Dna a vhodné stravování

- Pixabay

Barbora Nová

Dna je druh artritidy, zánětlivého onemocnění kloubů, přičemž v USA jí trpí přibližně 9,2 milionu lidí. Onemocnění postihuje v Česku asi dvě procenta mužů starších 30 let a žen starších 50 let. Lidé trpící dnou zažívají náhlé a silné záchvaty bolesti, otoků a zánětu kloubů (1, 2).

Dnu lze naštěstí zvládnout pomocí léků, dobrou stravou šetrné ke dně a změnami životního stylu.

Následuje přehled nejlepších diet při dně a přehled potravin, kterým je třeba se vyhnout, podložený výzkumem.

Co je to dna?

Dna je typ artritidy, který zahrnuje náhlou bolest, otok a zánět kloubů.

Většina případů dny postihuje palec na noze, ale toto onemocnění může postihnout i ostatní prsty na noze, chodidlo, koleno nebo patu. Postiženy mohou být i jiné části těla, ale je to méně časté (3, 4, 5).

Příznaky dny neboli "záchvaty" se objevují, když je v krvi příliš mnoho kyseliny močové. Kyselina močová je odpadní produkt, který vaše tělo přirozeně vytváří. Vzniká také při trávení některých potravin.

Když je hladina kyseliny močové vysoká, mohou se její krystalky hromadit v kloubech. Tento proces vyvolává otoky, záněty a intenzivní bolesti (5).

Záchvaty dny se obvykle objevují v noci a trvají 3-10 dní (6).

U většiny lidí, kteří tímto onemocněním trpí, se tyto příznaky objevují proto, že jejich tělo nedokáže účinně odstraňovat přebytečnou kyselinu močovou. Kyselina močová se tak hromadí, krystalizuje a usazuje v kloubech.

Výzkum naznačuje, že dna je způsobena několika různými geny. Svou roli hrají i další faktory, například strava (7, 8).

Shrnutí:

 • Dna je typ artritidy, který zahrnuje náhlou bolest, otok a zánět kloubů. Dochází k ní, když je v krvi příliš mnoho kyseliny močové, což způsobuje její ukládání v kloubech ve formě krystalů.

Jak potrava ovlivňuje dnu?

Pokud máte dnu, lékař vám pomůže vypracovat léčebný plán, který vám pomůže zvládnout její vzplanutí. Ten může zahrnovat změnu stravy a užívání léků, které mohou pomoci předcházet záchvatům dny (9).

Některé potraviny mohou vyvolat vzplanutí tím, že zvyšují hladinu kyseliny močové. Držení diety, která omezuje některé druhy masa, alkohol, pivo a cukr, vám může pomoci zvládnout dnu.

Mnoho spouštěcích potravin má vysoký obsah purinů, což je látka, která se přirozeně vyskytuje v potravinách. Při trávení purinů vaše tělo vytváří kyselinu močovou jako odpadní produkt (10).

To se netýká lidí bez dny, protože ti přebytečnou kyselinu močovou z těla účinně odstraňují.

Lidé s dnou však přebytečnou kyselinu močovou účinně odstraňovat nemohou. Strava s vysokým obsahem potravin, které zvyšují hladinu kyseliny močové, tak může umožnit hromadění kyseliny močové. To může zvýšit pravděpodobnost záchvatu dny (5).

Mezi potraviny se středním až vysokým obsahem purinů patří červené maso, vnitřnosti, některé druhy mořských plodů, alkohol a pivo (11, 12).

Puriny obsahují také některé druhy zeleniny, luštěniny a fazole. Výzkum však ukazuje, že rostlinné potraviny s vysokým obsahem purinů záchvaty dny nevyvolávají. Konzumace velkého množství zeleniny, luštěnin a fazolí je zdraví prospěšná a může vám pomoci snížit hladinu kyseliny močové (4, 13).

Fruktóza a nápoje slazené cukrem mohou také zvyšovat riziko dny a dnavých záchvatů, přestože nejsou bohaté na puriny (14).

Místo toho mohou zvyšovat hladinu kyseliny močové urychlením několika buněčných procesů (15, 16).

Studie zahrnující 655 účastníků například zjistila, že konzumace nápojů slazených cukrem je největším rizikovým faktorem pro vznik dny v raném věku. Sladké nápoje byly také spojeny s vyšší zátěží kyselinou močovou (17).

Na druhou stranu výzkum naznačuje, že nízkotučné mléčné výrobky, sójové produkty a doplňky stravy s vitaminem C by mohly potenciálně předcházet záchvatům dny tím, že snižují hladinu kyseliny močové (18, 19).

Pokud máte zájem o doplňky stravy s vitaminem C, poraďte se nejprve se svým lékařem, abyste se ujistili, že je pro vás bezpečné je vyzkoušet.

Zdá se, že mléčné výrobky s vysokým obsahem tuku hladinu kyseliny močové neovlivňují (20).

Shrnutí:

 • Potraviny, které jíte, mohou hladinu kyseliny močové buď zvyšovat, nebo snižovat. Některé potraviny, jako je červené maso a pivo, obsahují vysoké množství purinů, které se během trávení mění na kyselinu močovou. Konzumace potravin s vysokým obsahem přidaných cukrů může také způsobit, že vaše tělo bude vytvářet více kyseliny močové.

Jakým potravinám byste se při dně měli vyhnout?

Může být lákavé zaměřit se na konkrétní potraviny jako na "nepřítele", ale pokud jde o zvládání dny, pravda může být složitější.

Mnoha lidem s dnou může prospět dodržování vyvážené stravy s nízkým obsahem nasycených tuků a přidaných cukrů a bohaté na zeleninu a ovoce. Ve většině případů může být vyhýbání se konkrétním potravinám méně důležité než celkový způsob stravování (4, 21).

Přesto existuje několik potravin, které si lidé běžně spojují se vzplanutím dny. Většina z nich spadá do několika hlavních kategorií: živočišné potraviny s vysokým obsahem purinu, alkohol a potraviny s vysokým obsahem přidaných cukrů.

Mezi potraviny, které byste měli omezit, patří (6, 11, 12, 22):

 • Vnitřnosti: Mezi ně patří játra, ledviny, brzlík a mozek.
 • Zvěřina: Mezi ně patří například kančí a srnční.
 • Červené maso: Nejčastěji se jedná o hovězí, vepřové a jehněčí maso.
 • Některé druhy mořských plodů: Měkkýši, tučné ryby a rybí konzervy
 • Sladké nápoje: Zejména ovocné šťávy a sladké limonády
 • Sladké občerstvení: Koláče, sušenky, cukrovinky a podobné výrobky.
 • Kvasnicové extrakty: Jsou obsaženy v mražených večeřích, polévkách v plechovkách, bujónových kostkách a dalších potravinách.

Můžete použít služeb dietologa, který vám pomůže sestavit stravovací plán, který bude vyhovovat vašim potřebám. Pokud konzumujete alkohol, pravděpodobně vám doporučí vyhýbat se pivu a tvrdému alkoholu a obecně omezit jeho příjem (6).

Může vám také doporučit další změny ve stravování, které podpoří zdraví vašeho kardiovaskulárního a metabolického systému. Tyto změny vám mohou pomoci zvládnout dnu.

Přínosem pro vás může být omezení rafinovaných sacharidů, jako je bílé pečivo a výrobky z bílé mouky, a výběr celozrnných potravin (21).

Užitečné může být také snížení příjmu nasycených tuků, které se nacházejí v potravinách, jako je máslo, plnotučné sýry, zkrácené tuky a palmový olej. Místo toho zkuste vařit z nenasycených tuků, jako je olivový olej a jiné tekuté rostlinné oleje (21).

Shrnutí:

 • Určité potraviny bývají spojovány se vzplanutím dny. Patří mezi ně červené maso, vnitřnosti, zvěřina a sladké nápoje a pochoutky. Přechod na stravovací režim s nízkým obsahem nasycených tuků a rafinovaných sacharidů může dnu lépe zvládnout.

Jaké potraviny byste měli jíst?

Abyste zvládli dnu, může vám dietolog doporučit, abyste zkusili přejít na zdravější způsob stravování.

Pro většinu lidí bude zdravá strava při dně obsahovat hodně zeleniny, ovoce, celozrnných výrobků a luštěnin. V těchto kategoriích si můžete vybrat z mnoha různých potravin (23).

Přechod na nový způsob stravování může být účinnější než snaha přidat do stávajícího jídelníčku hrst potravin vhodných pro dnu, zejména pokud pravidelně jíte potraviny s vysokým obsahem nasycených tuků a rafinovaných sacharidů (23).

Zejména diety, o kterých je známo, že podporují zdraví vašeho srdce, vám mohou pomoci zvládnout dnu. Patří mezi ně dieta DASH a středomořská dieta.

Tyto diety spočívaly ve výběru zeleniny, ovoce a celozrnných potravin namísto potravin s vysokým obsahem nasycených tuků a rafinovaných sacharidů (21).

Dieta DASH

Dieta DASH - Dietary Approaches to Stop Hypertension - je stravovací režim, který má lidem pomoci snížit krevní tlak. Používá se také k léčbě dny (21).

DASH vás nabádá k tomu, aby jídla obsahovala (24):

 • Ovoce, zeleninu a celozrnné potraviny.
 • Bílkoviny z libového masa, drůbeže, ryb, ořechů a luštěnin.
 • Rostlinné oleje.
 • Nízkotučné nebo netučné mléčné výrobky.

Tato dieta omezuje nasycené tuky a potraviny s vysokým obsahem přidaného cukru.

Některé druhy ryb mohou být spojeny se vzplanutím dny. V závislosti na tom, jak dobře je vaše dna kontrolována, vám odborník může doporučit, abyste při dietě DASH omezili příjem ryb.

Středomořská dieta

Středomořská strava je spojována s řadou zdravotních výhod, včetně zlepšení kardiovaskulárního zdraví. Má některé podobnosti s dietou DASH. Tato dieta obsahuje (21, 25):

 • Ovoce, zeleninu a celozrnné potraviny.
 • Libové bílkoviny z ryb a mořských plodů, ořechů a luštěnin.
 • Zdravé tuky z extra panenského olivového oleje

Ryby a mořské plody jsou obvykle základem středomořské stravy. Tyto potraviny mohou být spojeny se vzplanutím dny, takže v závislosti na vašem stavu vám lékař může doporučit jiné zdroje bílkovin nebo navrhnout jinou dietu.

Potraviny, na které je třeba se zaměřit

Přestože dnavá dieta vylučuje některé potraviny, stále existuje spousta potravin, které si můžete dopřát.

Následují některé potraviny, které jsou pro lidi s dnou obecně bezpečné (4, 11, 21, 22):

 • Ovoce: Všechny druhy ovoce jsou pro dnu obecně vhodné. Třešně mohou dokonce pomáhat předcházet záchvatům tím, že snižují hladinu kyseliny močové a omezují zánět (26, 27).
 • Zelenina: Vhodné jsou všechny druhy zeleniny, včetně brambor, hrášku, hub, lilků a tmavě zelené listové zeleniny.
 • Luštěniny: Vhodné jsou všechny luštěniny včetně čočky, fazolí, sóji a tofu.
 • Ořechy: Všechny ořechy a semena.
 • Celozrnné produkty: Mezi ně patří celozrnná pšenice, oves, hnědá rýže a ječmen.
 • Mléčné výrobky: Nízkotučné mléčné výrobky se zdají být obzvláště prospěšné (18).
 • Vejce
 • Nápoje: Káva, čaj a zelený čaj.
 • Bylinky a koření: Všechny bylinky a koření.
 • Rostlinné oleje: Včetně řepkového, olivového a lněného oleje.

Potraviny, které můžete jíst s mírou

Vaše stravovací potřeby se mohou měnit v závislosti na příznacích dny a dalších zdravotních potížích. Konkrétní doporučení vám může dát dietolog.

Obecně platí, že libové živočišné bílkoviny můžete jíst s mírou, a to až 2 denní porce. Drůbež je obvykle bezpečnou volbou. Někteří lidé mohou do této kategorie zařadit i ryby, pokud je jejich dna dobře zvládnutá (22).

Červené maso, máslo, sladkosti a rafinované sacharidy by neměly být součástí vašeho pravidelného jídelníčku a měly by se jíst jen příležitostně (21).

Shrnutí:

 • Mezi potraviny, které byste měli jíst při dně, patří veškeré ovoce a zelenina, celozrnné výrobky, nízkotučné mléčné výrobky, vejce a neslazené nápoje. Odborník vám může doporučit, abyste omezili konzumaci libových bílkovin na 2 nebo méně porcí denně. Dodržování diety DASH nebo středomořské diety vám může pomoci přejít na zdravější způsob stravování.

Jídelníček vhodný pro dnu na jeden týden

Strava šetrná ke dně vám pomůže zmírnit bolest a otoky a zároveň zabránit budoucím záchvatům.

Následuje ukázkový jídelníček vhodný pro dnu na jeden týden.

Pondělí

 • Snídaně: Ovesné vločky s řeckým jogurtem a 1/4 šálku (asi 30 g) bobulí.
 • Oběd: Salát z quinoy s vařenými vejci a čerstvou zeleninou.
 • Večeře: Celozrnné těstoviny s pečeným kuřecím masem, špenátem, paprikou a nízkotučným sýrem feta.

Úterý

 • Snídaně: Snídaně: Smoothie s 1/2 šálku (75 g) borůvek, 1/2 šálku (15 g) špenátu, 1/4 šálku (60 ml) řeckého jogurtu a 1/4 šálku (60 ml) nízkotučného mléka.
 • Oběd: Celozrnný sendvič s vejci a salátem.
 • Večeře: Smažené kuře se zeleninou a hnědou rýží.

Středa

 • Snídaně: (30 gramů) ovesných vloček, 1/4 šálku (60 ml) řeckého jogurtu, 1/3 šálku (80 ml) nízkotučného mléka, 1 lžíce (15 gramů) chia semínek, 1/4 šálku (30 g) lesních plodů a 1/4 lžičky (1,2 ml) vanilkového extraktu. Nechte přes noc odstát.
 • Oběd: Cizrna a čerstvá zelenina v celozrnném obalu.
 • Večeře: Losos pečený na bylinkách s chřestem a cherry rajčátky.

Čtvrtek

 • Snídaně: Pudink z chia semínek - 2 lžíce (30 g) chia semínek, 1 kelímek (240 ml) řeckého jogurtu a 1/2 lžičky (2,5 ml) vanilkového extraktu s nakrájeným ovocem dle vlastního výběru. Nechte přes noc odležet v misce nebo zavařovací sklenici.
 • Oběd: Zbytky lososa se salátem.
 • Večeře: Salát z quinoy, špenátu, lilku a fety.

Pátek

 • Snídaně: Francouzský toast s jahodami.
 • Oběd: Celozrnný sendvič s vařenými vejci a salátem.
 • Večeře: Smažené tofu se zeleninou a hnědou rýží.

Sobota

 • Snídaně: Frittata s houbami a cuketou.
 • Oběd: Zbytky smaženého tofu s hnědou rýží.
 • Večeře: Domácí kuřecí hamburgery s čerstvým salátem.

Neděle

 • Snídaně: Dvě vaječné omelety se špenátem a žampiony.
 • Oběd: Cizrna s čerstvou zeleninou v celozrnném obalu.
 • Večeře: Míchaná vejce se špenátem a paprikou na celozrnných tortillách.

Shrnutí:

 • Strava šetrná ke dně má spoustu možností, jak si sestavit zdravý a chutný jídelníček. Ve výše uvedené kapitole je uveden vzorový jídelníček šetrný ke dně na jeden týden.

Další změny životního stylu, které můžete provést

Kromě jídelníčku existuje několik změn životního stylu, které vám mohou pomoci snížit riziko dny a dnavých záchvatů.

Regulace hmotnosti

Mít obezitu nebo nadbytek viscerálního tuku je spojeno se zvýšeným rizikem vzniku dny (3, 28).

Je to proto, že nadváha může ovlivnit funkci vašich ledvin a zvýšit zánět v těle (28).

Pokud máte dnu, cvičení a snížení hmotnosti vám může pomoci snížit hladinu kyseliny močové. Podle přehledu z roku 2017 může navíc snížení hmotnosti pomoci lidem s nadváhou a obezitou mít méně záchvatů dny (28, 29).

V krátkodobém horizontu však může úbytek hmotnosti někdy vyvolat zvýšení počtu vzplanutí dny. Tomuto nežádoucímu účinku můžete předejít tím, že se vyhnete extrémně omezujícím "nárazovým dietám" nebo dietám s nízkým obsahem sacharidů a vysokým obsahem bílkovin (6, 29).

Více cvičení

Pravidelné cvičení je dalším způsobem, jak předcházet záchvatům dny, protože cvičení vám nejen pomůže udržet si zdravou hmotnost, ale také může udržet nízkou hladinu kyseliny močové (28).

Dietolog vám však může doporučit, abyste se vyhýbali intenzivnímu cvičení nebo přílišnému zatěžování kloubů. Tyto aktivity mohou příznaky dny zhoršit (30).

Zůstaňte hydratovaní

Zůstat hydratovaný může pomoci snížit riziko záchvatů dny.

To proto, že dostatečný příjem vody pomáhá ledvinám odstraňovat přebytečnou kyselinu močovou z krve a vyplavovat ji močí. Když jste dehydratovaní, může se vám v těle snadněji hromadit kyselina močová (31, 32).

Pokud hodně cvičíte, je hydratace ještě důležitější, protože pocením můžete ztratit hodně vody.

Omezte příjem alkoholu

Alkohol je častým spouštěčem záchvatů dny (33).

Mnoho druhů alkoholu obsahuje puriny, přičemž pivo jich obsahuje nejvíce (12).

Při zpracování alkoholu vaše tělo také produkuje více kyseliny močové a méně jí vylučuje močí (34).

Jedna studie zahrnující 724 osob zjistila, že pití vína, piva nebo likérů zvyšuje riziko záchvatu dny. Jeden až dva nápoje denně zvyšovaly riziko o 36 % a dva až čtyři nápoje denně o 51 % (35).

Zvažte doplněk stravy s vitaminem C

Výzkum naznačuje, že vitamin C může pomoci předcházet záchvatům dny tím, že snižuje hladinu kyseliny močové (36, 37).

Je možné, že vitamin C může napomáhat snadnějšímu rozpouštění krystalů kyseliny močové, což by mohlo vašemu tělu pomoci kyselinu močovou vyloučit (38).

Důkazy podporující užívání doplňků stravy s vitaminem C ke zvládnutí dny jsou však méně spolehlivé. Jedna studie zjistila, že doplňky vitaminu C nemají na dnu žádný vliv (36, 39).

Výzkum doplňků stravy s vitaminem C při léčbě dny je relativně nový, takže je zapotřebí provést více studií, než bude možné vyvodit jednoznačné závěry.

Shrnutí:

 • Předcházet záchvatům dny může pomoci také regulace hmotnosti, cvičení, udržování hydratace, omezení alkoholu a případně užívání vitaminu C.

Závěr

Dna je typ artritidy zahrnující náhlou bolest, otok a zánět kloubů.

Naštěstí strava šetrná ke dně může pomoci zmírnit její příznaky.

Mezi potraviny a nápoje, které často vyvolávají záchvaty dny, patří červené maso, vnitřnosti, některé druhy ryb, ovocné šťávy, sladké limonády a alkohol.

Přestože bude třeba omezit některé konkrétní potraviny, ještě prospěšnější pro zvládnutí dny může být podívat se na své celkové stravovací návyky.

Mnoha lidem s dnou může prospět přechod na zdravější stravu bohatou na zeleninu, ovoce a celozrnné výrobky. Dietolog vám může doporučit vyzkoušet dietu DASH nebo středomořskou dietu.

Mezi další změny životního stylu, které mohou pomoci předcházet záchvatům dny, patří udržování zdravé hmotnosti, cvičení, udržování hydratace, menší konzumace alkoholu a případně užívání doplňků stravy s vitaminem C.

NA CO SI DÁT POZOR

 • Sýry nejsou až tak zdravé, spíše nebezpečné. Mohou vás z nich bolet nejen klouby na rukou jako i po salámech

Ing. Zdeněk Rozehnal

Milujete sýry? Můžete mít problémy i s rukama jako nejčastěji zatěžovanou zatěžovanou částí těla. Projevem mohou být oteklá zápěstí, bolavé klouby, ztuhlost prstů, známé praskání a lupání a zhoršená pohyblivost rukou bývá důsledkem usazování solí kyseliny močové, obsažených právě v sýrech.

Nepříjemnosti ze sýrů

Především tučné, ostré, odleželé, plísňové i uzené sýry obsahují nadlimitní množství purinů, které zvyšují riziko tvorby solí kyseliny močové jako maso. Tyto se jako krystalky usazují v kloubním mazu a zároveň jej znehodnocují. Maz hrubne, drsní a působí v kloubech bohatě protkaných nervy obrazně řečeno jako smirkový papír. Výsledkem je bolest, která se nejčastěji objeví na drobných kloubech rukou.

Negativní roli u syrů sehrává také používání tzv. tavících solí při výrobě tavených sýrů, což jsou v podstatě polyfosfáty, především fosfát sodný, a dále dusitan draselný a dusičnan sodný, což je ohromné šmé. V sýrech pak roste obsah fosforu a sodíku, jehož příjem je v ČR dvakrát vyšší, než je odborníky doporučováno. To je také proto, že Česká republika má další negativní světové prvenství ve spotřebě tavených sýrů.

Přestože většinou mají vysoký obsah živočišných tuků a nemají optimální složení mastných kyselin, každý z Čechů jich sní za rok (2014) průměrně 2,6 kg. Oproti tomu Francouz 1,3 kg a Brit pouze 0,6 kg.

Navíc dusičnan sodný rozpouští kolagenní vazivo, které je základem kloubních chrupavek, úponů šlach a plotének. No a ortopedie se také díky tomu stala královnou ortodoxní medicíny - především náhrady kolenních a kyčelních kloubů, ale více MUDr.Lukeš.

Jak je to s rychlosolemi?

MUDr. Petr Lukeš

Ony ty rychlosoli se sypou nejen do uzenin, ale i do tavených sýrů. Ten čím je víc roztíratelný, tím víc je tam rychlosoli. Rychlosůl je dusitan draselný s dusičnanem sodným v poměru 2 : 5.

Dusitan draselný rozpouští sírové můstky v elastinu, což je základ cévní stěny. Proto se vyskytují křečáky, hemoroidy, krvácení z dásní při čištění zubů.

Dusičnan sodný rozpouští sírové můstky v našem kolagením vazivu, které je základem chrupavek kloubních, úponů šlach a plotének. Proto je tolik tenisových loktů, bolavých ramen, vyskočených plotének a ostatních pohybových poruch.

Rychlosůl se u nás začala používat od roku 1968. Od té doby vzkvétá ortopedie, výměna kloubů kyčelních a koleních a stává se královnou medicíny. Ve veřejných stravovnách i ve školách se musí vařit na oleji, což dokončuje dílo zkázy našeho pohybového aparátu.

Tyto potraviny jsem kdysi miloval hodně. Dostával jsem je. Za pouhých 11 měsíců jsem si utrhl achilovku a přemýšlel potom proč. Pak jsem měl taky 21x vyskočené plotýnky a když mě odvezli do Brna na operaci a řekli mi, že každá druhá tato operace končí ochrnutím a na vozíku, rozsvítilo se mi v hlavě. Držel jsem 17 dnů hladovku, pil jsem 6 litrů denně a dal jsem se do pořádku. Vzpomněl jsem si, že to stejné jedí mí pacienti, kteří za mnou chodí. Jenže oni stejné množství jedli průběžně po celý rok a já za měsíc. Následek byl ten, že jsem kvůli tomu málem ochrnul.

Celý článek:

V případě postižení rukou jsou v nebezpečí především ženy,

u nichž postihuje artróza drobné klouby rukou 4x častěji než kolena a 18x častěji než kyčelní klouby. Pochopitelně náchylnější jsou ty ženy, které celý život ruce nadměrně zatěžovaly (například psaním na stroji). Artróza prstů rukou je bolestivé onemocnění, které může nepříjemně ovlivňovat každodenní život.

Vhodné je pravidelné procvičování prstů a jejich prohřívání. V chladu je vhodné nosit teplé rukavice, což platí nejen v zimních měsících.

Co se úpravy jídelníčku týče, je vhodné snížit příjem živočišných výrobků, nejlépe na čas vyřadit úplně, zvýšit přísun vlákniny s důrazem na nenasycené mastné kyseliny. Velice výhodné je lněné semínko, které stačí povařit třeba s rýží, pohankou či jáhly. Dobré je zařadit do stravy doplňky s obsahem kolagenních peptidů.

Ke zmírnění bolestí kloubů na rukou jsou doporučovány obklady z teplého lněného oleje. Příprava obkladu - olej zahřejte na pánvi a namočte do něj vatu. Tu přiložte na postižené místo a překryjte větším kusem igelitu. Igelit lehce obvažte obinadlem a přiložte elektrickou vyhřívací podložku - kvůli udržení teploty obkladu, přičemž nechte působit co nejdéle.

Další možností je obklad z vařeného lněného semínka. Uvařte jej v dostatečném množství vody na kaši a ještě za tepla ponořte ruce a nechte působit také co nejdéle.

Nemoc DNA

Dědičnou k této nemoci má asi polovina lidí. Důvodem jsou stravovací návyky v rodině. doporučuje se vyřadit především červené maso, vnitřnosti, korýše, kvasnice, alkohol a jídla obsahující purinol. Při léčbě DNY je třeba také vyřadit cukr a pít hodně tekutin, zejména čistou pramenitou vodu, ale je také vhodná třešňová šťáva a třešně, protože ty zmírňují potíže vyvolané dnou.

Potraviny a jejich obsah purinů (mg/100 g)

 • Maso, uzeniny: vepřové 48, telecí 48, skopové 46, hovězí 40, kuřecí 40, zvěřina 35-39, králičí 38, anglická slanina 25, šunka 24
 • Vnitřnosti: telecí brzlík 400, játra 95, ledvinky 80, jazyk 55
 • Ryby: sardinky 120, sleď 69, pstruh 56, kapr 54, štika 48, losos 22
 • Mléko, vejce: žloutek 5, bílek 2, mléko 1
 • Zelenina a luštěniny: zelený hrášek 80, čočka 70, hrách 45, fazole 44, špenát 23, chřest 14, květák 10, celer 10, lískové ořechy 10, mandle 9, zelí červené 8, brambory 6, ředkvička 6, zelí bílé 5, kedlubna 5, červená řepa 5, hlávkový salát 5, houby 5, rajčata 4, okurky 3, mrkev 2, cibule 1
 • Ovoce: jahody 5, borůvky 2, hrušky 1, jablka 1, švestky 1, hroznové víno 1, pomeranče 1, meruňky 0
 • Pečivo: ovesné vločky 30, celozrnný chléb 14, bílé pečivo 8, žitná nebo pšeničná mouka 0
 • Kakaový prášek 1900

DNA dieta

Základem péče při DNĚ je příslušná dieta. Jestliže se zbavíte přebytečných kil, může se tak upravit hladina kyseliny močové a zmírnit příznaky onemocnění.

Nemoc DNA - 3 formy

Akutní stav - nastává, když se krystaly kyseliny močové vytvoří v kloubní tekutině. Pokud se stav neléčí, může trvat dny až týdny, objevuje se stále častěji a je čím dál bolestivější.

Chronický stav - vede k tvorbě uzlů (tofy), které obsahují soli kyseliny močové. Vytváří se většinou v oblasti kloubů, šlach a chrupavek na uších. Následně se většinou postupně objevují potíže s ledvinami, včetně ledvinových kamenů, jako výsledek nadměrného usazování kyseliny močové.

Pseudodna - vzniká také tvořením krystalů v okolí kloubů, tyto krystaly ale nejsou tvořeny kyselinou močovou, ale kalciumpyrofosfátem a cholesterolem. Na tento druh dny podle ortodoxní medicíny dosud neexistuje lék.

Nemoc DNA a její přírodní léčba

 • bezmasá strava, která má nízký obsah purinů, látky, která abnormálně zvyšuje hladinu kyseliny močové v krvi, což je základní příčina dny. Zákonitě proto mezi vegetariány není dna obvyklá. Proto se snažte ve svém jídelníčku značně omezit maso nebo jej na čas úplně vyloučit
 • můžete vyzkoušet obklady z vrbovky úzkolisté přikládané na bolestivé klouby. Dále kombinace kořene lopuchu, celerových semínek, řebříčku a túje můžete užívat ve formě kapslí nebo tinktury
 • pijte třikrát denně sklenici vody se dvěma lžičkami semene miříku celeru nebo sadce nachového. Zbavíte tak tělo přebytečné kyseliny močové. Nepijte však bylinné čaje, jestliže vám lékař předepsal léky obsahující Kolchicin

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           DUBEN 2024 - 31 článků

                KVĚTEN 2024 - 19 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života