Co může negativně ovlivňovat ekzém a jak se tomu vyhnout

 
Ing. Zdeněk Rozehnal
 

Ekzém způsobuje zarudnutí, svědění, suchost a zánět kůže. Zatímco příčina ekzémů není zcela známá, identifikování a vyhýbání se jeho potenciálním spouštěčům je jedním ze způsobů, jak udržet čistou a zdravou pokožku.

Mírný až střední ekzém může dobře reagovat na volně prodejné lokální krémy. Pokud trpíte závažným ekzémem, možná budete muset přijmout další opatření, která omezí negativní vliv spouštěčů.

Podívejte se na nejznámější spouštěče a jak se jim vyhnout.

Potraviny

Některé potraviny mohou ekzém zhoršovat. Po konzumaci potravin a přísad, které jsou zánětlivé, se může objevit vzplanutí. Sem patří především cukr, rafinované uhlohydráty, lepek, červená masa a mléko.

Pokud máte alergii na potraviny, je jeden způsob, jak určit potraviny, které mohou zhoršovat vaše příznaky. Zapište si vše, co jíte a pijete několik týdnů. Pak si poznamenejte dny, kdy se Váš ekzém zhoršuje. Na základě toho vyřaďte konkrétní  potraviny.

Pokud se například po konzumaci mléka objeví vzplanutí ekzému, nekonzumujte po dobu několika dnů nebo týdnů mléčné výrobky. Pokud se Váš ekzém zlepší, pomalu obnovte mléko zpět do své stravy.

Pokud se příznaky vrátí, mléko je pravděpodobně spouštěčem vašeho ekzému. Odstranění těchto potravin z vaší stravy by mohlo podpořit zdravější pleť. Pokud si myslíte, že můžete být alergičtí na určité složky potravy, sdělte to svému lékaři. Může vás odeslat na testy.

Studený vzduch

Nižší teploty mohou způsobit u některých lidí zhoršení ekzému. Chladné počasí a suchý vzduch často jdou ruku v ruce. Také příliš mnoho suchého vzduchu může vaši kůži zbavit přirozené vlhkosti. Suchost často vede ke svědění, k poškrábání a zánětu.

Pro ochranu pokožky aplikujte hydratační krém alespoň dvakrát denně a použijte zvlhčovač vzduchu ve vaší domácnosti.

Horké počasí

Horké počasí může také dráždit ekzém. Zvýšené pocení může vést k svědění kůže.

Zabraňte přehřátí, abyste omezili pocení. Také pijte přiměřeně tekutiny. Vhodný je nápoj z tibetských krystalů. Použijte omezeně i ventilátor. Můžete si v domácnosti nechat nainstalovat klimatizační jednotku.

Vystavení vodě

Dlouhodobý kontakt kůže s vodou je další spoušť ekzému. Voda může způsobit suchou pokožku, což může vést k přetrvávajícímu svědění.   Chlór   ve vodě je nežádoucí.

Aplikujte hydratační krém na kůži po koupání nebo plavání, aby se omezilo vysychání kůže.

Stres a úzkost

Emoční stres přímo nezpůsobuje ekzémy, ale může vyvolat příznaky.

Tělo uvolňuje při stresu hormon zvaný kortizol. Ve velkých dávkách, jako například při chronickém a pokračujícím stresu, zvyšuje kortizol zánět v celém těle. To může vést k zánětu kůže a ekzému.

Hluboké dýchání, meditace, dostatek odpočinku a pravidelné cvičení jsou klíčem k zvládání stresových situací. Schopnost snížit stres může udržet váš ekzém v klidu.

Máte-li potíže s ovládáním úzkosti nebo stresu, zvažte aplikaci např. ašvagandy,  korejského ženšenu  a rdesna mnohokvětého.

Prací prostředky

Prací prostředky mohou vést k problémům u lidí s citlivou pokožkou. Mnoho detergentů obsahuje chemikálie a vůně, které dráždí kůži, způsobují vysušení kůže, svědění a zarudnutí.

Pokud jste přesvědčeni, že se ekzém po výměně prádla zhoršuje, přejděte na prací prostředek bez vůně, který je bezpečnější pro citlivou pokožku. Nicméně nejlepší varianta je použit - prací prášek s mýdlovým základem - JELEN.

Na chemické vůně si dávejte pozor, zvláště u toaletního papíru! A aviváže, to je zvláštní kapitola - ZDE.

Vonné produkty

Podobně jako prací prostředky, i vonné přípravky, které aplikujete na tělo, mohou také zhoršit ekzém. Někteří lidé s ekzémem mají také kontaktní dermatitidu, která se objevuje po kontaktu s látkou. Vonná mýdla, pleťové vody, parfémy, sprchové gely a další přípravky osobní péče mohou dráždit pokožku a vyvolat svědivost.

Zaměřte se na hypoalergenní  tělové přípravky bez vůně. Po aplikaci nového produktu pečlivě sledujte své příznaky. Pokud se Vaše příznaky zhorší, přestaňte přípravek používat.

Tkaniny

Někdy to není mycí prostředek ani vonný přípravek, který způsobuje propuknutí ekzému, ale spíše tkaniny, které nosíte. Můžete být citliví na materiály jako polyester nebo vlna, které mohou vyvolat svědění a zarudnutí.

Vyvarujte se nošení jakéhokoliv oblečení, které by mohlo zhoršit Váš stav, nebo pod oděvem noste další vrstvu, která ochrání vaši pokožku.

Alergeny ve vzduchu

Alergeny ve vzduchu, jako jsou roztoče, pyl, domácí mazlíček a plísně, mohou být spouštěči ekzémů.

Udržujte svoje domácí prostředí s co nejmenším množstvím prachu, plísní… Velice vhodná je taková čistička vzduchu, která alergeny, prach… zachycuje a prach i klustruje.

Pravidelně vyměňujte ložní prádlo alespoň jednou týdně. Můžete také používat jedlou sodu a koloidní stříbro pro ošetřování lůžkovin. Zvažte také nahrazení koberců omyvatelnými podlahami.

Zeptejte se svého lékaře na vhodnost antihistaminik, která by vám mohly omezit vaše nechtěné příznaky.

Cvičení

Náročné cvičení by mohlo vést k nechtěnému pocení, což by mělo za následek zhoršení příznaků ekzému.

Pokud máte po cvičení projevy na kůži, snižte intenzitu tréninku nebo si vyberte chladnější denní dobu pro sportování. Řešením je cvičení v letním období v časných ranních hodinách, případně použít přiměřeně ventilátor. Ale pozor na vysoušení pokožky.

Infekce kůže

Pokud není ekzém léčen, může dojít k poškození kůže a vystavení se riziku infekcí. Současně může následovat vývoj houbové, virové nebo bakteriální infekce kůže, což vyvolá ekzémové vzplanutí.

Pokud si všimnete jakýchkoli změn na kůži, vyhledejte lékaře. Možná budete potřebovat antibakteriální nebo antifungální léky pro boj s infekcí a tím zmírnit příznaky ekzému.

Hormonální změny

Hormonální změny mohou také ovlivnit váš ekzém. To je způsobeno poklesem estrogenu, který se může objevit během menopauzy a těhotenství, a před menstruačním cyklem.

Tento pokles způsobuje, že kůže ztrácí vodu, což narušuje její schopnost udržet vlhkost. To může vést ke zhoršení ekzému.

Poraďte se se svým lékařem o možných způsobech regulace hormonů. Také se snažte během této doby zvlhčovat kůži více než obvykle.

Závěr

Léčba ekzému nezahrnuje pouze použití krémů a léků. Zahrnuje také povědomí o vašich potenciálních spouštěčích.

Sledujte se, abyste zjistili, co by mohlo zhoršovat vaše příznaky. Poté podnikněte nezbytné kroky ke snížení škodících vlivů. Postupně se objeví zákonitě zlepšení příznaků.

 

 

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Více úžasný:

MUDr. Henry Bieler

Cílem medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!
 

220+ zkušeností

s DUANWOOD REISHI ZDE

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK

127+ ZKUŠENOSTÍ

ZDE

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

100% Sibiřská Čaga
Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

 

 

JAREK NOHAVICA

ZADEK JAK ŽOK

A přece nakonec - ÚSPĚŠNÁ LÉČBA

 

Jak platné v roce 2020