Rady pátera Františka Ferdy

Obecné rady k léčení různých onemocnění bylinami. Uvedené rady a poznatky jsou znalosti získané rozmluvou s páterem Františkem Ferdou, kterému byla dána mimořádná schopnost přesně určit diagnózu nemocného a léčit ho pomocí bylin.

Zásady:
1/ Hlavní léčba bylinami – nekombinovat s léky, vyjímku tvoří pouze malé dávky acylpyrinu při horečkách a pocení.
2/ Podpůrná léčba bylinná – tvoří jí různé čaje (směsi z lékárny nebo odjedovací a čistící čaje), lze používat při hlavní léčbě medikamentostní.
3/ Obecně o bylinách:

 • sbírat byliny z míst chemicky neošetřených (přáškování), minimální vzdálenost od silnice a komunikací je v průměru 50 m, jinak hrozí otrava olovem.
 • byliny nesmí být zapařené, správně usušené, mají i po usušení přírodní zelenou barvu (ne hnědou až černou)
 • uschování sušených bylin v papírových sáčcích na suchém a chladném prostředí
 • byliny lze použít přímo čerstvé, sušíme je z důvodu uschování. Sušené byliny se mají uschovávat nejdéle 1 rok, po roce ztrácí účinnost (v nouzi lze použít až 2 roky staré, ale dává se potom dávka 1,5 až 2x větší)
 • při použití koření (nové koření, anýz, kmín apod.) - koupit nové
 • cibule, česnek atd. Použít čerstvé, ne vykrájené, ne nahnilé či plesnivějící, jen v bezvadném stavu
 • dubová kůra – rozumíme mladé dubové větvičky, nejsilnější jako malík ruky, větvičky se sbírají v době od dubna do konce října i kvůli míze. Kupovaná dubová kůra nemá účinky jako větvičky. Je zcela na něco jiného. Jiné větvičky (například jasan, kaštan) jako dubová kůra

Čaje, obecná příprava:
Do vroucí vody vhodit dávku bylin, nechte vařit 8 minut a potom slít. Popíjet během dne. Je-li v receptu do bylinné směsi přidáno koření (např. 3 ks nového koření, 5 ks hřebíčku), přidává se na každou dávku čaje bylinné směsi udané množství koření. Čaje se popíjejí nejdéle 3 týdny, potom vysadíme na čas – škodí předávkování.

Koupele, obecná příprava:
Svařený odvar z bylin (cca 4 – 5 l) se vlije do vany a dotočí se vodou dle potřeby tak, aby byl člověk ponořen. Před koupelí vanu opláchneme tak, aby se odstranily zbytky saponátů, písku atd. horkou vodou.

Obklady a zábaly:
Nepoužíváme umělých tkanin, látek praných v pracích prostředcích (dovoleno je pouze mýdlo), tkaniny musí být dobře vymáchané. Nejlepší je použít lékařskou gázu, nebo plátno, vyvařené jen v čisté vodě ( ne v hrnci prádla), na převázání obkladu z venku lze použít obyčejný ručník, plenu atd.

Rady k různým obkladům:

 • tvarohové obklady včetně kombinací s přísadami (cibule, česnek) nerez nožem na drobno rozsekat, uhníst s tvarohem a vložit do gázy
 • cibulové obklady – cibuli nakrájet na drobno, nebo na tenká kolečka a vložit do ušitého pytlíku z gázy
 • kořenová placka – 1/3 jemně nastrouhaného křenu + 2/3 jemně nastrouhaných syrových brambor, smíchat a vložit do gázy. Křenová placka působí často palčivě a jsou po ní červené skvrny na kůži. Časem se ztratí. Placka se přikládá po 2 dnech a místo se před přiložením placky pomázne sádlem

Dieta:
Je důležitá součást léčby – minimálně 2 měsíce od začátku léčby je nutné dietu dodržovat a neporušovat ji.

Nádoby k vaření bylin:
Mají se vyhradit určité hrnce, ve kterých se budou byliny vařit, nepískovat je, nemýt v saponátech. Nesmí být z hliníku.

Obecné rady a bylinné receptury při různých onemocněních:
S léčebnou kůrou je třeba začít ihned po zjištění onemocnění a celou léčbu je třeba provést pečlivě. Nezmizí-li zcela potíže, má se léčba po 14 dnech až 3
týdnech opakovat. Léčebnou kůru můžeme opakovat i po delší době. Uvedené rady při léčbě bylinami jsou brány obecně. Působení bylin na každý organismus člověka nemusí být stejný. Cítíme-li příznaky nějaké choroby a nasadíme-li léčbu, nemusí dojít ke zlepšení, protože ne vždy je nejpodstatnější pro správnou léčbu. Pozor i byliny působí jako drogy a mají různé vedlejší příznaky (účinky), např. při jejich předávkování nebo dlouhodobém a nesprávném užívání. Uvedené návody bylinných receptů jsou vhodné pro děti od 3 let, pro děti menší děláme v slabší koncentraci.

Léčení jednotlivých nemocí

Běžné nachlazení a rýma:
Čaj na pocení: vypocení – do ½ l vody dáme vrchovatou lžíci bezinkového květu a lžíci lipového květu, vařit 8 minut. Lze osladit medem nebo karamelem výpít teplé a vypotit se. Pro dospělého člověka lze zvýšit účinek pocení dvojnásobnou dávkou čaje. Nejíst kakao a čokoládu (může obsahovat plíšňový mikrob, který způsobuje zduření sliznice dýchacích cest a rýmu).

Rýma a zastydlé dutiny:
Léčí se inhalací z odvaru – do ½ l vroucí vody hodit hrst bezinkových kuliček, hrst dubových větviček, 2 celé stroužky česneku, povařit 6 minut, slít a páry odvaru inhalovat asi 15 minut. Při inhalaci přehodit přes hlavu deku, teplý ručník (ne larisu). Opakovat několik dní, inhalaci provádět 1x až 2x denně. Nespustí-li se rýma (při poklepu na čele způsobuje zastydlá rýma bolest), vložíme do plátýnka či gázy horký vařený brambor a přikládáme co nejteplejší na čelní dutinu (stred čelaú a na vedlejší dutiny (lícní kosti pod očima), přes to položíme ručník, vatu atp., aby teplo bylo udrženo co nejdéle. Brambory lze vyměnit za horké, obklady mají trvat ¾ až 1 hod. Možno opakovat několikrát denně.

Zánět hrtanu:
Projevuje se jako suchý dávivý kašel. Asi 2x denně inhalovat páru z odvaru – do ½ l vody 5 stroužků česneku, 5 minut vařit, slít a inhalovat 15 – 30 minut.

Obklady na krk:
Gázu nebo plátno namočit do hodně teplé vody, přiložit kolem krku, přes to suchý zábal (ručník) a nechat působit asi 2 hod. Nejlépe na noc, být stále v teple. Obklad se přidává bez igelitu.

Zánět průdušek a zápal plic:
Projevuje se jako dráždivý kašel a vykašlávání hlenu, někdy dlouhodobě trvající. Přikládáme obklad na hroty plic (krajina klíční kosti( 20 dkg cibule pokrájet). Dusit se 2 lžícemi vody 4 minuty, vložit do gázy a co nejteplejší přiložit na 2 hod. Nejlépe na noc. Obklady opakovat maximálně 3x ob jeden den. Nejíst čokoládu ani kakao. Při dlouhodobém kašli, při zápalu plic se přikládá na hroty plic křenová placka. Pro dítě děláme placku velikosti mužské dlaně na každou stranu pro dospělého člověka podle potřeby. Přikládáme na ½ hodiny (podle citlivosti kůže).

Angína:
Je-li reakce mandlí na streptokopy a jiné bakterie, projeví se zánětem a zduřením mandlí, bílými povlaky a čepy, bolestí v krku. Přikládáme obklady na krk a na příúšní uzliny.
Obklad z odvaru:
Do ½ l vody 2 vrchovaté lžíce pelyňku, 8 minut vařit, slít a co do nejteplejšího odvaru namáčet gázu a první hodinu po 10 minutách přikládat a další hodinu nechat přiloženo na krku. Gázu vždy zabalovat suchým, teplým ručníkem, bez igelitu. Kloktat vlažným odvarem ze šalvěje a heřmánku.
Odvar:
Do ¾ l vody 1 lžíci heřmánku, 2 malé lžičky šalvěje, vařit 8 minut, slít a kloktat.

Nemoci zažívacího traktu:
Nadýmání, tlaky, pálení v žaludku, způsobuje hliník. Při vaření se slučuje s vodou, oxiduje na kysličník uhličitý. Je potřeba vyloučit ho pravidelným pitím čaje.
Čaj:
Do ¾ l vroucí vody vhodit hrst dubových větviček, 1 lžíci přesličky, 8 minut vařit, slít a popíjet během dne. Při akutních potížích denně 14 dní až 3 týdny. Jinak stačí 1x týdně. Je to základní čistící čaj – při jeho užívání odcházejí z těla škodliviny.

Nadýmání u kojenců:
Je známo, že dítě z neznáme příčiny často dlouhodobě pláče. Stává se, že vypilo nekvalitní nebo spařený Sunar. Dítě pálí žaludek. 3 dny dostává tento čaj:
do ¼ l vody jednu lžičku petrželové natě, 8 minut vařit a vlažné bez cukru pít. Možno přisladit karamelem. Dá se doma vyrobit s krystalového cukru, nikoliv cukrem, který způsobuje kyselost. Tento čaj je vhodný dávat dětem, které dostávají Sunar 1x za 14 dní.


Bolení bříška u kojenců:
Do ¼ l vody půl lžičky fenyklu a špetku kmínu, 8 minut vařit a dávat popíjet dětem vlažné.

Žlučníkové potíže:
Jde většinou o dráždění slinivky břišní a na žlučník.
Čaj: 3 lžíce směsi řebříčku, jitrocele, třezalky, kmínu, petržele (jakákoliv), přesličky v poměru 3:1, do ¾ l vody, 8 minut vařit, slít a pít denně po dobu 16 dní až 3 týdny.

Otravy z jídel:
Zvracení, průjem, tlak v žaludku, nadýmání, podobný průběh jako u střevní chřipky. Při těchto potížích pijeme denně po dobu 14 dní tento čaj. Do ¾ l vody 2 hrstě dubových větviček, 8 minut vařit, slít a popíjet.

Podráždění žaludku:
Opakované zvracení, jen po požití lžičky čaje. Na žaludek dáme obklad: do ½ l vody dáme lžíci čekanky, 10 minut vařit, slijeme. Do teplého odvaru namáčíme gázu a teplou přikládáme po 10 minutách 1 – 2 hodiny.

Zánět spojivek, pálení očí:
Po dobu 1 hodiny přikládáme na obě oči obklad: do teplého odvaru namočíme gázu a měníme po 10 minutách.
Odvar: do ½ l vroucí vody dáme 1 lžičku kmínu, 1 lžíci jitrocele, 8 minut vařit, slít. Ihned po skončení obkladu přiložit zase na 1 hodinu druhý obklad: do gázy zabalit ½ kostky tvarohu a měkce přitlačit na zavřené oči. Celé opakovat asi 3 dny. Minimálně 1 týden se nedívat na televizi.

Bolesti hlavy:

 • z únavy: doporučuje se procházka na čerstvém vzduchu, studený mokrý obvaz na čelo, nebo můžeme přiložit obklad z tvarohu, pít černou kávu
 • ze sluníčka: mohou být spojené se zvracením či nevolností. Na 2 hodiny lehnout do stíněné, vyvětrané místnosti a na čelo a spánky přiložit obklad: smícháme 1 rozsekanou cibulku a 1 kostku studeného tvarohu ( z lednice) a vložíme do gázy

Kousnutí klíštětem:
Klíště zakapeme na 3 min. olejem a doleva vykroutíme. V případě, že se nám to nepodaří, jdeme k lékaři. Vyndáme-li klíště celé i s kusadly, přiložíme na
ranku obklad: přímo bez gázy 2 – 3 kolečka cibule (je možné ranku přímo cibulovou šťávou zakapávat) a na ní přímo trochu tvarohu. Celé na 2 hodiny převážeme.


Bolesti kloubů:
Jsou způsobené nadměrným požíváním brambor. V bramborách jsou látky, které pomáhají uvolnění kloubních pouzder a tím i k vysychání kloubní jamky,
tření a bolesti kloubů. U malých dětí se překrmování polévkami, ve kterých je hodně brambor nevyplácí, - dochází k luxaci kyčlí. Abychom těmto potížím
zabránili, musíme brambory vždy vařit s kmínem nebo je zapíjet kmínovým čajem.

Kmínový čaj: do ¼ l vroucí vody dát půl lžičky kmínu, 8 minut vařit.
Čaj proti bolestem v kloubech:
Do ½ l vody dáme hrst březových listů, 8 min. vařít. Slijeme a popíjíme dle potřeby několikrát několik dní (až 3 týdny). Potom na čas vynecháme.

Srdeční potíže:
Jsou z největší části způsobené předávkováním sírou. Dostává se do těla v potravě, nebo ji přijímáme z okolí kůží, celým povrchem těla. Síra je obsažena v mnoha věcech. Např. linoleum, v dece „Larisa“ tkaninách žluté barvy, v oranžové barvě, v umělých a směsových tkaninách apod. V potravě je obsažena v sýrech (nejhorší jsou tavené, poněkudd lepší jsou sýry tvrdé). U nás je nejlepší Ementál a sýry zahraniční, které jsou vyráběny jinou technologií. Síra dělá díry v srdci. Síra se váže v krvi a jak koluje, nahlodává srdeční stěnu. Síra se z těla odstraňuje pravidelným pitím čaje:
Odvar z přesličky:
Do ½ l vroucí vody dáme vařit 1 lžíci přesličky a 8 minut vaříme, ihned slijeme a popíjíme. K přesličce dáváme většinou 1 hrst dubové kůry – základní čistící čaj na ¾ l vody. Další látkou, která vyvolává potíže podobné jako u anginy pectoris je solanin. Je to prudký jed obsažený v bramborách (i v zeleném angreštu), hlavně zelených a kolem klíčků. (Solanin neutralizuje kmín). U citlivého člověka se na 1 hodinu po požití objeví nevolnost a bolesti u srdce. Proto zelené nebo naklíčené brambory vůbec nepoužíváme. Nemají se rovněž kupovat pudinky a škrobové moučky, vyráběné z brambor. Nahrazujeme je kukuřičnou moučkou – Maizenou nebo škrobovou moučkou pšeničnou, která je nezávadná.

Bolesti nohou a křečové žíly:
Páter František Ferda doporučuje preventivně i při potížích koupel nohou: do 4 litrů vroucí vody dáme hrst dubové kůry, hrst přesličky, 10 dkg cibule, 3 lžíce pelyňku, 10 minut vaříme, potom slijeme do vědra a dotočíme vodou, nohy koupeme 20 minut. Je možné přidat 2 lžíce soli.

Modřiny:
Na modřinu se na 2 hodiny přiloží obklad ze syrové cibule. Můžeme jej opakovat. Je-li současně s modřinou otok nebo jiné zhmoždění, přikládáme obklad ze
studeného tvarohu a rozsekané cibule.


Chronické poruchy hlasivek – častý chrapot a šeptání:
Jsou způsobované vdechováním škodlivých výparů z různých nátěrů (fermež apod.) Může se projevit až za dlouhou dobu. Léčba spočívá v opakované inhalaci (asi 5 dní po sobě). Vdechujeme páry z odvaru: do ½ l vody dáme na 10 minut vařit 10 stroužků česneku.

Dětské vyrážky a ekzémy:
3 – 5 dní dáváme pít dětem čaj: do ½ l vody, 1 lžíce petržele, 1 lžička mrkve, dáme 8 minut vařit, dále děláme koupel č. 7 a přidáme hrst kopřiv. Odvar na koupel: do 4 l vroucí vody vhodíme hrst dubové kůry, 20 dkg cibule, 5 stroužků česneku, hrst přesličky, 3 lžíce fenyklu a hrst bezových větviček, přidáme hrst kopřiv a 10 minut vaříme, slijeme do vany a dotočíme vodou. Koupel trvá 20 minut.

Při teplotách:
Dělat zábaly hrudníku a krku: hrst čerstvé dubové kůry (nejdéle 1 měsíc stará) hrst přesličky, hrst třezalky, hrst bezinkových větviček, hrst pelyňku do ½ l vody. Dubovou kůru nekupovat v lékárně, protože nemá tříslovinu. Při prostydnutí přihodit 1 hrst jeřabin (mohou být plané, větvičky, listy, listové kousky, plody, cokoliv z toho použít), 4 stroužky česneku a malou cibuli, 3 lžíce fenyklu – vše vařit 9 minut, pak přihodit hrst heřmánku a vařit ještě 1 minutu. Nakonec scedit. Do tohoto odvaru namočit prostěradlo a přikládat křížové obaly přes hrudník až ramena a zvlášť přikládat 1 obal na krk. Zabalit do deky. Nechat v zábalu 10 min. Znovu namočit a přiložit zase po 10 minutách. Podle možnosti opakovat takto hodinu až do 1,5 hodiny. Je zkušenost, že klesla teplota ze 40 stupňů C na 37 stupňů C. Teplotu sráží zvlášť „pelyněk“. Při teplotě přes 38 stupňů dát též acylpyrin. Bylinný odvar nevylít, protože mohou teploty druhý den opět vystoupit. Pak odvar přihřát a dávat zábaly znovu. Při teplotě do 38 stupňů, pokud není odpor ke koupání, udělat totéž na 5 l vařící vody, dát všeho hrst, vařit stejně, scedit do vany, dolít až po krk teplou vodou a zůstat v ní 20 minut. Když nastane nepříjemný pocit, koupel ukončit. Vodu z vany nevylít, možno ji znovu použít, kdyby teploty stouply. Jedna koupel vydrží od rána do večera, druhý den se odvar zakalí. Koupel je místo zábalu ( v jednom odvaru se může vykoupat celá rodina).

Záškrtová angína – časté pokašlávání z krku:
1 litr vařicí vody spařit, 3 lžíce pelyňku, nechat stát 5 min., slít, z toho asi 1 dcl odlít a použít jako čaj. Ze zbytku obklady – 5x po 10 minutách.

Při rozbrázděných mandlích – při opakovaných anginách:
Denně kloktat: do šálku vody buď 1 lžičku octa nebo lžičku soli, či lžičku citrónu.

Bolesti hlavy:
Mohou být i z překyselení ve stravě. Proto denně petržel, protože je zásaditá. Z ovoce jsou zásadité pouze hrušky. Někdy mají děti i dospělí vyrážku právě
z překyselení.


Bolesti páteře, kolen nebo kloubů:
4 brambory normální velikosti, ne zelené, ne naklíčené smíchat s křenem. Dát do gázy, udělat placku. Položit na lopatky do středu na 30 minut. Před tím
namastit kůži sádlem.


Mazání na páteř:
4 větvičky thuje, 1 lžíce kmínu. 3 stroužky česneku do 1 ½ l vody, vařit 10 minut. Nechat zchladit, zcedit a smíchat se ¼ l slivovice. Natírat páteř i klouby. Kůru lze opakovat.

Dvanácterníkové vředy:
Každé ráno vypít na lačno po 14 dnů: 1 lžíce pelyňku spařit se ¼ l vody, nechat stát 6 minut, scedit.

Hemeroidy:
Zevně přiložit strouhanou mrkev na konečník. Opakovat 5x možno i 3 hodiny za sebou. Vždy novou mrkev každou hodinu nastrouhat. Na starou židli položit
igelit, do gázy mrkev a usednout si na ni na 1 hod. Po obkladech z mrkve 3x nastrouhat 5 dkg syrové cibule nebo nakrájet nadrobno, dát do gázy, přiložit na
konečník na 2 hod. Potom po 12 dní
výplachy: do ½ l vody 2 lžíce dubové kůry, pelyňku a 2 stroužky česneku. Vařit 7 minut, zcedit, odvar rozdělit na 2 části. Ráno vypláchnout konečník a 1x večer opět. Držet v konečníku co nejdéle. Možno použít balónek.

Mast na konečník – hemeroidy:
3 lžíce cibule, 3 lžíce mrkve, 3 lžíce olšových větviček, nebo 15 olšových lístku do 10 dkg sádla, pak slijeme a podle potřeby mazat na konečník (při obtížích).

Neuróza – celkové uklidnění:
Popíjet dlouhodobě čaj z meduňky nebo mateřídoušky: do ½ l vroucí vody 1 lžíci mateřídoušky nebo meduňky – 8 minut vařit a slít.

Počůrávání u dětí:
Nedávat dětem barevené cukroví (bon-pari, barevné žvýkačky, limonády). Jsou to dehtoviny, které dětem zatěžují ledviny.
Léčba: Po vysazení bramborů apod. Děti pročistíme čajem z dubové kůry a přesličky. Na noc jim dáváme málo pít.

Zánět dásní a nemocné zuby:
Zanícené dásně vyplachujeme odvarem ze šalvěje: do ½ l vroucí vody dáme 1 lžičku šalvěje, 10 minut vařit. Vlažným odvarem vyplachovat ústa. Nenechat
v ústech špatné a zkažené zuby. Jsou příčinou mnoha chorob.


Afty:
Nesmí se používat zubní pasta s chlorem a fluorem. 3 dny po sobě několikrát denně vyplachovat odvarem: špetku pelyňku, 1 lžíci kostivalu, 1 lžíci
jitrocele, 1 lžíci hermánku, 6 minut vařit a slít.
Na dásně, do nosu (použijeme tempony z gázy) a přes prsa přikládáme obklady 6x v jednou tahu po 12 minutách namáčíme gázu do teplého odvaru.
Odvar
na obklad:
do 3 l vroucí vody dáme hrst dubové kůry, 4 stroužky česneku, hrst přesličky a 10 minut vaříme a nakonec slijeme.

Působení potravin, průmyslových škodlivin a různých látek na lidský organismus

S přijímanou potravou se do těla dostávají látky, které ve větší míře působí na různé části lidského organismu. Tyto látky se vyskytují:

 • jako přirozená složka různých potravin
 • jako druhotná složka vzniklá působením chemických a technologických procesů ve výrobě. Působení těchto škodlivin je velmi rozdílné – je závislé na individualitě organismu člověka

Každý člověk by měl dodržovat tyto zásady:

 • 1x týdně pít čistící čaj z dubové kůry a přesličky
 • nejíst žvýkačky, limonády, barevné cukroví, kofolu, rum – dehtoviny, čokoládu (hlavně děti)

Omezit:  

 • brambory (vždy je vařit s kmínem, zelené nejíst vůbec)
 • pudinky (bramborové obsahují solarin) jíst jen kukuřičné a pšeničné
 • cukry – způsobují kyselou reakci v žaludku, správně je sladit karamelem: ½ kg hrubého krystalu na teple za stálého míchání přepustíme na hustou kaši. Do tekutého vlijeme necelý ¼ l vlažné vody a na teple znovu mícháme
 • ovoce a kompoty: jíme jen malé množství, odpoledne, nikdy ne na noc. Větším množstvím zatěžujeme ledviny, potíže s močením. Omezujeme jablka (obsahují velké množství kyseliny křemičité – blokují trávení). Omezujeme třešně, jahody, pomeranče a džusy (zapít sklenkou Cinzana, Vinpronu). K pomerančům máme sníst kousek pomerančové kůry otřené 8% octem. Z kůry za stejným účelem vyrobit tinkturu a vzít 1 lžičku: 2/3 láhve naplníme pomerančovou kůrou, zalijeme lihovinou a na teple a světle necháme stát 3 týdny

Nejíst:

 • banány: obsahují plísně, které mohou u dětí vyvolat zápal plic, dušnost
 • vlašské ořechy: mají v sobě strychnin, který rozhání krevní tlak kolísá po 2 minutách (plus – minus). Proto jíst jen malé množství v kombinaci s lístkovými ořechy

Mák: rovněž jíst málo, zajíst loupanými mandlemi.

Houby: nesbírat nakousané houby (nebezpečí zmijího jedu – protijed – sušené žampióny a sušená bedla jedlá). Sušené houby jsou zdravější než čerstvé. Nikdy nejíst houby zapařené!

Mléko: silně omezit v zimě (obsahují močovinu a jiné škodlivé látky z krmení siláží). Při pravidelném pití mléka, zejména u dětí se má pít pravidelně 1x za týden čaj z dubové kůry a přesličky. Zdravý je tvaroh.

Maso: jíst celkově málo: nejvíce omezit játra, hovězí maso, vnitřnosti (obsahují velké množství močoviny). Zdravější je vepřové maso a drůbež. Nekupovat balíčkované maso, nebezpečí zapaření – neplatí o drůbeži.

Uzeniny: jsou rovněž nezdravé, mají se jíst jen v malém množství. Nezdravé je uzené maso. Při nevolnosti po požití masa pijeme zase čaj z dubové kůry a přesličky, a to tak dlouho, dokud se zdravotní stav neupraví.

Z tuků: je doporučeno jedině máslo, sádlo a to na smažení a na mazání méně se má používat máslo a minimálně se mají používat rostlinné tuky a oleje. Nejzdravější z ních je slunečnicový olej.

Koření: platí zásada: málo kořenit, nejíst moc ostrá jídla. Z koření je dobré nové koření, kmín, hřebíček, zázvor, fenykl. Nepoužívat nebo jen minimálně pepř, ten jen v kombinaci s novým kořením (neutralizuje karcinogenitu pepře), dále papriku a majoránku.

Alkohol: pít jen čistá přírodní vína, neslazená (způsobují kyselost), koňaky vhodné na pití jsou jen 4hvězdičkové. Rum vůbec nepít ! Zdravý a doporučovaný druh piva je Prazdroj a Budvar. Méně vhodné jsou ostatní značky, hlavně 10stupňové, je vyrobeno z nekvalitních surovin.

Obecně platí: Nejíst jednostrannou stravu a ničeho mnoho, raději častěji a méně. Nezávadný v podstatě je černý chléb.

Různé rady: vlasy pravidelně 1x týdně nebo za 14 dní umyjeme, nejlépe mýdlem. Použijeme-li šampón, musíme dávat pozor, aby nám pěna nestékala do očí, zejména u dětí. Vyvolává zánět spojivek. Po umytí vlasů splachujeme je odvarem z kaštanových větviček: do ½ l vroucí vody vhodit 2 hrstě nastříhaných kaštanových větviček, 10 minut vařit a vlažným odvarem splachovat. V případě lupů, strupů ve vlasech nebo zvýšeného vypadávání vlasů vtíráme dlouhodobě tento odvar do pokožky hlavy.

Prací prášky: působí ekzémy, záněty kůže, potíže dýchacích ústrojí. V podstatě by se neměly používat, hlavně při praní osobního prádla u dětí. Správné a nezávadné je mýdlo. Řádně vymáchat.

PVC: obsahuje velké množství síry, kterou je třeba 1x týdně vytřít odvarem z přesličky. Jinak škodí zdraví.

Hliníkové nádobí: hlavně konvice na vodu-vůbec nepoužívat. Vzniká celková otrava hliníkem, která se projevuje různými potížemi, hlavně v trávicím ústrojí. Odstraňujeme ji dlouhodobým pitím čaje z dubové kůry a přesličky.
Odvar proti jedům z tkanin: některé látky, hlavně škodlivé umělé tkaniny, obsahují hodně škodliviny, působicích negativně na náš organismus. Abychom jich oděvy zbavili, vymácháme důkladně v tomto odvaru: do 4 l vroucí vody vhodíme 2 lžíce heřmánku, 2 lžíce přesličky, 2 lžíce dubové kůry (hrstě), 10 stroužků česneku, 1 lžíce fenyklu a 10 minut vaříme.

Cibule: poporuje rozvoj červených krvinek.

Česnek: podporuje rozvoj bílých krvinek. Užívání nepřehánět, jinak se dostaví opačný účinek. Proto zvýšení červených krvinek vyžaduje méně jíst česnek, zvýšení bílých krvinek znamená méně jíst cibuli.

Ořechy: vlašské i burské obsahují strychnin, který způsobuje prudké kolísání krevního tlaku. Nutno při konzumaci kombinovat s lískovými ořechy.

Jíme-li čokoládu a kakao, je nezbytné a nutné jíst kokos, jinak škodlivé zejména pro děti. V přírodě je rovnováha, kde rostou kakaovníky, rostou i kokosové palmy. Párky, vuřty, měkký salám: obsahují „arzén“. Pepř: karcirogenní látka (rakovina konečníku), eliminuje se hřebíčkem a novým kořením. Nejíst banány: neurobyt. Hliník se váže na železo v červených krvinkách a zabraňuje vazbě kyslíku v krvi.


Chudobky: 20 ks denně, vytváří rovnováhu ve složení krve.

Odjedovací čaj: působí proti škodlivinám a jedům obsažených v potravinách: 1 hrst dubových větviček (max. 6 let staré, silné asi jako malíček sbíráme do konce října - míza , 1 polévková lžíce přesličky, 4 ks nového koření, 5 ks hřebíčku, to vše vařit 8 minut mírně ve ¾ l vody, ne v hliníku. Pít 1x za 14 dní. Nemá se pít najednou, musí se spotřebovat asi během 2 dní.

Kouření: není vyloženě zakázáno (maximálně 30 cigaret denně). Je vhodné 1x týdně inhalovat páry z odvaru kmínu a česneku: asi do 1 litru vody dáme 1 lžíci kmínu a 10 stroužků česneku.

Kmínový čaj: když se sní pudink z bramborové moučky nebo brambory, které snad nikdy nejsou dokonalé, je nutné vypít kmínový čaj: do ¼ l vroucí vody se nasype ½ kávové lžičky kmínu, vaří se 8 minut a hned se slije a popíjí.

Hřebíčkový čaj: kokos možno nahradit čajem z hřebíčku – odstraňuje brom z kakaa. Přidává se 8 ks hřebíčku k čistícímu čaji, nebo se pije samostatně: do ¼ l vody vhodit 7 hřebíčků a 8 minut vařit.

Koupel při bolestech nohou: Hrst dubové kůry, hrst přesličky, hrst bezinkových větviček, 3 lžíce fenyklu, 5 stroužků česneku, 20 dkg cibule – vše vařit 8 minut ve 4 l vody. Slít a dát do vanové koupele (koupat 15 až 20 minut).

Angína:
20 dkg syrové cibule nakrájet na drobno, dusit na mírném ohni pod pokličkou se 2 lžícemi vody – 4 lžíce anýzu asi 10 minut. Pak nasypat na gázu a přiložit na krk na 2 hodiny. Obklad musí být příjemně teplý. Opakovat i vícekrát denně, pokud jsou čepy na mandlích. Pokud začne škrábat v krku, připravit 1 kostku tučného tvarohu 4-6 stroužků česneku rozetřených, zabalit do gázy, na to vatu a přiložit na 2 hodiny na mandle. Připevnit obvazem nebo šátkem, dětem kulicha. Dětem do 1 roku stačí 2 stroužky česneku. Opakovat 1x denně do úlevy. Možno pít čaj na bolesti v krku.

Hluboké záněty ledvin, zánět plic, zánět dělohy, močového měchýře s teplotami:
Rozpařená cibule 10 dkg + 2 lžíce vody, a 10 minut dusit, vychladit na příjemnou teplotu, dát do gázy a přiložit na 2 hodiny.

Na pokažený žaludek:
1 lžíce dubové kůry, 1 lžíce kmínu, ½ citrónu (vařit i s kůrou, citrón napřed umýt v octové vodě), do ½ l vody a vařit 7 minut, scedit a vše vypít. Buď se zvrací nebo uvolní.

Nespavost:
Večer spařit 1 lžíci mateřídoušky v ¼ l vody, 6 minut nechat stát a potom scedit a vypít. Asi 4 týden se už lépe spí. Možno používat i dlouhodobě, každý den.

Ledvinový písek:
Člověk je překyselený. Vynechat ovoce, možno pouze hrušky. Ze zeleniny petržel, dále pampelišku, pelyněk. Sladit karamelem, Občas obklad ze syrové cibule na močový měchýř. Nezadržovat moč.

Při chřipkách a nachlazení:
Používat bezinky, jeřabiny, koupel, čaj. Při naražení šlach: odvar z kmínu a potírat.

Kýla:
Hrst kokošky pastuší tobolky a hrst kopřiv do 3 l vody, 10 minut vařit. Sedací koupel 1x týdně.

Při potížích s hlasem:
Inhalací česneku, kmínu, bezinkové větvičky do 1 litru vody, vařit vdechovat několik minut, pak možno tentýž odvar použít, vdechovat nosem i ústy.

Při horečce:
Spařit 1 lžíci pelyňku ve ¼ l vody, nechat stát 5 minut, scedit a na lačno vypít.

Žlučník – nadýmání:
4 lžíce fenyklu do 2 ½ l vody, vařit 8 minut, scedit v odvaru, namáčet obklady a přikládat kolem pasu 5x za sebou po 10 minutách. Možno udělat každý den až do úlevy. K tomu ráno pít 1 lžíci fenyklu do ¼ l vody a vařit 8 minut.

Žloutenka infekční:
Nahřát 1 kostku tvarohu, 5 stroužků česneku, obklad přikládat každý den po 7 dní na 2 hodiny na játra. K tomu pít čaj: 2 lžíce dubové kůry, přesličky, třezalky, řebříčku do ½ l vařící vody, 7 minut vařit, pít každý den alespoň 14 dní. K tomu dietu.

Čaj z bylin:
Dáváme většinou 2 lžíce 1-2 l vody, není-li uvedeno jinak. Byliny, které obsahují prchavé látky a éterické oleje, které by se vařením vypařily, což by nebylo žádoucí, se pouze spařují pod pokličkou, aby tyto prchavé látky v čaji zůstaly. Jsou to: pelyněk, heřmánek, máta peprná, vřes-melisa.

Do koupele:
Dáváme od každého určeného druhu bylin hrst do čtyřlitrového hrnce. Vaříme 10 minut, přes síto vlijeme do koupele a dotočíme vodou na ponor. Většinu koupelí užíváme 20 –30 minut.

Byliny a jejich použití
Žádná bylina se nesmí užívat dlouhodobě, aby nedošlo k jejímu předávkování. Jestliže přesto k předávkování dojde, srovná to čaj z třezalky. Jedině čaj z mateřídoušky se může používat celoročně - nedojde k předávkování.

Čokoláda:
Může se z ní dostat do těla čokoládová plíšeň. Proti této plísni a při konzumaci čokolády vůbec se užívá hřebíček nebo kokos. Pro malé děti je vhodné jíst kokosovou moučku.

Pomeranče a ovoce celkově:
Způsobují zpomalení krevního oběhu, což má neblahý vliv na srdeční činnost. Od pomerančů může vzniknout malarijní horečka, která je provázena velmi vysokými teplotami. Proti pomerančům se užívá čaj z pomerančové kůry, která se musí otřít octovou vodou.

Banány:
Jsou velmi často napadány banánovou plísní, která je bez chuti a zápachu. Při nadměrné konzumaci banánů vzniká nedostatek červených krvinek, z čehož může dojí až k leukemii.

Kakao:
Obsahuje brom, který se usazuje v těle, vyplavuje z těla železo.

Brambory:
Nejnebezpečnější jsou zelené brambory, které obsahují jed solanin, jenž má velmi neblahé účinky na srdce. Proto je nutno zelené brambory vyhazovat, nestačí je jen okrájet. Brambory obsahují dusičnany, které na sebe vážou vodu. Proto je u obézních lidí nutné omezit brambory na minimum kvůli obezitě a s ohledem na srdce. Obézní člověk hodně konzumující brambory, vytváří ideální podmínky pro infarkt. Proti bramborům se užívá kmín, a proto je třeba jej přidávat i při vaření brambor.

Alkohol:
Tuzemský rum je prakticky nejhorší nápoj, protože je to dehtovina na bázy kofoly. Nejlepší z našich alkoholů je slivovice, ze zahraničních kubánský rum, který se vyrábí z cukrové třtiny. Nejlepší pivo je Plzeň 12-ti stupňové a Prazdroj. Je to jediné zásadité pivo na světě.

Máslo:
Způsobuje únavu, vyplavuje z těla kyselinu křemičitou, která je velmi důležitá pro zpevňování tkání. Proto se má mastit hlavně hřbetním sádlem doma vyškvařeným. Z olejů je nejlepší olivovový olej lisovaný za studena, tedy „virgen“. Ostatní oleje se vyrábí extrakcí. Proti máslu se užívá čaj z černého bezu.

Barvy:
Zvlášť škodlivé je barevné cukroví (lentilky), které je barveno cukrářským barvivem a toto barvivo se usazuje v těle. Způsobuje nechutenství k jídlu a překyselení žaludku i krve, od něhož může docházet k počurávání malých dětí a nechuť k jídlu. Zvlášť hodně barviva obsahují barevně zdobené perníky a hodně barvené mandlové těsto.
U obleku vadí z barev nejvíce ostré, kontrastní barvy, jedovaté zplodiny těchto barev se dostávají do těla přes kůži a způsobují těžké kožní ekzémy a otravy. Proto je vhodné každou novou součást oblečení před prvním použitím vymáchat v odjedovací koupeli. Nejnebezpečnější ze všech látek je Krimplen, na odjedování montérek a tepláků (kobaltová modř) se používá přeslička.


Hliníkové nádobí:
Je velmi nebezpečné, protože v něm vznikají kysličníky hliníku, které jsou prudce jedovaté a dostávají se do těla s potravou, proto by se v hliníkových nádobách nemělo vůbec vařit. Taktéž kysličníky kovů vznikající při svařování jsou velmi nebezpečné. Proti těmto kysličníkům se užívá jedině přeslička.

Praní:
Nejzdravější je prát pouze v jádrovém mýdle. Každý prášek na praní má velký obsah chlóru, který se z prádla neodstraní ani mácháním, takže člověk tento chlór vstřebá přes pokožku. Proti chlóru se používá heřmánek, proto je vhodné do každé koupele přidat odvar z heřmánku. Nejlepší mýdlo na osobní hygienu je dětské mýdlo.

Sanytr:
Je to dusičnan, který vadí nejvíce na střeva a na žaludek. Je obsažený ve všech uzeninách, hlavně v uzeném mase.

Močovina:
Je obsažena v předním hověžím mase, v mléce a v některých látkách. Shlukuje se v těle a může v RTG snímku vytvořit i stíny. Proti močovině se užívá hlavně citrón nebo kvašený jablečný mošt.

Na tvorbu krve:
Používá se pšeničná mouka. Žito čistí krev – velmi dobrá je káva ze žitovky. Na trávení se používá zeměžluč. Na dvanácterník je jedině pelyněk, a to na lačno nebo máta petrná, ta však po jídle.

Nadměrné konzumování zahradních jahod nebo angreštu způsobuje žlučové kameny.

Odkašlávání:
Používá se rozpařená cibule na prsní kost. Nakrájíme 20 dkg cibule, přidáme lžíci fenyklu nebo anýzu, podlejeme lžící vody a necháme dusit až cibule zesklovatí. Přikládá se hodně teplá na 2 hodiny.

Koupel z kopřiv:
Užívá se proti tloušťce. U obézních lidí dělat koupel jednou týdně alespoň půl roku. Úplně omezit brambory, kopřivy dodávají do těla kyselinu křemičitou. Velmi zdravý je špenát z mladých kopřiv.

Na zuby pro děti:
Užívá se odvar z chudobek, který obsahuje hodně železa a tím působí na stavbu zubů a kostí. Pro dospělé se naloží láhev chudobek (květů) a zalije šumavským vínem, nechá se 10 dní louhovat.

Kmínový čaj:
Užívá se hlavně proti bramborům.

Bělení zubů:
Ve vrtulovém mlýnku rozemlít usušenou přesličku na prach, navlhčit kartáček a obalit štětiny v tomto prachu. Takto si čistit zuby a potom vypláchnout ústa propolisovou vodou, která zároveň působí i proti paradentoze.

Propolisové kapky:
Asi 2 dkg propolisu rozmělníme na prach, naložíme do 1/3 l čistého lihu. Necháme louhovat 10 dní. Každý den protřepeme, aby se propolis řádně rozpustil. Potom kápneme pár kapek do vody, až se vytvoří mléčný zákal a touto vodou vyplachujeme ústa po čištění zubů. Propolis je černý včelý med. Kterým včely zalepují všechny natěsnosti v úle. Tyto kapky se též uživájí na hojení zlomenin, nebo když se kazí kost. Postižená místa se potírají nezředěnými kapkami.

Sirup z cibule:
Proti kašli. Nakrájíme 10 dkg cibule, 10 dkg cukru, ½ l vody. Vaříme až to zhoustne, potom scedíme přes plátno a užívá se 3x 1 lžička.

Na překyselení žaludku:
Pije se odvar z petržele.

Na nervy a pamět:
Užívá se nektar z třezalky a jasanové kůry. Vařit 10 minut třezalku jen 6 minut.

Tinktura z třezalky:
Naplníme láhev třezalkovými květy a zalijeme slivovicí. Necháme asi 10 dní louhovat. Užívá se po kapkách při srdeční slabosti nebo při mdlobách.

Arniková tinktura:
Květy arniky zalijeme slivovicí a necháme louhovat. Užívá se pro utišení bolestí – potíráme postižená místa. Nepoužívá se vnitřně – je jedovatá !!

Bolest zubů:
Namočíme vatu do třezalkové tinktury a přikládáme na zub nebo do kazu.

Koupel k odjedování prádla:
Dubová kůra, přeslička, třezalka, heřmánek, pelyněk, 10 stroužků česneku, fenykl, kmín – z toho můžeme pít i čaj.

Čaj pro děti:
Děti, které konzumují cukroví, čokoládu a banány - 15 ks hřebíčku, 3 bobkové listy, lžíci zázvoru do ½ l vody. 10 minut vařit. K tomuto čaji je dobré pojídat kokosovou moučku.

Skleróza:
Čaj z mateřídoušky – celoročně.

Koupel z jeřabin:
Může býti i s větvičkami a s listy. Odvar se vleje do koupele, užívá se hlavně při nachlazení a prochladnutí dětí.

Čaj z černého bezu:
Užívá se proti máslu a na ischias.

Odvar z ovesné slámy:
Při bolestech po protitetanové injekci.

Olšové větvičky:
Stahují žíly a desinfikují.

Dubová kůra:
Užívá se proti veškeré chemii. Nejvhodnější jsou mladé větvičky dubové kůry (stáří tak 7 let). Dub vyzařuje zvláštní fluidum, dobře se pod ním spí.

Koupel z řepíku:
Na otevřené rány.

Při cukrovce:
Používá se oman nebo lusky.


Vodoléčba:
Je ideální pro dobrou tělesnou kondici. Vodoléčbou odchází z těla až 70 % škodlivin. Postupujeme tak, že začínáme sprchovat nejprve pravou nohu, potom levou nohu, pravou ruku, levou ruku a nakonec uděláme totéž přidáváním na teplotě co sneseme. Nakonec uděláme totéž studenou vodou a pak řádně vydrhneme tělo ručníkem.

Byliny:
Sbíráme podle kalendáře sběru léčivých rostlin, od jara do podzimu. Zásadně sbíráme byliny co nejdále od měst, pokud možno v čisté přírodě. Nikdy nesbíráme byliny podél cest a silnic. Sušíme je na vzdušném, stinném místě, nikdy ne na slunci! Uschováme je též na vzdušném místě, nejlépe v papírových pytlících. Usušené byliny jsou hodnotné 10 měsíců. Starší byliny hodnotu ztrácejí, proto je dobré sbírat byliny každý rok.

Ekzém v obličeji:
1/ Medem potřít tvář 2x po 30 minutách, potom obklady z odvaru: 3 lžíce dubové kůry, 3 stroužky česneku, hrstička jalovce, pelyňku a vařit 10 minut ve 3 l vody. 7x po 10 minut teplé přiložit – nebrat plátno prané v prášcích. Možno také provést tak, že odvar se vlije do koupele a při koupeli přikládat každé 3 minuty na obličej behem 20 minut. Pozor na mýdlo červené barvy, nejíst vepřové ani hovězí maso alespoň týden.

2/ Medem lesním tmavým 3 x 30 minut natřít obličej, 3 týdny pít lžíci kořene pampelišky, petrželové natě, 5 listí jitrocele do ½ l a 8 minut vařit, pít po jídle.
Jablečný mošt pít denně, celkem 4 láhve.

Mast: 10 dkg mrkve, 3 lžíce kmínu do 10 dkg sádla hřbetního a 8 minut vařit, spolu scedit a touto mastí potírat obličej i jinde. Podle potřeby koupele i mast opakovat.

Pásový opar:
Nutno zjistit z jaké příčiny (nervové vypětí, nachlazení, nakažení). Může se použít koupel z dubové kůry – 2 hrstě do 3 l vody – 10 minut koupel.

Plíce – zánět:
6 dní dubové kůru, 2 lžíce do ½ l vody. Křenová placka na ½ hodiny dopředu po ¼ hod. (20 dkg brambor, 4 lžíce křenu) a 3x pod pravou lopatku na ½ hodiny. Česnek obklady: 10 stroužků česneku do 2 ½ l vody – 3 x 30 minut křížem přes prsa. Česnečka 3 dny.

Zánět plic – vznik nedomykavosti srdeční chlopně:
I po ovoci: třešně, pomeranče, banány, brambory
Léčba: na hroty plic křenová placka a pak ji přesunout pod lopatky. Třetí den opakovat. 3x denně lžičku pomerančové tinktury, 14 dní denně před jídlem.
14 dní kardobenedit, přesličku, třezalku, kmín po 1 lžíci do 0,5 l vody – 8 minut vařit, pít po jídle

Koupel: v odvaru: hrst jeřabinových plodů nebo větviček a hrst bezinkových větviček – vařit 10 minut v 5 l vody – vlít do koupele, dotočit na ponor – 20 minut 3x denně.
Nejíst: sýry, máslo, pomeranče, banány, pudink, brambory
Pít: častěji 12stupňové pivo Prazdroj.
Použít pomerančovou tinkturu.


Zápal plic – přechozený:
Má mnoho následků. Většinou bývá, že zápal plic je bez teplot – nevěnuje se tomu pozornost. Antibiotika jen nemoc uklidní, ale nevyléčí. Snadno se dostává voda na plicích nebo také v břiše. Břicho je pak nabité vodou. Přestanou totiž pracovat řádně ledviny – vytvoří se v nich zánět i písek. Pozor! Úplná zástava ledvin =smrt!
Léčba: ledviny nutno povzbudit k činnosti, obklady ze slivovice, křenová placka.
Obklady: na břicho – česnek s tvarohem, cibule udušená i syrová – obklad.
Čaj: co nejméně tekutin – zvyšuje se obsah vody v břiše. Řebříček 2 lžíce, 1 lžíce jalovce, 1 lžíce kokosové moučky do ½ l vody – 8 minut vařit. Někdy je třeba upustit vody z břišní dutiny, aby rychleji učinkovaly obklady břicha.

Na krční páteř:
Půl kostky tvarohu, 3 stroužky česneku na 2 hodiny, 2x.

Na ledviny:
Kostku tvarohu, 20 dkg cibule, 3 lžíce kmínu smíchat, přiložit na 2 hodiny 2x.

Na prsní kost:
Rozpařit cibuli po 20 dkg, 3 lžíce anýzu, 3 lžíce feniklu spolu dusit a teplé přiložit na 2 hodiny 2x

Na slezinu:
Půl kostky tvarohu, 3 stroužky česneku na 2 hodiny – opakovat 4 dny.
Koupel: v odvaru hrst vratiče, bezinkových větviček do 4 l, 10 minut vařit, vlít do koupele, dotočit vodu na 20 minut 3x.
Čaj: 1 lžíci jitrocele, řebříčku, dubové kůry mladé, přesličky, kmín do ½ l a 8 minut vařit – 16 dní pít.
Dieta: pozor na černý svetr, na vejce s bílkem, hovězí polévky, brambory.

Průdušky:
Sirup: ½ l vody – 3 lžíce fenyklu, 1 cibule a 5 kostek cukru, 12 minut vařit. Za 3 dny využívat.

Horní cesty dýchazí (zánět průdušek):
Čaj: petrklíč, divizna, fenykl, lékořice kořen, jitrocel, máta petrná, podběl, kořen ibišku. Čaj použijeme k pití a ke kloktání.
Nebo čaj: 4 listy jitrocele, 1 lžíce dubové kůry, 1 lžíce bezových větviček.
Koupel: 1 hrst jeřabinových větviček, 1 hrst bezových větviček. Pod lopatku křenovou placku na 30 minut.

Porod:
Po porodu, zvláště když je žena sešívaná, k vyprázdění střev používá 1 lžíci nastrouhané mrkve, dá se do gázy a udělá se tampon a vloží ke konečníku na 1 hodiny. Potom nový tampon s mrkví a zase na hodiny. Za den se opakuje 3x = 3 hodiny. Druhý den se podle potřeby opakuje.

Přechod:
Léčba: čaj z kořene kozlíku lékařského – 2 lžíce kořene do ½ l vody, 10 minut vařit – 15 minut nechat louhovat.

Prach:
Inhalace česneková – 8 stroužků do ¾ l vody uvést do varu – vdechnout asi 3 minuty několikrát přes den.
Na hroty plic: rozpařenou cibuli na 2 hodiny 2x.
Na játra: kostku tvarohu, 2 lžíce křenu + 3 stroužky česneku smíchat – na 2 hodiny 1x

Potom: ½ l vody + 1 lžíce (větší) rýže – odvar + dětská krupička k jídlu a trochu mléka.
Čaj: 1 lžička jitrocele denně do pití – 5 dní.
Koupel: 3 lžíce větviček z černého rybízu – 3 dny.

Průjmy:
Je také řada příčin: studené nápoje (hlavně přechlazené z ledničky), studená jádla, konzumování většího množství ovoce, pití na ovoce, nezralé ovoce, nakažené ovoce i jídlo.
Léčba: 2 lžíce kostivalové natě s listy vaříme v ½ l vody 8 minut. Popíjíme během dne teplý. Podle potřeby opakujeme. Také pomáhá odvar z dubové kůry: 2 lžíce kůry z dubu do ½ l vody – vaříme 8 minut, popíjíme.
Proti průjmu: mrkev, jahodník, jasan, ořešák, mochna, dubová kůra, šalvěj, borůvka, kostivalová nať.

Prst – úraz, tržná rána – hnisání – pravděpodobně až ke kosti:
Koupel: kostival, kokoška pastuší tobolka, řepík, pelyněk – desinfekce

Prostata:
Na močový měchýř: 20 dkg cibule, 3 lžíce kmínu, spolu dusit, teplé přiložit na 2 hodiny – opakovat 3x
Na ledviny: 20 dkg rozpařené cibule, 3 lžíce kmínu a na 2 hodiny 3x
Čaj: 2 lžíce vřesu, 2 lžíce srdečníku do ¾ l a 8 minut vařit – denně pít až do ustálení řádného močení.
Nejíst: saláty zelené, okurky, ovoce, jahody, kompoty, zelí, květák.
Potom: na játra: půl kostky tvarohu, 10 dkg cibule syrové, 3 lžíce křenu smíchat a přiložit na 2 hodiny i déle, opakovat jakmile kůže zbledne.
Čaj: 6 listů jitrocele, možno i květ přidat se semeny a lžíci kmínu – vařit 8 minut v ½ l vody – denně pít po 6 dní
Nejíst: brambory, zelí, ovoce, smetanu, sýry.
K jídlu: kousek chleba se sádlem nebo kousek špeku k snídani v případě zácpy.
Pít: pampelišku – 1 kořen do ½ l, vařit 7 minut po jídle. Ráno lžíci mrkve – 14 dní.

Projímadlo:
Čaj: list senný, krušina, lékořice, máta peprná, fenykl
Čaj: krušinová kůra, fenykl, lipový květ, květ černého bezu
Čaj: sušené švestky
Projímadlo – krušina olšová, len, reveň, posed bílý.


Plíce – rakovina:
Hroty plic:
Rozpařenou cibuli – 20 dkg pokrájet, dusit s 2 lžícemi vody, teplé přiložit na 2 hodiny – 4x udělat.
Obklady kolem krku:
Přes ramena zkřížit na prsa: hrst bezinkových větviček, dubové kůry mladé, 4 stroužky česneku. 4 lžíce peyňku do 3 l – 10 minut vařit – 3x12 minut teplé za sebou přiložit.
Na prsní kost:
Rozpařenou cibuli 20 dkg, 3 lžíce anýzu, 3 lžíce pelyňku spolu dusit, teplé přiložit na 2 hodiny 2x.
Pod uši:
Kostku tvarohu, 4 stroužky česneku rozetřít, smíchat, lžičku zázvoru, přiložit na 2 hodiny, 2x udělat (rozdělit na obě strany)
Na pobřišnici:
Kostku tvarohu, 20 dkg cibule pokrájet drobně, přiložit na 2 hodiny 2x.
Na slezinu:
Půl kostky tvarohu, 4 stroužky česneku smíchat ještě s lžičkou zázvoru, přiložit na 2 hodiny, 5x udělat.
Mazání:
5 stroužků česneku, 3 lžíce fenyklu, 4 lžíce dubové kůry, s ½ l slivovice – potírat denně páteř, krk, prsa, stehna, břicho.
Čaj: lžičku skořice, 5 hřebíčků, list bobkový, lžíci dubové kůry, přesličku, třezalky, anýzu, lžičku petržele do ¾ l a 8 minut vařit – pít po jídle 3 neděle. Denně trochu čerstvé řepy, alespoň šťávu.
Denně 3 lžíce Fernet-Stocku – před jídlem – 3 láhve.

Nejíst: banány, čokoládu, kakao, pomeranče, hovězí maso, sýry, máslo pozor na zelený svetr a krymplen.

Psotník (u dětí):
Dítě je neklidné, často pláče, špatně usíná, těžko se zabírá do spánku.
Léčba: Na 3 dny vyloučit ze stravy mléko, protože mléčný tuk, dále vaječný tuk (ze žloutku) právě toto to způsobuje.
Podávat: 3 dny odvar z rýže: 3 lžíce rýže vaříme v 1 litru vody 10 minut. Tento odvar spolu s dětskou krupičkou v podobě kaše podáváme. Dítě nesmí ani žloužek z vajíčka.
Koupel: 3 lžíce rovné kmínu + 3 lžíce dubové kůry mladé, do 3 l vody – vaříme 10 minut.

Revmatismus – mazání:
4 větvičky jalovce, 4 stroužky česneku, 4 lžíce kmínu, 3 lžíce křenu do 2 l vody, 10 minut vařit, smíchat s půl litrem slivovice – potírat kouby.
Čaj: lžíci žebříčku, pampelišky kořen, ½ citrónu, dubovou kůru, jitrocel, kmín, benedikt (koření), do ¾ l – 8 minut vařit. Pít po jídle, pít 16 dní až 3 neděle. (vše po 1 lžíci).

Revmatismus – celkový, kloubový, svalový:
Koupel: Hrst jeřabinových plodů, bezinkových větviček, jeden citrón, hrst vratiče, 2 lžíce kmínu, 4 stroužky česneku, 3 větvičky jalovce, do 5 l vody 10 minut vařit – do koupele na 20 minut 2x týdně – 6 neděl.
Mazání: 4 větvičky jalovce, 4 stroužky česneku, 3 lžíce kmínu, lžíci křenu, 3 lžíce mrkve, jeden citrón do 2 ½ l vody a 8-10 minut vařit, pak odvar smíchat s ½ l slivovice a tím denně potírat klouby a stehna.
Na kolena: křenovou placku na 30-40 minut, na kotníky a kyčle totéž. Pod placku podmastit kůži.
Na stehna: (vnitřní stranu) – rozpařenou cibuli – 20 dkg teplou na 2 hodiny 2x.
Na lýtka: syrovou cibuli – 10 dkg na 2 hodiny 2x.
Nohy koupel: hrst vratiče – 10 min. Vařit ve 4 l vody – do kýble na 20 minut denně po dobu 6 dní.
Na hroty plic: kostku tvarohu, 4 stroužky česneku rozetřít a smíchat – na obě strany hrotů plic rozdělit na 2 hodiny 2x.
Na slezinu: ½ kostky tvarohu, 4 stroužky česneku na 2 hodiny – opakovat po dobu 5 dní.
Na ledviny: kostku tvarohu, 20 dkg cibule, 3 lžíce křenu – smíchat a přiložit na 2 hodiny – 2x opakovat.
Čaj: lžíci kořene pampelišky, jehlice trnité. Lžíčku křenu, jitrocele, lžíci řebříčku, půl citrónu, lžičku kmínu, do ¾ l – 8 minut vařit po jídle po 3 týdny denně.
Nejíst: vejce s bílkem, ne hovězí maso ani polévky, sýry, máslo ryby.


Revmatismus hlavy a obličejové části – migréna. Průvan, prostuzení:
Hlava: obklady – hrst jeřabinových plodů, hrst bezinkových plodů do 3 l a 10 minut vařit a 7x12 minut teplé obklady hlavy.
Pít čaj: lžičku bezinek, 3 fíky pokrájet do ½ l – 8 minut vařit, po 12 dní pít.
Obklady: cibule udušená.

Léčba rýmy:
Čichat česnek, 2 hrstě bezových větviček, 2 hrstě jeřabinových plodů, do 4 l vody – 8 minut vařit. Vlít do koupele, na 20 minut, omývat hlavně hlavu.
Rýma u dítěte: dávky zmenšit. Menší hrst bezových větviček, menší hrst jeřabinových plodů, do 2 l vody – 8 minut vařit. Vlít do koupele – omývat hlavně hlavu.

Ruce – ekzém (olej, vazelina, nafta pod.):
Koupel: 3 stroužky česneku, 1 lžíce dubové kůry, 1 lžíce přesličky. Do 2 l vody – 10 minut vařit – 30timinutová koupel – 1x denně – podle potřeby opakovat.

Ruce – třes:
20 dkg cibule, 3 lžíce anýzu – udusit v troše vody – obklad na krční páteř na 20 minut – teplé přikládat 3x.

Ruce – bradavice:
Na rukou, obličeji apod. Nakažlivé, přenos z druhého člověka. Léčba: Potírat ruce Fernet-Stockem, obsahuje pelyněk, zeměžluč.

Rakovina – z radioaktivity – především ve vzduchu:
Občas pít čaj z přesličky – bylina, která odnímá z těla radioaktivitu. Čaj: 2 lžíce přesličky, do ½ l vody a 7-8 minut vařit. Popíjet během dne.

Rýma:
Koupel: 2 hrstě bezových větviček nebo květ, 2 hrstě jeřabinových plodů nebo větviček do 4 l vody – 8 minut vařit, vlít do koupele na 20 minut omývat hlavně hlavu – 3x
Inhalace: 1 cibule (jen nová), 2 lžíce větviček černého rybízu, 2 lžíce komonice lékařské, 20 chudobek (sedmikrásek), 2 stroužky česneku. Vařit 8 minut ve ¾ l vody. Pak ručník přes hlavu a vdechovat ústy a nosem 5 x 10 minut, 4x. Komonici lékařskou (žlutou nebo bílou) rozemlít na prášek (jemný) a šňupat dle potřeby.
3 lžíce arniky naložit do starorežné nebo vodky, či slivovice a po 6 dnech používat jen jako mazání – čela, nosu. Pozor na domácí kvetoucí květiny, hlavně cizí. Dále dát pozor na výpary nafty, petroleje, a syntetických barev.


Srdce – angina pectoris:
Kolem krku: přes ramena zkřížit na prsa obklady: hrst přesličky, třezalky do 3 l – 10 minut vařit. Namočit po 12 minutách. 6x za sebou.
Potom: na hroty plic rozpařenou cibuli – novou – po 20 dkg dusit a 2 lžíce vody – teplé přiložit v kaliku zabalit na 2 hodiny 2x
Na prsní kost: rozpařenou cibuli 20 dkg, 3 lžíce anýzu, 3 lžíce benediktu, spolu dusit, teplé přiložit na 2 hodiny 2x.
Čaj: lžíci fenyklu, lžíci hlohových větviček nebo plodů, lžíci benediktu, 5 kuliček nového koření, řebříčku, 20 chudobek, lžičku dubové kůry, jitrocele, petržele, lžičku celeru do ¾ l – 8 minut vařit, po jídle pít 3 neděle.
Na ledviny: kostku tvarohu, 20 dkg cibule, 3 lžíce koření, smíchat a přiložit na 2 hodiny.
Na slezinu: (vlevo pas) – půl kostky tvarohu, 3 stroužky česneku na 2 hodiny, opakovat po 4 dny.
Dieta: pozor na růžovou barvu textilu, košile, pyžama. Nejíst bílý cukr, sladit karamelem.
Nejíst ořechy vlašské ani burské, nejíst vejce – bílek, pepř, papriku.


Slinivka břišní – pankreas:
12 dní pít odvar z dubové kůry: 2 lžíce dubové kůry do ½ l – 5 minut vařit.
5 dní řebříček: 2 lžíce do ½ l – 5 minut vařit.
Na slinné žlázy obklady z dubové kůry na 30 minut 3x. (5 lžic do 1 litru – 6 minut vařit)
Na ruce obklady k loktům dubovou kůru 3x po 30 minutách. Nejíst maso po 3 týdny.


Nedomykavost srdeční chlopně:
Pomerančová tinktura: 3 lžíce pomerančové kůry omyté v octě do ½ l slivovice.

Slinivka – pankreas:
Otravu slinivky hlavně hovězím masem i vajíčky. Slinivka se ozývá pronikavými bolestmi v břiše, v ohbí žeber vpravo, při konzumování hodně zralých švestek, slív apod. Při jídle syrového ovoce se toto špatně proslizní a dráždí se žaludek a hlavně slinivka břišní. Ovoce se lépe zužitkuje s moukou (švestkové knedlíky, koláče, buchty).

Oči – zánět spojivek:
Oči jsou začervenalé v bělmu a v očích řeže jakoby v nich byl písek.
Léčba: hrst heřmánku dáme do šátku (hadříku) mírně zahřejeme na radiátorech ústředního topení nebo kamnech na pokličce hrnce apod.. Pak dáme přímo přes oči na 20 minut. Opakujeme několikrát.

Oči – trachom:
Zánět očních víček s vřídky, pak jizvy. Žilky v oku jsou krvavé. Často končí slepotou. Léčba – pelyněk – obklad na oči a pak heřmánek na oči kvůli chlóru.

Sprcha vodní na omývání i otužování:
Teplá voda: nejprve pravá noha od spodu nahoru, pak levá noha, pak pravá ruku od prstu nahoru, pak levá ruka, pak obličej, pak hrudník. Nakonec studená voda: stejně.

Odtučnění:
Čaj: kůra krušinová, sennový list, lipový květ, bezinkový květ i plod, fenykl, kořen petržele, kořen lékořice, březové listí

Otrava žaludku, střev:
2 citróny, 1 l vody, 2 lžíce kmínu, 1 lžíce fenyklu, vařit 7 minut.

Otrava slinivky hovězím masem, cukrem zalepené ledviny, hnis pod lopatkami:
12 dní pít odvar z dubové kůry (2 lžíce do 1/2litru vody, 5 minut vařit)
Na ledviny: obklady ze slivovice 5x10 minut – na obklad 4 lžíce na slinné žlázy – obklady z dubové kůry na 30 minut 3x5 lžic do 1 litru a 6 minut vařit.
Na ruce: k loktům obklady z dubové kůry 3x30 minut
Na levé lýtko: syrovou cibuli na noc 2x15 dkg nakrájet
Pod lopatky: rozpařenou cibuli na 2 hod 3x – 20 dkg nakrájet a dusit s vodou 5 minut, teplé přiložit
Nesmí se jíst hovězí maso po 3 týdny.


Křenová placka:
2 – 3 kořínky křenu nastrouhat, 10 nových brambor i se slupkou – vodu z brambor slít – dá se do igelitu – na 5 minut přiložit.

Opar na rtech při horečnatých onemocněních: šťáva z borůvek nebo odvar z dubové kůry, jitrocel, řebříček.

Třešně: přílišné pojídání má někdy špatný vliv na srdeční činnost – špatné dýchání vlivem nemoci srdce.

Švestky: jsou dost těžké na žaludek, překyselují jej. Také špatným rozkousáním, prosliněním onemocní pankreas – slinivka. Lépe je použít jako švestkové knedklíky – lepší proslinění. Švestky mívají také chorobu tzv. „šárka“ – nemoc je přenosná na lidi – pozor! Švestky nedozrávají a jsou jen červené. Také pozor na plíseň na švestkách – hlavně tam, kde je stopka.

Vlašské ořechy: bývají někdy plesnivé – pozor – plísně způsobují zduření mízních uzlin pod ušima.
Léčba: čaj – ořechové větvičky (papírové vlašské ořechy), nové koření, bobkový list.

Jablka: pozor – mají hodně jablečné kyseliny – překyselují žaludek, děti mohou dostat červinky z jablek.

Otrava vajíčky: řebříček, fenykl po dobu 5 dní, rozpařit cibuli, kmín

Otrava prádlem:
Zelená barva – arsen
Žlutá barva –
Červená barva – anilinové barvy
Modrá barva –
Prevence: všechno barevné prádlo nutno vymáchat: odvar: 2 lžíce dubové kůry, 2 lžíce přesličky do 3 l vody, 8 minut vařit. Vlít do vany s vodou a v tom barevné prádlo vymáchat. Jednou provždy je prádlo zbavené jedovatosti.


Otrava ve střevech (bolesti střev a žaludku):
Česnek 3 stroužky, 2 lžíce třezalka, ¾ l vody, 7 minut vařit, 3x za sebou koupel.

Otrava slinivky – bolesti po pravé straně žeber:
3 lžíce dubové kůry, citrón, lžíce fenyklu, 5 lístků jitrocele ve ¾ l lihu, 7 minut vařit
Inhalace: 3 lžíce přesličky, 3 stroužky česneku.

Otrava acetonovou barvou:
Dubová kůra – 4 lžíce na 1 litr, 3 stroužky česneku – 3 l vody a 7 minut vařit.
Dubová kůra, 5 stroužků česneku – kolem hlavy a krku až na hroty plic.


Otrava močovinou (z masa – hovězí maso, pajšl, srdce, plíce, játra):
Léčba: čaj – 1 lžíce fenyklu, ½ citronu (i s kůrou) do 0,5 l vody, 10 minut vařit – 3 porce.

Močovinou se popálí u dítěte jazyk, patro i rtíky:
1 lžíce řebříčku, 1 lžička šťávy z citrónu – vařit 8 minut. Dítěti dát popít a vytírat ústa, také vytírat lesním medem.

Opařeniny (rukou, nohou apod. – horkou vodou, polévkou atd.):
Léčba: opařené místo polít čistým lihem nebo víceprocentním alkoholem. Potom postižené místo potřít olivovým olejem.

Otrava těla košilí při pocení těla - u žebra jelítko:
kolem pasu dubovou kůru, 3x obklad 10 lžic do 2 l a vařit 6 minut. Tvaroh – 2 hodiny obklad.

Otrava hliníkem (nádobí):
Koupel: 1 hrst přesličky, 1 hrst kostivalu, 1 hrst kopřiv, do 5 l vody, 10 minut vařit – 10 min. koupel, 2x týdně po dobu 6 týdnů.
Čaj: 2 lžíce přesličky, 1 lžíce dubové kůry, 3 listy jitrocele, 3 listy pampelišky, 1 lžíce řebříčku, 20 chudobek, 1 lžíce kokošky, 5 kuliček nového koření, 5 hřebíčků, 1 list bobkový, 1 lžíce kmínu. Do ½ l – ¾ l vařit na 8 minut popíjet 3 týdny.
Nepít: minerálky
Nejíst: máslo, jablka, ovoce, zelí, košťáloviny, květák, nejíst vitamín A, C, brambory, pudink
Jíst: čočkovou polévku, schází kyselina křemičitá

Očkování – smíšená injekce – epileptické záchvaty:
Dítě asi 4-letý chlapec
Dieta: nesmí banány, pomeranče, hovězí, ani vývary
Obklady: 2 stroužky česneku, ½ kostky tvarohu – na 2 hodiny na malý mozek
Obklad: syrová cibule 10 dkg na slezinu na 2 hodiny, 3x-4x
Koupel: hrst dubové kůry, hrst řebříčku, hrstku přesličky, hrst lískových větviček nebo větviček vlašských ořechů do 3 l vody, 10 minut vařit. Koupel na 20 minut 2x-3x týdně.
Čaj: 6 kuliček nového koření, 1 bobkový list, špetku zázvoru, 1 lžíce dubové kůry, jitrocele, přesličky do ½ l vody, 8 minut vařit, rozdělit a pít během dne 3 týdny.

Slinné žlázy – zduření – nachlazení:
Na slinné žlázy k uchu – ½ tvarohu, 3 stroužky česneku, 2 lžíce pelyňku na 2 hodiny.

Srdce – krevní tlak:
Snížení vysokého krevního tlaku: kozlík, oves, rosnatka, česnek, rozchodník, komonice, hloh.
Drogy na srdce: hloh, srdečník, třezalka, puškvorec, benedikt.

Skleróza, mírně zvednutý krevní tlak:
Čaj: třezalka, přeslička, plody + listy hlohu i květ, máta peprná, meduňka, heřmánek, česnek
Čaj: rosnatka nať, lipový květ, listy hlohu + květ, malinové listy
Čaj: jahodinové listí, malinové listí, ostružinové listí

Skleróza:
Česnek, hloh, rosnatka, rozchodník
Dieta: pokrmy málo slané a kořeněné, snížení množství tekutin – asi 1 litr denně, do čehož počítáme také ranní kávu a polévku. Strava z bílých mas (drůbež, telecí, rybí), lehké moučníky, mléčná jídla, ovoce, kompoty.
Nejíst: těžká masitá jídla, polévky způsobující nadýmání, vařené moučníky (knedlíky, nudle), ocet, koření.

Šlachy – zmožení – zánět:
(namáhavá práce) – na krku, v rameni
Léčba: 3 lžíce octa do 1 l vlažné vody. Obklady 3x10 minut přikládat a obalit teplým šátkem. Potom na noc obklad z roztoku – zapařovací. Dle potřeby opakovat.

Šilhání:
Pozor na čepici – modrá a zelená. Pozor na nastydnutí hlavy, nedívat se na televizi. Nejíst: brambory a pudink.
Kolem hlavy a krku – před prsa. Hrstka dubové kůry, 4 stroužky česneku, hrstku přesličky: do 3 l vody – 10 minut vařit, teplé namáčet.

Na oko: tvarohový obklad na hodinu denně 3 dny.
Na čelo nad oko: syrovou mrkev 3 lžíce na 2 hodiny, opakovat asi 10x.
Pít čaj: lžíce světlíku, lžička kmínu, lžička třezalky, lžička železníku, lžička dobromyslu.

Teplota:
Endogenní – vnitřní; exodenní – vnější
Zvýšená horečka – rozpálené tělo
Nepoužívat mléko, maso – bílkoviny působí špatně – teplota neustupuje.

Léčba: snížení teploty – obklady z tvarohu měkkého na čelo i do zátylku. Možno přidat i stroužek česneku na 2 hodiny.

Trojklanný nerv:
Léčba jako u ischiasu. Na lícní kost (tvář) dát syrovou cibuli na 2 hodiny nebo na celou noc – 20 dkg cibule pokrájet.
Odvar: z bezinkových plodů nebo z větviček – hrst do 1 ½ l vody – 8 minut vařit a potírat tvář i obličej – obklady.

Těhotenství:
Žena nemůže přijít do jiného stavu – otěhotnět. Mimo jiné používá se bedrník. V Těhotenství žena má být v namáhavé práci opatrná. Věnovat se sobě i dítěti, které nosí v osobě. Otékají nohy – příčina – konzumování bílkovin živočišného původu (vajíčka, maso atd.). Těhotná žena potřebuje hlavně bílkovinu rostlinného původu (ovesné vločky) ve formě polévek. Vajíčka možné nejvíce 1x za týden. Také nutno dávat pozor na úbytek červených krvinek – hrozí matce i dítěti (dědičně) lidově řečeno bělokrevnost (leukocyta). Možno používat syrová játra. Ke konci těhotenství použít čaj: 1 lžíce dubové kůry, 4 listy jitrocele, 1 lžička kmínu, ½ lžičky citrónu i s kůrou. Vše se dá do ½ l vody – 6 minut vařit. Pít aspoň 2 dny.

Tenté střevo – dvanácterník:
dnodenum – vředová choroba
Příčiny: nervová vyčerpanost, špatná životospráva, přiš tučná jídla, přepálený tuk apod.
Léčba: klid, lehčí strava
Proti střevním parazitům: mrkev, kýchavice bílá

Ucho – zánět středouší:
Snadno se pozná, nárazové, intervalové bolesti v uchu na bubínku. Teploty postiženého dosahují velké výše až 41 – 42 stupňů C.
Léčba: 20 dkg syrové cibule pokrájíme na slabší plátky. Do kastrůlku dáme 2 – 3 lžíce vody a pokrájenou cibuli, dusíme až je cibule lesklá, sklovitá. Udušenou cibuli dáme do čistého hadříku a přikládáme na nemocné ucho nebo obě uši, tak teplé, jak to jen jde.

Úraz – bulka na prsu (asi rakovina):
Na bulku: udušená cibule, 3 lžíce anýzu a fenyklu, 2 lžíce pelyňku 3x-5x.
Kolem krku a přes prsa: hrstku dubové kůry, 4 stroužky česneku, hrstku přesličky do 3 l vody, 10 minut vařit. Teplé přikládat 6x po 12 minutách za sebou. Možno i kolem hlavy použít 2x.

Potom: kostku tvarohu, 5 stroužků česneku – rozdělit na 2 místa, na 2 hodiny, 2x. 5 dní – čaj – 1 lžíce dubové kůry, 1 lžíce jitrocele – dát do ½ l vody a 8 minut vařit.
Nohy: koupel – hrst dubové kůry, přesličky, 10 dkg cibule, 3 lžíce pelyňku do 4 l – 10 minut vařit. Vlít do kýble a 20 minut koupel. Možno přidat 2 lžíce soli. 3x
Dieta: méně brambor, ovoce, jen dopoledne 1ks .
Nejíst: košťáloviny, zelí, sýry. 16 dní čaj: směs – zlatobýl, chudobky, přeslička, třezalka, řebříček. Všeho 3 lžíce do ¾ l vody, 8 minut vařit. 16 dní užívat.

Úraz – záda apod:
Mazání: 2 cibule, 3 lžíce kmínu, 3 lžíce mrkve, 2 lžíce křenu. Vařit v 1 l vody 10 minut. Smíchat s ¼ l slivovice. Potírat záda apod.

Úraz na obličeji:
Na nos – tvaroh, 3 lžíce, 1 stroužek česneku. 2x.
Na ret – cibuli syrovou.
Do úst – po lžičkách med.


Vyrážky – herpes:
Skot – toto onemocnění proniká u zvířat kůží až do svaloviny – masa.
Přenos – přímým stykem se zvířaty nebo požitím masa ze skotu, telata, krávy – hovězí maso, telecí.
Je to kožní vyrážka spojená s teplotami a i vypadáváním vlasů a chlupů.

Léčba: lesní med – obklady a pak měkký tvaroh k likvidaci teploty a také otoku možno použít obklady postiženého místa z jalovce.

Vaječníky – cysta, krvácení, bolesti v břiše na pravé straně:
Léčba: kolem pasu a břicha obklady 5x po 10 minut za sebou z odvaru: hrst dubových větviček, 4 lžíce fenyklu, hrst olšových větviček, vařit 10 minut ve 3 l vody, v tom namočit teplé obklady, 2.den ohřát a opakovat obklady.
Na slinivku břišní v pravo podávat křenovou placku na 30 minut. Třetí den opakovat. Pod pravou lopatkou rozpařenou cibuli – 20 dkg, 2 lžíce vody na 3 hod 2x.

Čaj: lžíce řebříčku, truskavce, pampelišky, jitrocele, dubové kůry- mladé, bezinkové plody 1 lžíce do ¾ l vody – 6 minut vařit – 14 dní pít denně. Pozor na modrou barvu textilu, šatů, noční košile apod.
Nejíst: vejce z bílkem ani do těsta, cibuli, jablka, umělé tuky a oleje stolní, ořechy vlašské ani burské, pomeranče, máslo, sýry, mléko.

Vypadávání vlasů:
Hrst dubové kůry, česnek 4 stroužky, hrst přesličky – 3 l vody, 10 minut vařit, 5x 20 minut dávat obklady hlavy.
Potom: kaštany větvičky – hrst do 2 l vody 12 minut vařit, 1x 3 týdně. Nepoužívat šampony, jen mýdlo, ne sprey, nebarvit vlasy. Omezit tuky v jídle, máslo, heru apod.
Příčina: dědičná, po rodičích, hlavně po prarodičích, nebo choroby.

Záškrt:
Bolesti v krku, vnitřní teplota.
Léčba: 3 lžíce pelyňku (v květu) spařit s 1 l vařicí vody. Potom obklady kolem krku – 4x přiložit a namočit do spařeného pelyňku 3x-5x po 10 minut za sebou obklad (teplý) kolem krku.

Zuby: Paradentóza
Projev: dásně slézají (stahují se) se zubů, krčky zubů se obnažují, jsou velice bolestivé a snadno se kazí.
Příčina: používání zubních past (hlavně s chlorofilem), chlorovaná voda apod.
Léčba: vyplachování úst přesličkou ( 2 lžíce na ¼ vody – 6 min. vařit) možno přidat komonici lékařskou (bílé i žlutá) 1 lžíci. Jinak čistit zuby s přáškem z přesličky, možno přidat i komonici lékařskou.

Zlomeniny – kostí:
Špatné srůstání zlomeniny: propolis (včelí produkt – tmel v úlu proti chladu) nechat vyluhovat jemně umletý na prášek v lihu – 95%. Kostival, kokoška, řepík.

Zácpa:
Je řada příčin zácpy: teplota, špatná životospráva.
Léčba: několik sušených švestek vaříme 10 minut v ½ l vody. Odvar popíjíme teplý.

 

Totální protirakovinná kúra

páter František Ferda

Důležité čaje při protirakovinné dietě /kúře/:

Šalvějový čaj
1-2 polévkové lžíce sušené šalvěje dáme do půl litru vroucí vody a necháme 3 minuty vařit. Pak odstavíme a přidáme ještě do vroucího čaje po jedné špetce třezalku, mátu peprnou a meduňku a necháme vše 10 minut vyluhovat a nevaříme. V šalvěji je mnoho éterického oleje, což je pro účel kloktání velmi dobré, ale pro pití jej nesmí obsahovat. Proto jej vaříme 3 minuty, aby nežádoucí oleje byly odstraněny a aby se ještě vařením uvolnil další ferment, který je důležitý pro všechny žlázy, míchu a ploténky. Takto připravený šalvějový čaj velmi prospívá lidskému zdraví, a proto by ho měl každý pít denně, neboť potom bude kdy sotva nemocen. Více

 

 

Nejčtenější "Knihy o zdraví"

 

100% Extrakty z léčivých hub Reishi a Cordycepsu pro nejúčinnější posílení imunitního systému bez vedlejších účinků, zároveň jako priorotní i pro kombinaci s jinými přírodními produkty

 

REISHI - Lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum)

12 měsíční červená Reishi     =       100% extrakt              +              100% spór

Užívání vzácné houby Ling Zhi jako léku uvádějí staré čínské spisy z doby se už před 4 000 lety. Užívala jako lék vzácná houba Ling Zhi, nazývaná i Reishi nebo latinsky Ganoderma lucidum. V překladu "božská houba nesmrtelnosti". Ve volné přírodě roste houba reishi jen na odumřelých stromech s tvrdým dřevem. Je to dřevokazná houba jako naše hlíva ústřičná. Často bylo třeba zkontrolovat až 100 000 starých stromů, aby se našlo pár hub. Proto byla houba ve starověké Číně vyhrazena pouze císařské rodině. Kdo jí v nalezl musel ji okamžitě odevzdat u císařského dvora. Neodevzdání se trestalo smrtí.

Číňané Reishi považují za cennější než ženšen. Nejvíce účinných látek má červená (red) reishi, která se pěstuje 12 měsíců na dlouhých dubových kmenech. V Číně a Japonsku je schválena pro podpůrnou léčbu rakoviny.

 

Tibetský klenot - Cordyceps sinensis (Housenice čínská)

                                  Novinka - 40% polysacharidů ve 100% extraktu

Cordyceps sinensis je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své léčivé účinky je v čínské medicíně cordyceps používán více jak 1200 let. V Číně je cordyceps tradiční lék a je hodnocen z hlediska léčivých vlastností na stejné úrovni jako Reishi a ženšen.

Používá se již více jak 5000 let jako zdroj energie, k upevnění zdraví a léčbě řady neduhů a byl klasifikován jako "prodlužovač života". Cordyceps je určen pro obě pohlaví. Od roku 1993, kdy skupina čínských sportovců užívajících Cordyceps, který podporuje sílu, energii a vytrvalost, překonala devět světových rekordů, přitáhl pozornost široké světové veřejnosti a zdravotníků zabývajících se sportovní medicínou k tomuto přírodnímu prostředku.


Cordyceps je stejně silný jako kortikoidy, ale bez vedlejších účinků

 

Více zde: http://www.uspesna-lecba.cz/tibetsky-klenot-cordyceps-sinensis/

 

PROČ JE DŮLEŽITÝ VYSOKÝ OBSAH POLYSACHARIDŮ

Jak účinkují ochranné účinky polysacharidu beta 1,3-D glukanu (nejúčinnější přírodní látky posilující imunitní systém, která je obsažena především v léčivých houbách)

Ing.Zdeněk Rozehnal

B-1,3-d betaglukan je nejprostudovanější imunomodulant na světě, přičemž bylo již publikováno o jeho léčivých schopnostech více než 10 000 studií. Když je tento polysacharid jen jednou aktivován, vytváří řetězové reakce, které mají za následek mobilizaci a rozšíření celého imunitního systému aktivováním makrofágů. Jak se makrofág, největší bílá krvinka aktivuje? Na makrofágu existuje zvláštní receptor, specifický pouze pro beta 1,3-D glukan (jednoduše řečeno, je to specifická zásuvka a zástrčka - příklad, jak geniální příroda je). Beta glukan se váže k tomuto receptoru a tím celkově aktivuje makrofág. Ten podobný rozlobené chobotnici následně roztahuje chapadla, která fyzicky vtahují patogenní útočníky, včetně rakovinnových buněk, vstřebává je a následně je likviduje leptavými enzymy. Buňky makrofágů jsou v porovnání s buňkami infekčních organismů a jiných buněk imunitního systému obrovské. Název pochází z řeckých slov makro - veliký a phage - zničit nebo pohltit. Mnoho odborníků považuje betaglukan za nejúčinnější posilovač imunitního systému, proto se také aplikuje při léčení například onkoligických onemocnění v dávce 1000 - 3000 mg denně.

Dostat do těla aktivní betaglukany je jednoduché. Nejúčinnější jsou extrakty s co největší čistotou. Pokud byste chtěli konzumovat houby za účelem využití glukanů, tak to je problém. Za prvé betaglukan se tepelnou úpravou ničí, za druhé je obsažen v membránách buněk a tělo není schopno jej samo využít.


Jeho pravidelné užíván je ideální, protože je přírodního původu, je nenávykový, nikdy nevzniká rezistence (odolnost) patogenů a ani při vysokých dávkách nebyly zjištěny nechtěné vedlejší účinky. Má také radioprotektivní účinek (chrání před zářením a radiací), což je dalším kladem, protože zvláště současný styl života znemožňuje se vyhnout zdrojům ionizujícího a neionizujícího záření, zdrojem jsou především: počítačové terminály, letecká doprava, vedení vysokého napětí, rentgen, radioterapie, rutinní mammografy, UV záření ... Malá poznámka - před radiací chrání také konzumace lněného semínka - Lněné semínko.

Pokud jste denně několik hodin u monitoru počítače je velice prospěšné užívat 1 kapsli (500 mg) kvalitního extraktu denně, například z houby Reishi nebo Cordycepsu (zde je navíc přínos dalších léčivých látek). Denní náklad 10,- Kč denně - například 2 cigarety. To je náklad, který se Vám mnohonásobně vrátí v nižší nemocnosti, v duševní pohodě ...

Masově a úspěšně byl betaglukan aplikován v Japonsku lidem v oblasti Hirošimy a Nagasaki po jaderném úderu. Úspěšně léčil i následně po velmi intenzivním ozáření. Pochopitelně tento úspěch zaznamenaly vítězné válečné mocnosti a začali utajeně betaglukan zkoumat pro možnost ochrany vojáků pro případ další války, ale už jaderné.


Výzkum pocházející z United States Armed Forses Radiological Research Institute, potvrdil účinnost beta 1,3-d glukanu jako radioprotektivního činidla

 

Mechanismus ochrany byl popsán:

 • Beta 1,3-d glukan chránil makrofágové buňky přede poškozením volným radikálem, vyvolaným zářením
 • Neporušené makrofágy jsou schopné odstranit rozsáhlý rozpad buněk a zbytky způsobené poškozením vysokou dávkou záření
 • Aktivované makrofágy pokračovaly v pozorné obraně hostitele proti potencionálním oportunním infekcím
 • Buňky makrofágů uvolňují faktory důležité pro obnovení tvorby kostní dřeně, zejména té, která vydržela nadměrný radioaktivní útok

 


Makrofág největší bílá krvinka je první v řadě imunitní ochrany

 

 

Když je celkově aktivován, stává se makrofág - jak zkoumající imunologové konstatovali - "arsenálem imunitní obrany"

 

Proč není betaglukan využíván jako ochrana v rámci radioterapie, jakož i lněné semínko?

 

(betaglukan i lněné semínko jsou přírodní látky a nedají se patentovat, tudíž FARMALOBBY nemá zájem a ORTODOXNÍ MEDICÍNA zásadně nedoporučuje přírodní produkty!)

 

FARMACEUTICKÉ KORPORACE systematicky maří prevenci a likvidaci chorob

 

FARMACEUTICKÝ PRŮMYSL poskytuje produkty, které pouze mírní symptomy zatímco podporují chorobu v pozadí jako předpoklad pokračujícího obchodu. K zakrytí tohoto podvodu tento průmysl používá dvakrát více peněz, než vynakládá na výzkum příštích léčebných terapií

                                                                           Více:  MUDr. Matthias Rath

 

(MUDr. Matthias Rath byl farmalobby mnohokrát zažalován, jakož i Dr. Johanna Budwigová, přičemž všechny soudní spory oba vyhráli. Navíc farmalobby zabránila udělení Nobelovy ceny paní doktorce, která na ni byla 7x nominována. Proč? Protože paní doktorka v praxi dokazovala léčit rakovinu z 90% v terminálním stádiu, kdy chemoterapie absolutně selhala a pacenti již neovládali základní funkce těla. Dá se z jejích výsledků předpokládat, že pokud by její metoda byla použita před léčbou rakoviny ortodoxní medicínou, byla by úspěšnost jejího léčení u hranice 100% a farmalobby by přišla o tučné zisky)

 

Zmanipulovaná ORTODOXNÍ MEDICÍNA jim velice ráda sekunduje za účelem vytváření zisku


 

Výběr z poznatků z výzkumu úžasných glukanů

Zkušenosti s léčením chronických zánětů glukanem - Palisa V., Holan Z., Krigar V., Sedláček D., Stajner A. Infekční klinika KÚNZ-FN při LF UK v Plzni IU ČSAV, odd. enzymového inženýrství Praha - Krč

S partikulárním glukanem, jehož autorem je Ing. Holan, pracovník ČSAV v Praze, byly provedeny celkem 4 preklinické kontrolované studie:

 •     Ve spolupráci s klinikou TRN bylo sledováno 18 nemocných s inoperabilními tumory plic komplikovanými exudativní pleuritidou. Glukan byl aplikován jednak intrapleurálně, jednak celkově i. m. U všech nemocných došlo do 10 dnů k vymizení výpotku, který se již neopakoval. Doba přežití statisticky významně přesáhla dobu uváděnou ve světové literatuře (o 13 měšíců).
 •     Glukanem bylo lokálně léčeno 12 nemocných s rozsáhlými kožními defekty (ulcus cruris), průměrný věk 76 roků. Více než polovina nemocných měla diabetes nebo jiné základní onemocnění. Ačkoliv byli vedeni jako "na léčbu rezistentní", všichni nemocní, kteří absolvovali léčení, se zhojili (průměrná doba léčení 6 týdnů až 5 měsíců).
 •     Ve spolupráci s klinikou ortopedickou bylo léčeno 10 osteomyslitid, u nichž proces trval 2 - 20 roků. Všichni prodělali opakované operace a dostávali mnoho různých ATB. Glukan byl aplikován celkově (100 mg i. m.) a do píštělí. U všech došlo k výraznému zlepšení, 4 z nich po léčbě (3 měsíce) nemuseli používat berle.
 •     U 3 nemocných s toxoplazmózou a 3 nemocných tularemií byl aplikován glukan do neustupujících silně zvětšených uzlin. Ústup nastal do 14 dnů, u všech nemocných byly sledovány imunologické parametry.

 

Velká neznámá aneb jde o život - prof. Palisa V., DrSc.

Celé čtvrtstoletí se intenzivně zabývám studiem problémů imunostimulace (možnosti jak zvýšit ochablou imunitu organismu). Četné experimenty na zvířatech a klinické studie u lidí ukázaly, že účinnými látkami, které mají schopnost normalizovat sníženou imunitu jsou polysacharidy izolované z kvasinek Saccharomyces. Jejich účinnou látkou je tzv. beta glukan. Glukan byl izolován a v následujících klinických studiích vykazoval značnou stimulační schopnost u onemocnění, která dlouhou dobu nemohla být zvládnuta jinými metodami. Jeho podání byla úspěšná např. i u nádorových výpotků plicních a v dutině břišní.

Glukan byl jako úspěšný imunostimulátor popsán i mnohými autory v USA, v Evropě i Asii (Japonsku) u různých snížení imunity. (Úryvek z knihy)

 

Glukany - látky podporující naše zdraví - prof. Ing. Ferenčík M., DrSc., Ústav imunologie LF UK Bratislava

Glukany jsou veliké molekuly (polymery) složené z množství jednoduchých sacharidů (cukrů) - glukózových jednotek. Jednotlivé glukózy jsou v nich pospojovány zejména beta /1,3/ glukozidovou vazbou. Proto jsou označovány jako beta /1,3/-D glukany.

Glukanové preparáty mají množství zdravotně prospěšných účinků na lidský organismus. Zvyšují jeho odolnost proti virovým, bakteriálním, plísňovým (fungálním) a parazitárním onemocněním, a to jak přímo, tak i v kombinaci s antibiotiky nebo chemoterapeutiky.

Kromě imunostimulačního účinku působí glukany také protinádorově a zvyšují rezistenci organismu proti chemickým a karcinogenním látkám vyvolávajícím rakovinu.
Beta/1,3/-D glukany mají ještě, kromě svých základních účinků, tyto další důležité biologické aktivity:

 • Stimulují homopoézu - tvorbu červených krvinek.
 • Zlepšují stavy nedostatečnosti imunitního systému imunosupresivní nebo cytostatickou léčbou, např. při nádorových nebo autoimunitních nemocích.
 • Mají radioprotektivní účinek, působí proti vlivům ozáření.
 • Působí jako imunoadjuvantní látky - zvyšují tvorbu protilátek při imunitní odpovědi, např. po vakcinaci.
 • Mohou působit jako likvidátoři volných radikálů, jejichž nadbytek může vyvolat poškození vlastních struktur. To se uplatňuje např. při vzniku mnohých srdečně-cévních a jiných onemocněních.
 • Některé z nich mohou snižovat hladinu sérového cholesterolu, čímž přispívají i ke snížení nebezpečí vzniku aterosklerózy.
 • Sulfátové glukany mají antikoagulační a antitrombotickou aktivitu podobnou heparinu.
 • Karboxymetyl - chitinové glukany mají antimutagenní účinky.

Konečně se nedávno zjistilo, že glukan Curdlan Sulfát inhibuje vazbu HIV-1 (virus vyvolávající syndrom získané imunodeficience - AIDS) na pomocné T-lymfocyty. Proto se konají zkoušky s jeho možným využitím při prevenci a léčbě AIDS.

 

Tajemství zdraví a naděje - Miroslav PEKÁREK, Václav VOKOLEK

Imunita a přírodní imunomodulátory.

Všichni víme a patrně to i sami na sobě pozorujeme, že se nám všem nezadržitelně snižuje imunita. O tomto problému bylo napsáno množství knih a mnoho lidí se konečně začíná zajímat, co vlastně imunita je a proč je tak nebezpečné, že se snižuje. Velmi zjednodušeně můžeme imunitu definovat jako schopnost těla bránit se proti čemukoliv, co by mohlo způsobit poškození zdraví nebo dokonce smrt.

Od narození jsme vystaveni velice nepřátelskému prostředí. Všude kolem nás se vyskytuje nepředstavitelné množství mikrobů, virů, bacilů, zárodků plísní atd. atd. Nepřetržitě je vdechujeme a polykáme. Tito naši mikroskopičtí nepřátelé číhají jen na to, aby se mohli v našem těle rozmnožit tak, aby to ohrozilo naše zdraví. Zdálo by se, že je to vlastně nevysvětlitelný zázrak, že nezemřeme hned po narození. A je to právě náš spolehlivý imunitní systém, který nás před všemi riziky ochrání. S tímto důmyslným a dokonalým vybavením Stvořitel či příroda počítali, ale netušili, že si jednou pod sebou budeme dobrovolně podřezávat příslovečnou větev, na které jsme doposud docela spokojeně seděli...
Jak již bylo řečeno na počátku, celosvětově se imunita lidské populace katastrofálně snižuje. Z toho plynoucí důsledky jsou všeobecně známé. Neustálé zvyšování počtu virových, bakteriálních, plísňových, alergických a parazitických onemocnění. Přibývá zhoubných nádorů. Tragické narůstání HIV infekce, tedy AIDS. Přibývání pacientů s chronickým únavovým syndromem, zhoršování následků účinků ultrafialového záření, zvyšování hladin přebytečných látek z výživy, např. cholesterol.

Není proto divu, že celosvětově se někteří vědci snaží nalézt způsob, jak takto onemocnělý svět vyléčit. Jinak ovšem tento nebezpečný stav zdařile ignorujeme. I v lékařství. Jak jinak vysvětlit tvrdošíjné trvání na léčení onkologických pacientů pomocí chemoterapie nebo ozařování, když všichni dobře víme, jak tím imunitu pacientů téměř katastrofálně snižujeme. Proto se může snadno stát, že pacient, naprosto vyčerpaný, vůbec nezemře na nádor, ale na banální infekci!! Úmrtí se pak odbude slovy : "To víte, byla to rakovina..."
Jedna z cest, která, ač nepříliš známá, je před námi, vede k imunostimulátorům. To jsou látky imunitu zvyšující. Patří mezi ně glukany.

Nejprve si stručně povíme, co vlastně jsou. Jsou to přírodní polysacharidy, které se nacházejí hlavně v buněčných stěnách kvasinek a hub. Existuje několik odlišných typů glukanů s různou mírou aktivity. Ovšem většina z nich je inertní a požívá se jako výživa či potravina. Nejaktivnější a proto nejdůležitější druh glukanů je beta /1,3/, beta /1,6/-D glukan, dále jen beta-glukan. To vše zní až strašidelně a nesrozumitelně, ale laikovi stačí naznačit, že beta-glukan lze izolovat z buněčných membrán kvasinek a některých hub (např. hlívy ústřičné) a je hned jaksi jasněji. Na Harvardské univerzitě bylo zjištěno, že existují určité receptory na membránách makrofágů. Makrofágy jsou určitý druh buněk, který zajišťuje nespecifickou imunitu.
Vzhledem k tomu, že makrofágy jsou vysoce specifické (pozn. aut.) buňky, které hrají klíčovou úlohu v obranných reakcích našeho těla při napadení choroboplodnými zárodky, řekněme si o nich něco podrobněji.

Makrofágy tvoří jakousi první linii v neustálé bitvě o zdraví, kterou v našem těle vede imunitní systém s viry, bakteriemi a toxiny. Jsou to tedy buňky, které neustále kolují všemi orgány těla s jediným cílem. Najít a zneškodnit všechno cizí a nepřátelské. Tvoří tak jakousi dobře vycvičenou armádu neustále připravenou k zásahu. Jakousi speciální jednotku pro rychlé nasazení.

Jakmile makrofágy rozpoznají příchod cizích virů, bakterií, ale třeba i nádorovou buňku, projdou celou sérií změn, které nazýváme aktivací makrofágů. Pak následuje spolupráce s dalšími typy buněk, které se zúčastňují obranných reakcí našeho těla, jako jsou T a B lymfocyty a přirození zabíječi. Makrofágy tak vlastně pomáhají odstartovat celou nesmírně komplikovanou kaskádu imunitních procesů, jejichž výsledkem je likvidace a eliminace škodlivých mikrobů, virů nebo nádorových buněk. Makrofágy však často potřebují naši pomoc. Při dlouhotrvajících chorobách, u vyčerpaných nebo starších jedinců dochází k vyčerpání i u makrofágů, které pak nedokáží přívalu choroboplodných zárodků dostatečně čelit. A právě takovou vítanou pomocí je beta-glukan.
Právě on posiluje makrofágy k maximální aktivitě. V laboratorních testech bylo zjištěno, že makrofágy po vazbě s beta-glukanem zvyšují svou aktivitu až o 13 %. Jelikož makrofágy patří mezi nejúčinnější obranné mechanismy našeho těla, je jasné, že v něm musí být doslova všudypřítomné. Makrofágy vznikají v kostní dřeni, ze které se dostávají ve formě monocytů do krve. Z krve pak putují do jednotlivých orgánů těla, kde pod vlivem místních faktorů vyzrávají v úplně funkční makrofágy. A ty jsou schopny bránit doslova jakýkoliv orgán.
Již víme, že jedním ze základních problémů při většině chorob je nedostatečná funkce imunitního systému. Na tento obranný systém se neustále zvyšují nároky a tak není divu, že se jeho buňky stále více vyčerpávají a posléze přestávají fungovat. Tím se dá velice srozumitelně vysvětlit fakt, že aktivace pomocí beta-glukanu je a bude jednou z nejdůležitějších složek pro udržení zdraví.
Beta-glukan je zvláště účinný při následujících potížích a chorobách: infekce, vysoký cholesterol, oslabení imunity, alergie, chronický únavový syndrom, nachlazení, žaludeční vředy, porucha krvetvorby.
Mimo aktivačního účinku na makrofágy působí beta-glukan také jako zachycovač volných radikálů. To se velice příznivě projevuje při nutné prevenci škodlivých účinků ultrafialového a rentgenového záření.
Beta glukan je také výhodným přípravkem při léčení a hojení ran. Lokální léčba u chronických vředů, hlavně se streptokokovou infekcí, zlepšila v krátké době stav u 73 % pacientů, u 27 % došlo dokonce k úplnému uzdravení!!!
Velice nadějné jsou i výsledky u zhoubných nádorů. Beta glukan působí jednak přímo, jednak nepřímo. Zvýšení imunity velmi účinně vyrovnává její deficit a na buňky působí přímo cytostaticky. Jako přírodní látka působí selektivně, tedy ničí jen nádorové buňky. Klinická studie provedená s recidivou zhoubného nádoru po operaci a ozařování prsu prokázala, že po aplikaci beta-glukanu docházelo k úplnému vyléčení. Studie na zvířatech s anaplastickým nádorem prokázala ve skupině léčené beta-glukanem až neuvěřitelných 80 % přežití vzhledem ke 100% úmrtnosti v neléčené skupině.
Beta-glukan nachází své uplatnění i při léčení dlouhodobých nemocí, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, cukrovka, ale i vyšší věk s větší náchylností k infekčním chorobám.
Beta-glukan je zcela bez nežádoucích vedlejších účinků a je samozřejmě netoxický.

Můžeme podtrhnout a sečíst.
Beta-glukan je tedy cosi, co současný člověk více než potřebuje. Můžeme ho pokládat za moderní kámen mudrců, který byl po dlouhém hledání nalezen. Beta-glukan lze aplikovat orálně nebo injekčně. Účinnost je v obou případech stejná. (Úryvek z knihy)

 

Hodnocení glukanového přípravku - MUDr. Ladislav Krajči, CSc. zást. prim. 3. int. odd. Ústřední vojenské nemocnice Praha

Extrakt hlívy ústřičné v alkoholovém roztoku mi chuťově vyhovoval a měl jsem po jeho užití pocit osvěžení. Údaj o stimulaci imunitního systému proti patogenům - především virům a bakteriím, dále o stimulaci imunitního systému při jeho útlumu vlivem nepříznivých zevních faktorů životního prostředí a radioaktivního záření, dále významnější zvyšování imunity po podání očkovací vakcíny a ochraně před nádory a obecně oxidačním stresem jej řadí mezi důležité potravinové doplňky pro rizikové profesní skupiny populace, i pro dlouhodobě nemocné, nebo nemocné trpící civilizačními chorobami vyvolanými stresem, špatným životním stylem, životním prostředím nebo kombinací mutací v organismu (nádory) s nepříznivými zevními faktory a zářením.

Všechny účinky:

 • imunostimulační
 • antiinfekční
 • protinádorové
 • radioprotektivní

by si zasloužily daleko větší publicitu v masmédiích, ale i distributora, který by měl ve svém marketingu lépe oslovit zainteresované instituce, aby došlo k masovějšímu užívání přípravku u nás.

Přál bych si, aby byl dostupný v každé české lékárně, jelikož by byl velice vhodný i pro všechny diabetiky pro jeho ochranné účinky před infekcí, oxidačním stresem, při ochraně před nádory a ve snižování cholesterolu. Snad vedle lecithinu je to další potravinový doplněk, o kterém by se mělo pravidelně psát v Dia životě a našem měsíčním zpravodaji. Pokud hlíva ústřičná vytlačí z našeho jídelníčku karcinogenní žampiony, teprve můžeme být všichni spokojení.

 

Tajemství glukanů - Miroslava Boháčová, HARMONIA

Prakticky všechny choroby mají společné, že nedostatečná funkčnost imunitního systému způsobuje neschopnost organismu vypořádat se s chorobou, případne jí předejít. Velmi zjednodušeně je možné konstatovat, že hlavní chorobou jsou vlastně poruchy imunitního systému. Lekáři, léčitelé, homeopati apod. dnes proto intenzívně hledají způsoby jak navrátit, či výrazně posílit funkčnost imunity.

Výzkumy dokázaly pozitívní vliv určité skupiny glukanů na aktivizaci imunitních systémů. Dnes je prakticky bezpochyby dokázané, že glukany patří mezi nejúčinnější tzv. imunostimulátory. Někteří vědci sa dokonce domnívají, že jsou absolutní jedničkou mezi těmito látkami. Významný je i fakt, že se jedná o přirozené, nenávykové látky bez vedlejších účinků. (Úryvek z knihy)

 

Potraviny - zázračné léky - Carperová J., USA

Již dlouho jsou v Asii uctívány houby jako lék na dlouhověkost, srdeční choroby a rakovinu. Současné pokusy ukazují, že asijské houby např. Shiitaké (totožná s naší houbou - hlívou ústřičnou, která má o 20-30% více účinných látek, poznámka autora) pomáhají při prevenci nebo léčbě rakoviny, virových onemocnění jako je chřipka a dětská obrna, vysoké hladiny cholesterolu v krvi, shlukování krevních destiček a vysokého krevního tlaku. Jedna sloučenina v houbách Shiitake Lentinan (beta /1,3/-D glukan - pozn. autora) má řadu protivirových účinků, které umocňují obranné funkce organismu. V Číně se používají k léčbě leukémie a v Japonsku k léčbě rakoviny prsu. Výtažek z těchto hub (B - glukan - sulfát) japonští vědci označili za účinnější při léčbě AIDS než běžný lék AZT. (Úryvek z knihy)

 

Makrofág pod mikroskopem v akci - video

 

 

VAKCÍNY   JSOU

ODHALUJÍ   TAJNÉ

článek

 

 

CHEMICKÉ     LÉKY

BRZDÍ

REGENERAČNÍ

 

 

Preparáty In formační medicí ny MUDr. J ose fa Jonáše

 

 

 

LÉČIVÉ 

NEJEN K PREVENCI 

ANEB   ŽIVOT

příroda uzdravuje

 

Polysacharid Beta-glukan obsažený v léčivých houbách je látka, co současný člověk více než potřebuje. Můžeme ho pokládat za moderní kámen mudrců, který byl po dlouhém hledání nalezen

Více

 

 

 • Alzheimer
 • Parkinson
 • Mozková mrtvice
 • Roztroušená skleróza
 • Demence
 • Borélie v mozku
 • Ochrana mozku

 

 

RECENZE

SIBIŘSKÁ ČAGA

Dobry den. Chtela bych se s vami podelit o skusenost s uzivani vyrobku SIBIRSKA CAGA. Pisi prostrednictvim me teticky, o kterou se staram. Teticka ma diabetes 2 typu, jeji hodnoty se pohybovaly  kolem 20. Zacala s uzivanim vyrobku sibirska caga. Ze zacatku se zdalo ze to na ni moc nepusobi, ale kdyz vyuzivala dve

 


2 balení Čagy     -

 

 

 

 

PŘIROZENÁ

CESTA    NEJEN

 

harmonizátory

 

 

 

 

CHITOMAXTM

Superionherbs, Anglie

patentově chráněná látka

anglická farmaceutická kvalita

 

 

Složení Fenuprimu:

Obsah jedné tobolky:

Balení: 90 kapslí

 


Článek o Chitomaxu a Fenuprimu zde

 

-V

Zdraví velký černý pes Sorbon s paničkou I.H.

 

 

 

 

 

 

 

 NOVÉ

 

 

Chemoterapie zabíjí mnohem víc Američanů než všechny války, sebevraždy a terorismus dohromady

O nejvíce rozšířené léčbě rakoviny bývá jen málo známo, že je natolik smrtelná, že ani všechny válečné konflikty ještě nezpůsobily tolik úmrtí, jako ona.

Podle statistik, dostupných např. na serveru Pharma Death Clock, zemřelo od roku 2000 na následky chemoterapie více jak 16,3 miliónu Američanů. A to je více, než u všech válek, teroristických událostí a sebevražd dohromady.

Na tomto serveru naleznete i tento komentář:

„Zatímco výrobci léků mají zisky v miliardách, lidé umírají po miliónech.“


Vedle chemoterapie existují ale i statistiky vyčíslující  počty dalších úmrtí, které všechny způsobila ortodoxní medicína,  např.:

 • chyby v nemocniční péči (7 176 929 případů)
 • chyby lékařů (1 598 497 případů)
 • infekce získané při hospitalizacích (1 223 340 případů)
 • úmrtí po operacích (521 958 případů)
 • kromě jiných

 

Celý článek

 

 

Zásadní průlom v medicíně: cukrovku 2. typu lze vyléčit pouhou změnou jídelníčku - 700 kalorií denně po dobu pouhých 8 týdnů

Jeden z posledních výzkumů „objevil“ metodu léčby, kterou doporučoval Mike Adams - editor serveru NaturalNews už před deseti lety: vhodně sestavený jídelníček působí proti diabetu 2. typu a dokonce jej může i vyléčit.

 

Vědci došli k závěru, že speciální nárazová dieta trvající pouhých 8 týdnů může vyléčit tuto chorobu

 

A co víc, i lidé, kteří mají diabetes více než deset let, mohli po této dvouměsíční dietě zaznamenávat její ústup.

 

Celý článek

 

 

Mamografy způsobují více rakovin prsu, než ji detekují

Dr. Ben Johnson: Napsal jsem knihu pro ženy pod názvem Tajemství moudrosti o zdraví poprsí (The Secret of Health Breast Wisdom) protože my, lékařská komunita, způsobujeme ženám rakovinu tím, že od nich požadujeme vyšetření na mamografu.

Mamografy způsobují rakovinu. Tečka.

Přesto, když dnes žena navštíví svého gynekologa nebo rodinného lékaře, bude se jí toto vyšetření obrazně řečeno „tlačit do hlavy“.

Bude vystavena silnému nátlaku, aby šla na mamograf, který jí může přivodit rakovinu prsu.

Mamograf životy nezachrání. Pokud na něj půjdete, máte o 4% vyšší riziko úmrtí. Po každém mamografu! Tečka.

 

Celý článek

 

 

Jaký je největší problém chlórované vody a jak jej z vody odstranit

Voda z vodovodu je plná chlóru, případně stále více oblíbené dezinfekční látky chloraminu. Chlór je jinak toxickým plynem, poprvé použitý za I. světové války.

Voda, kterou pijeme, by neměla obsahovat více jak 0,3 mg chlóru na jeden litr. Bohužel, častěji je toto množství nad limitem, než pod ním. Důvodem je ta skutečnost, že garantovaná hodnota chlóru musí být i na posledním kohoutku vodovodního řadu. S délkou vodovodního vedení totiž množství chlóru ve vodě klesá, tudíž na počátku vedení je nejvyšší hodnota.

Proto je dobré si svojí vodu otestovat. Dá se to jednoduše provést...

 

 

Warfarin - co vám u lékaře neřeknou

Dlouhodobé podávání Warfarinu (chemikálie původně používaná jako jed k likvidaci hlodavců) je typickým obrazem způsobu myšlení v oficiální medicíně.

Zřejmě nejčastější příčinou mnoha chronických onemocnění - včetně zvýšené srážlivosti krve - je chronické překyselování organismu. To není žádná novinka, marně na to upozorňoval nejslavnější lékař antického starověku a zakladatel racionálního lékařství Hippokrates (460 př. n. l. – 377 př. n. l.). To znamená, že tělo nejen v potravinách přijímá, ale především samo produkuje trvalý přebytek různých kyselých látek, které jsou následně nejen vylučovány z těla, ale bohužel i průběžně neutralizovány tím, že odkudkoliv z organismu na sebe vážou zásadotvorné minerály i za cenu poškozování prakticky všech orgánů v těle.


Celý článek

 

 

Víte, že existují symboly na plastových lahvích? Jsou tyto láhve bezpečné nebo jedovaté?

Většina z vás určite kupuje nápoje v plastových lahvích. Používáme je i pro správnou hydrataci při pobytu v přírodě... Nicméně tyto plastové láhve mohou do obsahu tekutin vylučovat toxické látky. Tím mohou převážit výhody správného pitného režimu.

Jak zjistit jestli je plastová nádoba bezpečná? Jednoduše, ale málo kdo to ví.
Na spodku plastové nádoby je vylisován trojúhelník a v něm je umístěno číslo.

Co umístěná čísla znamenají?

 

Celý článek

 

 

V jednoduchosti je síla: Jak zastavit migrénu doslova za okamžik

Lidé trpící migrénou mají často problém najít způsoby, kterými by silným bolestem hlavy ulevili. Takovéto bolesti nejsou žádným žertem, nejednou dokáží znepříjemnit celý den po dobu, kdy se člověk cítí úplně na nic.

Jejich nejhorší vlastností je, že na některé typy migrén běžná
analgetika vůbec nezabírají.

Máme však pro Vás dobrou zprávu: Existuje něco, co poskytuje při migréně výraznou pomoc a zároveň je to velmi levné.

 

 

 

Celý článek

 

 

TOP

 

 

-

 

 

 

 

 

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

 

 zde 

 

 

 

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

 

zde

 

 

 

 

-

 

 

 

 

 

TOTÁLNÍM   PODVODEM

VLÁDNÍ   DOKUMENTY

 

 

 

PŘINEJMENŠÍM

PŘIROZENÉ

POCHODY

 

 

Přírodně na všechny zdravot ní problémy - 206 produktů řady

 

 

 

HOUBY

VŠECH CHOROB

BEZ NEMOCÍ

spolehlivě a jistě

 

Beta-glukan byl izolován a v následujících klinických studiích vykazoval značnou stimulační schopnost u onemocnění, která dlouhou dobu nemohla být zvládnuta jinými metodami

prof. Palisa V., DrSc.

 

 

 • Cukrovka
 • Crohnova choroba
 • Lupénka
 • Ekzémy
 • Žaludek
 • Játra
 • Autoimunitní onemocnění

 

 

8.12.2015

pro Superionherbs

baleni, tak se ji jeji hodnoty cukru snizily na polovinu. Dnes ma vyuzivane asi 6 baleni, a jeji  hodnoty jsou 5. A navic je videt ze ma hodne energie, kterou v jejich 82 letech nemela. Moc vsem vyrobky Superionherbs doporucuji. My je doma uzivame cela rodina. S laskou v srdci Andryskova evca.andryskova@seznam.cz

 


a cukr byl na polovině

 

 

 

 

A    ÚČINNÁ

K    HUBNUTÍ

 

metabolismu

 

 

 

 

FENUPRIMTM

Superionherbs, Anglie

patentově chráněné složení

anglická farmaceutická kvalita

 

 

Jak učinkuje Fenuprim? - video

 

 

 

 

Přišel nám dopis jedné naší zákaznice i s fotografií z řad čtyřnohých přátel člověka - Superionherbs.cz 1.12.2015

Vážení dvojnožci, chci vám říci svůj příběh. Jsem jeden z “miláčků” českých rodin. Kříženec vlčáka z labradorem, kterého si vzali z útulku. Ve 12ti letech jsme dostal dle laboratoře rakovinu sliných žláz. Nádory na krku praskly a po určité době se rána zacelila. Dostal jsme Prednison a na naději … před… Po Prednisonu jsem nabíral na váze a tak byly váhou ohroženy klouby a můj pohyb. Pan veterinář Prednison odstavil a měl jsem pouze včelí propolis. Panička si prostudovala dostupné knihy o čínské medicíně – našla Duanwood Reishi a Cordyceps – koupila mi tyto dvě houby, které jsem začal každý den v kapslích užívat. Dnes je tomu už 13 měsíců, jsem čiperný, plný života a zřejmě zdráv. Je mi 13 let. Ať žije čínská medicína a jako prevenci ji budu užívat celý zbytek života.

 

 

ČLÁNKY

 

 

Neočkované děti jsou méně náchylné k nemocem - vědecká studie

Jedna z málo známých vědeckých studií, publikovaná na Novém Zélandu v roce 1992, dokládá skutečnost, že neočkované děti bývají všeobecně zdravější a méně náchylné k nemocem než děti očkované. V kontrastu s tím, co se u vakcín předpokládá - že totiž chrání děti posilováním imunity, která by jinak neexistovala - tento výzkum dokládá, že očkované děti ve skutečnosti mnohem častěji trpí chronickými nemocemi, jako jsou astma, ekzémy (50% českých dětí má atopický ekzém), záněty mandlí apod.

Citace z této studie i s dalšími komentáři byly nyní znovu zveřejněny na serveru www.VacTruth.com. V rámci této studie byly distribuovány rodinám dětí dotazníky, kde bylo potřeba vyplnit, které vakcíny děti dostaly, jaký byl jejich zdravotní stav, zda byly kojeny, jaké bylo jejich stravování a kterými nemocemi si prošly. Na tento průzkum odpovědělo více než 245 rodin a poskytlo tak údaje o 495 dětech.

Z uvedeného počtu dětí jich 226 bylo očkováno podle vládních doporučení a zbývajících 269 bylo bez očkování. Věk sledovaných osob se pohyboval v rozmezí od 2 týdnů do 46 let.

U neočkovaných dětí nebyly zjištěny žádné případy epilepsie 

Celý článek

 

 

Ženy se mohou doslova zbláznit kvůli tomuto elixíru věčného mládí

V momentě, když se se tento návod objevil na internetu, hodně žen po celém světě se rozhodly jej vyzkoušet, přičemž s výsledkem byly nadmíru spokojené. Dnes je tento návod přeložen do všech světových jazyků a šíří se velice rychle, což je důkazem o jeho účinnosti.

Mohou jej aplikovat i muži.


Ženy, které tento omlazující elixír vyzkoušely, popisují jeho účinky následovně:

 • všichni si u mě všimli, že jsem se změnila. Vypadám o několik let mladší
 • cítím se o  hodně zdravější, mám víc energie a když se podívám do zrcadla, jsem nadšená, ...

 

Celý článek

 

 

Proč by měli všichni diabetici poznat kořen z kurkumy

Většina diabetiků zná velice dobře přínosy nízkoglykemické stravy. O čem však většinou neslyšeli, že kořen kurkumy je nejvíce zkoumanou rostlinou proti cukrovce.

V nedávné době byl publikovaný přehled vědecké literatury v Mezinárodním časopise endokrinologie a metabolismu uveřejněný pod názvem "Anti-hyperglykemický efekt a efekt inzulínové citlivosti kurkumy a její složky kurkuminu. Tento přinesl nové poznatky o tom, že toto starověké indické koření představuje ideální prostředek pro cukrovku II. typu, který dokáže účinně kontrolovat chorobné projevy diabetu, jakými jsou zvýšený cukr v krvi (hyperglykémie) či inzulínová rezistence.

 

 

 

Co je největším znečišťovatelem vzduchu v domácnostech - aviváže, aneb toxiny v domácnosti

Jen málo lidí si uvědomuje, že to jsou vonné svíčky, osvěžovače vzduchu, ale pozor největší zátěž způsobují aviváže, pokud je pravidelně používáte!

V čem je jejich problém?

Naprostá většina z nich obsahuje seznam známých toxinů, které se mohou po použití aviváží dostat do Vašeho těla nošením "zjemněného" prádla, ale také inhalováním po dobu jeho sušení nebo uložením ve skříni a následným odparem.

Následně Vám tyto látky mohou Vám i Vašim dětem způsobovat
celou škálu zdravotních problémů a Vy přitom netušíte, co může být příčinou.

 

Celý článek

 

 

Nejúčinnější přírodní antibiotikum: je vhodné jej mít trvale v domácí lékárničce

Jedna z největších výzev, které dnes čelí současná medicína, je zvyšující se rezistence (odolnost) nebezpečných baktérií na farmaceutická antibiotika. Situace je již tak vážná, že již ani tzv. pancéřová antibiotika na některé patogenní baktérie nejsou účinná.

Oproti farmaceutickým antibiotikám, příroda nabízí proti patogenním baktériím více účinných přírodních látek. Vzhledem k tomu, že se nedají patentovat, tak farmaceutické firmy a pod jejich vlivem vyškolení lékaři o jejich využití nejeví zájem a ani o nich většinou neinformují pacienty.

To ovšem neznamená, že je nemůžeme využívat.

 

 

Celý článek

 

 

Přírodní náhrada za nebezpečné kortikoidy

Kortikoidy (co by chemické léky) jsou synteticky vyráběné steroidní hormony (extrémně účinné, ale velmi zrádné) podobné hormonu kortizolu, který je tvořen v kůře našich nadledvinek.

V organizmu funguje kortizol a jeho deriváty jako stresové hormony, které nám umožňují přizpůsobovat se především dlouhodobému stresu. Jejich účinek je ale široký - od zvyšování hladiny krevního cukru po přerozdělování tělesného tuku a tlumení imunitního systému (řadí se mezi imunosupresiva).

Právě tlumení imunitního systému je ten důvod, proč jsou lékové kortikoidy hodně používány.

 

Celý článek

 

 

Jak se zdravě stravovat?

K odpovědi se dopracujeme, když budeme zásadně vycházet z toho, jak potravu trávíme. Lidské tělo je v současnosti uzpůsobeno především na veganskou stravu. K tomu umíme sice trávit i bílkovny z masa, ale pomalu, tudíž maso bychom měli konzumovat přiměřeně. Ideálně jej jedli předci a to jednou týdně. Ostatní dny bychom měli jíst pouze kombinaci správně upravených obilovin a k tomu trochu luštěnin a tepelně upravenou zeleninu.

Příkladem může být zeleninová polévka nebo kaše se zeleninou na snídani, na oběd karbanátek z čočky a rýže s dušenou zeleninou a na večeři nudle nebo obilná placka s pomazánkou z cizrny.

Syrová versus tepelně upravená zelenina

Syrová zelenina ve větším množství není vhodná, protože zažívací trakt nám neumožňuje její bezproblémové strávení.

 

Celý článek

 

 

18   článků

 

-

 

 

NOVINKA PRO DOBRÝ SPÁNEK

 

MELATONIN

s

Mučenkou, Meduňkou a vitamínem B6

 

 

-