Vyzkoušela jsem léčbu roztroušené sklerózy marihuanou a tohle se stalo

- Pixabay

Meg Lewellynová, aktualizováno 18. dubna 2019

V roce 2007 mi byla diagnostikována roztroušená skleróza. Byla jsem maminkou tří malých dětí ve věku 9, 7 a 5 let a opravdu jsem neměla čas na to, aby mi RS ovládla život. Byla jsem aktivní, pravděpodobně příliš angažovaná "supermáma", která nikdy nechtěla nikoho zklamat a nikdy nechtěla projevit slabost nebo zranitelnost.

Roztroušená skleróza to všechno převálcovala a otřásla tím.

Zpočátku mě zasáhla tam, kde mě to bolelo nejvíc: v mé pohyblivosti. Ta se ze dne na den podělala. Za necelý rok jsem z běhání 9 až 13 kilometrů šest dní v týdnu přešla k tomu, že jsem musela používat hůl nebo segway, abych se dostala kamkoli mimo svůj dům. Byla to nepříjemná rána, se kterou jsem se ale vyrovnala, našla jsem nové způsoby, jak věci zvládnout, a dovolila si přijmout "nové já", které se zdálo být neustále v pohybu.

Roztroušená skleróza vám může během okamžiku předefinovat život a pak se rozhodnout, že si s vámi zítra pohraje a předefinuje ho znovu. Bojovala jsem se vzplanutím, únavou a mlhou jako bojovnice s posláním, která se ohání růžovou holí jako mečem.

V této fázi mého života s RS se bolest nedostavila jako plnohodnotný člen týmu, proti kterému jsem každý den hrála. Během mých tréninků však vystrkovala hlavu. Do posilovny jsem přicházela s pocitem, že jsem v pořádku, abych během několika minut objevila palčivou bolest, spasticitu a křeče. Bolelo to hodně, ale s vědomím, že to krátce po skončení odezní, to bylo snesitelné.

Horská dráha, kterou představuje bolest při RS

Po čtyřech letech jsem měla to štěstí, že se mi začala zlepšovat pohyblivost a rovnováha. (Na rozvodu a následném snížení stresu je něco znát.) Odložila jsem hůl a začala se soustředit na život bez ní. Byla to úžasná nově nabytá svoboda a byly dokonce dny, kdy mi po ranním probuzení neproběhla hlavou jako první myšlenka "mám RS". Když jsem byla venku, přestala jsem se bát, že upadnu nebo že se po cestě do obchodu nebudu moci vrátit k autu.

Pak se roztroušená skleróza rozhodla, že si chce opět hrát, a otevřela dveře bolesti. Ta se časem pomalu stupňovala, nejprve se objevovala jednou za čas. Bylo to nepříjemné, ale snesitelné. Z občasné návštěvy se však stala pravidelná záležitost, která zabírala stále větší část mého života. V průběhu let, kdy se bolest stala stálou a všepohlcující, jsem o ní mluvila se svými lékaři. Od hodnocení bolesti na 2 nebo 3 jsem se při návštěvách dostala k neustálému psaní "10++++" do formuláře (spolu s několika výraznými slovy, aby bylo jasné, o co mi jde).

Vyzkoušela jsem, co mi předepsal lékař. Někdy to trochu pomohlo, alespoň ze začátku. Ale každé zlepšení bylo krátkodobé a já se ocitla zpátky uprostřed bolesti a každý den jsem trávila jen nadějí, že to prostě přežiju. Vyzkoušela jsem baklofen, tizanidin, gabapentin, metadon (dolophine), klonazepam, LDN, amitriptylin a nortriptylin. Sama jsem se léčila alkoholem. Nic z toho však nezabíralo. Bolest zůstávala a já se propadala hlouběji a hlouběji do světa, který mi vytvářela.

Proč jsem se lékařské marihuany obávala

O léčebné marihuaně jsem v průběhu let několikrát hovořila se svým lékařem a asi před čtyřmi lety jsem dokonce dostala lékařský předpis. Lékař o ní moc nevěděl, ale doporučil mi, abych si ji prozkoumala. Ve Washingtonu bylo legalizováno rekreační konopí a všude se začaly objevovat obchody s marihuanou. Ale já jsem to jako možnost nevyzloušela.

Pokud máte chronickou bolest a chcete vyzkoušet konopí, ale žijete v místě, kde není legální, možná si myslíte, že jsem se zbláznila, když jsem to nezkusila. Ale já jsem k tomu měl své důvody. Potřeboval jsem se vyrovnat s každým z problémů a otázek, které jsem měla, než jsem mohla udělat ten krok a vyzkoušet léčebnou marihuanu. Byly to následující otázky:

1. Jaký vzkaz by to vyslalo mým třem dospívajícím?

Obávala jsem se, zda pro ně zůstanu pozitivním vzorem.

2. Budou mě ostatní lidé soudit?

Co kdyby si ostatní lidé, včetně mých přátel a rodiny, mysleli, že používám přívlastek "zdravotní" jako záminku k zastření bolesti?

3. Vysmívali by se mi lidé v lékárnách?

Cítila jsem se zastrašeně, když jsem šla do dispenzáře, aniž bych cokoli věděla. Byla jsem si jistá, že se zaměstnanci budou posmívat mé neznalosti všech věcí týkajících se konopí. Předpokládala jsem, že mě budou považovat za blázna, když řeknu, že se nechci sjet - chci jen úlevu od bolesti. Není to snad důvod, proč lidé chodí do obchodu s trávou, aby se sjeli?

4. Co kdyby to nefungovalo?

Bála jsem se, že si opět budu dělat naděje, jen abych zjistila, že se nevyhnutelná bolest vrátila, a už nebudu mít co zkoušet.

Co jsem se naučila od doby, kdy jsem začala užívat lékařskou marihuanu

Nyní jsem na cestě, kterou nazývám svým dobrodružstvím s marihuanou, téměř půl roku a následu je to, co jsem se naučila.

1. Ti tři teenageři mi kryjí záda

Moje děti prostě chtějí, abych se cítila lépe. Pokud to znamená vyzkoušet konopí, budiž. Je to prostě další lék, který zkouším. Určitě si ze mě budou dělat legraci a bude z toho spousta vtipů. To se vždycky stává. To je to, co děláme. Ale také mě budou podporovat a bránit, pokud to bude potřeba.

2. Záleží mi na rodině a přátelích, ne na někom jiném

Lidé, kteří se mnou zůstali a znají mě, jsou ti, na kterých záleží. Chápou, že se snažím najít lepší kvalitu života, než mi dovolovala bolest, a plně mě v tomto dobrodružství podporují.

3. Lidé ve výdejnách marihuany chtějí pomáhat

Ti lidé z "obchodů s trávou", kterých jsem se obávala, se nakonec stali jedním z mých nejlepších zdrojů. Našla jsem úžasné lidi, kteří mi opravdu chtějí pomoci. Jsou vždy připraveni naslouchat a poskytovat rady. Místo abych se obávala, že se budu cítit trapně, nervózně nebo nepříjemně, se teď na návštěvy těším. Uvědomuji si, že tyto obavy pramenily z toho, že jsem se nechala ovlivnit stereotypem, který mi zatemnil názor na to, jak se zaměstnanci těchto obchodů budou chovat.

4. Zatím je to dobré

Léčebná marihuana pomáhá, a to je důležité. Jsem nesmírně optimistická a věřím, že se mi bude i nadále ulevovat. Existuje tolik různých kmenů marihuany a každý má svůj vlastní jedinečný profil, pokud jde o to, jak se cítíte a jak vaše mysl přemýšlí nebo vnímá věci. Takže možná tenhle konkrétní, který na mě opravdu dobře funguje, nevydrží. Možná mi nebude vždy pomáhat s bolestí, nebo možná začne způsobovat, že se budu cítit divně nebo zamlženě. Ale pokud se to stane, existuje spousta dalších možností.

Na rozdíl od mnoha předepsaných léků, které jsem v minulosti vyzkoušela, jsem se nesetkala při aplikaci mariihuany s žádnými vedlejšími účinky. Při hledání úlevy jsem dříve zažila závratě, průjem, zácpu, křeče, suché oči, sucho v ústech, ospalost, neklid, nespavost, úzkost a dokonce i sníženou sexuální touhu. Ale u konopí jsem zaznamenala jediné vedlejší účinky, a to, že se usmívám a směju víc než kdy jindy (a taky návrat sexuálního apetitu!).

Závěr

Meg Lewellynová je matkou tří dětí. Roztroušená skleróza jí byla diagnostikována v roce 2007. Více o jejím příběhu si můžete přečíst na jejím blogu BBHwithMS nebo se s ní spojit na Facebooku.

Vliv roztroušené sklerózy na vaše tělo, dvojí pohled...

- Pixabay

Barbora Nová, Ing. Zdeněk Rozehnal

Roztroušená skleróza (RS) způsobuje rozpad ochranného obalu (myelinové pochvy) kolem nervů. Příznaky mohou postihnout více oblastí těla, což vede k potížím s myšlením, viděním, emocemi, pohybem a dalším.

RS je neurodegenerativní a zánětlivé imunitní onemocnění, které způsobuje problémy v celém těle. To ztěžuje komunikaci mozku se zbytkem těla.

Přesná příčina RS není ortodoxní medicíně dosud známa, lékaři však znají dlouhodobé účinky a příznaky RS.

Následují další informace o účincích RS na vaše tělo.

Podle Národní lékařské knihovny USA se časné příznaky roztroušené sklerózy obvykle objevují u dospělých ve věku 20 až 40 let. Ženám je navíc RS diagnostikována nejméně dvakrát častěji než mužům (např. v případě potíží se štítnou žlázou je to osmkrát více než u mužů - nabízí se otázka - je ženské tělo citlivější na toxiny?). Roztroušená skleróza je považována za autoimunitní onemocnění a progresivní neurodegenerativní onemocnění, přičemž v současné době neexistuje žádný lék, pouze léčba ke zvládnutí příznaků.

Ortodoxní medicína ví jen, že postihuje nervový systém a postupně ovlivňuje celé tělo. Imunitní buňky těla postupem času napadají zdravou nervovou tkáň a ovlivňují vnitřní systémy těla, aby nemohly správně reagovat.

Základní příčina velkého nárůstu neurodegenerativních onemocnění

"Neortodoxní" rozhovor M. Adamse, editora Natural News s neortodoxním doktorem Russellem Blaylockem

        Mike Adams             Russel Blaylock, MD

Neurodegenerativní nemoci se teď velice rychle rozrůstají. Nemoci, které byly kdysi vzácné, teď vidíme na každém kroku. Je to až hrůzu nahánějící.

A když si prostudujete odbornou literaturu zaměřenou na neurologii, zjistíte, že na to není žádné vysvětlení

Neví se, proč dochází k takovému rapidnímu nárůstu nemocí. Je to ale to z důvodu tak velkého množství toxinů. Například, buněčné neurodegenerativní nemoci jsou spojovány se rtutí, hliníkem, pesticidy a herbicidy, které prostřednictvím excitotoxického mechanizmu způsobují poškození mozku.

Všichni jsme vystaveni těmto toxinům, a když k tomu přidáte glutaman sodný a excitotoxíny do jídla, míru toxicity nesmírně zvýšíte. To je důvod, proč teď dochází k tak velkému nárůstu neurodegenerativních onemocnění; Alzheimer, roztroušená skleróza, autismus, poruchy pozornosti a Parkinson – všechny tyto nemoci se vyskytují mnohem častěji, protože jsme vystaveni karcinogenní toxicitě ze všech těch různých zdrojů, stejně jako excitotoxinům.

A nikdo není schopen říct, jak to vlastně je. Někdo řekne, „Alzheimer je důsledek působení rtutě,“, někdo jiný zase řekne, „To není pravda, Alzheimer je důsledek působení pesticidů,“ a někdo další řekne, že jde o důsledek něčeho jiného, ale všechno je důsledek stejného mechanizmu.

Všechno to způsobuje patologicky zvýšené imunitní (autoimunitní) aktivity ve tkáni mozku, což aktivuje excitotoxicitu. Vypadá to, že všechny tyto látky mají společné vlastnosti, neboť způsobují v mozku stejná poškození.

Celý rozhovor

Primární versus sekundární příznaky RS

Většina výše popsaných problémů jsou primární příznaky spojené s RS. To znamená, že jsou přímo způsobeny poškozením nervů v důsledku napadení myelinové pochvy. Některé primární příznaky lze léčit přímo tím, že se pokusíme zpomalit poškození nervu a zabránit atakám RS.

Jakmile však dojde k poškození nervů, mohou se objevit sekundární příznaky. Sekundární příznaky RS jsou běžnými komplikacemi primárních příznaků RS. Příkladem jsou záněty močových cest, které jsou důsledkem oslabení svalů močového měchýře, nebo ztráta svalového tonu, která má za následek neschopnost chodit.

Sekundární příznaky lze často účinně léčit, ale léčba zdroje problému jim může zcela zabránit. Jak nemoc postupuje, RS nevyhnutelně vyvolá některé sekundární příznaky. Sekundární příznaky lze často dobře zvládnout pomocí léků, fyzické adaptace, terapie a kreativity.

Nervový systém

Když má někdo RS, imunitní systém jeho těla pomalu napadá vlastní myelinovou pochvu, která se skládá z buněk obklopujících a chránících nervový systém včetně míchy a mozku. Když jsou tyto buňky poškozeny, nervy jsou obnaženy a mozek má potíže s vysíláním signálů do zbytku těla.

Přerušení spojení mezi mozkem a orgány, svaly, tkáněmi a buňkami obsluhovanými poškozenými nervy způsobuje příznaky, jako jsou např:

 • závratě
 • zmatenost
 • problémy s pamětí
 • emocionální nebo změny osobnosti

Deprese a další změny v mozku mohou být přímým důsledkem RS nebo nepřímým důsledkem obtížného vyrovnávání se s tímto onemocněním.

Ve vzácných nebo pokročilých případech může poškození nervů způsobit třes, záchvaty a kognitivní problémy, které se velmi podobají jiným neurodegenerativním onemocněním, jako je demence.

Ztráta zraku a sluchu

Problémy se zrakem jsou u mnoha lidí často prvním příznakem RS. Dvojité vidění, rozmazané vidění, bolest a problémy s viděním kontrastu mohou začít náhle a postihnout jedno nebo obě oči. V mnoha případech jsou problémy se zrakem dočasné nebo samovolné a jsou pravděpodobně důsledkem zánětu nervů nebo únavy očních svalů.

Přestože u některých lidí s RS dochází k trvalým problémům se zrakem, většina případů je mírná a lze je účinně léčit steroidy a dalšími krátkodobými léčebnými postupy.

Vzácně se u lidí s RS může vyskytnout ztráta sluchu nebo hluchota způsobená poškozením mozkového kmene. Tyto typy problémů se sluchem obvykle samy odezní, ale v některých případech mohou být trvalé.

Mluvení, polykání a dýchání

Podle Národní společnosti pro RS (NMSS) má až 40 % lidí s RS problémy s řečí. Patří mezi ně např:

 • nezřetelné mluvení
 • špatná artikulace
 • problémy s ovládáním hlasitosti

Tyto účinky se často objevují během relapsů nebo v období únavy. Další problémy s řečí mohou zahrnovat změny výšky nebo kvality hlasu, nosovost a chrapot nebo dýchavičnost.

Problémy s řečí mohou být způsobeny dýchacími obtížemi, které jsou vyvolány slabými nebo poškozenými nervy ovládajícími svaly v hrudníku. Potíže s ovládáním svalů, které se podílejí na dýchání, mohou začít na počátku onemocnění a zhoršovat se s postupující RS. Jedná se o nebezpečnou, avšak vzácnou komplikaci RS, kterou lze často zlepšit spoluprací s respiračním terapeutem.

Problémy s polykáním jsou méně časté než potíže s řečí, ale mohou být mnohem závažnější. Mohou se objevit, když poškození nervů oslabí svaly a ztíží schopnost těla ovládat svaly zapojené do polykání. Při narušení správného polykání může dojít k vdechnutí jídla nebo pití do plic a zvýšení rizika infekcí, například zápalu plic.

Kašel a dušení při jídle a pití mohou být příznaky problémů s polykáním a měly by být okamžitě vyhodnoceny. S potížemi s mluvením a polykáním mohou často pomoci logopedi nebo jazykoví terapeuti.

Svalová slabost a problémy s rovnováhou

U mnoha lidí s RS se projevují následky na končetinách. Poškození myelinové pochvy má často za následek bolest, brnění a necitlivost rukou a nohou. Problémy s koordinací rukou a očí, svalovou slabostí, rovnováhou a chůzí se mohou objevit, když má mozek problémy s vysíláním signálů do nervů a svalů.

Tyto účinky mohou začínat pomalu a poté se s postupujícím poškozením nervů zhoršovat. Mnoho lidí s RS nejprve pociťuje "píchání v krku" a má potíže s koordinací nebo jemnou motorikou. Postupem času může dojít k narušení kontroly končetin a snadné chůze. V těchto případech mohou při ovládání svalů a posilování pomoci hole, invalidní vozíky a další asistenční technologie.

Kosterní systém

Lidé s RS jsou vystaveni vyššímu riziku vzniku osteoporózy v důsledku běžné léčby RS (steroidy) a nečinnosti. Oslabené kosti mohou u osob s RS způsobit náchylnost ke zlomeninám. Přestože stavům, jako je osteoporóza, lze předcházet nebo je zpomalit fyzickou aktivitou, stravou nebo doplňky stravy, slabé kosti mohou problémy s rovnováhou a koordinací při RS ještě více ohrozit.

Stále více důkazů naznačuje, že nedostatek vitaminu D může hrát důležitou roli při vzniku RS. Ačkoli jeho přesný dopad na jedince s RS není dosud dobře znám, vitamin D je životně důležitý pro zdraví kostry a imunitního systému.

18 kontrolních testů již z roku 2008 ukazuje, že dostatek vitamínu D významně redukuje úmrtnost ze všech příčin!

Imunitní systém

Roztroušená skleróza je považována za imunitně zprostředkované onemocnění. To znamená, že imunitní systém napadá zdravou nervovou tkáň, což způsobuje poškození nervů v celém těle. Zdá se, že činnost imunitního systému vede k zánětu, který je zodpovědný za mnoho příznaků RS. Některé příznaky mohou během epizody aktivity imunitního systému vzplanout a poté, co epizoda nebo "útok" skončí, odezní.

Některé výzkumy zkoumají, zda potlačení imunitního systému pomocí léků zpomalí postup RS. Jiné terapie se snaží cílit na konkrétní imunitní buňky a zabránit jim v útoku na nervy. Léky potlačující imunitní systém však mohou způsobit, že lidé budou náchylnější k infekcím.

Nedostatek některých živin může ovlivnit stav imunitního systému a zhoršit příznaky RS. Většina lékařů zabývajících se RS však doporučuje speciální diety pouze v případě, že se jedná o nedostatek konkrétních živin. Jedním z běžných doporučení je doplněk vitaminu D - ten také pomáhá předcházet osteoporóze.

Trávicí systém

U RS se běžně vyskytují problémy s funkcí močového měchýře a střev. Mezi tyto problémy mohou patřit např:

 • zácpa
 • průjem
 • ztráta kontroly nad střevy

V některých případech může dieta a fyzikální terapie nebo strategie sebepéče snížit dopad těchto problémů na každodenní život. Jindy mohou být nutné léky nebo intenzivnější zásah.

Příležitostně může být nutné použití katétru. Je to proto, že poškození nervů ovlivňuje, kolik moči mohou nemocní s RS pohodlně udržet v močovém měchýři. To může mít za následek spastické infekce močového měchýře, infekce močových cest (IMC) nebo infekce ledvin. Tyto problémy mohou způsobit, že močení je bolestivé a velmi časté, a to i přes noc nebo když je v močovém měchýři málo moči.

Většina lidí dokáže účinně zvládat problémy s močovým měchýřem a střevy a vyhnout se komplikacím. Pokud se však tyto problémy neléčí nebo nezvládají, mohou vzniknout závažné infekce nebo hygienické problémy. O všech problémech s močovým měchýřem nebo střevy a možnostech léčby se poraďte se svým lékařem.

Reprodukční systém

RS nemá přímý vliv na reprodukční systém nebo plodnost. Ve skutečnosti mnoho žen zjišťuje, že těhotenství nabízí příjemnou úlevu od příznaků RS. NMSS však uvádí, že 2-4 z 10 žen zažijí relaps v období po porodu.

Sexuální dysfunkce, jako jsou potíže s prožíváním vzrušení nebo orgasmu, jsou však u lidí s RS běžné. To může být způsobeno poškozením nervů nebo emočními problémy souvisejícími s RS, jako jsou deprese nebo nízké sebevědomí.

Únava, bolest a další příznaky RS mohou způsobit, že sexuální intimita je nepříjemná nebo nepřitažlivá. V mnoha případech však lze sexuální problémy úspěšně řešit pomocí léků, volně prodejných pomůcek (např. lubrikantů) nebo s trochou předchozího plánování.

Oběhový systém

Problémy s oběhovým systémem jsou zřídkakdy způsobeny RS, ačkoli slabé hrudní svaly mohou vést k mělkému dýchání a nízkému zásobování kyslíkem. Nedostatek aktivity v důsledku deprese, potíže s používáním svalů a zaujetí léčbou jiných problémů však mohou lidem s RS bránit v tom, aby se zaměřili na riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Studie publikovaná v časopise Multiple Sclerosis zjistila, že ženy s RS mají výrazně zvýšené riziko kardiovaskulárních problémů, jako je infarkt, mrtvice a srdeční selhání. Fyzikální terapie a pravidelná fyzická aktivita však mohou pomoci zmírnit příznaky RS a snížit kardiovaskulární riziko.

Závěr

Podle ortodoxní medicíny roztroušenou sklerózu sice nelze vyléčit, ale široká škála léků, bylinných přípravků a doplňků stravy může pomoci zmírnit její příznaky. Léčba může také modifikovat onemocnění tím, že zabrání jeho progresi a celkovému působení na váš organismus.

Roztroušená skleróza postihuje každého jinak. Každý člověk pociťuje jedinečný soubor příznaků a na léčbu reaguje individuálně. Proto byste měli vy a vaši lékaři přizpůsobit svůj léčebný režim tak, aby řešil konkrétně vaše příznaky RS, a měnit jej podle toho, jak nemoc postupuje nebo se vrací. Pečlivě sestavený léčebný plán může pomoci RS lépe zvládnout. Tolik ortodoxní medicína.

Profesor medicíny George Jelinek s diagnózou RS se "zázračně" vyléčil úpravou stravy a změnou životního stylu

   profesor George Jelinek, anděl seslaný z nebes, jak píše jeden pisatel na Facebooku
 

aneb úmyslně přehlížené poznatky (z léčby přírodními a tedy přirozenými lidskými metodami) chronickou ortodoxní medicínou pod vlivem farmalobby.

David Gutierrez

Když byl ve svých 45 letech profesor akutní medicíny George Jelinek  diagnostikován s roztroušenou sklerózou (RS),  bylo mu sděleno, že  tato nemoc je progresivní a neléčitelná.  On sám měl pádný důvod, proč tomu věřit: už dříve viděl svou vlastní maminku, jak strádá touto nemocí, jak následně musela používat invalidní vozík a nakonec na ni i zemřela.

Avšak místo aby se smířil s touto diagnózou, ponořil se George do studia vědeckých poznatků o RS.  A byl velmi překvapen, když narazil na důkazy o tom, že s pomocí zásadních změn životního stylu je možné zastavit nebo dokonce i zvrátit další postup této nemoci.

A sedmnáct let poté již říká: „Nemám už žádné příznaky - jsem dokonale zdráv.“

„Ve skutečnosti jsem nyní více fit a zdravější, než kdykoliv dříve,“ konstatuje George, který mimo jiné pravidelně běhá a plave.

Georgův program, který je detailně vysvětlen v jeho knížce „Vyléčení roztroušené sklerózy - důkazy podložený rádce“ (Overcoming Multiple Sclerosis: An Evidence Based Guide to Recovery) je dnes již podložen mnoha vědeckými studiemi.

Změna životního stylu léčí i „neléčitelnou“ nemoc

RS se objevuje tehdy, když imunitní systém začne útočit na myelinový obal kolem nervových buněk v centrální nervové soustavě. To následně způsobuje zpomalování přenosu nervových signálů mezi mozkem a tělem. Tato nemoc bývá charakteristická širokou škálou neurologických příznaků, jako jsou svalová ztuhlost a spasmy nebo ztráta ovládání důležitých tělesných funkcí. Ačkoliv nemoc samotná bývá jen vzácně fatální, může být doprovázena komplikacemi (třeba v podobě infekcí) - a ty již mohou být i smrtelné.

Lékař, který u Georga poprvé diagnostikoval jeho nemoc,  pouze konstatoval všeobecný názor, že není žádný způsob, jak léčit další progresi RS.

George si vzpomíná, že slova lékaře byla asi tato: „Mám pro vás špatnou zprávu. Máte neléčitelné progresivní neurologické onemocnění a není nic, co byste s tím mohl udělat.“

Avšak George se s tím nesmířil. Namísto toho se pustil do podrobného studia medicínského výzkumu a  podařilo se mu narazit na téměř neznámé a přehlížené studie z 30.let minulého století.  V průběhu svého studia také založil mezinárodní sdružení pro pacienty s RS, které nyní již má více než 16 000 členů.

Na základě sesbíraných poznatků sestavil George program změn životního stylu podložený vědeckými důkazy. Tento se rozhodl otestovat sám na sobě a současně jej nabídl také členům svého nového sdružení.

„Trvalo celé roky, než se příznaky nemoci počaly ztrácet,“ konstatuje George. „Bylo to postupné, avšak sedm let po stanovení mé diagnózy jsem docílil toho, že jsem už neměl žádné příznaky.“

„Navíc jsme se přesvědčili, že pro léčbu RS 

nehraje věk ani postižení pacienta žádnou roli - nemoc je možné stabilizovat v každém stadiu.“

Pět jednoduchých kroků

Mezi pět hlavních složek Georgova léčebného programu patří tyto:

1. Strava

Léčebný program od pacientů vyžaduje, aby přestali jíst maso, mléčné výrobky a veškeré potraviny bohaté na nasycené tuky. Místo toho je potřeba přejít na rostlinnou stravu doplněnou o mořské produkty a na denní užívání omega-3 (doporučuje se hlavně v podobě lněného oleje v množství 20 - 40 ml). U některých pacientů bývá také potřeba doplňovat vitamíny B.

2. Cvičení

Nemocní by měli určitě věnovat cvičení 20-30 minut denně v pěti dnech v týdnu a dávat přednost pohybu venku.

3. Slunění a užívání vitamínu D

Pacienti se světlou kůží by se měli slunit bez opalovacích krémů 15 minut denně a pět dní v týdnu; ti, kteří mají tmavou kůži, by měli dobu o něco prodloužit. Doporučuje se také užívat vitamín D v množství 5 000 - 10 000 IU denně, aby se jeho hladina v krvi ustálila v rozmezí 150–225 nmol/L. (Doporučené rozpětí pro populaci je 75-150 nmol/L nebo také 30-60 ng).

4. Meditace

Pacienti by měli věnovat meditaci 30 minut denně. Přínosy meditace byly stejně jako přínosy ostatních léčebných opatření prokázány u mnoha vědeckých studií.

5. Medikace

V kontrastu s konvenčním přístupem k léčbě RS pokládá Georgův léčebný plán nasazování chemických léčiv až za poslední možnost. Pacienti i lékaři jsou vyzýváni, aby dobře zvažovali možné přínosy a vedlejší účinky léčiv a aby je používali jen v závažných případech. A pokud už k nim dojde, je nutné přesně dodržovat předepsané dávky a dávat pozor na kombinované působení léků.

Léčebný program George Jelinka je rovněž doporučován blízkým příbuzným pacientů s RS, neboť ti také mívají zvýšené riziko vzniku této choroby a jeho dodržováním je možné jejímu vzniku předcházet.

Je ale jisté, že výše uvedených pět hlavních kroků léčebného programu může být prospěšných pro kohokoliv

a nevztahuje se pouze na ty, kteří hledají možnost, jak předcházet nebo léčit RS. A pokud se navíc rozhodnete obohatit svůj jídelníček o superpotraviny, pak byste měli především zvolit čistou organickou chlorellu.

Originál: https://www.naturalnews.com/054590_multiple_sclerosis_natural_cures_George_Jelinek.html

Lékařka dr. Terry Wahls, postižená roztroušenou sklerózou radí, jak změnou stravy došlo k jejímu vyléčení

Raw Michelle

Ke zvratu, který vedl k tomu, že se Dr. Terry Wahls stala z praktické lékařky pacientkou, došlo v roce 2000. Tehdy se u ní projevila roztroušená skleróza a její budoucí vyhlídky počaly vyhlížet pochmurně.[1] Už po třech letech od určení této diagnózy se u ní i navzdory léčbě nejnovějšími léky projevovaly devastující příznaky, odpovídající druhému stádiu choroby a jakýkoliv jejich spontánní ústup byl označen za nemožný. I když nepřestávala brát léky pro chemoterapii a další „zázračné“ přípravky, její stav se stále pomalu zhoršoval.

Dnes ale znovu stojí na nohou a na svých osvětových přednáškách mluví o svém navráceném zdraví.

Dr. Wahls se nyní sama označuje za „prvního praktického lékaře, který ví alespoň něco málo o zdravé výživě.“ 

O přístupu klasické medicíny k roztroušené skleróze říká: „I když toho víme jen velmi málo o skutečné příčině této nemoci, dává medicína při její léčbě absolutní přednost pouze nejnovějším lékům a posledním technologiím.“[1]

Vyléčení je možné změnami ve čtyřech klíčových oblastech

K úspěšnému vyléčení, které odstranilo ztrátu paměti, připoutání ke kolečkové židli a celkovou vyčerpanost, vedlo soustředění na vnější faktory, které mohou ovlivňovat lidské zdraví. Studovala tyto čtyři klíčové oblasti:

 • potraviny, které lidé jedí
 • toxiny, kterým se vystavujeme
 • fyzickou aktivitu
 • stresová zátěž

Jakmile Dr. Wahls provedla výrazné změny v těchto oblastech, začala se uzdravovat

Na jejím jídelníčku začala dominovat listová zelenina, výrazně barevné ovoce a zelenina jako jsou borůvky, červená řepa, na síru bohatá zelenina a to zelí, cibule a řasy, které jsou nezbytné k tomu, aby se mohlo lidské tělo léčit.[1] Některé vědecké studie již prokázaly, že například mořské řasy pomáhají k vyléčení široké škály nemocí, počínaje léčbou poranění a konče rakovinou.[2] Dr. Wahls upozorňuje na nadměrnou konzumaci cukru a nedostatek pohybu, což je alarmující.

Lidem doporučuje jíst biopotraviny a tím se vyhýbat škodlivým toxinům. Dnes sama jí jen biopotraviny a používá ekologické produkty osobní hygieny. Je nutné se vyhýbat těžkým kovům, pesticidům a rozpouštědlům. Dr. Wahls upozorňuje, že tyto toxiny narušují tvorbu hormonů a znemožňují správný průběh chemických procesů v buňkách.[1] Při testech na těžké kovy bylo zjištěno, že mnoho prodejen zdravé výživy prodává potraviny, obsahující škodlivé koncentrace arzenu, rtuti, olova a hliníku.[3]

Dr. Wahls je fyzicky aktivní a denně medituje, přičemž upozorňuje, že většina lidí celý den v práci sedí a navíc i doma opět většinou zase sedí.

Přechod na zdravý životní styl pak přináší změny, kdy ze zbavujeme s duševním problémy, se záněty, neurologickými problémy, obezitou a i mnoha dalšími, což vede k celkovému zlepšení našeho zdraví.

Časový průběh léčby Dr. Wahlsové jako výsledek jejích změn životního stylu

 • Po 6 měsících: byla schopna v nemocnici samostatné chůze bez opory. Lékaři ji snížili dávky léků.
 • Po 9 měsících: mohla jezdit na kole kolem domu.
 • Po 12 měsících: s rodinou absolvovala výlet na kole v délce 18 mil.

Dnes o sobě Dr. Wahls říká, že se velmi změnila - jak osobně, tak i ve své profesi. Své zdravé návyky stále dodržuje a svým pacientům nabízí dietu pojmenovanou jako "Wahls Diet". Nemocné motivuje slibem, že pokud budou dodržovat léčebný plán, může se jejich zdraví zlepšit natolik, že už nebudou potřebovat žádné léky.

„Léčba, kterou mi poskytovala ortodoxní medicína, nebyla schopna zastavit zhoršování mého stavu, které vedlo až k upoutání na lůžko a hrozila mi i demence,“ konstatuje dr. Wahlsová.

Návrat ke zdraví mně umožnila až změna jídelníčku, ochrana před toxiny z vnějšího prostředí, zvýšená tělesná aktivita a snížení stresu. A takové změny by mohly předznamenávat návrat zdraví pro všechny... [1]

Originál: https://www.naturalnews.com/046601_multiple_sclerosis_healthy_diet_organic_food.html

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           BŘEZEN 2024 -31 článků

           DUBEN 2024 - 23 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života