14 vhodných potravin a nápojů při žaludeční chřipce

- Pixabay

Barbora Nová

Vědecky se střevní chřipka označuje jako virová gastroenteritida. Jedná se o vysoce nakažlivou infekci, která postihuje žaludek a střeva.

Norovirus - nejčastější virus žaludeční chřipky - má např. ve Spojených státech každoročně za následek 19-21 milionů případů (1).

Mezi hlavní příznaky žaludeční chřipky patří nevolnost, zvracení, průjem, křeče v břiše a bolesti břicha (2).

Pokud máte žaludeční chřipku, některé potraviny a nápoje vám mohou pomoci zklidnit žaludek, zabránit dalším komplikacím a pomoci vám rychleji se zotavit.

Následuje 14 vhodných potravin a nápojů pro případ, že máte žaludeční chřipku.

1. Ledová tříšť

Nejčastější komplikací střevní chřipky je dehydratace (3).

Když máte střevní chřipku, může být obtížné udržet cokoli v sobě, včetně vody a jiných tekutin. Ačkoli je hydratace při tomto viru zásadní, příliš mnoho pití najednou může zhoršit nevolnost a zvracení.

Cucání ledové tříště je skvělým začátkem, protože zabraňuje příliš rychlé konzumaci tekutin. To vám může pomoci udržet tekutiny a zůstat lépe hydratovaní v počátečních fázích žaludeční chřipky.

Shrnutí:

 • Ledová tříšť vám pomůže přijímat vodu pomalu, což může vaše tělo v počátečních stadiích žaludeční chřipky lépe snášet.

2. Čiré tekutiny

Průjem a zvracení jsou hlavními příznaky žaludeční chřipky. Mohou rychle vést k dehydrataci, pokud nenahradíte ztracené tekutiny (4).

Čiré tekutiny obsahují především vodu, některé také cukr. Jsou obvykle lépe stravitelné než nápoje jako pomerančový džus a mléko, které se za čiré tekutiny nepovažují (5).

Mezi čiré tekutiny patří např:

 • voda
 • vývar
 • perorální rehydratační roztoky
 • bylinné čaje nebo čaje bez kofeinu
 • čiré ovocné šťávy, například jablečná, brusinková a hroznová šťáva
 • sportovní nápoje
 • kokosová voda

Mějte na paměti, že ovocné šťávy a sportovní nápoje mohou mít velmi vysoký obsah cukru, proto je důležité vyvarovat se pití příliš velkého množství těchto nápojů najednou. Také se vyhněte jejich podávání kojencům a malým dětem bez odborného vedení, protože mohou zhoršit průjem (6, 7, 8).

Shrnutí:

 • Čiré tekutiny jsou snadno stravitelné a pomáhají doplňovat tekutiny ztracené v důsledku průjmu a zvracení.

3. Elektrolytové nápoje

Elektrolyty jsou skupinou elektricky nabitých minerálů, které napomáhají kritickým tělesným funkcím, jako je regulace krevního tlaku a svalová kontrakce (9).

Nahrazení ztracených tekutin a elektrolytů je základem léčby žaludeční chřipky (4).

Při prvním výskytu průjmu a zvracení zdravotníci často doporučují perorální rehydratační roztoky, zejména u kojenců a dětí. Ty obsahují vodu, cukr a elektrolyty ve specifickém poměru, který je snadno stravitelný (10).

Další možností, jak doplnit tekutiny a elektrolyty, jsou sportovní nápoje, které však obvykle obsahují více cukru. Vědci naznačují, že mohou být při léčbě dehydratace u dospělých stejně účinné jako perorální rehydratační roztoky (11).

Shrnutí:

 • Elektrolytové nápoje dodávají tekutiny a doplňují důležité minerály ztracené při střevní chřipce.

4. Mátový čaj

Mátový čaj může pomoci zmírnit příznaky žaludeční chřipky. Ve skutečnosti může pouhá vůně máty peprné snížit nevolnost (12).

V jedné studii zahrnující 26 osob, které po operaci trpěly nevolností, čichání k mátovému oleji při provádění hlubokých dechových cvičení zmírnilo nevolnost u 58 % účastníků (13).

Přestože studie o prospěšnosti mátového čaje konkrétně při žaludeční chřipce chybí, jeho vyzkoušením můžete ztratit jen málo. Mátový čaj je přinejmenším potenciálním zdrojem tolik potřebných tekutin při střevní chřipce.

Shrnutí:

 • Několik studií naznačuje, že vůně máty peprné může zmírnit nevolnost.

5. Zázvor

Zázvor se běžně používá ke zmírnění nevolnosti, která je hlavním příznakem žaludeční chřipky (14).

Ačkoli výzkumy týkající se zázvoru konkrétně při nevolnosti způsobené žaludeční chřipkou chybí, studie zjistily, že zázvor pomohl snížit nevolnost způsobenou těhotenstvím, léčbou rakoviny a nevolností z pohybu (15, 16, 17).

Zázvor je k dostání čerstvý, jako koření nebo jako přísada do čajů, zázvorového piva a cukrovinek.

Koncentrované množství zázvoru lze nalézt v sirupech, kapslích a tinkturách. Koncentrovaným zdrojům je však lepší se vyhnout, protože zázvor může při užívání vysokých dávek způsobit průjem (18).

Místo toho zkuste nastrouhat čerstvý kořen zázvoru do polévky nebo si ho uvařte jako čaj, který může ulevit od nevolnosti, pokud máte žaludeční chřipku.

Shrnutí:

 • Mnoho studií podporuje používání zázvoru ke snížení nevolnosti.

6. Polévky na bázi vývaru

American College of Gastroenterology doporučuje vývar a polévky na bázi vývaru jako první volbu, pokud máte průjem a přecházíte zpět na stravování (19).

Polévky na bázi vývaru mají velmi vysoký obsah vody, což může pomoci s hydratací během žaludeční chřipky.

Jsou také vynikajícím zdrojem sodíku, elektrolytu, který se může při častém zvracení a průjmech rychle vyčerpat.

Například 1 šálek (240 ml) běžné polévky s kuřecími nudlemi obsahuje přibližně 90 % vody a poskytuje zhruba 32 % referenční hodnoty příjmu (RHP) sodíku (20).

Shrnutí:

 • Během střevní chřipky jsou polévky na bázi vývaru ideálním přechodem k pevné stravě, protože poskytují dostatek tekutin a elektrolytů.

7. Obyčejné brambory

Nevýrazné potraviny, jako jsou obyčejné vařené brambory, jsou při střevní chřipce skvělou volbou.

Obyčejné brambory jsou měkké, mají nízký obsah tuku a skládají se ze snadno stravitelných škrobů. Jsou také nabité draslíkem, který je jedním z hlavních elektrolytů ztracených při zvracení a průjmu (9).

Pouhá 1 střední brambora, tedy 167 gramů (g), poskytuje přibližně 12 % DV draslíku (21).

Vyhněte se přidávání zálivek s vysokým obsahem tuku, jako je máslo, sýr a zakysaná smetana. Ty mohou zhoršit průjem. Místo toho zvažte ochucení brambor trochou soli, protože během žaludeční chřipky může dojít k vyčerpání sodíku.

Shrnutí:

 • Obyčejné brambory jsou snadno stravitelné a bohaté na draslík, důležitý elektrolyt, který může být během střevní chřipky vyčerpán.

8. Vejce

Vejce jsou při střevní chřipce výživnou volbou a pokud jsou připravena s minimem přidaného tuku, mléčných výrobků a koření, jsou vejce nenáročná na žaludek.

Jsou také vynikajícím zdrojem bílkovin, 6 g na jedno velké vejce, a poskytují další živiny, jako jsou vitaminy skupiny B a selen, což je minerál důležitý pro váš imunitní systém (22, 23).

Vyhněte se smažení vajec na oleji, másle nebo sádle, protože velké množství tuku může zhoršit průjem (24).

Shrnutí:

 • Vejce jsou nenáročná na žaludek a bohatá na bílkoviny a další živiny, takže jsou skvělou volbou při střevní chřipce.

9. Nízkotučná drůbež a maso

Vaše tělo může při střevní chřipce lépe snášet libovou drůbež a maso než varianty s vysokým obsahem tuku.

Mezi libové možnosti patří např:

 • kuřecí a krůtí maso bez kůže a bílého masa
 • extra libové mleté kuřecí, krůtí a hovězí maso
 • uzeniny s nízkým obsahem tuku (lunch meat), jako je kuřecí, krůtí a šunka
 • extra libové kusy hovězího masa, jako je svíčková a steak z kulatého masa
 • vepřové kotlety s odřezaným tukem

Vyhněte se smažení masa a raději zvolte pečení, restování nebo grilování, abyste udrželi nízký obsah tuku a předešli zhoršení žaludečních potíží.

Shrnutí:

 • Drůbež a maso s nízkým obsahem tuku se doporučuje upřednostnit před variantami s vysokým obsahem tuku, protože mohou být během žaludeční chřipky lépe snášeny.

10. Ovoce

Při střevní chřipce je doplňování tekutin nejvyšší prioritou.

Nápoje nejsou jedinou možností hydratace. Mnoho druhů ovoce totiž obsahuje 80-90 % vody. Následují některé z druhů ovoce s nejvyšším obsahem vody (25, 26, 27, 28):

 • meloun
 • jahody
 • meloun
 • broskve

Ovoce také poskytuje velké množství vitamínů a minerálů, například draslík a vitamíny A a C.

Mnoho celých plodů má však vysoký obsah vlákniny, což může ztěžovat jejich trávení. Vařené ovoce, například jablečná omáčka, může být lépe snášeno.

Shrnutí:

 • Konzumace ovoce může pomoci doplnit tekutiny při střevní chřipce, což je nejvyšší priorita. Vařené ovoce může být pro váš žaludek výhodnější než syrové ovoce.

11-14. Banány, rýže, jablečná omáčka a toasty

Banány, rýže, jablečná omáčka a toasty jsou základem diety BRAT, přičemž odborníci tyto nevýrazné potraviny běžně doporučují při žaludečních potížích, protože jsou šetrné k žaludku.

Mějte na paměti, že samotná BRAT dieta nedodá vašemu tělu všechny živiny, které potřebuje.

Americká pediatrická akademie totiž doporučuje, aby se děti vrátily k obvyklé stravě odpovídající jejich věku, jakmile se zavodní (29, 30).

Nicméně banány, rýže, jablečná omáčka a toasty jsou bezpečnou volbou, kterou můžete začít při nevolnosti způsobené žaludeční chřipkou.

Shrnutí:

 • Banány, rýže, jablečná omáčka a toasty jsou bezpečné potraviny, které můžete také vyzkoušet při onemocnění střevní chřipkou.

Potraviny a nápoje, kterým se vyhněte

Některé potraviny a nápoje mohou zhoršit nevolnost, zvracení, průjem a další příznaky žaludeční chřipky.

Zvažte, zda se vyhnout následujícím potravinám:

 • Nápoje s kofeinem: Kofein může zhoršit kvalitu spánku, což může bránit zotavení. Káva stimuluje trávení a může zhoršit průjem (31, 32).
 • Jídla s vysokým obsahem tuku a smažená jídla: Potraviny s vysokým obsahem tuku jsou hůře stravitelné a mohou vést k průjmu, nevolnosti a zvracení (33, 34).
 • Kořeněná jídla: Kořeněná jídla mohou u některých lidí vyvolat nevolnost a zvracení (33).
 • Sladké potraviny a nápoje: Vysoké množství cukru může zhoršit průjem, zejména u dětí (35).
 • Mléko a mléčné výrobky: Při onemocnění střevní chřipkou mají někteří lidé problémy s trávením laktózy, cukru obsaženého v mléce a mléčných výrobcích. V některých případech může tento nežádoucí účinek trvat až měsíc nebo déle (24, 36).

Shrnutí:

 • Kofein, mléčné výrobky a příliš sladká, kořeněná nebo tučná jídla a nápoje mohou zhoršit příznaky žaludeční chřipky.

Závěr

Když máte žaludeční chřipku, může být obtížné udržet v sobě potraviny a nápoje.

Dobrým začátkem je ledová tříšť, čiré tekutiny a elektrolytové nápoje. Mohou vám pomoci doplnit tekutiny a elektrolyty.

Dokud nebudete schopni tolerovat obvyklou stravu, jsou bezpečnější volbou nevýrazné varianty, jako jsou polévky, rafinované obiloviny a obyčejné brambory. Lépe stravitelná mohou být také vejce a nízkotučná drůbež.

Umožnit tělu odpočinek, zůstat hydratovaný a vyzkoušet některé z potravin uvedených v tomto seznamu vám může pomoci rychleji se zotavit, když máte žaludeční potíže.

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 UNIKÁTNÍ, BEZKONKURENČNÍ EXTRAKTY

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... Únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. Jelinek, dr. Wahls

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Nejúčinnější kloubní výživa, MUDr. Ladislav Šafránek

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

Porovnání AMERICKÉ a RUSKÉ vakcíny na Covid -19, mechanismy účinků všech i připravovaných vakcín

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

 

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

 

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

ZDE

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

100% Sibiřská Čaga
Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

 

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

JAREK NOHAVICA

ZADEK JAK ŽOK

A přece nakonec - ÚSPĚŠNÁ LÉČBA

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 23.11.2022 v souvislosti s "vakcinací"

Ú MRTÍ - 1043

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 1520

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

Stav k 23.11.2022

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

 

 

Standardní verze