11 nejlepších způsobů léčby syndromu neklidných nohou

- Depositphotos

Barbora Nová

Léčba syndromu neklidných nohou může záviset na příčině, ale může zahrnovat aplikaci doplňků stravy se železem, léků a dodržování určitých návyků, včetně osvojení si zdravého spánkového režimu.

Syndrom neklidných nohou (RLS), známý také jako Willisova-Ekbomova choroba, je stav, který způsobuje nepříjemné pocity, nejčastěji v nohou. Tyto pocity byly popsány jako mravenčení, lezení, plíživé pocity a způsobují zdrcující nutkání hýbat postiženou končetinou.

Příznaky RLS se typicky objevují, když osoba sedí, odpočívá nebo spí, a často se dějí v noci. Pohyby způsobené RLS se nazývají periodické pohyby končetin spánku (PLMS). Kvůli těmto pohybům může RLS způsobit vážné problémy se spánkem.

Někteří lidé mají primární RLS, která nemá žádnou známou příčinu. Jiní mají sekundární RLS, která je typicky spojena s nervovými problémy, těhotenstvím, nedostatkem železa nebo chronickým selháním ledvin.

U většiny lidí s RLS jsou příznaky mírné. Ale pokud jsou vaše příznaky středně závažné až závažné, RLS může mít velký dopad na váš život. Může vám zabránit v dostatečném spánku, a tím způsobit problémy s denním soustředěním a myšlením, vaší prací a vašimi sociálními aktivitami.

V důsledku těchto problémů může RLS vést k úzkosti a depresi. A čím déle máte tento stav, tím horší to může být. Může se dokonce rozšířit do dalších částí vašeho těla, jako jsou vaše paže (1).

Vzhledem k tomu, že RLS může ovlivnit váš život, je léčba důležitá. Metody léčby jsou různé, protože hlavní příčina RLS není skutečně známa. Někteří vědci například předpokládají, že RLS je způsoben problémy s chemickou látkou dopaminem v mozku, zatímco jiní poukazují na to, že souvisí se špatným krevním oběhem.

Následuje seznam nejlepších léčebných postupů pro RLS. Některé z nich můžete vyzkoušet na vlastní pěst. Jiné můžete prodiskutovat se svým lékařem, který vám může pomoci vytvořit léčebný plán, který pomůže zmírnit příznaky RLS.

1. Vyloučení možných příčin

Vaším prvním krokem při řešení RLS by mělo být zjištění, jestli to něco způsobuje. Zatímco RLS může souviset s okolnostmi, které jsou z velké části mimo vaši kontrolu, jako je genetika nebo těhotenství, nicméně jiné možné faktory mohou být řešeny.

Těmito faktory mohou být denní návyky, chemické léky, které užíváte, další zdravotní potíže, které máte, nebo jiné spouštěče.

Návyky

Užívání kofeinu, alkoholu a tabáku může zhoršit příznaky RLS. Omezení těchto látek by mohlo pomoci snížit příznaky RLS (2).

Léky

Některé chemické léky mohou způsobit nebo zhoršit příznaky RLS. Jsou to například: (1, 2, 3).

  • starší antihistaminika, jako je difenhydramin (Benadryl)
  • léky proti nevolnosti, jako je metoklopramid (Reglan) nebo prochlorperazin (Compro)
  • antipsychotika, jako je haloperidol (Haldol) nebo olanzapin (Zyprexa)
  • lithium (Lithobid)
  • selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI), jako je fluoxetin (Prozac), sertralin (Zoloft), nebo escitalopram (Lexapro)
  • tricyklická antidepresiva, jako je amitriptylin (Elavil) nebo amoxapin (Asendin)
  • tramadol (Ultram)
  • levothyroxin (Levoxyl)

Ujistěte se, že váš lékař ví o všech lécích, které užíváte, a to jak na předpis, tak i volně prodejných. Poraďte se se svým lékařem, zda by mohly zhoršovat vaše RLS, zejména pokud užíváte některý z výše uvedených léků.

Zdravotní stav

Bylo zjištěno, že některé zdravotní stavy mají souvislost s RLS. S RLS souvisí onemocnění ledvin (ledvin) v konečném stádiu, neboli ESRD, a poškození nervů cukrovkou. Anémie z nedostatku železa má také silnou souvislost s RLS (viz železo níže) (4, 5).

Měli byste se svým lékařem prodiskutovat, jak by vaše zdravotní historie mohla ovlivnit vaše RLS, zejména pokud máte některý z těchto stavů.

Další spouštěče

Někteří lidé tvrdí, že konzumace velkého množství cukru nebo nošení těsného oblečení zhoršuje jejich příznaky RLS. I když není mnoho výzkumů, které by tyto spojitosti podpořily, možná budete chtít použít nějaký pokus a omyl, abyste zjistili, co zřejmě ovlivňuje vaše vlastní příznaky.

2. Zdravé spánkové návyky

Mít dobré spánkové návyky je vhodné pro každého, ale zejména pro lidi, kteří mají problémy se spánkem, jako jsou ti s RLS.

I když lepší spaní nemusí vyřešit vaše příznaky RLS, mohlo by vám to pomoci kompenzovat ztrátu spánku, kterou trpíte svým stavem. Vyzkoušejte následující tipy, aby byl váš spánek co nejodpočinkovější a nejpoutavější.

  • Choďte spát a probouzejte se každý den ve stejnou dobu.
  • Udržujte svou ložnici chladnou, tichou a tmavou.
  • V ložnici omezte na minimum rozptylující prvky, jako je televize a telefon.
  • Než půjdete spát vyhněte se elektronickým obrazovkám po dobu dvou až tří hodin, protože modré světlo z těchto obrazovek může rozhodit váš cirkadiánní rytmus, což vám pomůže udržet přirozený spánkový cyklus (6).

3. Doplňky stravy se železem a vitamíny

Nedostatek železa je považován za jednu z hlavních příčin RLS. Několik studií ukázalo, že doplňky stravy se železem mohou pomoci zmírnit příznaky RLS (1, 3).

Jednoduchý krevní test může zjistit nedostatek železa, takže pokud si myslíte, že by to pro vás mohl být problém, poraďte se se svým lékařem.

Pokud budete mít pozitivní test na nedostatek železa, může vám lékař doporučit perorální doplňky železa, které najdete v místní lékárně. V některých případech může být potřeba intravenózní (i.v.) železo (1).

Kromě toho může být nedostatek vitamínu D spojen s RLS. Studie z roku 2014 zjistila, že doplňky vitamínu D snižují příznaky RLS u lidí s RLS a nedostatkem vitamínu D (7).

A u lidí na hemodialýze mohou doplňky stravy s vitamíny C a E pomoci zmírnit příznaky RLS (8).

  

4. Cvičení

Cvičení vám může pomoci cítit se lépe, pokud máte RLS.

Americký National Institutes of Health uvádí, že mírné cvičení může pomoci zmírnit mírné příznaky RLS (3).

A studie z roku 2006 u 23 lidí s RLS zjistila, že aerobní cvičení a trénink odolnosti dolní části těla, prováděný třikrát týdně po dobu 12 týdnů, výrazně snížily příznaky RLS (9).

Jiné studie také zjistily, že cvičení je velmi efektivní pro RLS, zejména u lidí s ESRD (10).

Vzhledem k těmto studiím a dalším poznatkům, které ukazují, že aktivita může pomoci zlepšit spánek, cvičení se zdá být přirozeným adeptem pro lidi s RLS (11).

Jedno doporučení od americké Nadace pro neklidné nohy – cvičení s mírou. Necvičte až na hranici bolestí a bolesti, protože to by mohlo zhoršit příznaky RLS (12).

5. Jóga a protahovací cviření

Stejně jako jiné typy cvičení, jóga a protahovací cvičení bylo prokázáno, že mají přínos pro lidi s RLS (10).

Osmitýdenní studie z roku 2013 u 10 žen zjistila, že jóga pomáhala snížit jejich příznaky RLS. Pomohla také zlepšit jejich náladu a snížit hladinu stresu, což by zase mohlo zlepšit jejich spánek. A studie z roku 2012 ukázala, že jóga zlepšila spánek u 20 žen s RLS (13, 14).

Jiná studie ukázala, že strečink výrazně zlepšil příznaky RLS u lidí na hemodialýze (15).

Vědcům není stále zcela jasné, proč jóga a strečink fungují, a proto by byl další výzkum prospěšný. Ale vzhledem k těmto výsledkům byste možná měli přidat nějaké protažení lýtek a horní části nohou do své každodenní cvičební rutiny.

6. Masáž

Masáž svalů na nohou by mohla pomoci zmírnit příznaky RLS. Mnoho zdravotnických organizací, jako například Národní zdravotní ústav, ji navrhuje jako domácí léčbu (3, 16).

Ačkoli není mnoho dalších výzkumů, které by podpořily masáž jako léčbu RLS, případová studie z roku 2007 ilustrovala její přínosy. Pětatřicetiletá žena, která absolvovala 45minutovou masáž nohou dvakrát týdně po dobu tří týdnů, během této doby zlepšila příznaky RLS. Její masáže zahrnovaly řadu technik, včetně švédské masáže a přímého tlaku na svaly nohou (17).

Její příznaky RLS se zmírnily po dvou masážních procedurách a začaly se vracet až dva týdny po ukončení masážního režimu (17).

Autor této studie uvedl, že důvodem přínosů by mohlo být zvýšené uvolňování dopaminu způsobené masáží. Rovněž bylo prokázáno, že masáž zlepšuje krevní oběh, takže to může být důvodem pro její účinky na RLS (17, 18, 19).

Jako další bonus může masáž pomoci při relaxaci, což by mohlo pomoci zlepšit váš spánek.

7. Léky na předpis

Léky jsou klíčovou léčbou pro středně těžkou až těžkou RLS. Dopaminergní léky jsou obvykle první předepsané léky. Jsou účinné při zmírňování příznaků RLS, ale mohou způsobit nežádoucí účinky a další problémy (1).

Jiné typy léků mohou také pomoci zmírnit příznaky RLS, aniž by způsobovaly stejné typy problémů.

Dopaminergní léky

Dopaminergní léky zvyšují uvolňování dopaminu ve vašem mozku. Dopamin je chemická látka, která pomáhá umožnit normální pohyby těla (1).

Dopaminergní léky pravděpodobně pomohou zmírnit příznaky RLS, protože tento stav je spojen s problémy v těle produkce dopaminu.

Tři dopaminergní léky byly schváleny americkým Úřadem pro potraviny a léčiva (FDA) k léčbě středně těžké až těžké primární RLS:

  • pramipexol (Mirapex) (20)
  • ropinirol (Requip) (21)
  • rotigotin (Neupro) (22)

Zatímco u dopaminergních léků bylo prokázáno, že pomáhají zlepšit příznaky RLS, nicméně jejich dlouhodobé užívání může ve skutečnosti zhoršit příznaky. Tento jev se nazývá augmentace. Aby pomohli oddálit tento problém, lékaři obvykle předepisují nejnižší možnou dávku těchto léků (1, 23).

Kromě toho se tyto léky mohou časem stát méně účinnými. Aby pomohl oddálit nebo předejít oběma těmto problémům, může Vám lékař předepsat kombinaci dopaminergních léků s jinými typy léků k léčbě RLS (1).

Gabapentin

Čtvrtý lék, který byl schválen FDA k léčbě RLS, se nazývá gabapentin (Horizant). Jedná se o lék proti záchvatům (24).

Není zcela jasné, jak gabapentin působí na zmírnění příznaků RLS, ale studie ukazují, že je účinný (25).

V jedné studii bylo 24 lidí s RLS léčeno gabapentinem nebo placebem po dobu šesti týdnů. Ti, kteří byli léčeni gabapentinem, měli zlepšený spánek a snížené pohyby nohou z RLS, zatímco ti, kteří byli léčeni placebem, nikoliv (25).

Jiná studie porovnávala užívání gabapentinu s užíváním ropinirolu (jeden z léků schválených FDA k léčbě RLS). Osm lidí s RLS užívalo každý z těchto léků po dobu čtyř týdnů a obě skupiny dosáhly podobné úrovně úlevy od příznaků RLS (26).

Benzodiazepiny

Benzodiazepiny jsou léky používané k léčbě úzkosti a problémů se spánkem. Klonopin a další typy těchto léků jsou často předepisovány lidem s RLS v kombinaci s dalšími léky (27).

I když tyto léky nemusejí samy zmírnit příznaky RLS, jejich přínos v podobě zlepšeného spánku může být velmi užitečný pro lidi s RLS (27).

Opioidy

Opioidy se obvykle používají k léčbě bolesti. V některých případech, obvykle když jiné léky nepomáhají nebo způsobují augmentaci, mohou být opioidy používány opatrně v nízkých dávkách, aby pomohly léčit RLS (23).

Oxykodon s prodlouženým uvolňováním/naloxon (Targinact) je jedním z opioidů, který by mohl pomoci zmírnit příznaky RLS a zlepšit spánek. Nicméně, kvůli novějším pokynům, které jsou vyvíjeny pro užívání opioidů, by to měla být poslední možnost.

Stejně jako u všech opioidů, by na užívání těchto léků měl pečlivě dohlížet lékař, vzhledem k jejich riziku zneužití a závislosti.

8. Zábal na nohy (restiffic)

Bylo prokázáno, že obklad nohou pomáhá zmírnit příznaky RLS.

Říká se mu restiffic, obklad nohou vyvíjí tlak na určité body na spodní části chodidla. Tlak vysílá zprávy do mozku, který reaguje tím, že říká svalům postiženým RLS, aby se uvolnily. To pomáhá zmírnit příznaky RLS (28).

Studie z roku 2013, která zahrnovala 30 lidí používajících zábal nohou po dobu osmi týdnů, zjistila významné zlepšení příznaků RLS a kvality spánku (29).

Obklad nohou restiffic je dostupný pouze na lékařský předpis a podle webových stránek společnosti stojí okolo 200 dolarů (28).

9. Pneumatická komprese

Pokud jste někdy zůstali přes noc v nemocnici, mohli jste mít pneumatickou kompresi. Tato léčba používá „rukáv“, který jde přes nohu a nafukuje a splaskává, jemně mačká a uvolňuje končetinu.

V nemocnici se obvykle používá zařízení pneumatické komprese (PCD) ke zlepšení krevního oběhu a prevenci krevních sraženin. Lepší krevní oběh může být také důvodem, proč bylo prokázáno, že pneumatická komprese pomáhá zmírnit příznaky RLS (30).

Někteří vědci se domnívají, že příčinou RLS je nízká hladina kyslíku v končetinách. Myslí si, že tělo reaguje na tento problém zvýšením krevního oběhu prostřednictvím svalových kontrakcí, které nastávají, když člověk pohne končetinou (30).

Ať už je důvod jakýkoli, některé výzkumy ukázaly, že pneumatická komprese může pomoci zmírnit příznaky RLS.

Studie z roku 2009, která zahrnovala 35 lidí, kteří používali PCD nejméně hodinu každý den po dobu jednoho měsíce, výrazně zlepšila příznaky RLS, kvalitu spánku a běžných denních činností. Jiné výzkumy však neprokázaly stejné účinky (30, 31).

Některé PCD jsou pronajaté a jiné lze zakoupit na lékařský předpis (30, 32).

10. Tonická motorická aktivace

Tonická motorická aktivace (TOMAC), přináší stimulaci peroneálních nervů, které dodávají pohyb a vjem dolním končetinám. FDA schválila NTX100 Tonic Motor Activation System v roce 2023 (33).

Randomizovaná klinická studie z roku 2023 se 133 účastníky zjistila, že TOMAC je účinný pro lidi s RLS, kteří nereagují na léky. Nebyly zaznamenány žádné závažné nežádoucí účinky, kromě mírného podráždění v místě (34).

TOMAC je neinvazivní zařízení používané klinickými lékaři, které aplikuje dvě samostatné léčebné jednotky a dvě elektrodové náplasti aplikované externě těsně pod kolenem, přes hlavu lýtkové kosti (33).

11. Spektroskopie pomocí blízkého infračerveného záření (NIRS)

Neinvazivní léčba, která ještě není široce používána pro tento účel, by mohla pomoci zmírnit příznaky RLS.

Tato bezbolestná léčba se nazývá  Spektroskopie pomocí blízkého infračerveného záření (NIRS). U NIRS se používají světelné paprsky s dlouhými vlnovými délkami, které pronikají kůží. Světlo způsobuje rozšíření cév, což zvyšuje krevní oběh (30).

Jedna teorie předpokládá, že RLS je způsobena nízkou hladinou kyslíku v postižené oblasti. Předpokládá se, že zvýšená cirkulace způsobená NIRS zvyšuje tuto hladinu kyslíku, což pomáhá zmírnit příznaky RLS (30).

Několik studií zjistilo, že tato léčba je účinná. Jedna studie léčila 21 lidí s RLS pomocí NIRS třikrát týdně po dobu čtyř týdnů. Jak krevní oběh, tak příznaky RLS ukázaly významné zlepšení (35).

Jiná ukázala, že lidé léčení dvanácti 30minutovými léčbami NIRS po dobu čtyř týdnů měli také významně snížené příznaky RLS. Příznaky se zlepšily až čtyři týdny po ukončení léčby (36).

Zařízení NIRS lze zakoupit online za několik stovek dolarů až přes 1000 dolarů (30).

Léčba s méně vědeckými podklady

Výše uvedené léčby mají nějaký výzkum, který jejich použití podporuje. Jiná léčba má méně důkazů, ale u některých lidí s RLS může stále fungovat.

Teplé a studené procedury

I když není mnoho výzkumů, které by podporovaly využívání tepla a chladu ke zmírnění příznaků RLS, mnoho zdravotnických organizací to doporučuje. Patří mezi ně Nadace syndromu neklidných nohou (37).

Tyto organizace navrhují dát si před spaním horkou nebo studenou koupel nebo si na nohy nanést teplé nebo studené zábaly (16).

U některých lidí příznaky RLS zhoršuje nachlazení, zatímco jiní mají problémy s horkem. To by mohlo vysvětlit výhody těchto horkých nebo studených procedur.

Opakovaná transkraniální magnetická stimulace (rTMS)

Neinvazivní procedura, která se typicky používá k léčbě deprese, by mohla pomoci při zmírnění příznaků RLS. Dosud byly studie omezené a je zapotřebí další výzkum, ale výsledky jsou slibné (38, 39).

Opakovaná transkraniální magnetická stimulace (rTMS) vysílá magnetické impulzy do určitých oblastí mozku.

Není zcela jasné, proč by rTMS mohla pomoci zmírnit příznaky RLS. Jedna teorie říká, že impulzy zvyšují uvolňování dopaminu v mozku. Jiná uvádí, že rTMS by mohla pomoci uklidnit hypervzrušení v částech mozku, které jsou spojeny s RLS.

V jedné studii z roku 2015 dostalo 14 lidí s RLS 14 sezení rTMS během 18 dnů. Sezení výrazně zlepšila jejich příznaky RLS a zlepšila jejich spánek. Výsledky trvaly nejméně dva měsíce po ukončení léčby (40).

Transkutánní elektrická nervová stimulace (TENS)

Pomocí transkutánní elektrické nervové stimulace (TENS) vysílá zařízení malé elektrické proudy do částí těla, aby pomohlo zmírnit bolest.

Není mnoho výzkumů o použití TENS k léčbě RLS, ale mohlo by to fungovat.

Myšlenka je taková, že stejně jako vibrační podložka Relaxis používá kontrastimulaci. Jedna studie ukázala, že pravidelné užívání TENS spolu s vibrační léčbou zcela ulevilo příznakům RLS u jednoho muže (30, 41).

Akupunktura

Akupunktura může být užitečná při léčbě mnoha zdravotních potíží a RLS může být jednou z nich.

Studie z roku 2015 u 38 lidí s RLS, kteří byli léčeni akupunkturou po dobu šesti týdnů, ukázala, že jejich abnormální aktivita nohou z RLS byla značně snížena (42).

Nicméně, je potřeba více výzkumu, aby se potvrdilo, že akupunktura je spolehlivou léčbou RLS.

Operace křečových žil

Pro lidi s určitými oběhovými potížemi by mohla být chirurgie nejúčinnější léčbou jejich RLS (12).

Křečové žíly jsou zvětšené cévy, často v nohách, které se přeplňují krví. Toto zvýšené množství krve může vést k povrchové žilní nedostatečnosti (SVI), což znamená, že vaše tělo nemůže správně cirkulovat krev. Výsledkem je, že se krev hromadí v nohou.

Ve studii z roku 2008 podstoupilo 35 lidí s SVI a RLS zákrok zvaný endovenózní laserová ablace k léčbě jejich křečových žil. Z 35 lidí mělo 84 procent z nich příznaky RLS výrazně zlepšené nebo zcela odstraněné chirurgickým zákrokem (43).

Opět je zapotřebí více výzkumu o této operaci jako léčbě RLS.

Závěr

RLS může způsobit značné nepohodlí, problémy se spánkem a problémy s každodenním fungováním, takže léčba by měla být prioritou. Vaším prvním krokem by mělo být vyzkoušení domácích možností na tomto seznamu. Pokud vám však nepomohou, určitě se poraďte se svým lékařem.

Váš lékař vám může poskytnout více informací o každé z těchto léčeb a o tom, která z nich – nebo z nich – by pro vás mohla být dobrou volbou.

Mějte na paměti, že to, co funguje u jedné osoby, nemusí fungovat u druhé a možná budete muset vyzkoušet několik různých léků nebo léčebných postupů. Zkoušejte to, dokud nenajdete léčebný plán, který u vás funguje (44).

14 příznaků anémie z nedostatku železa v těle

 

 

 

 

 

 

Červené krvinky

- Pixabay

Ing. Zdeněk Rozehnal

K nedostatku železa dochází, když vaše tělo nemá dostatek minerálu železa. Vaše tělo potřebuje železo k tvorbě hemoglobinu, bílkoviny v červených krvinkách, která jim umožňuje přenášet kyslík krevními cévami.

Pokud vaše tělo nemá dostatek hemoglobinu, vaše tkáně a svaly nedostávají dostatek kyslíku, aby mohly efektivně pracovat. To vede ke stavu zvanému anémie.

Ačkoli existují různé typy anémie, anémie z nedostatku železa je celosvětově nejčastějším typem. Příznaky a symptomy nedostatku železa se liší v závislosti na (1):

  • závažnosti anémie
  • rychlosti jejího rozvoje
  • vašem věku
  • vašem aktuálním zdravotním stavu

V některých případech lidé nepociťují žádné příznaky.

Následuje 14 příznaků a symptomů nedostatku železa, počínaje těmi nejčastějšími, a také informace o tom, co byste měli dělat, pokud si myslíte, že máte nedostatek železa.

1. Neobvyklá únava

Pocit velké únavy je jedním z nejčastějších příznaků anémie z nedostatku železa. Tento příznak je také častý u lidí, kteří jednoduše nemají dostatek železa, i když jim nebyla diagnostikována jeho nedostatečnost (2, 3).

K této únavě dochází proto, že vašemu tělu chybí železo potřebné k tvorbě bílkoviny zvané hemoglobin, která pomáhá přenášet kyslík po těle.

Bez dostatečného množství hemoglobinu se do vašich tkání a svalů dostává méně kyslíku, což je připravuje o energii. Vaše srdce také musí pracovat intenzivněji, aby po těle rozvádělo více krve bohaté na kyslík, což může způsobit vaši únavu (2).

Protože únava je často považována za součást rušného moderního života, je obtížné diagnostikovat nedostatek železa pouze na základě tohoto příznaku.

Nicméně únava související s nedostatkem železa může jít ruku v ruce se slabostí, podrážděností nebo potížemi se soustředěním (4).

Shrnutí:

  • Únava je jedním z nejčastějších příznaků nedostatku železa. Je to způsobeno tím, že se do tkání dostává méně kyslíku, což je připravuje o energii.

2. Bledší kůže než obvykle

Kůže, která je bledší než obvykle, stejně jako bledé zbarvení vnitřní strany dolních víček, jsou dalšími častými příznaky nedostatku železa (5, 6).

Hemoglobin v červených krvinkách dává krvi červenou barvu, takže nízká hladina způsobená nedostatkem železa způsobuje, že krev je méně červená. Proto může kůže u lidí s nedostatkem železa ztratit část své barvy nebo tepla.

Studie u dětí ve věku 6-11 let zjistila, že bledost spojená s nedostatkem železa se může objevit po celém těle nebo se omezit na jednu oblast, například na (7):

  • dásně
  • vnitřní stranu rtů nebo dolních víček
  • nehty

Bledost je často jednou z prvních věcí, na kterou se lékaři zaměří jako na příznak nedostatku železa. Tento stav by však měl být potvrzen krevním testem (6).

Bledost se častěji vyskytuje u středně těžkých nebo těžkých případů anémie (7).

Pokud si při pohledu do zrcadla stáhnete dolní víčko, měla by mít vnitřní vrstva zářivě červenou barvu. Pokud je velmi bledě růžová nebo žlutá, můžete mít nedostatek železa. U lidí s tmavším odstínem pleti může být oční víčko jedinou oblastí, kde je tento stav patrný.

Shrnutí:

  • Kůže, která je bledší než obvykle v oblastech, jako je obličej, spodní vnitřní víčka nebo nehty, může být známkou středního nebo závažného nedostatku železa. Tato bledost je způsobena nízkou hladinou hemoglobinu, který dodává krvi červenou barvu.

3. Dýchavičnost

Hemoglobin umožňuje červeným krvinkám přenášet kyslík po těle. Když je při nedostatku železa jeho hladina nízká, je stejně tak nízká i hladina kyslíku. To znamená, že vaše svaly nebudou dostávat dostatek kyslíku k provádění běžných činností, jako je například chůze (8).

V důsledku toho se zrychlí vaše dýchání, protože se vaše tělo snaží získat více kyslíku. Proto je častým příznakem dušnost (2).

Pokud se zadýcháváte při každodenních činnostech, které vám dříve připadaly snadné, jako je chůze, chůze do schodů nebo cvičení, může být na vině nedostatek železa.

Shrnutí:

  • Dušnost je příznakem nedostatku železa, protože nízká hladina hemoglobinu brání tělu účinně přenášet kyslík do svalů a tkání.

4. Bolesti hlavy

Nedostatek železa může způsobovat bolesti hlavy, zejména u žen, kkyž mají menstruaci (5, 9).

I když souvislost mezi nedostatkem železa a bolestmi hlavy je stále nejasná, vědci teoreticky předpokládají, že ve hře je několik faktorů, včetně vztahu mezi změněnou funkcí dopaminu a hladinou estrogenu (10).

Ačkoli existuje mnoho příčin bolestí hlavy, časté, opakující se bolesti hlavy mohou být příznakem nedostatku železa.

Shrnutí:

  • Bolesti hlavy mohou být příznakem nedostatku železa, ačkoli je zapotřebí dalšího výzkumu souvislosti mezi poruchou funkce dopaminu, hladinou estrogenu a nedostatkem železa.

5. Bušení srdce

Dalším příznakem anémie z nedostatku železa je nápadné bušení srdce. Souvislost mezi nedostatkem železa, anémií a srdečními problémy se stále zkoumá, ale může souviset se zásobováním kyslíkem (11).

Hemoglobin je bílkovina v červených krvinkách, která pomáhá přenášet kyslík po těle. Při nedostatku železa znamená nízká hladina hemoglobinu, že srdce musí vynaložit větší úsilí na přenos kyslíku. To může vést k nepravidelnému srdečnímu rytmu nebo pocitu, že vaše srdce bije abnormálně rychle.

V důsledku toho může nedostatek železa zhoršit stavy, které ovlivňují vaše srdce, jako je srdeční selhání a ischemická choroba srdeční (12, 13).

Shrnutí:

  • V případě nedostatku železa musí vaše srdce pracovat obzvlášť intenzivně, aby přeneslo kyslík. To může zhoršit stavy, které ovlivňují zdraví srdce.

6. Suché a poškozené vlasy a pokožka

Suchá nebo poškozená kůže a vlasy mohou být příznaky nedostatku železa (14).

Nedostatek železa snižuje hladinu hemoglobinu v krvi, což může snížit množství kyslíku dostupného buňkám, které způsobují růst vlasů (15).

Když pokožka a vlasy nemají dostatek kyslíku, mohou být suché a slabé. Nedostatek železa je také spojován s vypadáváním vlasů a některé výzkumy naznačují, že může být příčinou - zejména u osob ženského pohlaví v reprodukčním věku (16, 17).

Je zcela typické, že některé vlasy vypadávají při každodenním mytí a česání. Pokud vám však vypadávají chomáče nebo velké množství, může to souviset s nedostatkem železa.

Shrnutí:

  • Při nedostatku železa se pokožce a vlasům může dostávat méně kyslíku, což může vést k jejich vysušení nebo poškození. V závažnějších případech to může vést k vypadávání vlasů.

7. Otok a bolestivost jazyka nebo úst

Někdy vnitřek nebo vnějšek vašich úst ukazuje, zda máte anémii z nedostatku železa. Mezi příznaky patří oteklý, zanícený, bledý nebo podivně hladký jazyk (18).

Nedostatek železa může způsobit i další příznaky v okolí úst, jako je (19):

  • sucho v ústech
  • pocit pálení v ústech
  • bolestivé, červené praskliny v koutcích úst
  • vředy v ústech

Shrnutí:

  • Bolestivý, oteklý nebo podivně hladký jazyk může být známkou anémie z nedostatku železa, stejně jako praskliny v koutcích úst.

8. Neklidné nohy

Nedostatek železa je spojován se syndromem neklidných nohou (20).

Tento stav zahrnuje silné nutkání pohybovat nohama, zatímco jsou v klidu. Může také způsobovat nepříjemné pocity lezení nebo svědění v chodidlech a nohách. Obvykle je horší v noci, což znamená, že se vám může špatně spát.

Příčiny primárního syndromu neklidných nohou nejsou zcela objasněny. Je však známo, že se vyskytuje sekundárně při různých zdravotních potížích, včetně anémie z nedostatku železa (21).

Lidé s anémií z nedostatku železa mají totiž šestkrát vyšší pravděpodobnost, že budou mít syndrom neklidných nohou, než běžná populace (21).

Shrnutí:

  • Lidé s anémií z nedostatku železa mohou mít syndrom neklidných nohou, což je silné nutkání pohybovat nohama v klidu.

9. Křehké nebo lžičkovité nehty na rukou

Mnohem méně častým příznakem nedostatku železa jsou lámavé nebo lžičkovité nehty. Tento stav se nazývá koilonychie (22).

Obvykle jsou prvním příznakem křehké nehty, které se snadno štěpí a lámou.

V pozdějších stadiích nedostatku železa se mohou objevit nehty ve tvaru lžičky, což znamená, že střed nehtu se propadá a okraje se zvedají, takže vypadají zaobleně jako lžíce.

Jedná se však o vzácný nežádoucí účinek, který se vyskytuje jen asi u 5% lidí s nedostatkem železa. Obvykle se objevuje pouze u těžkých případů (22).

Shrnutí:

  • Křehké nehty nebo nehty ve tvaru lžičky mohou ukazovat na závažnější anémii z nedostatku železa.

10-14. Další možné příznaky anémie z nedostatku železa

Několik dalších ukazatelů signalizuje, že vaše hladina železa může být nízká. Bývají méně časté a mohou souviset s mnoha jinými stavy než s nedostatkem železa.

Mezi další příznaky anémie z nedostatku železa patří:

  • Zvláštní chutě. Chuť na cizí potraviny nebo nepotravinové předměty se nazývá pica. Obvykle se jedná o chuť na led, hlínu, špínu, křídu nebo papír a může být příznakem nedostatku železa. Může se vyskytnout také během těhotenství (23).
  • Pocity deprese. Anémie z nedostatku železa může být spojena s depresí u dospělých. Těhotné osoby s nedostatkem železa mohou mít také vyšší riziko deprese (24, 25).
  • Studené ruce a nohy. Nedostatek železa znamená menší přísun kyslíku do rukou a nohou. Někteří lidé mohou obecně snadněji pociťovat chlad nebo mít studené ruce a nohy (5).
  • Častější infekce. Protože železo je potřebné pro zdravý imunitní systém, jeho nedostatek může zvýšit riziko infekcí (26).
  • Špatná chuť k jídlu. Nedostatek železa je spojen se špatnou chutí k jídlu v důsledku změn hormonu hladu ghrelinu (27).

Příznaky anémie u dětí

Nedostatek železa je celosvětově nejrozšířenějším nedostatkem výživy u dětí a dospívajících. Mezi běžné příznaky anémie u dětí patří (28):

  • únava
  • slabost
  • bledost
  • podrážděnost
  • malátnost

U chronické anémie je časté sucho v ústech, zánět rtů, vypadávání vlasů a atrofická glositida - stav, při kterém je jazyk hladký a vypadá lesklý (28).

U dětí s anémií z nedostatku železa byly pozorovány také neurologické příznaky, jako je porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD), syndrom neklidných nohou a záchvaty zadržování dechu (28).

Příznaky anémie u seniorů

Anémie je u seniorů běžná. Příznaky u této populace mohou být nespecifické a zahrnují (29):

  • únava
  • bledost
  • dušnost
  • bolest na hrudi
  • otoky nebo zadržování tekutin

Jindy mohou být příznaky specifičtější a mohou zahrnovat koilonychii, piku a atrofickou glositidu (29).

Pika je porucha příjmu potravy, při níž postižený pojídá předměty bez nutriční hodnoty, které nejsou považovány za jídlo, např. papír, ostré předměty, vlákna (látky, chomáčky vlasů, vlny…), led, kov, kamínky, hlínu aj.

Ve srovnání s mladšími lidmi mají senioři větší pravděpodobnost, že budou mít stavy spojené s anémií z nedostatku železa, protože tyto stavy mohou způsobovat chronickou ztrátu krve, vést k malabsorpci železa nebo zahrnovat dlouhodobý zánět (29).

Příkladem jsou žaludeční a střevní vředy, rakovina střev a chronické onemocnění ledvin.

Senioři také častěji dlouhodobě užívají některé léky, například nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), antikoagulancia a inhibitory protonové pumpy, které mohou způsobovat ztrátu krve v žaludku nebo snižovat vstřebávání železa (29).

Shrnutí:

  • Mezi další příznaky nedostatku železa patří zvláštní chutě, deprese, časté infekce a studené ruce a nohy. Děti a senioři mají společné příznaky, ale neurologické příznaky, jako je ADHD, jsou častější u dětí.

Běžné příčiny nedostatku železa

Nedostatek železa může být způsoben různými faktory a může se vyskytnout téměř v každém věku. Několik nejčastějších příčin je (5):

  • nedostatečný příjem železa v důsledku stravy, která neodpovídá denním nutričním potřebám nebo je značně omezená
  • zánětlivé onemocnění střev (IBD) nebo celiakie
  • zvýšená potřeba železa během těhotenství
  • ztráta krve při silné menstruaci nebo vnitřním krvácení

Krvácení do žaludku nebo střev může způsobit anémii i u žen, které již nemenstruují. Toto krvácení může být vyvoláno (26):

  • užíváním příliš velkého množství nesteroidních antirevmatik, jako je ibuprofen nebo aspirin
  • žaludečními vředy
  • hemeroidy
  • rakovinou střev nebo žaludku (i když ta je méně častá).

Co způsobuje anémii?

K anémii dochází, když máte nedostatek zdravých červených krvinek, které dodávají kyslík do tkání (30).

Nedostatek železa - ačkoli je častou příčinou anémie - není jedinou příčinou. Mezi další časté příčiny patří (30):

  • zánětlivá onemocnění, jako jsou autoimunitní onemocnění, rakovina a chronické onemocnění ledvin
  • talasemie, dědičná krevní porucha, která způsobuje, že vaše tělo produkuje abnormální formu hemoglobinu
  • nedostatek kyseliny listové (B9) nebo vitaminu B12
  • otrava olovem
  • poruchy způsobené užíváním alkoholu
  • onemocnění jater
  • hypotyreóza
  • užívání některých léků, včetně chemoterapie, léků na cukrovku a antimikrobiálních léků, jakož i diuretik

Anémie může být také hemolytické povahy, což znamená, že červené krvinky jsou ničeny rychleji, než je vaše tělo dokáže vytvořit. Mezi příčiny hemolytické anémie patří (30):

  • srpkovitá nemoc, skupina dědičných poruch červených krvinek.
  • enzymopatie, jako je nedostatek glukózo-6-fosfátdehydrogenázy (G6PD) a nedostatek pyruvátkinázy (PK).
  • další vzácná onemocnění, včetně autoimunitní hemolytické anémie (AIHA), paroxyzmální noční hemoglobinurie (PNH) a mikroangiopatické hemolytické anémie (MAHA).:

Shrnutí:

  • Anémie může být způsobena nedostatečným příjmem železa, četnými zdravotními stavy a ztrátou krve - stejně jako řadou dalších problémů, které s nedostatkem železa nesouvisejí.

Co dělat, pokud se domníváte, že máte nedostatek železa

Pokud se domníváte, že máte nedostatek železa, zvažte následující kroky.

Poraďte se s odborníkem

Pokud si myslíte, že se u vás projevují příznaky nebo symptomy nedostatku železa, měli byste se objednat k lékaři.

Pokud lékař potvrdí, že máte nedostatek železa - obvykle prostřednictvím krevního testu - je to obvykle snadno léčitelné. Lékař vám pravděpodobně doporučí zvýšit příjem železa prostřednictvím stravy nebo doplňků stravy (2).

Hlavním cílem léčby je obnovit hladinu hemoglobinu a doplnit zásoby železa v těle.

Váš lékař vypracuje léčebný plán, který bude nejlépe vyhovovat vašim zdravotním potřebám.

Jezte potraviny bohaté na železo

Pokud se lékař domnívá, že je váš nedostatek železa způsoben nedostatkem železa ve stravě, může vám doporučit jíst více potravin bohatých na železo.

Existují dvě hlavní formy železa ve stravě - hemová a nehemová (31).

Rostliny a potraviny obohacené železem obsahují pouze nehemové železo, zatímco živočišné potraviny obsahují obě formy.

Zatímco vstřebávání železa vaším tělem je obecně nízké, můžete vstřebat až 15-35% hemového železa, ale pouze 2-20% nehemového železa. Přesto je dobré zařadit do svého jídelníčku obě formy železa - za předpokladu, že se nevyhýbáte živočišným produktům - a zajistit si tak pestrou stravu.

Mezi potraviny bohaté na železo patří:

  • červené maso, jako je hovězí, vepřové a drůbeží
  • tmavá listová zelenina, jako je špenát a kapusta
  • sušené ovoce, například rozinky a meruňky
  • hrách, fazole a další luštěniny
  • mořské plody
  • potraviny obohacené železem, například snídaňové cereálie
  • semínka a ořechy
  • vnitřnosti

Doplňky stravy byste měli užívat pouze v případě, že vám lékař potvrdí, že máte nedostatek železa - nebo jste jím ohroženi - a nemůžete pokrýt svou potřebu pouze stravou.

Mějte na paměti, že užívání doplňků stravy s železem může způsobit nežádoucí účinky, včetně:

  • bolesti žaludku
  • zácpu nebo průjem
  • pálení žáhy
  • nevolnost nebo zvracení
  • černou stolici

Tyto nežádoucí účinky však můžete minimalizovat užíváním specifických typů doplňků stravy s železem, jako je například chelát bisglycinátu železa (32).

Pokud se u vás vyskytnou nežádoucí účinky související s doplňky stravy s železem, poraďte se s odborníkem.

Pomozte zvýšit vstřebávání železa

Pokud chcete z doplňku stravy s železem vytěžit maximum, snažte se vyhnout jeho užívání spolu s léky, jinými doplňky stravy nebo potravinami, které obsahují vápník, jako jsou antacida nebo mléko. Vápník může omezit vstřebávání železa (32).

Naopak kombinace železa s vitaminem C může vstřebávání železa zlepšit. Mezi potraviny bohaté na vitamin C patří (32, 33):

  • papriky
  • pomeranče
  • grapefruit
  • kiwi
  • brokolice
  • růžičková kapusta
  • jahody

Při užívání doplňků stravy s železem se také doporučuje vyhnout se nebo omezit potraviny s vysokým obsahem vlákniny nebo nápoje bohaté na polyfenoly, jako je káva a čaj. Ty mohou narušovat vstřebávání (34).

Shrnutí:

  • Pokud máte nedostatek železa, může vám lékař doporučit, abyste jedli více potravin bohatých na železo nebo užívali doplňky stravy s obsahem železa.

Kdy navštívit lékaře

Pokud máte příznaky nedostatku železa, poraďte se s lékařem. Pokud se neléčí, může se vyvinout v anémii z nedostatku železa. Tento stav může nakonec vyústit v komplikace, včetně:

  • srdečních problémů
  • deprese
  • vyšší pravděpodobnosti infekcí
  • problémy s otěhotněním

Anémie z nedostatku železa je častější u žen než u mužů (30).

Největší riziko mají ženy, kkyž jsou těhotné nebo mají silnou menstruaci, a měly by se poradit s lékařem o vyšetření na anémii z nedostatku železa.

Doplňky stravy s obsahem železa užívejte pouze tehdy, pokud vám je předepíše lékař. Příliš mnoho železa může poškodit vaše srdce, játra a slinivku břišní.

Shrnutí:

  • Mezi dlouhodobé komplikace anémie z nedostatku železa patří deprese, problémy s otěhotněním a srdeční problémy. Pokud tedy pociťujete nějaké příznaky, poraďte se se svým lékařem.

Závěr

Anémie z nedostatku železa je celosvětově nejčastějším typem anémie.

Příznaky často závisí na závažnosti anémie, ale někteří lidé mají zjevné příznaky, zatímco jiní nepociťují vůbec žádné.

Mezi nejčastější příznaky patří únava, bledost, dušnost a suché nebo poškozené vlasy a kůže.

Pokud si myslíte, že máte příznaky nedostatku železa, poraďte se s lékařem. Samodiagnostika se nedoporučuje.

Většinu forem nedostatku železa lze poměrně snadno léčit pomocí stravy bohaté na železo nebo doplňků stravy s obsahem železa, pokud je doporučí lékař.

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

NMN (nikotinamid mononukleotid)

NMN (nikotinamid mononukleotid)
Pokud vás zajímají inovace v oblasti stárnutí a dlouhověkosti, možná jste slyšeli o NMN, což je zkratka pro nikotinamid mononukleotid. Je to molekula, kterou vaše tělo vytváří přirozeně, ale někteří...

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
Unikátní kombinace vysoce kvalitních extraktů z hub a rostlin, doplněná o betaglukan vysoké čistoty (nad 80%) a vitamíny na podporu imunity. Devět složek synergicky spojených v blahodárný komplex na...

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium
  KOHI-FOCUS SLOŽENÍ: Instantní káva 76,4 % (100% káva Arabica), Ashwagandha extrakt 10 %, Chaga extrakt 8 %, Tulsi extrakt 5 %, Sibiřský ženšen extrakt 0,5 % 100% Arabika, zklidňující...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ STRÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

            ZÁŘÍ 2024 - 13 článků

 

Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1483

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2111

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

  • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
  • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

  • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života