Vědci konečně přišli na to, proč je moč žlutá

- Pixabay

Barbora Nová

  • Vědci objevili nový enzym, bilirubin reduktázu, který dává moči žlutou barvu.
  • Tato zjištění by mohla pomoci lépe pochopit souvislost mezi střevem a zdravotními problémy, jako je žloutenka a zánětlivé onemocnění střev.
  • Dozvědět se více o bilirubin reduktáze pomůže pochopit rozklad bilirubinu a jak ovlivňuje jiné tělesné systémy.

Barva moči se může změnit v důsledku hydratace, stravy a léků. Ale mezi průměrným zdravým člověkem je to odstín žluté.

Podle nové studie zveřejněné 3. ledna 2024 v Nature Microbiology vědci konečně odhalili dlouhotrvající tajemství, co vede k této žluté barvě?

Vědci zjistili, že enzym zvaný bilirubin reduktáza (BilR) dává moči žlutou barvu. Tyto výsledky by mohly být použity ke studiu vazeb mezi střevním mikrobiomem a zdravotními stavy, jako je žloutenka a zánětlivé onemocnění střev.

Jak se krevní buňky mění v pigment

Při degradaci červených krvinek vzniká jako vedlejší produkt pigment bilirubin. Bilirubin se uvolňuje ve střevě, aby byl vylučován, ale je možné ho reabsorbovat. Pokud se bilirubin hromadí v krvi, může to vést ke žloutence, kdy kůže a oči zežloutnou.

Již více než 125 let odborníci vědí, že sloučeniny ve střevě mění bilirubin na sloučeninu urobilin, což je pigment, který vede ke žluté moči.

Ale nevěděli, který enzym nebo soubor enzymů mění bilirubin na urobilin.

"Bohužel, studium střevních mikrobů může být náročné," uvedl Brantley Hall, PhD, odborný asistent na katedře buněčné biologie a molekulární genetiky University of Maryland a autor studie. Střevo je prostředí s nízkým obsahem kyslíku a mnoho bakterií v našich střevech nemůže přežít, pokud je přítomno příliš mnoho kyslíku, což ztěžuje jejich pěstování a provádění experimentů v laboratořích. To nakonec znamenalo, že pouze hrstka bakteriálních druhů byla kdy identifikována jako schopné metabolizovat bilirubin, což omezilo množství dostupných dat.

Dr. Hall uvedl, že jim tento klíčový enzym pomohl objevit pokrok v sekvenování genomu.

"Naše práce na nalezení BilR se spoléhala na kombinaci experimentálního screeningu s genomickou analýzou, což je přístup, který se stal možným pouze s izolací více druhů střevních bakterií a pokrokem v technologii sekvenování genomu. Takže v souhrnu jsme odhalili základní aspekt toho, jak naše střevní mikrobiomy ovlivňují náš každodenní život."

"Střevní mikroby kódují enzym bilirubin reduktázu, který přeměňuje bilirubin na bezbarvý vedlejší produkt zvaný urobilinogen. Urobilinogen se pak spontánně rozkládá na molekulu zvanou urobilin, která je zodpovědná za žlutou barvu, kterou všichni známe."

Jak může nový výzkum připravit cestu k pochopení zdravotních stavů střev

"Bilirubin reduktáza pomůže z hlediska budoucího výzkumu porozumět rozkladu bilirubinu, který je tvořen rozkladem hemu, který je přítomen v červených krvinkách a některých dalších buňkách v těle," uvedl dr. Boback Berookhim, urolog z Northwell Nemocnice Lenox Hill. „U některých chorobných stavů mohou vysoké hladiny bilirubinu vést k poškození mozku, které může být někdy vážné a může dokonce vést ke smrti. Je to důležitý krok k lepšímu pochopení toho, jak tyto chorobné procesy léčit.“

Vědci zjistili, že bilirubin reduktáza je přítomna téměř u všech zdravých dospělých lidí, ale ne u novorozenců a dospělých jedinců se zánětlivým onemocněním střev.

Selhání odbourávání bilirubinu bylo jasně spojeno se žloutenkou u kojenců a žlučovými kameny u dospělých pacientů se zánětlivými střevními onemocněními.

V dalších krocích výzkumu by rád dr. Hall provedl studie na lidech.

"Doufáme, že provedeme pozorovací studie na lidech, abychom lépe pochopili, jak snížení bilirubinu střevními mikroby ovlivňuje koncentraci bilirubinu v oběhu. Obzvláště se zajímáme o předčasně narozené děti, kde je vysoká míra žloutenky a prevalence mikrobů snižujících bilirubin je nízká," uvedl dr. Hall.

"Hypotézu podporují studie založené na genomu, které zkoumají mikrobiom kojenců se žloutenkou a zánětlivým onemocněním střev," řekl. "Zdá se, že má platnost, i když jsou zapotřebí potvrzující studie, které by toto zjištění lépe podpořily." Biologicky je spojení věrohodné a zdá se, že má platnost."

Proč je důležité věnovat pozornost barvě moči

Barva moči může indikovat různé zdravotní problémy pacientů.

"Žlutá nebo tmavě žlutá moč může znamenat, že člověk není dostatečně hydratovaný. Červená moč obvykle ukazuje na krev v moči, která může souviset s ledvinovými kameny, zvětšenou prostatou, močovými infekcemi, rakovinou močového měchýře nebo rakovinou ledvin.

S červenou močí mohou souviset i některé jaterní dysfunkce. Hnědá moč může také odrážet buď dysfunkci jater nebo přítomnost staré krve v močovém traktu.

Role střevního mikrobiomu pro lidské zdraví

Spolu se žloutenkou a zánětlivým onemocněním střev je střevní mikrobiom spojován s četnými zdravotními stavy, včetně artritidy, psoriázy a alergií.

Mikrobiom je soubor bakterií, hub a virů, které žijí v těle a na těle, přičemž hrají významnou roli v imunitní odpovědi a pomáhají modulovat rovnováhu mezi zánětem a imunitou. Ve střevě to může také ovlivnit nervový systém a bylo prokázáno, že hraje roli mimo jiné při obezitě, cukrovce 2. typu a onemocnění koronárních tepen.“

Tyto organismy mají tendenci chránit naše těla a koexistovat s nimi, aby pomohly rozkládat odpadní produkty. Změny v tomto mikrobiomu mohou spustit řetězec událostí, které mohou vést k onemocnění nebo predispozici k onemocnění v celém těle.

Závěr

V nové studii vědci tvrdí, že přišli na to, proč má moč žlutou barvu.

Uvádějí, že za žlutý odstín moči je zodpovědný enzym bilirubin reduktáza.

Tyto výsledky mohou být užitečné při získávání dalších informací o střevním mikrobiomu a zdravotních stavech, jako je žloutenka a zánětlivé střevní onemocnění.

Čím více se vědci dozvědí o bilirubin reduktáze, tím lépe pochopí, jak se bilirubin v těle rozkládá a jaké to má zdravotní důsledky.

Nadměrné močení

- Pixabay

Ing. Zdeněk Rozehnal

Člověk má vypít denně 2 - 3 litry vody, což vytvoří přibližně 1,5 - 2 litry moči. Oboje závisí a ročním období. Při vyšších venkovních teplotách je nutné příjem tekutin navyšovat.

Frekvence močení je cca 4 - 8 krát za den. Pokud se stane pravidlem, že chodíte častěji je vhodné vyšetření.

Příčiny zvýšeného nutkání k močení

Zvýšené nutkání k močení se nazývá polakisurie, což je medicínský termín používaný pro časté močení, při zachování normálního objemu moči. Nejobvyklejší důvody nadměrného močení:

Infekce

Nejčastěji nastydnutím vznikají v močových cestách a měchýři záněty výstelky, které jsou drážděny agresivní močí, což vede k častějšímu močení. Zde pomáhají antibiotika, ale i echinacea (přírodní antibiotikum).

Cukrovka

Zvýšená potřeba močit může být jedním z prvních signálů diabetu mellitus. Hladina cukru v moči je u zdravých lidí je nula, u cukrovkářů je cukr i v moči, protože ledviny nestačí filtrovat zvýšenou úroveň cukru v krvi - více než 10 mmol/l. Charakteristika: zvýšená potřeba pití a zvýšené vylučování moči.

Žíznivka

Diabetes insipidus, příčinou je hormonálmí porucha.

Léky

Diuretika, cílené léky na odvodnění zpravidla časté močení vyvolávají. Jsou zpravidla aplikovány při otocích těla a i vysokém krevním tlaku.

Těhotenství

Dochází k hormonálním změnám a spolu se zvětšující se dělohou mohou vyvolat častější nutkání.

Neurologická onemocnění

V případě poškození nervů může dojít k poškození funkce močového mechýře.

Syndrom bolestivého močového měchýře

Chronické onemocnění.

Hyperaktivní močový měchýř

Samovolné kontrakce močového měchýře, což vede k častému močení i v případě kdy močový měchýř není plný.

Alkohol a kofein

Jsou to přírodní diuretika, takže mohou způsobovat zvýšené močení.

Sladké nápoje, umělá sladidla

Dráždí močový měchýř...

Prostata

Pokud se pr ostata zvětšuje, začne tlačit na močovou trubici a tím omezuje úplné vyprázdění měchýře. A to vede k navýšení frekvence močení.

Pokud lékař nezjistí příčinu nadměrného močení, můžete zvolit:

Kegelovy cviky

Tyto cviky provádějte pravidelně - zadržujte a opětovně spouštějte močení, přibližně 10 - 15x. Dobře fungují i na močovou inkontinenci. Jedná se o cviky k posílení svalstva pánevního dna. Je důležité při cvicích nezatínat jiné svaly (například břišní či stehenní) a nezadržovat dech.

Jejich procvičování vede u žen ke zvýšení vzrušivosti, vaginální lubrikace a snadnějšímu dosažení orgasmu. U mužů pak k větší erekci a oddálení ejakulace.

Zadržování močení

Zadržování moče může pomoci při hyperaktivním močovém měchýři. Po dobu 4 měsíců se snažte vždy zadržovat močení na delší dobu než obvykle děláte. Dobu zadržování moči postupně prodlužujte. Mohlo by snížit četnost vyšeho močení.

Úprava stravy

Omezte následující potraviny a nápoje - alkohol, černou kávu, umělá sladidla (mimo stévie), čokoládu, kořeněná jídla.

Pitný režim

Pokud chodíte močit více než 2x za noc, omezte pití na 3 hodiny před ulehnutím. Pijte, co nejvíce čistou pramenitou vodu průběžně celý den - v případě detoxikace až 90% příjmu tekutin.

Pijte kvalitní vodu a dejte si pozor na plastové nádoby.

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           ČERVEN 2024 - 14 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

  • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
  • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

  • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života