Použití epsomské soli, její výhody a vedlejší účinky

- Pixabay

Barbora Nová

Epsomskou sůl lze použít jako doplněk stravy, koupelovou sůl nebo kosmetický přípravek. Je také spojena s velmi malým počtem vedlejších účinků a může nabízet několik potenciálních zdravotních výhod.

Epsomská sůl je oblíbeným prostředkem proti mnoha onemocněním.

Lidé ji používají ke zmírnění zdravotních potíží, jako jsou bolesti svalů a stres. Je také cenově dostupná, snadno se používá a při vhodném použití je neškodná.

Následuje ucelený přehled o epsomské soli, včetně jejích výhod, použití a vedlejších účinků.

Co je epsomská sůl?

Epsomská sůl je známá také jako síran hořečnatý. Je to chemická sloučenina složená z hořčíku, síry a kyslíku.

Navzdory svému názvu je epsomská sůl zcela jiná sloučenina než kuchyňská sůl. S největší pravděpodobností byla označena jako "sůl" kvůli své chemické struktuře.

Vzhledově se podobá kuchyňské soli a často se rozpouští ve vanách, proto ji můžete znát také jako "koupelovou sůl". I když vypadá podobně jako kuchyňská sůl, její chuť je výrazně odlišná. Epsomská sůl je poměrně hořká a nechutná.

Někteří lidé ji přesto konzumují tak, že sůl rozpustí ve vodě a vypijí ji. Vzhledem k její chuti ji však pravděpodobně nechcete přidávat do jídla.

Již stovky let se tato sůl používá k léčbě onemocnění, jako jsou elektrolytové abnormality, zácpa a eklampsie. Bohužel její účinky na mnoho dalších onemocnění nejsou dobře prozkoumány (1).

Většina uváděných účinků epsomské soli se připisuje hořčíku, minerálu, kterého mnoho lidí nemá dostatek (2).

Shrnutí:

  • Epsomská sůl - jinak známá jako koupelová sůl nebo síran hořečnatý - je minerální sloučenina, o které se věří, že má mnoho zdravotních výhod.

Jak funguje epsomská sůl?

Když se epsomská sůl rozpustí ve vodě, uvolní se z ní ionty hořčíku a síranu.

Podstatou je, že tyto částice se mohou vstřebávat kůží a dodávat vám hořčík a sírany - které slouží důležitým tělesným funkcím.

Navzdory opačným tvrzením neexistují žádné dobré důkazy o tom, že by se hořčík nebo sírany vstřebávaly do vašeho těla přes kůži (3).

Přesto se epsomská sůl nejčastěji používá do koupelí, kde se jednoduše rozpustí ve vodě na koupání.

Lze ji také aplikovat na pokožku jako kosmetický přípravek nebo užívat ústy jako projímadlo či doplněk hořčíku. Kvůli svým projímavým účinkům však nemusí být ideální volbou jako doplněk hořčíku, pokud je vaším cílem předcházet jeho nedostatku (4).

Shrnutí:

  • Epsomská sůl se rozpouští ve vodě a lze ji přidávat do koupelí nebo používat jako kosmetický přípravek. Neexistují však žádné důkazy o tom, že by vaše tělo dokázalo její minerály vstřebat přes kůži.

Uváděné zdravotní účinky a použití epsomské soli

Mnoho lidí, včetně některých zdravotníků, tvrdí, že epsomská sůl je léčivá, a používají ji jako alternativní léčbu několika onemocnění.

Poskytuje hořčík

Hořčík je čtvrtým nejrozšířenějším minerálem v těle, který se podílí na více než 300 biochemických reakcích, které prospívají srdci a nervovému systému (5).

Přesto mnoho lidí nepřijímá dostatečné množství hořčíku (2).

Síran hořečnatý lze používat jako doplněk hořčíku, někteří lidé však tvrdí, že hořčík se může lépe vstřebávat prostřednictvím koupelí s epsomskou solí než při užívání ústy.

Toto tvrzení však není založeno na žádných dostupných důkazech a výzkumy ukazují, že síran hořečnatý se vstřebává velmi špatně, a to i při perorálním užívání (6).

Zastánci této teorie poukazují na nepublikovanou studii na 19 zdravých lidech. Vědci tvrdili, že všichni účastníci kromě tří vykazovali vyšší hladinu hořčíku v krvi po namočení do koupele v epsomské soli.

Nebyly však provedeny žádné statistické testy a ve studii chyběla kontrolní skupina (7).

Účinky koupelí s epsomskou solí na hladinu hořčíku v krvi hodnotily i některé další studie, které však přinesly rozporuplné výsledky a jejich kvalita je sporná (3).

I když je tedy možné, že se hořčík vstřebává kůží, je zapotřebí provést více rozsáhlých a kvalitních studií (3).

Podporuje spánek a snižuje stres

Dostatečná hladina hořčíku je nezbytná pro spánek a zvládání stresu, pravděpodobně proto, že hořčík pomáhá mozku produkovat neurotransmitery, které navozují spánek a snižují stres (8, 9).

Nízká hladina hořčíku může negativně ovlivňovat kvalitu spánku a stres. Někteří lidé tvrdí, že koupele v epsomské soli mohou tyto problémy zvrátit, protože umožňují tělu vstřebávat hořčík prostřednictvím kůže. 

Je také možné, že uklidňující účinky koupelí s epsomskou solí jsou jednoduše způsobeny uvolněním při horké koupeli.

Pomáhá při zácpě

Hořčík se často používá k léčbě zácpy.

Předpokládá se, že je užitečný, protože vtahuje vodu do tlustého střeva, což podporuje pohyb střev (10).

Nejčastěji se hořčík pro zmírnění zácpy užívá ústy ve formě citrátu hořečnatého, hydroxidu hořečnatého nebo oxidu hořečnatého (11).

Účinné může být také užívání epsomské soli, i když není tak dobře prozkoumaná jako ostatní formy. Nicméně je schválená jako projímadlo (4, 12).

Měli byste také vědět, že konzumace epsomské soli může vyvolat nepříjemné vedlejší účinky, jako je nadýmání a tekutá stolice (13).

Měla by se používat pouze příležitostně jako projímadlo, nikoliv pro dlouhodobou úlevu.

Výkonnost při cvičení a regenerace

Někteří lidé tvrdí, že užívání koupelí s epsomskou solí může snížit bolestivost svalů a zmírnit křeče - což jsou oba důležité faktory pro výkon při cvičení a regeneraci.

Je dobře známo, že dostatečná hladina hořčíku je při cvičení užitečná, protože hořčík pomáhá zvyšovat dostupnost glukózy v krvi, svalech a mozku a zároveň snižuje hromadění kyseliny mléčné ve svalech (14).

I když relaxace v horké koupeli může pomoci zklidnit bolavé svaly, neexistují žádné kvalitní důkazy o tom, že lidé vstřebávají hořčík z vody ve vaně prostřednictvím kůže (3).

Na druhou stranu perorální doplňky stravy mohou účinně odvrátit nedostatek nebo nedostatečnost hořčíku.

Sportovci jsou náchylní k nízkým hladinám hořčíku, proto jim zdravotníci často doporučují užívat doplňky stravy s hořčíkem, aby si zajistili jeho optimální hladinu (15).

Zatímco hořčík je pro cvičení jednoznačně důležitý, použití soli do koupele ke zlepšení kondice není dobře prozkoumáno.

Snížení bolesti a otoků

Dalším častým tvrzením je, že epsomská sůl pomáhá snižovat bolest a otoky.

Mnoho lidí uvádí, že užívání koupelí s epsomskou solí zlepšuje příznaky fibromyalgie a artritidy.

Opět se má za to, že za tyto účinky je zodpovědný hořčík, protože mnoho lidí s fibromyalgií a artritidou má tohoto minerálu nedostatek (16, 17).

Jedna studie z roku 2015 u 15 žen s fibromyalgií dospěla k závěru, že aplikace chloridu hořečnatého na kůži může být prospěšná pro zmírnění příznaků (18).

Tato studie však byla založena na dotaznících a chyběla v ní kontrolní skupina. Její výsledky je třeba brát s rezervou.

Shrnutí:

  • Většina údajných přínosů epsomské soli do koupele je neoficiální. Na druhou stranu perorální doplňky stravy s hořčíkem mohou prospívat spánku, stresu, trávení, cvičení a bolesti u lidí, kteří ho mají nedostatek.

Bezpečnost a nežádoucí účinky epsomské soli

Přestože je epsomská sůl obecně bezpečná, při jejím perorálním užívání se může objevit několik negativních účinků.

Především síran hořečnatý může mít projímavý účinek. Jeho konzumace může mít za následek průjem, nadýmání nebo žaludeční nevolnost (4, 13).

Pokud ji používáte jako projímadlo, nezapomeňte pít hodně vody, což může snížit zažívací potíže. Kromě toho nikdy neužívejte větší než doporučené dávky bez předchozí konzultace s odborníkem.

V extrémních případech může předávkování hořčíkem vést k srdečním potížím, změně psychického stavu a smrti. To je nepravděpodobné, pokud ho užíváte v přiměřeném množství doporučeném lékařem nebo uvedeném na obalu (19, 20).

Pokud se u vás objeví příznaky alergické reakce nebo jiné závažné nežádoucí účinky, kontaktujte lékaře.

Shrnutí:

  • Epsomská sůl může při užívání ústy vyvolat nežádoucí účinky. Těm můžete předejít správným užíváním a konzultací s odborníkem před zvýšením dávky.

Jak používat epsomskou sůl

Následuje několik nejběžnějších způsobů použití epsomské soli.

Koupel

Nejběžnějším použitím je užívání tzv. koupele v epsomské soli. K tomu přidejte do vody ve vaně standardní velikosti 2 šálky nebo asi 475 gramů epsomské soli a namočte své tělo alespoň na 15 minut.

Epsomskou sůl můžete také dát pod tekoucí vodu, pokud chcete, aby se rychleji rozpustila.

Horké koupele mohou být relaxační, v současné době však neexistují žádné dobré důkazy o prospěšnosti samotné koupele v epsomské soli.

Krása

Epsomskou sůl lze používat jako kosmetický přípravek na pleť a vlasy. Chcete-li ji použít jako exfoliační prostředek, stačí si ji dát do dlaně, navlhčit ji a vmasírovat do pokožky.

Někteří lidé tvrdí, že je užitečným doplňkem k mytí obličeje, protože může pomoci vyčistit póry.

Stačí pouhá 1/2 čajové lžičky, což je 2,5 g. Jednoduše ji smíchejte s vlastním čisticím krémem a vmasírujte do pokožky.

Může se také přidávat do kondicionéru a může pomoci dodat vlasům jejich objem. Pro dosažení tohoto efektu zkombinujte stejný díl kondicionéru a epsomské soli. Směs vmasírujte do vlasů, nechte 20 minut působit a poté opláchněte.

Tato použití jsou zcela neoficiální a nepodložená žádnými studiemi. Nezapomeňte, že na každého působí jinak a že se u vás nemusí projevit uváděné účinky.

Projímadlo

Epsomskou sůl lze užívat ústy jako doplněk hořčíku nebo jako projímadlo.

Ačkoli neexistují žádné oficiální pokyny, kolik byste měli užívat, mnoho značek doporučuje užívat maximálně 2-6 lžiček (10-30 g) denně rozpuštěných ve vodě pro dospělé nebo přibližně 1-2 lžičky (5-10 g) pro děti.

Pokud potřebujete individuálnější dávkování nebo chcete zvýšit dávku na vyšší, než je uvedeno na obalu, poraďte se s odborníkem.

Pokud nemáte souhlas lékaře, nikdy nepožívejte více, než je horní hranice příjmu uvedená na obalu. Užití většího množství, než potřebujete, by mohlo vést k otravě síranem hořečnatým.

Pokud chcete začít užívat epsomskou sůl ústy, začněte pomalu a dávku postupně zvyšujte podle potřeby.

Nezapomeňte, že potřeba hořčíku je u každého jiná. Můžete potřebovat více nebo méně než doporučenou dávku v závislosti na tom, jak vaše tělo reaguje a k čemu přesně ho používáte.

Při konzumaci epsomské soli navíc dbejte na to, abyste používali čistou epsomskou sůl, která neobsahuje žádné přidané vůně ani barviva.

Shrnutí:

  • Epsomskou sůl lze rozpouštět v koupelích a používat jako kosmetický přípravek. Lze ji také konzumovat s vodou jako doplněk hořčíku nebo projímadlo.

Závěr

Epsomská sůl může být užitečná pro zmírnění zácpy, pokud se užívá jako doplněk stravy. Lze ji také použít jako kosmetický přípravek nebo koupelovou sůl.

Neexistuje mnoho důkazů, které by potvrzovaly všechny její uváděné přínosy. Její pozitivní účinky jsou v tuto chvíli převážně neoficiální a je třeba provést další výzkum jejích účinků.

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           BŘEZEN 2024 -31 článků

           DUBEN 2024 - 23 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

  • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
  • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

  • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života