Je možné cítit krevní sraženinu?

- Pixabay

Barbora Nová

Některé krevní sraženiny se tvoří v krevních cévách těsně pod povrchem kůže, což způsobuje zánět, který člověk vidí a cítí. Nejzávažnější sraženiny se však vyskytují v žilách hluboko uvnitř těla a způsobují různé příznaky nebo vůbec žádné.

Krevní sraženina je soubor krevních buněk a bílkovin uvnitř krevní cévy.

Srážení krve je přirozený tělesný proces, který umožňuje hojení zranění. Sraženiny se však mohou tvořit bez zranění nebo se po zahojení zranění přirozeně nerozpadají. To může vést k závažným a potenciálně život ohrožujícím komplikacím.

Následuje vysvětlení, zda je možné, že někdo pocítí krevní sraženinu, další příznaky, kterých je třeba si být vědom, a tipy pro prevenci krevních sraženin.

Může člověk cítit krevní sraženinu?

Člověk může být schopen cítit určité typy krevních sraženin dotykem. Nejnebezpečnější krevní sraženiny se však vyskytují hluboko uvnitř těla, což znamená, že je člověk nevidí ani se jich nedotýká, ale může je cítit jinými způsoby.

Povrchová tromboflebitida je stav, kdy se žíla v blízkosti povrchu kůže zanítí v důsledku tvorby krevní sraženiny v žíle.

Podle Národní zdravotní služby Spojeného království (NHS) může osoba s tímto stavem vidět a cítit zanícenou žílu pod kůží (1).

Jiné typy krevních sraženin se tvoří v žilách hlouběji uvnitř těla, což znamená, že je člověk nebude schopen vidět ani cítit dotykem. Příklady zahrnují hlubokou žilní trombózu (DVT) a plicní embolii.

DVT je stav, kdy se sraženiny tvoří v hlubokých žilách těla, nejčastěji ve stehnech, lýtkách nebo pánvi. Plicní embolie je sraženina, která blokuje a br ání průtoku krve do plic (2, 3).

Další varovné příznaky krevní sraženiny

50 % lidí s akutní DVT nezaznamená vůbec žádné příznaky (4).

Když se objeví příznaky DVT, mohou být lokalizovány v části těla obsahující sraženinu a často zahrnují (5):

 • bolest nebo citlivost
 • otok
 • zarudnutí nebo změna barvy kůže
 • výrazné žíly

Lidé s povrchovou tromboflebitidou mohou cítit zpevnění nebo ztluštění žíly, známé jako „šňůra“, kde se sraženina vyskytuje.

Nouzové příznaky krevní sraženiny

DVT může být život ohrožující, protože fragmenty sraženiny se mohou odlomit a cestovat krevním řečištěm do jiných částí těla, jako jsou plíce. Když k tomu dojde, může to způsobit plicní embolii (6, 7).

U některých lidí může být prvním příznakem hluboké žilní trombózy plicní embolie.

Mezi možné příznaky plicní embolie patří (8):

 • rychlý nebo nepravidelný srdeční tep
 • potíže s dýcháním
 • bolest na hrudi nebo nepohodlí, které se obvykle zhoršuje při hlubokém dýchání nebo kašli
 • vykašlávání krve
 • točení hlavy nebo mdloby v důsledku velmi nízkého krevního tlaku

Plicní embolie je naléhavý lékařský stav. Každý, kdo pocítí její příznaky, by měl okamžitě vyhledat lékařskou péči.

Jak dlouho může mít někdo krevní sraženinu, aniž by o tom věděl?

Ačkoli přibližně polovina lidí s hlubokou žilní trombózou nepociťuje příznaky, stále mohou být ohroženi komplikacemi způsobenými krevními sraženinami. (9, 10).

Proto je obtížné určit, jak dlouho může mít člověk DVT, než se u něj objeví příznaky.

Komu hrozí krevní sraženiny?

Podle Amerického Centra pro kontrolu a prevenci n emocí (CDC) se může DVT rozvinout téměř u každého, ale riziko mohou zvýšit následující faktory (11):

 • pomalý průtok krve kvůli:

         omezenému pohybu
         dlouhému období nečinnosti
         ochrnutí

 • poranění žíly, například ze:

         zlomeniny
         těžkého svalového zranění
         velkého chirurgického zákroku

 • zvýšený estrogen, například z:

         antikoncepčních pilulek
         hormonální substituční terapie
         těhotenství

 • některé chronické zdravotní stavy, jako jsou:

         rakovina
         srdeční choroba
         onemocnění plic
         zánětlivé onemocnění střev
         dědičné poruchy srážlivosti krve

Kouření, obezita a pokročilý věk mohou také zvýšit riziko krevních sraženin.

Prevence krevních sraženin

Udržování nebo dosažení střední hmotnosti a pravidelné cvičení může snížit riziko vzniku krevních sraženin (12).

American Heart Association doporučuje následující strategie, které pomáhají předcházet krevním sraženinám během delších období nehybnosti, jako je hospitalizace nebo cestování letadlem na dlouhé vzdálenosti (13):

 • Pohyb: Pokud je to bezpečné, měl by se člověk pravidelně pohybovat, aby podpořil průtok krve. To může zahrnovat cvičení pro ohýbání nohou a kotníků nebo časté změny polohy.
 • Nošení kompresních zařízení: Odstupňované kompresní punčochy a masážní kompresní zařízení mohou podporovat průtok krve. Člověk by se však měl nejprve zeptat svého lékaře, zda je pro něj používání těchto zařízení bezpečné.
 • Užívání léků na předpis: Lékaři mohou lidem s vysokým rizikem vzniku krevních sraženin doporučit antikoagulační léky. Tyto léky však nejsou vhodné pro osoby s vysokým rizikem krvácení.

Kdy kontaktovat lékaře

Každý, u koho se objeví příznaky hluboké žilní trombózy nebo plicní embolie, by měl vyhledat lékařskou pomoc. Včasná léčba může snížit riziko komplikací, včetně úmrtí.

Kromě toho by se lidé, u kterých se objeví příznaky povrchové tromboflebitidy, měli obrátit také na svého lékaře.

Ačkoli je tento stav zřídka nebezpečný, nedávný výzkum jej spojuje s vyšším rizikem závažných stavů, včetně DVT, plicní embolie a rakovinných buněk (14, 15).

Závěr

Krevní sraženina je soubor krevních buněk a bílkovin uvnitř cévy. Povrchové trombózy jsou sraženiny, které vznikají v cévách blízko povrchu kůže a mohou způsobovat příznaky, které člověk vidí a cítí.

Hluboké žilní trombózy jsou sraženiny, které vznikají v cévách hluboko v těle, a ty mohou způsobovat příznaky, které člověk může pociťovat jiným způsobem.

Každý, kdo pocítí příznaky krevní sraženiny, by měl vyhledat lékařskou pomoc.

10 vědecky prokázaných zdravotních přínosů česneku

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
- Pixabay

 

Barbora Nová

Současný výzkum ukazuje, že česnek může mít některé skutečné zdravotní účinky, například ochranu proti nachlazení a schopnost pomáhat snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu.

"Ať je jídlo tvým lékem a lék tvým pokrmem."

To jsou slavná slova starořeckého lékaře Hippokrata, který je často označován za otce západní medicíny, který předepisoval česnek k léčbě různých zdravotních potíží - a moderní věda mnohé z těchto příznivých účinků na zdraví potvrdila.

Následuje 10 zdraví prospěšných účinků česneku, které jsou potvrzeny výzkumem.

1. Česnek obsahuje sloučeniny se silnými léčivými účinky

Česnek je rostlina z čeledi cibulovitých (Allium). Je blízce příbuzný cibuli, šalotce a pórku, přičemž každý segment česnekové cibulky se nazývá stroužek. V jedné cibulce je plus minus 10-20 stroužků.

Česnek roste v mnoha částech světa a díky své silné vůni a lahodné chuti je oblíbenou ingrediencí při vaření. V dávné historii se však česnek používal především pro své zdravotní a léčivé vlastnosti (1).

Jeho používání bylo dobře zdokumentováno mnoha významnými civilizacemi, včetně Egypťanů, Babyloňanů, Řeků, Římanů a Číňanů (1).

Vědci dnes vědí, že většina zdraví prospěšných účinků česneku je způsobena sirnými sloučeninami, které vznikají při sekání, drcení nebo žvýkání stroužku česneku.

Asi nejznámější sloučeninou je alicin. Allicin je však nestabilní sloučenina, která je v čerstvém česneku přítomna pouze krátce po jeho rozkrojení nebo rozdrcení (2).

Mezi další sloučeniny, které mohou mít vliv na zdraví prospěšné účinky česneku, patří diallyl disulfid a s-allyl cystein (3).

Sloučeniny síry z česneku se do těla dostávají z trávicího traktu. Poté putují po celém těle a mají silné biologické účinky.

Shrnutí:

 • Česnek je rostlina z čeledi cibulovitých, která se pěstuje pro svou výraznou chuť a zdraví prospěšné účinky. Obsahuje sloučeniny síry, které jsou zodpovědné za některé z těchto zdraví prospěšných látek.

2. Česnek je výživný, ale má velmi málo kalorií

Jeden stroužek (3 gramy) syrového česneku obsahuje (4):

 • Mangan: 2% referenční hodnoty příjmu (RHP)
 • Vitamín B6: 2% RHP
 • Vitamín C: 1% RHP
 • Selen: 1% RHP
 • Vláknina: 0,06 g

Obsahuje 4,5 kalorií, 0,2 gramů bílkovin a 1 gram sacharidů. Česnek také obsahuje stopová množství různých dalších živin.

Shrnutí:

 • Česnek má nízký obsah kalorií a je bohatý na vitamin C, vitamin B6 a mangan. Obsahuje také stopové množství různých dalších živin.

3. Česnek pomáhá chránit před nemocemi, včetně nachlazení

Je známo, že česnekové doplňky stravy posilují funkci imunitního systému. Rozsáhlá 12týdenní studie zjistila, že denní užívání česnekového doplňku snižuje počet nachlazení o 63% ve srovnání s placebem (5).

Průměrná délka trvání příznaků nachlazení se rovněž zkrátila o 70%, a to z 5 dnů ve skupině užívající placebo na pouhých 1,5 dne ve skupině užívající česnek.

Jiná studie zjistila, že vysoká dávka extraktu ze stařeného česneku (2,56 g denně) snížila počet dnů nemoci z nachlazení nebo chřipky o 61% (6).

Jeden z přehledů však dospěl k závěru, že je třeba provést další výzkum (7).

Shrnutí:

 • Doplňky stravy s česnekem mohou pomáhat předcházet nemocem, jako je chřipka a nachlazení, a snižovat jejich závažnost.

4. Účinné látky v česneku snižují krevní tlak

Kardiovaskulární onemocnění, jako je srdeční infarkt a mrtvice, mají zatím na svědomí více úmrtí než téměř jakékoli jiné onemocnění (8).

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze je jedním z nejdůležitějších faktorů, které mohou vést k těmto onemocněním. Studie na lidech zjistily, že doplňky stravy s česnekem mají významný vliv na snížení krevního tlaku u lidí s vysokým krevním tlakem (9, 10, 11).

V jedné studii bylo 600-1 500 mg extraktu ze stařeného česneku stejně účinných jako lék Atenolol při snižování krevního tlaku po dobu 24 týdnů (12).

Dávky doplňků stravy musí být poměrně vysoké, aby měly požadované účinky. Potřebné množství odpovídá asi čtyřem stroužkům česneku denně.

Shrnutí:

 • Vysoké dávky česneku zlepšují krevní tlak u osob, kteří mají vysoký krevní tlak (hypertenzí). Doplňky stravy s česnekem jsou mnohdy stejně účinné jako běžné chemické léky, ale bez vedlejších účinků.

5. Česnek zlepšuje hladinu cholesterolu, což může snižovat riziko srdečních onemocnění

Česnek může snižovat celkový a LDL cholesterol. Předpokládá se, že u osob s vysokou hladinou cholesterolu snižují doplňky stravy s česnekem celkový a LDL cholesterol přibližně o 10-15% (13, 14, 15).

Pokud se podíváme konkrétně na LDL a HDL cholesterol, zdá se, že česnek snižuje LDL typ, ale nemá spolehlivý vliv na HDL (9, 10, 16, 17, 18).

Dalším známým rizikovým faktorem srdečních onemocnění je vysoká hladina triglyceridů, ale zdá se, že česnek nemá na hladinu triglyceridů žádný významný vliv (15).

Shrnutí:

 • Předpokládá se, že česnekové doplňky stravy snižují celkový a LDL cholesterol, zejména u osob, které mají vysokou hladinu cholesterolu. HDL (dobrý) cholesterol a triglyceridy zřejmě ovlivněny nejsou.

6. Česnek obsahuje antioxidanty, které mohou pomoci předcházet Alzheimerově chorobě a demenci

Oxidační poškození volnými radikály přispívá k procesu stárnutí. Česnek obsahuje antioxidanty, které podporují ochranné mechanismy organismu proti oxidačnímu poškození (19).

Bylo prokázáno, že vysoké dávky česnekových doplňků stravy zvyšují u lidí množství antioxidačních enzymů a také významně snižují oxidační stres u lidí s vysokým krevním tlakem (7, 9, 20).

Kombinovaný účinek na snižování cholesterolu a krevního tlaku, stejně jako antioxidační vlastnosti, mohou snižovat riziko běžných mozkových onemocnění, jako je Alzheimerova choroba a demence (21, 22).

Shrnutí:

 • Česnek obsahuje antioxidanty, které chrání před poškozením buněk a stárnutím. Může snižovat riziko Alzheimerovy choroby a demence.

7. Pravidelné užívání česneku vám může pomoci žít déle

Vzhledem k příznivým účinkům na důležité rizikové faktory, jako je krevní tlak, dává smysl, že by vám česnek mohl pomoci žít déle.

Důležitým faktorem je také skutečnost, že dokáže bojovat s infekčními chorobami, protože ty jsou častou příčinou úmrtí, zejména u starších lidí nebo lidí s nefunkčním imunitním systémem (23).

Shrnutí:

 • Česnek má známé příznivé účinky na běžné příčiny chronických onemocnění, takže je logické, že by vám také mohl pomoci žít déle.

8. Doplňky stravy s česnekem mohou zlepšit sportovní výkonnost

Česnek byl jednou z prvních látek "zvyšujících výkonnost", přičemž se tradičně používal ve starověkých kulturách ke snížení únavy a zlepšení pracovní výkonnosti dělníků.

Především byl podáván olympijským atletům ve starověkém Řecku (1).

Studie na hlodavcích prokázaly, že česnek pomáhá při výkonu (23).

V jedné malé studii se u lidí s onemocněním srdce, kteří užívali česnekový olej po dobu 6 týdnů, snížila maximální tepová frekvence o 12% a zlepšila se jejich výkonnost při cvičení (24).

Studie na devíti závodících cyklistech však nezjistila žádný výkonnostní přínos (25).

Jiné studie potvrzují, že únavu vyvolanou cvičením lze pomocí česneku snížit (2).

Shrnutí:

 • Česnek může zlepšit fyzickou výkonnost jak laboratorních zvířat, tak u lidí se srdečními chorobami.

9. Konzumace česneku může pomoci detoxikovat těžké kovy v těle

Bylo prokázáno, že ve vysokých dávkách chrání sirné sloučeniny v česneku před poškozením orgánů v důsledku toxicity těžkých kovů.

Čtyřtýdenní studie u zaměstnanců továrny na výrobu autobaterií (kteří byli nadměrně vystaveni olovu) zjistila, že česnek snížil hladinu olova v krvi o 19%. Snížil také mnoho klinických příznaků toxicity, včetně bolestí hlavy a krevního tlaku (26).

Tři dávky česneku denně dokonce předčily ve snížení příznaků lék D-penicilamin.

Shrnutí:

 • V jedné studii bylo prokázáno, že česnek významně snižuje toxicitu olova a související příznaky.

10. Česnek může zlepšit zdraví kostí

Studie na hlodavcích ukázaly, že může minimalizovat úbytek kostní hmoty zvýšením hladiny estrogenu u samic (27, 28, 29, 30).

Jedna studie u žen v menopauze zjistila, že denní dávka suchého česnekového extraktu (odpovídající 2 gramům syrového česneku) významně snížila marker nedostatku estrogenu. To ukazuje, že tento doplněk stravy může mít příznivé účinky na zdraví kostí u žen (31).

Potraviny jako česnek a cibule mohou mít příznivé účinky také na osteoartrózu (32).

Shrnutí:

 • Zdá se, že česnek má určitý přínos pro zdraví kostí tím, že zvyšuje hladinu estrogenu u žen, ale je třeba provést další studie na lidech.

Česnek lze snadno zařadit do jídelníčku a dodává mu chuť

Česnek je velmi snadné zařadit do současného jídelníčku. Doplňuje většinu slaných pokrmů, zejména polévky a omáčky. Výrazná chuť česneku může také dodat punc jinak nevýrazným receptům.

Česnek se dodává v několika formách, od celých stroužků a hladkých past až po prášky a doplňky stravy, jako je česnekový extrakt a česnekový olej.

Běžným způsobem použití česneku je prolisování několika stroužků čerstvého česneku lisem na česnek a jeho následné smíchání s extra panenským olivovým olejem a trochou soli. Funguje to jako velmi jednoduchá a výživná zálivka na salát.

Vedlejší účinky česneku

Mějte však na paměti, že česnek má i některé stinné stránky, například zápach z úst. Existují také lidé, kteří jsou na něj alergičtí. Pokud trpíte poruchou srážlivosti krve nebo užíváte léky na ředění krve, poraďte se před zvýšením konzumace česneku se svým lékařem.

Shrnutí:

 • Česnek je chutný a snadno ho zařadíte do svého jídelníčku. Můžete ho použít do slaných pokrmů, polévek, omáček, dresinků a dalších.

Závěr

Po tisíce let se věřilo, že česnek má léčivé vlastnosti. Věda to v současnosti jednoznačně potvrzuje.

Pokud v současné době užíváte léky na ředění krve, před zvýšením příjmu česneku se poraďte se svým lékařem.

Interakce česneku

 • antihypertenziva (léky proti vysokému tlaku a srdečním nemocem) - česnek může zvyšovat účinky léků proti vysokému tlaku
 • antikoagulancia (léky proti srážení krve) Enoxaparin, Warfarin - česnek může zvyšovat protisrážlivý účinek léků
 • česnek může zvyšovat protisrážlivý účinek dlouhodobého podávání acylpyrinu
Více:

Česnek v prevenci

Časté používání česneku ve středomořské kuchyni může částečně vysvětlovat, proč se v zemích jako Itálie a Španělsko tak málo vyskytuje ateroskleróza. Podle některých studií dokáže česnek předcházet srdečním chorobám různými způsoby, snižuje například shlukování krevních destiček a jejich přilnavost ke stěnám cév, takže brání tvorbě trombů, které jsou příčinou srdečních příhod. Existuje také důkaz, že česnek rozpouští bílkoviny vytvářející krevní sraženiny, což může ovlivnit tvorbu usazenin v cévách. Česnek také mírně snižuje krevní tlak, především svou schopností rozšiřovat cévy a tím pomáhá zlepšovat krevní oběh.

Výsledky studií vlivu česneku na hladinu cholesterolu v krvi nejsou zcela shodné, ale většina lékařů, kteří dávají přednost přírodním léčebným prostředkům se domnívá, že česnek - nejlépe v kombinaci s jinými doplňky stravy snižující krevní cholesterol - stojí za zkoušku. Kombinace léčivek může pozitivně ovlivnit metabolismus cholesterolu v játrech a výledkem je menší uvolňování cholesterolu do krve.

Česnek má pravděpodobně i protirakovinné účinky. Zvláště příznivě se hodnotí jeho vliv na rakovinu střev a možná i na rakovinu prsu a prostaty, ale způsob, jak toho dosahuje není jasný. Pravděpodobně se na tom účastní více mechanismů, může například způsobit zvýšení hladiny enzymů, které umějí detoxikovat "spouštěče" zhoubného bujení. Česnek také blokuje tvoření nitritů spojovaných s rakovinou žaludku a stimuluje imunitní systém. Stejně důležité jsou i jeho antioxidační vlastnosti.

Česnek také úspěšně působí proti baktériím, virům a plísním. Allicin obsažený v česneku dokáže blokovat enzymy, které infekčním organismům dodávají schopnost napadat a poškozovat tkáně. Ukazuje se, že také ničí plísně odpovědné za mykotická onemocnění nohou a zvukovodů.

Česnek může být účinný v prevenci tuhnutí aorty - tepny, která odvádí krev ze srdce do celého těla, k níž dochází běžně věkem. V jedné studii užívalo 200 lidí po dobu dvou let denně buď česnekové doplňky nebo placebo. Na konci studie byly aorty u lidí ve věku 70 let ze skupiny užívající česnek tak pružné jako u lidí ve věku 55 let, kteří doplněk neužívali. Pružnější aorta pomáhá snižovat rizika vyššího věku.

Užívání

Vybírejte doplňky stravy obsahující 4000 mcg allicinu v jedné tabletě nebo tobolce. Je to přibližné množství jaké je obsaženo v jednom stroužku česneku. K udržení všeobecně dobrého zdravotního stavu nebo jako podpůrný prostředek při snižování cholesterolu užívejte denně 400 - 600 mg česneku v potravinovém doplňku stravy. Při nachlazení užívejte 4x denně tabletu nebo tobolku o obsahu 400 - 600 mg česneku. Místní použití: Aplikujte česnekový olej nebo rozmačkaný stroužek na postižené místo asi 3x denně. Některé chorobné stavy kůže, například bradavice a kousnutí hmyzem, mohou rovněž dobře reagovat na léčení česnekovým olejem nebo rozmačkaným česnekem.

Česnek lze brát trvale. Pokud jej užíváte pro snížení cholesterolu, nechte si zkontrolovat lékařem hladinu cholesterolu po třech měsících, jestliže jeho hladina neklesá, požádejte lékaře o jiný lék. U některých lidí dochází při užívání větších dávek česneku k poruše trávení, k plynatosti a průjmu.

Užíváním potravinových česnekových doplňků stravy, které se rozpouštějí až ve střevě, tomu lze zabránit. Doplňky stravy, které se rozpouštějí až ve střevě, zabraňují vydechování česnekového odéru a způsobí, že přípravek projde žaludkem neporušený, což zaručuje plný účinek zásadní účinné látky - allicinu. Někdy se také může objevit kožní vyrážka.

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
NOVINKA  Unikátní kombinace vysoce kvalitních extraktů z hub a rostlin, doplněná o betaglukan vysoké čistoty (nad 80%) a vitamíny na podporu imunity. Devět složek synergicky spojených v...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           BŘEZEN 2024 -31 článků

           DUBEN 2024 - 15 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života