Je vhodné pít jablečný ocet před spánkem?

- Pixabay

Barbora Nová

Jablečný ocet se v kulinářském světě a pro léčebné účely používá již stovky let.

Vyrábí se spojením jablek s kvasnicemi za vzniku alkoholu, který je poté pomocí přidaných bakterií fermentován na kyselinu octovou. Jablečný ocet také obsahuje vodu, vitamíny, minerály a stopová množství dalších kyselin (1).

Trendem poslední doby je pít ho před spaním, ale možná se ptáte, zda tato praxe skutečně nabízí další zdravotní účinky.

Následuje shrnutí potenciálních výhod a nevýhod jablečného octa a zda je jeho pití před spaním prospěšnější.

Potenciální výhody jablečného octa

Lidé pijí jablečný ocet z různých důvodů:

Může mít antimikrobiální vlastnosti

Jablečný ocet může mít antibakteriální a protiplísňové vlastnosti. To je většinou připisováno jeho hlavní složce, kyselině octové.

Například laboratorní studie zjistila, že jablečný ocet byl účinný při léčbě houby Candida albicans a Escherichia coli, které mohou způsobit závažné střevní infekce, a také Staphylococcus aureus, který může způsobit kožní infekce (2).

Může snížit hladinu cukru v krvi

Výzkumy prokazují, že konzumace jablečného octa může zpomalit vyprazdňování žaludku, a tím zabránit velkým výkyvům hladiny cukru v krvi.

Ve studii z  roku 2023 s dospělými osobami s diabetem 2. typu skupina, která dostávala 30 mililitrů jablečného octa denně, vykázala větší zlepšení hladin hemoglobinu A1c než kontrolní skupina, která tak neučinila (3).

Může podpořit hubnutí

Některé důkazy ukazují, že jablečný ocet může pomoci při ztrátě hmotnosti a tuku v kombinaci s dietou s omezeným příjmem kalorií (4).

Může to být tím, že ocet zpomaluje trávení a potlačuje chuť k jídlu, alespoň krátkodobě. Dlouhodobé studie nezjistily žádný vliv octa na chuť k jídlu (5).

Nakonec je zapotřebí více výzkumu, aby se zjistilo, zda suplementace jablečným octem může být účinným pomocníkem při hubnutí.

Potenciální nevýhody jablečného octa

Před pitím jablečného octa před spaním zvažte následující potenciální nevýhody.

Může způsobit nevolnost a poruchy trávení

Jablečný ocet má hodnotu pH 4,2. To znamená, že se nachází na kyselejším konci stupnice pH, která se pohybuje od 0 do 14, přičemž 0 je nejkyselejší (6).

Kyselé potraviny mohou u některých lidí také způsobit zažívací potíže a kyselý reflux, zvláště když je konzumují před ulehnutím (7).

Může poškodit vaši zubní sklovinu

Bylo prokázáno, že pravidelné pití jakéhokoli octa a konzumace kyselých potravin narušuje zubní sklovinu (8).

To znamená, že ocet postupně ničí vaši sklovinu, vnější vrstvu vašich zubů, která je chrání před fyzickým a chemickým poškozením. Sklovina je první linií obrany vašich zubů a nemůže dorůstat.

Z tohoto důvodu se doporučuje vypláchnout si ústa vodou po pití kyselých nápojů nebo konzumaci kyselých potravin.

Je dobré pít jablečný ocet před spaním?

Jablečný ocet nabízí mnoho možných zdravotních výhod. Kromě možného snížení hladiny cukru v krvi nalačno u některých lidí se však nezdá, že by jeho pití těsně před spaním mělo více výhod než jeho konzumace v kteroukoli jinou denní dobu.

Některé starší důkazy naznačují, že pití malého množství jablečného octa před spaním může pomoci snížit ranní hladinu cukru v krvi u lidí s diabetem 2. typu, i když je zapotřebí více výzkumu, než jej bude možné doporučit jako účinnou přírodní léčbu (9).

Následuje několik způsobů konzumace jablečného octa, které mohou minimalizovat vedlejší účinky a přinést co nejvíce výhod:

 • Zřeďte ho: Smíchejte 1–2 polévkové lžíce nebo 15–30 ml jablečného octa s 1 šálkem (230 ml) vody. Požití neředěného octa jakéhokoli druhu může poškodit váš krk a jícen.
 • Konzumujte ho dříve během dne: Pití jablečného octa asi 2-3 hodiny před spaním může snížit riziko zažívacích potíží nebo refluxu kyseliny po ulehnutí (10).
 • Užijte si ho i jinak: Jablečný ocet lze použít na salát nebo do marinády k masu či zelenině, což může být příjemnější způsob konzumace než pití.

Často kladené otázky

Kolik jablečného octa mám vypít před spaním, abych zhubla?

Přínos jablečného octa pro ocet jako takový není zcela určen. Nicméně v jedné studii z roku 2018 dospělí s nadváhou nebo obezitou dodržovali dietu s omezeným přísunem kalorií a denně vypili 2 polévkové lžíce (30 ml) octa. Byli porovnáváni s kontrolní skupinou lidí, kteří žádný ocet nekonzumovali. Po 12 týdnech octová skupina zhubla více než skupina, která se držela pouze diety" (11).

Jak jablečný ocet detoxikuje vaše tělo?

Neexistuje žádný důkaz, který by definitivně dokazoval, že jablečný ocet může detoxikovat vaše tělo. Některé studie naznačují určité výhody konzumace jablečného octa, jako je nižší hladina cukru v krvi a určitá ztráta hmotnosti, ale k ověření těchto zjištění je zapotřebí více výzkumu.

Jaké jsou další výhody jablečného octa?

Existuje také několik výzkumů, které naznačují, že jablečný ocet může pomoci snížit hladinu cholesterolu, což může pomoci zlepšit zdraví vašeho srdce (12).

Závěr

Ačkoli jablečný ocet může nabídnout různé výhody, jako je hubnutí, kontrola hladiny cukru v krvi a antibakteriální účinky, chybí studie o jeho výhodách při pití těsně před spaním.

A co víc, jeho konzumace může způsobit nevolnost, poruchy trávení, erozi vaší zubní skloviny a interakce s určitými léky.

Kromě možného snížení hladiny cukru v krvi nalačno se nezdá, že by pití jablečného octa těsně před spaním znamenalo velký rozdíl, pokud jde o jeho zdravotní přínosy.

Aby se předešlo nepříznivým účinkům, je nejlepší si ho vychutnat zředěný nebo v zálivce a alespoň nejpozději 2-3 hodiny před ulehnutím.

6 zdravotních přínosů jablečného octa podložených vědeckými poznatky

- Pixabay

Výzkum potvrzuje, že jablečný ocet může mít zdraví prospěšné vlastnosti, včetně antimikrobiálních a antioxidačních účinků.

Jablečný ocet je oblíbeným domácím prostředkem. Lidé ho používají již po staletí při vaření a v přírodní medicíně. Může mít některé zdraví prospěšné účinky.

Mezi ně mohou patřit:

 • pomoc při hubnutí
 • snížení hladiny cholesterolu
 • snižování hladiny cukru v krvi
 • zlepšení příznaků cukrovky

Následují důkazy o šesti pozitivních zdravotních účincích jablečného octa.

1. Jablečný ocet má vysoký obsah zdraví prospěšných látek

Kyselina octová je hlavní účinnou látkou octa, která mu dodává silnou kyselou vůni a chuť. Vědci se domnívají, že právě tato kyselina je zodpovědná za zdraví prospěšné účinky jablečného octa. Jablečný ocet obsahuje 5-6 % kyseliny octové (1).

Organický, nefiltrovaný jablečný ocet obsahuje také látku zvanou matečník, která se skládá z vláken bílkovin, enzymů a přátelských bakterií, jež dodávají výrobku kalný vzhled.

Někteří lidé se domnívají, že "matka" je zodpovědná za většinu jeho zdraví prospěšných účinků.

Jablečný ocet sice neobsahuje mnoho vitaminů ani minerálů, ale kvalitní značky mohou obsahovat některé aminokyseliny a antioxidanty (1).

Shrnutí:

 • Jablečný ocet se vyrábí kvašením cukru z jablek. Tím se z nich vytvoří kyselina octová, která je hlavní účinnou složkou octa a může být zodpovědná za jeho zdraví prospěšné účinky.

2. Jablečný ocet může pomáhat ničit škodlivé bakterie

Ocet může pomáhat zabíjet choroboplodné zárodky, včetně některých kmenů bakterií (2, 3).

Lidé ocet tradičně používají k čištění a dezinfekci, léčbě plísní nehtů, vší, bradavic a ušních infekcí.

Hippokrates, otec moderní medicíny, používal ocet k čištění ran již před více než 2 000 lety.

Ocet je také konzervačním prostředkem v potravinách. Studie ukazují, že brání bakteriím, jako je E. coli, v jejich růstu a kažení potravin (3, 4).

Pokud hledáte přírodní způsob konzervace potravin, mohl by vám pomoci jablečný ocet.

Neoficiální zprávy také naznačují, že zředěný jablečný ocet by mohl při aplikaci na pokožku pomoci při akné.

Shrnutí:

 • Hlavní látka v octu - kyselina octová - může ničit škodlivé bakterie nebo bránit jejich množení. V minulosti se používala jako dezinfekční a přírodní konzervační prostředek.

3. Jablečný ocet může pomáhat snižovat hladinu cukru v krvi a tím zvládat cukrovku

Dosud jednou z nejpřesvědčivějších aplikací octa je pomoc při léčbě cukrovky 2. typu.

Cukrovka 2. typu je charakterizována vysokou hladinou cukru v krvi způsobenou inzulinovou rezistencí nebo neschopností produkovat inzulin (5).

Udržování hladiny cukru v krvi v obvyklém rozmezí však může být prospěšné i lidem bez cukrovky, protože někteří vědci se domnívají, že vysoká hladina cukru v krvi je hlavní příčinou stárnutí a různých chronických onemocnění (6).

Nejúčinnějším a nejzdravějším způsobem regulace hladiny cukru v krvi je vyvážená strava s nízkým obsahem rafinovaných sacharidů a cukru, ale příznivý účinek může mít i jablečný ocet.

Klinická studie z roku 2019 ukazuje, že konzumace jablečného octa může mít příznivý vliv na glykemický index a oxidační stres u osob s diabetem a dyslipidemií (7).

Přehled klinických studií z roku 2021 zjistil, že konzumace jablečného octu může mít příznivý vliv na stav glykémie u dospělých. Autoři studií však upozorňují, že toto zjištění je třeba interpretovat s opatrností (8).

Jiné studie na lidech zjistily, že ocet může zlepšovat funkci inzulínu a snižovat hladinu cukru v krvi po jídle (9, 10).

Americké Národní centrum pro komplementární a integrativní zdraví (NCCIH) uvádí, že je důležité, aby lidé nenahrazovali lékařskou léčbu neověřenými zdravotními produkty (11).

Jablečný ocet je obecně uznáván jako bezpečný. Pokud však užíváte léky na snížení hladiny cukru v krvi, poraďte se s lékařem, než zvýšíte příjem octa.

Shrnutí:

 • Jablečný ocet slibně zlepšuje citlivost na inzulín a pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi po jídle.

4. Jablečný ocet může pomoci při hubnutí

Studie možná překvapivě ukazují, že ocet by mohl pomoci lidem zhubnout.

Několik studií na lidech ukazuje, že ocet může zvýšit pocit sytosti. To může vést ke konzumaci menšího množství kalorií a ke snížení hmotnosti.

Jeden přehled výzkumů uvádí, že v krátkodobých studiích, kdy účastníci konzumovali jablečný ocet s jídlem obsahujícím pevnou stravu, pociťovali potlačení chuti k jídlu po dobu 120 minut po jídle. Po dobu 3 až 24 hodin po konzumaci jablečného octa také méně svačili (12).

Celkově může jablečný ocet přispívat k hubnutí tím, že podporuje pocit sytosti, snižuje hladinu cukru v krvi a snižuje hladinu inzulinu.

Jablečný ocet obsahuje pouze asi tři kalorie na polévkovou lžíci, což je velmi málo.

Shrnutí:

 • Některé studie naznačují, že jablečný ocet může zvyšovat pocit sytosti a pomáhat jíst méně kalorií, což může vést ke snížení hmotnosti.

5. Jablečný ocet může zlepšit zdraví srdce

Srdeční choroby jsou jednou z hlavních příčin úmrtí (13).

Riziko srdečních onemocnění může ovlivnit několik biologických faktorů.

Výzkum naznačuje, že ocet by mohl některé z nich případně zlepšit. Mnoho studií o prospěšnosti jablečného octa však bylo provedeno na zvířatech, což nemusí odrážet jeho přínos u lidí.

Přehled studií na lidech i zvířatech z roku 2020 uvádí, že jablečný ocet může potenciálně prospívat hladinám lipoproteinů o vysoké hustotě, lipoproteinů o nízké hustotě, triglyceridů a celkového cholesterolu (14).

V přehledu výzkumu u lidí z roku 2021 se uvádí, že jablečný ocet může mít příznivý vliv na hladinu celkového cholesterolu (8).

Oba přehledy však poukázaly na omezení v kvalitě a rozsahu dostupných výzkumů, které by tato tvrzení podpořily.

Vědci musí provést více studií, než dospějí k nějakým silným závěrům.

Shrnutí:

 • Několik studií prokázalo, že ocet může snižovat triglyceridy, cholesterol a krevní tlak.

6. Jablečný ocet může zlepšit zdraví pokožky

Někteří lidé používají jablečný ocet jako běžný prostředek proti kožním onemocněním, jako je suchá kůže a ekzémy.

Pokožka je totiž přirozeně mírně kyselá. U lidí s ekzémem však může být méně kyselá. Lokální používání zředěného jablečného octa může pomoci obnovit přirozenou rovnováhu pH pokožky a zlepšit ochrannou kožní bariéru (15, 16).

Na druhou stranu alkalická mýdla a čisticí prostředky mohou ekzém dráždit a vyvolat jeho zhoršení (17).

Vzhledem k antibakteriálním vlastnostem by zředěný jablečný ocet teoreticky mohl pomoci předcházet kožním infekcím spojeným s ekzémem a dalšími kožními onemocněními.

Někteří lidé používají zředěný jablečný ocet v pleťové vodě nebo toniku. Vychází se z toho, že může ničit bakterie a předcházet vzniku skvrn.

Jedna studie na 22 lidech s ekzémem však uvedla, že namáčení jablečným octem nezlepšilo kožní bariéru a způsobilo podráždění kůže (18).

Než začnete zkoušet nové prostředky, zejména na poškozené pokožce, poraďte se s odborníkem. Vyhněte se aplikaci neředěného octa na pokožku, protože může způsobit popáleniny.

Shrnutí:

 • Jablečný ocet je přirozeně kyselý a má antimikrobiální vlastnosti. To znamená, že by teoreticky mohl pomoci zlepšit kožní bariéru a zabránit infekcím. Je však třeba provést další studie, abychom zjistili, jak bezpečný a účinný tento prostředek je.

Dávkování a způsob použití jablečného octa

Nejlepší způsob, jak jablečný ocet zařadit do svého jídelníčku, je používat ho při vaření. Je to jednoduchý přídavek do potravin, jako jsou salátové dresinky a domácí majonéza.

Někteří lidé ho také rádi ředí ve vodě a pijí ho jako nápoj. Standardní dávkování se pohybuje od 1-2 čajových lžiček (5-10 ml) po 1-2 polévkové lžíce (15-30 ml) denně rozmíchané ve velké sklenici vody.

Nejlepší je začít s malými dávkami a vyhnout se užívání velkého množství. Příliš mnoho octa může způsobit škodlivé vedlejší účinky, včetně eroze zubní skloviny a možných interakcí s léky.

Někteří dietologové doporučují používat organický, nefiltrovaný jablečný ocet, který obsahuje "matku".

Shrnutí:

 • Běžné dávkování jablečného octa se pohybuje od 1 čajové lžičky do 2 polévkových lžic (10-30 ml) denně, a to buď při vaření, nebo rozmíchané ve sklenici vody.

Závěr

Mnoho internetových stránek a zastánců přírodní zdravotní péče tvrdí, že jablečný ocet má výjimečné zdravotní účinky, včetně zvyšování energie a léčby nemocí.

Bohužel existuje jen málo výzkumů, které by potvrzovaly většinu tvrzení o jeho příznivých účincích na zdraví.

Přesto některé studie potvrzují, že může mít určité výhody, včetně ničení bakterií, snižování hladiny cukru v krvi a podpory hubnutí.

Jablečný ocet se jeví jako bezpečný, pokud je zředěný a neužíváte ho nadměrné množství.

Může vám jablečný ocet pomoci zhubnout?

- Pixabay

Jablečný ocet se používá jako zdravotní tonikum již tisíce let.

Výzkumy ukazují, že má mnoho zdraví prospěšných účinků, například snižuje hladinu cukru v krvi.

Může vám však přidání jablečného octa do jídelníčku pomoci také zhubnout?

Následují poznatky z výzkumu jablečného octa v souvislosti s hubnutím a s tipy, jak jablečný ocet zařadit do svého jídelníčku.

Co je jablečný ocet?

Jablečný ocet se vyrábí dvoustupňovým procesem kvašení (1).

Nejprve se jablka rozkrojí nebo rozdrtí a spojí s kvasinkami, aby se jejich cukr přeměnil na alkohol. Za druhé se přidají bakterie, které alkohol zkvasí na kyselinu octovou, přičemž tradiční výroba jablečného octa trvá přibližně jeden měsíc, i když někteří výrobci tento proces výrazně urychlují, takže trvá pouze i jeden den.

Kyselina octová je hlavní účinnou složkou jablečného octa, která je známá také jako kyselina ethanová, je to organická sloučenina s kyselou chutí a silným zápachem. Výraz "octový" pochází z latinského slova "acetum", které znamená ocet.

Kyselina octová je mastná kyselina s krátkým řetězcem, která se v těle rozpouští na octan a vodík.

Asi 5-6 % jablečného octa tvoří kyselina octová. Obsahuje také vodu a stopová množství dalších kyselin, například kyseliny jablečné. Jedna polévková lžíce neboli 15 mililitrů obsahuje asi 3 kalorie a prakticky žádné sacharidy (2).

Shrnutí:

 • Jablečný ocet se vyrábí dvoustupňovým procesem kvašení. Hlavní účinnou složkou octa je kyselina octová.

Jablečný ocet zvyšuje pocit sytosti a snižuje příjem kalorií

Jablečný ocet může podporovat pocit sytosti, což může snížit příjem kalorií (3).

Kromě toho, že jablečný ocet potlačuje chuť k jídlu, bylo také prokázáno, že zpomaluje rychlost, jakou jídlo opouští žaludek (4).

U některých lidí však může být tento účinek škodlivý.

Gastroparéza neboli zpožděné vyprazdňování žaludku je běžnou komplikací diabetu 1. typu. Načasování inzulínu s příjmem potravy se stává problémem, protože je obtížné předpovědět, za jak dlouho se po jídle zvýší hladina cukru v krvi (5).

Jelikož bylo prokázáno, že jablečný ocet prodlužuje dobu, po kterou jídlo zůstává v žaludku, jeho užívání s jídlem by mohlo gastroparézu zhoršit (6).

Shrnutí:

 • Jablečný ocet pomáhá podporovat pocit sytosti, částečně díky zpožděnému vyprazdňování žaludku. To může přirozeně vést ke snížení příjmu kalorií. U některých lidí by však mohl gastroparézu zhoršit.

Jablečný ocet může vám pomoci snížit hmotnost a tělesný tuk

Výsledky malé, ale hojně citované studie z roku 2009 prokazují, že jablečný ocet má působivé účinky na hmotnost a tělesný tuk (7).

V této 12týdenní studii 144 dospělých Japonců s obezitou konzumovalo každý den buď 1 polévkovou lžíci (15 ml) octa, 2 polévkové lžíce (30 ml) octa, nebo placebo nápoj.

Bylo jim řečeno, aby omezili příjem alkoholu, ale jinak pokračovali ve své obvyklé stravě a aktivitě po celou dobu studie.

Účastníci, kteří konzumovali 1 polévkovou lžíci jablečného octa denně, měli - v průměru - následující přínosy:

 • Úbytek hmotnosti: 1,2 kilogramů.
 • Snížení obvodu pasu: 1,4 centimetru.
 • Snížení hladiny triglyceridů: 26%

Toto se změnilo u účastníků, kteří konzumovali 2 lžíce jablečného octa denně:

 • Úbytek hmotnosti: 1,7 kg
 • Snížení obvodu pasu: 1,9 cm.
 • Snížení triglyceridů: 26%

Skupina užívající placebo ve skutečnosti přibrala 0,4 kg a mírně se jim zvětšil obvod pasu.

V klinické studii z roku 2018, které se zúčastnilo 39 účastníků s omezenou kalorickou dietou, ti, kteří denně po dobu 12 týdnů konzumovali přibližně 2 polévkové lžíce (30 ml) jablečného octa, výrazně více zhubli a ztratili tělesný tuk než účastníci, kteří jablečný ocet nekonzumovali (8).

Podle této studie vám přidání 1 nebo 2 lžic jablečného octa do jídelníčku může pomoci zhubnout. Může také snížit procento tělesného tuku, pomoci vám shodit břišní tuk a snížit hladinu triglyceridů v krvi.

Shrnutí:

 • Ve dvou studiích lidé s obezitou, kteří užívali 1-2 polévkové lžíce (15-30 ml) jablečného octa denně po dobu 12 týdnů, zhubli a ztratili tělesný tuk.

Další přínosy pro zdraví

Kromě podpory hubnutí a úbytku tuku má jablečný ocet několik dalších výhod:

 • Snižuje hladinu cukru a inzulínu v krvi: Bylo prokázáno, že jablečný ocet při konzumaci s jídlem s vysokým obsahem sacharidů výrazně snižuje hladinu cukru a inzulínu v krvi po jídle (4).
 • Zlepšuje citlivost na inzulín: Studie naznačují, že konzumace jablečného octa při jídle s vysokým obsahem sacharidů může zlepšit citlivost na inzulín (9).
 • Snižuje hladinu cukru v krvi nalačno: Studie zjistily souvislost mezi konzumací jablečného octa a významným snížením hladiny glukózy v krvi nalačno a glykovaného hemoglobinu (10).
 • Zlepšuje příznaky syndromu polycystických vaječníků (PCOS): V malé studii z roku 2013 na ženách s PCOS, které užívaly ocet po dobu 90-110 dní, se u 57 % z nich obnovila ovulace, pravděpodobně díky zlepšení citlivosti na inzulín (11).
 • Snižuje hladinu cholesterolu: Jablečný ocet snižuje hladinu celkového cholesterolu a triglyceridů (12).
 • Snižuje krevní tlak: Studie na zvířatech naznačují, že ocet může snižovat krevní tlak tím, že inhibuje enzym zodpovědný za stahování cév. Studie na lidech však neprokázaly významné snížení krevního tlaku (13, 14).
 • Zabíjí škodlivé bakterie a viry: Studie ukazují, že jablečný ocet může být silným bojovníkem proti bakteriím E. coli a S. aureus a také proti rezistentní Escherichia coli (rE. coli) a methicilin-rezistentnímu Staphylococcus aureus (MRSA) (15, 16).

Shrnutí:

 • Přidání jablečného octa do stravy může mít příznivý vliv na hladinu cukru v krvi, inzulínu, příznaky PCOS a cholesterol. Ocet také bojuje proti bakteriím a virům.

Jak zařadit jablečný ocet do jídelníčku

Existuje několik způsobů, jak zařadit jablečný ocet do svého jídelníčku

Jablečný ocet obsahuje probiotika, která jsou prospěšná pro střeva a mohou pomoci při hubnutí. Může pomoci při snižování hladiny cholesterolu a glukózy v krvi. Skvěle se hodí jako marináda nebo do salátové zálivky!

Snadnou metodou je použít ho s olivovým olejem jako zálivku na salát. Obzvlášť chutný je s listovou zeleninou, okurkami a rajčaty.

Lze ho použít i k nakládání zeleniny nebo ho můžete jednoduše rozmíchat ve vodě a vypít.

Množství jablečného octa používaného při hubnutí je 1-2 polévkové lžíce (15-30 ml) denně smíchané s vodou.

Nejlépe je rozložit si ho do 2-3 dávek během dne, přičemž nejlepší je pít ho před jídlem.

Užívání většího množství se nedoporučuje kvůli možným škodlivým účinkům při vyšších dávkách, jako jsou lékové interakce nebo eroze zubní skloviny. Nejlepší je také začít s 1 čajovou lžičkou (5 ml), abyste zjistili, jak ji snášíte (17).

Neužívejte více než 1 polévkovou lžíci (15 ml) najednou, protože užívání příliš velkého množství najednou může způsobit nevolnost (18).

Je důležité smíchat jablečný ocet s vodou. Neředěný ocet může popálit vnitřek úst a jícnu.

Ačkoli se užívání jablečného octa ve formě tablet může zdát prospěšné, je spojeno s určitým rizikem. V roce 2005 utrpěla žena popáleniny v krku poté, co jí v jícnu uvízla tableta jablečného octa (19).

Shrnutí:

 • K dosažení plného prospěchu při hubnutí se doporučuje přibližně 1-2 polévkové lžíce (15-30 ml) jablečného octa denně. Pro dosažení nejlepších výsledků jej smíchejte s vodou a vypijte.

Závěr

Předpokládá se, že konzumace mírného množství jablečného octa podporuje hubnutí a poskytuje řadu dalších zdravotních výhod.

Podobné účinky mohou mít i jiné druhy octa, i když ocet s nižším obsahem kyseliny octové může mít méně silné účinky.

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
Unikátní kombinace vysoce kvalitních extraktů z hub a rostlin, doplněná o betaglukan vysoké čistoty (nad 80%) a vitamíny na podporu imunity. Devět složek synergicky spojených v blahodárný komplex na...

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium
  KOHI-FOCUS SLOŽENÍ: Instantní káva 76,4 % (100% káva Arabica), Ashwagandha extrakt 10 %, Chaga extrakt 8 %, Tulsi extrakt 5 %, Sibiřský ženšen extrakt 0,5 % 100% Arabika, zklidňující...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           DUBEN 2024 - 31 článků

                KVĚTEN 2024 - 17 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života