10 nejlepších esenciálních olejů proti stresu

- Pixabay

Barbora Nová

Aromaterapie může být přírodním prostředkem pro zmírnění stresu. Praxe zahrnuje vdechování vůně esenciálních olejů, které jsou extrahovány z rostlin, za účelem podpory zdraví a pohody.

Váš čichový systém přímo ovlivňuje tu část vašeho mozku, která reguluje emoce. To je důvod, proč vůně mohou vyvolat vzpomínky a vyvolat pocity – negativní i pozitivní. Aromaterapie může pomoci při snižování stresu a úzkosti a nastolení celkového stavu klidu.

Recenze z roku 2016 dokonce zjistila, že aromaterapie byla účinná při snižování bolesti v kombinaci s konvenčními léčebnými postupy (1).

Esenciální oleje jsou vysoce koncentrované, což znamená, že byste měli být opatrní, když je zkoušíte poprvé. Měly by se také používat s mírou, zejména pokud jsou aplikovány lokálně, protože se vstřebávají do pokožky.

Existuje několik způsobů, jak používat esenciální oleje při stresu, od místní aplikace až po vdechování vůně po zředění vodou. Obecným pravidlem je dodržovat specifické pokyny pro každý esenciální olej, který zkoušíte. Pokud ho budete aplikovat lokálně, je nejlepší nejprve otestovat olej na malé ploše pokožky, abyste zjistili potenciální reakci.

Esenciální oleje jsou obecně považovány za bezpečné, pokud se používají správně

Nicméně, stejně jako u jakékoli látky, kterou do svého těla dostáváte, je nejlepší přijmout několik opatření. Esenciální oleje vyžadují ředění, aby se zabránilo nežádoucím reakcím. Obecně platí, že byste měli udržovat koncentrace esenciálních olejů pod 5 procenty.

Věnujte pozornost dávkování, čistotě, způsobu aplikace a případným lékovým interakcím. Některé oleje jsou považovány za bezpečné při vdechování, ale mohou být dráždivé, pokud jsou aplikovány na kůži v koncentracích pouhých 3 až 5 procent.

Při difuzi olejů dodržujte tato bezpečnostní opatření:

 • Dodržujte pokyny pro správné ředění.
 • Dbejte na to, abyste oleje rozptylovali v dobře větraném prostoru.
 • Difuzujte přerušovaně, obvykle 30 až 60 minut v režimu zapnuto, poté 30 až 60 minut vypnuto (2).

Následuje 10 nejlepších esenciálních olejů proti stresu

Nejlepší na relaxaci

Levandule

Levandule je jedním z nejoblíbenějších esenciálních olejů pro začátečníky i odborníky na aromaterapii. Jako jeden z několika esenciálních olejů s anxiolytickými vlastnostmi nebo vlastnostmi proti úzkosti může levandule vytvořit celkový uklidňující účinek (3).

Ve studii z roku 2013 bylo prokázáno, že aromaterapie využívající tříprocentní sprej s levandulovým olejem na oblečení snižuje stres na pracovišti (4).

Levandule vydává květinovou, aromatickou vůni a má mnoho využití. Můžete přidat pár kapek do difuzéru, aplikovat přímo na pokožku nebo kombinovat s jinými produkty či oleji.

Nejlepší na spaní

Heřmánek

Heřmánek, oblíbená složka čaje, má sedativní účinky. Esenciální olej z heřmánku se neliší a má relaxační vlastnosti, které mohou pomoci při spánku.

Esenciální olej z heřmánku má za sebou solidní výzkum. V průběhu let se používal na různé nemoci a stavy, jako jsou zažívací potíže, úzkost, rány, bolesti a problémy se spánkem.

Studie z roku 2017 zjistila, že po 8 týdnech zaznamenalo 58,1 procenta účastníků snížené příznaky středně těžké až těžké generalizované úzkostné poruchy při užívání extraktu z heřmánku (5).

Malá studie z roku 2018 zjistila, že heřmánková terapie pomohla snížit příznaky úzkosti a zvýšila ranní hladiny kortizolu (6).

Zkuste před spaním rozptýlit nebo aplikovat pár kapek esenciálního oleje z heřmánku římského, abyste zažili uklidňující účinky.

Nejlepší na meditaci

Pomeranč

Další esenciální olej s anxiolytickými vlastnostmi je pomerančový esenciální olej, který dokáže vytvořit relaxační stav.

Studie z roku 2012 zjistila, že u účastníků, kteří inhalovali esenciální olej ze sladkého pomeranče, se během situace vyvolávající úzkost nezvyšovala úzkost nebo napětí, na rozdíl od těch, kteří inhalovali kontrolní aroma (tea tree oil) nebo placebo (7).

Jasná vůně však může také posílit smysly a zvýšit bdělost, což v kombinaci s uklidňujícím účinkem může vytvořit vyváženou náladu, která je skvělá pro meditaci.

Pomerančový esenciální olej lze difundovat nebo destilovat s jinými produkty.

Nejlepší na úzkost

Santalové dřevo

Olej ze santalového dřeva pochází ze dřeva a kořenů Santalum album neboli východoindického santalového dřeva. Jedná se o jeden z nejcennějších stromů na světě.

Zemitý a teplý esenciální olej ze santalového dřeva má také anxiolytické vlastnosti, díky kterým je skvělý pro snížení úzkosti.

Malá studie z roku 2006 zjistila, že santalový olej byl účinný při snižování úzkosti mezi účastníky. Velikost vzorku byla příliš malá na to, aby se dala vyvodit přesvědčivá zjištění, ale výsledky byly slibné (8).

Jemný a dřevitý esenciální olej lze rozptýlit, aplikovat lokálně nebo přímo inhalovat.

Nejlepší na stres

šalvěj muškátová

Šalvěj muškátová (Salvia sclarea) je kvetoucí bylina pocházející ze Středomoří. Nejlépe se hodí k řešení stresu, protože může mít vliv na kortizol, stresový hormon.

Podle studie z roku 2014 byla šalvěj účinná při snižování hladiny kortizolu a při vdechování vyvolávala u žen v menopauze účinek podobný antidepresivu (9).

Zvažte rozptýlení tohoto esenciálního oleje, abyste vytvořili uklidňující účinek po celé místnosti, nebo jej inhalujte přímo při aplikaci na vatový tampon nebo kapesník. Může být také aplikován přímo na pokožku po zředění.

Nejlepší zvedač nálady

Citrón

V předběžných studiích na zvířatech bylo zjištěno, že citron, pocházející z listů citroníku, má sedativní a úzkost snižující vlastnosti.

Citronový esenciální olej je přírodní olej na zvednutí nálady a stres snižující olej s jasným aroma a mnoha vlastnostmi, které mohou přispět k pozitivní náladě.

Podle studie z roku 2018 měl citronový esenciální olej vliv na dopaminové aktivity u myší. Studie z roku 2005 také zjistila, že citronový olej významně zvýšil úroveň pozornosti, koncentraci, kognitivní výkon a náladu studentů během procesu učení (10, 11).

Nejlepší na difuzi

Bergamot

Bergamot je další anxiolytický esenciální olej s citrusovým aroma. Získává se z kůry citrusového ovoce známého jako Citrus bergamia.

Zatímco výzkum účinků bergamotového esenciálního oleje je poměrně omezený, některé studie ukazují, že olej může pomoci snížit stres a podpořit relaxaci.

Studie z roku 2017 zjistila, že inhalace bergamotového esenciálního oleje po dobu 15 minut zlepšila pozitivní pocity účastníků v čekárně léčebného centra pro duševní zdraví (12).

Bergamot je nejlepší, když je rozptýlený nebo přímo inhalovaný. Tento olej má však fotosenzitivní vlastnosti, které způsobují, že reaguje na slunce. Při místní aplikaci může mít bergamot negativní reakci na slunce a může potenciálně spálit pokožku.

Nejlepší pro místní použití

Růže

Růžový esenciální olej destilovaný z květu nejen vytváří jemné květinové aroma, ale má také vlastnosti snižující stres.

Studie z roku 2009 zjistila, že růžový olej při místní aplikaci způsobil výrazné snížení frekvence dýchání, saturace krve kyslíkem a systolického krevního tlaku. Účastníci studie také uvedli, že se po olejové kúře cítili mnohem uvolněněji (13).

Studie z roku 2014, která zahrnovala více než 100 těhotných žen, zjistila, že růžový olej snižuje jejich úzkost během porodu (14).

Nejlepší na deprese

Jasmín

Jasmínový olej je esenciální olej získaný z bílých květů rostliny jasmínu, známé také jako Jasminun officinale. Jasmínový esenciální olej je oblíbený pro své uklidňující a povznášející vlastnosti.

Studie z roku 2013 zkoumala účinky na mozkovou aktivitu, když účastníci inhalovali jasmínový olej. Účastníci zaznamenali významný pokles negativních emocí a zvýšení celkové nálady (15).

Studie z roku 2010, která se zabývala jasmínovým esenciálním olejem, zjistila, že ve srovnání s placebem jasmínový olej zvyšuje saturaci krve kyslíkem, rychlost dýchání a krevní tlak. Účastníci ve skupině s jasmínovým olejem také uvedli, že se cítí více bdělí (16).

Vědci dospěli k závěru, že stimulační a aktivační účinek jasmínového oleje by mohl být užitečný pro zmírnění deprese a zlepšení nálady.

Nejlepší na odpočinek

Ylang ylang

Ylang ylang je žlutý květ ve tvaru hvězdy, který roste na stromu Cananga (Cananga odorata). Strom roste v zemích jako Indie, Filipíny, Malajsie, Indonésie a části Austrálie.

Předběžný výzkum z roku 2006, odvozený z květu ylang ylang, naznačil, že ylang ylang může pomoci snížit krevní tlak a vytvořit relaxační účinek (17).

Sladké květinové aroma je skvělé, když si potřebujete odpočinout a relaxovat, ale nehledáte sedativní účinek.

Závěr

Existuje mnoho esenciálních olejů s vlastnostmi snižujícími stres, ať už hledáte lék na úzkost, přirozený způsob, jak zlepšit svůj spánek, nebo něco, co vyrovná náladu během meditace.

Pokud pociťujete silný stres nebo fyzické příznaky související se stresem, je vždy nejlepší poradit se s odborníkem.

12 účinných ájurvédských bylin a koření s příznivými účinky na zdraví

- Pixabay

Ing. Zdeněk Rozehnal

Ájurvéda je tradiční indický systém medicíny. Jeho cílem je zachovat zdraví a pohodu tím, že udržuje mysl, tělo a ducha v rovnováze a spíše předchází nemocem než je léčí.

K tomu využívá holistický přístup, který kombinuje stravu, cvičení a změnu životního stylu (1).

Důležitou součástí tohoto přístupu jsou také ájurvédské byliny a koření. Předpokládá se, že chrání tělo před nemocemi a nabízejí řadu zdravotních výhod, včetně zlepšení trávení a duševního zdraví.

Následuje 12 ájurvédských bylin a koření s vědecky podloženými zdravotními účinky.

1. Ashwagandha

Ashwagandha (Withania somnifera) je malá dřevnatá rostlina pocházející z Indie a severní Afriky. Z jejího kořene a plodů se vyrábí velmi oblíbený ájurvédský lék (2).

Je považována za adaptogen, což znamená, že se předpokládá, že pomáhá tělu účinněji zvládat stres. Výzkum ukázal, že snižuje hladinu kortizolu, hormonu, který produkují nadledvinky v reakci na stres (3, 4).

Existují také důkazy spojující ashwagandhu s nižší hladinou úzkosti a zlepšením spánku u lidí se stresem a úzkostnými poruchami (3, 5, 6).

Výzkumy navíc ukazují, že ashwagandha může posilovat růst svalů, paměť a mužskou plodnost a také snižovat hladinu cukru v krvi (4, 7, 8, 9, 10).

A konečně existují důkazy, že může pomáhat snižovat záněty a posilovat imunitní systém (11, 12).

Shrnutí:

 • Ašvaganda je ájurvédské koření, které může vašemu tělu pomoci účinněji zvládat stres. Může také snižovat hladinu cukru v krvi a zlepšovat spánek, paměť, růst svalů a mužskou plodnost.

ASHWAGANDHA

s garancí 5% withanolidů

Nejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

2. Boswellia

Boswellia, známá také jako indické kadidlo nebo olibanum, se vyrábí z pryskyřice stromu Boswellia serrata. Je známá pro svou snadno rozpoznatelnou kořeněnou, dřevitou vůni.

Výzkumy ukazují, že může být obzvláště účinná při snižování zánětů tím, že zabraňuje uvolňování záněty způsobujících sloučenin známých jako leukotrieny (13, 14).

Ve studiích v laboratoři a na zvířatech se potvrzuje, že boswellie je stejně účinná jako nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), avšak s menšími vedlejšími účinky (15).

Studie na lidech spojují boswellii se snížením bolesti, zlepšením pohyblivosti a větším rozsahem pohybu u lidí s osteoartritidou a revmatoidní artritidou. Může také pomáhat předcházet infekcím v ústní dutině a bojovat proti zánětu dásní (16, 17, 18, 19, 20).

Navíc může zlepšovat trávení u lidí s ulcerózní kolitidou a Crohnovou chorobou a také dýchání u lidí s chronickým astmatem (21, 22, 23, 24, 25).

Shrnutí:

 • Boswellie je ajurvédské koření s protizánětlivými účinky. Může snižovat bolest kloubů, zlepšovat zdraví ústní dutiny a trávení a také zvyšovat kapacitu dýchání u lidí s chronickým astmatem.

Boswellia Phytosome® Power Complex

3. Kurkuma

Kurkuma, koření, které dává kari charakteristickou žlutou barvu, je dalším oblíbeným ájurvédským prostředkem.

Kurkumin, její hlavní účinná látka, má silné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Výzkumy ukazují, že může být stejně nebo dokonce účinnější než některé protizánětlivé léky - bez všech jejich vedlejších účinků (26, 27, 28, 29).

Kurkumin také může pomáhat chránit před srdečními chorobami, částečně tím, že zlepšuje průtok krve stejně účinně jako cvičení nebo některé farmaceutické léky. Jedna studie dále potvrzuje, že může být stejně účinná jako Prozac, lék běžně používaný k léčbě deprese (30, 31, 32, 33).

Sloučeniny obsažené v kurkumě navíc mohou pomáhat zachovávat mozkové funkce tím, že zvyšují hladinu neurotrofického faktoru odvozeného od mozku (BDNF). Nízká hladina BDNF je spojována s poruchami, jako je Alzheimerova choroba a deprese (34, 35, 36, 37).

Přitom většina studií používala poměrně velké množství kurkuminu, přičemž kurkuma obsahuje jen asi 3% této sloučeniny. K dosažení těchto zdraví prospěšných účinků je tedy zapotřebí většího množství kurkumy (cca 30 g denně) a takto velké dávky mohou způsobit žaludeční potíže (38).

Proto je dobré užívat kurkumin jako extrakt z kurkumy a z hlediska nejvyšší biologické využitelnosti fytosomální formu.

Shrnutí:

 • Kurkuma je ajurvédské koření, které dává kari žlutou barvu. Kurkumin, její hlavní sloučenina, může pomáhat snižovat záněty a zlepšovat zdraví srdce a mozku. K dosažení těchto účinků je nejlepší užívat fytosomální formu kurkuminu.

KURKUMIN

fytosomální italská Meriva®

Betaglucan MaxCell

4-6. Triphala

Triphala je ájurvédský léčivý přípravek sestávající z následujících tří malých léčivých plodů (39):

 • amla (Emblica officinalis neboli indický angrešt)
 • bibhitaki (Terminalia bellirica)
 • haritaki (Terminalia chebula)

Studie v laboratoři a na zvířatech ukazují, že triphala může zmírňovat záněty způsobené artritidou a také zabraňovat nebo omezovat růst některých typů rakoviny (40, 41, 42, 43, 44).

Může také fungovat jako přírodní projímadlo, které snižuje zácpu, bolesti břicha a nadýmání a zároveň zlepšuje frekvenci a konzistenci stolice u lidí se střevními poruchami (45, 46).

Kromě toho omezený počet studií naznačuje, že ústní voda obsahující triphalu může snižovat tvorbu zubního plaku, snižovat záněty dásní a zabraňovat růstu bakterií v ústech (47, 48).

Shrnutí:

 • Triphala je ájurvédský prostředek, který se skládá ze tří ájurvédských koření - amly, bibhitaki a haritaki. Může pomoci snížit zánět kloubů, zlepšit trávení a podpořit zdraví ústní dutiny.

7. Brahmi

Brahmi (Bacopa monieri) je základní bylinou ájurvédské medicíny.

Podle studií v laboratoři a na zvířatech se ukazuje, že brahmi má silné protizánětlivé účinky, které jsou stejně účinné jako běžná NSAID (49, 50, 51, 52).

Studie ji také spojují se zlepšením rychlosti učení, pozornosti, paměti a zpracování informací, jakož i se snížením příznaků poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD), jako je nepozornost, impulzivita, špatná sebekontrola a neklid (53, 54, 55, 56).

Některé studie dále naznačují, že brahmi může mít adaptogenní vlastnosti, což znamená, že může pomoci zlepšit schopnost organismu vyrovnat se se stresem a úzkostí (57, 58, 59, 60, 61).

Shrnutí:

 • Brahmi je ájurvédská bylina, o které se předpokládá, že snižuje zánět, zlepšuje funkci mozku a snižuje příznaky ADHD. Může také zvýšit schopnost organismu vyrovnat se se stresem.

8. Kmín

Kmín je koření pocházející ze Středomoří a jihozápadní Asie. Vyrábí se ze semen rostliny Cuminum cyminum, která jsou známá svou charakteristickou zemitou, oříškovou a kořeněnou chutí.

Výzkumy ukazují, že kmín může zvyšovat aktivitu trávicích enzymů a usnadňovat uvolňování žluči z jater, což urychluje trávení a usnadňuje trávení tuků (62, 63).

Studie také spojují toto ájurvédské koření se snížením příznaků syndromu dráždivého tračníku (IBS), jako jsou bolesti břicha a nadýmání (64).

Kmín navíc může chránit před cukrovkou 2. typu tím, že snižuje hladinu cukru v krvi a zlepšuje citlivost na inzulín. Může také chránit před srdečními chorobami tím, že zvyšuje HDL cholesterol a zároveň snižuje triglyceridy a LDL cholesterol (65, 66, 67, 68, 69).

Zdá se, že kmín má také antimikrobiální vlastnosti, které mohou snižovat riziko některých infekcí přenášených potravinami (70).

Shrnutí:

 • Kmín je ajurvédské koření, které se běžně používá k dochucení pokrmů. Může zmírňovat příznaky IBS, zlepšovat rizikové faktory cukrovky 2. typu a srdečních onemocnění a možná i poskytovat určitou ochranu proti infekcím přenášeným potravinami.

9. Kořen lékořice

Kořen lékořice, který pochází z Evropy a Asie, pochází z rostliny Glycyrrhiza glabra a v ájurvédské medicíně zaujímá ústřední místo.

Studie v laboratoři a na lidech naznačují, že kořen lékořice může pomáhat snižovat záněty a bojovat proti virům a bakteriím. Zdá se také, že přináší úlevu při bolestech v krku a podporuje zdraví ústní dutiny tím, že chrání před zubním kazem a kandidou (71, 72, 73, 74, 75).

Toto ájurvédské koření může rovněž pomoci předcházet pálení žáhy, nadýmání, nevolnosti, říhání a žaludečním vředům nebo je zvládat. Při aplikaci na kůži může zmírnit příznaky kožní vyrážky, včetně zarudnutí, svědění a otoků (76, 77, 78, 79).

Jediné studie týkající se tohoto kořene jsou však obecně malé a k potvrzení těchto přínosů je zapotřebí dalšího výzkumu.

Shrnutí:

 • Kořen lékořice je ajurvédské koření, které může pomáhat snižovat záněty a chránit před různými infekcemi. Může také léčit zažívací problémy a zmírňovat podráždění kůže.

10. Gotu kola

Gotu kola (Centella asiatica) neboli "bylina dlouhověkosti" je dalším oblíbeným ájurvédským lékem. Vyrábí se z rostliny bez chuti a zápachu s vějířovitými zelenými listy, která roste ve vodě a v jejím okolí.

Jedna malá studie naznačuje, že doplňky stravy s gotu kolou mohou zlepšit paměť lidí po prodělané mrtvici (80).

V jedné studii navíc lidé s generalizovanou úzkostnou poruchou hlásili méně stresu, úzkosti a deprese poté, co po dobu 60 dnů nahradili svá antidepresiva gotu kolou (81).

Existují také určité důkazy, že bylina může pomáhat předcházet striím, snižovat křečové žíly, pomáhat rychlejšímu hojení ran a zmírňovat příznaky ekzémů a lupénky (82, 83, 84).

Studie na zvířatech dále naznačují, že tato ájurvédská bylina může zmírňovat bolesti kloubů (85).

Shrnutí:

 • Gotu kola je ájurvédská bylina, která může pomáhat posilovat paměť a snižovat stres, úzkost a deprese a také zlepšovat různé kožní potíže.

11. Hořký meloun

Hořký meloun (Momordica charantia) je tropická liána blízce příbuzná cuketě, dýni, okurce a dýni. Je považován za základ asijské kuchyně a je plný živin a silných antioxidantů.

Výzkumy ukazují, že hořký meloun může pomáhat snižovat hladinu cukru v krvi a podporovat vylučování inzulinu, hormonu zodpovědného za udržování stabilní hladiny cukru v krvi (86, 87, 88, 89).

Pokud k regulaci hladiny cukru v krvi používáte inzulín, poraďte se před zařazením hořkého melounu do svého denního režimu se svým lékařem, abyste zabránili nebezpečnému snížení hladiny cukru v krvi.

Studie na zvířatech dále naznačují, že může snižovat hladinu triglyceridů a LDL cholesterolu (90, 91).

Shrnutí:

 • Hořký meloun je ajurvédské koření, které může pomáhat snižovat hladinu cukru v krvi a zvyšovat sekreci inzulinu. Může také snižovat hladinu LDL cholesterolu.

12. Kardamon

Kardamom (Elettaria cardamomum), který je někdy označován jako "královna koření", je součástí ájurvédské medicíny již od starověku.

Výzkumy naznačují, že kardamomový prášek může pomoci snížit krevní tlak u lidí se zvýšenou hladinou. Existují také důkazy, že vdechování kardamomové silice může zvýšit příjem kyslíku do plic během cvičení (92, 93).

Výzkum v laboratoři a na zvířatech navíc naznačuje, že kardamom může pomáhat chránit před bakterií Helicobacter pylori, která je častou příčinou žaludečních vředů, a může zmenšit velikost žaludečních vředů nejméně o 50% nebo je dokonce vymýtit (94, 95).

Shrnutí:

 • Kardamom je ajurvédské koření, které může snižovat krevní tlak, zlepšovat dýchání a potenciálně pomáhat při hojení žaludečních vředů. Je však třeba provést další výzkum.

Bezpečnostní opatření

Ájurvédské byliny a koření jsou obecně považovány za bezpečné, pokud jsou konzumovány v množství, které se obvykle používá k přípravě nebo ochucení potravin. Přesto většina studií, které potvrzují jejich prospěšnost, obvykle používala doplňky stravy nabízející dávky, které toto množství značně převyšují.

Doplňky stravy v takových dávkách (terapeutických) nemusí být někdy vhodné pro děti, těhotné nebo kojící ženy, osoby se známými zdravotními potížemi nebo osoby užívající léky.

Proto je někdy dobré, abyste se před zařazením jakýchkoli ájurvédských doplňků do svého režimu poradili s odborníkem.

Je třeba také poznamenat, že obsah a kvalita ájurvédských produktů nejsou regulovány. Některé ájurvédské přípravky mohou míchat ájurvédské byliny a koření s minerály, kovy nebo drahokamy, čímž se stávají potenciálně škodlivými (96).

Nedávná studie například zjistila, že 65% zkoumaných ájurvédských produktů obsahovalo olovo, 32-38% také rtuť a arsen, přičemž koncentrace některých z nich až několik tisíckrát převyšovala bezpečný denní limit (97).

Jiná studie uvádí, že až 40% lidí užívajících ájurvédské přípravky mělo v krvi zvýšené hladiny olova nebo rtuti (98).

Zájemci o ájurvédské přípravky (to se týká všeobecně všech doplňků stravy) by je proto měli nakupovat pouze od renomovaných společností, které si v ideálním případě nechávají své výrobky testovat.

Shrnutí:

 • Ájurvédské byliny a koření jsou v přiměřeném množství obecně bezpečné. Doplňky stravy obsahující velké dávky těchto bylin a koření, stejně jako ájurvédské přípravky, které je smíchaly s jinými minerály, kovy nebo drahokamy, mohou být škodlivé.

Závěr

Ájurvédské byliny a koření jsou již po staletí nedílnou součástí tradiční indické medicíny.

Stále více vědeckých důkazů potvrzuje jejich četné zdravotní účinky, včetně ochrany před cukrovkou 2. typu a srdečními chorobami.

Přidání malého množství těchto bylin a koření tak může pomoci jak ochutit vaše jídla, tak posílit vaše zdraví.

Velké dávky však nemusí být vhodné pro každého, proto se před přidáním ájurvédských doplňků do svého zdravotního režimu poraďte s odborníkem.

A nezapomeňte, že ájurvéda uplatňuje holistický přístup ke zdraví, který zahrnuje také fyzickou aktivitu, dostatečný spánek, zvládání stresu a každodenní konzumaci různých druhů ovoce a zeleniny.

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

NMN (nikotinamid mononukleotid)

NMN (nikotinamid mononukleotid)
Pokud vás zajímají inovace v oblasti stárnutí a dlouhověkosti, možná jste slyšeli o NMN, což je zkratka pro nikotinamid mononukleotid. Je to molekula, kterou vaše tělo vytváří přirozeně, ale někteří...

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
Unikátní kombinace vysoce kvalitních extraktů z hub a rostlin, doplněná o betaglukan vysoké čistoty (nad 80%) a vitamíny na podporu imunity. Devět složek synergicky spojených v blahodárný komplex na...

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium
  KOHI-FOCUS SLOŽENÍ: Instantní káva 76,4 % (100% káva Arabica), Ashwagandha extrakt 10 %, Chaga extrakt 8 %, Tulsi extrakt 5 %, Sibiřský ženšen extrakt 0,5 % 100% Arabika, zklidňující...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ STRÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

         ČERVENEC 2024 - 14 článků

 

Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života