5 imunitu posilujících účinků extraktů z houby Coriolus versicolor

- Pixabay

Barbora Nová

Coriolus versicolor je léčivá houba plná antioxidantů a dalších látek. Důkazy ukazují, že pomáhá posilovat imunitní systém, udržovat zdravé střevní bakterie a podporovat léčbu více druhů rakoviny.

Léčivé houby jsou druhy hub, které obsahují sloučeniny známé jako zdraví prospěšné.

Přestože existuje nepřeberné množství hub s léčivými účinky, jednou z nejznámějších je Trametes versicolor, známý také jako Coriolus versicolor, česky Outkovka pestrá.

Trametes versicolor, kterému se pro jeho nápadné zbarvení běžně říká krůtí ocas, se po staletí používá po celém světě k léčbě různých onemocnění.

Nejpůsobivější vlastností houby Coriolus je její schopnost posilovat zdraví imunitního systému.

Následuje 5 zásadních charakteristik houby Coriolus versicolor na posílení imunity.

1. Coriolus versicolor je nabitý antioxidanty

Antioxidanty jsou sloučeniny, které pomáhají potlačovat nebo snižovat poškození způsobené oxidačním stresem.

Oxidační stres vzniká v důsledku nerovnováhy mezi antioxidanty a nestabilními molekulami známými jako volné radikály. To může mít za následek poškození buněk a chronický zánět (1).

Tato nerovnováha je také spojena se zvýšeným rizikem vzniku zdravotních potíží, jako jsou některé druhy rakoviny a srdeční choroby (2, 3).

Naštěstí konzumace potravin bohatých na antioxidanty nebo doplňování těchto účinných látek může snížit oxidační stres a zánět.

Coriolus versicolor obsahuje působivé množství antioxidantů, včetně fenolů a flavonoidů (4).

V jedné studii bylo ve vzorku extraktu z Coriolusu zjištěno více než 35 různých fenolových sloučenin a flavonoidní antioxidanty quercetin a baicalein (5).

Fenolové a flavonoidní antioxidanty podporují zdraví imunitního systému tím, že snižují zánět a stimulují uvolňování ochranných látek (6).

Bylo například prokázáno, že quercetin podporuje uvolňování imunoprotektivních proteinů, jako je interferon-y, a zároveň inhibuje uvolňování prozánětlivých enzymů cyklooxygenázy (COX) a lipoxygenázy (LOX) (7).

Shrnutí:

 • Coriolus versicolor obsahuje širokou škálu fenolových a flavonoidních antioxidantů, které pomáhají podporovat zdraví imunitního systému tím, že snižují zánět a stimulují uvolňování ochranných látek.

2. Coriolus versicolor obsahuje polysacharopeptidy posilující imunitní systém

Coriolus obsahuje také polysacharpeptidy, což jsou polysacharidy (sacharidy) vázané na bílkoviny.

Krestin (PSK) a polysacharidový peptid (PSP) jsou dva typy polysacharidových peptidů, které se nacházejí v Coriolusu (8).

Podporují imunitní odpověď aktivací i inhibicí specifických typů imunitních buněk a potlačením zánětu.

Laboratorní studie například prokázaly, že PSP zvyšuje počet monocytů, což jsou typy bílých krvinek, které bojují proti infekcím a posilují imunitu (9).

PSK stimuluje dendritické buňky, které podporují imunitu vůči toxinům a regulují imunitní odpověď. Kromě toho PSK aktivuje přirozené zabíječské buňky, typ bílých krvinek, které pomáhají chránit před patogeny a rakovinnými nádory (10).

Díky své schopnosti přirozeně posilovat imunitní systém se PSP a PSK v zemích, jako je Japonsko a Čína, běžně používají jako protinádorové látky ve spojení s chirurgickým zákrokem, chemoterapií, ozařováním nebo kombinací těchto léčebných postupů (11).

Shrnutí:

 • PSK a PSP jsou účinné polysacharpeptidy obsažené v houbách z krocaního ocasu, které posílují zdraví vašeho imunitního systému.

3. Coriolus versicolor zlepšuje imunitní funkce u lidí s některými druhy rakoviny

Výzkum prokázal, že extrakty z houby Coriolus versicolor mohou mít protinádorové vlastnosti, o nichž se předpokládá, že souvisejí s jejich účinky na posílení imunity.

Jedna studie zjistila, že PSK, polysacharpeptid obsažený v houbě Coriolus, inhibuje růst a šíření lidských buněk rakoviny tlustého střeva (12).

A co víc, určitý typ polysacharidu, který se nachází v houbě a nazývá se Coriolus versicolor glucan (CVG), může potlačovat některé nádory.

Studie na myších s nádorem zjistila, že léčba extraktem 100 a 200 mg na kilogram tělesné hmotnosti CVG extrahovaného z hub z Coriolus versicolor denně významně snížila velikost nádoru (13).

Vědci tento vývoj přičítají zvýšené imunitní odpovědi (13).

Systematický přehled a metaanalýza také zjistily, že PSK z Coriolusu může zlepšit míru přežití u lidí s kolorektálním nebo střevním karcinomem, i v kombinaci s chemoterapií (14). 

Shrnutí:

 • Coriolus versicolor obsahuje složky jako PSK a CVG, které mohou potlačovat růst některých typů rakoviny.

4. Coriolus versicilor může zlepšit zdraví střev

Udržování zdravé rovnováhy prospěšných bakterií ve střevech je zásadní pro udržení silného imunitního systému.

Vaše střevní bakterie interagují s imunitními buňkami a přímo ovlivňují vaši imunitní odpověď (15).

Coriolus obsahuje prebiotika, která pomáhají tyto užitečné bakterie vyživovat. Vědecké studie zjistily, že léčba Coriolusem může mít podobně pozitivní vliv na střevní mikrobiom jako léčba prebiotickými doplňky stravy (16).

Laboratorní studie například zjistila, že extrakt z Coriolusu upravil složení střevních bakterií tím, že zvýšil populace prospěšných bakterií, jako jsou Bifidobacterium a Lactobacillus, a zároveň snížil počet potenciálně škodlivých bakterií, jako jsou Clostridium a Staphylococcus (17).

Zdravé množství bakterií Lactobacillus a Bifidobacterium je spojováno se zlepšením střevních příznaků, jako je průjem, posílením imunitního systému, snížením hladiny cholesterolu, snížením rizika více druhů rakoviny a zlepšením trávení (18).

Shrnutí:

 • Houba Coriolus versicilor může pozitivně ovlivňovat rovnováhu střevních bakterií tím, že zvyšuje růst prospěšných bakterií a zároveň potlačuje škodlivé druhy.

5. Další přínosy houby Coriolus versicolor

Kromě výše uvedených přínosů může houba Coriolus versicolor podporovat zdraví i dalšími způsoby:

 • S tudie provedená na 91 ženách s infekcí lidským papilomavirem (HPV) zjistila, že 84,9 % žen léčených vaginálním gelem na bázi Coriolusu versicolor mělo 6 měsíců po léčbě normální stěr z papily a kolposkopický nález. Ve srovnání s 64,5 % těch, které gel nepoužívaly. Kromě toho bylo 59,6 % léčených žen zcela zbaveno viru ve srovnání se 41,9 % žen, které gel nepoužily (19).
 • Má antibakteriální vlastnosti: Ve studii na zkumavce potlačil extrakt z Coriolusu versicolor růst bakterií Staphylococcus aureus a Salmonella enterica, které mohou způsobovat onemocnění a infekce (20).
 • Zlepšuje sportovní výkon: Studie na myších ukázala, že extrakt z Coriolusu versicolor zlepšil výkon při cvičení a snížil markery únavy. U myší, kterým byl podáván extrakt z Coriolusu, byla navíc zjištěna nižší hladina cukru v krvi v klidu i po pohybu (21).
 • Zlepšuje inzulinovou rezistenci: Studie na potkanech s cukrovkou 2. typu prokázala, že extrakt z Coriolusu versicolor významně snížil hladinu cukru v krvi a zle pšil inzulinovou rezistenci (22).

Výzkumy houby Coriolus versicolor probíhají a v blízké budoucnosti mohou být objeveny další přínosy této léčivé houby.

Shrnutí:

 • Houba Coriouls versicolor zlepšuje inzulinovou rezistenci, pomáhá v boji proti patogenním bakteriím, snižuje záněty, léčé HPV a zvyšuje výkonnost při cvičení.

Je houba Coriolus versicolor bezpečná?

Houba Coriolus je považována za bezpečnou, ve vědeckých studiích bylo zaznamenáno jen málo vedlejších účinků.

Někteří lidé mohou při užívání houby Coriolus versicolor pociťovat zažívací příznaky, jako je plynatost, nadýmání a tmavá stolice.

Při užívání jako léčba rakoviny spolu s chemoterapií byly hlášeny nežádoucí účinky včetně nevolnosti, zvracení a ztráty chuti k jídlu (23).

Není však jasné, zda tyto nežádoucí účinky souvisely s houbou Coriolus nebo s používanou konvenční léčbou rakoviny (24).

Dalším možným nežádoucím účinkem konzumace houby Coriolus je ztmavnutí nehtů (25).

Shrnutí:

 • Extrakt z houby Coriolus versicolor může mít nežádoucí účinky, jako je průjem, plynatost, tmavé nehty a zvracení. Předpokládá se, že spíše souvisí s používanou konvenční léčbou rakoviny.

Závěr

Coriolus versicolor je léčivá houba s působivou řadou přínosů, která obsahuje řadu silných antioxidantů a dalších sloučenin, které mohou pomoci posílit imunitní systém a dokonce pomoci v boji proti více druhům rakoviny.

Coriolus může navíc zlepšit rovnováhu střevních bakterií, což může pozitivně ovlivnit vaši imunitu.

Díky všem svým vlastnostem, které posilují imunitu, není divu, že je extrakt z houby Coriolus versicolor oblíbenou přírodní léčbou na podporu zdraví.

---------------------------

"Četné experimenty na zvířatech a klinické studie u lidí ukázaly, že účinnými látkami, které mají schopnost normalizovat sníženou imunitu jsou polysacharidy, především b-1,3/1,6-d glukan.

Glukan byl izolován a v následujících klinických studiích vykazoval značnou stimulační schopnost u onemocnění, která dlouhou dobu nemohla být zvládnuta jinými metodami."

- prof. Palisa V., DrSc., významný český onkolog

---------------------------

Makrofág (největší bílá krvinka) posílený glukanem pod mikroskopem v akci

Sloučenina z Coriolusu versicolor je 100% úspěšná proti kmenovým buňkám rakoviny prostaty

Ethan A. Huff

V Austrálii byl proveden výzkum, který prokázal, že sloučenina s názvem polysaccharopeptide (PSP), která pochází z houby Outkovky pestré (Coriolus versicolor, Turkey Tail)

je 100% úspěšná proti kmenovým buňkám rakoviny prostaty a potlačuje vytváření tumorů

Výsledky výzkumu byly publikovány v online magazínu PLoS ONE a jako první dokládají, že přírodní substance je spolehlivě účinná při jakémkoliv experimentu.


Dr. Patrick Ling

V rámci studie, kterou řídil Dr. Patrick Ling z The Australian Prostate Cancer Research Centre in Queensland, byly po dobu 20 týdnů pozorovány dvě skupiny myší s rakovinou prostaty. Skupina, které byl podáván PSP, zůstala bez jakýchkoliv nádorů, zatímco v kontrolní skupině se hromadně vyskytly tumory na prostatě.

„Naše zjištění jsou velmi významná,“ sdělil Dr. Ling. „Chtěli jsme v prvé řadě prokázat, že PSP může zastavit růst nádorů prostaty. V minulosti byly jiné zkoumané prostředky účinné maximálně ze 70%,

ale my jsme se díky látce PSP stali svědky 100% účinnosti.“

Houba outkovka pestrá se přirozeně vyskytuje v lesích po celém světě a je díky svým léčivým vlastnostem často studována. Už dlouho bývá používána proti rakovině především v Číně a Japonsku. Kromě toho se zde využívá její působení antimikrobiální, proti malárii nebo při posilování imunity. Mimo sloučeniny PSP totiž tato houba obsahuje i další účinné látky, jako jsou například beta-glukan-proteiny, polysacharidy K (PSK) nebo deriváty ergosterolu.

Naše zjištění jsou dokladem toho, že PSP by mohl být právem považován i za preventivní prostředek proti rakovině prostaty. Působí zřejmě tím, že se zaměřuje na rakovinné kmenové buňky,“ dodal dr. Ling.

Originál: https://www.naturalnews.com/032574_Turkey_Tail_cancer.html

Imunostimulační a protinádorový účinek extraktů z Reishi a Coriolusu na úrovni klinických studií a stav jejich zavedení do praxe

Neuwirthová J., Gál B., Urbánková P., Smilek P. - Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku LF UK a FN sv. Anny v Brně

Souhrn

Východiska:

Houby  Reishi  a  Coriolus  se  dlouhodobě  užívají  v  Asii  k  léčbě  různých  onemocnění,  především respiračních infekcí, plicních onemocnění a v posledních letech navíc i k léčbě nádorů. Za jejich hlavní bio aktivní komponenty se považují polysacharidy a triterpeny. Preklinické i klinické studie  na  lidech  u nich  prokázaly  jak  imunomodulační,  tak  přímý  protinádorový  účinek.  Extrakty  z těchto hub jsou proto v Asii užívány v období po onkologické léčbě anebo i během ní v kombinaci s chemoterapií a radioterapií. Extrakty z Coriolusu jsou již přes 30 let oficiálně schváleny v Japonsku  a  Číně  jako  účinný  a  současně netoxický  imunostimulační  doplněk  léčby,  podávaný  zejména  adjuvantně  po  operaci nádorových  onemocnění

Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů

- část článku z žurnálu "Klinická onkologie"

Vedle  Reishi  je  v  onkologických  studiích  dokonce  ještě  více  sledována  podobná  asijská  dřevokazná  houba,  u  nás  známá  jako  Coriolus,  latinsky  Coriolus  versicolor  anebo Trametes  versicolor. Označována je také názvem Yun Zhi v  Číně  anebo  Kawaratake  v  Japonsku.  V  českém  překladu  je  známa  jako  Outkovka  pestrá.  Přestože  v  posledních  letech přibylo mnoho studií vč. klinických podporujících  přínos  extraktů  z  Coriolusu  pro  onkologické  pacienty,  a  v  asijských  zemích  jsou  dokonce  lékaři  oficiálně  schváleny  a  používány,  u  nás  zatím nejsou zaregistrovány ani jako doplněk stravy. Z toho důvodu zůstává prodej  Coriolusu  v  ČR  stále  ještě  legislativně  složitější. V  Číně  je  Coriolus  využíván  jako  imunoterapeutikum  zejména  v  onkologických  indikacích,  ale  i  při  léčbě  hepatopatie,  hyperlipidemie,  chronické  bronchitidy a některých jiných onemocnění  [38]. 

Extrakty  z  mycelia  této  houby  jsou  asijskými  studiemi  prezentované  jako  netoxická  a  účinná  léčba  s  pouze  minimem  nežádoucích  účinků.  Od  70.  let, tedy více než 30 let, jsou proto v Číně i  Japonsku  standardně  používány  lékaři  v kombinaci s chemoterapií a radioterapií  anebo  v  následné  léčbě  onkologických pacientů [39]. V  Japonsku  proběhlo  v  roce  1976  na  základě  předchozích  klinických  studií  a  zkušeností  oficiální  schválení  polysacharidu z Coriolu jako součásti léčby karcinomů trávicí soustavy, plic a prsu.

Jeho klinické používání je následně datováno od  roku  1977  a  po  dalším  zhodnocení  v roce 1989 byly indikace navíc rozšířeny o  adjuvantní  léčbu  pacientů  po  resekci  karcinomů  žaludku  anebo  kolorekta,  u  kterých  kombinace  extraktu  z  Coriolu  s pooperační chemoterapií prokazatelně prodlužuje přežití [40]. Coriolus  obsahuje  mnoho  složek  vč.  betaglukanů,  podobně  jako  Reishi.  Polysacharid  K  (PSK)  neboli  krestin  extrahovaný z Coriolu se v Japonsku považuje za účinný a bezpečný produkt běžně užívaný  během  léčby  nádorů.  Nežádoucí  účinky  jsou  u  něj  zaznamenávány  jen  zřídka.  Polysacharidový  peptid  (PSP)  je  dalším  specifi  ckým  extraktem  z  Coriolusu, produkovaným  zase  v  Číně.  PSK  a  PSP  jsou sobě podobné bio aktivní látky [41].V  klinických  studiích  prokázal  PSK  schopnost imunostimulace skrze zvýšení aktivity  T  lymfocytů,  NK  buněk,  sekrece  interleukinu 2 a IFN-.

U 20 pacientů po kurativním  odstranění  karcinomu  žaludku  ve  III.  stadiu  onemocnění  byla  provedena  pooperační  randomizace  do  skupiny se samotnou chemoterapií a do skupiny  s  chemoterapií  spolu  s  přidáním PSK. Po 5 týdnech pooperační léčby byla v krevním séru pacientů s PSK signifikantně  nižší  chemoterapií  indukovaná  apoptóza  T  lymfocytů.  Naopak  pokud  byli  pacienti  pouze  na  chemoterapii,  došlo  k  vyššímu  stupni  imunosuprese.  Závěrem  této  studie  z  roku  2008  proto  bylo, že PSK z Coriolu dokáže snížit nežádoucí  účinek  reaktivního  oslabení  imunity vyvolaného chemoterapií [42].

V roce 2010 pak jiní autoři v podobně koncipované  randomizované  klinické  studii přidali PSK k adjuvantní chemoterapii 21 pacientům po resekci karcinomu žaludku stadií II–III a srovnali ji s chemoterapií  samotnou.  Začátek  podávání  byl  načasován  2  týdny  po  operaci.  Při  pro-dlouženém  podávání  3  000  mg  PSK  denně  po  dobu  alespoň  1  roku  byly  zaznamenány  významné  rozdíly  v  přežití.  U pacientů s přidáním PSK jako následné léčby přežívalo po 3 letech 62 %, kdežto v  kontrolní  skupině  při  chemoterapii  bez  další  následné  léčby  pouze  12  %.  V  subanalýze  N2  uzlinových  metastáz  bylo 3leté přežití ve skupině s PSK 75 % oproti  0  %  v  kontrolní  skupině.  Navíc  bylo v souladu i s jinými studiemi v krevním séru pacientů vlivem PSK prokázáno snížení stupně imunosuprese, která provází onkologická onemocnění [43].

Japonská  studie  publikovaná  v  časopise Lancet v roce 1994 zahrnovala větší skupinu  262  pacientů  po  chirurgickém  odstranění  karcinomu  žaludku,  kterým  byla  v  rámci  adjuvantní  léčby  po  operaci  podávána  buďto  chemoterapie  samotná,  anebo  tatáž  chemoterapie  s  přidáním  PSK  v  denní  dávce  3  000  mg.  Pacienti  byli  monitorováni  5–7  let.  Výsledky byly podobné, pacienti po přidání PSK přežívali déle a navíc bylo prokázáno méně  návratů  onemocnění.  Statisticky  signifikantně  se  vlivem  PSK  prodloužilo  5leté období bez příznaků recidivy onemocnění  na  71  %  oproti  59  %  kontrolní  skupiny  a  5leté  celkové  přežití  na  73  %  oproti 60 %. Léčba tímto extraktem měla u pacientů kromě zlepšení výsledků onkologické  léčby  i  dobrou  snášenlivost,  a závěrem autorů proto bylo doporučení jejího přidání k chemoterapii u pacientů po kurativní gastrektomii [44].

Jiná   multicentrická   japonská   studie  byla  zveřejněna  v  roce  2000  a  srovnala  chemoterapii  samotnou  s  chemoterapií  s  přidáním  3  000  mg  PSK  denně.  Celkem zahrnovala 751 pacientů po kurativní  resekci  karcinomu  žaludku,  kteří  byli  v  pooperačním  období  randomizováni. V subanalýze po stratifikaci dle poměru  granulocytů  k  lymfocytům  (G/L) bylo  delší  5leté  přežití  u  pacientů  s  přidáním PSK 69 % oproti 55 % při chemoterapii samotné. Poměr G/L nad 2 v krevním  séru  pacientů  může  být  dle  autorů  marker  dobré  odpovědi  na  léčbu  PSK.  Zvýšení  přežívání  po  přidání  PSK  k  chemoterapii  autoři  přikládají  imunostimulačnímu  působení  a  vlivu  na  zvýšení  počtu  granulocytů  a  lymfocytů  v  krvi  pacientů [45].

Souhrnný  článek  publikovaný  v  roce  2007 zhodnotil 8 randomizovaných kontrolovaných  studií  na  celkem  8  009  pacientech  po  odstranění  karcinomu  žaludku  a  potvrdil  hypotézu,  že  přidání  PSK z Coriolu k adjuvantní chemoterapii je  účinnou  cestou  k  prodloužení  přežití.  Celkem  bylo  srovnáno  4  037  případů,  kterým byl k chemoterapii přidán extrakt z Coriolusu, s kontrolní skupinou 3 972 pacientů s chemoterapií samotnou. V rámci obou srovnávaných skupin nebyla nalezena  významná  heterogenita  ve  studiích,  která  by  mohla  zkreslit  výsledky.  Rozdíl  v  přežití  byl  statisticky  významný  ve  prospěch  přidání  extraktu  z  Coriolusu.  Závěrem  autorů  bylo,  že  PSK  představuje  účinnou  možnost  adjuvantní  imunoterapie v onkologii [46].

Stejný   efekt   byl   však   vysledován   i u dalších druhů nádorů, řada studií proběhla např. u karcinomů tlustého střeva a  rekta.  Jedna  z  těchto  studií  z  roku  2009  zahrnovala  celkem  63  pacientů  ve  věku  nad  70  let  po  operaci  kolorektálního  karcinomu  a  retrospektivně  srovnala  efekt  adjuvantního  přidání  PSK  k  chemoterapii  s  chemoterapií  samotnou.  Období  3  let  bez  příznaků  návratu onemocnění  bylo  zaznamenáno  v  76  %  po  přidání  PSK  oproti  pouhým  48  %  u  adjuvantní  chemoterapie  samotné.  Rozdíl  byl  také  v  celkovém  3letém  přežití:  81  %  oproti  53  %.  Nebyly  zaznamenány  významné  nežádoucí  účinky,  tolerabilita  PSK  byla  i  u  těchto  pacientů  velmi dobrá [47].

Jiná  studie  ze  stejného  období  byla  koncipována již prospektivně a zhodnotila  101  pacientů  v  Japonsku,  kteří  byli  v  rámci  randomizace  podobným  způsobem  léčeni  adjuvantní  chemoterapií  s  přidáním  PSK,  a  to  v  intervalu  denního  podávání  nepřetržitě  2  roky  po  odstranění  kolorektálního  karcinomu.  Po  10letém  sledování  bylo  potvrzeno  vlivem  přidání  PSK  významně  delší  přežívání 82 % oproti 51 % v kontrolní skupině s pouhou adjuvantní chemoterapií.

U pacientů s vyšším stadiem uzlinových metastáz  anebo  přítomností  cévní  invaze  ve  stadiu  C  dle  Dukesovy  klasifikace byl rozdíl v 10letém přežívání ještě výraznější: 81 % oproti 26 %. Na základě svých  výsledků  autoři  podpořili  zavedení PSK do onkologické léčby, zejména u pokročilých onemocnění [48]. Metaanalýza  randomizovaných  prospektivních  klinických  studií  publikovaných  mezi  lety  1980  a  2004  zahrnula  tři velké studie s celkem 1 094 pacienty. Nebyla  nalezena  heterogenita,  která  by  znemožňovala  zhodnocení  těchto  studií,  a  statisticky  významně  bylo  potvrzeno delší období bez návratu onemocnění i delší celkové přežití vlivem přidání PSK  k  adjuvantní  chemoterapii  po  operacích kolorektálního karcinomu. Po 5 le-tech  byla  recidiva  zaznamenána  u  28  %  při  přidání  PSK  k  chemoterapii  oproti  34  %  při  pouhé  chemoterapii.  Celkové  5leté  přežití  bylo  prodlouženo  na  79  %  oproti 72 % [49].

Později  bylo  v  roce  2010  také  na  příkladu  kolorektálního  karcinomu  v  randomizované  studii  zhodnoceno  30  pacientů  ve  stadiích  onemocnění  II–III,  kteří byli léčeni zevní radioterapií a chemoterapií  bez  přidání  nebo  s  přidáním  PSK. Vlivem PSK bylo zaznamenáno zvýšení počtu NK buněk v krevním séru pacientů,  které  jak  známo  představují  důležitou  složku  protinádorové  imunity,  a  naopak  nižší  hladiny  tzv.  inhibitorů  apoptotických proteinů (IAP), které jsou jedním  z  markerů  rychlejšího  růstu  nádoru  a  špatné  prognózy  onemocnění.  Vedle  toho  bylo  zachyceno  více  cytotoxických  T  lymfocytů  ve  zdravé  sliznici  kolem  nádorů.  Autoři  proto  shrnuli,  že  PSK může podpořit nejen celkovou imunitní  obranyschopnost  v  krevním  séru,  ale  i  lokální  slizniční  imunitu  v  ozařovaném poli [50]. Další  studie  se  zaměřily  také  na  jiné  druhy  nádorů,  a  to  s  podobnými  výsledky. 

Imunostimulační  efekt  extraktu  z Coriolu byl popsán v roce 2012 v závislosti na použité dávce v klinické randomizované studii zahrnující 23 pacientek po léčbě karcinomu prsu. Jednalo se o perorální  přidání  PSK  z  Coriolusu  v  odstupňovaných  dávkách  3  000  mg,  6  000  mg  a  9  000  mg  denně  po  dobu  6  týdnů.  Po  zhodnocení  9  léčených  případů  byl  při  vyšších  dávkách  6  000  mg  a  9  000  mg  PSK  zaznamenán  oproti  kontrolní  skupině vzestup celkového počtu lymfocytů i  specificky  NK  buněk,  tedy  aktivizace  složek imunologického dohledu nad nádory.  Autoři  na  základě  svých  výsledků  považují  extrakt  z  Coriolu  ve  zvýšených  dávkách až 9 000 mg denně za přínosný a  současně  bezpečný  pro  imunokompromitované onkologické pacienty [51].

Jiná  studie  se  zaměřila  na  38  karcinomů  nosohltanu  léčených  radioterapií  anebo  chemoradioterapií.  Extrakt  z  Coriolu  byl  po  léčbě  přidán  21  z  nich  a  ostatní  představovali  kontrolní  skupinu. Ve skupině s přidáním Coriolu došlo ke  snížení  výskytu  vzdálených  metastáz  a prodloužení 5letého přežití [52].

K prodloužení přežití přidáním PSK po operaci došlo také u karcinomu jícnu [53], močového  měchýře  [54]  anebo  již  zmiňovaného prsu [55]. Studie  na  příkladu  karcinomu  močo-vého měchýře po jeho chirurgickém odstranění  provedla  pooperační  randomizaci  187  pacientů  do  4  skupin:  A  –  bez  další léčby, B – s chemoterapií, C – s PSK, D  –  s  chemoterapií  a  PSK.  Denní  dávka  PSK  byla  v  této  studii  3  000  mg.  Po  3  le-tech bylo procento bez recidivy následující: A – 39 %, B – 38 %, C – 59 %, D – 50 %. Stejným způsobem bylo vedle toho ran-domizováno  71  pacientů  po  operaci  recidiv  onemocnění  a  výsledky  3  let  bez  návratu  onemocnění  byly:  A  –  15  %,  B  –  28  %,  C  –  49  %,  D  –  31  %.  Po  zahrnutí obou  skupin  do  analýzy,  tedy  celkem  258  pacientů  jak  s  primárním,  tak  i  s  recidivujícím onemocněním, byly výsledky následující: A – 33 %, B – 36 %, C – 56 %, D  –  43  %.  Extrakt  z  Coriolu  tedy  snížil  ri-ziko  návratu  onemocnění  jak  v  monoterapii  při  srovnání  se  skupinou  bez  jaké-koliv pooperpační léčby (C vs. A), tak i při kombinaci s chemoterapií oproti pacien-tům  s  chemoterapií  samotnou  (D  vs.  B).  To, že v celkové analýze vyšla skupina se samotným  PSK  paradoxně  lépe  než  skupina s kombinací PSK a chemoterapie (C vs.  D),  vysvětlují  autoři  možností  oslabení  imunity  dlouhodobě  podávanou  chemoterapií [54].

U karcinomu prsu s přítomnou vaskulární  invazí  byla  ve  studii  s  227  pacientkami  v  pooperačním  období  srovnána  chemoterapie  samotná  a  chemoterapie  v kombinaci s PSK. Po 10 letech bylo zaznamenáno  bez  návratu  onemocnění  74 % a celkově přežívalo 81 % pacientek při  chemoterapii  s  PSK  oproti  pouhým  65  %  v  kontrolní  skupině  s  chemoterapií samotnou. Tolerance PSK byla i v této studii dobrá [55]. U karcinomu plic proběhla řada jak retrospektivních,  tak  prospektivních  randomizovaných  studií.  Jejich  souhrnná  analýza  v  roce  2015  potvrdila  zlepšení  imunitních  funkcí,  kvality  života  i  délky  přežití  vlivem  přidání  PSK  anebo  jiného  extraktu  z  Coriolusu  ke  standardní  che-moterapii. V  randomizovaných studiích byly  používány  převážně  denní  dávky  3  000  mg  PSK  nebo  PSP  dohromady  s  chemoterapií.  Vlivem  uvedených  extraktů  došlo  ke  snížení  délky  trvání  dřeňového útlumu po chemoterapii. V krevním  séru  pacientů  byly  prokázány  vyšší  hladiny  hemoglobinu,  krevních  destiček, leukocytů, neutrofilů, IgG a IgM protilátek, IL-1, IL-2, aktivity NK buněk, počtu CD4+ a poměru CD4+/CD8+. Po přidání extraktů  z  Coriolu  k  chemoterapii  však  nedošlo pouze ke zlepšení krevního obrazu  a  imunitních  funkcí,  ale  i  ke  stabilnější  tělesné  hmotnosti  pacientů.  Dále  studie zaznamenaly méně s nádory spojených  příznaků,  jako  je  únava,  nechutenství,  nevolnost,  noční  pocení,  palpitace,  dušnost,  nespavost,  úzkosti  apod.  Extrakty  z  Coriolusu  neovlivnily  krevní  srážlivost  a  ve  studiích  je  pacienti  užívali bez vedlejších účinků až 5 let. Vzhledem k imunostimulačnímu působení by však  jejich  užívání  mělo  být  u  jedinců  s  autoimunitními  chorobami  a  u  pacientů  na  imunosupresivní  léčbě  nebo  po  transplantaci  kostní  dřeně  kontraindikováno.  Autoři  ve  svém  závěru  podpořili hypotézu protinádorového účinku extraktů  z  Coriolusu  cestou  imunomodulace  a  aktivace  imunitního  dohledu  nad  nádory. Coriolus dle nich dokáže zmírnit imunosupresi, která doprovází chemoterapii, a to bez rizika postižení ledvinných anebo jaterních funkcí. Zlepšuje tak tolerabilitu onkologické léčby [56].

Také  další  studie  prokazují  zlepšení  kvality  života  onkologických  pacientů  vlivem  přidání  extraktu  z  Coriolu.  Na  souboru  pacientů  s  karcinomy  hlavy  a  krku  byla  např.  prokázána  menší  potřeba analgetik [57]. Obecně  klinické  randomizované  studie prokázaly význam Coriolusu především ve  schopnosti  imunostimulace  oslabených onkologických pacientů a zlepšení jejich  přežití  a  kvality  života.  Ve  studiích  se  však  volily  vysoké  denní  dávky  –  minimálně 3 000 mg i více. Výhodou je podobně  jako  u  extraktů  z  Reishi  možnost dlouhodobého  podávání  jak  během  léčby, tak i po ní (tab. 2).

Závěr

Imunosuprese,  která  je  vyvolána  již  samotnou přítomností zhoubného nádoru v  těle,  vede  ke  ztrátě  imunitní  kontroly  nad  onemocněním,  urychlení  šíření  nádoru  a  zhoršení  prognózy  a  přežití  pacientů  [27,28].  Tento  stav  oslabení  imunity je pak ještě více vystupňován vlivem onkologické léčby, jako je operace a adjuvantní chemoterapie, a může dokonce přetrvávat i dlouhodobě po vyléčení. To vede  nejen  k  častějším  návratům  onemocnění,  ale  skrytě  také  k  výskytu  druhotných  nádorů  a  k  oslabení  imunity  vůči  řadě  infekcí  [29]. 

Chemoterapie  je  ve  stavu  imunosuprese  onkologických  pacientů  tedy  dvousečná  zbraň,  která  sice v pooperačním období bojuje proti zbytkovým  nádorovým  buňkám,  ale  současně ještě více tlumí již tak oslabený imunitní  systém.  Z  toho  důvodu  jsou  v praxi, zejména pak v pooperačním ob-dobí,  s  úspěchem  zkoušeny  možnosti  kombinace  standardních  cytotoxických  chemoterapeutik   s   imunostimulancii  [54]. 

Extrakty  z  hub  Reishi  a  Coriolusu  jsou přírodní produkty, které nejsou pro organizmus  zatěžující  a  již  v  minulosti  opakovaně  prokázaly  stimulující  vliv  na  imunitní  obranyschopnost  jak  proti  infekcím,  tak  i  proti  nádorům

Do  současné  doby  s  nimi  proběhla  řada  klinických  studií,  které  zahrnovaly  mimo  jiné  onkologické  pacienty.  Určitým  limitem  pro jejich zhodnocení může být variabilita  používaných  produktů,  ale  i  přesto  metaanalýzy  těchto  studií  potvrdily  nesporný  účinek  na  zlepšení  imunitních  funkcí, snížení rizika recidiv, prodloužení přežití,  zlepšení  kvality  života  a  současnou  bezpečnost  pro  jedince  oslabené  nádorovým  onemocněním  a  onkologickou  léčbou. 

V  asijských  zemích,  kde  mají  největší  tradici,  jsou  mezi  lékaři  již  oficiálně  schválené  jako  účinné  a  bezpečné  imunostimulační  produkty  pro  onkologické  pacienty,  a  staly  se  u  nich  dokonce  běžným  doplňkem  standardní  léčby.

V ČR i dalších evropských zemích, kde  nemají  takovou  historii,  jsou  sice  také  dostupné,  ale  zatím  jen  jako  doplňky stravy. Klíčovým problémem u nás zůstává  variabilita  na  trhu  nabízených  produktů.  Vždy  je  proto  potřeba  volit  pouze renomované firmy zaručující kvalitu  extrakce,  čistotu  produktu  a  dostatečné  procento  v  něm  obsažených  polysacharadidů. U extraktů z Reishi je pro onkologické  pacienty  vedle  obsahu  polysacharidů  důležité  také  procento  triterpenů.  K  dosažení  klinického  efektu  jsou  dle  dostupných  studií  u  standardizovaných  extraktů  potřeba  denní  dávky  minimálně 3 000 mg a více pro dospělé, u  dětí  pak  poloviční  dle  věku  a  váhy.  Jedná  se  tedy  o  mnohem  vyšší  dávky,  než  jsou  používané  pro  prevenci.  Stran možných  interakcí  a  omezení  by  se  Reishi měli vyhnout jedinci s antiagregační léčbou  anebo  vyšším  rizikem  krvácení.  Extrakty  z  Coriolusu  pro  svůj  silnější  imunostimulační účinek zase nejsou vhodné pro  pacienty  s  autoimunitními  chorobami,  po  transplantaci  kostní  dřeně  anebo  při  probíhající  imunosupresivní  léčbě.

Celý článek:

THE  JOURNAL  OF  THE  CZECH  AND  SLOVAK  ONCOLOGICAL  SOCIETIES
 
"KLINICKÁ ONKOLOGIE"
 

Vydává ČLS JEP. ISSN 0862-495X. ISSN 1802-5307 on-line přístup Indexed in MEDLINE/PubMed, EMBASE/Excerpta Medica, EBSCO, SCOPUS, Bibliographia medica čechoslovaca, Index Copernicus THE  JOURNAL  OF  THE  CZECH  AND  SLOVAK  ONCOLOGICAL  SOCIETIES ročník 33 | 2020 |  číslo 6 - článek ZDE, strana 426-434

© Česká lékařská společnost Jana Evangelisty Purkyně, Praha 2020

KLINICKÁ ONKOLOGIE - číslo 6, str. 426-434, publikace

 

CORIOLUS
90 kapslí á 500 mg

nejúčinnější extrakt na trhu

Garance: 50 % polysacharidů

s Certifikátem - publikován níže

Betaglucan MaxCell

tento 100% extrakt neobsahuje plnidla ani konzervační látky
jsou použity rostlinné tobolky – vhodné i pro vegetariány a vegany
anglická farmaceutická kvalita

Coriolus:

 • doplňková terapie prevence rakoviny a při rakovině (doplňuje se dalším extraktem či extrakty dle typu nádoru)
 • zlepšení snášenlivosti chemoterapie a radioterapie + Reishi a Shiitake
 • podpora při poruchách funkce jater + Reishi spór a Shiitake
 • podpora proti virovým a bakteriálním nemocem + Cordyceps, Reishi a Shiitake
 • protiplísňový účinek + Shitake
 • při únavových stavech + Reishi a Cordyceps
 • při napadení parazity a patogeny jakéhokoliv druhu
 • podpora regenerace sliznic (sinusitidy, chronické urologické záněty) + Cordyceps
 • pro snížení nežádoucích účinků očkování
 • posílení imunity před operacemi či po nich

Balení:         90 kapslí á 500 mg

Výrobce:      Pharmacopea, Anglie

Dávkování:  prevence 1-2 kapsle denně

ETIKETA CORIOLUSU

CERTIFIKÁT

garance: 50 % polysacharidů

 realita: 51,3 % polysacharidů

nejvyšší kvalita na trhu

Coriolus versicolor ničí rakovinové buňky

Studie provedena na  Granadské universitě ve Španělsku prokazuje, že medicinální houba outkovka pestrá, má schopnost zabíjet rakovinové buňky i tím, že je donutí k sebezničení.

Tato houba využívá látku zvanou PSK, což je polysacharid vázaný na protein, odvozený z kmene CM-101 medicinální houby Coriolus versicolor. Ukázalo se, že má významné protirakovinné účinky. Randomizované klinické testy dokonce ukázaly, že PSK může zvýšit vyléčitelnost rakoviny, hlavně ve spojení s klasickou léčbou rakoviny. Nejlepších výsledků bylo dosaženo v případě léčby rakoviny prsu a plic, ale také žaludku, jícnu a tlustého střeva.

Polysacharidy (betaglukany) většinou aktivují a stimulují tělo k tomu, aby  produkovalo vlastní NK buňky („přirozené zabíječe“), které pak samy napadají rakovinové buňky, přičemž španělská studie prokazuje, že PSK dokáže bojovat s rakovinou i přímým způsobem.

Podle této studie polysacharid PSK ukázal v podmínkách in vitro, že brání šíření nádorových buněk v rozmezí od 22% do 84%. Jakým způsobem tento polysacharid dosahuje? Zastavením buněčného cyklu a apoptózou. O apoptóze se často hovoří jako o procesu buněčné sebevraždy. Konkrétně jde o proces, ve kterém biochemické reakce dovedou buňku k naprogramované smrti.

V závěru této španělské studie se uvádí, že polysacharid PSK obsažený v houbě Coriolus versicolor, nejenže stimuluje počet NK buněk v těle, ale díky své cytotoxické aktivitě sám působí na linie nádorových buněk, a tímto způsobem sám bojuje přímo s rakovinou.

Mezi léčivými houbami je polysacharid PSK pravděpodobně v současnosti nejvíce zkoumanou složkou zabíjející rakovinné buňky. Nicméně celkově betaglukany (polysacharidy), obsažené v mnoha léčivých houbách (Reishi, Cordyceps, Chaga, Hericium, Shiitake,...) byly prozkoumány ve více než 10 000 studií.

Zdroj: medicinalmushroominfo.com

Zkušenosti s extraktem z Coriolusu versicolor (ověření zákazníci u dovozce-prodejce Superionhrebs®)

Eva. Vaněčkova

Tento produkt opět nezklamal, děkuji za radu a veškeré články.

Milan Nemec

S Coriolus super strong mám ty nejlepší zkušenosti, objednávám pravidelně.

Milada Pechova

Mohu jenom doporučit. Užívání 1 ráno a jedna večer, v době chemo (themozolomide)se dávka navyšuje o jednu. Chemo běží bez vedlejších účinků. Houby již máme téměř rok a vyhli se nám všechny nemoci spojené se zimou. Jelikož každým rokem to byl festival respiračních onemocnění, přisuzuji to houbám.

jetmar

Užíval jsem Curcumin, Cordyceps, C-max komplex, Hericium, Coriolus kvůli zlepšení imunity. Trpěl jsem na rýmy, průdušky a nyní jsem už dva roky bez kýchutí.

Romana Berková

Chtěla bych Vám poděkovat za Vaše přípravky a rady ohledně užívání. Včera jsem byla na kontrolních odběrech a po roce užívání Reishi, Čagy, Coriolu a Silybinu jsou moje výsledky naprosto perfektní. Loni touto dobou jsem měla téměř všechny hodnoty jaterních testů hodně zvýšené vč. hodnot cholesterolu a krevního cukru. Díky Vašim přípravkům se vše upravilo a je to v pořádku.

Renáta Zevzekovová

Coriolus využívám při léčbě boreliózi. Jsem moc spokojena. Opravdu to funguje . Měla jsem úponové bolesti, které po pár dnech odezněly. Doporučuji!!!!!

Iveta

55 let-očkování proti covidu.1.vakcína-Pfizer-týden před vakcinací jsem každý den užívala Coriolus.Hned po vakcinaci jsem si vzala najednou 2 tobolky.Přišla jsem domů a začalo mě bolet na plicích-vzala jsem si 2 tobolky a hned mě bolest přešla.Ještě se mi během dne objevilo několik nežádoucích příznaků po očkování,ale vždy jsem si vzala 2 tobolky Coriolusu a hned mě vše přešlo.2.vakcinace s Pfizerem se obešla bez nežádoucích příznaků,pouze s preventivním užíváním Coriolusu.Jako třetí dávku jsem si nechala píchnout Modernu a jelikož mi po druhé vakcinaci nic nebylo,tak jsem v dávkování Coriolusu polevila.Jakmile mi začalo něco být,vzala jsem si jen 1 tobolku.Jenže jak jsem zjistila,1 tobolka bylo málo.Večer jsem už měla zimnici s teplotou.Tak jsem si vzala opět najednou 2 tobolky Coriolusu a do 10 minut mi opět nebylo vůbec nic.Dcera 36 let po první vakcíně Pfizrem.Ještě v čekárně jí začala půlka tváře ochrnovat.Ihned si vzala 2 tobolky Coriolusu a během chvíle toto přestalo.Za nás obě-očkování bez Coriolusu ani náhodou.Moc nám pomohl.Děkujeme za něj.Iveta

Markéta Chlumecká

Před víc než rokem mi bohužel zjistili neuroendokrinni tumor slinivky s metastázy jater. Hned začla chemoterapie a sestra mi poradila, abych zkusila vaše doplňky, požádala jsem Vás o radu, co zkusit brát a udělala jsem moc dobře, stoprocentně bych nevydržela rok brát chemoterapii, věřím tomu, že mi Čaga a Coriolus podrželi imunitu, Curcumin pomohl se zánětem v těle a lépe jsem tak všechno zvládala. Pomohlo mi to celkově. Mockrát Vám děkuji a určitě budu všechno brát preventivně dál, protože na kontrolním ct už žádné nádory nesvítí. Kéž to tak už zůstane. Děkuji.

Eva Dlouhá

Dobrý den, jsem po konozaci děložního čípku - nejtěžší změny - těsně před rakovinou, byla mu doporučeno očkování, ikdyž je mi 40let. Zvolila jsem cestu Coriolusu - užívala jsem rok s přestávkami. Výsledek stěru - ani památka po HPV víru. Doporučuji všem, co mají problém s HPV virem a mnohokrát děkuji.

bube.lova

Opravdu neuveritelne výsledky, bereme celá rodina včetně nasi kočičky se silnou epilepsii, coriolus a hericium nám ji doslova zachránil, hodnotím tyto houby jako zázrak a moc dekuji..vyzkousime i další nejlepe vsechny.

Andrea Vrbicová

Plicní chlamydie V roce 2018 mi tragicky zemřel bratr. Vyvolalo to ve mě stres a následně to oslabilo moji imunitu. Začala jsem kašlat. Trvalo to nějakou dobu. Naivně jsem si myslela, že je to stresového původu. Nebylo. Nastoupila jsem do práce, a tam jsem nezadržitelně pokašlávala. Obtěžovala to mě i mé okolí. Zašla jsem k doktorovi, výsledek byl jasný, plicní chlamydie." Těžko se toho zbavuje", sděluje mi doktorka. Nasadím Vám dvoje antibiotika. No nazdar. Moravskoslezský kraj je chlamydiemi promořený, akorát se objeví, když se Vám sníží imunita. Začnu tedy hledat na internetu a najdu houbu Housenici čínskou, která se prodává pod pojmem Cordyceps. Beru ho už měsíc a kašel ustává, ale ještě to pořád není ono. Píšu do e-shopu a radím se. Vhodný může být Coriolus versicolor Extrakt 50 % polysacharidů. Proč jej máte označen jako veterinární? Trochu znejistím a mám obavy. Paní mi na to odepisuje následující: Je to kvůli absurdnímu nařízení EU o potravinách nového typu. "Potraviny, které se v Evropě nekonzumovaly do roku 1985 jsou takto označeny. Původně zákon měl být namířen proti geneticky modifikovaným potravinám, ale spadly do něj i některé léčivé rostliny včetně Coriolusu, který se jen tak mimochodem užíval v Evropě i před rokem 1985. Někdo tvrdí, že je za tím snaha farmaceutického průmyslu zakázat účinné přírodní prostředky. Ať už je to jakkoliv, tak jedinou možností je prodávat přípravek jako veterinární doplněk stravy. Má úplně stejné kvalitativní parametry jako ostatní naše produkty a v celém světe mimo EU se prodává jako potravinový doplněk pro lidi. Coriolus je při chlamydiích velmi vhodný a naši zákazníci jej běžně užívají. Coriolus j možné užívat souběžně s Cordycepsem, v jedné dávce bez časového rozestupu." nabrala jsem jistotu a tak tedy objednávám. Zásilka je na cestě. Jsem zvědavá, jak to zabere. Zkouším vše, jsem testovací panák. Chci se chlamydií zbavit, ten kašel mě opravdu obtěžuje. 6. 10. 2021 nasazují Coriolus. Dám vědět, zdali dochází ke zlepšení. 19. 10. 2021 Coriolus beru ráno 2 tobolky. Cítím zlepšení. Méně kašlu, mám méně hlenu v nose i v krku. Takže si myslím, že to byl dobrý tah. Jedeme dál. Konfrontuji kolegyni z práce s mým onemocněním a její manžel se zabývá alternativní medicínou, a tedy se ho přes ní ptám, co by mi radil při léčbě s plicními chlamydiemi. Píše následující: "Coriolus, Agarius a Shitake, vše 3x denně 500 mg, na ta střeva tu Čagu. K tomu kvalitní vitamíny. Ten Agarius maximálně měsíc, v kombinaci s těmi ostatními houbičkami silně aktivuje imunitní systém. Ostatní lze dlouhodobě." Takže to bude další jízda, jakmile dokončím léčbu (tzn. doberu balení) s Cordycepsem a Coriolusem. Už se těším na výsledek tj. uzdravení. Půjdu potom na krev k paní obvodní lékařce.

Eva Baránek

Užívala jsem Cordyceps, Hericium, Coriolus, Curcumin a C-max komplex jako celkovou kúru na boreliozu, která se po letech vrátila. Dlouhá léta jsem prožívala utrpení a nevěděla, jaká je příčina mých potíží. Borelioza u mě nejdříve spustila revma (fibromyalgii), a krátce na to počáteční příznaky roztroušené sklerozy. K tomu silné, chronické bolesti. S kúrou jsem začala v půlce července 2021. Tobolky jsem užívala 3x denně po dvou: Coriolus + Hericium, Hericium + Cordyceps, Cordyceps + Curcumin. K tomu 3x denně 2 tobolky C-max komplex (vitamin C). Cítila jsem se rychle mnohem lépe, bolesti odezněly. Asi po dvou měsících jsem přidala Chagu a snížila vitamin C na polovinu. Kúru jsem ukončila na konci září 2021, ale nadále pokračuji celkovou detoxikací organizmu. Jsem ročník 1970, boreliozu jsem prodělala v roce 1993. Tehdy byla klasicky léčena - antibiotiky. Na bylinky a přírodní produkty nedám dopustit - lékař léčí, PŘÍRODA UZDRAVUJE!

Monika

Také jsem brala Coriolus, Reishi a Shitake po onko léčbě. A musím říct, že mi to dost pomohlo a věřím, že taky díky těmto extraktům jsem v pohodě. Teď jsem je přestala brat a cítím se unavena, nejsem v kondici. Zase objednam.

Markéta Chlumecká

Dobrý den, je mi 41 let, bohužel jsem onemocněla rakovinou slinivky s metastázy játry, dozvěděla jsem se o doplňku stravy z léčivých hub a vyzkoušela, beru čagu a coriolus dvakrát denně ráno před snídaní a večer před večeři 5měsíců, přibližně stejnou dobu podstupuji chemoterapii a nedávný osceoscan ukázal o polovinu menší nádory, takže se nevzdávám a věřím, že mi tyto doplňky velmi pomáhají. Dnes jsem si ještě přiobjednala curcumin.

m.brun

Je mi 41 let, mám diagnostikovanou RSku již 22 let. Před půl rokem jsem začala užívat Coriolus ráno a večer 1 tabletu společně s produktem Hericium. Užívám pro posílení imunity i jako prevenci. V užívání pokračuji a jednoznačně doporučuji.

svoboda.ondrej966

Muž 25 let, moje problémy se zlepšili, i moje krevní testy.

Lena Ch.

Ve svých 46 letech jsem začala trpět častým nočním močením (až 8x za noc). Přípravek Coriolus jsem si objednala původně kvůli jinému problému, ale již během prvních dnů užívání 2 cps. denně jsem si uvědomila, že spím celou noc. Žádné noční "výlety" na WC. Ráno se probouzím svěží, odpočatá.

Marcela

přípravky jsou jako zázrak. Beru pravidelně Cordyceps a Hericium. Hericium mi pomohlo na kognitivní funkce po závažné nemoci i na aktivitu a posílení psychiky. Chválím je velmi. CORDYCEPS tj.unikum, pomáhá nabíjet energii, odvádí únavu, dává mi pocit uzdravení. Vím,že zvláště tyto 2 přípravky budu užívat nadále, je moc dobré to, že mi mohly tyto zázračné houby pomoci. Trvalo léta zkoušení, zjištování až jsem se dostala až k Vám. DĚKUJI všem v týmu SUPERBIOHERBS.

Jiří

Chystám se objednat již třetí balení extraktu z Coriolus versicolor. Dříve jsem trpěl snad každé 2 až 3 týdny nachlazením a bolestmi v krku, které asi trvaly přibližně 2-3 týdny. Různě experimentuji, proto jsem například loni přes léto až do podzimu vysadil jak betaglukan, či reishi. Bohužel, hned v loni říjnu jsem nastydl. Trvalo mi skoro 5 týdnů, než jsem se z nachlazení dostal. Na základě hodnocení. které má výtažek z Coriolus versicolor jsem od listopadu začal užívat tyto tablety. Výsledkem je, že od začátku listopadu 2020 zatím do začátku února 2021 jsem bez rýmy, bez kašle, i když jsem několikrát promokl na kost i prochladl. Přípravek kombinuji zejména s vitamínem D3. Beru asi 5 kapslí výtažku Coriolus versicolor denně. Prodávajícího mohu jedině doporučit. Po několikaletých zkušenostech mohu konstatovat, že zboží je pokaždé odesíláno v rekordním čase. Převážně preferuji platbu předem a absolutně bez problémů. Děkuji Vám za skvělou spolupráci! S pozdravem Jiří Holoubek

Jakub Beran

Muž 24 let. Dlouhodobě bojuji s chronickou únavou, horším spaním a zhoršenou soustředěností. Krevní i další testy jsou dle lékaře v pořádku. S nejvetší pravdpěpodobností se jedná o stav způsobený nadměrným prac. zatížením. Subjektivně mi příjde, že se můj stav po úžívání hub zlepšil (cca po 1-2 týdnech užívání). Užívám Cordyceps + Coriolus v kombinaci s Chlorellou a Spirulinou, liposomálním Vitamínem C a Vitamínem D. Také mi dost pomohlo zvýšit příjem ovoce (5-10ks denně, zejména banány). Ať už trpíte jakýmkoliv problémem, doporučuji především udělat maximum pro to, abyste měli dobrý spánek. Kvalitní nezpracovaná strava je samozřejmostí.

Ivana Grünová

Reishi již užívám několik měsíců, zároveň také Coriolus, Macu, Betaglukan a jsem velmi spokojená. Můj zdravotní stav se velice zlepšil. Myslím, že díky tomu jsem letos neměla ani nachlazení, nebo chřipku.Také mně přestaly otékat nohy, což se nedařilo ani s léky od cévního lékaře.  Vaše produkty doporučuji lidem kolem sebe i na sociálních sítích. Mám chronickou boreliozu již 20 let, a dostávám od lékaře pouze opiáty na bolesti svalů a kloubů, jinou léčbu pro mně nemají. Také jsem mohla přestat užívat Warfarin, protože po užívání vašich tobolek ho již nepotřebuji.

Lenka Lámerová

Je mi 75 let, užívám Ganoderma Extrakt 1 tbl a Coriolus 2 tbl již asi půl roku, vždy ráno na lačno. Měla jsem v úmyslu používat je spíše preventivně. Po krátké době jsem ale zjistila, že se už v noci nebudím buď vůbec, nebo jen občas 1x za noc. Překvapilo mě, jak jsem vždy velmi dobře vyspaná a celé dny v klidu. Cítím se velmi dobře. V užívání budu rozhodně pokračovat a doporučuji to i ostatním

Kateřina Boháčková

Koupila jsem mámě, jelikož se jí vrátila borelioza. Asi po dvou měsících užívání, na kontrole u lékaře byla dotazována co všechno dělala pro zlepšení, jelikož stav se značně zlepšil. Myslím, že teda hodně pomohlo.

Vladimíra Bujakowská

Je mi 70 let, ale žiju jako mladá žena. Užívala jsem Betaglukan, Coriolus, Shitake a Dračí krev - zatím jen první balení. Vždy 1 tobolku ráno, 1 odpoledne. Pouze Coriolus jsem brala 4x denně jednu tobolku. Moje zdravotní potíže: Po dobu 4 měsíců průjmy, únava, slabost, vyčerpání. Jedla jsem jen mrkev s rýží, nebo ovesné vločky. Lékařské vyšetření bez nálezu. To prý nervy, ale já žiju krásně, v klidu. Věřím přírodě a kdysi mi velmi pomohl Cordyceps na Zlatého stafilokoka. Proto jsem zvolila opět houby. Pomohly! Průjem přestal už během druhého týdne užívání. Tím jsem mohla přejít na normální stravu. Vrátila se mi vitalita, síla a zlepšila se moje psychika. Cítím se zdravá a ve výborné kondici. Můj muž ještě pracuje jako soustružník. Denně je ve styku se škodlivými emulzemi olejů a jejich výpary. Začal mít vyrážky, kašel a byl unavený. Začal užívat Čagu + Macu + Betaglukan Max 2x1 tobolku denně. Po třech týdnech užívání dostal kašel bez dalších příznaků. Vykašlával týden hnědý hlen. Vyrážka zmizela a zdá se že nabírá sílu a chuť do života. Moc mě to těší. Moje dcera nyní začíná užívat Coriolus na boreiliózu. Velmi děkuji za skvělé poradenství, které funguje spolehlivě. Sibiřskou Čagu + Maca užíval můj muž. Je mu 64 let. Také on vybral první dávku.

Aidana Omarova

Dobry den, Pouzivam coriolus uz mesic, a citim se dobre a jsem velmi energeticka. Doporocuji.

Pavel

Dobrý den, Coriolus užívám týden a zatím nic, tak uvidíme jak to půjde dál.

sarsklenarova

Již dva měsíce užívá náš pejsek s onemocněním srdce a je to znát!!! Spokojenost stejně jako u dalších produktů!!! Doporučuji všem!!!!

Jan Černý

Začal jsem před měsícem užívat: Cordyceps, Sibiřskou Čagu a nyní později i Coriolus, měl jsem dlouhodobé zažívací potíže způsobeny velkým stresem z podnikání, které se velmi zhoršili, silná bolest pod žebrem na levé straně, plynatost, pocit těžka po každém jídle, pálení žáhy především během spánku, silné střevní potíže, velmi silná únava a absolutní ztráta energie. Zkoušel jsem užívat i Reishi, kterou jsem nakonec vysadil, protože je mi po tomto produktu vždy velmi špatně a pravděpodobně ho nedokážu snášet. Na začátku jsem špatně snášel i Čagu, ale nyní již beru 2 tablety produktu Sibiřská Čaga denně. Ihned bylo lehké zlepšení po Cordycepsu, můj stav byl však dva dny zlepšení a dva dny zhoršení, celý měsíc byl jak na houpačce, každou noc jsem usínal a bylo mi velmi nevolno, každého večera jsem se začal opravdu bát. K potížím se přidala i lehká bolest v krku pravdě podobně od žaludečních šťáv. Nyní po cca 30 dnech se můj stav výrazně zlepšil, dobře spím, zmizela silná únava, střevní potíže téměř skončili, po jídle je trávení celkem bez problémů. Začal jsem nejdříve užívat jen Kordyceps a nyní později užívám ráno na lačno 1x Čaga + 2 tablety Corilolus, 20 minut po snídani 3 tablety Cordyceps, 20 minut před obědem opět 1ks Čaga a 2ks Coriolus, 20 minut po obědě opět 3 tablety Cordyceps, odpoledne a večer neužívám nic, nechci ničím dráždit žaludek, abych mohl dobře usnout. Vše zapíjím výhradně teplou vodu. Jako doplněk ještě používám Joalis Velien dren a Gastex ( na podporu Sleziny ). Samozřejmě jsem vše podpořil i maximálně kvalitní životosprávou, absolutní vysazení jakéhokoliv alkoholu, žádné sladké a smažené,vysazení mléčných výrobků mimo ovčích jogurtů, maso max 3x týdně ( ne vepřové ). Mnoho zeleniny a ovoce, minimálně každý den jedno jablko, velmi doporučuji odšťavňovat grep a přidat trochu zázvoru. Především Kordyceps mi velmi pomohl a velmi dobře na něj reaguji, protože přísnou životosprávu jsem držel již od začátku roku, ale trávení se nezlepšovalo, po Kordycepsu byla cítit změna ihned do 3 dnů. Coriolus beru především i jako prevenci , nebo spíže zvýšení šance odolat nynější pandemii Coronaviru.

honzik.pelc

Mne Coriolus skvele pomohl spolu s Cordycepsem pri lecbe unavoveho syndromu

Lucie Matrosova

Dobrý den, je mi 31 let, vaše přípravky užívám cca půl roku, 2x2 tabletky denně hericia a cordyceps a po třech měsících následovně coryolus a cordyceps. Lékaři mi totiž podle lumbální punkce zjistili nemoc, nazývanou roztroušená skleróza, ikdyž to magnetická rezonance nepotvrdila. Příznaky a lumbálka tomu nasvědčovala, musela jsem se mít hned na pozoru. Po tomto zjištění jsem okamžitě hledala pomoc všude možně, od biorezonance, přes bylinky, čaje, zdravý jídelníček, tedy alternativní způsob léčení se. A jako poslední jsem zkusila Vaše výrobky a byla jsem velice překvapena. Nevím jestli se více věcí sešlo najednou, to už dneska asi nezjistím, ale zřejmě to zafungovalo. Teprve až po cca měsíci užití hericia a cordycepsu jsem se začla cítit opravdu líp, všechny příznaky pomalu začaly odeznívat a já jsem mohla zase znovu naplno užívat života. Jsem za Vaše stránky a výrobky hlavně,,,, nesmírně vděčná!!! Doufám, že to udržím dlouhou dobu pod kontrolou...

Daniela Hanáková

Dobrý den, je mi 51 let užívám, přes půl roku každý den s vynechanou sobotou a nedělí po jedné tobolce 4 přípravky: ganoderma-spor, ganoderma axtrakt, coriolus, sibiřskou čagu ,doba užívání ráno.Přípravky jsem začala užívat kvůli bolestem kyčlí a kolena , tyto bolesti již nemám, tím to děkuji a doporučuji všem!

shiatsu

Objednal jsem kamarádovi(50let),má rakovinu jater a byl mu odstraněn žlučník, Reishi extrakt(2krát denně/2tab), po 14dnech užívání společně s Reishi spóry(2krát denně/2tab)a Corilous(2krát denně/2tab) zlepšeny všechny výsledky vyšetření propuštěn domů, čeká se na výsledky z Prahy a zvažuje další postup léčby. Souběžně užívá ještě homeopatickou nosodu a ital.homeopatika. Pravděpodobně bude brát ještě kurkumin a piperin. Bude se léčit souběžně klasickou medicínou a alternativní(kde je také objednán u zkušeného lékaře,který dlouhodobě pracuje také alternativně a má velmi dobré výsledky)Děkujeme, věřím, že se plně uzdraví.

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           ČERVEN 2024 - 13 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života