Jak přesná jsou tvrzení o přínosech Ashwagandhy?

- Pixabay

Barbora Nová

Sociální média jsou známá tím, že začínají s trendy, které si žijí vlastním životem. Je však důležité si uvědomit, že ne vše, co se dočtete nebo uslyšíte na sociálních sítích, je pravda, zejména pokud jde o zdravotní trendy. Jedním z posledních zdravotních trendů na sociálních platformách je Ashwagandha, jejíž uživatelé hlásí obrovskou úlevu od stresu, zvýšení sebevědomí a libida. Jsou však tato tvrzení pravdivá? A existují potenciální rizika spojená s užíváním ashwagandhy?

Nelze popřít, že stres může mít na celkové zdraví člověka zásadní vliv. Podle zprávy State of the Glo bal Workplace 2023 Report přibližně 44 % pracovníků na celém světě uvádí, že zažívají hodně stresu (1).

Předchozí výzkumy ukazují, že přetrvávající stres může vést k vysokému krevnímu tlaku a nárůstu kardiovaskulárních příhod. Může také negativně ovlivnit imunitní systém, ovlivnit metabolické zdraví a ovlivnit kvalitu spánku.

Protože stres může být pro naše tělo tak škodlivý, není divu, že lidé hledají různé způsoby, jak ho zmírnit.

Jednou z metod, kterou mnoho lidí na sociálních sítích používá a propaguje, je užívání doplňků stravy z byliny Ashwagandha.

Lidé hlásí výhody, jako je zvýšení testosteronu, zvýšení libida, zlepšení mozkových funkcí a pocit, že jsou tak šťastní, sebevědomí a bez stresu, že mohou lépe zvládat nešťastné události, jako je rozchod nebo odstranění toxických lidí ze svého života.

Mohou být tato tvrzení pravdivá, nebo jsou zavádějící? Existují potenciální rizika užívání Ashwagandhy, o kterých by lidé měli vědět? A existují i jiné způsoby, jak se lidé mohou zbavit stresu bez užívání doplňku stravy?

Co je to Ashwagandha?

Ašvaganda (Withania somnifera) je malý stálezelený keř pocházející z některých částí Indie, Afriky a jihovýchodní Asie. Je známá také pod názvy "zimní třešeň" a "indický ženšen".

Ashwagandha je sanskrtské slovo, které znamená "vůně koně", což odkazuje na vůni kořene rostliny. Kořen keře je hlavní částí používanou pro léčebné postupy.

Withania somnifera se používá jako léčivá rostlina v ájurvédské a domorodé medicíně již více než 3 000 let.

Proč je Ashwagandha tak populární na sociálních sítích?

Jedním z hlavních důvodů, proč je Ashwagandha v současné době tak populární na sociálních sítích, jsou její údajné účinky na uvolnění stresu.

Podle dr. Davida C. Le opolda, ředitele sítě Integrative Health & Medicine v Hackensack Meridian Health & Jersey Shore University Medical Center a docenta medicíny na Hackensack Meridian School of Medicine, Ashwagandha obsahuje látky zvané withanolidy, které jsou považovány za příčinu jejích pozitivních účinků (2).

"Ashwagandha je součástí skupiny přírodních léčiv často označovaných jako 'adaptogeny' díky jejich účinkům na imunitní systém a podpoře psychických a fyzických stavů v období stresu," vysvětlil. "V důsledku snížení stresu může Ashwagandha pomoci snížit únavu a další stavy související se stresem" (3).

Někteří uživatelé sociálních médií také uvádějí, že Ashwagandha je dobrá pro každého, kdo chce nabrat objem svalstva v posilovně a zvýšit svou fyzickou vytrvalost.

Dostupnost je také faktorem, protože doplňky stravy s extraktem z Ashwagandhy lze snadno koupit.

Jak Ashwagandha působí na mozek?

Dr. Amala Soumyanathová, profesorka neurologie na Lékařské fakultě Oregonské univerzity zdraví a vědy a ředitelka Výzkumného centra pro botanické doplňky stravy (BENFRA) financovaného americkým Národním institutem zdraví, které v současné době studuje Ashwagandhu, uvedla, že většina toho, co víme o neurologických účincích této rostliny, pochází spíše z laboratorních studií než z klinických studií zahrnujících lidi.

"Tyto laboratorní studie ukazují, že výtažky z Ashwagandhy mohou působit na neurotransmiterové dráhy včetně těch, které zahrnují serotonin a gama aminokyselinu máselnou (GABA), a také ovlivňovat systémy, jako je osa hypotalamus-hypofýza-nadledviny (HPA) a osa sympatikus-nadledviny-medulární (SAM)," uvedla (4, 5).

Dr. Leopold také uvedl, že Ashwagandha pravděpodobně snižuje hladinu kortizolu pro své potenciální účinky snižující stres.

Kortizol je hlavním motorem naší stresové reakce. Snížením hladiny kortizolu může Ashwagandha pomoci tělu vrátit se do stavu relaxace včetně zvýšené aktivity parasympatického - odpočívej, tráv, napravuj a pečuj - nervového systému a snížené aktivity sympatického - bojuj nebo uteč - nervového systému.

Ašvaganda je dokonce zkoumána jako potenciální léčba Alzheimerovy choroby.

Dr. Muraleedharan G. Nair, profesor na katedře zahradnictví na Michiganské státní univerzitě, poprvé informoval o možných neuroprotektivních účincích byliny ve studii z roku 2014 díky vývoji sloučenin zvaných "withanamidy", které se nacházejí v semenech plodů rostliny (6).

Withanamidy jsou silné antioxidanty se schopností neutralizovat bílkovinu beta-amyloid, která způsobuje Alzheimerovu chorobu (7).

Beta-amyloid obecně způsobuje oxidační stres na neuronální membráně nervových buněk v mozku. Sloučeniny třídy withanamidů v plodech Ashwagandhy se mohou vázat na aktivní motiv beta-amyloidového proteinu a zabránit tomu, aby beta-amyloid způsobil biochemické reakce vedoucí k odumírání neuronálních buněk v mozku, což je příčinou Alzheimerovy choroby.

Pomůže Ashwagandha snížit můj stres?

Dr. Leopold uvádí, že lidé obecně užívají Ashwagandhu, aby si pomohli se stresem, únavou a spánkem.

"Pro tyto stavy jsou určité důkazy, že může být účinná. Vzhledem k tomu, že mnoho stavů zhoršuje vysoký stres, špatný spánek a únavu, může Ashwagandha nepřímo pomoci při některých z těchto problémů."

Studie zveřejněná v září 2019 zjistila, že užívání Ašvagandy bylo spojeno se snížením úrovně stresu a úzkosti (8).

A výzkum zveřejněný v prosinci 2019 zjistil, že u účastníků, kteří užívali Ashwagandhu, došlo k významnému snížení vnímaného stresu, snížení hladiny kortizolu a zlepšení kvality spánku (9).

Ačkoli může být Ashwagandha prospěšným doplňkem stravy pro někoho, kdo potřebuje podporu při spánku, stresu nebo úzkosti, nikdy by neměla být náhradou nebo dlouhodobým řešením hlubšího fyzického, psychologického nebo fyziologického problému, uvadla Monique Richardová, registrovaná dietoložka, majitelka společnosti Nutrition-In-Sight a národní mediální zástupkyně Akademie výživových dietologů.

    "Stejně jako multivitamín nemůže nahradit vyváženou, pestrou, přiměřenou a kvalitní stravu a životní styl, ale může být spíše "doplňkem stravy" nebo "doplňkem" určité potřeby. V první řadě musíme uspokojit základní potřeby našeho těla a také se věnovat našemu duševnímu zdraví a dalším individuálním potřebám. Funkční potraviny a adaptogeny mohou být velmi prospěšné, ale je třeba je zavádět správným způsobem, s ohledem na potřeby a cíle jednotlivce v souhrnu s tím, co v současné době konzumuje, s čím se potýká nebo v co doufá, že bude řešit."

    - Monique Richardová

Zvyšuje Ashwagandha libido a pomáhá budovat sílu?

Někteří influenceři na platformách, jako je např. TikTok a Instagram, kromě toho, že pomáhá při stresu, tvrdí, že užívání Ashwagandhy zvyšuje testosteron, zvyšuje libido a je vhodnou pro ty, kteří chtějí budovat svaly v posilovně.

"Tato tvrzení mi připadají zavádějící," uvedla Britta ny Craigová, registrovaná dietoložka v onkologickém centru nemocnice Mount Sinai a certifikovaná specialistka na onkologickou výživu.

"Ano, Ashwagandha může zlepšit hladinu testosteronu, což může ovlivnit libido a sílu, a bylo prokázáno, že pomáhá při stresu a úzkosti, ale prokázané výhody mají mírný až střední účinek," dále uvedla.

Dr. Heather Hausenblasová, profesorka tělesné výchovy na Jacksonville University, generální ředitelka a zakladatelka společnosti Wellness Discovery Labs a hlavní autorka studie, která zkoumala, jak Ashwagandha ovlivňuje poznání a náladu dospělých, uvedla, že existuje výzkum podporující potenciální pozitivní účinky byliny na sílu (10).

Citovala studii z března 2021, která zjistila, že suplementace Ashwagandhou pomáhá zlepšit fyzickou výkonnost u zdravých mužů a žen. A výzkum publikovaný v dubnu 2020 zlepšil hladinu V02max, která je podle ní měřítkem zdatnosti (11, 12, 13) .

Dr. Amy Sapola, ředitelka řetězce lékáren ve společnosti The Chef's Garden a certifikovaná wellness trenérka s diplomem z výživy, uvedla, že existují studie, které zjistily, že Ashwagandha může zlepšit objem a pohyblivost spermií a také zvýšit testosteron asi o 14 % u mužů s nadváhou (ve věku 40-70 let), kteří užívali doplněk stravy po dobu 8 týdnů (14).

"Nezjistily však, že by zvyšoval sexuální pohodu, vitalitu, únavu, hladinu estradiolu nebo kortizolu. Je důležité poznamenat, že se jednalo o malé studie na vybraných populacích s omezenou dobou trvání - kratší než 12 týdnů. K potvrzení těchto zjištění jsou zapotřebí rozsáhlejší studie."

Má Ashwagandha nějaká zdravotní rizika?

Ačkoli se zdá, že výsledky výzkumu podporují některé z deklarovaných přínosů užívání doplňků stravy s obsahem Ashwagandhy, je důležité si uvědomit, že tento doplněk stravy není určen pro každého.

"Může zhoršovat autoimunitní onemocnění tím, že stimuluje imunitní aktivitu," uvedla Brittany Craigová. "Může také stimulovat hormony štítné žlázy, což může zhoršit hypertyreózu, a může ovlivnit léky používané při hypotyreóze."

"Také vzhledem k tomu, že Ashwagandha může zvyšovat hladinu testosteronu, měli by se jí vyhnout ti, kteří mají hormonálně citlivou rakovinu prostaty. A konečně, nedoporučuje se užívat v těhotenství, protože bylo zjištěno, že vysoké dávky Ashwagandhy vyvolávají potrat."

Existují také některé potenciální vedlejší účinky užívání Ashwagandhy, které by mohly ovlivnit každého, kdo se rozhodne pro tento doplněk stravy.

Stejně jako u každého doplňku stravy nebo léku platí, že čím vyšší je dávka a delší doba působení, tím větší je pravděpodobnost výskytu nežádoucích účinků.

Jaké jsou alternativní možnosti úlevy od stresu?

Ať už se rozhodnete vyzkoušet Ashwagandhu, nebo ne, dobrou zprávou je, že existuje spousta alternativních způsobů, jak zmírnit stres a úzkost, aniž byste potřebovali doplněk stravy. Prvním způsobem je změna stravy.

Objevují se nové výzkumy, které ukazují, jak to, co jíme, ovlivňuje naši náladu a psychické zdraví. Lidé by měli jíst organické pokud možno plnohodnotné potraviny - hodně zeleniny a ovoce, zdravé tuky, ořechy, semínka, zdravé maso ze zvířat krmené trávou a vyhýbat se průmyslově ultra zpracovaným potravinám."

Podporujte střevní mikrobiom. Jezte různé celobarevné potraviny, které jsou bohaté na vlákninu a vypěstované ve zdravé půdě. Spojení střev a mozku je neuvěřitelně důležité pro duševní zdraví včetně stresu a úzkosti."

Bylo zjištěno, že strava obsahující omega-3 mastné kyseliny, které se nacházejí v rybách a také ve lněných semínkách,   chia   a konopných semínkách, působí proti úzkosti.

Meditace, hluboké dýchání, jemný pohyb, například jóga, pilates, tai chi a qigong, mohou být účinnými způsoby, jak zmírnit stres a úzkost.

ASHWAGANDHA

GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK

PATENTOVANÝ EXTRAKT

90 kapslí x 500 mg

Nejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

Ashwagandha: Starověká indická superhrdinka, která omlazuje vaše tělo a mozek

- Pixabay

Ing. Zdeněk Rozehnal, Oldřich Rolinek

Pokud byste uvízli na opuštěném ostrově a mohli byste si vybrat jen jednu léčivou rostlinu, Ashwagandha (Withania somnifera), by byla jednou z nejlepších možností, kterou byste mohli udělat. Ashwagandha (Withania somnifera), známá také jako indický ženšen, dělá téměř vše, co se týče zlepšování zdraví.

Doslova. Pozitivně ovlivňuje téměř každý systém v těle, a proto ho osvícení starověcí hinduisté považovali za jeden z nejlepších bylinných léků, které jsou člověku známy. Ashwagandha, která je v indické ajurvédské lékařské tradici více než 4 000 let, je jednou z nejmocnějších adaptogenních bylin na světě, což znamená, že obnovuje rovnováhu mezi tělem a myslí bez ohledu na to, na jakém konci spektra se nacházíte.

Omlazování celého těla, dlouhověkost a boj proti rakovině

Pokud jste nervózní, Ashwagandha vás uklidní; Pokud jste neustále unavení, Ashwagandha posílí vaši energii a vytrvalost. Je to skoro jako by tato bylina měla hlubokou inteligenci, která nějak ví přesně, co vaše tělo potřebuje k rovnováze, a dá vám jen to. Z tohoto a dalších důvodu je považována za rasayanu v ájurvédské tradici, která se volně překládá za „omlazující bylinu“. Ve skutečnosti vědecké studie jasně prokázaly, že prodlužuje délku života u myší (což obvykle naznačuje podobné účinky u většiny savců) a snižuje růst některých typů rakovinných buněk u lidí.

Vědci v Indii nedávno provedli buněčné studie, které ukazují, že jednou z výhod Ashwagandhy je to, že její extrakt narušuje schopnost rakovinných buněk reprodukovat se u určitých typů rakoviny, a laboratorní analýza ukazuje, že extrakt Withania somnifera má určitou úroveň protinádorové aktivity a může zmírnit mnoho negativních účinků chemoterapie [1-7]. Poměrně také silně stimuluje imunitní systém, zvyšuje produkci a aktivitu bílých krvinek bojujících s nemocí a zvyšuje hladiny superoxiddismutázy a glutathionperoxidázy, dvou z nejsilnějších antioxidantů a látek podporujících zdraví, které jsou člověku známy. Ale tam, kde účinky Ashwagandhy skutečně zářily, jsou její účinky na mozek, nervový a endokrinní systém a její schopnost uvést mysl, tělo a ducha do rovnováhy a harmonie.

Pozitivní účinky na náladu a stres

Jednou z nejcennějších výhod Ashwagandhy je její pozitivní vliv na stres, úzkost a náladu. Několik studií prokázalo, že užívání extraktu Ashwagandhy s vysokou účinností po dobu pěti dnů vyvolalo účinky zmírňující úzkost stejně silné jako na předpis sedativní lorazepam a antidepresivní účinky podobné účinkům na předpis antidepresiva imipramin, bez jakýchkoli negativních účinků nebo závislosti. Ukázalo se také, že Withania somnifera snižuje účinky stresu na mozek až o 80% a v některých případech i více, což z ní činí klíčovou bylinu pro každého, kdo cítí vyhoření nebo žije a pracuje ve vysokém stresujícím prostředí. Ve skutečnosti se také ukázalo, že Ashwagandha snižuje v průměru o 26% hladiny kortizolu, klíčového hormonu souvisejícího se stresem.

Regenerace mozku a nervového systému

Ale výhod je více, protože je to prvotřídní bylina prodlužující život. Jednou z výhod Ashwagandhy je to, což se potvrdilo v rámci výzkumných studií na univerzitách v Japonsku, že regeneruje nervové buňky a dendrity (dendrity jsou krátké výběžky neuronu dostředivého typu, které přijímají vstupní informaci - nervový vzruch), což ji řadí na přední místo v léčbě neurodegenerativních chorob, jako je Alzheimer a Parkinson. Ashwagandha také zlepšuje komunikaci mezi nervovými buňkami a stimuluje tělo k hojení poškozeného nervového systému. Je to bylina pro každého, kdo hledá výraznou podporu zdraví.

Psychospirituální efekty

V ajurvédské filosofii je jednou z výhod Ashwagandhy to, že se říká, že zvyšuje cirkulaci ojas, volně přeloženo jako energie životní síly, což je životně důležitá jemná energie, na kterou je jídlo přeměněno a která pohání naše tělo, mysl a ducha. V souladu s myšlenkou Jing (vitální esence) v čínské medicíně Ashwagandha obnovuje tyto dvě základní energie v těle, což zvyšuje celkovou pohodu a má účinek doslova regenerující a omlazující tělo zevnitř ven.

Ájurvédští praktici také tradičně používali Ashwagandhu k vyvážení, posílení a otevření kořenové čakry, což z ní činí užitečnou bylinu pro podporu různých duchovních praktik týkajících se kundaliní (kundaliní, tzv. hadí síla, je kosmická a současně lidská energie známá v hinduismu, tantrismu a v józe) a vyvážení energetických systémů těla.

Dávkování a omezení

Bylinné léčivé biodynamické a ekologické přípravky jsou nejlepší, pokud jde o kvalitu, účinnost a čerstvost, a mají tendenci mít nejvyšší úrovně léčivých látek a energie životní síly (ojas a jing). Ashwagandha roste divoce v mnoha částech světa a jsou k dispozici i kvalitní volně prodejné produkty - extrakty s garancí množství withanolidů.

Ačkoli je jakákoli dávka Ashwagandhy poměrně bezpečná, je to jedna z nejsilnějších psychoaktivních bylin, které jsou k dispozici, a proto se doporučuje začít pomalu a užívat vyšší dávky, dokud nezjistíte, jak vaše tělo na její užívání reaguje.

Ashwagandha je neuvěřitelná bylina, ale těhotné ženy by ji neměly nikdy užívat. Různé chemické složky Withanie somnifera mohou vést k potratu plodu. Je to poněkud ironické, protože se často používá ke korekci neplodnosti, ale její používání musí být přerušeno, jakmile žena počne. Pokud si nejste jista, kontaktujte prosím před použitím svého naturopata.

Ashwagandha

účinky - video

Zdroje:

1. Hahm ER, Singh SV. Withaferin A-induced apoptosis in human breast cancer cells is associated with suppression of inhibitor of apoptosis family protein expression. Cancer Lett. 2013;334(1):101-8.

2. Jayaprakasam B, Zhang Y, Seeram NP, Nair MG. Growth inhibition of human tumor cell lines by withanolides from Withania somnifera leaves. Life Sci. 2003;74(1):125-32.

3. Lee J, Sehrawat A, Singh SV. Withaferin A causes activation of Notch2 and Notch4 in human breast cancer cells. Breast Cancer Res Treat. 2012;136(1):45-56.

4. Widodo N, Kaur K, Shrestha BG, et al. Selective killing of cancer cells by leaf extract of Ashwagandha: identification of a tumor-inhibitory factor and the first molecular insights to its effect. Clin Cancer Res. 2007;13(7):2298-306.

5. Singh Narendra, Bhalla Mohit, de Jager Prashanti, Gilca Marilena. An overview on Ashwagandha: a Rasayana (Rejuvenator) of ayurveda. Afr J Tradit Complement Altern Med. 2011;8(S):208–213.

6. Devi PU. Withania somnifera Dunal: potential plant source of a promising drug for cancer chemotherapy and radiosensitization. Indian J Exp Biol. 1996;34(10):927-32.

7. Biswal BM, Sulaiman SA, Ismail HC, Zakaria H, Musa KI. Effect of Withania somnifera on the development of chemotherapy-induced fatigue and quality of life in breast cancer patients. Integr Cancer Ther. 2013;12(4):312-22.

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus (Outkovka pestrá)

Coriolus (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
NOVINKA  Unikátní kombinace vysoce kvalitních extraktů z hub a rostlin, doplněná o betaglukan vysoké čistoty (nad 80%) a vitamíny na podporu imunity. Devět složek synergicky spojených v...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           ÚNOR 2024 - 30 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. Jelinek, dr. Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 29.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1457

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2081

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

  • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
  • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

  • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života

 

 

 

Standardní verze