Legalizace konopí nesouvisí s nárůstem zneužívání návykových látek

- Pixabay

Barbora Nová

V USA ve státech ve kterých došlo k legalizaci rekreačního konopí se nezvyšuje mezi dospělými problémové užívání konopí ani jiných nelegálních drog, ukazuje nová studie.

Může dokonce snížit problémy spojené s alkoholem, i když vědci upozorňují, že jejich zjištění týkající se alkoholu je "obtížné interpretovat" a vyžaduje další studii.

"Skutečně jsme nenašli žádnou podporu pro mnoho škod, kterých se lidé v souvislosti s legalizací obávají," uvedla v tiskové zprávě hlavní autorka studie Step hani e Zellersová, PhD, která výzkum zahájila jako postgraduální studentka na University of Colorado Boulder. "Z hlediska veřejného zdraví jsou tyto výsledky uklidňující" (1).

Studie dvojčat poskytuje jedinečný pohled na legalizaci

Pro účely studie, která byla zveřejněna 5. ledna 2023 v časopise Psychological Medicine, vědci zkoumali údaje ze dvou dlouhodobých studií dvojčat vedených Minnesotským centrem pro výzkum dvojčat a Coloradským centrem pro antisociální závislost na drogách (2).

Studie zahrnovala více než 4 000 dvojčat, která byla poprvé hodnocena v dospívání a nyní jsou ve věku 24 až 49 let. Během závěrečného hodnocení vědci shromáždili údaje o užívání alkoholu, konopí, tabáku a několika nelegálních drog účastníky.

Vědci také měřili jejich "psychosociální zdraví", včetně poruch osobnosti, finančních potíží, právních problémů, nezaměstnanosti, chování na pracovišti a poznávání.

Aby vědci prozkoumali dopad legalizace rekreačního konopí, porovnali 40 % dvojčat žijících ve státě s politikou rekreačního konopí s dvojčaty žijícími ve státech, kde je konopí stále nelegální.

Kromě toho porovnávali dvojčata ve 240 dvojicích, kde jedno žilo ve státě s rekreační konopnou politikou a druhé ve státě bez ní.

Tato menší analýza mezi dvojčaty umožnila vědcům kontrolovat řadu faktorů, které mohou ovlivnit užívání návykových látek nebo jiné zdravotní výsledky dané osoby.

Dvojčata jsou totiž stejně stará a mají podobné sociální zázemí, domácí život, postoje rodičů k alkoholu a jiným drogám atd. Jednovaječná dvojčata také sdílejí stejné geny, zatímco bratrská dvojčata sdílejí polovinu genů.

Magdalena Cerdá, DrPH, profesorka a ředitelka Centra pro epidemiologii a politiku v oblasti opiátů na Grossmanově lékařské fakultě newyorské univerzity v New Yorku, uvedla, že jednou ze silných stránek studie je zahrnutí dvojčat (3).

To vědcům umožnilo "zohlednit potenciální rozdíly na individuální úrovni mezi lidmi žijícími ve státech, které legalizovaly rekreační užívání konopí, a těmi, které tak neučinily".

Nicméně "stále zůstávají rozdíly mezi státy, které se rozhodly legalizovat konopí, ve srovnání se státy, které se tak nerozhodly", což mohlo potenciálně ovlivnit výsledky.

Nulový vliv legalizace na poruchy způsobené užíváním konopí

V předchozí studii publikované 24. srpna 2022 stejná skupina vědců zjistila, že dvojčata žijící ve státě s politikou rekreačního konopí užívala konopí o 20 % častěji než jejich dvojčata žijící ve státě, kde je konopí nelegální (4).

Nová studie ukázala podobný nárůst frekvence užívání konopí ve státech, které rekreační užívání konopí povolují.

Vědci však zjistili, že dvojčata žijící ve státě s legálním rekreačním konopím neměla zvýšené riziko poruch spojených s užíváním konopí ani problémového užívání konopí.

Profesorka Cerdá uvedla, že nárůst užívání konopí po legalizaci je v souladu s dalšími studiemi, včetně studie, kterou provedla ona a její kolegové a která byla publikována 13. listopadu 2019 v časopise JAMA Psychiatry (5).

Na rozdíl od nové studie její studie ukázala malý nárůst poruch způsobených užíváním konopí u 12 až 17letých a dospělých ve věku 26 let a starších.

Profesorka Cerdá upozornila, že nová studie sice ukazuje určitý nárůst poruch způsobených užíváním konopí, když vědci porovnávají dvojčata s dvojčaty, ale není to statisticky významné.

Tento nedostatek významnosti může být podle ní způsoben malým počtem párů dvojčat žijících ve státech s rozdílnou konopnou politikou.

Autoři nové studie rovněž nezjistili žádnou souvislost mezi legalizací rekreačního konopí a zvýšeným užíváním jiných nelegálních drog ani dopad na psychosociální zdraví.

Kromě toho se u dvojčat žijících ve státech s legálním rekreačním konopím projevilo méně příznaků poruchy způsobené užíváním alkoholu, ukázaly výsledky.

Profesorka Cerdá dále napsala, že další výzkumy týkající se vlivu legalizace konopí na užívání alkoholu jsou rozporuplné, přičemž některé studie zjistily pokles užívání alkoholu, zatímco jiné prokázaly jeho nárůst.

Zpochybňuje však zjištění nové studie o poklesu příznaků poruchy způsobené užíváním alkoholu.

Pokud by došlo ke skutečné změně poruchy způsobené užíváním alkoholu, "očekávali byste také pokles množství užívaného alkoholu", "a to oni nezjistili."

Nová studie prokázala pouze pokles rizikového chování při pití, například řízení pod vlivem alkoholu. Na množství zkonzumovaného alkoholu neměla legalizace konopí vliv.

Uklidňující výsledky, ale ne konečné slovo

Vědci upozorňují, že jejich studie zahrnovala pouze dospělé osoby starší 24 let, a dodávají, že legalizace konopí může mít jiný dopad na mladší dospělé osoby a mladistvé.

Kromě toho neměli k dispozici údaje o druzích a dávkách konopí, které lidé užívali.

Některé výzkumy zjistily, že každodenní užívání konopí nebo užívání vysoce účinných produktů může zvyšovat riziko příznaků psychózy (6).

Dr. O. Trent Hall, odborník na medicínu závislostí z The Ohio State University Wexner Medical Center v Columbusu, uvedl, že výsledky nové studie jsou sice uklidňující, ale zdaleka neznamenají konečné slovo v debatě o legalizaci konopí (7).

"Legalizace konopí je stále relativně nová," řekl. "Některé škody způsobené konopím mohou být zřejmé až po delší době."

Kromě toho podle něj existují některé pozitivní společenské dopady legalizace, které tato studie neměřila, například snížení počtu lidí, kteří se dostanou do vězení za drobné přestupky související s konopím (8).

"Mnoho lidí má během pobytu ve vězení traumatické zážitky, které je mohou pronásledovat po zbytek života," řekl. "Mohou mít také potíže se získáním bydlení a zaměstnání po propuštění z vězení."

Dr. Hall také upozornil, že ačkoli studie na úrovni populace, jako je tato, mohou poskytnout vhled do širokých účinků legalizace konopí, výsledky se nemusí týkat každého člověka.

"Na individuální úrovni mohou lidé stále pociťovat újmu způsobenou užíváním konopí".

Závěr

Nová studie zjistila, že legalizace rekreačního konopí v USA nezvyšuje zneužívání konopí ani jiných nelegálních drog.

Vědci porovnávali 40 % dvojčat žijících ve státě s politikou rekreačního užívání konopí s dvojčaty žijícími ve státech, kde je konopí stále nelegální.

Vědci upozorňují, že jejich studie zahrnovala pouze dospělé osoby starší 24 let, a dodávají, že legalizace konopí může mít na mladší dospělé osoby jiný dopad.

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           BŘEZEN 2024 -31 článků

           DUBEN 2024 - 23 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

  • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
  • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

  • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života