Tyto běžné léky mohou poškozovat vaše ledviny

- Pixabay

Barbora Nová

Běžně užívané léky na předpis a i léky bez předpisu včetně některých antibiotik a léků na krevní tlak, mohou způsobit významné poškození ledvin.

Každodenní léky, které máte schované v lékárničce, mohou poškodit vaše ledviny, pokud je užíváte příliš často nebo ve vysokých dávkách.

Podle Americké akademie rodinných lékařů se 20 % poškození ledvin, které je způsobeno léky, týká jak léků na předpis, tak volně prodejných léků (1).

Většina lidí se nad svými ledvinami nezamýšlí, ale ve skutečnosti je každý třetí člověk v západní populaci ohrožen onemocněním ledvin. Onemocnění ledvin způsobené léky je pravděpodobně většinou preventabilní (2).

Které běžné léky mohou poškodit ledviny?

Přestože existuje mnoho léků na předpis i léků volně prodejných, které mohou způsobit poškození ledvin, následuje několik běžných léků, které je třeba mít na paměti.

NSAID

Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) léčí bolest a zánět. Patří mezi ně aspirin, ibuprofen a naproxen. Tyto běžně užívané léky patří k nejčastějším viníkům onemocnění ledvin vyvolaných léky, u nichž může dlouhodobé užívání vést k chronickému onemocnění ledvin (CKD).

Tyto léky by se nikdy neměly užívat každý den nebo často bez předchozí konzultace s odborníkem.

Antibiotika

Antibiotika, jako jsou například penicilin a cefalosporiny, se podávají v boji proti infekcím způsobeným bakteriemi. Ačkoli jsou obvykle předepisována s úmyslem doužívat celá balení, mnoho lidí je nedoužívá a zbytek si ponechá.

Mnoho lidí se potom pokusí samoléčit 'zbytkovými' antibiotiky, když cítí, že se blíží například nachlazení. Nejenže to není účinné při nachlazení vyvolaném viry, ale může to také způsobit akutní problémy s ledvinami.

Inhibitory protonové pumpy (PPI)

PPI, jako jsou omeprazol a lansoprazol, pomáhají snižovat žaludeční kyselost a patří mezi nejčastěji předepisované léky.

Ačkoli mají nízké celkové riziko poškození ledvin, bylo zjištěno, že dlouhodobé užívání a trvalé vyšší dávky zvyšují pravděpodobnost onemocnění ledvin.

Léky na krevní tlak

Inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu (ACEI) a blokátory angiotenzinových receptorů (ARB) jsou účinné při kontrole krevního tlaku a snižování rizika mrtvice a dalších kardiovaskulárních onemocnění.

Mezi běžné ACEI patří benazepril, enalapril a lisinopril.

Mezi běžné ARB patří azilsartan, kandesartan a irbesartan.

Tyto léky byste neměli přestat užívat, pokud vám to neřekne váš lékař. Během užívání těchto léků byste však měli dávat pozor na další léky, které mohou být pro vaše ledviny škodlivé, abyste předešli zvýšení rizika poškození ledvin.

Doplňky stravy

Funkci ledvin mohou negativně ovlivnit výjimečně také některé doplňky stravy.

Největší obavy u bylinných doplňků stravy vyvolává jejich interakce s léky na předpis a volně prodejnými léky a jejich schopnost způsobit poškození ledvin.

Například běžný čínský lék obsahující kyselinu aristolochovou byl spojován s chronickým poškozením ledvin. Tyto bylinné doplňky stravy se používají ke zmírnění příznaků artritidy, menstruačních bolestí a hubnutí.

Psychiatrické léky

Problémy s ledvinami mohou způsobit také léky na předpis používané k léčbě duševních onemocnění, například Prozac, který je běžně předepisovaným antidepresivem.

Lithium a Elavil (amitriptylin), dva stabilizátory nálady, jsou také potenciálně škodlivé pro ledviny. Tyto psychiatrické léky mohou způsobit rozpad svalů, což vede k uvolňování myoglobinu do krevního oběhu. Protože ledviny pracují na filtraci myoglobinu, dochází v důsledku toho k poškození ledvin.

Kolik těchto léků je příliš mnoho?

Je velice obtížné zjistit, kolik léků je příliš mnoho nebo jaká je "tvrdá hranice", kdy určité léky mohou poškodit ledviny.

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, protože je to individuální. Obecně platí, že pokud užíváte běžné domácí léky a doplňky stravy více, než je uvedeno na etiketách výrobků, nebo po delší dobu, může to být pro zdraví ledvin nebezpečné.

Také užívání většího množství léků na předpis, než vám předepsal lékař, nebo užívání zbytků antibiotik, antivirotik a léků proti bolesti může být pro ledviny škodlivé.

Kdo je nejvíce ohrožen poškozením ledvin v důsledku užívání léků?

U některých lidí je riziko nefrotoxicity (poškození ledvin) způsobené léky vyšší než u jiných. Mezi rizikové faktory patří např:

  • věk nad 60 let
  • základní ledvinová nedostatečnost způsobená jinými onemocněními, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka a lupusová nefritida
  • život s onemocněními, jako je deplece intravaskulárního objemu (projevující se zvracením, průjmem a krvácením), cukrovka a kardiovaskulární onemocnění, jako je vysoký krevní tlak, porucha funkce jater, nerovnováha elektrolytů a sepse

Pokud jste vystaveni vysokému riziku, poraďte se se svým lékařem o posouzení základní funkce ledvin předtím, než začnete užívat léky na předpis i bez předpisu.

Ptejte se také na nefrotoxické kombinace léků (užívání více než jednoho léku, který může způsobit poškození ledvin), abyste zjistili, zda vás vaše současné léky vystavují vyššímu riziku poškození ledvin.

Jaké jsou příznaky onemocnění ledvin?

Nefrotoxicita způsobená léky může přispívat ke dvěma typům onemocnění ledvin - chronickému onemocnění ledvin (CKD-chronic kidney disease) a akutnímu poškození ledvin (AKI-akute kidney injury).

Chronické onemocnění ledvin se vyvíjí postupně v průběhu času. Spolu s některými léky může být CKD také důsledkem chronického onemocnění, jako je cukrovka nebo vysoký krevní tlak.

Většina pacientů s CKD nemá v počátečních stadiích žádné příznaky, proto se jí říká 'tichý zabiják'. Toto onemocnění se obvykle objeví při běžném testování na nesouvisející problémy a k diagnostice CKD se používá jednoduchý test krve a moči.

Mezi příznaky CKD patří:

  • Otoky dolních končetin, zejména kotníků
  • Snížení množství moči
  • Únava
  • Nevolnost
  • Zmatenost, dušnost a záchvaty, pokud se neléčí.

Existuje 5 stadií onemocnění ledvin a jejich příznaky se mohou překrývat.

S postupujícím onemocněním se však příznaky zhoršují. V 5. stadiu je k dalšímu životu nutná dialýza nebo transplantace ledviny.

AKI, nazývané také akutní selhání ledvin, nastává, když k selhání nebo poškození ledvin dojde náhle během několika hodin nebo několika dní. Podle Americké Národní nadace pro ledviny (National Kidney Foundation, NKF) je AKI časté u lidí, kteří jsou v nemocnici, na jednotkách intenzivní péče a zejména u seniorů (3).

Jak předcházet onemocnění ledvin vyvolanému léky?

Pokud je poškození ledvin způsobeno léky, přerušení užívání léků, náhrada tekutin a léčba zánětu ledvin jsou nejlepší způsoby léčby.

Nic z toho by se však nemělo provádět bez pokynů lékaře.

Pro mnoho lidí není užívání léků na chronická onemocnění řešením. V současné době užívá antihypertenziva k udržení zdraví srdce více než 55 milionů Američanů (4).

Všechny léky mají vedlejší účinky, některé jsou významnější než jiné; většinou však jejich přínosy převažují nad riziky.

Následují způsoby, jak se vyhnout poškození ledvin léky:

  • Udržujte si aktualizovaný seznam léků a doplňků stravy, které užíváte.
  • Zeptejte se svého lékaře, jak by jednotlivé léky, které užíváte, mohly ovlivnit činnost vašich ledvin a zda by případné užívání nového léku mohlo způsobit problémy.
  • Zůstaňte hydratovaní a jezte stravu se sníženým obsahem soli, která zahrnuje hodně ovoce a zeleniny.
  • Denně cvičte, abyste měli pod kontrolou krevní tlak a následně snížili riziko poškození ledvin.

Závěr

Každodenní léky uložené ve vaší lékárničce mohou poškozovat vaše ledviny.

Patří mezi ně běžné léky, jako jsou antibiotika, léky na krevní tlak, a dokonce i některé doplňky stravy.

U některých lidí je riziko poškození ledvin léky užívanými v domácnosti vyšší, včetně těch, kteří jsou starší 60 let nebo žijí s chronickými onemocněními, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak a lupénková nefritida.

Názory odborníků, kteří jsou na Vaší straně:

MUDr. Henry Bieler více jak 50 let pracoval jako lékař. Za svoji praxi zjistil, že příčinou nemocí nejsou bacily, protože každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu. Tato toxicita je důsledkem metabolických pochodů ve tkáních, což má za následek poškození a rozpad buněk a tím připravuje optimální podmínky k napadení tělesného systému patogeny. Použití chemicky uměle vyrobených léků v každé situaci nemocnému ubližuje.

                             MUDr. Henry Bieler - Jídlo je tvůj nejlepší lék

„Veškerá takzvaná přirozená úmrtí nejsou totiž nic jiného, než přílišná, pro buňky těla už konečná, tedy až nesnesitelná míra zasycenosti kyselostí“.

Toto za svůj dlouhý a plodný život řekl už mnohokrát MUDr. George Crile z Clewelandu, jeden z nejuznávanějších chirurgů na světě.

Vyřaďte ze stravy všechny vysoce průmyslově zpracované potraviny.

A NAVŽDY!

„Nesčetné názvy zhoubných a degenerativních nemocí nejsou vůbec důležité.

Důležitá je hlavně skutečnost, že všechny ty zhoubné nemoci mají v podstatě stejnou základní příčinu: to znamená, že máte už delší dobu neustálou přesmíru kyselosti v těle.

- MUDr. Theodore A. Baroody, v knize “Zvyšuj svou zásaditost nebo prostě zemři” (“Alcalize or Die”).

Zvýšená kyselost organizmu je totiž zcela základní příčinou také všech ostatních soudobých degenerativních nemocí.

Když v těle dojde k velkému porušení tzv. acidobazické rovnováhy, začne organizmus svou kyselost a toxické látky ukládat do některých tělesných tkání i kostí v mnohem vyšší míře, protože už je nedokáže potem, močí a stolicí prostě včas vyloučit. 

Pak se teprve s neuvěřitelnou  pravidelností a vysokou pravděpodobností u člověka objevují velice vážné, až smrtelné nemoci“ - MUDr. Robert O. Young.

Lékové interakce

Ing. Zdeněk Rozehnal

Vitamíny, minerály a ostatní doplňky stravy nelze bezpečně užívat za všech okolností. Některé z nich mohou nepříznivě působit vzájemně mezi sebou nebo s předepsanými či volně zakoupenými léky, někdy se jejich účinek může zesilovat, jindy mohou vzniknout jiné nebezpečné vedlejší účinky.

Užíváte-li nějaký lék, prohlédněte si níže skupiny léků seřazených abecedně podle nemocí, tam zjistíte, jestli Váš lék neznamená potencionální nebezpečí při společném užívání s některými potravinovými doplňky. Nejznámnější léky v každé skupině jsou uvedeny generickým názvem (například Antidiabetika). Všechny léky jednotlivých skupin nejsou uvedeny. Nebudete-li mít v této otázce zcela jasno, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem, případně s lékárníkem. Pamatujte si, že všechny léky v jedné skupině mají podobné interakce i když v seznamu nenajdete název právě Vašeho léku. Dá se předpokládat, že interakce bude nejspíše stejná jako u ostatních uvedených léků.

Pokud Vám to ošetřující lékař nedoporučí, neužívejte společně léky a doplňky s podobným účinkem. Užíváte-li například bylinku kozlík nebo kavu k léčení nespavosti, mohou způsobit nadměrnou ospalost kombinace s předepsaným lékem proti nespavosti nebo proti bolestem, antihistaminikem nebo dokonce s alkoholem. Podobně je tomu, když užíváte lék proti depresi, budete-li chtít vyzkoušet potravinový doplněk, který zlepšuje náladu a působí na chemické mozkové látky - například 5-HTP - je nutná lékařská kontrola.

Máte-li předepsaný jakýkoliv lék, neměli byste jej přestat užívat bez souhlasu svého ošetřujícího lékaře. Léčite-li se pro nějaké fyzické nebo psychické onemocnění a užíváte předepsané nebo volně prodejné léky, vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem, než zkusíte jakýkoliv doplněk stravy nebo léčivku.

Všeobecné varování

Dále uvedené potravinové doplňky vyžadují zvýšenou opatrnost, užíváte-li určité klasické léky.

Betain HCL

zvyšuje hladinu trávicích šťáv, především žaludeční kyseliny. Pacienti užívající acylpyrin nebo jiné nesteroidní protizánětlivé léky nemají tento potravinový doplněk užívat, protože v jeho kombinaci s témito léky se zvyšuje riziko žaludečního krvácení.

Blešník (Jitrocel blešníkový)

se nemá užívat dvě hodiny před užitím nebo po užití jakéhokoliv léku, protože může opozdit jeho vstřebávání.

Gynnema sylvestre

může měnit požadavky na dávky inzulínu nebo perorálních léků proti cukrovce. Než začnete užívat tuto léčivku, poraďte se s lékařem nebo s lékárníkem.

Kozlík

může vyvolat ospalost u lidí užívajících zároveň sedativa nebo jiné léky s podobným účinkem.

Lékořice

může zvyšovat krevní tlak, a proto se nemá užívat při aplikaci léků proti hypertenzi nebo jiných léků ovlivňujících krevní tlak. Lze však užívat místo ní deglycyrizovanou formu.

Antacida

(léky pro snížení žaludeční kyselosti)

Kyselina listová (vitamín B9)

při léčbě antacidy se snižuje vstřebávání, proto užívejte kyselinu listovou dvě hodiny před a dvě hodiny po užití antacid.

Antibiotika

(všechna perorální antibiiotika)

Železo

může snižovat účinnost antibiotik. Doplňky stravy s železem užívejte dvě hodiny před nebo dvě hodiny po užití antibiotik.

Antibiotika Doxycyclin, Minocyclin, Tetracyclin

Blešník (Jitrocel blešníkový)

může snižovat účinek antibiotik, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Bromelin

může zvyšovat vstřebávání amoxicilinu, což nemusí být negativní účinek.

Hořčík

může snižovat účinek antibiotik, proto užívejte potravinové doplňky s hořčíkem jednu až tři hodiny před užitím nebo po užití antibiotik.

Vápník

může snižovat vstřebávání léků, proto neužívejte vápník během jedné až tří hodin po užití některého z výše uvedených antibiotik.

Vitamín C

může zvyšovat vstřebávání tetracyclinu, což nemusí být negativní účinek.

Zinek

může snižovat účinnost antibiotik, potravinové doplňky zinku užívejte nejméně dvě hodiny po užití antibiotik.

Železo

může snižovat účinnost antibiotik. potravinové doplňky železa užívejte dvě hodiny před nebo dvě hodiny po užití antibiotik.

Antidepresiva

5-HTP

neužívejte ještě čtyři týdny po užívání inhibitoru monoaminooxidázy (MAO), protože může vyvolat úzkost, zmatenost a jiné potencionálně vážné vedlejší účinky, před kombinací s klasickými léky se poraďte s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Ženšen (PANAX)

poraďte se s ošetřujícím lékařem, užíváte-li MAO inhibitory.

Kava

může způsobit těžkou ospalost, užíváte-li ji společně s klasickými antidepresivy.

Třezalka

užívání této léčivky s antidepresivními léky může vést k nepříznivým reakcím, poraďte se s ošetřujícím lékařem.

Antidiabetika

- Inzulín, Perorální antidiabetika

Gynnema sylvestre

si může vyžádat změnu dávkování inzulínu nebo jiných léků proti cukrovce, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Chrom

si může vyžádat změnu dávkování inzulínu nebo jiných léků proti cukrovce, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Kyselina alfa-lipoová

si může při dlouhodobém užívání vyžádat změnu dávkování inzulínu nebo jiných léků proti cukrovce, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Pampeliška

užívejte tuto bylinku opatrně, protože může zvyšovat účinek glipizidu, snižujícího hladinu cukru v krvi.

Unkárie

neužívejte s glipizidem, uvádějí se nepříznivé účinky.

Ženšen (PANAX)

užívaný dlouhodobě může vyžádat zmanu dávkování inzulínu nebo jiných léků proti cukrovce, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Ženšen (sibiřský)

užívejte opatrně, protože může zvyšovat účinek glipizidu, který snižuje hladinu cukru v krvi.

Antiepileptika

- Carbamazepin, Gabapentin, Enytoin a jiná antiepileptika

Kyselina listová

ruší účinek některých léků proti epilepsii, užíváte-li ji v množství překračujícím celkovou denní dávku 1 mg, na užívání tohoto potravinového doplňku upozorněte ošetřujícího lékaře a nikdy nepřekračujte doporučenou dávku.

Antihistaminika

5-HTP, Kava, Kozlík

-kterýkoliv z těchto potravinových doplňků může při užívání spolu s antihistaminiky vyvolat silnou ospalost.

Antihypertenziva

- Léky proti vysokému tlaku a srdečním nemocem

Česnek

může zvyšovat účinky léků proti vysokému tlaku.

Hloh

může prohlubovat účinky antihypertenziv, může nastat potřeba snížit dávku, proto se poraďte s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Lékořice

může neutralizovat účinek antihypertenziv, proto je vhodnější deglycyrizovaná forma.

Ploštičník (Cimicifuga racemosa)

může prohoubit účinek léku snižujícího krevní tlak

Vápník

může snižovat krevní tlak, proto se poraďte s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Vitamín D

může snižovat krevní tlak, proto se poraďte s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

- Blokátory vápníku

   Diltiazem, Amlodipin, Verapamil

Flavonoidy

užíváte-li blokátory vápníku, neužívejte citrusové bioflavonoidy obsahující naringin (flavonoid v grapefruitech).

- Inhibitory ACE

   Benazepril, Enalepril, Fosinopril

Draslík

užívejte jen na doporučení ošetřujícího lékaře, protože může zvýšit riziko hyperkalemie vedoucí k závažným vedlejším účinkům.

Fosfor

neužívejte s inhibitory ACE, protože užíváte-li fosfáty obsahující draslík, zvyšuje se riziko hyperkalemie vedoucí k závažným vedlejším účinkům.

- Digitoxin, Digoxin (srdeční glykosidy)

Draslík

při společném užívání se zvyšuje riziko hyperkalemie (nadbytek draslíku v krvi), která může způsobit vážné vedlejší účinky, proto se poraďte s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Fosfor

užíváte-li digitalis s fosfáty obsahujícími draslík, zvyšuje se riziko hyperkalemie vedoucí k závažným vedlejším účinkům.

Hloh

může zvyšovat účinost léku, snižovat krevní tlak, někdy je lépe snížit dávku léku, proto se poraďte s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Lékořice

může neutralizovat účinek léku a snižovat krevní tlak.

Ženšen (sibiřský)

zvyšuje potřebu léku, poraďte se před užíváním s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

- Nitráty

   Amylnitrit, Izosorbit mononitrát, dinintrát Nitroglycerin

N-Acetylcystein (NAC)

neužívejte s nitráty, protože může způsobit silné bolesti hlavy.

Antikoagulancia

(léky proti srážení krve) Enoxaparin, Warfarin

Bromelin

užívejte opatrně, protože zvyšuje protisrážlivý účinek léků a může vést až ke krvácení.

Česnek

může zvyšovat protisrážlivý účinek léků, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Léčivé houby

reiši může zvyšovat protisrážlivý účinek léků, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Rybí tuk

užívejte opatrně, protože zvyšuje protisrážlivý účinek léků a může vést až k silnému vnitřnímu krvácení.

Řimbabu

užívejte opatrně, protože zvyšuje protisrážlivý účinek léků a může vést až ke krvácení.

Tabebuiu (Pau d´Arco)

užívejte opatrně, protože zvyšuje protisrážlivý účinek léků a může vést až k silnému krvácení.

Třezalka

může zlepšovat jaterní funkce a snižovat účinnost protisrážlivých léků, proto se poraďte s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Vitamín E

může zvyšovat protisrážlivé účinky léků, proto se poraďte s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Vitamín K

může zvyšovat protisrážlivé účinky léků, proto se poraďte s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Antiparkinsonika

Levodopa

5-HTP

může způsobit úzkostné stavy, zmatenost a jiné vážnější vedlejší účinky, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Vitamín B6

může snížit účinnost léku.

Diuretika

(diuretika šetřící draslík) Amilorid, Spironolakton, Triamteren

Draslík

společně s diuretiky neužívejte, protože může zvyšovat riziko nadbytku draslíku v krvi, který může vést k vážným vedlejším účinkům.

Fosfor

užívají-li se fosfáty obsahující draslík, může fosfor zvýšit riziko hyperkalemie (nadbytku draslíku v krvi), která může vést k vážným vedlejším účinkům.

(diuretika Henleho kličky) Etakrynová kyselina, Torsemid, Furosemid

Glukosamin

může zvýšit potřebu vyšších dávek diuretik.

Ženšen (PANAX)

užíváte-li furosemid, může snižovat intenzitu účinků snižujících krevní tlak.

Tiazidová diuretika, Hydrochlorotiazid, Indapamid

Draslík

užíváte-li jej společně s diuretiky, nepřerušujte užívání diuretik, protože by mohl vyvolat nadbytek draslíku v krvi s vážnými vedlejšími účinky.

Glukosamin

Je potřeba vyšších dávek diuretik.

Lékořice

méže vést k nebezpečnému snížení hodnot draslíku v těle, proto je lepší užívat deglycyrizovanou formu.

Pampeliška

může zvýšit diuretické účinky těchto léků, užíváte-li ji ve vyšších dávkách.

Vápník

může při užívání s tiazidovými diuretiky vést k nadměrnému vzestupu vápníku.

Gynekologické léky

Konjugované estrogeny, Estrogen-progesteronové přípravky, Ostatní ženské hormony

Flavonoidy

užívejte opatrně, užíváte-li přípravek s citrusovým flavonoidem obsahujícím naringin (flavonoid obsažený v grapefruitu, nikoliv v pomeranči) společně s estrogeny.

Ploštičník

může nepříznivě působit, užíváte-li ho společně s těmito léky,  poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Třezalka

může zvýšit funkci jater a tím snížit obsah estrogenu v krvi, než ji začněte užívat poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

Unkárii

užívejte velice opatrně, protože může způsobit pokles hladiny ženských hormonů.

Perorální antikonceptiva (kombinace estrogenů s progesteronem)

Ploštičník

užíváte-li ho společně, může působit nepříznivě, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Unkárii

užívejte opatrně, protože může ovlivnit hodnoty ženských pohlavních hormonů.

Třezalka

může zvýšit jaterní funkci a tím snížit hodnoty estrogenů v krvi, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Cholesterol snižující léky

Levastin a všechny "-statiny"

Rozpustná vláknina

může snižovat vstřebávání těchto léků, proto ji neužívejte ve větším množství.

Imunosupresiva

(léky užívané při transplantacích) Cyclosporin a jiné

Flavonoidy

neužívejte citrusový přípravek obsahující naringin (flavonoid z grapefruitu), užíváte-li tyto léky.

Třezalka

může zvyšovat funkci jater a tím snižovat hladinu imunosupresivních léků, než ji začnete používat poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Léky proti akné

Izotretnoin a jiné léky

Vitamín A

užívá-li se společně s léky proti akné , může způsobit vysoké hodnoty vitamínu A v těle a zvýšit tak riziko vedlejších účinků.

Léky proti nachlazení

předepsané léky obsahující efedrin nebo pseudoefedrin

5-HTP

užívaný s těmito léky může vyvolat úzkost, strach, zmatenost a jiné vážné vedlejší účinky.

Léky proti nemocem štítné žlázy

Metimazol, Propyltiuracil

Jod

může snižovat účinnost těchto léků proti zvýšené činnosti štítné žlázy.

Kelp (mořská řasa)

může při použití vysokých dávek dodat nadbytek jodu a rušit účinnost terapie.

Myorelaxancia

(léky ke snížení zvýšené svalové aktivity) Garizoprodol a jiná myorelaxancia

5-HTP, Kava, Kozlík

kterýkoliv z těchto potravinových doplňků může ve spojení s myorelaxačními léky způsobit těžkou ospalost.

Narkotika a analgetika

Kodein, Acetaminofen a jiná analgetika

5-HTP, Kava, Kozlík

mohou vyvolat výraznou ospalost, pokud je užíváte zároveň s léky proti bolesti.

Nesteroidní protizánětlivé léky

Ibuprofen, Ketoprofen, Naproxen, ostatní protizánětlivé léky

Betain HCL

neužívejte společně, protože se zvyšuje riziko krvácení do žaludku.

Draslík

užívaný společně s těmito léky může zvyšovat nebezpečí hyperkalemie (nadbytek draslíku v krvi), může to vést k závažným vedlejším účinkům, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Fosfor

užíváte-li společně s fosfáty obsahujícími draslík, zvyšuje se riziko hyperkalemie, může to vést k závažným vedlejším účinkům, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Acylpyrin (Aspirin)

Betain HCL

neužívejte společně, zvyšuje se riziko možného žaludečního krvácení.

Česnek

může zvyšovat protisrážlivý účinek dlouhodobého podávání acylpyrinu, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Jinan dvojlaločný (Ginkgo biloba)

zvyšuje protisrážlivý účinek dlouhodobého podání acylpyrinu, může vést až k závažnému krvácení.

Léčivé houby

reishi může zvyšovat protisrážlivý efekt dlouhodobého podávíní acypyrinu, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Rybí tuk

zvyšuje protisrážlivý účinek dlouhodobého podání acylpyrinu, může vést až k závažnému krvácení.

Řimbaba

zvyšuje protisrážlivý účinek dlouhodobého podání acylpyrinu, může vést až k závažnému krvácení.

Vitamín E

zvyšuje protisrážlivý účinek dlouhodobého podání acylpyrinu, může vést až k závažnému krvácení.

Vitamín K

může rušit protizánětlivý účinek dlouhodobého podávání acylpyrinu.

Neurologické léky

Metylfenidát (Ritalin) a ostatní léky povzbuzující nervový systém

Flavonoidy

užíváte-li přípravek obsahující citrusový bioflavonoid naringin (obsažený v grapefruitu) společně metylfenidatem poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Ženšen (PANAX)

zvyšuje riziko přehnané stimulace nervového systému a žaludeční nevolnosti v organismu vedoucí až k selhání ledvin, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Vitamín D

může vyvolat nebezpečný nárust hodnot vápníku v organismu, který může vést až k selhání ledvin, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Psychiatrické léky

Antidepresiva, Antipsychotika

Kava

může způsobit závažnou ospalost, užíváte-li ji s antipsychotiky.

Ženšen (PANAX)

užíváte-li antipsychotika, poraďte se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem.

Anxiolitika, Buspiron

5-HTP

může vyvolat úzkostné stavy, zmatenost a neklid, užíváte-li ho společně s anxiolytiky.

Kava

může způsobit silnou ospalost, užíváte-li ji společně s anxiolytiky.

Sedativa a jiné uklidňující léky

5-HTP, Ploštičník, Kava, Kozlík

kterýkoliv z těchto potravinových doplňků může vyvolat závažnou ospalost, pokud ho užíváte se sedativy.

Steroidy

Beklometazon, Metylprednisolon, Prednison a ostatní kortikosteroidy

Betain HCL

neužívejte společně.

Ženšen (PANAX)

užívejte opatrně, protože mohou na sebe vzájemně působit.

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           BŘEZEN 2024 -31 článků

           DUBEN 2024 - 21 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

  • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
  • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

  • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života