Pravidla stravování, pokud máte Gravesovu chorobu a hypertyreózu - zvýšenou funkci štítné žlázy

- Pixabay

Barbora Nová

Graves-Basedowova (dále jen Gravesova choroba) nemoc je autoimunitní onemocnění štítné žlázy, které je nejčastější příčinou hypertyreózy. Charakterizuje se zvýšenou produkcí hormonů štítné žlázy, což má za následek řadu metabolických, srdečních a očních komplikací.

Potraviny bohaté na vápník, selen, vitamín D a hořčík mohou pomoci podpořit vaše celkové zdraví, pokud máte Gravesovu chorobu. Jiné potraviny, včetně těch s vysokým obsahem jódu, mohou příznaky zhoršit.

Zatímco potraviny, které jíte, nemohou vyléčit Gravesovu chorobu, mohou poskytnout antioxidanty a živiny, které mohou pomoci podpořit vaše celkové zdraví a zabránit komplikacím.

Některé příznaky a komplikace spojené s Gravesovou chorobou a hypertyreózou zahrnují:

 • extrémní úbytek hmotnosti navzdory normálnímu stravování
 • křehké kosti
 • osteoporóza

Strava může hrát roli při zvládání Gravesovy choroby.

Vhodné potraviny k jídlu

Potraviny obsahující specifické živiny mohou pomoci snížit některé příznaky spojené s Gravesovou chorobou. Tyto zahrnují:

Potraviny bohaté na vápník

Hypertyreóza může vašemu tělu ztížit vstřebávání vápníku, což zvyšuje riziko křehkých kostí a osteoporózy. Proto pomoci může strava s vysokým obsahem vápníku.

Některé mléčné výrobky bohaté na vápník však mohou obsahovat jód – a konzumace příliš velkého množství jódu může vést ke zhoršení příznaků, pokud máte hypertyreózu (1).

Lékař nebo dietolog vám může pomoci určit, které mléčné výrobky byste měli jíst a kterým byste se měli vyhnout.

Mezi nemléčné zdroje vápníku patří:

Potraviny s vysokým obsahem hořčíku

Pokud vaše tělo nemá dostatek hořčíku, může to ovlivnit jeho schopnost přenášet vápník a draslík v buňkách.

Potraviny s vysokým obsahem hořčíku mohou zahrnovat:

Potraviny obsahující selen

Někteří vědci předpokládají, že nedostatek selenu může souviset s onemocněním štítné žlázy u lidí s Gravesovou chorobou. To může způsobit vypouklé oční bulvy a dvojité vidění (2).

Selen je antioxidant a minerál. Obsahují jej:

Potraviny, kterým je třeba se vyhnout nebo je omezit

Zvažte rozhovor s lékařem nebo dietologem, který vám pomůže určit potraviny, kterým byste se měli vyhnout nebo je omezit. Můžete si také vést potravinový deník, abyste mohli sledovat, které potraviny zhoršují vaše příznaky a které ne. Některé druhy potravin, které je třeba zvážit, zahrnují:

Lepek

Podle studie z roku 2022 je u lidí s celiakií vyšší výskyt autoimunitních onemocnění štítné žlázy než u běžné populace. To může být částečně způsobeno genetickou vazbou. U lidí s celiakií dochází po konzumaci potravin nebo nápojů obsahujících lepek k autoimunitní reakci. Reakce může poškodit výstelku střev a ztížit tělu vstřebávání živin z potravy (3).

Pokud máte Gravesovu chorobu a celiakii, lékař vám doporučí vyhnout se produktům obsahujícím lepek, jako jsou například:

 • pšenice a pšeničné výrobky
 • žito
 • ječmen
 • slad
 • pivovarské kvasnice

Dietní jód

National Institute of Diabetes and Disgestive and Kidney Diseases (NIDDK) uvádí, že konzumace příliš velkého množství jódu může vyvolat hypertyreózu u lidí s Gravesovou chorobou nebo jinou autoimunitní poruchou štítné žlázy. Jód je mikroživina nezbytná pro zdraví a vývoj, proto je důležité přijímat správné množství (4).

Lékař může určit, zda potřebujete provést nějaké dietní změny nebo se vyhnout jakýmkoli zdrojům jódu.

Mezi potraviny obohacené jódem patří:

 • sůl
 • produkty vyrobené ze soli obohacené jódem

Mezi potraviny, které mají přirozeně vysoký obsah jódu, patří:

 • ryby, zejména bílé ryby, jako je treska jednoskvrnná a treska
 • ústřice
 • mořské řasy a chaluhy

Jód mohou obsahovat i některé léky a multivitaminy.

Vyhýbání se masu a živočišným produktům

Jedna studie z roku 2015 zjistila důkazy, že vegetariáni měli nižší míru hypertyreózy než ti, kteří drželi nevegetariánskou stravu. Studie zjistila nejvýznamnější přínos u lidí, kteří se vyhýbali živočišným produktům, včetně (5):

 • hovězího
 • kuřeti
 • vepřovému
 • rybám

V přehledu výzkumu z roku 2023 se uvádí, že dodržování středomořské stravy může potenciálně chránit před autoimunitní hypertyreózou (6).

Tento stravovací plán je převážně rostlinný a zahrnuje:

 • zeleninu
 • celozrné potraviny
 • ovoce
 • mírnou konzumaci ryb a mořských plodů
 • olivový olej
 • omezenou konzumaci masa, průmyslově zpracovaných potravin a alkoholu

Často kladené otázky

Jakým potravinám bych se měl vyhnout, pokud mám Gravesovu chorobu?

Pokud máte Gravesovu chorobu, možná se budete muset vyhnout konzumaci příliš velkého množství jódu, což může zhoršit příznaky. Kromě toho, pokud máte Gravesovu chorobu a celiakii nebo přecitlivělost na potraviny, možná se budete muset vyhnout potravinám, které spouštějí autoimunitní reakci nebo způsobují jiné příznaky.

Jaké potraviny spouštějí Gravesovu chorobu?

Zatímco Gravesovu chorobu nespouštějí žádné konkrétní potraviny, lidé mohou zaznamenat zhoršení příznaků hypertyreózy, pokud konzumují příliš mnoho jódu. Mnoho potravin obsahuje jód, včetně těch vyrobených s jodizovanou solí a dalších potravin, které jód přirozeně obsahují. Navíc, pokud máte celiakii, konzumace potravin obsahujících lepek může způsobit autoimunitní reakci a zhoršit příznaky celiakie.

Jaké vitamíny bych měl užívat s Gravesovou chorobou?

Pokud máte Gravesovu chorobu, je nejlepší promluvit si s lékařem, než začnete užívat vitamíny. Mnoho vitamínů, včetně multivitamínů, obsahuje jód, který při nadměrné konzumaci může vést ke zhoršení příznaků. Lékař může doporučit změny ve vaší stravě.

Jak mohu zlepšit Gravesovu nemoc?

I když neexistuje žádný lék na Gravesovu chorobu, léčba může záviset na faktorech, jako jsou vaše příznaky. Léčba může zahrnovat určité léky, terapii radiojódem a operaci štítné žlázy. Lékaři mohou také doporučit věnovat pozornost příjmu jódu, protože nadměrná konzumace může zhoršit příznaky.

Závěr

Gravesova choroba je hlavní příčinou hypertyreózy. Pokud máte Gravesovu chorobu nebo autoimunitní onemocnění štítné žlázy, mohou lékaři doporučit změny ve vaší stravě, aby podpořily vaše celkové zdraví.

Mohou doporučit jíst výživnou stravu se spoustou barevného ovoce a zeleniny. Možná budete muset také sledovat, kolik jódu konzumujete.

Mluvit s lékařem nebo dietologem a vést si jídelní deník vám může pomoci určit, co jíst a čemu se vyhnout.

10 příznaků hypotyreózy, snížené funkce štítné žlázy

- Pixabay

Barbora Nová

Poruchy štítné žlázy jsou časté. Ve skutečnosti se přibližně u 12% lidí někdy v průběhu života vyskytne abnormální funkce štítné žlázy, přičemž u žen je osmkrát vyšší pravděpodobnost, že se u nich porucha štítné žlázy objeví, než u mužů.

Problémy se štítnou žlázou také narůstají s věkem a mohou postihovat dospělé jinak než děti.

Na nejzákladnější úrovni je hormon štítné žlázy zodpovědný za koordinaci energie, růstu a metabolismu v těle. Problémy mohou nastat, když je hladina tohoto hormonu příliš vysoká nebo nízká.

Hypotyreóza neboli nízká hladina hormonu štítné žlázy zpomaluje metabolismus a snižuje růst nebo obnovu mnoha částí těla.

Co je hypotyreóza?

Štítná žláza je malá žláza ve tvaru motýla, která se táhne přes přední část průdušnice. Pokud si položíte prsty po stranách ohryzku a polknete, ucítíte, jak vám štítná žláza klouže pod prsty.

Štítná žláza uvolňuje hormon, který řídí růst a metabolismus v podstatě všech částí vašeho těla.

Hypofýza, malá žláza uprostřed hlavy, monitoruje vaši fyziologii a uvolňuje hormon stimulující štítnou žlázu (TSH). TSH je signálem pro štítnou žlázu, aby uvolňovala hormon štítné žlázy (1).

Někdy se hladina TSH zvýší, ale štítná žláza v reakci na to nemůže uvolnit více hormonu štítné žlázy. To se nazývá primární hypotyreóza, protože problém začíná na úrovni štítné žlázy.

Jindy se hladina TSH sníží a štítná žláza nikdy nedostane signál ke zvýšení hladiny hormonů štítné žlázy. To se nazývá sekundární hypotyreóza.

Hypotyreóza neboli "nízká hladina štítné žlázy" může způsobovat celou řadu příznaků a symptomů. Tento článek vám pomůže tyto projevy rozpoznat a pochopit.

Následuje 10 běžných příznaků a symptomů hypotyreózy.

1. Pocit únavy

Jedním z nejčastějších příznaků hypotyreózy je pocit únavy. Hormon štítné žlázy řídí energetickou rovnováhu a může ovlivnit, zda se cítíte připraveni k práci nebo ke spánku.

Extrémním příkladem jsou zvířata, která se ukládají k zimnímu spánku, u nichž dochází k nízké hladině štítné žlázy vedoucí k dlouhému spánku (2).

Hormon štítné žlázy přijímá signály z mozku a koordinuje buňky, aby měnily své funkce v závislosti na tom, co se ve vašem těle děje jiného.

Lidé s vysokou hladinou hormonu štítné žlázy se cítí nervózní a nervózní. Naopak lidé s nízkou hladinou štítné žlázy se cítí vyčerpaní a pomalí.

V jedné studii pociťovalo 138 dospělých osob s hypotyreózou fyzické vyčerpání a sníženou aktivitu. Uváděli také nízkou motivaci a pocit duševní únavy (3, 4).

Osoby s nízkou hladinou štítné žlázy se cítí neklidné, i když mohou více spát.

V jiné studii se 50% osob s hypotyreózou cítilo neustále unavených, zatímco 42% osob s nízkou hladinou hormonů štítné žlázy uvedlo, že spí více než dříve (5, 6).

Pocit větší ospalosti než obvykle bez dobrého vysvětlení může být známkou hypotyreózy.

Shrnutí:

 • Hormon štítné žlázy je jako plynový pedál pro energii a metabolismus. Nízká hladina hormonů štítné žlázy způsobuje, že se cítíte vyčerpaní.

2. Přibývání na váze

Neočekávané přibývání na váze je dalším častým příznakem hypotyreózy (7).

Nejenže se jedinci s nízkou hladinou štítné žlázy méně hýbou - dávají také signál svým játrům, svalům a tukové tkáni, aby zadržovaly kalorie.

Když je hladina štítné žlázy nízká, metabolismus přepíná režimy. Namísto spalování kalorií pro růst a aktivitu se snižuje množství energie, které spotřebujete v klidu, neboli bazální rychlost metabolismu. V důsledku toho má vaše tělo tendenci ukládat více kalorií ze stravy ve formě tuku.

Z tohoto důvodu může nízká hladina hormonů štítné žlázy způsobit přibývání na váze, i když počet přijatých kalorií zůstává konstantní.

Ve skutečnosti v jedné studii lidé s nově diagnostikovanou hypotyreózou přibrali v průměru 7-14 kg za rok od stanovení diagnózy (8, 9).

Pokud se u vás projevuje přibývání na váze, zvažte nejprve, zda to nevysvětlují jiné změny ve vašem životním stylu.

Pokud se vám zdá, že přibíráte na váze navzdory správné dietě a cvičebnímu plánu, obraťte se na odborníka. Může to být vodítko, že se děje něco jiného.

Shrnutí:

 • Hypotyreóza dává tělu signál, aby více jedlo, ukládalo kalorie a méně jich spalovalo. Tato kombinace vede k přibývání na váze.

3. Pocit chladu

Teplo je vedlejším produktem spalování kalorií. Vezměte si například, jak je vám horko, když cvičíte. Je to proto, že spalujete kalorie.

I když sedíte, spalujete malé množství kalorií. V případě hypotyreózy se však vaše bazální metabolická rychlost snižuje, což snižuje množství tepla, které vytváříte.

Hormon štítné žlázy navíc zvyšuje termostat hnědého tuku, což je specializovaný typ tuku, který vytváří teplo. Hnědý tuk je důležitý pro udržení tělesného tepla v chladném podnebí, ale hypotyreóza mu v této činnosti brání (9).

Proto nízká hladina hormonů štítné žlázy způsobuje, že se cítíte chladnější než ostatní ve vašem okolí. Asi 40% osob s nízkou hladinou štítné žlázy se cítí citlivěji na chlad než obvykle (6).

Pokud jste vždy chtěli, aby vám bylo v místnosti tepleji než lidem, se kterými žijete a pracujete, je možné, že jste právě takto stavěni.

Pokud jste si však všimli, že se v poslední době cítíte chladněji než obvykle, může to být příznakem hypotyreózy.

Shrnutí:

 • Nízká hladina hormonů štítné žlázy zpomaluje normální produkci tepla ve vašem těle, takže je vám zima.

4. Slabost a bolesti svalů a kloubů

Nízká hladina hormonů štítné žlázy přepíná metabolický spínač směrem ke katabolismu, což je stav, kdy tělo odbourává tělesné tkáně, například svaly, kvůli získání energie (10).

Během katabolismu se snižuje svalová síla, což může vést k pocitům slabosti. Proces odbourávání svalové tkáně může také vést k bolestem (11).

Každý se jednou za čas cítí slabý. U lidí s hypotyreózou je však dvakrát vyšší pravděpodobnost, že se budou cítit slabší než obvykle, než u zdravých lidí (6).

Navíc 34% osob s nízkou hladinou štítné žlázy dostává svalové křeče i bez předchozí aktivity (6).

Jedna studie na 35 jedincích s hypotyreózou ukázala, že nahrazení nízké hladiny hormonů štítné žlázy syntetickým hormonem štítné žlázy zvaným levotyroxin zlepšilo svalovou sílu a snížilo bolesti ve srovnání s žádnou léčbou (12).

Jiná studie prokázala 25% zlepšení pocitu fyzické pohody u pacientů, kteří dostávali náhradu štítné žlázy (13).

Slabost a bolesti jsou po namáhavé činnosti normální. Nicméně nová, a zejména narůstající slabost nebo bolest je dobrým důvodem k tomu, abyste se objednali k odborníkovi.

Shrnutí:

 • Nízká hladina hormonů štítné žlázy zpomaluje metabolismus a může způsobit bolestivé odbourávání svalů.

5. Vypadávání vlasů

Stejně jako většina buněk jsou i vlasové folikuly regulovány hormonem štítné žlázy.

Protože vlasové folikuly mají kmenové buňky, které mají krátkou životnost a rychlou obměnu, jsou na nízké hladiny hormonu štítné žlázy citlivější než jiné tkáně (14).

Nízká hladina hormonů štítné žlázy způsobuje, že se vlasové folikuly přestávají regenerovat, což vede k vypadávání vlasů. Ta se obvykle zlepší, když se problém se štítnou žlázou léčí.

V jedné studii bylo zjištěno, že přibližně 25-30% pacientů, kteří navštívili specialistu kvůli vypadávání vlasů, má nízkou hladinu hormonů štítné žlázy. U osob starších 40 let se toto číslo zvýšilo na 40% (15).

Jiná studie navíc ukázala, že hypotyreóza může způsobit hrubnutí vlasů až u 10% jedinců s nízkou hladinou hormonů štítné žlázy (6).

Hypotyreózu vemte v úvahu, pokud se u vás objeví neočekávané změny v rychlosti nebo vzoru vypadávání vlasů, zejména pokud se vaše vlasy stávají nesouvislými nebo hrubšími.

Neočekávané vypadávání vlasů mohou způsobit i jiné hormonální problémy. Váš lékař vám může pomoci zjistit, zda je vypadávání vlasů důvodem k obavám.

Shrnutí:

 • Nízká hladina hormonů štítné žlázy ovlivňuje rychle rostoucí buňky, jako jsou vlasové folikuly. To může způsobit vypadávání vlasů a jejich hrubnutí.

6. Svědění a suchá kůže

Stejně jako vlasové folikuly se i kožní buňky vyznačují rychlou obměnou. Proto jsou také citlivé na ztrátu růstových signálů z hormonu štítné žlázy.

Pokud je normální cyklus obnovy kůže narušen, může trvat déle, než kůže znovu naroste.

To znamená, že vnější vrstva kůže se drží déle a hromadí se v ní poškození. Znamená to také, že odumřelé kůži může trvat déle, než se uvolní, což může vést k šupinaté a suché kůži.

Jedna studie ukázala, že 74% osob s nízkou hladinou štítné žlázy hlásilo suchou pokožku. Nicméně 50% pacientů s normální hladinou štítné žlázy uvádělo suchou pokožku i z jiných příčin, takže je těžké určit, zda byly příčinou problémy se štítnou žlázou (6, 16).

Studie navíc ukázala, že 50% osob s hypotyreózou uvedlo, že se jejich pleť za poslední rok zhoršila.

Změny na kůži, které nelze svést na alergie, jako je senná rýma nebo na nově používané výrobky, mohou být praktičtějším příznakem problémů se štítnou žlázou.

V neposlední řadě je hypotyreóza někdy způsobena autoimunitním onemocněním. To může ovlivnit kůži a způsobit otoky a zarudnutí známé jako myxedém. Myxedém je pro problémy se štítnou žlázou specifičtější než jiné příčiny suché kůže (16).

Shrnutí:

 • Hypotyreóza běžně způsobuje suchou kůži. Většina lidí se suchou kůží však hypotyreózou netrpí. Myxedém je červená, oteklá vyrážka, která je charakteristická pro problémy se štítnou žlázou.

7. Pocit skleslosti nebo deprese

Hypotyreóza je spojena s depresí. Její příčiny jsou nejasné, ale může se jednat o psychický příznak celkového poklesu energie a zdraví (17).

Pocity deprese uvádí 64% žen a 57% mužů s hypotyreózou. Přibližně stejné procento mužů a žen také pociťuje úzkost (18).

V jedné studii zlepšila substituce hormony štítné žlázy depresi u pacientů s mírnou hypotyreózou ve srovnání s placebem (19).

Jiná studie na mladých ženách s mírnou hypotyreózou prokázala zvýšené pocity deprese, které byly spojeny také se sníženou spokojeností se sexuálním životem (18).

Kromě toho jsou častou příčinou hypotyreózy poporodní výkyvy hormonů, které mohou přispívat k poporodní depresi (7, 20, 21).

Pocit deprese je dobrým důvodem pro rozhovor s lékařem nebo terapeutem. Mohou vám pomoci se s ní vyrovnat bez ohledu na to, zda jsou příčinou deprese problémy se štítnou žlázou nebo něco jiného.

Shrnutí:

 • Hypotyreóza může způsobovat deprese a úzkosti. Tyto stavy se prokazatelně zlepšují při substituci hormonů štítné žlázy.

8. Problémy se soustředěním nebo zapamatováním

Mnoho pacientů s hypotyreózou si stěžuje na mentální "mlhavost" a problémy se soustředěním. Způsob, jakým se tato mentální mlhavost projevuje, se u jednotlivých osob liší.

V jedné studii 22% osob s nízkou hladinou štítné žlázy popisovalo zvýšené obtíže při každodenním počítání, 36% popisovalo pomalejší myšlení než obvykle a 39% uvádělo, že má horší paměť (6).

V jiné studii, které se zúčastnilo 14 mužů a žen s neléčenou hypotyreózou, vykazovali účastníci potíže se zapamatováním slovních pokynů (4).

Příčiny tohoto stavu nejsou dosud zcela objasněny, ale potíže s pamětí se zlepšují při léčbě nízké hladiny hormonů štítné žlázy (22, 23).

Potíže s pamětí nebo soustředěním se mohou vyskytnout u každého, ale pokud jsou náhlé nebo závažné, mohou být signálem hypotyreózy.

Shrnutí:

 • Hypotyreóza může způsobovat mentální mlhavost a potíže se soustředěním. Může také zhoršovat některé druhy paměti.

9. Zácpa

Nízká hladina štítné žlázy brzdí vaše tlusté střevo, přičemž podle jedné studie trpí zácpou 17% lidí s nízkou hladinou hormonů štítné žlázy ve srovnání s 10% lidí s normální hladinou štítné žlázy (6).

V této studii 20% lidí s hypotyreózou uvedlo, že se jejich zácpa zhoršuje, ve srovnání s pouhými 6% osob s normální hladinou štítné žlázy (6).

Ačkoli je zácpa častým steskem pacientů s hypotyreózou, je neobvyklé, aby byla jediným nebo nejzávažnějším příznakem (24).

Pokud trpíte zácpou, ale jinak se cítíte dobře, vyzkoušejte přírodní projímadla, než se začnete obávat o svou štítnou žlázu.

Pokud nezabírají, zácpa se zhoršuje, vydržíte několik dní bez stolice nebo vás začne bolet břicho či zvracet, vyhledejte odborníka.

Shrnutí:

 • Většina lidí se zácpou nemá hypotyreózu. Pokud je však zácpa doprovázena dalšími příznaky hypotyreózy, může být příčinou vaše štítná žláza.

10. Silná nebo nepravidelná menstruace

Nepravidelné i silné menstruační krvácení může souviset s hypotyreózou.

Jedna studie ukázala, že přibližně 40% žen s nízkou hladinou hormonů štítné žlázy zaznamenalo v posledním roce zvyšující se nepravidelnost menstruace nebo silné krvácení ve srovnání s 26% žen s normální hladinou štítné žlázy (6).

V jiné studii mělo 30% žen s hypotyreózou nepravidelnou a silnou menstruaci. Těmto ženám byla hypotyreóza diagnostikována poté, co je k vyšetření přiměly jiné příznaky (25).

Hormon štítné žlázy interaguje s dalšími hormony, které řídí menstruační cyklus, a jeho abnormální hladiny mohou narušit jejich signály. Hormon štítné žlázy také přímo ovlivňuje vaječníky a dělohu.

Kromě hypotyreózy existuje několik problémů, které mohou způsobovat silnou nebo nepravidelnou menstruaci. Pokud máte nepravidelnou nebo silnou menstruaci, která narušuje váš životní styl, zvažte konzultaci s gynekologem dříve, než se začnete zabývat štítnou žlázou.

Shrnutí:

 • Silná menstruace nebo nepravidelné cykly, které jsou horší než obvykle, mohou být způsobeny zdravotním stavem, včetně hypotyreózy. Nejlepší je promluvit si o nich s gynekologem.

Závěr

Hypotyreóza neboli nízká hladina štítné žlázy je běžná porucha, přičemž může způsobovat řadu příznaků, jako je únava, přibývání na váze a pocit chladu. Může mít také za následek problémy s vlasy, kůží, svaly, pamětí nebo náladou.

Důležité je, že žádný z těchto problémů není pro hypotyreózu jedinečný.

Přesto, pokud máte několik těchto příznaků nebo jsou nové, zhoršující se či závažné, navštivte svého lékaře, aby rozhodl, zda je třeba vás vyšetřit na hypotyreózu, protože hypotyreóza je naštěstí obecně léčitelná levnými léky.

Pokud máte nízkou hladinu hormonů štítné žlázy, jednoduchá léčba může výrazně zlepšit kvalitu vašeho života.

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           DUBEN 2024 - 31 článků

                KVĚTEN 2024 - 17 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života