10 příznaků hypotyreózy, snížené funkce štítné žlázy

- Pixabay

Barbora Nová

Poruchy štítné žlázy jsou časté. Ve skutečnosti se přibližně u 12% lidí někdy v průběhu života vyskytne abnormální funkce štítné žlázy, přičemž u žen je osmkrát vyšší pravděpodobnost, že se u nich porucha štítné žlázy objeví, než u mužů.

Problémy se štítnou žlázou také narůstají s věkem a mohou postihovat dospělé jinak než děti.

Na nejzákladnější úrovni je hormon štítné žlázy zodpovědný za koordinaci energie, růstu a metabolismu v těle. Problémy mohou nastat, když je hladina tohoto hormonu příliš vysoká nebo nízká.

Hypotyreóza neboli nízká hladina hormonu štítné žlázy zpomaluje metabolismus a snižuje růst nebo obnovu mnoha částí těla.

Co je hypotyreóza?

Štítná žláza je malá žláza ve tvaru motýla, která se táhne přes přední část průdušnice. Pokud si položíte prsty po stranách ohryzku a polknete, ucítíte, jak vám štítná žláza klouže pod prsty.

Štítná žláza uvolňuje hormon, který řídí růst a metabolismus v podstatě všech částí vašeho těla.

Hypofýza, malá žláza uprostřed hlavy, monitoruje vaši fyziologii a uvolňuje hormon stimulující štítnou žlázu (TSH). TSH je signálem pro štítnou žlázu, aby uvolňovala hormon štítné žlázy (1).

Někdy se hladina TSH zvýší, ale štítná žláza v reakci na to nemůže uvolnit více hormonu štítné žlázy. To se nazývá primární hypotyreóza, protože problém začíná na úrovni štítné žlázy.

Jindy se hladina TSH sníží a štítná žláza nikdy nedostane signál ke zvýšení hladiny hormonů štítné žlázy. To se nazývá sekundární hypotyreóza.

Hypotyreóza neboli "nízká hladina štítné žlázy" může způsobovat celou řadu příznaků a symptomů. Tento článek vám pomůže tyto projevy rozpoznat a pochopit.

Následuje 10 běžných příznaků a symptomů hypotyreózy.

1. Pocit únavy

Jedním z nejčastějších příznaků hypotyreózy je pocit únavy. Hormon štítné žlázy řídí energetickou rovnováhu a může ovlivnit, zda se cítíte připraveni k práci nebo ke spánku.

Extrémním příkladem jsou zvířata, která se ukládají k zimnímu spánku, u nichž dochází k nízké hladině štítné žlázy vedoucí k dlouhému spánku (2).

Hormon štítné žlázy přijímá signály z mozku a koordinuje buňky, aby měnily své funkce v závislosti na tom, co se ve vašem těle děje jiného.

Lidé s vysokou hladinou hormonu štítné žlázy se cítí nervózní a nervózní. Naopak lidé s nízkou hladinou štítné žlázy se cítí vyčerpaní a pomalí.

V jedné studii pociťovalo 138 dospělých osob s hypotyreózou fyzické vyčerpání a sníženou aktivitu. Uváděli také nízkou motivaci a pocit duševní únavy (3, 4).

Osoby s nízkou hladinou štítné žlázy se cítí neklidné, i když mohou více spát.

V jiné studii se 50% osob s hypotyreózou cítilo neustále unavených, zatímco 42% osob s nízkou hladinou hormonů štítné žlázy uvedlo, že spí více než dříve (5, 6).

Pocit větší ospalosti než obvykle bez dobrého vysvětlení může být známkou hypotyreózy.

Shrnutí:

 • Hormon štítné žlázy je jako plynový pedál pro energii a metabolismus. Nízká hladina hormonů štítné žlázy způsobuje, že se cítíte vyčerpaní.

2. Přibývání na váze

Neočekávané přibývání na váze je dalším častým příznakem hypotyreózy (7).

Nejenže se jedinci s nízkou hladinou štítné žlázy méně hýbou - dávají také signál svým játrům, svalům a tukové tkáni, aby zadržovaly kalorie.

Když je hladina štítné žlázy nízká, metabolismus přepíná režimy. Namísto spalování kalorií pro růst a aktivitu se snižuje množství energie, které spotřebujete v klidu, neboli bazální rychlost metabolismu. V důsledku toho má vaše tělo tendenci ukládat více kalorií ze stravy ve formě tuku.

Z tohoto důvodu může nízká hladina hormonů štítné žlázy způsobit přibývání na váze, i když počet přijatých kalorií zůstává konstantní.

Ve skutečnosti v jedné studii lidé s nově diagnostikovanou hypotyreózou přibrali v průměru 7-14 kg za rok od stanovení diagnózy (8, 9).

Pokud se u vás projevuje přibývání na váze, zvažte nejprve, zda to nevysvětlují jiné změny ve vašem životním stylu.

Pokud se vám zdá, že přibíráte na váze navzdory správné dietě a cvičebnímu plánu, obraťte se na odborníka. Může to být vodítko, že se děje něco jiného.

Shrnutí:

 • Hypotyreóza dává tělu signál, aby více jedlo, ukládalo kalorie a méně jich spalovalo. Tato kombinace vede k přibývání na váze.

3. Pocit chladu

Teplo je vedlejším produktem spalování kalorií. Vezměte si například, jak je vám horko, když cvičíte. Je to proto, že spalujete kalorie.

I když sedíte, spalujete malé množství kalorií. V případě hypotyreózy se však vaše bazální metabolická rychlost snižuje, což snižuje množství tepla, které vytváříte.

Hormon štítné žlázy navíc zvyšuje termostat hnědého tuku, což je specializovaný typ tuku, který vytváří teplo. Hnědý tuk je důležitý pro udržení tělesného tepla v chladném podnebí, ale hypotyreóza mu v této činnosti brání (9).

Proto nízká hladina hormonů štítné žlázy způsobuje, že se cítíte chladnější než ostatní ve vašem okolí. Asi 40% osob s nízkou hladinou štítné žlázy se cítí citlivěji na chlad než obvykle (6).

Pokud jste vždy chtěli, aby vám bylo v místnosti tepleji než lidem, se kterými žijete a pracujete, je možné, že jste právě takto stavěni.

Pokud jste si však všimli, že se v poslední době cítíte chladněji než obvykle, může to být příznakem hypotyreózy.

Shrnutí:

 • Nízká hladina hormonů štítné žlázy zpomaluje normální produkci tepla ve vašem těle, takže je vám zima.

4. Slabost a bolesti svalů a kloubů

Nízká hladina hormonů štítné žlázy přepíná metabolický spínač směrem ke katabolismu, což je stav, kdy tělo odbourává tělesné tkáně, například svaly, kvůli získání energie (10).

Během katabolismu se snižuje svalová síla, což může vést k pocitům slabosti. Proces odbourávání svalové tkáně může také vést k bolestem (11).

Každý se jednou za čas cítí slabý. U lidí s hypotyreózou je však dvakrát vyšší pravděpodobnost, že se budou cítit slabší než obvykle, než u zdravých lidí (6).

Navíc 34% osob s nízkou hladinou štítné žlázy dostává svalové křeče i bez předchozí aktivity (6).

Jedna studie na 35 jedincích s hypotyreózou ukázala, že nahrazení nízké hladiny hormonů štítné žlázy syntetickým hormonem štítné žlázy zvaným levotyroxin zlepšilo svalovou sílu a snížilo bolesti ve srovnání s žádnou léčbou (12).

Jiná studie prokázala 25% zlepšení pocitu fyzické pohody u pacientů, kteří dostávali náhradu štítné žlázy (13).

Slabost a bolesti jsou po namáhavé činnosti normální. Nicméně nová, a zejména narůstající slabost nebo bolest je dobrým důvodem k tomu, abyste se objednali k odborníkovi.

Shrnutí:

 • Nízká hladina hormonů štítné žlázy zpomaluje metabolismus a může způsobit bolestivé odbourávání svalů.

5. Vypadávání vlasů

Stejně jako většina buněk jsou i vlasové folikuly regulovány hormonem štítné žlázy.

Protože vlasové folikuly mají kmenové buňky, které mají krátkou životnost a rychlou obměnu, jsou na nízké hladiny hormonu štítné žlázy citlivější než jiné tkáně (14).

Nízká hladina hormonů štítné žlázy způsobuje, že se vlasové folikuly přestávají regenerovat, což vede k vypadávání vlasů. Ta se obvykle zlepší, když se problém se štítnou žlázou léčí.

V jedné studii bylo zjištěno, že přibližně 25-30% pacientů, kteří navštívili specialistu kvůli vypadávání vlasů, má nízkou hladinu hormonů štítné žlázy. U osob starších 40 let se toto číslo zvýšilo na 40% (15).

Jiná studie navíc ukázala, že hypotyreóza může způsobit hrubnutí vlasů až u 10% jedinců s nízkou hladinou hormonů štítné žlázy (6).

Hypotyreózu vemte v úvahu, pokud se u vás objeví neočekávané změny v rychlosti nebo vzoru vypadávání vlasů, zejména pokud se vaše vlasy stávají nesouvislými nebo hrubšími.

Neočekávané vypadávání vlasů mohou způsobit i jiné hormonální problémy. Váš lékař vám může pomoci zjistit, zda je vypadávání vlasů důvodem k obavám.

Shrnutí:

 • Nízká hladina hormonů štítné žlázy ovlivňuje rychle rostoucí buňky, jako jsou vlasové folikuly. To může způsobit vypadávání vlasů a jejich hrubnutí.

6. Svědění a suchá kůže

Stejně jako vlasové folikuly se i kožní buňky vyznačují rychlou obměnou. Proto jsou také citlivé na ztrátu růstových signálů z hormonu štítné žlázy.

Pokud je normální cyklus obnovy kůže narušen, může trvat déle, než kůže znovu naroste.

To znamená, že vnější vrstva kůže se drží déle a hromadí se v ní poškození. Znamená to také, že odumřelé kůži může trvat déle, než se uvolní, což může vést k šupinaté a suché kůži.

Jedna studie ukázala, že 74% osob s nízkou hladinou štítné žlázy hlásilo suchou pokožku. Nicméně 50% pacientů s normální hladinou štítné žlázy uvádělo suchou pokožku i z jiných příčin, takže je těžké určit, zda byly příčinou problémy se štítnou žlázou (6, 16).

Studie navíc ukázala, že 50% osob s hypotyreózou uvedlo, že se jejich pleť za poslední rok zhoršila.

Změny na kůži, které nelze svést na alergie, jako je senná rýma nebo na nově používané výrobky, mohou být praktičtějším příznakem problémů se štítnou žlázou.

V neposlední řadě je hypotyreóza někdy způsobena autoimunitním onemocněním. To může ovlivnit kůži a způsobit otoky a zarudnutí známé jako myxedém. Myxedém je pro problémy se štítnou žlázou specifičtější než jiné příčiny suché kůže (16).

Shrnutí:

 • Hypotyreóza běžně způsobuje suchou kůži. Většina lidí se suchou kůží však hypotyreózou netrpí. Myxedém je červená, oteklá vyrážka, která je charakteristická pro problémy se štítnou žlázou.

7. Pocit skleslosti nebo deprese

Hypotyreóza je spojena s depresí. Její příčiny jsou nejasné, ale může se jednat o psychický příznak celkového poklesu energie a zdraví (17).

Pocity deprese uvádí 64% žen a 57% mužů s hypotyreózou. Přibližně stejné procento mužů a žen také pociťuje úzkost (18).

V jedné studii zlepšila substituce hormony štítné žlázy depresi u pacientů s mírnou hypotyreózou ve srovnání s placebem (19).

Jiná studie na mladých ženách s mírnou hypotyreózou prokázala zvýšené pocity deprese, které byly spojeny také se sníženou spokojeností se sexuálním životem (18).

Kromě toho jsou častou příčinou hypotyreózy poporodní výkyvy hormonů, které mohou přispívat k poporodní depresi (7, 20, 21).

Pocit deprese je dobrým důvodem pro rozhovor s lékařem nebo terapeutem. Mohou vám pomoci se s ní vyrovnat bez ohledu na to, zda jsou příčinou deprese problémy se štítnou žlázou nebo něco jiného.

Shrnutí:

 • Hypotyreóza může způsobovat deprese a úzkosti. Tyto stavy se prokazatelně zlepšují při substituci hormonů štítné žlázy.

8. Problémy se soustředěním nebo zapamatováním

Mnoho pacientů s hypotyreózou si stěžuje na mentální "mlhavost" a problémy se soustředěním. Způsob, jakým se tato mentální mlhavost projevuje, se u jednotlivých osob liší.

V jedné studii 22% osob s nízkou hladinou štítné žlázy popisovalo zvýšené obtíže při každodenním počítání, 36% popisovalo pomalejší myšlení než obvykle a 39% uvádělo, že má horší paměť (6).

V jiné studii, které se zúčastnilo 14 mužů a žen s neléčenou hypotyreózou, vykazovali účastníci potíže se zapamatováním slovních pokynů (4).

Příčiny tohoto stavu nejsou dosud zcela objasněny, ale potíže s pamětí se zlepšují při léčbě nízké hladiny hormonů štítné žlázy (22, 23).

Potíže s pamětí nebo soustředěním se mohou vyskytnout u každého, ale pokud jsou náhlé nebo závažné, mohou být signálem hypotyreózy.

Shrnutí:

 • Hypotyreóza může způsobovat mentální mlhavost a potíže se soustředěním. Může také zhoršovat některé druhy paměti.

9. Zácpa

Nízká hladina štítné žlázy brzdí vaše tlusté střevo, přičemž podle jedné studie trpí zácpou 17% lidí s nízkou hladinou hormonů štítné žlázy ve srovnání s 10% lidí s normální hladinou štítné žlázy (6).

V této studii 20% lidí s hypotyreózou uvedlo, že se jejich zácpa zhoršuje, ve srovnání s pouhými 6% osob s normální hladinou štítné žlázy (6).

Ačkoli je zácpa častým steskem pacientů s hypotyreózou, je neobvyklé, aby byla jediným nebo nejzávažnějším příznakem (24).

Pokud trpíte zácpou, ale jinak se cítíte dobře, vyzkoušejte přírodní projímadla, než se začnete obávat o svou štítnou žlázu.

Pokud nezabírají, zácpa se zhoršuje, vydržíte několik dní bez stolice nebo vás začne bolet břicho či zvracet, vyhledejte odborníka.

Shrnutí:

 • Většina lidí se zácpou nemá hypotyreózu. Pokud je však zácpa doprovázena dalšími příznaky hypotyreózy, může být příčinou vaše štítná žláza.

10. Silná nebo nepravidelná menstruace

Nepravidelné i silné menstruační krvácení může souviset s hypotyreózou.

Jedna studie ukázala, že přibližně 40% žen s nízkou hladinou hormonů štítné žlázy zaznamenalo v posledním roce zvyšující se nepravidelnost menstruace nebo silné krvácení ve srovnání s 26% žen s normální hladinou štítné žlázy (6).

V jiné studii mělo 30% žen s hypotyreózou nepravidelnou a silnou menstruaci. Těmto ženám byla hypotyreóza diagnostikována poté, co je k vyšetření přiměly jiné příznaky (25).

Hormon štítné žlázy interaguje s dalšími hormony, které řídí menstruační cyklus, a jeho abnormální hladiny mohou narušit jejich signály. Hormon štítné žlázy také přímo ovlivňuje vaječníky a dělohu.

Kromě hypotyreózy existuje několik problémů, které mohou způsobovat silnou nebo nepravidelnou menstruaci. Pokud máte nepravidelnou nebo silnou menstruaci, která narušuje váš životní styl, zvažte konzultaci s gynekologem dříve, než se začnete zabývat štítnou žlázou.

Shrnutí:

 • Silná menstruace nebo nepravidelné cykly, které jsou horší než obvykle, mohou být způsobeny zdravotním stavem, včetně hypotyreózy. Nejlepší je promluvit si o nich s gynekologem.

Závěr

Hypotyreóza neboli nízká hladina štítné žlázy je běžná porucha, přičemž může způsobovat řadu příznaků, jako je únava, přibývání na váze a pocit chladu. Může mít také za následek problémy s vlasy, kůží, svaly, pamětí nebo náladou.

Důležité je, že žádný z těchto problémů není pro hypotyreózu jedinečný.

Přesto, pokud máte několik těchto příznaků nebo jsou nové, zhoršující se či závažné, navštivte svého lékaře, aby rozhodl, zda je třeba vás vyšetřit na hypotyreózu, protože hypotyreóza je naštěstí obecně léčitelná levnými léky.

Pokud máte nízkou hladinu hormonů štítné žlázy, jednoduchá léčba může výrazně zlepšit kvalitu vašeho života.

Zkušenosti dr. Dietricha Klinghardta

Jedním z neuvěřitelně běžných onemocnění souvisejících s toxicitou hliníku je nedostatečně aktivní štítná žláza.

Hydroxidy hliníku - například ty, které se vyskytují v antacidech - skutečně narušují střevní absorpci hormonů štítné žlázy.

Má také afinitu k nervovému systému a má sklon shromažďovat se v mozku, míše a enterickém nervovém systému, přičemž na všech těchto místech blokuje životně důležité funkce.

Podrobně:

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

NMN (nikotinamid mononukleotid)

NMN (nikotinamid mononukleotid)
Pokud vás zajímají inovace v oblasti stárnutí a dlouhověkosti, možná jste slyšeli o NMN, což je zkratka pro nikotinamid mononukleotid. Je to molekula, kterou vaše tělo vytváří přirozeně, ale někteří...

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
Unikátní kombinace vysoce kvalitních extraktů z hub a rostlin, doplněná o betaglukan vysoké čistoty (nad 80%) a vitamíny na podporu imunity. Devět složek synergicky spojených v blahodárný komplex na...

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium
  KOHI-FOCUS SLOŽENÍ: Instantní káva 76,4 % (100% káva Arabica), Ashwagandha extrakt 10 %, Chaga extrakt 8 %, Tulsi extrakt 5 %, Sibiřský ženšen extrakt 0,5 % 100% Arabika, zklidňující...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ STRÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

         ČERVENEC 2024 - 13 článků

 

Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života