 7).

Například ve studiích na zvířatech stres inhibuje signály vysílané bloudivým nervem a způsobuje také gastrointestinální problémy (8).

Podobně jedna studie u lidí zjistila, že lidé se syndromem dráždivého tračníku (IBS) nebo Crohnovou chorobou mají snížený tonus bloudivého nervu, což svědčí o jeho snížené funkci (9).

Zajímavá studie na myších zjistila, že podávání probiotik jim snížilo množství stresového hormonu v krvi. Když jim však byl přerušen bloudivý nerv, nemělo probiotikum žádný účinek (10).

To potvrzuje, že bloudivý nerv je důležitý pro osu střevo-mozek a jeho roli při stresu.

Neurotransmitery

Střeva a mozek jsou také propojeny prostřednictvím chemických látek zvaných neurotransmitery, přičemž neurotransmitery produkované v mozku řídí pocity a emoce.

Například neurotransmiter serotonin přispívá k pocitu štěstí a také pomáhá řídit tělesné hodiny (11).

Zajímavé je, že mnoho z těchto neurotransmiterů produkují také vaše střevní buňky a biliony mikrobů, které v nich žijí. Velká část serotoninu je produkována ve střevech (12).

Střevní mikrobi také produkují neurotransmiter zvaný kyselina gama-aminomáselná (GABA), který pomáhá ovládat pocity strachu a úzkosti (13).

Studie na laboratorních myších ukázaly, že některá probiotika mohou zvýšit produkci GABA a snížit úzkost a chování podobné depresi (14).

Střevní mikrobi vytvářejí další chemické látky, které ovlivňují mozek

Biliony mikrobů, které žijí ve střevech, vytvářejí také další chemické látky, které ovlivňují fungování mozku (15).

Střevní mikrobi produkují velké množství mastných kyselin s krátkým řetězcem (SCFA), jako jsou butyrát, propionát a acetát (16).

SCFA vytvářejí trávením vlákniny. SCFA ovlivňují funkci mozku mnoha způsoby, například snižují chuť k jídlu.

Jedna studie zjistila, že konzumace propionátu může snížit příjem potravy a snížit aktivitu v mozku související s odměnou z vysokoenergetického jídla (17).

Další SCFA, butyrát, a mikroby, které ho produkují, jsou také důležité pro vytváření bariéry mezi mozkem a krví, která se nazývá hematoencefalická bariéra (18).

Střevní mikrobi také metabolizují žlučové kyseliny a aminokyseliny a produkují další chemické látky, které ovlivňují mozek (15).

Žlučové kyseliny jsou chemické látky vyráběné játry, které se za normálních okolností podílejí na vstřebávání tuků ze stravy. Mohou však ovlivňovat i mozek.

Dvě studie na myších zjistily, že stres a sociální poruchy snižují produkci žlučových kyselin střevními bakteriemi a mění geny podílející se na jejich produkci (19, 20).

Střevní mikrobi ovlivňují zánět

Osa střevo-mozek je propojena také prostřednictvím imunitního systému.

Střeva a střevní mikrobi hrají důležitou roli ve vašem imunitním systému a zánětu tím, že řídí, co se do těla dostává a co se vylučuje (21).

Pokud je váš imunitní systém zapnutý příliš dlouho, může to vést k zánětu, který je spojen s řadou mozkových poruch, jako jsou deprese a Alzheimerova choroba (22).

Lipopolysacharid (LPS) je zánětlivý toxin vytvářený některými bakteriemi. Pokud se ho ze střeva do krve dostane příliš mnoho, může způsobit zánět. K tomu může dojít, když je střevní bariéra stane netěsnou, což umožňuje bakteriím a LPS přecházet do krve.

Zánět a vysoký obsah LPS v krvi jsou spojovány s řadou mozkových poruch včetně těžkých depresí, demence a schizofrenie (23).

Shrnutí:

  • Střeva a mozek jsou fyzicky propojeny miliony nervů, především bloudivým nervem. Střeva a jejich mikrobi také řídí záněty a vytvářejí mnoho různých sloučenin, které mohou ovlivňovat zdraví mozku.

Probiotika, prebiotika a osa střevo-mozek

Střevní bakterie ovlivňují zdraví mozku, takže pozitivní změna střevních bakterií může zlepšit zdraví vašeho mozku.

Probiotika jsou živé bakterie, které při konzumaci přinášejí zdraví prospěšné účinky. Ne všechna probiotika jsou však stejná. Probiotika, která ovlivňují mozek, se často označují jako "psychobiotika" (24).

U některých probiotik bylo prokázáno, že zlepšují příznaky stresu, úzkosti a deprese (25, 26).

Jedna malá studie na lidech se syndromem dráždivého tračníku a mírnou až středně těžkou úzkostí nebo depresí zjistila, že užívání probiotika Bifidobacterium longum NCC3001 po dobu šesti týdnů výrazně zlepšilo příznaky (27).

Prebiotika, což jsou obvykle vlákniny, které jsou fermentovány střevními bakteriemi, mohou také ovlivňovat zdraví mozku.

Jedna studie zjistila, že užívání prebiotika zvaného galaktooligosacharidy po dobu tří týdnů významně snížilo množství stresového hormonu v těle, zvaného kortizol (28).

Shrnutí:

  • Probiotika, která ovlivňují mozek, se také nazývají psychobiotika. Bylo prokázáno, že probiotika i prebiotika snižují hladinu úzkosti, stresu a deprese.

Jaké potraviny pomáhají ose střevo-mozek?

Několik skupin potravin je pro osu střevo-mozek specificky prospěšných.

Následují některé z těch nejdůležitějších:

  • Omega-3 tuky: Tyto tuky se nacházejí v tučných rybách a ve vysokém množství také v lidském mozku. Studie na lidech a zvířatech ukazují, že omega-3 mohou zvýšit počet dobrých bakterií ve střevech a snížit riziko mozkových poruch (29, 30, 31).
  • Kvašené potraviny: Jogurt, kefír, kysané zelí a sýry obsahují zdravé mikroby, jako jsou bakterie mléčného kvašení. Bylo prokázáno, že kvašené potraviny mění činnost mozku (32).
  • Potraviny s vysokým obsahem vlákniny: Celozrnné obiloviny, ořechy, semena, ovoce a zelenina obsahují prebiotickou vlákninu, která je prospěšná pro střevní bakterie. Prebiotika mohou u lidí snižovat hladinu stresového hormonu (33).
  • Potraviny bohaté na polyfenoly: Kakao, zelený čaj, olivový olej a káva obsahují polyfenoly, což jsou rostlinné chemické látky, které jsou tráveny střevními bakteriemi. Polyfenoly zvyšují počet zdravých střevních bakterií a mohou zlepšovat poznávací schopnosti mozku (34, 35).
  • Potraviny bohaté na tryptofan: Tryptofan je aminokyselina, která se přeměňuje (prekurzor) na neurotransmiter serotonin. Mezi potraviny s vysokým obsahem tryptofanu patří krůtí maso, vejce a sýry.

Shrnutí:

  • Řada potravin, jako jsou tučné ryby, fermentované potraviny a potraviny s vysokým obsahem vlákniny, může pomoci zvýšit počet prospěšných bakterií ve střevech a zlepšit zdraví mozku.

Závěr

Osa střevo-mozek označuje fyzikální a chemické spojení mezi střevy a mozkem.

Mezi střevy a mozkem probíhají miliony nervů a neuronů. Neurotransmitery a další chemické látky produkované ve střevech ovlivňují také mozek.

Změnou typů bakterií ve střevech je možné zlepšit zdraví mozku.

Omega-3 mastné kyseliny, fermentované potraviny, probiotika a další potraviny bohaté na polyfenoly mohou zlepšit zdraví vašich střev, což může prospět ose střevo-mozek.

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           BŘEZEN 2024 -31 článků

           DUBEN 2024 - 31 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

  • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
  • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

  • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života