Může jablečný ocet snížit krevní tlak?

- Pixabay

Barbora Nová

Někteří lidé tvrdí, že jablečný ocet (ACV) může pomoci při vysokém krevním tlaku, ale toto tvrzení podporuje jen málo výzkumů. Může mít určité výhody, ale nenahrazuje léky.

Vysoký krevní tlak je časté onemocnění, které postihuje přibližně 49,6 % dospělých ve Spojených státech. Pouze 1 ze 4 dospělých s vysokým krevním tlakem má tento stav pod kontrolou (1, 2).

Osoba s vysokým krevním tlakem jej může kontrolovat různými způsoby, včetně užívání léků, dodržování vyvážené stravy a pravidelného cvičení.

Následují další informace o možných výhodách užívání ACV při vysokém krevním tlaku.

Může jablečný ocet léčit vysoký krevní tlak?

ACV může mít celou řadu potenciálních zdravotních přínosů. Někteří se domnívají, že jedním z těchto přínosů je snížení krevního tlaku, i když výzkumy, které by toto tvrzení potvrzovaly, jsou omezené.

Přehled z roku 2019 cituje výsledky starší studie na zvířatech, kde vědci podávali ACV potkanům s vysokým krevním tlakem. Zjistili, že se tím výrazně snížila hladina krevního tlaku (3).

Systematický přehled z roku 2022 uvádí, že výzkum vlivu octa na krevní tlak je kontroverzní. Vědci z tohoto přehledu dospěli k závěru, že ocet je při snižování krevního tlaku užitečný a může být prospěšnou léčbou. Tento přehled se však netýká konkrétně ACV (4).

Potenciální přínosy jablečného octa

ACV může mít řadu možných zdravotních přínosů.

Snížení hladiny cukru v krvi

Lidé s cukrovkou 2. typu mohou mít zvýšenou hladinu cukru v krvi. Bez léčby může dojít ke komplikacím, jako je poškození nervů, očí, srdce a ledvin.

Výzkum ukazuje, že ACV může být prospěšný při snižování hladiny cukru v krvi u osob s cukrovkou (5).

Přehled z roku 2019 navíc dospěl k závěru, že 2-6 polévkových lžic octa denně v kombinaci s jídlem bohatým na sacharidy pozitivně ovlivňuje hladinu cukru v krvi. Tento přehled se však nezabýval konkrétně ACV (6).

Snížení hladiny cholesterolu

Vysoký cholesterol postihuje přibližně 2 z 5 dospělých ve Spojených státech. Vysoká hladina cholesterolu může vést ke zvýšenému riziku mrtvice a srdečního infarktu (7).

Studie z roku 2018 se zabývala účinky ACV na tělesnou hmotnost a další související faktory u lidí s nadváhou. Vědci dospěli k závěru, že u osob, které denně přijímaly 30 mililitrů ACV, se významně snížila hladina celkového cholesterolu (8).

Úbytek hmotnosti

Předchozí studie z roku 2018 rovněž dospěla k závěru, že ACV významně snížil tělesnou hmotnost u osob s nadváhou nebo obezitou. Výzkumníci navíc zaznamenali snížení obvodu boků, indexu tělesné hmotnosti a chuti k jídlu.

Antioxidanty

Antioxidanty mohou pomáhat snižovat riziko zdravotních potíží, jako jsou srdeční choroby a některé druhy rakoviny. Mohou také chránit před záněty. ACV má antioxidační vlastnosti, které mohou pomoci zlepšit imunitu.

Problémy s nosními dutinami

Studie z roku 2020 testovala přínos inhalace ACV u osob s chronickým zánětem nosních dutin. Výzkumníci zjistili, že u osob inhalujících ACV došlo ke zmírnění příznaků, včetně zarudnutí nebo změny barvy nosu, ucpaného nosu, bolesti v krku, horečky, bolesti hlavy a zápachu z úst (9).

Jak používat jablečný ocet

Nejlepším způsobem, jak ACV přijímat, může být jeho začlenění do potravin v malém množství. Neexistují však žádné pokyny, kolik by ho měl člověk denně užívat. Člověk může zkusit zředit malé množství ACV ve sklenici vody nebo jiného nápoje.

Ve velkém množství může ACV způsobit některé nežádoucí účinky. Pokud se u člověka vyskytne některý z následujících, musí přestat s jeho užíváním nebo snížit jeho příjem:

 • zubní kaz
 • podráždění hrdla
 • pálení žáhy    nevolnost
 • žaludeční nevolnost

Abychom vám pomohli správně pečovat o vaše srdce, zašleme vám pokyny týkající se léčby vysokého krevního tlaku, cholesterolu, výživy a další informace.

Možnosti léčby podpořené důkazy

ACV jako léčba vysokého krevního tlaku má za sebou velmi omezené množství důkazů a výzkumů. Mnoho způsobů léčby vysokého krevního tlaku však má oporu ve vědeckých důkazech.

Podle National Heart, Lung, and Blood Institute (NHLBI) patří mezi léky na předpis, které lze užívat při vysokém krevním tlaku:

 • Angiotenzin - inhibitor konvertujícího enzymu: Tento inhibitor zabraňují přílišnému zužování cév.
 • Angiotenzin II - blokátor receptorů: Tento rovněž snižuje zúžení cév.
 • Blokátory kalciových kanálů: Ty umožňují uvolnění cév a zabraňují průniku vápníku do svalových buněk.
 • Diuretika: Diuretika jsou typem léků, které odstraňují z těla vodu a sůl, čímž snižují množství tekutin v krvi. To následně snižuje krevní tlak.
 • Beta-blokátory: Tyto léky nejsou vždy první linií léčby, ale mohou být užitečné, pokud jiné léky nezabraly. Beta-blokátory způsobují, že srdce bije pomaleji, čímž se snižuje množství krve pumpované cévami.

Kromě toho mohou ke snížení krevního tlaku přispět některé změny životního stylu. Mezi ně patří např:

dodržování vyvážené stravy
snížení příjmu alkoholu
pravidelné cvičení
udržování mírné hmotnosti
případně přestat kouřit
zvládání stresu
dostatečný spánek

Otázky, na které se můžete zeptat lékaře

Pokud by člověk chtěl vyzkoušet ACV kvůli zdravotnímu stavu, např. vysokému krevnímu tlaku, může se nejprve poradit s odborníkem. Některé otázky, které by si mohli přát položit, zahrnují:

 • Vyskytnou se nějaké vedlejší účinky?
 • Má užívání ACV nějaké další zdravotní výhody?
 • Jak ho mám užívat?
 • Kolik ho mám užívat?
 • Jaká alternativní léčba by mohla být užitečná?

Závěr

Vysoký krevní tlak je u dospělých v západní populaci běžným onemocněním. Existuje však jen velmi malé množství výzkumů, které naznačují, že ACV může vysoký krevní tlak snižovat.

Mezi další potenciální zdravotní přínosy ACV patří snížení hladiny cukru v krvi, snížení hladiny cholesterolu, snížení hmotnosti, jako antioxidant a zlepšení problémů s dutinami.

Dávkování jablečného octa

- Pixabay

Barbora Nová

Jablečný ocet je spojován s několika možnými zdravotními přínosy. Doporučené dávkování se může lišit, ale prospěšné může být užívání 1-2 polévkových lžic nebo 15-30 mililitrů jablečného octa s vodou před jídlem nebo po něm.

Jablečný ocet se v kuchyni a přírodní medicíně používá již tisíce let.

Mnozí tvrdí, že je zdraví prospěšný, včetně snížení hmotnosti, zlepšení hladiny cukru v krvi, úlevy od zažívacích potíží a snížení rizika srdečních onemocnění a rakoviny.

Vzhledem k mnoha možnostem využití může být obtížné zjistit, kolik jablečného octa denně užívat.

Následují informace kolik jablečného octa byste měli vypít pro různé zdravotní účinky, a také nejlepší způsoby, jak se vyhnout vedlejším účinkům.

Pro regulaci hladiny cukru v krvi

Jablečný ocet se často doporučuje jako přírodní způsob kontroly hladiny cukru v krvi, zejména u lidí s inzulinovou rezistencí.

Pokud se ocet užívá před jídlem s vysokým obsahem sacharidů, zpomaluje rychlost vyprazdňování žaludku a zabraňuje velkým výkyvům hladiny cukru v krvi (1).

Zlepšuje také citlivost na inzulín, což pomáhá tělu přesunout více glukózy z krevního oběhu do buněk, a tím snižuje hladinu cukru v krvi (2).

Zajímavé je, že k těmto účinkům stačí jen malé množství jablečného octa.

Obecně bylo prokázáno, že užívání 4 čajových lžiček nebo 20 ml jablečného octa před jídlem výrazně snižuje hladinu cukru v krvi po jídle (2, 3).

Měl by být smíchán s několika deci vody a konzumován těsně před jídlem s vysokým obsahem sacharidů (1).

Jablečný ocet výrazně nesnižuje hladinu cukru v krvi, pokud je užíván před jídlem s nízkým obsahem sacharidů nebo vysokým obsahem vlákniny (4).

Shrnutí:

 • Vypití 4 lžiček (20 ml) jablečného octa zředěného ve vodě bezprostředně před jídlem s vysokým obsahem sacharidů může snížit prudké zvýšení hladiny cukru v krvi.

Při syndromu polycystických vaječníků (PCOS)

Syndrom polycystických vaječníků (PCOS) je hormonální onemocnění spojené s abnormálními menstruačními cykly, vysokou hladinou androgenních hormonů, ovariálními cystami a inzulinovou rezistencí (5).

Jedna tříměsíční studie zjistila, že u žen s PCOS, které ihned po večeři vypily 1 polévkovou lžíci (15 ml) jablečného octa s přibližně 100 ml vody, se zlepšila hladina hormonů a došlo k pravidelnější menstruaci (6).

Shrnutí:

 • Pravidelné pití 1 polévkové lžíce (15 ml) jablečného octa s přibližně 100 ml vody po večeři může zlepšit příznaky PCOS.

Pro snížení hmotnosti

Ačkoli je třeba provést další výzkum dlouhodobých účinků octa, může při konzumaci spolu s jídlem pomáhat lidem hubnout tím, že potlačuje chuť k jídlu (7).

V jedné studii z roku 2009 pomohla 1 nebo 2 polévkové lžíce (15 nebo 30 ml) jablečného octa denně po dobu 3 měsíců lidem s nadváhou zhubnout v průměru 1,2 a 1,7 kilogramů (8).

Bylo také zjištěno, že užívání 2 polévkových lžic každý den pomohlo lidem zhubnout za 3 měsíce téměř dvakrát více než lidem, kteří jablečný ocet nekonzumovali (9).

Nedávný přehled však dospěl k závěru, že neexistuje dostatek důkazů, které by podporovaly používání jablečného octa při hubnutí. Proto je zapotřebí další kvalitní výzkum (10).

Můžete ho rozmíchat ve sklenici vody a vypít před jídlem nebo ho smíchat s olejem a připravit z něj zálivku na salát.

Jablečný ocet spíše napomáhá hubnutí v kombinaci s dalšími změnami stravy a životního stylu.

Shrnutí:

 • Pití 1-2 polévkových lžic (15-30 ml) jablečného octa každý den po dobu několika měsíců může zvýšit úbytek hmotnosti u lidí s nadváhou.

Pro zlepšení trávení

Mnoho lidí užívá jablečný ocet před jídly s vysokým obsahem bílkovin pro zlepšení trávení.

Teorie říká, že jablečný ocet zvyšuje kyselost žaludku, což pomáhá tělu vytvářet více pepsinu, enzymu, který štěpí bílkoviny (11).

I když neexistuje žádný výzkum, který by potvrzoval používání octa na trávení, jiné kyselinotvorné doplňky stravy, jako je betain HCL, mohou pomoci výrazně zvýšit kyselost žaludku (12).

Kyselé potraviny, jako je jablečný ocet, mohou mít podobné účinky.

Ti, kteří užívají jablečný ocet na trávení, obvykle pijí 1 až 2 polévkové lžíce (15-30 ml) se sklenicí vody bezprostředně před jídlem.

Shrnutí:

 • Někteří tvrdí, že pití 1 až 2 polévkových lžic (15-30 ml) jablečného octa před jídlem může podpořit trávení.

Pro celkové zdraví

Mezi další oblíbené důvody užívání jablečného octa patří ochrana před srdečními chorobami, snížení rizika rakoviny a boj proti infekcím.

Pro tato tvrzení existují jen omezené vědecké důkazy a není k dispozici žádné doporučené dávkování pro člověka.

Studie na zvířatech a v laboratoři potvrzují, že ocet může snižovat riziko srdečních onemocnění, chránit před rakovinou a zpomalovat růst bakterií (13, 14, 15).

Několik studií zjistilo, že lidé, kteří pravidelně konzumují saláty s octovými zálivkami, mají tendenci mít nižší riziko srdečních onemocnění a méně břišního tuku, což však může být způsobeno i jinými faktory (9, 16).

Shrnutí:

 • Studie na zvířatech potvrzují, že ocet může snižovat riziko srdečních onemocnění, chránit před rakovinou a zpomalovat růst bakterií

Osvědčené postupy, jak se vyhnout nežádoucím účinkům po požití jablečného octa

Konzumace jablečného octa je relativně bezpečná, ale u některých lidí může vyvolat nežádoucí účinky.

Vzhledem k tomu, že kyselost jablečného octa je zodpovědná za mnoho jeho zdraví prospěšných účinků, dbejte na to, abyste ho nemíchali s ničím, co by mohlo kyselinu neutralizovat a snížit jeho pozitivní účinky (17).

Mějte na paměti, že kyselost octa může při pravidelném používání také poškodit zubní sklovinu. Tomu lze předejít pitím přes brčko a následným vypláchnutím úst vodou (18, 19).

Pití jablečného octa je sice spojováno s příznivými účinky na zdraví, ale pravidelná konzumace velkého množství po dlouhou dobu může být nebezpečná a může být spojena s vedlejšími účinky, včetně nízké hladiny draslíku v krvi (20).

Pokud se u vás po užívání jablečného octa objeví nepříjemné vedlejší účinky, přestaňte ho užívat a poraďte se o těchto příznacích s odborníkem.

Shrnutí:

 • Jablečný ocet je v malém množství relativně bezpečný, ale u některých lidí může způsobit erozi zubní skloviny nebo žaludeční potíže. Dlouhodobá konzumace velkého množství může být nebezpečná.

Závěr

Jablečný ocet může pomoci regulovat hladinu cukru v krvi, zlepšit příznaky PCOS a podpořit hubnutí.

Obvyklá dávka je 1-2 polévkové lžíce (15-30 ml) smíchané s vodou a užívané před jídlem nebo po něm.

Jablečný ocet je relativně bezpečný doplněk stravy, který lze konzumovat s mírou, ale nebyl podroben rozsáhlému výzkumu.

Budoucí studie mohou odhalit další možná využití a přínosy a pomoci objasnit nejúčinnější dávkování.

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           ČERVEN 2024 - 13 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života