8 působivých zdravotních přínosů semen černého kmínu (Nigella Sativa)

- Pixabay

Barbora Nová

Černý kmín je aromatický, má léčivé účinky a lze ho konzumovat i v těhotenství. Černý kmín, nigella nebo pod vědeckým názvem Nigella sativa, patří do čeledi máslovitých kvetoucích rostlin.

Dorůstá do výšky až 30 cm a vytváří plody se semeny, které se používají jako aromatické koření v mnoha kuchyních, přičemž kromě kulinářského využití je černý kmín znám i pro své léčivé vlastnosti.

Ve skutečnosti lze jeho použití vysledovat několik století zpět jako přírodní lék na vše od bronchitidy po průjem (1).

Následuje pojednání o 8 nejpůsobivějších vědecky podložených účincích černého kmínu a o tom, jak jej můžete přidat do svého jídelníčku.

1. Černý kmín je plný antioxidantů

Antioxidanty jsou látky, které neutralizují škodlivé volné radikály a zabraňují oxidačnímu poškození buněk, přičemž výzkumy ukazují, že antioxidanty mohou mít silný vliv na zdraví a nemoci.

Některé studie totiž naznačují, že antioxidanty mohou chránit před několika typy chronických onemocnění, včetně rakoviny, cukrovky, srdečních chorob a obezity (2)

Několik sloučenin nalezených v kalonji, jako je thymochinon, carvakrol, t-anetol a 4-terpineol, je zodpovědných za její silné antioxidační vlastnosti (3).

Jedna studie zjistila, že esenciální olej černého kmínu působí také jako antioxidant (4).

Shrnutí:

 • Některé studie ukázaly, že vysoký obsah antioxidantů v kalonji může pomáhat chránit před nemocemi.

2. Černý kmín může snižovat hladinu cholesterolu

Cholesterol je látka podobná tuku, která se nachází v celém těle. I když určité množství cholesterolu potřebujete, jeho vysoké množství se může hromadit v krvi a zvyšovat riziko srdečních onemocnění.

Bylo prokázáno, že černý kmín je obzvláště účinný při snižování hladiny cholesterolu.

Jeden přehled 17 studií zjistil, že užívání černého kmínu je spojeno s významným snížením celkového i "špatného" LDL cholesterolu a také triglyceridů v krvi (5).

Zajímavé je také zjištění, že olej z černého kmínu měl větší účinek než prášek ze semen. Avšak pouze prášek ze semen zvýšil hladinu "dobrého" HDL cholesterolu.

Další studie na 57 osobách s cukrovkou ukázala, že doplňování černého kmínu po dobu jednoho roku snížilo celkový a LDL cholesterol, to vše při současném zvýšení HDL cholesterolu (6).

A konečně studie u 94 lidí s cukrovkou přinesla podobné výsledky a uvádí, že užívání 2 gramů černého kmínu denně po dobu 12 týdnů snížilo celkový i LDL cholesterol (7).

Shrnutí:

 • Několik studií zjistilo, že doplňování černého kmínu by mohlo pomoci snížit celkový i "špatný" LDL cholesterol.

3. Černý kmín by mohl mít protirakovinné vlastnosti

Černý kmín má vysoký obsah antioxidantů, které pomáhají neutralizovat škodlivé volné radikály, jež mohou přispívat ke vzniku nemocí, jako je rakovina.

Laboratorní studie  ukázaly působivé výsledky, pokud jde o potenciální protirakovinné účinky černého kmínu a thymochinonu, jeho účinné sloučeniny.

Například jedna studie zjistila, že thymochinon vyvolává buněčnou smrt u buněk rakoviny krve (8).

Další studie ukázala, že extrakt z kalonji pomohl inaktivovat buňky rakoviny prsu (9).

Další studie potvrzují, že černý kmín a jeho složky mohou být účinné i proti několika dalším typům rakoviny, včetně rakoviny slinivky,  plic , děložního čípku, prostaty, kůže a tlustého střeva (10).

Shrnutí:

 • Laboratorní studie ukázaly, že černý kmín a jeho složky vykazují protirakovinné účinky.

4. Černý kmín může pomáhat ničit bakterie

Bakterie způsobující nemoci jsou zodpovědné za dlouhý seznam nebezpečných infekcí, od ušních zánětů až po zápal plic.

Některé studie ukázaly, že černý kmín může mít antibakteriální vlastnosti a účinně bojovat proti některým kmenům bakterií.

Jedna studie aplikovala černý kmín lokálně kojencům se stafylokokovou kožní infekcí a zjistila, že je stejně účinný jako standardní antibiotikum používané k léčbě bakteriálních infekcí (11).

Další studie izolovala z ran diabetických pacientů zlatý stafylokok rezistentní vůči meticilinu (MRSA), což je obtížně léčitelný kmen bakterií odolný vůči antibiotikům (12).

Černý kmín usmrtil bakterie v závislosti na dávce u více než poloviny vzorků.

Několik dalších laboratorních studií ukázalo, že černý kmín může pomoci potlačit růst MRSA, stejně jako mnoha dalších kmenů bakterií (13, 14).

Shrnutí:

 • Laboratorní studie i studie na lidech ukázaly, že černý kmín může být účinný proti několika typům bakteriálních infekcí.

5. Černý kmín může zmírňovat záněty

Ve většině případů je zánět normální imunitní reakcí, která pomáhá chránit tělo před zraněním a infekcí.

Na druhou stranu se předpokládá, že chronický zánět přispívá k řadě onemocnění, jako je rakovina, cukrovka a srdeční choroby.

Některé studie zjistily, že černý kmín může mít v těle silné protizánětlivé účinky.

V jedné studii u 42 osob s revmatoidní artritidou se při užívání 1000 mg oleje z černého kmínu denně po dobu osmi týdnů snížily markery zánětu a oxidačního stresu (15).

V jiné studii byl v mozku a míše potkanů vyvolán zánět. Ve srovnání s placebem černý kmín účinně chránil před zánětem a potlačoval ho (16).

Podobně laboratorní studie ukázala, že thymochinon, účinná látka v černém kmínu, pomohla snížit zánět v buňkách rakoviny slinivky břišní (17).

Navzdory těmto slibným výsledkům je většina studií na lidech omezena na osoby s určitými onemocněními.

Shrnutí:

 • Některé studie zjistily, že černý kmín a jeho účinné složky by mohly pomoci snížit markery zánětu.

6. Černý kmín může pomoci chránit játra

Játra jsou nesmírně důležitý orgán. Odstraňují toxiny, metabolizují léky, zpracovávají živiny a produkují bílkoviny a chemické látky, které jsou klíčové pro zdraví.

Několik slibných studií na zvířatech zjistilo, že černý kmín může pomáhat chránit játra před poškozením a újmou.

V jedné studii byly potkanům podány toxické chemické látky, a to buď s černým kmínem, nebo bez něj. Černý kmín snižoval toxicitu chemikálie a chránil před poškozením jater a ledvin (18).

Další studie na zvířatech měla podobné výsledky a ukázala, že černý kmín chrání krysy před indukovaným poškozením jater ve srovnání s kontrolní skupinou (19).

Jedna recenze připisuje ochranné účinky černého kmínu obsahu antioxidantů a schopnosti snižovat zánět a oxidační stres (20).

Shrnutí:

 • Studie na zvířatech zjistily, že černý kmín může chránit játra před poškozením a újmou.

7. Černý kmín může pomáhat při regulaci hladiny cukru v krvi

Vysoká hladina cukru v krvi může způsobovat mnoho negativních příznaků, včetně zvýšené žízně, nechtěného úbytku hmotnosti, únavy a potíží se soustředěním.

Dlouhodobě nekontrolovaná vysoká hladina cukru v krvi může vést k ještě závažnějším následkům, jako je poškození nervů, změny zraku a pomalé hojení ran.

Některé důkazy ukazují, že černý kmín by mohl pomoci udržet hladinu cukru v krvi na stabilní úrovni a zabránit tak těmto nebezpečným nežádoucím vedlejším účinkům.

Jeden přehled sedmi studií ukázal, že užívání černého kmínu zlepšuje hladinu cukru v krvi nalačno a průměrnou hladinu cukru v krvi (21).

Podobně další studie u 94 osob zjistila, že užívání černého kmínu denně po dobu tří měsíců významně snížilo hladinu cukru v krvi nalačno, průměrnou hladinu cukru v krvi a inzulinovou rezistenci (22).

Shrnutí:

 • Studie ukazují, že užívání černého kmínu může pomoci snížit hladinu cukru v krvi.

8. Černý kmín může předcházet žaludečním vředům

Žaludeční vředy jsou bolestivé vředy, které vznikají, když žaludeční kyseliny naruší ochrannou vrstvu hlenu, která vystýlá žaludek.

Některé výzkumy ukazují, že černý kmín by mohl pomoci zachovat zdravou sliznici žaludku a zabránit vzniku vředů.

V jedné studii na zvířatech bylo pomocí černého kmínu léčeno 20 potkanů se žaludečními vředy. Nejenže vedla k hojivým účinkům asi u 83 % potkanů, ale byla také téměř stejně účinná jako běžné léky používané k léčbě žaludečních vředů (23).

Další studie na zvířatech ukázala, že černý kmín a jeho účinné složky zabraňují vzniku vředů a chrání sliznici žaludku před účinky alkoholu (24).

Shrnutí:

 • Studie na zvířatech zjistily, že černý kmín může pomáhat chránit žaludeční sliznici před vznikem žaludečních vředů.

9. Snadné zařazení černého kmínu do pravidelného užívání

Existuje celá řada způsobů, jak černý kmín přidat do svého jídelníčku.

Díky hořké chuti, která je popisována jako směs oregána a cibule, se často vyskytuje v kuchyni Středního východu a jižní Asie.

Obvykle se lehce opéká a poté se mele nebo se používá vcelku k dochucení chleba nebo pokrmů z kari.

Někteří lidé konzumují semínka také syrová nebo je míchají s medem či vodou. Lze je také přidávat do ovesných vloček, smoothies nebo jogurtu.

Olej se navíc někdy ředí a aplikuje lokálně jako přírodní prostředek, který údajně zvyšuje růst vlasů, zmírňuje záněty a léčí některá kožní onemocnění.

Doplňky stravy jsou k dispozici ve formě kapslí nebo softgelů pro rychlou a koncentrovanou dávku černého kmínu.

Shrnutí:

 • Černý kmín lze jíst syrový, přidávat do pokrmů nebo smíchat s medem či vodou. Olej lze také ředit a lokálně aplikovat na vlasy a pokožku nebo užívat ve formě doplňků stravy.

Černý kmín nemusí být pro každého

Ačkoli je černý kmín spojován s mnoha zdravotními přínosy a při použití jako koření je obecně bezpečný, užívání doplňku stravy nebo oleje z černého kmínu může mít svá rizika.

Byly například zaznamenány případy kontaktní dermatitidy po aplikaci oleje z černého kmínu na kůži. Pokud plánujete jeho lokální použití, nezapomeňte nejprve provést náplasťový test nanesením malého množství, abyste se ujistili, že nezpůsobí nežádoucí reakci (25).

Některé laboratorní studie navíc zjistily, že černý kmín a jeho složky mohou ovlivňovat srážlivost krve. Pokud užíváte léky na srážlivost krve, nezapomeňte se před užíváním doplňků kalonji poradit s odborníkem (26).

Kromě toho, zatímco některé studie na zvířatech zjistily, že černý kmín lze bezpečně konzumovat během těhotenství, jedna studie na zvířatech zjistila, že olej by mohl zpomalit děložní kontrakce, pokud se používá ve velkém množství (27, 28).

Pokud jste těhotná, ujistěte se, že jej používáte s mírou a poraďte se s odborníkem, pokud máte nějaké obavy.

Shrnutí:

 • Použití černého kmínu může u některých lidí způsobit kontaktní dermatitidu. Laboratorní studie a studie na zvířatech ukázaly, že může také ovlivňovat srážlivost krve a případně zpomalovat děložní stahy během těhotenství.

Závěr

Semena černého kmínu jsou známá pro své rozmanité kulinářské využití a léčivé vlastnosti.

Černý kmín se tradičně používá k léčbě nejrůznějších onemocnění a je spojován s celou řadou zdravotních účinků.

Přidání černého kmínu do stravy nebo jeho užívání jako doplňku stravy by mohlo mít příznivý vliv na více aspektů vašeho zdraví.

Kmín černý (Nigella sativa, Černucha setá) - nejen prevence pro všechny nemoci

Ing. Zdeněk Rozehnal

V moderní době s nástupem chemicky vyráběných léčiv ustoupila tato bylina do pozadí, alespoň v „civilizovaném“ světě, jenže právě pro neúčinnost chemických léků jsou hledány nové látky, které by mohly bojovat s nemocemi, na které moderní chemie nestačí. A zde slaví výtažky ze semen Černuchy seté nečekané úspěchy. Zjistilo se, že olej z kmínu černého je jeden z nejdůležitějších olejů, který podporuje imunitní systém. 

Podle dr. Gary Null černý kmín stimuluje imunitní systém, zvyšuje množství NK buněk a úspěšné léčí i rakovinu a HIV

Kmín černý

Z byliny se používá hlavně plod ve formě odvaru, prášku, ale především a to již tradičně ve formě za studena lisovaného oleje Tento olej obsahuje řadu důležitých látek, kterých je více než 100, z nichž mnohé nejsou stále probádány. Výrazný je obsah vitamínů - A, B1, B2, B3, B6, kyseliny listové, D, E a F, minerálů a stopových prvků Ca, Mg, Fe, Zn, P, Cu, K, z mastných nenasycených kyselin omega - 3, thymoquinone, beta sitosterol, kyselina myristová, kyselina palmitová, palmitolejová kyselina, kyselina stearová, kyselina olejová, kyselina linolová, linolenová kyselina a kyselina arachidonová. Prostě jedna z nejléčivějších rostlin na světě.

Původně byl černý kmín úspěšně aplikován hlavně pro migrény, astma a alergie. V současnosti se také úspěšně využívá u autoimunitních onemocnění jako je revmatoidní artritida, lupus a Crohnova choroba. Černý kmín léčí dále cukrovku, plešatost, astma a migrény. Eliminuje parazity a dokonce pomáhá při menstruačním toku krve.

Nárust T- buněk

V rámci výzkumu při používání oleje z černého kmínu 2x denně, došlo u dobrovolníků za méně než 4 týdny k nárustu T- buněk o 72%, buněk imunitního systému.

Černý kmín likvidátor rakovinových nádorů slinivky břišní

Dr. Hwyda Arafat v Kimmel Cancer Center Jefferson provedl několik studií pomocí černý kmínu k léčbě rakoviny slinivky břišní. Výsledky byly ohromující - 80 procent rakovinového nádoru bylo donuceno k buněčné smrti. Rakovina slinivky břišní je čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu v USA s celkovou mírou přežití 4,6 procenta po dobu pěti let. Dr. Arafat konstatoval: "Nigella sativa pomáhá léčit širokou škálu nemocí, včetně některých autoimunitních a zánětlivých onemocnění. Předchozí studie také ukázaly, protirakovinný účinek v léčbě prostaty a tlustého střeva, stejně jako antioxidační a protizánětlivé účinky."

Léčba nemocí dýchací soustavy

Jedním z efektivních použití oleje z černého kmínu je léčba chorob souvisí s dýchací soustavou - astmatu, bronchitidy, revmatismu a nachlazení. Černá kmín pomáhá zvýšit tělesný výkon, stimuluje menstruaci a zvýšuje tok mateřského mléka u kojících matek.

Olej z černého kmínu pomáhá zklidnit nervový systém, bolest, stimuluje tvorbu moči, zlepšuje trávení a pomáhá předcházet a snižovat vysoký krevní tlak.

Semena černého kmínu jsou velmi účinné při léčbě abscesů a nádorů oka, břicha a jater, pravděpodobně v důsledku velké koncentrace protinádorové sloučeniny beta-sitosterol, která byla nalezena v semenech černého kmínu.

Černý kmín také stimuluje energii a pomáhá při zotavení z únavy a vyčerpání. Olej z černého kmínu je účinným lékem při kožních onemocněních, jako jsou alergie, ekzémy, akné, lupénka, má anitiparazitný účinek. Užívání oleje z černého kmínu tlumí nadýmání, průjmy, může být řešením pro hemoroidy, zácpu a úplavici.

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ EXTRAKTY

S CERTIFIKÁTY

Níže uvedené nejúčinnější přírodní přípravky s ochrannou známkou Superionherbs sice mohou velice dobře účinkovat, nicméně je vhodné souběžně začít u sebe, protože chronické obtíže mají zpravidla tyto společné jmenovatele:

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

NMN (nikotinamid mononukleotid)

NMN (nikotinamid mononukleotid)
Pokud vás zajímají inovace v oblasti stárnutí a dlouhověkosti, možná jste slyšeli o NMN, což je zkratka pro nikotinamid mononukleotid. Je to molekula, kterou vaše tělo vytváří přirozeně, ale někteří...

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
Unikátní kombinace vysoce kvalitních extraktů z hub a rostlin, doplněná o betaglukan vysoké čistoty (nad 80%) a vitamíny na podporu imunity. Devět složek synergicky spojených v blahodárný komplex na...

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium
  KOHI-FOCUS SLOŽENÍ: Instantní káva 76,4 % (100% káva Arabica), Ashwagandha extrakt 10 %, Chaga extrakt 8 %, Tulsi extrakt 5 %, Sibiřský ženšen extrakt 0,5 % 100% Arabika, zklidňující...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ STRÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

         ČERVENEC 2024 - 14 článků

 

Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života