Obezřetnost především

Potravinové doplňky, zvláště rostlinného původu, mohou mít silné primární účinky, případně účinky vedlejší, proto při jejich užívání dodržujte tyto zásady:

 • nakupujte opatrně, protože neexistují objektivní záruky účinnnosti a čistoty, je tedy na Vás, abyste si vybrali solidní značku, ale vůbec to není jednoduché. Například v USA provedli kontrolu potravinových doplňků z třezalky od mnoha výrobců, přičemž zjištěné aktivní složky třezalky v jednotlivých doplňcích se značně lišily. V Británii kontrolovali doplňky se ženšenem, výsledek obdobný, značný rozdíl, některé produkty dokonce účinnou látku ginsenosid neobsahovaly vůbec

 • buďte opatrní a příliš nedůvěřujte podbízivým označením jako: klinicky zkoušený, vysoce koncentrovaný, stoprocentně vstřebatelný, přírodní (nebo přírodně se vyskytující), nutričně komplexní, prvotřídní výtažek, vědecky standardizovaný

 • nepřekračujte doporučené denní dávky, protože předávkování účinným doplňkem múže mít vážné následky

 • při užívání bylin a potravinových doplňků začněte nejnižšími dávkami, je-li takové rozpětí v návodu uvedeno

 • sledujte své reakce. Při prvních známkách potíží přestaňte doplněk užívat

 • přestat s užíváním byliny byste měli také tehdy, když nepozorujete pozitivní účinky, ale ten se může projevit třeba až za více týdnů

 • užívání musíte přerušovat. Léčíte-li určité onemocnění doplňky, doporučuje se užívat je vždy určitou stanovenou dobu, pak přerušit, abyste zjistili případný efekt léčby. Pokud se problémy vrací, bude možná zapotřebí užívat přípravek déle jako udržovací dávku

 • vyhýbejte se rizikům. Svědčí-li Vaše příznaky o závažnějším onemocnění, navštivte raději schopného lékaře

 • velmi mladí nebo staří lidé a těhotné a kojící ženy by se měli také před užíváním doplňků poradit se zkušeným a ochotným lékařem

 • rovněž se poraďte s odborníkem o možnosti interakce (vzájemného působení) s léky, které právě užíváte, protože používání některých rostlin k léčebným účelům může být pro lidi trpícími určitými nemocemi nebo užívající určité léky nebezpečné

 • například česnek může zvyšovat účinnost léků proti srážení krve. Lékořice, která zmírňuje zažívací obtíže a podporuje imunitní systém, může zvyšovat krevní tlak

Lékové interakce

- Pixabay

Vitamíny, minerály a ostatní potravinové doplňky nelze bezpečně užívat za všech okolností. Některé z nich mohou nepříznivě působit vzájemně mezi sebou nebo s předepsanými či volně zakoupenými léky, někdy se jejich účinek může zesilovat, jindy mohou vzniknout jiné nebezpečné vedlejší účinky.

Užíváte-li nějaký lék, prohlédněte si níže skupiny léků seřazených abecedně podle nemocí, tam zjistíte, jestli Váš lék neznamená potencionální nebezpečí při společném užívání s některými potravinovými doplňky. Nejznámnější léky v každé skupině jsou uvedeny generickým názvem (například Antidiabetika). Všechny léky jednotlivých skupin nejsou uvedeny. Nebudete-li mít v této otázce zcela jasno, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem, případně s lékárníkem. Pamatujte si, že všechny léky v jedné skupině mají podobné interakce i když v seznamu nenajdete název právě Vašeho léku. Dá se předpokládat, že interakce bude nejspíše stejná jako u ostatních uvedených léků.

Pokud Vám to ošetřující lékař nedoporučí, neužívejte společně léky a doplňky s podobným účinkem. Užíváte-li například bylinku kozlík nebo kavu k léčení nespavosti, může způsobit nadměrnou ospalost kombinace s předepsaným lékem proti nespavosti nebo proti bolestem, antihistaminikem nebo dokonce s alkoholem. Podobně je tomu, když užíváte lék proti depresi, budete-li chtít vyzkoušet potravinový doplněk, který zlepšuje náladu a působí na chemické mozkové látky - například 5-HTP - je nutná lékařská kontrola.

Máte-li předepsaný jakýkoliv lék, neměli byste jej přestat užívat bez souhlasu svého ošetřujícího lékaře. Léčite-li se pro nějaké fyzické nebo psychické onemocnění a užíváte předepsané nebo volně prodejné léky, vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem, než zkusíte jakýkoliv potravinový doplněk nebo léčivku.

Všeobecné varování

Dále uvedené potravinové doplňky vyžadují zvýšenou opatrnost, užíváte-li určité klasické léky.

Betain HCL

zvyšuje hladinu trávicích šťáv, především žaludeční kyseliny. Pacienti užívající acylpyrin nebo jiné nesteroidní protizánětlivé léky nemají tento potravinový doplněk užívat, protože v jeho kombinaci s témito léky se zvyšuje riziko žaludečního krvácení.

Blešník (Jitrocel blešníkový)

se nemá užívat dvě hodiny před užitím nebo po užití jakéhokoliv léku, protože může opozdit jeho vstřebávání.

Gynnema sylvestre

může měnit požadavky na dávky inzulínu nebo perorálních léků proti cukrovce. Než začnete užívat tuto léčivku, poraďte se s lékařem nebo s lékárníkem.

Kozlík

může vyvolat ospalost u lidí užívajících zároveň sedativa nebo jiné léky s podobným účinkem.

Lékořice

může zvyšovat krevní tlak, a proto se nemá užívat při aplikaci léků proti hypertenzi nebo jiných léků ovlivňujících krevní tlak. Lze však užívat místo ní deglycyrizovanou formu.

Antacida

(léky pro snížení žaludeční kyselosti)

Kyselina listová (vitamín B9)

při léčbě antacidy se snižuje vstřebávání, proto užívejte kyselinu listovou dvě hodiny před a dvě hodiny po užití antacid.

Antibiotika

(všechna perorální antibiiotika)

Železo

může snižovat účinnost antibiotik. Doplňky stravy s železem užívejte dvě hodiny před nebo dvě hodiny po užití antibiotik.

Antibiotika Doxycyclin, Minocyclin, Tetracyclin

Blešník (Jitrocel blešníkový)

může snižovat účinek antibiotik, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Bromelin

může zvyšovat vstřebávání amoxicilinu, což nemusí být negativní účinek.

Hořčík

může snižovat účinek antibiotik, proto užívejte potravinové doplňky s hořčíkem jednu až tři hodiny před užitím nebo po užití antibiotik.

Vápník

může snižovat vstřebávání léků, proto neužívejte vápník během jedné až tří hodin po užití některého z výše uvedených antibiotik.

Vitamín C

může zvyšovat vstřebávání tetracyclinu, což nemusí být negativní účinek.

Zinek

může snižovat účinnost antibiotik, potravinové doplňky zinku užívejte nejméně dvě hodiny po užití antibiotik.

Železo

může snižovat účinnost antibiotik. potravinové doplňky železa užívejte dvě hodiny před nebo dvě hodiny po užití antibiotik.

Antidepresiva

5-HTP

neužívejte ještě čtyři týdny po užívání inhibitoru monoaminooxidázy (MAO), protože může vyvolat úzkost, zmatenost a jiné potencionálně vážné vedlejší účinky, před kombinací s klasickými léky se poraďte s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Ženšen (PANAX)

poraďte se s ošetřujícím lékařem, užíváte-li MAO inhibitory.

Kava

může způsobit těžkou ospalost, užíváte-li ji společně s klasickými antidepresivy.

Třezalka

užívání této léčivky s antidepresivními léky může vést k nepříznivým reakcím, poraďte se s ošetřujícím lékařem.

Antidiabetika

- Inzulín, Perorální antidiabetika

Gynnema sylvestre

si může vyžádat změnu dávkování inzulínu nebo jiných léků proti cukrovce, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Chrom

si může vyžádat změnu dávkování inzulínu nebo jiných léků proti cukrovce, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Kyselina alfa-lipoová

si může při dlouhodobém užívání vyžádat změnu dávkování inzulínu nebo jiných léků proti cukrovce, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Pampeliška

užívejte tuto bylinku opatrně, protože může zvyšovat účinek glipizidu, snižujícího hladinu cukru v krvi.

Unkárie

neužívejte s glipizidem, uvádějí se nepříznivé účinky.

Ženšen (PANAX)

užívaný dlouhodobě může vyžádat zmanu dávkování inzulínu nebo jiných léků proti cukrovce, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Ženšen (sibiřský)

užívejte opatrně, protože může zvyšovat účinek glipizidu, který snižuje hladinu cukru v krvi.

Antiepileptika

- Carbamazepin, Gabapentin, Enytoin a jiná antiepileptika

Kyselina listová

ruší účinek některých léků proti epilepsii, užíváte-li ji v množství překračujícím celkovou denní dávku 1 mg, na užívání tohoto potravinového doplňku upozorněte ošetřujícího lékaře a nikdy nepřekračujte doporučenou dávku.

Antihistaminika

5-HTP, Kava, Kozlík

-kterýkoliv z těchto potravinových doplňků může při užívání spolu s antihistaminiky vyvolat silnou ospalost.

Antihypertenziva

- Léky proti vysokému tlaku a srdečním nemocem

Česnek

může zvyšovat účinky léků proti vysokému tlaku.

Hloh

může prohlubovat účinky antihypertenziv, může nastat potřeba snížit dávku, proto se poraďte s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Lékořice

může neutralizovat účinek antihypertenziv, proto je vhodnější deglycyrizovaná forma.

Ploštičník (Cimicifuga racemosa)

může prohoubit účinek léku snižujícího krevní tlak

Vápník

může snižovat krevní tlak, proto se poraďte s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Vitamín D

může snižovat krevní tlak, proto se poraďte s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

- Blokátory vápníku

   Diltiazem, Amlodipin, Verapamil

Flavonoidy

užíváte-li blokátory vápníku, neužívejte citrusové bioflavonoidy obsahující naringin (flavonoid v grapefruitech).

- Inhibitory ACE

   Benazepril, Enalepril, Fosinopril

Draslík

užívejte jen na doporučení ošetřujícího lékaře, protože může zvýšit riziko hyperkalemie vedoucí k závažným vedlejším účinkům.

Fosfor

neužívejte s inhibitory ACE, protože užíváte-li fosfáty obsahující draslík, zvyšuje se riziko hyperkalemie vedoucí k závažným vedlejším účinkům.

- Digitoxin, Digoxin (srdeční glykosidy)

Draslík

při společném užívání se zvyšuje riziko hyperkalemie (nadbytek draslíku v krvi), která může způsobit vážné vedlejší účinky, proto se poraďte s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Fosfor

užíváte-li digitalis s fosfáty obsahujícími draslík, zvyšuje se riziko hyperkalemie vedoucí k závažným vedlejším účinkům.

Hloh

může zvyšovat účinost léku, snižovat krevní tlak, někdy je lépe snížit dávku léku, proto se poraďte s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Lékořice

může neutralizovat účinek léku a snižovat krevní tlak.

Ženšen (sibiřský)

zvyšuje potřebu léku, poraďte se před užíváním s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

- Nitráty

   Amylnitrit, Izosorbit mononitrát, dinintrát Nitroglycerin

N-Acetylcystein (NAC)

neužívejte s nitráty, protože může způsobit silné bolesti hlavy.

Antikoagulancia

(léky proti srážení krve) Enoxaparin, Warfarin

Bromelin

užívejte opatrně, protože zvyšuje protisrážlivý účinek léků a může vést až ke krvácení.

Česnek

může zvyšovat protisrážlivý účinek léků, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Léčivé houby

reiši může zvyšovat protisrážlivý účinek léků, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Rybí tuk

užívejte opatrně, protože zvyšuje protisrážlivý účinek léků a může vést až k silnému vnitřnímu krvácení.

Řimbabu

užívejte opatrně, protože zvyšuje protisrážlivý účinek léků a může vést až ke krvácení.

Tabebuiu (Pau d´Arco)

užívejte opatrně, protože zvyšuje protisrážlivý účinek léků a může vést až k silnému krvácení.

Třezalka

může zlepšovat jaterní funkce a snižovat účinnost protisrážlivých léků, proto se poraďte s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Vitamín E

může zvyšovat protisrážlivé účinky léků, proto se poraďte s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Vitamín K

může zvyšovat protisrážlivé účinky léků, proto se poraďte s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Antiparkinsonika

Levodopa

5-HTP

může způsobit úzkostné stavy, zmatenost a jiné vážnější vedlejší účinky, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Vitamín B6

může snížit účinnost léku.

Diuretika

(diuretika šetřící draslík) Amilorid, Spironolakton, Triamteren

Draslík

společně s diuretiky neužívejte, protože může zvyšovat riziko nadbytku draslíku v krvi, který může vést k vážným vedlejším účinkům.

Fosfor

užívají-li se fosfáty obsahující draslík, může fosfor zvýšit riziko hyperkalemie (nadbytku draslíku v krvi), která může vést k vážným vedlejším účinkům.

(diuretika Henleho kličky) Etakrynová kyselina, Torsemid, Furosemid

Glukosamin

může zvýšit potřebu vyšších dávek diuretik.

Ženšen (PANAX)

užíváte-li furosemid, může snižovat intenzitu účinků snižujících krevní tlak.

Tiazidová diuretika, Hydrochlorotiazid, Indapamid

Draslík

užíváte-li jej společně s diuretiky, nepřerušujte užívání diuretik, protože by mohl vyvolat nadbytek draslíku v krvi s vážnými vedlejšími účinky.

Glukosamin

Je potřeba vyšších dávek diuretik.

Lékořice

méže vést k nebezpečnému snížení hodnot draslíku v těle, proto je lepší užívat deglycyrizovanou formu.

Pampeliška

může zvýšit diuretické účinky těchto léků, užíváte-li ji ve vyšších dávkách.

Vápník

může při užívání s tiazidovými diuretiky vést k nadměrnému vzestupu vápníku.

Gynekologické léky

Konjugované estrogeny, Estrogen-progesteronové přípravky, Ostatní ženské hormony

Flavonoidy

užívejte opatrně, užíváte-li přípravek s citrusovým flavonoidem obsahujícím naringin (flavonoid obsažený v grapefruitu, nikoliv v pomeranči) společně s estrogeny.

Ploštičník

může nepříznivě působit, užíváte-li ho společně s těmito léky,  poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Třezalka

může zvýšit funkci jater a tím snížit obsah estrogenu v krvi, než ji začněte užívat poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

Unkárii

užívejte velice opatrně, protože může způsobit pokles hladiny ženských hormonů.

Perorální antikonceptiva (kombinace estrogenů s progesteronem)

Ploštičník

užíváte-li ho společně, může působit nepříznivě, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Unkárii

užívejte opatrně, protože může ovlivnit hodnoty ženských pohlavních hormonů.

Třezalka

může zvýšit jaterní funkci a tím snížit hodnoty estrogenů v krvi, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Cholesterol snižující léky

Levastin a všechny "-statiny"

Rozpustná vláknina

může snižovat vstřebávání těchto léků, proto ji neužívejte ve větším množství.

Imunosupresiva

(léky užívané při transplantacích) Cyclosporin a jiné

Flavonoidy

neužívejte citrusový přípravek obsahující naringin (flavonoid z grapefruitu), užíváte-li tyto léky.

Třezalka

může zvyšovat funkci jater a tím snižovat hladinu imunosupresivních léků, než ji začnete používat poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Léky proti akné

Izotretnoin a jiné léky

Vitamín A

užívá-li se společně s léky proti akné , může způsobit vysoké hodnoty vitamínu A v těle a zvýšit tak riziko vedlejších účinků.

Léky proti nachlazení

předepsané léky obsahující efedrin nebo pseudoefedrin

5-HTP

užívaný s těmito léky může vyvolat úzkost, strach, zmatenost a jiné vážné vedlejší účinky.

Léky proti nemocem štítné žlázy

Metimazol, Propyltiuracil

Jod

může snižovat účinnost těchto léků proti zvýšené činnosti štítné žlázy.

Kelp (mořská řasa)

může při použití vysokých dávek dodat nadbytek jodu a rušit účinnost terapie.

Myorelaxancia

(léky ke snížení zvýšené svalové aktivity) Garizoprodol a jiná myorelaxancia

5-HTP, Kava, Kozlík

kterýkoliv z těchto potravinových doplňků může ve spojení s myorelaxačními léky způsobit těžkou ospalost.

Narkotika a analgetika

Kodein, Acetaminofen a jiná analgetika

5-HTP, Kava, Kozlík

mohou vyvolat výraznou ospalost, pokud je užíváte zároveň s léky proti bolesti.

Nesteroidní protizánětlivé léky

Ibuprofen, Ketoprofen, Naproxen, ostatní protizánětlivé léky

Betain HCL

neužívejte společně, protože se zvyšuje riziko krvácení do žaludku.

Draslík

užívaný společně s těmito léky může zvyšovat nebezpečí hyperkalemie (nadbytek draslíku v krvi), může to vést k závažným vedlejším účinkům, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Fosfor

užíváte-li společně s fosfáty obsahujícími draslík, zvyšuje se riziko hyperkalemie, může to vést k závažným vedlejším účinkům, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Acylpyrin (Aspirin)

Betain HCL

neužívejte společně, zvyšuje se riziko možného žaludečního krvácení.

Česnek

může zvyšovat protisrážlivý účinek dlouhodobého podávání acylpyrinu, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Jinan dvojlaločný (Ginkgo biloba)

zvyšuje protisrážlivý účinek dlouhodobého podání acylpyrinu, může vést až k závažnému krvácení.

Léčivé houby

reishi může zvyšovat protisrážlivý efekt dlouhodobého podávíní acypyrinu, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Rybí tuk

zvyšuje protisrážlivý účinek dlouhodobého podání acylpyrinu, může vést až k závažnému krvácení.

Řimbaba

zvyšuje protisrážlivý účinek dlouhodobého podání acylpyrinu, může vést až k závažnému krvácení.

Vitamín E

zvyšuje protisrážlivý účinek dlouhodobého podání acylpyrinu, může vést až k závažnému krvácení.

Vitamín K

může rušit protizánětlivý účinek dlouhodobého podávání acylpyrinu.

Neurologické léky

Metylfenidát (Ritalin) a ostatní léky povzbuzující nervový systém

Flavonoidy

užíváte-li přípravek obsahující citrusový bioflavonoid naringin (obsažený v grapefruitu) společně metylfenidatem poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Ženšen (PANAX)

zvyšuje riziko přehnané stimulace nervového systému a žaludeční nevolnosti v organismu vedoucí až k selhání ledvin, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Vitamín D

může vyvolat nebezpečný nárust hodnot vápníku v organismu, který může vést až k selhání ledvin, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Psychiatrické léky

Antidepresiva, Antipsychotika

Kava

může způsobit závažnou ospalost, užíváte-li ji s antipsychotiky.

Ženšen (PANAX)

užíváte-li antipsychotika, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Anxiolitika, Buspiron

5-HTP

může vyvolat úzkostné stavy, zmatenost a neklid, užíváte-li ho společně s anxiolytiky.

Kava

může způsobit silnou ospalost, užíváte-li ji společně s anxiolytiky.

Sedativa a jiné uklidňující léky

5-HTP, Ploštičník, Kava, Kozlík

kterýkoliv z těchto potravinových doplňků může vyvolat závažnou ospalost, pokud ho užíváte se sedativy.

Steroidy

Beklometazon, Metylprednisolon, Prednison a ostatní kortikosteroidy

Betain HCL

neužívejte společně.

Ženšen (PANAX)

užívejte opatrně, protože mohou na sebe vzájemně působit.

Slovník odborných pojmů

Absorbce
vstřebávání živin, léků nebo jakékoliv jiné látky ze zažívacího ústrojí, sliznice dýchacích cest nebo z kůže do těla
Akutní
prudké, náhlé a zpravidla krátké onemocnění, trvající většinou několik dní až týdnů
Aminokyseliny
jsou chemické látky, ze kterých jsou složeny bílkoviny. Tvoří se v těle nebo jsou získávány ze stravy
Antibiotika
farmaléky ničící baktérie, případně potlačující jejich růst
Antiepileptika
farmaléky bránící vzniku epileptických křečí
Antifungální léky, Antimykotika
farmaléky proti plísňovým onemocněním dolních končetin, ale i jiných částí těla
Antikoagulancia
farmaléky, například acylpyrin a warfarin, které brání srážení krve, užívají se k prevenci infarktů
Antioxidanty
jsou látky, které chrání buňky před poškozením vysoce reaktivními molekulami,  což jsou volné radikály. Některé antioxidanty se tvoří v těle, jiné (například vitamín C a E) získává lidské tělo ze stravy nebo z potravinových doplňků
Antiseptické
jsou rostlinné látky, farmaléky a další látky potlačující infekci
Antispastika, spasmolitika
jsou farmaléky nebo potravinové doplňky bránící křečím zažívacího traktu, případně jiného ústrojí
Ateroskleróza
je tvorba cholesterolových nebo jiných usazenin v tepenných stěnách, což se nazývá kornatění tepen, vedoucí k onemocnění srdce, infarktům a mozkovým příhodám
Autoimunitní onemocnění
je stav, kdy imunitní systém napadá z neznámých důvodů tkáně vlastního organismu, například lupus a revmatoidní artritida
Betablokátor
tento lék ovlivňuje srdce, srdeční cévy a jiné části těla. Nejčastěji se užívá při léčení vysokého krevního tlaku a angíny pectoris
Demence
je ztráta mentálních schopností následkem Alzheimerovy nemoci, případně jiných mozkových poruch
Diuretika
jsou močopudné látky, které zbavují tělo vody a zvyšují vylučování moči
Doporučená denní dávka (DDD)
je množství nutriční látky, kterou by měla obsahovat denní strava člověka
Endorfin
je hypofýzou vylučovaná látka, která zmirňuje bolesti a má podobný účinek jako narkotické látky tlumící bolest
Enterální tobolky, případně tablety
jsou produkty, které jsou chráněné povlakem vzdorujícím žaludečním kyselinám. Efektem je rozpuštění až v tenkém střevě
Enzym
je bílkovinnová látka urychlující specifické chemické reakce a procesy v organismu, například trávení a tvorbu energie
Esenciální polynenasycené mastné kyseliny
jsou stavební kameny k tvorbě tuků, k udržení zdraví musí tělo získáváat různé druhy mastných kyselin v potravě nebo v potravinových doplňcích
Estrogen
je ženský pohlavní hormon, který se tvoří především ve vaječnících, pomáhá řídit menstruaci, reprodukci a další biologické pochody
Éterický olej
je koncentrovaný olej extrahovaný z bylinek
Expektorans
je látka, která usnadňuje vykašlávání hlenu
Extrakt
je koncentrovaná účinná látka z bylinek, obsahující obvykle standardní množství léčivé složky. Může být například ve formě tablet, tinktury i prášku
Flavonoidy
je velká skupina fytochemických látek obsažených v rostlinách, některé jsou bezbarvé, jiné tvoří pigmenty způsobující zabarvení ovoce a zeleniny
Fytoestrogeny
jsou sloučeniny obsažené v sóje a jiných rostlinách, mají určité vlastnosti estrogenu, pomáhají zmírňovat příznaky hormonální nerovnováhy a snižovat riziko určitých typů rakoviny
Fytochemické látky
jsou látky obsažené v ovoci, zelenině, obilninách, léčivkách  a jiných rostlinách. Mohou pomáhat v prevenci rakoviny, aterosklerózy a jiných nemocí
GDU (gelatin digesting unit - jednotka trávení želatiny)
je jednotka měření účinnosti bromelinu, což je doplněk, který pomáhá snížit bolest a zánětlivou reakci. Síla bromelinu se měří v jednotkách GDU nebo MCU. Jedna GDU je přibližně 15 MCU
HDL (High Density Lipoprotein)
je jeden ze dvou typů lipoproteinů přenášejících cholesterol v krvi. Vysoké hodonty HDL, které přenášejí mnohem méně tuku než LDL (Low Density Lipoprotein), jsou známkou velmi nízkého rizika aterosklerotického srdečního onemocnění, bývá označován jako "prospěšný", či "hodný"
Hemoglobin
je červené krevní barvivo, je součást červených krvinek. Je složen z bílkoviny a železa a přenáší kyslík získaný v plících k jednotlivým buňkám
Homocystein
je látka podobná cysteinu, přičemž její vysoké hodnoty jsou spojovány s aterosklerotickým onemocněním srdce
Hormony
jsou chemické látky produkované žlázami s vnitřní sekrecí, například vaječníky, štítnou žlázou, hypofýzou, mající dalekosáhlé účinky na celý organismus, v podstatě řídí vše, od růstu a hojení tkání až k látkové přeměně, reprodukci a krevní tlak
Cholesterol
je tuku podobná látka, která cirkuluje v krvi a pomáhá při stavbě buněčných membrán. Jeho vysoké hodnoty (LDL) zvyšují riziko srdečních a mozkových příhod
Chronický
je dlouhodobý, přetrvávající, označuje se tak onemocnění nebo stav, který vyžaduje měsíce, roky nebo trvalé léčení
Chrupavka
je pevná, ale pružná hmota, která vystýlá kloubní plochy a tvoří součást páteře, hrudníku, nosu, uší, krku a dalších částí organismu, není tak tvrdá jako kost, ale poskytuje oporu
Inhibitor monoaminooxidázy (MAO)
je specifický druh léků léčicích deprese. Má často nežádoucí inerakce s jinými léky, potravinovými doplňky i potravinami
Interferony
jsou bílkoviiny, které bojují proti virům a jsou součástí imunitního systému
International Unit (IU - mezinárodní jednotka)
užívá se nejčastěji k označení množství vitamínu E nebo B12. Je to dávka vitamínu, která vyvolává standardtní fyziologickou odpověď. Jinak se také udává množství v mikrogramech
Koenzym
je látka, která učinkuje společně s enzymem, urychluje chemické reakce v těle
Kolagen
je tuhá, fibrózní bílkovina, která poskytuje organismu oporu. Účastní se tvorby kostí, chrupavky, kloubů, kůže a dalších tkání
Komplex
je označení kombinace vitamínů, minerálů, rostlinných látek apod. Příkladem je jaterní lipotropní komplex, vitamín B komplex, komplex aminokyselin
Kompresní obvaz nebo tlakový obraz
je složený mul nebo vata nasáklá léčivou látkou (například odvarem z bylinek) obvazem pevně upevněná na kůži
LDL (Low Density Lipoprotein)
je lipoprotein s nízkou hustotou. Je jeden ze dvou typů lipoproteinů v krvi přenášející cholesterol. Tento typ přenáší asi tři čvrtiny cholesterolu v krvi, přičemž vysoké hodnoty LDL odrážejí vysoké hodnoty cholesterolu v těle a znamenají vyšší riziko aterosklerotického postižení srdce a cév.
Léčebná (terapeutická) látka
je množství vitamínu, minerálu, léčivky, potravinového doplňku, či farmaléku potřebného k dosažení požadovaného léčebného efektu (na rozdíl od DDD - doporučené denní dávky k udržení zdraví)
Léčivka
je souhrný název pro rostliny s léčivými vlastnostmi
Lipotropní kombinace
je směs cholinu, inozitolu, metioninu, ostropestřece mariánského a dalších látek, které pomáhají trávit tuky, používá se hlavně k ochraně a léčbě jater. Nazývá se též jaterní komplex
Makrofág
je největší druh bílé krvinky, která pohlcuje choroboplodné zárodky - například viry a baktérie
MCU (Milk Clotting Unit)
je měrná dávka bromelinu, což je potravinový doplněk, který pomáhá snižovat bolest a zánět v těle (také GDU)
Metabolismus
je souhrn všech chemických změn, ke kterým dochází v živém organismu, přičemž má dva směry - anabolismus, tj. formování vícekomplexních molekul a katabolismus, tj. snížení formování komplexních molekul
Mikrogram (mcg)
je váhová jednotka užívaná při dávkování léčiv. Označuje se také řeckým písmenem "mí". Jeden miligram má 1000 mikrogramů
Minerál
je anorganická látka, například vápník, která je součástí zemské kůry a hraje důležitou roli při tvorbě enzymů, řízení srdeční činnosti, výstavbě kostí, trávení a dalších metabolických procesech

Mycelium - podhoubí, tvoří základ celé rostliny je bohaté na minerály, vitamíny a další velmi prospěšné nutriční látky
Nesteroidní antirevmatika (antiflogistika)
jsou léky jako acylpyrin nebo ibuprofen zmírňující zánět a bolest tím, že blokují tvorbu prostaglandinů
Neuralgie
je ostrá až silná bolest jako důsledek poškození nervu. Postihuje často určité oblasti organismu, například tvář
Neurotransmiter
jsou různé chemické látky v mozku a v celém těle přenášející vzruchy mezi jednotlivými nervovými buňkami
Nutriční doplněk
je výživová látka syntetizovaná v laboratoři nebo extrahovaná z rostlin, případně živočichů pro léčebné účely
Oligomerické proantokyainidové komplexy (OPCS)
je skupina antioxidačních sloučenin, nazývaných také proantokyanidy, obsažených v kůře borovice, v jadérkách vinných hroznů, zeleném čaji, červeném víně ..., pravděpodobně pomáhající v prevenci aterosklerotického onemocnění srdce a cév
Placebo
je látka, která neobsahuje žádné léčivé složky. Ve vědeckých studiích se užívá jako kontrola ke srovnání účinnosti léků, potravinových doplňků, ... na lidský organismus
Probiotika
je souhrný název pro kultury "užitečných" baktérií normálně žijících v lidském střevě. Mezi ně patří především acodifilus a bifidus, které se užívají k úpravě zažívání, protože obnovují bakterální střevní flóry
Prolaktin
je hormon vylučovaný hypofýzou, přičemž při stresu jeho hladina v krvi stoupá. Účastní se vzniku laktace
Prostaglandiny
jsou látky podobné hormonům tvořící se v těle jako odpověď na určitý podnět. K široké paletě jejich účinků patří vznik zánětu, stimulace děložních stahů při porodu a ochrana žaludeční sliznice
Rezistence na inzulín
je stav, při kterém buňky těla neodpovídají přiměřeně na inzulín. Může to vést ke zvýšení hodnot cukru (glukózy) v krvi, zvýšené tvorbě inzulínu ve slinivce a prvděpodobně vzniku diabetu
Standardizovaný výtažek
je koncentrovaná forma léčivky, která obsahuje standardní hodnoty léčivých součástí a zaručuje odpovídající účinnost každé dávky. Mohou být v tabletách, tobolkách, tinkturách, či jiných formách
Steroidy
je společný název pro kortikosteroidy (hormony nadledvinek), potlačující zánět a alergické reakce, například astma, ekzémy, lupus, roztroušenou sklerózu, ..
Sublingvální
jsou určité léky podávané pod jazyk, kde se přímo vstřebávají do krevního řečiště. Užívá se takto například vitamín B12, aby se zamezilo metabolizování v játrech, které může snížit množství látky v organismu
Substituční hormonální léčba
je podávání ženských pohlavních hormonů - progesteronu a estrogenu ke zmírnění nepříjemných a nežádoucích příznaků menopauzy, především k prevenci osteoporózy
Tanin
je adstringentní látka obsažená v některých rostlinách, která může stahovat cévy a tkáně
Tinktura
je tekutina, která se připravuje máčením léčivky nebo její části ve směsi vody a alkoholu. alkohol pomáhá účinně extrahovat aktivní složky rostlin, koncentruje je a pomáhá uchovávat
Tonikum
je přípravek, který celkově posiluje (tonizuje) organismus, případně konkrétní orgán a dodává tělu sílu a vitalitu
Triglyceridy
je chemický termín pro tuky. U lidí s vysokým obsahem tuků v krvi je větší pravděpodobnost vzniku aterosklerotického onemocnění srdce a cév
Vlásečnice (kapiláry)
jsou nejtenčí krevní cévy tvořící přechod z tepen do žil. Ve vlásečnicích se uskutečňuje předávání kyslíku a živin z krve do buněk a zároveň převod metabolických zplodin z buněk do krve
Volné radikály
jsou vysoce nestabilní a reaktivní molekuly, které se tvoří v orgnanismu a mohou poškozovat kterékoliv buňky, mohou vést až ke sklerotickému onemocnění srdce, rakovině a jiným nemocem, přičemž jejich negativní účinky pomáhají minimalizovat tzv. antioxidanty
Výtažek
je koncentrovaná účinná látka z rostlin, obsahující obvykle standardní množství léčivé složky. Může být ve formě tablet, tinktury a prášku

 

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           DUBEN 2024 - 31 článků

                KVĚTEN 2024 - 19 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života