Důvod, proč je růžová himálajská sůl tím nejlepším, co je třeba mít v zásobě

- Pixabay

Ing. Zdeněk Rozehnal

Česko má podle prof. Petera Staňka v hmotných rezervách zásoby potravin na 1 a půl dne, Slovensko na 2 a půl dne, Polsko na 2 a půl roku. Česká vláda proto doporučuje mít domácí zásoby potravin minimálně na 14 dnů. V případě blackoutu velice dobrá rada.

Sůl je důležitá potravina

Sůl je pro lidský život důležitá. Je hlavním zdrojem sodíkových (Na+) a chloridových (Cl-) iontů, které jsou nezbytné pro mnoho tělesných procesů (1).

Sodík je nezbytný pro regulaci krevního tlaku a tělesných tekutin. Je také potřebný pro přenos nervových vzruchů, stahování a uvolňování svalů a udržování správné rovnováhy minerálů. Vaše tělo potřebuje k plnění těchto funkcí přibližně 500 miligramů (mg) sodíku denně (2).

Stejně jako sodík hraje chlorid roli při kontrakci svalů a přenosu nervových signálů. Pomáhá také regulovat rovnováhu tekutin a pH. Kromě toho chloridy podporují tvorbu kyseliny chlorovodíkové v žaludku, bez níž tělo nedokáže správně trávit potravu. Denně byste měli ze stravy přijímat přibližně 3 g chloridů (3).

Sodík i chloridy jsou přirozeně přítomny v syrových, nezpracovaných potravinách, i když v malém množství. Proto potravinám velmi prospívá přídavek soli, který nejen zvyšuje obsah sodíku a chloridů, ale také zvýrazňuje jejich chuť. Sodík dodává potravinám slanost, zatímco chloridy pomáhají slanou chuť upravovat (4).

Vzhledem k významu sodíku a chloridu pro udržení tělesných funkcí je snadné pochopit, proč je sůl pro život nezbytná. Proto je také důležité, abyste si zajistili zásoby soli v rámci přípravy na nepředvídané mimořádné události. Ažk nim dojde, pomůže vám dostatečná zásoba soli mimo jiné zajistit přežití. Tato neocenitelná položka vám také poslouží mnoha překvapivými způsoby.

Existují různé druhy soli, které můžete přidat do svých zásob pro přežití. Lidé, kteří chtějí maximalizovat své zdroje, však existuje univerzální, zdravá sůl, jejíž pořízení byste měli upřednostnit: růžová himálajská sůl.

Proč je růžová himálajská sůl lepší než jiné druhy soli

Kuchyňská sůl je nejčastěji používanou solí v lidské stravě. Obvykle se těží z podzemních ložisek a prochází náročným zpracováním. Při rafinaci se z ní odstraní všechny ostatní minerály a zůstane pouze sodík a chlorid. Proto kuchyňská sůl obsahuje přibližně 99% NaCl (5).

V mnoha zemích je běžnou praxí obohacovat kuchyňskou sůl jódem (6). Výrobci však do kuchyňské soli přidávají také protispékavé látky, které zabraňují shlukování krystalků soli. Přítomnost těchto přísad spolu s vysokým obsahem sodíku jsou hlavními důvody, proč je rafinovaná kuchyňská sůl považována za nejméně zdravý druh soli.

Pro lidi, kteří hledají zdravé alternativy, je košer sůl jednou z nejoblíbenějších dostupných náhražek kuchyňské soli. Tato sůl je oblíbená u mnoha kuchařů, má velká, nepravidelně tvarovaná zrna a je méně slaná než kuchyňská sůl. Košer sůl se těží z podzemních skalních ložisek nebo se vyrábí odpařováním mořské vody. Na rozdíl od rafinované stolní soli neobsahuje košer sůl protispékavé látky, ale kromě sodíku a chloridu neobsahuje ani jiné minerály. Některé značky však své košer soli obohacují jódem (7).

Přestože má košer sůl větší zrna, váží jedna polévková lžíce méně než jedna polévková lžíce kuchyňské soli. Obsahuje také méně sodíku v jedné porci, a proto jí mnozí dávají přednost. Jedna čajová lžička košer soli obsahuje pouze asi 1 800 mg sodíku, zatímco stejné množství kuchyňské soli obsahuje 2 325 mg sodíku. Košer sůl vyráběná odpařováním mořské vody však často obsahuje zbytky mikroplastů z oceánu.

Existuje ještě jeden, stejně oblíbený, ale mnohem zdravější druh soli než košer sůl. Růžová himálajská sůl neboli růžová sůl pochází pouze z jednoho místa: z přírodních ložisek nalezených v solném dole Khewra, který se nachází v pákistánském regionu Paňdžáb (8). Tento důl je údajně druhým největším solným dolem na světě.

Růžová himálajská sůl, často nazývaná "nejčistší solí na zemi", má určité vlastnosti, díky nimž je lepší a zdravější alternativou kuchyňské soli než sůl košer. Pro začátek neprochází náročným zpracováním, kromě toho, že se těží a ručně pere. Růžová himálajská sůl také obsahuje kombinaci až 84 různých minerálů, včetně těch základních, jako je vápník, hořčík, draslík a síra. Díky těmto makrominerálům je růžová himálajská sůl výživnější a má trochu jinou chuť než kuchyňská sůl (9).

Růžová himálajská sůl také přirozeně obsahuje jód, ale ne v takovém množství jako jodidovaná sůl. Za svou charakteristickou barvu vděčí sloučenině zvané oxid železitý, která se skládá ze železa a kyslíku. Protože má větší krystaly soli a více minerálů, obsahuje růžová himálajská sůl méně sodíku než sůl kuchyňská. Ve skutečnosti obsahuje dokonce méně sodíku než košer sůl.

Jedna čajová lžička růžové himálajské soli obsahuje přibližně 1680 mg sodíku, takže jí při dochucování jídla nemusíte používat mnoho. Podle výživových doporučení by dospělí měli omezit příjem sodíku na maximálně 2 300 mg denně (10). Konzumace většího množství může vést k vážným zdravotním problémům, jako je vysoký krevní tlak, srdeční choroby, ztráta vápníku v kostech a mrtvice (11). Používání růžové himálajské soli místo kuchyňské soli vám proto může pomoci lépe kontrolovat nebo snížit příjem sodíku a podpořit tak optimální zdraví.

Růžová himálajská sůl má mnoho zdravotních výhod a využití pro přežití

Při scénáři přežití je výhodou být v nejlepší kondici a udržení optimálního zdraví by mělo být vaší nejvyšší prioritou. Růžová himálajská sůl nejenže poskytuje více živin a méně sodíku v jedné porci, ale při pravidelném používání nabízí také zdravotní výhody.

Následují některé z výhod, které můžete využívat, když přejdete na růžovou himalájskou sůl:

 • Himálajská sůl podporuje optimální rovnováhu elektrolytů - Sodík a chlorid jsou známé jako elektrolyty, což jsou minerály, které nesou elektrický náboj. Elektrolyty mají zásadní význam pro zdraví a normální fungování vašich buněk, protože umožňují transport živin dovnitř a transport odpadních látek ven. Pomáhají také udržovat rovnováhu mezi množstvím tekutin uvnitř a vně buněk (12). Když se však potíte, vaše tělo elektrolyty ztrácí. Nízká hladina elektrolytů může způsobit řadu problémů, včetně únavy, bolestí hlavy a dehydratace, což může výrazně snížit vaši šanci na přežití v případě mimořádných situací (13). Konzumace výživných jídel a ochucování jídla růžovou himálajskou solí, která obsahuje mnoho důležitých elektrolytů, jako je sodík, chlorid, draslík, vápník a hořčík, vám může pomoci udržet zdravou hladinu elektrolytů a optimální rovnováhu tekutin.
 • Himálajská sůl podporuje zdravou hladinu krevního tlaku, která je již v normě - Mít vysoký krevní tlak neboli hypertenzi je nebezpečné a může vést k infarktu a mrtvici (14). Podle studie publikované v časopise Frontiers in Cardiovascular Medicine je nejlepším způsobem, jak podpořit přirozenou schopnost vašeho těla regulovat krevní tlak, udržování zdravé hladiny sodíku a optimální rovnováhy tekutin (15). Toho můžete dosáhnout pravidelným cvičením, vyváženou stravou a kontrolou příjmu sodíku (16). Protože růžová himálajská sůl obsahuje méně sodíku než kuchyňská sůl, je přechod na růžovou himálajskou sůl skvělým způsobem, jak podpořit zdravou hladinu krevního tlaku, která je již v normě.
 • Himálajská sůl podporuje optimální hladinu energie - Abyste zvládli nouzovou situaci co nejlépe, potřebujete mít zdravou hladinu energie. Konzumace potravin bohatých na komplexní sacharidy vám může dodat trvalou energii, zatímco potraviny bohaté na elektrolyty mohou udržet optimální fungování vašeho těla. Růžová himálajská sůl obsahuje velké množství elektrolytů a může podpořit optimální rovnováhu elektrolytů. Ta je důležitá pro produkci energie v těle a normální fungování nervů a svalů, které vám umožňují pohyb (17).
 • Himálajská sůl podporuje zdravou a zářivou pleť - Podle odborníků elektrolyty umožňují buňkám regulovat hladinu pH v těle a udržovat správnou hydrataci (18). Hydratace je důležitá zejména pro vaši pokožku, protože její nejsvrchnější vrstva potřebuje dostatek vlhkosti, aby zůstala hladká a pružná a aby se z ní odplavovaly toxiny (19). Protože elektrolyty pomáhají vaší pokožce zadržovat vodu, je třeba udržovat zdravou hladinu elektrolytů. Růžová himálajská sůl vám může poskytnout řadu elektrolytů, které udržují vaši pokožku zdravou.

Kromě toho, že růžová himálajská sůl nabízí zdraví prospěšné účinky, má spoustu využití pro přežití. Protože čistá sůl je stabilní sloučenina, vydrží při skladování neomezeně dlouho, aniž by ztratila svou chuť, pokud je správně skladována. To znamená uchovávat ji ve vzduchotěsné nádobě na chladném, suchém a tmavém místě (20).

Pokud nastane mimořádná situace, zjistíte, že mít v nouzových zásobách bohatou zásobu této univerzální soli je rozhodně výhodou. Následuje několik způsobů použití růžové himálajské soli pro přežití:

 • Ke konzervaci potravin - solení je starodávná metoda konzervace potravin, která pomáhá prodloužit jejich trvanlivost. Nasucho nasolené proužky masa, zeleniny nebo ryb vydrží dlouho skladované, protože sůl odsaje veškerou vlhkost. Tím se účinně zabrání zkažení potravin, protože bakterie potřebují ke svému růstu vlhkost (21). Kromě toho může sůl zničit některé druhy bakterií tím, že z nich vysává vodu prostřednictvím procesu známého jako osmóza (22). Pokud budete ke konzervaci potravin používat růžovou himálajskou sůl, nemusíte se obávat, že byste do svého jídelníčku přidávali příliš mnoho sodíku.
 • Pro přípravu nouzové rehydratační tekutiny - Díky velkému množství minerálních elektrolytů můžete růžovou himálajskou sůl použít k přípravě nouzové rehydratační tekutiny, která dokáže obnovit správnou elektrolytovou rovnováhu. Pro přípravu stačí rozpustit půl čajové lžičky soli a šest čajových lžiček organického cukru ve čtyřech šálcích vody.
 • K přípravě fyziologického roztoku na čištění ran - Dalším užitečným roztokem, který si můžete připravit z růžové himálajské soli, je fyziologický roztok na čištění ran. Fyziologický roztok funguje dobře, protože je netoxický, izotonický a nepoškozuje hojící se tkáně (23). Fyziologický roztok připravíte tak, že 10 g růžové himálajské soli rozpustíte v jednom litru vody a použijete jej k čištění otevřených ran. Mějte na paměti, že použití syrové soli přímo na ránu se nedoporučuje.
 • Pro přípravu relaxační solné koupele - Pokud si potřebujete odpočinout a relaxovat, připravte si relaxační solnou koupel s použitím růžové himálajské soli. Teplá koupel s himálajskou solí pomůže zklidnit bolavé a unavené svaly a také pomůže vaší pokožce udržet vlhkost. Studie publikovaná v časopise Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine rovněž doporučuje pobyt v teplé koupeli pro snížení pocitů stresu a únavy (24).
 • Pro zvýraznění chuti a obsahu minerálů v potravinách - růžová himálajská sůl je nejčistší solí na planetě a také jednou z nejzdravějších. Protože obsahuje až 84 různých minerálů a méně sodíku než kuchyňská sůl, je používání růžové himálajské soli k dochucování pokrmů lepší pro vaše celkové zdraví.
 • Pro směnný obchod - Sůl je důležitou komoditou, bez které se neobejdete. Sůl dodává jídlu lepší chuť a má mnoho dalších využití mimo kuchyni. Ve světě po přechodu do stavu nouze bude sůl neocenitelným artiklem, který budete mít po ruce, a růžovou himálajskou sůl můžete použít k výměnnému obchodu za věci, které potřebujete.

HIMÁLAJSKÁ SŮL

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           BŘEZEN 2024 -31 článků

           DUBEN 2024 - 15 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života