10 tipů pro zvládání noční bolesti kloubů

- Pixabay

Barbora Nová

Pokud trpíte onemocněním, které způsobuje bolest kloubů, možná jste zjistili, že bolest může být v noci silnější. Bolest kloubů v noci obvykle nepředstavuje nutně volat lékařskou pohotovost. Nicméně může však vážně omezit vaši schopnost dobře se vyspat.

Většina bolestí kloubů je způsobena artritidou, zánětem kloubů. To zahrnuje:

Podle nadace americké Arthritis Foundation mají 4 z 5 lidí s artritidou problémy se spánkem (1).

Ale i další běžné stavy mohou také přispět k bolesti kloubů v noci, jako například:

Následují informace o tom, proč vás klouby mohou v noci bolet nebo bolet více. Tipy na zvládání bolesti kloubů v noci.

Proč mě v noci víc bolí klouby?

Existuje mnoho teorií, proč by vás mohly klouby v noci bolet více. Mezi možné důvody patří (2):

Hromadění tekutiny

Když je tělo v klidu, v kloubech a jejich okolí se hromadí tekutina, která způsobuje otoky a záněty. To způsobuje, že svaly a tkáně obklopující klouby jsou napjaté a ztuhlé. Výsledkem je bolest kloubů během noci a po probuzení.

Cytokiny

V noci některé z vašich buněk uvolňují cytokiny, malé proteiny, které pomáhají aktivovat váš imunitní systém. Některé cytokiny vám pomohou naopak usnout. Mohou však také způsobit zánět, který může zvýšit bolest kloubů.

Pozice těla při spánku

Vaše poloha ve spánku může vyvíjet tlak na klouby a zhoršovat stávající bolest kloubů. Například:

 • Pokud máte bolesti kyčle nebo ramene na jedné straně těla, snažte se vyhnout tlaku na tento kloub tím, že budete spát na druhé straně.
 • Bolest zápěstí můžete zhoršit, pokud spíte s ohnutými zápěstími.
 • Bolest krku se může zhoršit, pokud spíte na břiše a krk máte několik hodin vytočený na jednu stranu.

Matrace a polštář

Vaše matrace a polštář mohou být také součástí problému. Příliš měkká, nepodporující matrace nemusí poskytovat dostatečné odpružení, aby podpořila správné vyrovnání vaší páteře. To může způsobit tlak na citlivé klouby.

Pokud je váš polštář příliš vysoký, příliš nízký nebo hrudkovitý, může vás nutit držet krk a ramenní klouby během spánku v nepřirozené poloze. To může dráždit vaše nervy a způsobit bolesti kloubů.

Jak mohu zvládnout bolest kloubů v noci?

Základní příčina bolesti kloubů může určit, jak ji nejlépe zvládnout. Pokud máte například bolest čelisti v důsledku poruchy temporomandibulárního kloubu (TMJ), nošení nočního chrániče může být dobrým způsobem, jak ji zmírnit.

Bolesti kloubů můžete obvykle zvládnout v noci pomocí domácí léčby. Než zjistíte, co vám nejlépe vyhovuje, může být zapotřebí postupovat metodou pokus-omyl. Zde je 10 věcí, které můžete vyzkoušet:

1. Cvičení

Silné, pružné svaly pomáhají odstranit tlak z bolestivých kloubů. Cvičení jako strečink a jóga mohou pomoci lidem s onemocněními, jako je revmatoidní artritida nebo osteoartritida. Mezi další dobré možnosti patří:

 • chůze
 • běh
 • vodní aerobik
 • Tai chi

Můžete zvážit spolupráci s fyzioterapeutem na cvičeních pro konkrétní klouby a svalové skupiny.

2. Aplikujte teplo

Někteří lidé zjistili, že používání zahřívacích podložek nebo obkladů na bolestivé klouby před spaním poskytuje noční úlevu. Můžete také zjistit, že teplá koupel před spaním snižuje bolest a poskytuje relaxaci.

Když aplikujete teplo na bolavý kloub, krevní cévy v této oblasti se zvětší. To zvyšuje cirkulaci krve a kyslíku v kloubu a kolem něj, snižuje ztuhlost a bolest.

Pokud je bolest kloubů způsobena zraněním, před použitím tepla se poraďte se zdravotníkem. U zranění může být lepší volbou použití chladu během hojení.

3. Použít studené

Studené zábaly snižují průtok krve kloubem, čímž se snižuje otok a zánět. Pocit znecitlivění způsobený přikládáním studených nebo chladivých obkladů může také pomoci snížit bolest.

Zkuste si před spaním na 10 až 20 minut přiložit studený obklad přímo na bolestivý kloub. Můžete se také zkusit ponořit do studené nebo chladivé koupele na tak dlouho, jak je vám to příjemné.

4. Vyzkoušejte volně prodejné (OTC) léky proti bolesti

Užitečné mohou být volně prodejné léky proti bolesti, včetně těch, které snižují zánět. Patří mezi ně paracetamol a nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je aspirin nebo ibuprofen. Vyhledejte si léky s prodlouženou účinností, které působí 8 hodin nebo déle, aby se bolest nevrátila během noci.

Ujistěte se, že dodržujete pokyny k balení a nepoužíváte je nadměrně. Pokud OTC léky proti bolesti nestačí, promluvte si se zdravotnickým pracovníkem o lécích na předpis proti bolesti.

Pokud máte vysoký krevní tlak, srdeční onemocnění nebo onemocnění ledvin, poraďte se s lékařem o tom, který volně prodejný lék proti bolesti by pro vás byl nejlepší. Některé mohou způsobit zadržování vody, což může způsobit problémy s ledvinami nebo zvýšit krevní tlak.

5. Použijte lokální léčbu

Lokální léčby jsou léky, které aplikujete přímo na kůži. Některé masti mohou poskytnout cílenou úlevu od bolesti. Hledejte gely, spreje a pleťové vody, které obsahují aktivní složky, jako jsou:

 • Mentol: Mentol může poskytnout chladivý pocit na kůži a pomáhá maskovat bolest.
 • Kafr: Kafr může poskytnout chladivý i teplý pocit na kůži a znecitlivit nervová zakončení.
 • Arnika: Arnika má protizánětlivé vlastnosti a podporuje lepší krevní oběh.
 • Kapsaicin: Kapsaicin snižuje množství specifického přenašeče bolesti ve vašich nervech.
 • Salicyláty: Tyto chemické látky na rostlinné bázi mohou pomoci snížit zánět.

6. Zvažte doplňky stravy s boswellií, glukosaminem a chondroitinem

Boswellie snižuje bolest, otoky a další příznaky zánětu kloubů více než jiné látky včetně známého glukosaminu. Proto se boswelia používá při kloubních a jiných a to zejména revmatických onemocněních. U kloubů kvalitní extrakt z boswelie snižuje bolest o 30-60%, jakož i zánětlivé příznaky. Dokonce může zajistit výstavbu chrupavky.

Glukosamin a chondroitin jsou sloučeniny, které se nacházejí v chrupavce, pojivové tkáni, která tlumí a obklopuje vaše klouby. Výzkum jejich přínosů pro bolesti kloubů přinesl smíšené výsledky. Někteří lidé však zjistili, že užívání těchto doplňků srtavy podle pokynů pomáhá snižovat bolesti kloubů z osteoartrózy.

Boswellia Phytosome® Power Complex

Boswellia Phytosome® Power Complex je patentovaná forma boswellinu navázaného na komplex fosfolipidů s klinicky prokázanou zvýšenou vstřebatelností a biologickou dostupnosti. Patentovaná forma boswellinu Phytosome® technologie výrazně zvyšuje využitelnost boswellinu oproti standardním extraktům. Hladiny boswellových kyselin v plazmě jsou díky fytosomální technologii 3-7x vyšší a hladiny boswellových kyselin ve tkáních jsou 3-35 x vyšší než u klasických extraktů (podle toho, která boswellová kyselina je měřena).

7. Meditujte

Pokud vás bolest kloubů v noci probudí, může být těžké znovu usnout. Výzkum však naznačuje, že meditace vám může pomoci zvládnout chronickou bolest všech typů, zejména během noci a před spaním.

Přezkum studií z roku 2018 zjistil, že meditace mění způsob, jakým váš mozek zpracovává signály bolesti a snižuje vaši citlivost na bolest. Může také snížit úzkost a pomoci vám uvolnit se (3).

Tělocvičny a několik jógových studií nabízí kurzy a semináře meditace. Existují také meditační aplikace, které vás provedou dlouhými i krátkými meditačními cvičeními.

8. Vylepšete si matraci a polštář

Pokud je vaše současná matrace příliš měkká nebo starší než 8 let, zvažte pořízení novějšího modelu vhodného pro úlevu od bolesti kloubů.

Můžete také využít polštář určený ke snížení bolesti kolen nebo krku.

9. Vytvořte si uklidňující prostředí pro spánek

Správné návyky spánkové hygieny nemusí nutně snížit bolest kloubů, ale přesto vám usnadní usínání.

Ujistěte se, že je váš pokoj tmavý, chladný a tichý. Vypněte elektronická zařízení alespoň 1 hodinu předtím, než se pokusíte usnout. Před zhasnutím světla vám může prospět také poslech relaxační hudby, meditace nebo čtení dobré knihy.

Pro zklidnění bolavých kloubů a podporu relaxace může být užitečná také aromaterapie.

10. Pohybujte se a protahujte se, když se probudíte

Ranní protažení vám nemusí nutně pomoci od nočních bolestí, ale může vám pomoci zmírnit ztuhlost a bolest po prvním probuzení. Pohyb hned po probuzení pomáhá odvádět tekutiny ze zanícených kloubů a snižuje otoky.

Než vstanete z postele, zkuste si protáhnout ruce a nohy a ohnout prsty a kotníky. Můžete to dělat s pokrčenými koleny, vleže na hrudi nebo vsedě.

Kdy kontaktovat lékaře

Chronická noční bolest může způsobit nedostatek spánku a vyčerpání. Může také výrazně snížit vaši schopnost podílet se na každodenních činnostech a užívat si života. Informujte lékaře, pokud vaše bolesti kloubů nereagují na domácí léčbu.

Navštivte lékaře, pokud zaznamenáte některý z následujících příznaků:

 • Máte intenzivní bolesti kloubů, které trvají několik týdnů nebo déle.
 • Bolest vás neustále probouzí ze spánku.
 • Zaznamenáte náhlý otok nebo teplo kolem kloubu nebo s ním nemůžete snadno pohybovat.
 • Vaše bolesti kloubů jsou doprovázeny horečkou.

Lékař může předepsat perorální, topické nebo injekční léky, které pomohou snížit vaše příznaky.

Závěr

Bolest kloubů v noci má různé základní příčiny, od zranění po artritidu. Může to být vyčerpávající a vysilující. Ale nemusíte žít s bolestí.

Mnoho domácích ošetření, jako jsou volně prodejné léky a teplé nebo studené obklady, může pomoci. Pomoci mohou i změny životního stylu, jako je cvičení nebo zlepšení spánkové hygieny.

Pokud je vaše bolest kloubů závažná nebo nereaguje dobře na domácí léčbu, navštivte lékaře. Mohou posoudit vaše příznaky a zpravidla poskytnout další možnosti léčby.

Všechny body proti bolesti jsou na dlani, prstech a zápěstí

Konkrétní body, které se nacházejí na dlani, prstech a zápěstí dokáží zmírnit bolesti v jiných částech těla.

Jak postupovat:

 • zatlačte příslušný bod na dlani nebo prstu na 5 sekund
 • uvolněte na 3 sekundy
 • stiskněte bod znovu
 • tento proces opakujte několik minut
 • celou proceduru opakujte podle potřeby několikrát za den

Zdroj: It ‚All In The Palm Of Your Hand – Press These Points For Wherever You Hurt

Proč potřebujeme endorfiny?

- Pixabay

Ing. Zdeněk Rozehnal

Endorfiny jsou přirozenými tělesnými léky proti bolesti a mohou také zlepšit vaši náladu. Tyto chemické látky tělo přirozeně produkuje při příjemných činnostech (např. cvičení, sexu a smíchu), ale i při bolestivých zážitcích, jako je vyvrtnutí kotníku.

Ačkoli většina lidí zná "endorfinový nával" po zábavné činnosti, možná vás zajímá, co to endorfiny jsou a jak prospívají vašemu zdraví. Tento článek se ponoří do hloubky endorfinů, včetně toho, proč je potřebujeme, a tipů, jak přirozeně zvýšit jejich hladinu.

Co jsou endorfiny a k čemu slouží?

Endorfiny, známé také jako endogenní opioidy, jsou skupiny bílkovinných řetězců zvaných peptidy. Jsou většinou řízeny a uvolňovány hypotalamem a hypofýzou. Jsou typem neurotransmiteru - a v některých případech jsou považovány také za hormony, které působí na opiátové receptory a zmírňují bolest a podporují pocity slasti (1, 2).

Zajímavé je, že termín endorfin pochází ze slov "endogenní", což znamená z těla, a "morfin, opiátový lék proti bolesti.

Ačkoli existují různé formy endorfinů, beta-endorfiny jsou nejvíce prozkoumané a známé pro své účinky na zmírnění bolesti (1, 2).

Endorfiny se například uvolňují při bolestivých zážitcích, například při vymknutí kotníku, aby dočasně zmírnily bolest a nepříjemné pocity. Uvolňují se také během příjemných okamžiků, jako je konzumace čokolády, sex nebo cvičení (2).

Shrnutí:

 • Endorfiny jsou neurotransmitery, které mozek uvolňuje, aby zmírnil bolest a podpořil potěšení.

Jaké jsou výhody endorfinů?

I když výzkum stále probíhá, endorfiny mají mnoho výhod (2):

 • snižují bolest a nepohodlí
 • zvyšují potěšení
 • snižují stres, depresi a úzkost
 • tlumí záněty
 • zlepšují náladu
 • zvyšují sebevědomí
 • mohou podpořit zdravý imunitní systém
 • mohou podporovat paměť a kognitivní funkce

Snaha o zvýšení hladiny endorfinů tak může být skvělým způsobem, jak podpořit celkovou pohodu.

Shrnutí:

 • Endorfiny mají na organismus mnoho pozitivních účinků, včetně snížení bolesti a nepohodlí, zlepšení nálady a sebevědomí a zvýšení potěšení.

Co se děje s tělem, když nemáte dostatek endorfinů?

Pokud vaše tělo neprodukuje dostatek endorfinů, může se u vás zvýšit riziko vzniku některých zdravotních potíží nebo příznaků, jako jsou (3, 4, 5):

 • zvýšená bolest
 • zvýšené riziko deprese a úzkosti
 • náladovost
 • závislost
 • problémy se spánkem

Zajímavé je, že studie prokázaly, že lidé s migrénou mají nižší hladinu beta-endorfinů v krvi (6).

Přesto je výzkum nedostatku endorfinů nedostatečný, což naznačuje, že je zapotřebí dalšího výzkumu na toto téma.

Shrnutí:

 • Nedostatek endorfinů vás může vystavit zvýšenému riziku zdravotních problémů, jako jsou bolesti, deprese, výkyvy nálad a závislost.

8 způsobů, jak zvýšit hladinu endorfinů

Následuje 8 způsobů, jak přirozeně zvýšit hladinu endorfinů.

1. Cvičení

Cvičení je dobře známé pro své účinky na zlepšení nálady a roli při snižování příznaků deprese a úzkosti (7, 8, 9, 10).

Aerobní cvičení střední až vysoké intenzity a silový trénink mohou vést k nárůstu endorfinů spolu s dalšími chemickými látkami, které zlepšují náladu, jako jsou endokanabinoidy, dopamin a serotonin (11, 12, 13).

Cvičení střední intenzity zahrnuje aktivity, jako je rychlá chůze, mírná jízda na kole nebo práce na zahradě. Intenzivní cvičení zahrnuje aktivity, jako je jízda na kole v hale, hraní fotbalu, běh nebo lyžování.

Naštěstí může ke zvýšení hladiny endorfinů přispět přibližně pouhých 20-30 minut denně (11, 12, 13).

2. Smějte se

Toto rčení platí: Smích je nejlepší lék.

Smích uvolňuje endorfiny a další hormony dobré nálady (např. dopamin a serotonin) a potlačuje stresové hormony (např. kortizol), což zlepšuje náladu, snižuje bolest a stres, snižuje krevní tlak a podporuje silnější imunitní systém (14, 15, 16, 17, 18, 19).

Pokud si tedy chcete zlepšit náladu, pusťte si nějaký zábavný pořad nebo se sejděte s přáteli, kteří vás rozesmějí.

3. Poslech hudby

Hudba není jen zábava - může také podpořit vaši pohodu.

Četné studie prokázaly, že hudba může podporovat mírné účinky snižující bolest uvolňováním endorfinů, které zvyšují práh bolesti. Ve skutečnosti se muzikoterapie stává oblíbenou a účinnou intervencí v mnoha nemocničních zařízeních (20, 21, 22, 23).

Zajímavé je, že může také pomoci k delšímu cvičení tím, že zmírňuje některé nepříjemné pocity nebo bolest vyvolané cvičením (24).

Kromě toho může optimistická hudba také podporovat pozitivní náladu uvolňováním endorfinů a dopaminu (25).

Zkuste si proto do svého dne zařadit oblíbenou hudbu, abyste si zlepšili zdraví a náladu.

4. Zajděte si na akupunkturu

Ačkoli je akupunktura po staletí součástí tradiční čínské medicíny, v poslední době si získala pozornost západní medicíny jako účinná léčba bolesti a dalších poruch.

Ačkoli její mechanismus není zcela objasněn, akupunktura spočívá v zavádění malých jehel do kůže, které stimulují centrální nervový systém. To vede k uvolňování mnoha chemických látek, včetně endorfinů (26, 27).

Četné studie prokázaly, že akupunktura je účinnou léčbou bolesti. I když nemusí být vhodná pro každého (28, 29, 30, 31).

5. Jezte přiměřeně hořkou čokoládu

Existují důkazy, že konzumace hořké čokolády může zvýšit hladinu endorfinů a dalších chemických látek, které navozují dobrý pocit, jako je dopamin (32).

Tmavá čokoláda je bohatá na polyfenolické sloučeniny, jako jsou flavonoidy, které spouštějí v mozku uvolňování endorfinů. Je také mírným zdrojem kofeinu, který může vyvolat zlepšení nálady (32).

Ideální je vybírat hořkou čokoládu, která obsahuje alespoň 70 % kakaa, a držet se několika malých čtverečků na porci.

6. Dopřejte si sex

Sex zvyšuje uvolňování endorfinů, dopaminu, serotoninu a oxytocinu, hormonu a neurotransmiteru, který je spojen s propojením a důvěrou. Zvyšuje také srdeční tep a podporuje výdrž, což může rovněž podpořit vaše zdraví a náladu (33, 34, 35).

7. Tanec

Tanec může být zábavný a prospěšný pro vaše zdraví. Je to forma kardiorespiračního cvičení, které zvyšuje srdeční tep a uvolňuje endorfiny, které mohou zlepšit náladu a snížit bolest. Tanec ve skupině navíc může zvýšit sociální propojení a snížit hladinu stresu (36, 37).

Ať už tančíte sami v kuchyni, nebo s přáteli, určitě vám to zlepší náladu.

8. Meditujte

Meditace je praxe, která spočívá v trénování vědomí a v tom, že se člověk stává pozornějším a přítomnějším.

Bylo prokázáno, že podporuje zdraví aktivací parasympatického nervového systému, známého také jako systém "odpočinku a trávení". Snižuje také systém reakce organismu na stres, který je známý jako osa hypotalamus-hypofýza-nadledvinky (HPA) (38, 39, 40, 41).

Kromě toho se předpokládá, že meditace může podporovat uvolňování endorfinů, protože bylo prokázáno, že často meditující lidé mají vyšší práh bolesti, i když tento mechanismus není zcela objasněn (42, 43, 44, 45).

Jiné studie přitom zpochybňují, zda jsou ve hře endorfiny, a naznačují, že to spíše souvisí s tím, jak člověk bolest přijímá nebo očekává (46, 47, 48).

Celkově vzato je zapotřebí dalšího výzkumu.

Shrnutí:

 • Pokud chcete zvýšit hladinu endorfinů, zkuste cvičit, provozovat sex, jíst čokoládu, meditovat nebo jakoukoli činnost, při které se smějete a bavíte.

Endorfiny ve srovnání s dopaminem

Ačkoli jsou často zaměňovány, endorfiny nejsou totéž co dopamin nebo endokanabinoidy.

Dopamin je neurotransmiter a hormon dobrého pocitu, který se uvolňuje v centru odměny v mozku v době potěšení, například při sexu, konzumaci chutného jídla nebo sledování komediálního pořadu (49, 50, 51).

Ačkoli jsou oba součástí mozkového systému odměny, endorfiny se rychle uvolňují během určitého úkonu, například cvičení, aby pomohly zmírnit bolest a stres. Naproti tomu dopamin se uvolňuje pomalu a pocit zlepšení nálady pociťujete až po ukončení činnosti.

Endorfiny ve srovnání s endokanabinoidy

Endokanabinoidy jsou neurotransmitery produkované endokanabinoidním systémem těla. V těle hrají mnoho rolí, například tlumí bolest, snižují úzkost, regulují náladu, řídí chuť k jídlu a trávení a zlepšují spánek (52, 53).

Ačkoli jsou podobné kanabinoidům - primárním chemickým látkám obsaženým v konopí, jako je THC - endokanabinoidy jsou přirozeně produkovány tělem. Jak endokanabinoidy, tak kanabinoidy působí na kanabinoidní receptory umístěné po celém těle (49, 50).

Zajímavé je, že endokanabinoidy jsou zodpovědné především za "běžecké opojení", které lidé zažívají při cvičení a které se dříve připisovalo endorfinům.

Nejnovější výzkumy však potvrzují, že endokanabinoidy vedou k pocitu euforie, protože jsou snadno schopny překonat hematoencefalickou bariéru, na rozdíl od endorfinů, které jsou na to příliš velké (54, 55).

Ve většině případů tělo při bolesti a slasti uvolňuje mnoho neurotransmiterů a hormonů současně, což je důvod, proč jsou endorfiny, endokanabinoidy a dopamin tak úzce propojeny (56).

Shrnutí:

 • Přestože jsou úzce příbuzné a jsou součástí mozkového systému odměny a bolesti, endorfiny, dopamin a endokanabinoidy nejsou stejné a mají odlišné účinky na organismus.

Můžete být na endorfinech závislí?

Ačkoli výzkumy na toto téma jsou omezené, někteří lidé se mohou stát závislými na "endorfinovém návalu" způsobeném některými aktivitami. Například lidé vyhledávající vzrušení se mohou věnovat nebezpečným činnostem, aby získali nával adrenalinu a endorfinů (57).

Zajímavé je, že v jedné studii z roku 2016 zahrnující osm horolezců byly po určité době vyhýbání se horolezectví pozorovány abstinenční příznaky (např. rozladění, touha po lezení, výkyvy nálad a podrážděnost) (57).

Dalším příkladem je sebepoškozování, které vede k přílivu endorfinů z ubližování si, aby člověk "pocítil" uvolnění emoční bolesti. Člověk se může stát na návalu endorfinů závislý a pokračovat v sebepoškozování, aby dosáhl tohoto pocitu emočního uvolnění (58).

K lepšímu pochopení závislosti na endorfinech je však zapotřebí dalšího výzkumu.

Shrnutí:

 • Ačkoli mechanismy nejsou dobře známy, někteří lidé se mohou stát závislými na návycích, které vedou k přílivu endorfinů.

Jaký je rozdíl mezi endorfiny a opioidy?

Ačkoli endorfiny a opioidy působí na stejné receptory, známé jako opioidní receptory, mají důležité rozdíly.

Opioidní léky (např. morfin a fentanyl) působí na opioidní receptory a uvolňují dopamin, chemickou látku produkující dobrý pocit v mozku. Účinky těchto drog jsou dočasné a brzy odezní, což obvykle člověka tlačí k tomu, aby si tento pocit chtěl zopakovat (59).

Po dlouhodobém užívání opioidů si tělo zvykne na vyšší hladinu dopaminu a vyžaduje větší dávku, aby dosáhlo stejných účinků. Tento cyklus se opakuje a vede k neustálé snaze dosáhnout stejného "opojení" jako dříve (59).

V konečném důsledku mohou být opioidní drogy vysoce návykové a vedou ke snížení schopnosti pociťovat potěšení z jiných odměňujících činností, jako je konzumace jídla, společenský život a sex (59).

Odvykání od opioidních drog může vést k závažným vedlejším účinkům, které někdy připomínají člověka prožívajícího smutek, jako jsou úzkost, deprese, potíže se spánkem, ztráta chuti k jídlu a výkyvy nálad.

Naopak endorfiny působí podobně a pomáhají zvládat bolest, ale mají méně intenzivní odezvu. Jsou přirozeně produkovány tělem a obvykle nedosahují takové úrovně nasycení, aby bylo třeba více aktivity k podpoře stejného pocitu potěšení (60, 61).

Shrnutí:

 • Opioidy jsou léky, které se napojují na opioidní receptory v mozku a podporují pocity slasti a tlumí bolest. Endorfiny také působí na opioidní receptory, ale nemají stejné návykové vlastnosti a jsou přirozeně vytvářeny tělem.

Závěr

Endorfiny jsou přirozeným tělesným prostředkem tlumícím bolest a zároveň podporují pocit slasti. Jsou produkovány při činnostech, jako je cvičení, sex, smích, tanec a poslech hudby.

Mají mnoho zdravotních výhod, včetně snížení míry deprese a úzkosti, zlepšení nálady, snížení bolesti a nepohodlí a zvýšení sebevědomí.

I když endorfiny mohou být pro některé lidi užitečné, nemusí fungovat u každého. Pokud zjistíte, že máte potíže s regulací nálady nebo zvládáním bolesti, poraďte se s odborníkem, který vám může doporučit další terapie a léčbu.

Přesto může být hledání způsobů, jak přirozeně zvýšit hladinu endorfinů, jednoduchým, ale účinným způsobem, jak podpořit své zdraví a pohodu.

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
Unikátní kombinace vysoce kvalitních extraktů z hub a rostlin, doplněná o betaglukan vysoké čistoty (nad 80%) a vitamíny na podporu imunity. Devět složek synergicky spojených v blahodárný komplex na...

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium
  KOHI-FOCUS SLOŽENÍ: Instantní káva 76,4 % (100% káva Arabica), Ashwagandha extrakt 10 %, Chaga extrakt 8 %, Tulsi extrakt 5 %, Sibiřský ženšen extrakt 0,5 % 100% Arabika, zklidňující...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           DUBEN 2024 - 31 článků

                KVĚTEN 2024 - 17 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života