Nejlepší strava při hypotyreóze: Potraviny, které je vhodné jíst a kterým se vyhnout

- Pixabay

Barbora Nová

Hypotyreóza je zdravotní stav, při kterém tělo nevytváří dostatek hormonů štítné žlázy. Jedná se o časté onemocnění, které postihuje odhadem asi 0,5-5 % americké populace (1).

Hormony štítné žlázy pomáhají řídit řadu tělesných funkcí, včetně růstu, obnovy buněk a metabolismu. V důsledku toho mohou lidé s hypotyreózou pociťovat příznaky, jako je únava, vypadávání vlasů, přibývání na váze, nesnášenlivost chladu, změny nálad a zácpa a mnoho dalších příznaků (2).

Léky jsou první linií léčby hypotyreózy, ale dodržování zdravé stravy a životního stylu může pomoci zlepšit funkci štítné žlázy a také příznaky.

Následuje nejlepší strava při hypotyreóze, včetně toho, které potraviny jíst a kterým se vyhýbat, a to vše na základě výzkumu.

Co je hypotyreóza?

Štítná žláza je malá žláza ve tvaru motýla, která se nachází poblíž spodní části přední části krku.

Vytváří a ukládá hormony štítné žlázy, které ovlivňují téměř všechny orgánové systémy v těle (3).

Když štítná žláza obdrží signál zvaný hormon stimulující štítnou žlázu (TSH), uvolňuje do krevního oběhu hormony štítné žlázy. Tento signál je vysílán z hypofýzy, malé žlázy nacházející se na spodině mozku, když je hladina hormonů štítné žlázy nízká (2).

Při hypotyreóze štítná žláza neuvolňuje dostatečné množství hormonů štítné žlázy, i když je TSH dostatek (1).

Chronická autoimunitní tyreoiditida (Hashimotova tyreoiditida), autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém omylem napadá štítnou žlázu, je nejčastější příčinou hypotyreózy v oblastech světa s nedostatkem jódu (4).

Dalšími příčinami primární hypotyreózy jsou nedostatek jódu, užívání některých léků, operace štítné žlázy, akutní zánět štítné žlázy a léčebné postupy, které štítnou žlázu poškozují (1).

Jindy se do štítné žlázy nedostává dostatečné množství TSH. To se stává, když hypofýza nepracuje správně, a nazývá se sekundární hypotyreóza.

Když štítná žláza nepracuje správně, způsobuje to celou řadu příznaků, od extrémní únavy až po zácpu. Někteří lidé s hypotyreózou mají extrémní příznaky, zatímco jiní mnoho příznaků vůbec nepociťují.

Váš lékař zvolí vhodný léčebný plán na základě funkce štítné žlázy, příznaků a dalších zdravotních problémů. Hypotyreóza se obvykle léčí pomocí léků nahrazujících hormony štítné žlázy, jako je levotyroxin (Synthroid) nebo přírodní hormony štítné žlázy, jako je Armour Thyroid (1).

Bohužel u mnoha lidí příznaky přetrvávají, i když jsou léčeni náhradou hormonů štítné žlázy.

Například lidé s Hashimotovou chorobou často pociťují příznaky, jako je únava, nesnášenlivost chladu, úzkost a vypadávání vlasů, i poté, co se díky lékům na hormony štítné žlázy jejich funkce normalizovala. Z tohoto důvodu mnoho lidí s hypotyreózou vyhledává alternativní metody léčby (5).

Výzkumy ukazují, že kromě léků může úprava stravy a životního stylu často pomoci zmírnit některé příznaky a zlepšit celkovou kvalitu života lidí s hypotyreózou.

Shrnutí:

 • Hypotyreóza je stav, při kterém štítná žláza nevytváří dostatečné množství hormonů štítné žlázy. To může vést k řadě příznaků, jako je přibývání na váze, nesnášenlivost chladu a zácpa. Hypotyreóza se obvykle léčí pomocí léků nahrazujících hormony štítné žlázy, ale někteří lidé s hypotyreózou stále pociťují příznaky, i když je funkce jejich štítné žlázy považována za normální.

Mohou lidem s hypotyreózou pomoci některé diety?

Dodržování výživné stravy je důležité pro každého, ale studie ukazují, že určité dietní zásahy mohou mít pro lidi s hypotyreózou specifický přínos.

Hashimotova choroba je nejčastější příčinou hypotyreózy. Jedná se o autoimunitní onemocnění, které vede k postupnému ničení tkáně štítné žlázy bílými krvinkami zvanými lymfocyty (4).

Hashimotova nemoc se častěji vyskytuje u žen a starších osob, i když se může vyskytnout i u mužů a mladších lidí (6).

Mnoho studií prokázalo, že změny ve stravování mohou lidem s Hashimotovou chorobou prospět v mnoha ohledech, včetně zlepšení funkce štítné žlázy, podpory zdravé tělesné hmotnosti a zmírnění příznaků hypotyreózy.

Bezlepková dieta, autoimunitní eliminační dieta a protizánětlivá dieta jsou některé z dietních vzorců, které se ukázaly jako užitečné pro osoby s Hashimotovou chorobou (7, 8).

Například bezlepková dieta může pomoci zlepšit funkci štítné žlázy, zatímco strava s vysokým obsahem zeleniny a ovoce může chránit před poškozením buněk a podporovat udržení zdravé tělesné hmotnosti u lidí s Hashimotovou chorobou (9, 10).

Některé studie navíc naznačují, že eliminační diety, jako je upravená paleo dieta, která vyřazuje potraviny jako obiloviny a mléčné výrobky, by mohly pomoci snížit příznaky, jako je únava, a zlepšit kvalitu života u osob s Hashimotovou chorobou (5).

Dodržování výživné diety s omezeným množstvím kalorií může také pomoci podpořit hubnutí, což je něco, s čím lidé s hypotyreózou běžně bojují (11).

Nedostatek živin, jako je vitamin D, zinek, thiamin, B6, jód, hořčík a selen, může navíc zhoršovat příznaky hypotyreózy, jako je únava, úzkost a špatná nálada, proto je důležité dbát na to, aby vaše strava byla vyvážená a poskytovala optimální množství makroživin i mikroživin (7).

Obecně platí, že strava bohatá na výživné potraviny a s nízkým obsahem prozánětlivých potravin, jako je přidaný cukr a ultra průmyslově zpracované potraviny, může být užitečná pro většinu lidí s hypotyreózou.

Shrnutí:

 • Dodržování zdravé stravy bohaté na živiny by mohlo lidem s hypotyreózou pomoci zlepšit funkci štítné žlázy, předcházet nedostatku živin a zlepšit příznaky hypotyreózy.

Které živiny jsou pro osoby s hypotyreózou důležité?

Existuje řada živin, které jsou pro zdraví štítné žlázy nezbytné.

U lidí s hypotyreózou je navíc ve srovnání s běžnou populací vyšší pravděpodobnost, že se u nich objeví nedostatek některých živin.

Jód

Jód je základní minerál, který je potřebný k tvorbě hormonů štítné žlázy, a nedostatek této živiny může vést k hypotyreóze. Nedostatečný příjem jódu je ve skutečnosti celosvětově nejčastější příčinou hypotyreózy (1).

I když je nedostatek jódu běžný v mnoha oblastech světa, ve vyspělých zemích, jako jsou Spojené státy, je méně častý. Nízkou hladinou jódu jsou však více ohroženi lidé, kteří nepoužívají jodizovanou sůl, těhotné ženy a lidé dodržující veganskou stravu (12).

Pokud trpíte hypotyreózou, neměli byste jód doplňovat, pokud vám to nedoporučí lékař k léčbě nízké hladiny jódu. Přijímání nadměrného množství jódu je pro štítnou žlázu škodlivé, u lidí žijících v oblastech s vysokým obsahem jódu, jako jsou mnohé části USA, může dokonce způsobit hypertyreózu (13).

Pokud se obáváte, že nepřijímáte dostatečné množství jódu, obraťte se na svého zdravotníka, aby posoudil vaši hladinu jódu a stanovil pro vás nejlepší plán příjmu jódu.

Selen

Selen je další minerál, který je nezbytný pro zdraví štítné žlázy. Je potřebný pro tvorbu hormonů štítné žlázy a také pomáhá chránit štítnou žlázu před poškozením způsobeným oxidačním stresem (14).

Přidání potravin bohatých na selen do jídelníčku je skvělým způsobem, jak zvýšit hladinu selenu. Patří sem například para ořechy, tuňák, sardinky, vejce a luštěniny.

Některým lidem s hypotyreózou mohou navíc pomoci doplňky stravy se selenem. Bylo například prokázáno, že doplňování 200 mcg selenu denně snižuje protilátky proti štítné žláze a zlepšuje některé příznaky, jako je špatná nálada, u lidí s Hashimotovou chorobou (15, 16).

To však neznamená, že doplňky selenu jsou nezbytné pro všechny osoby s hypotyreózou. Selen doplňujte pouze na doporučení svého lékaře.

Institute of Medicine určil 400 mcg selenu jako denní horní hranici pro dospělé. Chronicky vysoký příjem selenu může způsobit příznaky, jako je vypadávání vlasů a nehtů, průjem, nevolnost a kožní vyrážky (17).

Akutní toxicita selenu může způsobit závažné účinky, jako je selhání ledvin, srdeční infarkt, dýchací problémy a někdy i smrt (1, 8).

Zinek

Stejně jako selen je i zinek potřebný pro tvorbu hormonů štítné žlázy a její funkci (18).

Nedostatečný příjem zinku může negativně ovlivnit funkci štítné žlázy a mnoho dalších zdravotních aspektů, proto je nezbytné, abyste měli ve stravě dostatek této živiny.

Některé studie ukazují, že doplňky stravy se zinkem by mohly být užitečné pro osoby s hypotyreózou. Při samostatném užívání nebo v kombinaci s dalšími živinami, jako je selen a vitamin A, mohou doplňky zinku pomoci zlepšit funkci štítné žlázy u osob s hypotyreózou (19, 20).

Pokud máte zájem o užívání doplňku zinku, poraďte se s odborníkem. Ten může určit, zda může být doplněk zinku vhodný.

Další důležité živiny při hypotyreóze

Kromě výše uvedených živin existují i další vitaminy a minerály, na které by si lidé s hypotyreózou měli dávat pozor.

 • Vitamin D: Nízká hladina vitaminu D může negativně ovlivnit funkci štítné žlázy a zhoršit příznaky hypotyreózy. Protože vitamin D není v mnoha potravinách koncentrován, je často nutné jeho doplňování (21, 22).
 • B12: Nedostatek vitaminu B12 je u lidí s hypotyreózou běžný. Poraďte se se svým lékařem o vyšetření hladiny B12. Pokud jsou vaše hladiny nízké nebo suboptimální, může vám doporučit doplněk B12 nebo B-komplexu (23, 24).
 • Hořčík: Nízká nebo nedostatečná hladina hořčíku je spojována s poruchami funkce štítné žlázy a může zvyšovat riziko vzniku hypotyreózy. Bylo prokázáno, že doplňování hořčíku zlepšuje příznaky hypotyreózy (20, 25, 26, 27).
 • Železo: Nízká hladina železa nebo anémie z nedostatku železa může zhoršit funkci štítné žlázy. Nedostatek železa je bohužel u žen s hypotyreózou běžný. K dosažení a udržení zdravé hladiny železa je často nutná jeho suplementace (28, 29).

To jsou jen některé z mnoha živin, které jsou důležité pro funkci štítné žlázy a celkové zdraví. Vitamin A, vitamin C, vápník a bílkoviny jsou příklady dalších živin důležitých pro osoby s hypotyreózou (30).

Shrnutí:

 • Pro zdravou funkci štítné žlázy je nezbytná řada vitaminů a minerálních látek. Lidé s hypotyreózou mají častěji nedostatek některých živin a doplnění některých vitaminů a minerálů by mohlo pomoci zlepšit funkci štítné žlázy a příznaky hypotyreózy. Před zahájením užívání jakéhokoli nového doplňku se však doporučuje poradit se svým lékařem.

Potraviny, které je třeba omezit a kterým se vyhnout

Pokud trpíte hypotyreózou, nemusíte se naštěstí vyhýbat mnoha potravinám.

Existují však určité potraviny, které mohou u některých lidí s hypotyreózou způsobovat problémy.

Lepek a ultra zpracované potraviny

Lepek je skupina bílkovin, které se nacházejí v pšenici, ječmeni, tritikale a žitu. Studie naznačují, že lidem s Hashimotovou chorobou může prospívat dodržování bezlepkové diety, i když vědci si stále nejsou jisti, zda je bezlepková dieta nutná pro každého s Hashimotovou chorobou (9, 10, 31).

Kromě toho by lidé s hypotyreózou měli omezit některé potraviny, aby podpořili celkové zdraví.

Ukázalo se například, že lidé s Hashimotovou chorobou mají zvýšené markery zánětu a oxidačního stresu. Oxidační stres je stav charakterizovaný nadbytkem reaktivních sloučenin nazývaných volné radikály v těle, který zahlcuje antioxidační obranu organismu a může vést k poškození buněk (32, 33, 34, 35).

Z tohoto důvodu je dobré, aby se lidé s hypotyreózou vyhýbali potravinám, které mohou přispívat k oxidačnímu stresu a zánětu, jako jsou ultra zpracované potraviny, potraviny a nápoje s vysokým obsahem přidaného cukru a smažené potraviny (36, 37, 38, 39).

Kromě toho, že strava s vysokým obsahem těchto potravin přispívá k oxidačnímu stresu, je spojována s nadváhou a obezitou, takže omezení těchto produktů by vám také mohlo pomoci udržet si zdravou tělesnou hmotnost (40).

Goitrogeny

Možná jste slyšeli, že lidé s onemocněním štítné žlázy by se měli vyhýbat potravinám obsahujícím goitrogeny - látky, které se nacházejí v potravinách, jako je brukvovitá zelenina a sójové výrobky, a které mohou narušovat produkci hormonů štítné žlázy (41).

Goitrogeny sice mohou ovlivnit funkci štítné žlázy, ale většina lidí, včetně lidí s hypotyreózou, si může dopřát mírné množství potravin obsahujících goitrogeny, jako je zelí, brokolice a kapusta, aniž by to mělo negativní vliv na zdraví jejich štítné žlázy.

Křížatá zelenina, jako je kapusta a brokolice, má ve skutečnosti poměrně nízký obsah goitrogenů. Navíc vařením potravin obsahujících goitrogeny se jejich aktivita snižuje, takže jsou pro lidi s hypotyreózou bezpečnější (42).

Přesto je dobré vyhnout se konzumaci velkého množství syrové brukvovité zeleniny, jako je zelí, ruská kapusta, bok choy a růžičková kapusta, a také velkého množství šťávy vyrobené ze syrové brukvovité zeleniny. Mezi další goitrogenní potraviny patří sója a proso.

Obecně by se lidé s hypotyreózou měli vyvarovat konzumace velkého množství jakýchkoli goitrogenních potravin (43).

Dieta a léky na štítnou žlázu

Měli byste se ujistit, že léky na štítnou žlázu užíváte nalačno, abyste podpořili jejich optimální vstřebávání. Odborníci doporučují užívat léky na štítnou žlázu, jako je levotyroxin, alespoň 30 až 60 minut před snídaní nebo alespoň 3 až 4 hodiny po večeři (44).

Mějte na paměti, že to zahrnuje vyhýbání se nápojům, potravinám a doplňkům stravy, které by mohly narušit vstřebávání léků.

Některé doplňky stravy a dokonce i káva mohou významně ovlivnit vstřebávání léků na štítnou žlázu, proto je důležité užívat léky vždy nalačno a před konzumací potravin nebo nápojů kromě vody počkat alespoň 30 minut. Měli byste se také vyhnout užívání léků na štítnou žlázu do 4 hodin po užití doplňků železa nebo vápníku (44, 45).

Shrnutí:

 • Lidé s hypotyreózou se nemusí vyhýbat mnoha potravinám. Lidem s Hashimotovou chorobou však může prospět bezlepková dieta. Lidé s hypotyreózou by se měli vyhýbat konzumaci velkého množství goitrogenních potravin a omezit ultra průmyslově zpracované potraviny, aby podpořili celkové zdraví.

Potraviny, které je vhodné jíst

Dodržování stravy bohaté na výživné potraviny může pomoci zlepšit celkové zdraví a podpořit udržení zdravé tělesné hmotnosti. Strava bohatá na živiny navíc může pomoci snížit riziko zdravotních potíží spojených s hypotyreózou, jako jsou srdeční onemocnění, obezita a diabetes 2. typu (46, 47, 48).

Strava s vysokým obsahem vlákniny může také pomoci snížit riziko zácpy, která je častým příznakem hypotyreózy (1).

Pokud trpíte hypotyreózou, zkuste do svého jídelníčku zařadit následující výživné potraviny:

 • Neškrobová zelenina: Zelenina, artyčoky, cuketa, chřest, mrkev, paprika, špenát, houby atd.
 • Ovoce: Jablka, broskve, hrušky, hroznové víno, citrusové plody, ananas, banány atd.
 • Škrobová zelenina: Sladké brambory, brambory, hrášek, máslová dýně atd.
 • Ryby, vejce, maso a drůbež: Ryby a měkkýši, vejce, krůtí maso, kuřecí maso atd.
 • Zdravé tuky: Olivový olej, avokádo, avokádový olej, kokosový olej, neslazený kokos, plnotučný jogurt atd.
 • Bezlepkové obiloviny: Hnědá rýže, ovesné vločky, quinoa, těstoviny z hnědé rýže atd.
 • Semínka, ořechy a ořechová másla: Mandle, kešu, makadamové ořechy, dýňová semínka, přírodní arašídové máslo atd.
 • Fazole a čočka: Cizrna, ledvinové fazole, čočka atd.
 • Mléčné a nemléčné náhražky: kokosové mléko, kešu mléko, kokosový jogurt, mandlové mléko, neslazený jogurt, sýr atd.
 • Koření, bylinky a koření: Čerstvé a sušené bylinky jako bazalka a rozmarýn, koření jako paprika, šafrán a kurkuma a zdravé koření salsa a hořčice.
 • Nápoje: Voda, neslazený čaj, káva, perlivá voda atd.

Mějte na paměti, že některým lidem s hypotyreózou může prospět, když se vyhnou lepku a dalším složkám, jako jsou mléčné výrobky, ale jiní nemusí tyto potraviny ze svého jídelníčku vyškrtnout a mohou lepek a mléčné výrobky konzumovat bez problémů.

Proto je důležité vytvořit si stravovací plán, který bude vyhovovat vám a vašim konkrétním zdravotním potřebám.

Pokud můžete, spolupracujte s dietologem, který vám pomůže určit, které potraviny je případně nutné vyřadit, a pomůže vám vypracovat vyvážený stravovací plán, který zbytečně nevyřazuje složky bohaté na živiny.

Shrnutí:

 • Pro lidi s hypotyreózou existuje spousta zdravých potravin, včetně zeleniny, ovoce, zdravých tuků a zdrojů bílkovin, jako jsou ryby a vejce.

Vzorový stravovací plán

Pamatujte, že každý člověk s hypotyreózou má jiné zdravotní a stravovací potřeby. Vaše kalorické potřeby závisí na řadě faktorů, včetně věku, úrovně aktivity, pohlaví, výšky a toho, zda se snažíte zhubnout nebo přibrat.

Přesto vám tento obecný stravovací plán může pomoci získat představu o tom, jak může vypadat zdravé stravování v případě, že žijete s hypotyreózou.

Pondělí

 • Snídaně: vaječná a špenátová omeleta podávaná s půlkou avokáda a miskou lesních plodů
 • Oběd: velký zelený salát s kuřecím masem, fazolemi a dýňovými semínky
 • Večeře: smažené krevety se zeleninou podávané s hnědou rýží

Úterý

 • Snídaně: chia pudink s mandlovým máslem a lesními plody
 • Oběd: salát z grilovaného lososa
 • Večeře: ryba pečená s citronem, tymiánem a černým pepřem podávaná s pečenou zeleninou a pečenými bramborami

Středa

 • Snídaně: vaječné a zeleninové muffiny s ovocem
 • Oběd: středomořský salát z quinoy s cizrnou, zeleninou a fetou
 • Večeře: krevetové špízy a salát

Čtvrtek

Pátek

 • Snídaně: proteinový koktejl z vanilkového hrachového proteinu, přírodního arašídového másla a mražených bobulí
 • Oběd: velký zelený salát s kuřecím masem, čerstvou zeleninou, fazolemi a dýňovými semínky
 • Večeře: plněné papriky

Sobota:

 • Snídaně: frittata s vejci, houbami a cuketou
 • Oběd: středomořský salát s tuňákem a quinoou
 • Večeře: kachní maso s mořskými plody a zeleninou: Těstoviny z hnědé rýže s omáčkou a kuřecími masovými kuličkami

Neděle:

Shrnutí:

 • Tento vzorový týdenní jídelníček je vhodný pro osoby s hypotyreózou. Nabízí spoustu možností chutného a zdravého jídelníčku.

Závěr

Hypotyreóza neboli nedostatečná činnost štítné žlázy je zdravotní stav, který postihuje mnoho lidí na celém světě.

Může způsobovat příznaky, jako je únava, přibývání na váze, zácpa, špatná nálada a nesnášenlivost chladu a mnoho dalších.

Naštěstí konzumace správných živin a užívání léků může pomoci zmírnit příznaky, zlepšit funkci štítné žlázy a podpořit celkovou pohodu.

Každý člověk má jiné stravovací potřeby, ale většině lidí s hypotyreózou může prospět strava bohatá na plnohodnotné potraviny s vysokým obsahem živin, jako je zelenina, ovoce, ořechy a ryby.

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
NOVINKA  Unikátní kombinace vysoce kvalitních extraktů z hub a rostlin, doplněná o betaglukan vysoké čistoty (nad 80%) a vitamíny na podporu imunity. Devět složek synergicky spojených v...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           BŘEZEN 2024 -31 článků

           DUBEN 2024 - 20 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života