9 výhod používání oregánového oleje

-  Pixabay

Barbora Nová

Oregáno je voňavá bylina, která je známá především jako přísada do italských jídel, přičemž jej lze také koncentrovat do esenciálního oleje, který je plný antioxidantů a účinných sloučenin s prokázanými zdravotními účinky.

Oregánový olej je extrakt, a přestože není tak silný jako esenciální olej, předpokládá se, že je užitečný jak při konzumaci, tak při aplikaci na pokožku. Na druhou stranu esenciální oleje nejsou určeny ke konzumaci.

Oregánový olej je účinným přírodním antibiotikem a antimykotikem a může vám také pomoci zhubnout a snížit hladinu cholesterolu.

Co je oregánový olej?

Oregáno, botanicky známé jako Origanum vulgare, je kvetoucí rostlina ze stejné čeledi jako máta. Často se používá jako bylina k ochucení pokrmů. Ačkoli pochází z Evropy, dnes roste po celém světě.

Oregáno je oblíbené již od dob starověkých řeckých a římských civilizací, které ho používaly k léčebným účelům. Ve skutečnosti název oregáno pochází z řeckých slov "oros", což znamená hora, a "ganos", což znamená radost nebo potěšení.

Esenciální olej z oregána se vyrábí sušením listů a výhonků rostliny na vzduchu. Po jejich usušení se olej extrahuje a koncentruje destilací s vodní parou (1).

Esenciální olej z oregána lze smíchat s nosným olejem a aplikovat lokálně. Neměl by se však konzumovat perorálně.

Naproti tomu extrakt z oreganového oleje lze získat několika extrakčními metodami za použití sloučenin, jako je oxid uhličitý nebo alkohol. Je široce dostupný jako doplněk stravy a často jej lze nalézt ve formě extraktu, tablet nebo kapslí (2).

Oregáno obsahuje sloučeniny zvané fenoly, terpeny a terpenoidy. Mají silné antioxidační vlastnosti a jsou zodpovědné za jeho vůni (2):

 • Karvakrol. Je nejhojněji zastoupeným fenolem v oregánu a bylo prokázáno, že zastavuje růst více různých druhů bakterií (3).
 • Thymol. Toto přírodní antimykotikum může také podporovat imunitní systém a chránit před toxiny (4).
 • Kyselina rozmarýnová. Tento silný antioxidant pomáhá chránit před poškozením způsobeným volnými radikály (5).

Právě tyto sloučeniny jsou základem mnoha zdraví prospěšných účinků oregána.

Následuje 9 přínosů a využití oregánového oleje.

1. Oregáno je přírodní antibiotikum

Oregáno a v něm obsažený Karvakrol pomáhá v boji proti bakteriím.

Bakterie Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok) je jednou z nejčastějších příčin infekcí, které vedou k onemocněním, jako je otrava jídlem a kožní infekce. Jedna konkrétní studie se zabývala tím, zda olej z oregána zlepšil přežití 14 myší infikovaných zlatým stafylokokem.

Bylo zjištěno, že 43% myší, kterým byl podáván oreganový olej, přežilo 30 dní, což je stejně vysoká míra přežití jako u myší, které dostávaly běžná antibiotika (6).

Výzkum také ukázal, že oregánový olej může být účinný proti některým bakteriím potenciálně rezistentním vůči antibiotikům.

Patří mezi ně Pseudomonas aeruginosa a E. coli, které jsou častými původci infekcí močových a dýchacích cest (7, 8).

Shrnutí:

 • Studie na myších zjistila, že oreganový olej je téměř stejně účinný jako antibiotika proti běžným bakteriím.

2. Oregánový olej může pomáhat snižovat hladinu cholesterolu

Studie prokázaly, že oregánový olej může pomáhat snižovat hladinu cholesterolu.

V jedné studii dostalo 48 lidí s mírně zvýšenou hladinou cholesterolu rady ohledně stravy a životního stylu, které jim měly pomoci snížit hladinu cholesterolu. Třiceti dvěma účastníkům bylo také podáváno 25 ml oregána destilovaného ve vodě po každém jídle.

Po třech měsících měli ti, kterým byl podáván oregánový destilát, nižší LDL cholesterol a vyšší HDL cholesterol ve srovnání s těmi, kterým byla podávána pouze dieta a rady ohledně životního stylu (9).

Bylo také prokázáno, že karvakrol, hlavní sloučenina oregánového oleje, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu u myší, které byly po dobu 10 týdnů krmeny dietou s vysokým obsahem tuků.

Myši, kterým byl karvakrol podáván spolu s dietou s vysokým obsahem tuku, měly na konci 10 týdnů výrazně nižší hladinu cholesterolu ve srovnání s těmi, kterým byla podávána pouze strava s vysokým obsahem tuku (10).

Předpokládá se, že účinek oreganového oleje na snížení cholesterolu je výsledkem působení fenolů karvakrolu a tymolu (11).

Shrnutí:

 • Studie prokázaly, že oregano může pomáhat snižovat hladinu cholesterolu u lidí a myší s vysokou hladinou cholesterolu. Předpokládá se, že je to důsledek sloučenin karvakrolu a thymolu.

3. Oregánový olej je silný antioxidant

Antioxidanty pomáhají chránit tělo před poškozením způsobeným volnými radikály, přičemž se předpokládá, že poškození volnými radikály hraje roli při stárnutí a vzniku některých onemocnění, jako je rakovina a srdeční choroby.

Volné radikály jsou všude a jsou přirozeným produktem metabolismu.

V těle se však mohou hromadit působením faktorů životního prostředí, jako je cigaretový kouř a látky znečišťující ovzduší.

Jedna starší studie v laboratoři porovnávala obsah antioxidantů v 39 běžně používaných bylinách a zjistila, že nejvyšší koncentraci antioxidantů má oregáno. Zjistilo se, že oregáno obsahuje 3-30krát více antioxidantů než ostatní zkoumané byliny, mezi něž patřil i tymián, majoránka a třezalka.

V přepočtu na gram má oregáno také 42krát vyšší obsah antioxidantů než jablka a 4krát vyšší než borůvky. Předpokládá se, že je to především díky obsahu kyseliny rozmarýnové (12).

Protože je olejový extrakt z oregána velmi koncentrovaný, potřebujete mnohem méně oregánového oleje, abyste získali stejné antioxidační účinky jako z čerstvého oregána.

Shrnutí:

 • Čerstvé oregáno má velmi vysoký obsah antioxidantů. Ve skutečnosti je mnohem vyšší než u většiny druhů ovoce a zeleniny, a to v přepočtu na gram. Obsah antioxidantů je koncentrován v oregánovém oleji.

4. Oregánový olej pomáhá při léčbě kvasinkových infekcí

Kvasinky jsou druhem plísně. Mohou být neškodné, ale jejich přemnožení může mít za následek střevní problémy a infekce, například afty.

Nejznámější kvasinkou je Candida albicans, která je celosvětově nejčastější příčinou kvasinkových infekcí (13).

Ve studiích v laboratoři bylo zjištěno, že oregánový olej je účinný proti pěti různým typům kvasinek rodu Candida, které způsobují například infekce v ústech a pochvě. Ve skutečnosti byl účinnější než jakýkoli jiný testovaný olej (14).

Studie také zjistily, že karvakrol, jedna z hlavních sloučenin oregánového oleje, je velmi účinný proti kandidám v ústní dutině (15).

Vysoké hladiny kvasinky Candida jsou také spojovány s některými střevními onemocněními, jako je Crohnova choroba a  ulcerózní kolitida  (16).

Studie účinnosti oregánového oleje na 16 různých kmenů Candida dospěla k závěru, že oregánový olej může být dobrou alternativní léčbou kvasinkových infekcí způsobených bakterií Candida (17).

Shrnutí:

 • Studie ukázaly, že oregánový olej je účinný proti Candidě albicans, nejběžnější formě kvasinek.

5. Oregánový olej zlepšuje zdraví střev

Oregáno může prospívat zdraví střev několika způsoby. Střevní příznaky, jako je průjem, bolest a nadýmání, jsou běžné a mohou být způsobeny střevními parazity.

V jedné starší studii bylo podáváno 600 mg oregánového oleje 14 lidem, kteří měli střevní příznaky v důsledku přitomnosti parazitů v těle. Po každodenní léčbě po dobu 6 týdnů došlo u všech účastníků ke snížení výskytu parazitů a 77% se z nich úplně vyléčilo.

U účastníků došlo také ke zmírnění střevních příznaků a únavy s nimi spojené (18).

Oregáno může také pomáhat chránit před dalšími běžnými střevními potížemi známými jako "propustná střeva". K tomu dochází, když je střevní stěna poškozena a umožňuje bakteriím a toxinům pronikat do krevního oběhu přes střevní stěnu.

Ve studii na prasatech chránil esenciální olej z oregána střevní stěnu před poškozením a zabránil jejímu "propouštění". Snížil také počet bakterií E. coli ve střevě (19).

 Shrnutí:

 • Oregánový olej může prospívat zdraví střev tím, že ničí střevní parazity a chrání před syndromem propustného střeva.

6. Oregánový olej má protizánětlivé účinky

Záněty v těle jsou spojeny s řadou nepříznivých zdravotních účinků, přičemž výzkum ukázal, že oreganový olej může snižovat zánět.

Jedna studie na myších zjistila, že oregánový esenciální olej spolu s tymiánovým olejem snižuje zánětlivé markery u těch, které měly uměle vyvolanou kolitidu (20).

Bylo také prokázáno, že karvakrol, jedna z klíčových složek oregánového oleje, snižuje zánět.

V jedné studii byly různé koncentrace karvakrolu přímo aplikovány na oteklé tlapky nebo uši myší. Karvakrol snížil otok tlapek o 35-61% a uší o 33-43% (21).

Shrnutí:

 • Oregánový olej a jeho složky mohou pomáhat snižovat zánět.

7. Oregánový by mohl pomoci zmírnit bolest

Oregánový olej byl také zkoumán pro své protibolestivé vlastnosti.

Jedna starší studie na myších testovala standardní léky proti bolesti a esenciální oleje, včetně oregánového oleje, z hlediska jejich schopnosti zmírňovat bolest.

Zjistilo se, že oregánový olej významně snižoval bolest u myší a měl podobné účinky jako běžně používané léky proti bolesti fenoprofen a morfin. Pozitivní výsledky byly pravděpodobně způsobeny obsahem karvakrolu v oreganu (22).

Podobná studie zjistila, že extrakt z oregána snižuje bolest u potkanů a že tato reakce je závislá na dávce, což znamená, že čím více extraktu z oregána potkani konzumovali, tím menší bolest zřejmě pociťovali (23).

Shrnutí:

 • Oregánový olej může u myší a potkanů významně snižovat bolest a má podobné účinky jako některé běžně užívané léky. Ale ty mají vedlejší účinky.

8. Oregánový olej může mít protirakovinné účinky

Několik studií potvrdilo, že karvakrol, jedna ze sloučenin oregánového oleje, může mít protirakovinné vlastnosti.

Ve studiích na rakovinných buňkách v laboratoři karvakrol prokázal slibné výsledky proti buňkám rakoviny plic, jater a prsu, přičemž bylo zjištěno, že karvakrol inhibuje růst buněk a způsobuje jejich smrt (24, 25, 26).

Shrnutí:

 • Studie ukázaly, že karvakrol - nejúčinnější sloučenina v oregánovém oleji - inhibuje růst rakovinných buněk a způsobuje jejich smrt, zvláště u buněk rakoviny plic, jater a prsu.

9. Oregánový olej vám může pomoci zhubnout

Díky obsahu karvakrolu v oregánu může oregánový olej napomáhat hubnutí. V jedné studii byly myši krmeny buď normální stravou, stravou s vysokým obsahem tuku, nebo stravou s vysokým obsahem karvakrolu.

Ty, kterým byl podáván karvakrol spolu s dietou s vysokým obsahem tuku, přibraly výrazně méně na váze a tělesném tuku než ty, kterým byla podávána pouze strava s vysokým obsahem tuku.

Navíc se ukázalo, že karvakrol zvrátil řetězec dějů, které mohou vést k tvorbě tukových buněk (27).

Oregánový olej má význam pro hubnutí a stojí za to ho vyzkoušet jako součást zdravé stravy a životního stylu.

Shrnutí:

 • Oregánový olej může být díky působení karvakrolu prospěšný při hubnutí.

Jak používat oregánový olej

Extrakt z oregánového oleje je běžně dostupný ve formě, extraktu, kapslí a tablet. Lze jej zakoupit ve většině obchodů se zdravou výživou nebo na internetu.

Vzhledem k tomu, že síla doplňků stravy s oregánem se může lišit, je důležité si přečíst návod k použití na jednotlivých baleních. Každopádně oregánový olej musí obsahovat minimálně 70% karvakrolu, aby byl účinný.

K dispozici je také oreganový esenciální olej, který lze zředit s nosným olejem a aplikovat lokálně, přičemž neexistuje žádná standardní účinná dávka oreganového esenciálního oleje. Často se však smíchá přibližně 1 čajová lžička (5 ml) olivového oleje na kapku oreganového esenciálního oleje a aplikuje se přímo na pokožku.

Stejně jako u jiných esenciálních olejů mějte na paměti, že oreganový esenciální olej by se neměl konzumovat perorálně.

Pokud máte zájem o užívání extraktu z oregánového oleje, ale v současné době užíváte léky na předpis, nezapomeňte se před jeho přidáním do svého režimu poradit se svým lékařem.

Kromě toho se výtažek z oregánového oleje obecně nedoporučuje těhotným nebo kojícím ženám.

Shrnutí:

 • Extrakt z oregánového oleje lze zakoupit ve formě extraktu, tablet nebo kapslí a užívat perorálně. K dispozici je také oreganový esenciální olej, který lze ředit s nosným olejem a nanášet na pokožku.

Závěr

Extrakt z oregánového oleje i oreganový esenciální olej jsou relativně levné a snadno dostupné.

Oregáno má vyšší obsah antioxidantů než většina ovoce a zeleniny a je plné účinných sloučenin zvaných fenoly.

Oregáno také obsahuje sloučeniny, které mohou být účinné mimo jiné proti bakteriálním a plísňovým infekcím, zánětům a bolesti.

Celkově se předpokládá, že má více zdraví prospěšných účinků a může být užitečné jako přírodní léčba některých zdravotních potíží.

10 nejúčinnějších přírodních antibiotik ověřených praxí

- Pixabay
 

Ing. Zdeněk Rozehnal

Kolik bychom získali, kdyby lékařský průmysl vkládal do přírodní medicíny stejné množství zdrojů jako v případě „chemické“ medicíny!

V myšlení lidí v poslední době probíhají změny, protože stále více pacientů začíná vnímat, že "moderní medicína" a farmaceutický průmysl se více zajímají o zisk než o lidi.

EU, ochránce farmaceutických zbohatlíků

Určitě tomu napomohl i bezprecedentní zákaz uvádění léčebných a zdravotních tvrzení u přírodních produktů, který vymyslela EU a poslušně schválili čeští poslanci. Tato cenzura zakazuje uvádět dokonce i léčivě účinku heřmánku, česneku…

Řešením je zvolit poslance, kteří nebudou schvalovat nesmyslná nařízení EU - Trikolóra a SPD. V dalším uzákonit celonárodní hlasování jako ve Švýcarsku, kde si lidé 2/3 většinou prosadili financování přírodních postupů z veřejného zdravotního pojištění a více než 50% zdejších lékařů přírodní metody podporuje. Dokonce švýcarská vláda vydala prohlášení o tom, že homeopatika jsou účinnější než chemické léky. To určitě překvapilo vedení farmaceutických firem, které sídlí většinou právě ve Švýcarsku.

Vyjádření expertů

Mark Mattson, vedoucí Laboratoře neurověd v Národním ústavu proti stárnutí, vysvětlil, že farmaceutické společnosti nemohou vydělávat peníze na zdravých lidech, a proto na výzkum přírodních postupů a léčiv nejsou finance. Není tedy překvapivé, že farmaceutické společnosti vyrábějí pouze pilulky, které mají negativní vedlejší účinky, protože pak nás mohou držet nemocné.

Arnold Seymour Relman, profesor medicíny na Harvardu a bývalý šéfredaktor časopisu New England Medical Journal, rovněž uvedl:

Lékařskou profesi si kupuje farmaceutický průmysl, a to nejen z hlediska lékařské praxe, ale také z hlediska výuky a výzkumu. Akademické instituce této země se stávají placenými agenty farmaceutického průmyslu. Myslím, že je to hanebné. (1)

Farmaceutické společnosti hrají důležitou roli při kontrole toho, jak jsou lékaři vzděláváni, takže je důležité zůstat skeptičtí a provádět vlastní výzkum nezávislý v oblasti zdraví.

Pokud jde o antibiotika, přibližně 30% předepsaných perorálních antibiotik je zcela zbytečných. Pro lékaře to není neobvyklý trend, protože mnozí z nich dostávají kompenzaci nebo pochvalu za to, že se při léčbě svých pacientů spoléhají na léky. Kromě toho farmaceutické společnosti často nadhodnocují výhody léků a podceňují jejich rizika, takže mnoho lidí si neuvědomuje zdravotní následky, pokud jsou jim tyto chemikálie předepsány.

Chemická antibiotika

Příkladem je jedno z nejpopulárnějších antibiotik používaných v USA, Levaquin, které je schopné způsobit ochrnutí, nesnesitelnou bolest kloubů, prasknutí šlach, potíže s dýcháním, vyčerpání, neurologické poškození, závratě, deprese, úzkost, psychózu, oslabující tendinitidu a dokonce trvalé poškození nervů? O těchto nežádoucích účincích se při předepisování před pacientem většinou nemluví a na obalu jsou pouze uvedeny v drobném písmu.

Nejenže existují významná rizika s užíváním léčiv, jako jsou antibiotika, ale tyto mají také omezený účinek tím, že řeší a opravují bezprostřední problém a neřeší podstatu zdravotního postižení. Pokud váš imunitní systém dostatečně nebojuje tvrdě, aby ochránil vaše tělo, nemůžete si jen vzít pilulku naplněnou chemikáliemi a očekávat, že bude tento úplně stabilizován; musíte jej Vy sami jej 100% postavit na nohy. Naštěstí existuje řada přírodních „antibiotik“, která mohou posílit imunitní systém a zbavit vás infekce současně.

Následují nejlepší přírodní „antibiotika“ ověřená praxí

1. Fytosomální kurkumin

Kurkumin, bioaktivní látka nalezená v kurkumě, má antibakteriální i antimikrobiální vlastnosti. Kurkumin získal v poslední době velkou popularitu, zejména díky svým protizánětlivým účinkům. Navíc se vědecky prokázalo, že je velmi účinným prostředkem proti rakovině, autoimunitnímu onemocnění, zánětlivým onemocněním a mnohem více.

Pro lepší účinek se užívá společně s piperinem, nicméně italové patentovali kurkumin s ochrannou známkou Meriva, který využívá fytosomální efekt, má 29násobnou účinnost oproti čistému kurkuminu.

Více o mocných léčivých schopnostech fytosomálního kurkuminu si můžete přečíst zde.

KURKUMIN PHYTOSOME

90 x 500 mg

Betaglucan MaxCell

2. Oregano - olej

Oregano je mnohem víc než jen běžná příchuť používaná v italských pokrmech. Oreganový olej napomáhá trávení a hubnutí a olej v oreganu, Carvacrol, je přírodní antimikrobiální látka, která dokáže bojovat s bakteriemi, které způsobují infekce, a také s růstem Candidy. Učinkuje na baktérie, viry i plísně a nevzniká na něj rezistence.

Toto je první doplněk stravy, který byste měli aplikovat, když se u vás objeví nachlazení nebo chřipka. Při konzumaci však musíte být opatrní, protože je extrémně silný a může u některých jedinců způsobit žaludeční problémy (pocit pálení je přirozený), proto jej vždy řádně nařeďte vodou - někteří klienti nečtou obaly a užívají jej neředěný.

Při koupi je nutné najít na obalu přípravku garanci min. 70% CARVACROLU!

3. Koloidní stříbro

Toto přírodní antibiotikum je používáno po staletí. Koloidní stříbro je směs stříbrných částic suspendovaných v tekutině. Stříbro je těžký kov a protože může být toxické, je nutná obezřetnost při vnitřním užívání. Roční bezpečná mez je 1 gram. V EU je jeho zákaz od ledna 2010 pro vnitřní užívání, ale vědci z Palackého univerzity v Olomouci zveřejnili v roce 2014 poznatek - stříbro společně s chemickým antibiotikem odstraňuje rezistenci baktérií na dané antibiotikum. A jak jinak TICHO i v roce 2022.

Koloidní stříbro více.

4. Česnek

Možná jste slyšeli, že česnek je vynikající v boji proti nachlazení, což je zcela pravda! Jeho silná chuť vyniká skvělými léčivými vlastnostmi, protože allicin v ní chrání před kvasinkami, parazity, bakteriemi, Candidou a dalšími patogeny. Allicin je jednou z účinných látek v čerstvě rozdrcených česnekových stroužcích, které mají širokospektrální antimikrobiální účinky. Nezapomeňte, že to je zvláště silné u syrového česneku!

Nicméně Allicin je částečně ničen žaludečními šťávami, takže ideální je užívání extraktu česneku v kaplích, které se rozpustí až ve střevu. Ve dvouleté studii ve Španělsku dobrovolníci užívali 2 roky česnekový doplněk stravy. Po skončení pokusu 70 letí uživatelé měli aorty ve stavu jako v 50 letech

5. Jablečný ocet

Jablečný ocet má antibiotické, antimykotické a antiseptické vlastnosti, které mohou přirozeně alkalizovat vaše tělo, což může v některých případech pomoci předcházet rakovině nebo bojovat s ní. Tento speciální typ octa může také bojovat proti pálení žáhy, udržovat správnou hmotnost a normalizovat hladinu cholesterolu. Může být také použit jako sterilizátor nebo dezinfekční prostředek při topickém použití, nebo může být vynikajícím doplňkem salátů a jiných jídel.

6. Křen

Kořen křenu obsahuje isothiokyanáty (ITC), u nichž je prokázáno, že mají antibakteriální vlastnosti. Výsledkem je, že může být použit jako přírodní „antibiotikum“. Olej, který způsobuje silnější chuť křenu (stejně jako hořčice a wasabi), se nazývá allyl isothiokyanát nebo hořčičný olej, což je osvědčený antimikrobiální přípravek proti řadě patogenů.

7. Surový med

Med je dalším vynikajícím přírodním zdrojem „antibiotik“, protože enzym obsažený v medu uvolňuje peroxid vodíku, díky čemuž je ideální pro přirozenou léčbu ran a prevenci infekce. Ve skutečnosti to staří Římané skutečně používali na bojišti, aby zabránili infekci a léčili je. Vezměte prosím na vědomí, že je zásadní, abyste nakupovali surový, nepasterizovaný a nejlépe ekologický med, protože běžný komerční med je v důsledku toho vysoce rafinovaný a zbavený mnoha svých zdravotních výhod. Med může také zmírnit zažívací potíže, nachlazení a bolest v krku.

8. Extrakt zázvoru

Zázvor je přírodní antibiotikum a má antibakteriální schopnosti. Používá se také pro jiné léčivé účely, jako je například nachlazení, nevolnost, astma, kolika, bušení srdce, otoky a bolesti žaludku.

9. Extrakt z cibule

U cibule je vědecky dokázáno, že má antibakteriální vlastnosti a je známo, že doslova vysává nemoci, nemoci a toxiny přímo z těla. Několik nakrájených cibulí v domě odstraní z vašeho obývacího prostoru spoustu bakterií!

10. Červený pepř

Papričky Habanero jsou známé nejen tím, že patří k nejpálivějším paprikám, ale jsou také známé svými antibakteriálními vlastnostmi pro svůj vysoký obsah kapsaicinu. Takže můžete použít chilli omáčky Habanero k boji proti bakteriím a pochopitelně také kapsle s kapsaicinem.

Takže až vám příště lékař předepíše antibiotika, možná se nejprve naturopata zeptejte na některé z těchto přírodních prostředků!

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ EXTRAKTY

S CERTIFIKÁTY

Níže uvedené nejúčinnější přírodní přípravky s ochrannou známkou Superionherbs sice mohou velice dobře účinkovat, nicméně je vhodné souběžně začít u sebe, protože chronické obtíže mají zpravidla tyto společné jmenovatele:

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
NOVINKA  Unikátní kombinace vysoce kvalitních extraktů z hub a rostlin, doplněná o betaglukan vysoké čistoty (nad 80%) a vitamíny na podporu imunity. Devět složek synergicky spojených v...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           BŘEZEN 2024 -31 článků

           DUBEN 2024 - 23 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života