7 překvapivých výhod kyseliny hyaluronové

- Pixabay

Barbora Nová

Tělo přirozeně produkuje kyselinu hyaluronovou, která pomáhá promazávat naše tkáně. Hraje roli ve zdraví kůže, hojení ran, pevnosti kostí a mnoha dalších tělesných systémech nebo funkcích.

Kyselina hyaluronová, známá také jako hyaluronan, je čirá, mazlavá látka, kterou vaše tělo přirozeně produkuje.

Největší množství se nachází v kůži, pojivové tkáni a očích.

Její hlavní funkcí je zadržovat vodu, aby udržovala tkáně promazané a vlhké.

Kyselina hyaluronová má řadu využití. Mnoho lidí ji užívá jako doplněk stravy, ale používá se také v lokálních sérech, očních kapkách a injekcích.

Následuje 7 vědecky podložených výhod užívání kyseliny hyaluronové.

1. Kyselina hyaluronová podporuje zdravější a pružnější pleť

Doplňky stravy s kyselinou hyaluronovou mohou pomoci vaší pleti vypadat a být pružnější.

Kyselina hyaluronová je sloučenina, která se přirozeně vyskytuje v kůži, kde se váže na vodu a pomáhá udržovat vlhkost (1).

Přirozený proces stárnutí a působení látek, jako je ultrafialové záření ze slunce, tabákový kouř a znečištění, však může její množství v pokožce snižovat (2, 3).

Užívání doplňků stravy s kyselinou hyaluronovou může tomuto úbytku zabránit tím, že tělu dodá další množství, které se zabuduje do kůže (4, 5).

Podle jedné studie se ukázalo, že dávky 120-240 miligramů denně po dobu nejméně 1 měsíce významně zvyšují vlhkost pokožky a snižují její suchost u dospělých (3).

Hydratovaná pokožka také snižuje výskyt vrásek, což může vysvětlovat, proč několik studií ukazuje, že po jeho doplnění může pleť vypadat hladší (6, 7).

Při aplikaci na povrch pokožky mohou séra s kyselinou hyaluronovou redukovat vrásky, zarudnutí a dermatitidu (8, 9, 10).

Někteří dermatologové dokonce aplikují výplně s kyselinou hyaluronovou, aby pleť vypadala pevně a mladistvě (11, 12).

Shrnutí:

 • Doplňky stravy s kyselinou hyaluronovou mohou pomoci zvýšit vlhkost pokožky a snížit výskyt jemných linek a vrásek. Lokální ošetření může zklidnit zarudnutí a dermatitidu, zatímco injekce mohou pleť zpevnit.

2. Kyselina hyaluronová může urychlit hojení ran

Kyselina hyaluronová hraje klíčovou roli také při hojení ran.

Je přirozeně přítomná v kůži, ale její koncentrace se zvyšuje, když dojde k poškození, které je třeba opravit.

Kyselina hyaluronová napomáhá rychlejšímu hojení ran tím, že reguluje hladinu zánětu a signalizuje tělu, aby v poškozené oblasti vybudovalo více cév (13, 14).

V některých starších studiích se ukázalo, že její aplikace na kožní rány zmenšuje velikost ran a snižuje bolest rychleji než placebo nebo žádná léčba (15, 16, 17, 18).

Kyselina hyaluronová má také antibakteriální vlastnosti, takže může pomoci snížit riziko infekce, pokud se aplikuje přímo na otevřené rány (19, 20).

A co víc, je účinná při snižování onemocnění dásní, urychluje hojení po operaci zubů a eliminuje vředy, pokud se používá lokálně v ústech (21).

I když je výzkum sér a gelů kyseliny hyaluronové slibný, neproběhl žádný výzkum, který by určil, zda mohou doplňky stravy s kyselinou hyaluronovou poskytovat stejné výhody.

Nicméně vzhledem k tomu, že perorální doplňky stravy zvyšují hladinu kyseliny hyaluronové v kůži, je důvodné podezření, že mohou přinést nějaký přínos.

Shrnutí:

 • Aplikace kyseliny hyaluronové přímo na otevřenou ránu může pomoci urychlit proces zotavení.

3. Kyselina hyaluronová zmírňuje bolest kloubů tím, že budete mít kosti "promazané"

Kyselina hyaluronová se také nachází v kloubech, kde udržuje prostor mezi vašimi kostmi promazaný (22).

Když jsou klouby promazané, kosti se s menší pravděpodobností otírají o sebe a způsobují nepříjemnou bolest.

Doplňky stravy s kyselinou hyaluronovou jsou velmi užitečné pro lidi s osteoartrózou, typem degenerativního onemocnění kloubů způsobeného opotřebováním kloubů v průběhu času.

Ukázalo se, že užívání 80-200 mg denně po dobu nejméně 2 měsíců významně snižuje bolest kolen u lidí s osteoartrózou, zejména u lidí ve věku mezi 40 a 70 lety (23, 24).

Kyselinu hyaluronovou lze také aplikovat přímo do kloubů pro zmírnění bolesti. Analýza více než 21 000 dospělých však zjistila pouze malé snížení bolesti a větší riziko nežádoucích účinků (25).

Některé výzkumy ukazují, že párování perorálních doplňků kyseliny hyaluronové s injekcemi může pomoci prodloužit úlevu od bolesti a prodloužit dobu mezi injekcemi (26).

Shrnutí:

 • Doplňky stravy s kyselinou hyaluronovou jsou účinné při snižování bolesti kloubů u lidí s osteoartrózou. Injekce mohou být také použity, ale mohou být spojeny s riziky.

4. Kyselina hyaluronová zmírňuje symptomy refluxu kyseliny

Nový výzkum ukazuje, že doplňky stravy s kyselinou hyaluronovou mohou pomoci snížit příznaky refluxu kyseliny.

Když se objeví reflux kyseliny, obsah žaludku je vyplaven do krku, což způsobuje bolest a poškození výstelky jícnu (27).

Kyselina hyaluronová může pomoci zklidnit poškozenou výstelku jícnu a urychlit proces obnovy.

Jedna studie v laboratoři z roku 2012 zjistila, že aplikace směsi kyseliny hyaluronové a chondroitin sulfátu do kyselinou poškozené krční tkáně pomáhá hojení mnohem rychleji, než když nebyla použita žádná léčba (28).

Studie na lidech také prokázaly přínosy.

Jedna studie zjistila, že užívání doplňků stravy s kyselinou hyaluronovou a chondroitin sulfátem spolu s léky snižujícími kyselinu snižuje příznaky refluxu o 60% více než užívání samotných léků snižujících kyselinu (29).

Další starší studie ukázala, že stejný typ doplňku srtravy byl pětkrát účinnější při snižování příznaků refluxu kyseliny než placebo (30).

Výzkum v této oblasti je stále relativně nový a k replikaci těchto výsledků je zapotřebí více studií. Tyto výsledky jsou nicméně slibné.

Shrnutí:

 • Kombinovaný doplněk obsahující kyselinu hyaluronovou a chondroitin sulfát může u některých lidí pomoci snížit příznaky refluxu kyseliny.

5. Kyselina hyaluronová zmírňuje suchost očí a nepříjemné pocity v nich

Přibližně 11% seniorů zaznamenává příznaky suchého oka v důsledku snížené tvorby slz nebo příliš rychlého vypařování slz (31).

Vzhledem k tomu, že kyselina hyaluronová výborně zadržuje vlhkost, je často používána k léčbě suchého oka.

Oční kapky obsahující 0,2-0,4% kyseliny hyaluronové prokazatelně snižují příznaky suchého oka a zlepšují zdraví očí (32, 33).

Jako možná léčba suchého oka jsou vyvíjeny také kontaktní čočky, které obsahují kyselinu hyaluronovou s pomalým uvolňováním (34, 35, 36).

Oční kapky s kyselinou hyaluronovou jsou navíc často používány během očních operací ke snížení zánětu a urychlení hojení ran (37, 38).

I když bylo prokázáno, že jejich aplikace přímo do očí snižuje příznaky suchého oka a zlepšuje celkové zdraví očí, není jasné, zda mají perorální doplňky stravy stejné účinky.

Jedna malá studie na 24 lidech zjistila, že kombinace lokální a perorální kyseliny hyaluronové je účinnější při zlepšování příznaků suchého oka než samotná lokální kyselina hyaluronová (39).

K pochopení účinků perorálních doplňků stravy s kyselinou hyaluronovou na zdraví očí jsou však zapotřebí rozsáhlejší a vysoce kvalitní studie.

Shrnutí:

 • Kyselina hyaluronová se přirozeně vyskytuje v očích a často je složkou v očních kapkách, které zmírňují příznaky suchého oka.

6. Kyselina hyaluronová zachovává sílu kostí

Dvě starší studie zjistily, že doplňky stravy s kyselinou hyaluronovou mohou pomoci zpomalit rychlost úbytku kostní hmoty u potkanů s osteopenií, což je počáteční fáze úbytku kostní hmoty, která předchází osteoporóze (40, 41).

Některé starší studie v laboratoři také ukázaly, že vysoké dávky kyseliny hyaluronové mohou zvýšit aktivitu osteoblastů, což jsou buňky zodpovědné za tvorbu nové kostní tkáně (42, 43).

Shrnutí:

 • Některé studie na zvířatech a ve laboratoři potvrzují, že vysoké dávky kyseliny hyaluronové mohou pomoci zabránit úbytku kostní hmoty, ale žádný výzkum na lidech nebyl zatím proveden.

7. Kyselina hyaluronová může zabránit bolesti močového měchýře

Přibližně 3-6% žen trpí onemocněním zvaným intersticiální cystitida neboli syndrom bolestivého močového měchýře (44).

Tato porucha způsobuje bolest a citlivost břicha spolu se silným a častým nutkáním na močení (45).

I když příčiny intersticiální cystitidy nejsou známy, bylo zjištěno, že kyselina hyaluronová pomáhá zmírnit bolest a frekvenci močení spojené s tímto onemocněním, když se zavádí katetrem přímo do močového měchýře (46, 47, 48).

Není jasné, proč kyselina hyaluronová pomáhá zmírnit tyto příznaky, ale vědci předpokládají, že pomáhá napravit poškození tkáně močového měchýře, a tím ji činí méně citlivou na bolest (49).

Studie dosud nezjistily, zda perorální doplňky stravy s kyselinou hyaluronovou mohou zvýšit její množství v močovém měchýři natolik, aby měly stejné účinky.

Shrnutí:

 • Kyselina hyaluronová může zmírnit bolest močového měchýře, pokud je zavedena katetrem přímo do močového měchýře, ale užívání doplňků stravy ústy nemusí mít stejné účinky.

Možné nežádoucí účinky kyseliny hyaluronové

Používání kyseliny hyaluronové je obecně velmi bezpečné, hlášeno je jen málo nežádoucích účinků.

Protože ji tělo přirozeně produkuje, alergické reakce jsou velmi vzácné.

Jedna studie z roku 2012 u 60 lidí s osteoartrózou, kteří užívali 200 mg denně po dobu jednoho roku, nehlásila žádné negativní nežádoucí účinky (50).

Její účinky během těhotenství nebo kojení však nebyly důkladně zkoumány, proto by tyto skupiny měly být opatrné a nedoplňovat ji.

Existují také určité důkazy, že rakovinné buňky jsou citlivé na kyselinu hyaluronovou a užívání doplňků by mohlo způsobit jejich rychlejší růst (51, 52).

Z tohoto důvodu se obecně doporučuje, aby se lidé s rakovinou nebo s rakovinou v anamnéze vyhýbali doplňování s ní (53).

Injekce kyseliny hyaluronové do kůže nebo kloubů mají vyšší riziko nežádoucích účinků. Negativní reakce jsou však většinou spojeny spíše s injekčním postupem než se samotnou kyselinou hyaluronovou (1).

Shrnutí:

 • Kyselina hyaluronová je obecně velmi bezpečná, pokud se používá jako doplněk stravy, ale ženy, které jsou těhotné nebo lidé mající rakovinu nebo mají v anamnéze rakovinu, by se měli jejímu užívání vyhnout.

Závěr

Doplňky stravy s kyselinou hyaluronovou může bezpečně užívat většina lidí, přičemž poskytují mnoho zdravotních výhod.

Kyselina hyaluronová je dobře známá pro své kožní výhody, zejména zmírňuje suchou pokožku, snižuje výskyt jemných vrásek a urychluje hojení ran.

Může také pomoci zmírnit bolesti kloubů u lidí s osteoartritidou.

Mezi další významné aplikace patří oční kapky s kyselinou hyaluronovou, které ulevují od suchého oka, a zavedení kyseliny hyaluronové přímo do močového měchýře pomocí katetru pro snížení bolesti.

Celkově je kyselina hyaluronová také prospěšným doplňkem stravy pro celou řadu onemocnění, zejména těch, která souvisejí se zdravím kůže a kloubů.

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           DUBEN 2024 - 31 článků

                KVĚTEN 2024 - 19 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života