12 účinných ájurvédských bylin a koření s příznivými účinky na zdraví

- Pixabay

Ing. Zdeněk Rozehnal

Ájurvéda je tradiční indický systém medicíny. Jeho cílem je zachovat zdraví a pohodu tím, že udržuje mysl, tělo a ducha v rovnováze a spíše předchází nemocem než je léčí.

K tomu využívá holistický přístup, který kombinuje stravu, cvičení a změnu životního stylu (1).

Důležitou součástí tohoto přístupu jsou také ájurvédské byliny a koření. Předpokládá se, že chrání tělo před nemocemi a nabízejí řadu zdravotních výhod, včetně zlepšení trávení a duševního zdraví.

Následuje 12 ájurvédských bylin a koření s vědecky podloženými zdravotními účinky.

1. Ashwagandha

Ashwagandha (Withania somnifera) je malá dřevnatá rostlina pocházející z Indie a severní Afriky. Z jejího kořene a plodů se vyrábí velmi oblíbený ájurvédský lék (2).

Je považována za adaptogen, což znamená, že se předpokládá, že pomáhá tělu účinněji zvládat stres. Výzkum ukázal, že snižuje hladinu kortizolu, hormonu, který produkují nadledvinky v reakci na stres (3, 4).

Existují také důkazy spojující ashwagandhu s nižší hladinou úzkosti a zlepšením spánku u lidí se stresem a úzkostnými poruchami (3, 5, 6).

Výzkumy navíc ukazují, že ashwagandha může posilovat růst svalů, paměť a mužskou plodnost a také snižovat hladinu cukru v krvi (4, 7, 8, 9, 10).

A konečně existují důkazy, že může pomáhat snižovat záněty a posilovat imunitní systém (11, 12).

Shrnutí:

 • Ašvaganda je ájurvédské koření, které může vašemu tělu pomoci účinněji zvládat stres. Může také snižovat hladinu cukru v krvi a zlepšovat spánek, paměť, růst svalů a mužskou plodnost.

ASHWAGANDHA

s garancí 5% withanolidů

Nejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

2. Boswellia

Boswellia, známá také jako indické kadidlo nebo olibanum, se vyrábí z pryskyřice stromu Boswellia serrata. Je známá pro svou snadno rozpoznatelnou kořeněnou, dřevitou vůni.

Výzkumy ukazují, že může být obzvláště účinná při snižování zánětů tím, že zabraňuje uvolňování záněty způsobujících sloučenin známých jako leukotrieny (13, 14).

Ve studiích v laboratoři a na zvířatech se potvrzuje, že boswellie je stejně účinná jako nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), avšak s menšími vedlejšími účinky (15).

Studie na lidech spojují boswellii se snížením bolesti, zlepšením pohyblivosti a větším rozsahem pohybu u lidí s osteoartritidou a revmatoidní artritidou. Může také pomáhat předcházet infekcím v ústní dutině a bojovat proti zánětu dásní (16, 17, 18, 19, 20).

Navíc může zlepšovat trávení u lidí s ulcerózní kolitidou a Crohnovou chorobou a také dýchání u lidí s chronickým astmatem (21, 22, 23, 24, 25).

Shrnutí:

 • Boswellie je ajurvédské koření s protizánětlivými účinky. Může snižovat bolest kloubů, zlepšovat zdraví ústní dutiny a trávení a také zvyšovat kapacitu dýchání u lidí s chronickým astmatem.

3. Kurkuma

Kurkuma, koření, které dává kari charakteristickou žlutou barvu, je dalším oblíbeným ájurvédským prostředkem.

Kurkumin, její hlavní účinná látka, má silné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Výzkumy ukazují, že může být stejně nebo dokonce účinnější než některé protizánětlivé léky - bez všech jejich vedlejších účinků (26, 27, 28, 29).

Kurkumin také může pomáhat chránit před srdečními chorobami, částečně tím, že zlepšuje průtok krve stejně účinně jako cvičení nebo některé farmaceutické léky. Jedna studie dále potvrzuje, že může být stejně účinná jako Prozac, lék běžně používaný k léčbě deprese (30, 31, 32, 33).

Sloučeniny obsažené v kurkumě navíc mohou pomáhat zachovávat mozkové funkce tím, že zvyšují hladinu neurotrofického faktoru odvozeného od mozku (BDNF). Nízká hladina BDNF je spojována s poruchami, jako je Alzheimerova choroba a deprese (34, 35, 36, 37).

Přitom většina studií používala poměrně velké množství kurkuminu, přičemž kurkuma obsahuje jen asi 3% této sloučeniny. K dosažení těchto zdraví prospěšných účinků je tedy zapotřebí většího množství kurkumy (cca 30 g denně) a takto velké dávky mohou způsobit žaludeční potíže (38).

Proto je dobré užívat kurkumin jako extrakt z kurkumy a z hlediska nejvyšší biologické využitelnosti fytosomální formu.

Shrnutí:

 • Kurkuma je ajurvédské koření, které dává kari žlutou barvu. Kurkumin, její hlavní sloučenina, může pomáhat snižovat záněty a zlepšovat zdraví srdce a mozku. K dosažení těchto účinků je nejlepší užívat fytosomální formu kurkuminu.

KURKUMIN

fytosomální italská Meriva®

Betaglucan MaxCell

4-6. Triphala

Triphala je ájurvédský léčivý přípravek sestávající z následujících tří malých léčivých plodů (39):

 • amla (Emblica officinalis neboli indický angrešt)
 • bibhitaki (Terminalia bellirica)
 • haritaki (Terminalia chebula)

Studie v laboratoři a na zvířatech ukazují, že triphala může zmírňovat záněty způsobené artritidou a také zabraňovat nebo omezovat růst některých typů rakoviny (40, 41, 42, 43, 44).

Může také fungovat jako přírodní projímadlo, které snižuje zácpu, bolesti břicha a nadýmání a zároveň zlepšuje frekvenci a konzistenci stolice u lidí se střevními poruchami (45, 46).

Kromě toho omezený počet studií naznačuje, že ústní voda obsahující triphalu může snižovat tvorbu zubního plaku, snižovat záněty dásní a zabraňovat růstu bakterií v ústech (47, 48).

Shrnutí:

 • Triphala je ájurvédský prostředek, který se skládá ze tří ájurvédských koření - amly, bibhitaki a haritaki. Může pomoci snížit zánět kloubů, zlepšit trávení a podpořit zdraví ústní dutiny.

7. Brahmi

Brahmi (Bacopa monieri) je základní bylinou ájurvédské medicíny.

Podle studií v laboratoři a na zvířatech se ukazuje, že brahmi má silné protizánětlivé účinky, které jsou stejně účinné jako běžná NSAID (49, 50, 51, 52).

Studie ji také spojují se zlepšením rychlosti učení, pozornosti, paměti a zpracování informací, jakož i se snížením příznaků poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD), jako je nepozornost, impulzivita, špatná sebekontrola a neklid (53, 54, 55, 56).

Některé studie dále naznačují, že brahmi může mít adaptogenní vlastnosti, což znamená, že může pomoci zlepšit schopnost organismu vyrovnat se se stresem a úzkostí (57, 58, 59, 60, 61).

Shrnutí:

 • Brahmi je ájurvédská bylina, o které se předpokládá, že snižuje zánět, zlepšuje funkci mozku a snižuje příznaky ADHD. Může také zvýšit schopnost organismu vyrovnat se se stresem.

8. Kmín

Kmín je koření pocházející ze Středomoří a jihozápadní Asie. Vyrábí se ze semen rostliny Cuminum cyminum, která jsou známá svou charakteristickou zemitou, oříškovou a kořeněnou chutí.

Výzkumy ukazují, že kmín může zvyšovat aktivitu trávicích enzymů a usnadňovat uvolňování žluči z jater, což urychluje trávení a usnadňuje trávení tuků (62, 63).

Studie také spojují toto ájurvédské koření se snížením příznaků syndromu dráždivého tračníku (IBS), jako jsou bolesti břicha a nadýmání (64).

Kmín navíc může chránit před cukrovkou 2. typu tím, že snižuje hladinu cukru v krvi a zlepšuje citlivost na inzulín. Může také chránit před srdečními chorobami tím, že zvyšuje HDL cholesterol a zároveň snižuje triglyceridy a LDL cholesterol (65, 66, 67, 68, 69).

Zdá se, že kmín má také antimikrobiální vlastnosti, které mohou snižovat riziko některých infekcí přenášených potravinami (70).

Shrnutí:

 • Kmín je ajurvédské koření, které se běžně používá k dochucení pokrmů. Může zmírňovat příznaky IBS, zlepšovat rizikové faktory cukrovky 2. typu a srdečních onemocnění a možná i poskytovat určitou ochranu proti infekcím přenášeným potravinami.

9. Kořen lékořice

Kořen lékořice, který pochází z Evropy a Asie, pochází z rostliny Glycyrrhiza glabra a v ájurvédské medicíně zaujímá ústřední místo.

Studie v laboratoři a na lidech naznačují, že kořen lékořice může pomáhat snižovat záněty a bojovat proti virům a bakteriím. Zdá se také, že přináší úlevu při bolestech v krku a podporuje zdraví ústní dutiny tím, že chrání před zubním kazem a kandidou (71, 72, 73, 74, 75).

Toto ájurvédské koření může rovněž pomoci předcházet pálení žáhy, nadýmání, nevolnosti, říhání a žaludečním vředům nebo je zvládat. Při aplikaci na kůži může zmírnit příznaky kožní vyrážky, včetně zarudnutí, svědění a otoků (76, 77, 78, 79).

Jediné studie týkající se tohoto kořene jsou však obecně malé a k potvrzení těchto přínosů je zapotřebí dalšího výzkumu.

Shrnutí:

 • Kořen lékořice je ajurvédské koření, které může pomáhat snižovat záněty a chránit před různými infekcemi. Může také léčit zažívací problémy a zmírňovat podráždění kůže.

10. Gotu kola

Gotu kola (Centella asiatica) neboli "bylina dlouhověkosti" je dalším oblíbeným ájurvédským lékem. Vyrábí se z rostliny bez chuti a zápachu s vějířovitými zelenými listy, která roste ve vodě a v jejím okolí.

Jedna malá studie naznačuje, že doplňky stravy s gotu kolou mohou zlepšit paměť lidí po prodělané mrtvici (80).

V jedné studii navíc lidé s generalizovanou úzkostnou poruchou hlásili méně stresu, úzkosti a deprese poté, co po dobu 60 dnů nahradili svá antidepresiva gotu kolou (81).

Existují také určité důkazy, že bylina může pomáhat předcházet striím, snižovat křečové žíly, pomáhat rychlejšímu hojení ran a zmírňovat příznaky ekzémů a lupénky (82, 83, 84).

Studie na zvířatech dále naznačují, že tato ájurvédská bylina může zmírňovat bolesti kloubů (85).

Shrnutí:

 • Gotu kola je ájurvédská bylina, která může pomáhat posilovat paměť a snižovat stres, úzkost a deprese a také zlepšovat různé kožní potíže.

11. Hořký meloun

Hořký meloun (Momordica charantia) je tropická liána blízce příbuzná cuketě, dýni, okurce a dýni. Je považován za základ asijské kuchyně a je plný živin a silných antioxidantů.

Výzkumy ukazují, že hořký meloun může pomáhat snižovat hladinu cukru v krvi a podporovat vylučování inzulinu, hormonu zodpovědného za udržování stabilní hladiny cukru v krvi (86, 87, 88, 89).

Pokud k regulaci hladiny cukru v krvi používáte inzulín, poraďte se před zařazením hořkého melounu do svého denního režimu se svým lékařem, abyste zabránili nebezpečnému snížení hladiny cukru v krvi.

Studie na zvířatech dále naznačují, že může snižovat hladinu triglyceridů a LDL cholesterolu (90, 91).

Shrnutí:

 • Hořký meloun je ajurvédské koření, které může pomáhat snižovat hladinu cukru v krvi a zvyšovat sekreci inzulinu. Může také snižovat hladinu LDL cholesterolu.

12. Kardamon

Kardamom (Elettaria cardamomum), který je někdy označován jako "královna koření", je součástí ájurvédské medicíny již od starověku.

Výzkumy naznačují, že kardamomový prášek může pomoci snížit krevní tlak u lidí se zvýšenou hladinou. Existují také důkazy, že vdechování kardamomové silice může zvýšit příjem kyslíku do plic během cvičení (92, 93).

Výzkum v laboratoři a na zvířatech navíc naznačuje, že kardamom může pomáhat chránit před bakterií Helicobacter pylori, která je častou příčinou žaludečních vředů, a může zmenšit velikost žaludečních vředů nejméně o 50% nebo je dokonce vymýtit (94, 95).

Shrnutí:

 • Kardamom je ajurvédské koření, které může snižovat krevní tlak, zlepšovat dýchání a potenciálně pomáhat při hojení žaludečních vředů. Je však třeba provést další výzkum.

Bezpečnostní opatření

Ájurvédské byliny a koření jsou obecně považovány za bezpečné, pokud jsou konzumovány v množství, které se obvykle používá k přípravě nebo ochucení potravin. Přesto většina studií, které potvrzují jejich prospěšnost, obvykle používala doplňky stravy nabízející dávky, které toto množství značně převyšují.

Doplňky stravy v takových dávkách (terapeutických) nemusí být někdy vhodné pro děti, těhotné nebo kojící ženy, osoby se známými zdravotními potížemi nebo osoby užívající léky.

Proto je někdy dobré, abyste se před zařazením jakýchkoli ájurvédských doplňků do svého režimu poradili s odborníkem.

Je třeba také poznamenat, že obsah a kvalita ájurvédských produktů nejsou regulovány. Některé ájurvédské přípravky mohou míchat ájurvédské byliny a koření s minerály, kovy nebo drahokamy, čímž se stávají potenciálně škodlivými (96).

Nedávná studie například zjistila, že 65% zkoumaných ájurvédských produktů obsahovalo olovo, 32-38% také rtuť a arsen, přičemž koncentrace některých z nich až několik tisíckrát převyšovala bezpečný denní limit (97).

Jiná studie uvádí, že až 40% lidí užívajících ájurvédské přípravky mělo v krvi zvýšené hladiny olova nebo rtuti (98).

Zájemci o ájurvédské přípravky (to se týká všeobecně všech doplňků stravy) by je proto měli nakupovat pouze od renomovaných společností, které si v ideálním případě nechávají své výrobky testovat.

Shrnutí:

 • Ájurvédské byliny a koření jsou v přiměřeném množství obecně bezpečné. Doplňky stravy obsahující velké dávky těchto bylin a koření, stejně jako ájurvédské přípravky, které je smíchaly s jinými minerály, kovy nebo drahokamy, mohou být škodlivé.

Závěr

Ájurvédské byliny a koření jsou již po staletí nedílnou součástí tradiční indické medicíny.

Stále více vědeckých důkazů potvrzuje jejich četné zdravotní účinky, včetně ochrany před cukrovkou 2. typu a srdečními chorobami.

Přidání malého množství těchto bylin a koření tak může pomoci jak ochutit vaše jídla, tak posílit vaše zdraví.

Velké dávky však nemusí být vhodné pro každého, proto se před přidáním ájurvédských doplňků do svého zdravotního režimu poraďte s odborníkem.

A nezapomeňte, že ájurvéda uplatňuje holistický přístup ke zdraví, který zahrnuje také fyzickou aktivitu, dostatečný spánek, zvládání stresu a každodenní konzumaci různých druhů ovoce a zeleniny.

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

PROTOKOL PRO PREVENCI

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 UNIKÁTNÍ, BEZKONKURENČNÍ EXTRAKTY

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. Jelinek, dr. Wahls

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Nejúčinnější kloubní výživa, MUDr. Ladislav Šafránek

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

Porovnání AMERICKÉ a RUSKÉ vakcíny na Covid -19, mechanismy účinků všech i připravovaných vakcín

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

 

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

 

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

ZDE

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

JAREK NOHAVICA

ZADEK JAK ŽOK

A přece nakonec - ÚSPĚŠNÁ LÉČBA

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 29.4.2023 v souvislosti s "vakcinací"

Ú MRTÍ - 1291

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 1863

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

Stav k 23.11.2022

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

 

 

Standardní verze