8 způsobů, jak podpořit detoxikaci celého těla

 

 

 

 

 

 

 

- Pixabay

Barbora Nová

Detoxikace obvykle znamená dodržování určité diety nebo postupů a používání zpravidla přírodních přírodních přípravků, které zbavují tělo toxinů, a tím zlepšují zdraví a podporují hubnutí.

Nicméně je vaše tělo dobře vybaveno k odstraňování toxinů a zpravidla mladším věku nepotřebuje k tomu speciální diety ani doplňky stravy. Každopádně můžete přirozený detoxikační systém svého těla posílit.

Následuje 8 základních ověřených způsobů, jak podpořit detoxikační systém vašeho těla.

1. Omezení alkoholu

Více než 90% alkoholu se metabolizuje v játrech (1).

Jaterní enzymy metabolizují alkohol na acetaldehyd, známou rakovinotvornou látku (2, 3).

Játra rozpoznají acetaldehyd jako toxin a přemění ho na neškodnou látku zvanou acetát, která je později z těla vyloučena.

Zatímco pozorovací studie prokázaly, že nízká až mírná konzumace alkoholu je prospěšná pro zdraví srdce, nadměrné pití může způsobit nesčetné množství zdravotních problémů (4, 5, 6).

Nadměrné pití alkoholu může vážně poškodit funkci jater, protože způsobuje hromadění tuku, záněty a jizvy (7).

Když k tomu dojde, vaše játra nemohou dostatečně fungovat a plnit své nezbytné úkoly - včetně filtrování odpadních látek a dalších toxinů z vašeho těla.

Omezení alkoholu nebo úplná abstinence je proto jedním z nejlepších způsobů, jak udržet detoxikační systém vašeho těla v dobré kondici.

Doporučuje se omezit příjem alkoholu na jeden nápoj denně u žen a dva u mužů (8).

Shrnutí:

 • Pití většího množství alkoholu snižuje schopnost jater vykonávat své normální funkce, jako je právě detoxikace.

2. Dostatek kvalitního spánku

Zajištění dostatečného a kvalitního spánku každou noc je nutností pro podporu zdraví vašeho těla a přirozeného detoxikačního systému.

Spánek umožňuje vašemu mozku reorganizaci a dobití energie a také odstranění vedlejších toxických produktů, které se nahromadily během dne (9, 10).

Jedním z těchto odpadních produktů je protein zvaný beta-amyloid, který přispívá k rozvoji Alzheimerovy choroby (11, 12).

Při nedostatku spánku nemá tělo čas tyto funkce vykonávat, takže se toxiny mohou hromadit a ovlivňovat několik aspektů zdraví (13).

Nedostatečný spánek je spojován s krátkodobými i dlouhodobými zdravotními následky, jako je stres, úzkost, vysoký krevní tlak, srdeční choroby, cukrovka 2. typu a obezita (14, 15, 16, 17).

Pro podporu dobrého zdraví byste měli pravidelně spát sedm až devět hodin denně (18).

Pokud máte potíže s usínáním nebo s udržením spánku v noci, jsou pro zlepšení spánku užitečné změny životního stylu, jako je dodržování spánkového režimu a omezení modrého světla - vyzařovaného mobilními zařízeními a obrazovkami počítačů a televizí - před spaním (19, 20, 21).

Shrnutí:

 • Dostatečný spánek umožňuje mozku reorganizaci, dobití energie a odstranění toxinů, které se v něm během dne nahromadily.

3. Pití dostatečného množství vody

Voda dokáže mnohem víc než jen uhasit žízeň. Reguluje tělesnou teplotu, promazává klouby, napomáhá trávení a vstřebávání živin a detoxikuje organismus odstraňováním odpadních látek (22).

Buňky vašeho těla se musí neustále obnovovat, aby mohly optimálně fungovat a rozkládat živiny, které tělo využívá jako energii.

Při těchto procesech se však uvolňují odpadní látky - ve formě močoviny a oxidu uhličitého - které škodí, pokud se hromadí v krvi (23).

Voda tyto odpadní produkty přenáší a účinně je odstraňuje močením, dýcháním nebo pocením. Správná hydratace je tedy pro detoxikaci důležitá (24).

Přiměřený denní příjem vody je 3,7 litru pro muže a 2,7 litru pro ženy. V závislosti na vaší stravě, místě, kde žijete, a úrovni vaší aktivity můžete potřebovat více nebo méně (25).

Shrnutí:

 • Kromě mnoha funkcí, které voda v těle plní, umožňuje detoxikačnímu systému vašeho těla odstraňovat z krve odpadní látky.

4. Snižení příjmu cukru a především průmyslově zpracovaných potravin

Cukr a průmyslově zpracované potraviny jsou považovány za příčinu dnešní krize veřejného zdraví (26).

Vysoká spotřeba sladkých a vysoce průmyslově zpracovaných potravin je spojována s obezitou a dalšími chronickými onemocněními, jako jsou srdeční choroby, rakovina a cukrovka (27, 28, 29).

Tato onemocnění brání vašemu tělu v přirozené detoxikaci tím, že poškozují orgány, které hrají důležitou roli, jako jsou játra a ledviny.

Například vysoká konzumace sladkých nápojů může způsobit ztučnění jater, což je stav, který negativně ovlivňuje jejich funkci (30, 31, 32).

Menší konzumací nezdravých potravin můžete udržet detoxikační systém svého těla zdravý. Nezdravé potraviny můžete omezit tak, že je necháte ležet na pultech obchodů. Když je nebudete mít v kuchyni, zbavíte se pokušení úplně.

Nahrazení nezdravých potravin zdravějšími, jako je ovoce a zelenina, je také zdravý způsob, jak snížit jejich spotřebu.

Shrnutí:

 • Nadměrná konzumace nezdravých potravin je spojena s chronickými onemocněními, jako je obezita a cukrovka. Tyto stavy mohou způsobit poškození orgánů důležitých pro detoxikaci, jako jsou játra a ledviny.

5. Základem jsou potraviny bohaté na antioxidanty

Antioxidanty chrání vaše buňky před poškozením způsobeným molekulami zvanými volné radikály. Oxidační stres je stav způsobený nadměrnou produkcí volných radikálů.

Vaše tělo tyto molekuly přirozeně produkuje pro buněčné procesy, jako je například trávení. Alkohol, tabákový kouř, špatná strava a působení škodlivin však mohou produkovat nadměrné množství volných radikálů (33).

Tím, že tyto molekuly poškozují buňky vašeho těla, se podílejí na řadě onemocnění, jako je demence, srdeční choroby, onemocnění jater, astma a některé typy rakoviny (34, 35).

Konzumace stravy bohaté na antioxidanty pomáhá vašemu tělu bojovat s oxidačním stresem způsobeným nadbytkem volných radikálů a dalších toxinů, které zvyšují riziko onemocnění.

Zaměřte se na získávání antioxidantů z potravy a případně z doplňků stravy (36, 37, 38).

Mezi antioxidanty patří například vitamin A, vitamin C, vitamin E, selen, lykopen, lutein a zeaxantin.

Bobuloviny, ovoce, ořechy, kakao, zelenina, koření a nápoj ze zeleného čaje mají jedny z nejvyšších množství antioxidantů (39).

Shrnutí:

 • Konzumace stravy bohaté na antioxidanty pomáhá tělu snižovat poškození způsobené volnými radikály a tím snížuje riziko onemocnění, která mohou mít vliv na detoxikaci.

6. Jezte potraviny s vysokým obsahem prebiotik

Zdraví střev je důležité pro udržení zdravého detoxikačního systému. Vaše střevní buňky mají detoxikační a vylučovací systém, který chrání vaše střeva a tělo před škodlivými toxiny, jako jsou chemické látky (40).

Dobré zdraví střev začíná prebiotiky, což je druh vlákniny, která vyživuje dobré bakterie ve střevech, tzv. probiotika. Díky prebiotikům mohou vaše dobré bakterie produkovat živiny zvané mastné kyseliny s krátkým řetězcem, které jsou prospěšné pro zdraví (41, 42).

Dobré bakterie ve střevech se mohou dostat do nerovnováhy se špatnými bakteriemi v důsledku užívání antibiotik, špatné zubní hygieny a kvality stravy (43, 44, 45).

Tato nezdravá změna bakterií může oslabit váš imunitní a detoxikační systém a zvýšit riziko onemocnění a zánětů (46).

Konzumace potravin bohatých na prebiotika může udržet váš imunitní a detoxikační systém zdravý. Mezi dobré zdroje prebiotik patří rajčata, artyčoky, banány, chřest, cibule, česnek a oves (40).

Shrnutí:

 • Strava bohatá na prebiotika udržuje váš trávicí systém zdravý, což je důležité pro správnou detoxikaci a zdraví imunitního systému.

7. Příjem přiměřeného množství soli

Pro některé lidi je detoxikace prostředkem k odstranění přebytečné vody.

Konzumace příliš velkého množství soli může způsobit, že vaše tělo zadržuje nadbytečné množství tekutin, zejména pokud máte onemocnění, které ovlivňuje vaše ledviny nebo játra - nebo pokud nepijete dostatek vody.

Toto nadměrné nahromadění tekutin může způsobit nadýmání a znepříjemnit oblékání. Pokud zjistíte, že konzumujete příliš mnoho soli, můžete se zbavit nadbytečné hmotnosti vody.

Ačkoli to může znít neintuitivně, zvýšení příjmu vody je jedním z nejlepších způsobů, jak se zbavit nadměrné hmotnosti vody způsobené konzumací příliš velkého množství soli.

Je to proto, že když konzumujete příliš mnoho soli a málo vody, vaše tělo uvolňuje antidiuretický hormon, který vám brání v močení - a tím i v detoxikaci (47).

Zvýšením příjmu vody vaše tělo sníží vylučování antidiuretického hormonu a zvýší močení, čímž vyloučí více vody a odpadních látek (48, 49, 50).

Pomáhá také zvýšení příjmu potravin bohatých na draslík, který vyvažuje některé účinky sodíku. Mezi potraviny bohaté na draslík patří brambory, dýně, fazole, banány a špenát (51).

Shrnutí:

 • Konzumace příliš velkého množství soli může zvyšovat zadržování vody v těle. Přebytečnou vodu a odpadní látky můžete odstranit zvýšením příjmu vody a potravin bohatých na draslík.

8. Buďte aktivní

Pravidelný pohyb bez ohledu na tělesnou hmotnost je spojen s delším životem a snížením rizika mnoha stavů a onemocnění, včetně cukrovky 2. typu, srdečních onemocnění, vysokého krevního tlaku a některých druhů rakoviny (52, 53, 54).

Ačkoli za zdravotními přínosy cvičení stojí několik mechanismů, klíčovým prvkem je snížení zánětu (55, 56).

Zatímco určitý zánět je nezbytný pro zotavení z infekce nebo hojení ran, jeho přílišné množství oslabuje systémy vašeho těla a podporuje nemoci.

Snížením zánětu může cvičení pomoci systémům vašeho těla včetně detoxikačního systému správně fungovat a chránit před nemocemi.

Doporučuje se, abyste se týdně věnovali alespoň 150-300 minutám cvičení střední intenzity, například rychlé chůzi nebo 75-150 minutám intenzivní fyzické aktivity, například běhu (57).

Shrnutí:

 • Pravidelná fyzická aktivita snižuje zánět a umožňuje správnou funkci detoxikačního systému vašeho těla.

Další tipy pro zlepšení detoxikace

 • Jezte potraviny obsahující síru. Potraviny s vysokým obsahem síry, jako je cibule, brokolice a česnek, zvyšují vylučování těžkých kovů, jako je kadmium (58).
 • Vyzkoušejte chlorellu. Chlorella je druh řasy, která má mnoho výživových výhod a podle studií může zlepšit vylučování toxinů, jako jsou těžké kovy (59).
 • Ochuťte pokrmy koriandrem. Koriandr zvyšuje vylučování některých toxinů, například těžkých kovů, jako je olovo, a chemických látek včetně ftalátů a insekticidů (60, 61).
 • Podpora glutathionu. Konzumace potravin bohatých na síru, jako jsou vejce, brokolice a česnek, pomáhá zvyšovat funkci glutathionu, hlavního antioxidantu produkovaného vaším tělem, který se významně podílí na detoxikaci (62).
 • Přejděte na přírodní čisticí prostředky. Výběr přírodních čisticích prostředků, jako je ocet a jedlá soda, namísto komerčních čisticích prostředků může snížit vaše vystavení potenciálně toxickým chemikáliím (63).
 • Volte přírodní péči o tělo. Používání přírodních deodorantů, make-upů, hydratačních krémů, šamponů, opalovacích přípravků a dalších výrobků osobní péče může také snížit vaše vystavení chemickým látkám.

Shrnutí:

 • Některé úpravy životního stylu a stravy mohou posílit přirozený detoxikační systém vašeho těla.

Závěr

Detoxikační diety odstraňují toxiny, čímž zlepšují zdraví a podporují hubnutí.

Tyto diety, ačkoli jsou lákavé však nejsou vždy nutné, protože vaše tělo má vlastní, vysoce účinný detoxikační systém.

Proto je vhodné nejdříve svůj přirozený detoxikační systém svého těla posílit a zlepšit svůj celkový zdravotní stav tím, že budete hydratovaní, budete konzumovat méně alkoholu a soli, budete aktivní a budete dodržovat stravu bohatou na antioxidanty.

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           DUBEN 2024 - 31 článků

                KVĚTEN 2024 - 19 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života