10 domácích prostředků, jak se přirozeně zbavit lupů

 

 

 

 

 

 

 

 

Barbora Nová

Lupy, které se vyznačují svědivými bílými šupinkami kůže na pokožce hlavy, mohou být nepříjemné. Mohou také způsobovat další příznaky, jako jsou mastné skvrny na pokožce hlavy a svědění kůže.

Jsou však snadno léčitelná a poměrně častá - některé zprávy odhadují, že tento stav postihuje až 42% kojenců a 1-3 % dospělých na celém světě (1).

Lupy mohou být způsobeny více faktory, včetně suché pokožky, seboroické dermatitidy, citlivosti na vlasové přípravky a růstu specifického typu plísně, která žije na pokožce hlavy (2).

Ačkoli existuje spousta volně prodejných přípravků určených k léčbě lupů, přírodní prostředky jsou často stejně účinné.

Následuje 10 jednoduchých domácích prostředků, které vás přirozeně zbaví lupů.

1. Čajovníkový olej - tea tree olej

Historicky se čajovníkový olej používá k léčbě onemocnění, jako je akné a lupénka, protože je prokázáno, že má silné antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci zmírnit příznaky lupů (1, 3, 4).

Podle jednoho staršího přehledu je tea tree olej účinný v boji proti specifickému kmeni plísní, který může způsobovat seboroickou dermatitidu i lupy (5).

Jiná studie zjistila, že aplikace placentární tkáně napuštěné olejem z čajovníku na pokožku byla při hojení lézí způsobených touto houbou účinnější než antimykotická léčba na předpis (6).

A co víc, ve starší studii používalo 126 lidí s lupy denně šampon obsahující buď 5% tea tree oleje, nebo placebo. Po 4 týdnech čajovníkový olej snížil závažnost příznaků o 41% a zlepšil mastnotu a svědění ve srovnání s placebem (7).

Protože tea tree olej může způsobit podráždění u osob s citlivou pokožkou, doporučuje se jej před přímou aplikací na pokožku zředit přidáním několika kapek do nosného oleje, například kokosového.

Shrnutí:

 • Tea tree olej má antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci snížit závažnost a příznaky lupů.

2. Kokosový olej

Kokosový olej, známý pro své četné zdravotní účinky, se používá také jako přírodní prostředek proti lupům. Může působit tak, že zlepšuje hydrataci pokožky a zabraňuje jejímu vysušování, které může lupy zhoršovat.

Podle některých výzkumů může být kokosový olej stejně účinný jako minerální olej při zlepšování hydratace pokožky, pokud se používá jako hydratační krém (8).

Další výzkumy ukazují, že kokosový olej pomáhá při léčbě ekzémů, což je kožní onemocnění, které může přispívat ke vzniku lupů.

Jedna starší, osmitýdenní studie zjistila, že aplikace kokosového oleje na pokožku snížila příznaky atopické dermatitidy - typu ekzému, který se vyznačuje svěděním a zánětem - o 68% (9).

Ve 12týdenní studii na 140 ženách vedlo nanášení kokosového oleje na pokožku hlavy k významnému zlepšení mikrobiomu pokožky hlavy a některých markerů lupů (10).

V některých studiích v laboratoři se také ukázalo, že kokosový olej a jeho sloučeniny mají antimikrobiální účinky, ačkoli vědci zatím nezkoumali účinky na konkrétní kmen plísní, který způsobuje lupy (11).

Shrnutí:

 • Kokosový olej může zlepšovat hydrataci pokožky a snižovat její vysušování, a tím bojovat proti příznakům ekzému a lupů.

3. Aloe vera

Aloe vera je sukulent, který se často přidává do pleťových mastí, kosmetiky a pleťových vod. Při aplikaci na pokožku může pomoci při léčbě kožních onemocnění, jako jsou popáleniny, lupénka a opary (12).

Podle jedné recenze mohou antibakteriální a protiplísňové vlastnosti aloe vera chránit také před lupy (13).

Stejně tak několik studií v laboratoři ukazuje, že aloe vera může být účinná proti několika druhům plísní a může pomáhat zvládat některé plísňové infekce (14, 15).

Další laboratorní výzkum také zjistil, že aloe vera může snižovat zánět, což může zmírnit jeho příznaky (16).

Shrnutí:

 • Aloe vera má antibakteriální a antimykotické vlastnosti, které mohou zmírnit zánět a zmírnit příznaky lupů, ale je zapotřebí dalšího výzkumu.

4. Minimalizuje hladinu stresu

Předpokládá se, že stres ovlivňuje mnoho aspektů zdraví a pohody a má vliv na vše od chronických onemocnění až po duševní zdraví (17).

Stres sám o sobě sice lupy nezpůsobuje, ale může zhoršovat příznaky, jako je suchost a svědění pokožky (1).

Dlouhodobě vysoká úroveň stresu může změnit nebo potlačit činnost imunitního systému, což může zhoršit schopnost organismu bojovat s některými plísňovými infekcemi a kožními onemocněními, které přispívají ke vzniku lupů (18).

Ve studii provedené u 166 osob se seboroickou dermatitidou - jednou z nejčastějších příčin lupů - přibližně 28% z nich uvedlo, že stres byl spouštěčem příznaků dermatitidy (19).

Chcete-li mít hladinu stresu pod kontrolou, můžete vyzkoušet techniky snižování stresu, jako je meditace, jóga, hluboké dýchání nebo aromaterapie.

Shrnutí:

 • Stres může oslabit váš imunitní systém a snížit schopnost těla bojovat s infekcemi, které způsobují lupy. Stres navíc často předchází epizodám seboroické dermatitidy, jedné z nejčastějších příčin lupů.

5. Jablečný ocet

Jablečný ocet je spojován s řadou zdravotních výhod a často se používá jako přírodní prostředek proti lupům. To proto, že se předpokládá, že kyselost octa pomáhá stimulovat odbourávání odumřelých kožních buněk na pokožce hlavy. Jablečný ocet také údajně vyrovnává pH pokožky, čímž omezuje růst plísní a bojuje tak proti lupům.

Tato tvrzení však nepotvrzují žádné studie. Mnoho údajných účinků jablečného octa na lupy je založeno na neoficiálních důkazech.

Jedna malá studie na 22 lidech totiž zjistila, že lokální aplikace zředěného jablečného octa na pokožku nezlepšila ekzém ani integritu kožní bariéry - a dokonce zhoršila podráždění pokožky (20).

Přesto studie v laboratoři ukazují, že jablečný ocet a jeho sloučeniny mohou bránit růstu některých druhů plísní (21, 22).

Pokud chcete jablečný ocet vyzkoušet, přidejte několik polévkových lžic do šamponu nebo jej zkombinujte s esenciálními oleji a nastříkejte přímo na vlasy.

Shrnutí:

 • Ačkoli tato tvrzení nejsou podložena žádným výzkumem, jablečný ocet podle neoficiálních informací odstraňuje odumřelé kožní buňky a vyrovnává pH pokožky hlavy, čímž snižuje tvorbu lupů.

6. Aspirin

Kyselina salicylová je jednou z hlavních sloučenin obsažených v aspirinu, která je zodpovědná za jeho protizánětlivé vlastnosti (23).

Tato kyselina je také složkou mnoha šamponů proti lupům. Funguje tak, že pomáhá zbavit se šupinaté kůže a uvolňuje šupinky, takže je lze odstranit (24, 25).

Ve starší, čtyřtýdenní studii používalo 19 osob s lupy dva šampony obsahující buď pirokton olamin a kyselinu salicylovou, nebo pyrithion zinku. Oba šampony snižovaly tvorbu lupů, ale ten s obsahem kyseliny salicylové byl účinnější při snižování závažnosti šupinatění (26).

Jiná malá studie ukázala, že šampon obsahující kyselinu salicylovou - spolu s dalšími složkami, jako je kyselina glykolová a močovina - výrazně zlepšil podráždění a svědění u 10 osob se zánětem vlasové pokožky (27).

Snadný lék na lupy: zkuste rozdrtit dvě tablety aspirinu a přidat prášek do šamponu před mytím vlasů.

Shrnutí:

 • Aspirin obsahuje kyselinu salicylovou, složku, která se nachází v mnoha šamponech proti lupům. Tato kyselina se ukázala jako účinná při léčbě seboroické dermatitidy a lupů.

7. Omega-3

Omega-3 mastné kyseliny hrají ve vašem těle důležitou roli. Nejenže tvoří buněčné membrány, které obklopují vaše buňky, ale jsou také klíčové pro funkci vašeho srdce, imunitního systému a plic (28).

Navíc jsou omega-3 životně důležité pro zdraví pokožky. Pomáhají řídit produkci tuků a hydrataci, podporují hojení ran a zabraňují předčasnému stárnutí (29).

Nedostatek omega-3 mastných kyselin může způsobit řadu příznaků, včetně suchých vlasů, suché pokožky a dokonce lupů (28).

Naopak omega-3 mastné kyseliny mohou snižovat zánět, což může naopak zmírnit podráždění a příznaky lupů (30).

Vynikajícím zdrojem omega-3 mastných kyselin jsou tučné ryby, jako je losos, pstruh a makrela. Můžete také užívat doplněk stravy s rybím tukem nebo zvýšit příjem dalších potravin bohatých na omega-3, jako jsou lněná semínka, chia semínka a vlašské ořechy.

Shrnutí:

 • Omega-3 mastné kyseliny jsou důležité pro zdraví pokožky a mohou pomáhat snižovat záněty. Jejich nedostatek může způsobit suchou pokožku, suché vlasy a lupy.

8. Probiotika

Probiotika jsou prospěšné bakterie, které jsou spojovány s mnoha zdravotními přínosy, včetně ochrany proti alergiím, nižší hladiny cholesterolu a zvýšeného úbytku hmotnosti (31, 32).

Tyto bakterie mohou také posilovat imunitní funkci, což může tělu pomoci v boji proti plísňovým infekcím, které způsobují lupy (33).

Jedna studie totiž ukázala, že užívání probiotik po dobu 56 dnů výrazně snížilo závažnost lupů u 60 osob (34).

Bylo také prokázáno, že probiotika pomáhají léčit a předcházet kožním onemocněním, jako jsou ekzémy a dermatitidy, zejména u kojenců a dětí (35, 36, 37).

Probiotika jsou běžně dostupná ve formě doplňků stravy, které lze rychle a pohodlně dávkovat. Najdete je také v mnoha fermentovaných potravinách, jako je kombucha, kimči, tempeh, kysané zelí a natto.

Shrnutí:

 • Probiotika mohou přispívat ke zlepšení imunitních funkcí a bylo prokázáno, že snižují závažnost lupů.

9. Jedlá soda, hydrogenuhličitan sodný

Jedlá soda je rychlý, pohodlný a snadno dostupný prostředek proti lupům. Předpokládá se, že působí jako jemný exfoliant, který odstraňuje odumřelé kožní buňky a snižuje tvorbu šupin a svědění. Má také protiplísňové vlastnosti, které mohou prospět při léčbě lupů.

Starší studie v laboratoři měřila protiplísňové účinky jedlé sody na některé z nejběžnějších kmenů plísní způsobujících kožní infekce a zjistila, že po 7 dnech zcela potlačila růst plísní u 79% vzorků (38).

Jiná starší studie se zabývala účinky jedlé sody na 31 osob s lupénkou. Léčba koupelí s jedlou sodou již po 3 týdnech výrazně snížila svědění i podráždění (39).

Naopak pouze jedna studie zjistila, že jedlá soda nemá žádný vliv na lupénku, hydrataci kůže ani její zarudnutí (40).

Nejlepších výsledků dosáhnete, když jedlou sodu nanesete přímo na mokré vlasy a vmasírujete ji do pokožky hlavy. Nechte ji 1-2 minuty působit a poté pokračujte v mytí vlasů šamponem jako obvykle.

Shrnutí:

 • Jedlá soda má protiplísňové vlastnosti a může pomoci zmírnit svědění a podráždění pokožky.

10. Vyhněte se některým potravinám

Ačkoli je třeba provést další výzkum vztahu mezi stravou a lupy, někteří lidé mohou zjistit, že omezení konzumace určitých potravin zmírňuje zánět, což může pomoci zlepšit stav pokožky hlavy.

Některé studie navíc ukazují, že úpravy stravy zabraňují plísňovým infekcím tím, že kontrolují růst kvasinek a zlepšují střevní mikrobiom, což může pomoci při léčbě lupů (41, 42, 43).

Některé potraviny, které jsou vhodné omezit, jsou (44):

 • rafinované sacharidy, jako je bílý chléb, bílé těstoviny, tortilly a krekry.
 • červené maso
 • průmyslově zpracované potraviny
 • smažené potraviny
 • sladké potraviny a nápoje

Kromě toho mohou některé potraviny vyvolat vzplanutí kožních onemocnění, jako je ekzém, což může přispět ke vzniku lupů.

I když se konkrétní spouštěcí potraviny u jednotlivých lidí liší, mezi nejčastější patří bílá mouka, výrobky obsahující lepek a koření, jako jsou lilky, papriky a rajčata (45).

Shrnutí:

 • Změny ve stravě mohou snížit zánět a zabránit plísňovým infekcím, což může pomoci při léčbě lupů. Některé potraviny mohou také vyvolat příznaky ekzému, který může způsobit svědění kůže a lupy.

Pokud domácí prostředky nezabírají

Přestože je k dispozici mnoho domácích prostředků proti lupům, v některých případech může být nutná další léčba. Mnoho volně prodejných léčivých šamponů a přípravků na ošetření pokožky hlavy obsahuje antimykotické nebo antibakteriální složky určené ke snížení výskytu lupů.

Pokud tyto přípravky po 2 až 3 týdnech nezabírají, můžete se poradit s dermatologem, zda by nebyly prospěšné další šampony nebo léky na předpis.

Zdravotníci často předepisují lokální antimykotika, kortikosteroidy a imunomodulátory k léčbě lupů a dalších kožních onemocnění, jako je lupénka a dermatitida (1).

Shrnutí:

 • I když jsou domácí prostředky často prospěšné, k léčbě lupů můžete potřebovat lokální léky nebo šampony.

Závěr

Přestože lupy mohou být obtížným problémem, různé přírodní prostředky mohou zmírnit příznaky a přinést úlevu.

Až příště začnete objevovat šupinky, vyzkoušejte několik výše uvedených přírodních prostředků, které podpoří zdraví pokožky hlavy a přirozeně sníží výskyt lupů.

Pokud tyto prostředky nezabírají, poraďte se s dermatologem a zjistěte, zda k zajištění dlouhodobé úlevy nebude nutné použít jiné možnosti léčby.

Jednoduchým a účinným způsobem, jak podpořit pokožku hlavy, je také změna jídelníčku.

Hledáte přírodní způsob obnovy vlasů? Určitě vzkoušejte extrakt z houby Čaga

Evangelyn Rodriguez

Alopecia areata je onemocnění, které se vyznačuje vypadáváním vlasů v nánosech. Výzkumy naznačují, že je způsobena útokem imunitního systému na vlasové folikuly, což způsobuje jejich zmenšování a zpomalení tvorby vlasů. Z tohoto důvodu se alopecie nazývá autoimunitní porucha.

Podle statistik je alopecie běžnou autoimunitní poruchou, která jen v USA postihuje přibližně 6,8 milionu lidí. Každý pátý člověk, který trpí alopecií, má v rodině někoho se stejným onemocněním. Vypadávání vlasů se však může lišit od pouhých několika skvrn až po úplnou ztrátu vlasů na pokožce hlavy nebo na celém těle.

V současné době neexistuje žádný běžný lék na alopecii a důvod, proč imunitní systém napadá vlasové folikuly, stále není znám. V nedávné studii však vědci z japonské univerzity v Tokušimě informovali o přírodním léku, který může potenciálně zvrátit účinky alopecie.

Inonotus obliquus, běžně známý jako čaga, je parazitická houba, která roste na břízách a dalších stromech. V mnoha asijských zemích se tradičně používá k léčbě gastrointestinálních onemocnění a také k udržení zdravých vlasů.

Vědci prověřili houbu čagu na přítomnost užitečných fytochemikálií a zjistili, že obsahuje spoustu potenciálních látek proti alopecii. Své poznatky podrobně rozebrali v článku publikovaném v časopise Journal of Natural Medicines.

Sloučeniny v houbě čaga podporují proliferaci vlasových folikulů

Houba čaga označuje klidové tělo neboli sklerotium houby I. obliquus. V zemích, jako je Čína, Korea, Japonsko a Rusko, jsou tyto houby známé pro své příznivé účinky na metabolismus lipidů a srdeční činnost. Výzkumy také zjistily, že mají antibakteriální, protizánětlivé, antioxidační a protinádorové vlastnosti, a dokonce vykazují antivirové účinky proti viru hepatitidy C a viru lidské imunodeficience.

Na druhé straně fytochemická analýza hub čaga ukazuje, že jsou bohaté na polysacharidy, triterpeny a polyfenoly. Obsahují také dvě složky, které se běžně získávají z břízy, a to betulin (nebo betulinol) a kyselinu betulinovou. Studie ukazují, že betulin může pomoci snížit hladinu cholesterolu a zvýšit citlivost na inzulín u myší, zatímco kyselina betulinová může aktivovat signální dráhy, které vedou ke smrti rakovinných buněk.

Podle japonských vědců se houby čaga používají v Mongolsku k výrobě šamponu, který pomáhá s udržením silných a zdravých vlasů. To je přimělo ke zkoumání, zda lze houby čaga využít k léčbě alopecie. Frakcionace extraktů z houby čaga řízená biologickým testem jim umožnila identifikovat pět triterpenů lanostanového typu, jejichž strukturu potvrdili pomocí spektroskopie.

Výzkumníci poté provedli proliferační testy s použitím buněk lidské folikulární dermální papily (HFDPC) a zjistili, že čtyři z pěti triterpenů mohou podporovat proliferaci HFDPC. Tyto sloučeniny byly identifikovány jako lanosterol, inotodiol, lanost-8,24-dien-3B,21-diol a kyselina trametenolová. Výzkumníci také uvedli, že tyto triterpeny lanostanového typu byly účinnější než minoxidil, což je běžná léčba mužské plešatosti, která se používá k podpoře růstu vlasů.

Na základě těchto zjištění vědci dospěli k závěru, že triterpeny lanostanového typu v houbě čaga jsou silnými látkami proti alopecii, které lze použít k přirozené stimulaci růstu vlasů. (Související: Způsobují vaše hormony vypadávání vlasů?)

Další přírodní prostředky proti vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů neboli alopecie může být buď dočasné, nebo trvalé. Existuje však mnoho způsobů, jak si můžete vlasy znovu vypěstovat. Zde je několik přírodních prostředků, které mohou pomoci stimulovat růst vlasů: (h/t to Healthline.com)

 • Masáž pokožky hlavy - pomáhá uvolnit napětí a stres a zlepšit hustotu vlasů.
 • Aloe vera - zklidňuje pokožku hlavy a pomáhá odblokovat vlasové folikuly
 • Kokosový olej - pomáhá snižovat úbytek bílkovin z vlasů a zlepšuje jejich lesk
 • Rybí olej - pomáhá zlepšit hustotu vlasů a snižuje jejich vypadávání
 • Ženšen - podporuje růst vlasů tím, že stimuluje vlasové folikuly
 • Cibulová šťáva - zlepšuje prokrvení vlasových folikulů
 • Rozmarýnový olej - stimuluje růst nových vlasů
 • Gerániový olej - podporuje růst vlasů a posiluje krevní oběh
 • Citron - zlepšuje kvalitu vlasů a podporuje jejich růst

Alopecie postihuje muže i ženy a může být vyvolána geneticky nebo přichází se stárnutím. Naštěstí existují přírodní prostředky, které mohou pomoci přirozeně stimulovat růst vlasů. Pokud se potýkáte s vypadáváním vlasů, vyzkoušejte extrakt houby čaga nebo některý z výše uvedených prostředků. Více informací o nich se dozvíte na webu Remedies.news.

Originál: naturalhealth.news/2021-02-26

Čaga - malá chemická továrna ze Sibiře

Ing. Zdeněk Rozehnal           

Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má největší koncentraci účinných látek. Ideální stáří houby je minimálně 15 let. Houba Čaga má svůj původ na Sibiři, kde je dlouhodobě považována za houbu nesmrtelnosti. Zdrojem nejúčinnější Čagy je Rusko.

Jak vybrat účinný přípravek z Čagy:

 • jednoznačně dvojitý extrakt v alkoholu i vodě (sušiny jsou málo účinné, 10-15% ve srovnání s extrakty) z houby ze Sibiře
 • v přípravku z Čagy je klíčové množství TRITERPENOIDŮ, čím vyšší tím účinnější
 • ideální množství polysacharidů je kolem 40%
 • všechny tyto informace by měly být uvedeny na obalu přípravku, pokud se má prodejce čím chlubit a garantuje stálost účinných látek, v opačném případě koupíte jenom hezký obal.
 • navíc ani podstatně vyšším dávkováním nekvalitního přípravku nedosáhnete požadovaného účinku a budete zklamáni
 • v říjnu 2015 jsem zařadil na stránky nejúčinnější extrakt z Čagy na zdejším trhu a to platí stále i v roce 2021

Čaga obsahuje více než 200 různých biologicky aktivních látek

Prioritní obsahovou skupinou v této houbě z hlediska farmakognosie jsou fenolické sloučeniny a chinony, což jsou silné antioxidanty (tyto látky zpomalují proces stárnutí a pomáhají chránit buňky před poškozením volnými radikály). Další významnou skupinou jsou triterpenoidy.

Nejvýznamnější účinnou látkou Čagy je triterpenoid

- KYSELINA BETULINOVÁ

Z hlediska farmakologických účinků jsou nejdůležitější  triterpenoidy lanostanového typu - inotodiol, obliquol, betulin a kyselina betulinová (ty houba získává z hostitelského stromu - nejvíce z břízy), polysacharidy a polyfenolické látky. Z polysacharidů jsou to zejména beta-glukany a heteroglukany.

Dále houba obsahuje seskviterpeny, steroly, lipidy a alkaloidy. Čaga obsahuje vysoké množství melaninu – pigment, který se podílí na její barvě.

Z minerálů obsahuje tato houba draslík, křemík, železo, hliník, vápník, hořčík, sodík, zinek, měď a mangan. Z vitamínů nalezneme vitamíny B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B5 (kyselina pantothenová), B6 (pyridoxin), B9 (kyselina listová), D3 (cholekalciferol) a vitamin K1 (fylochinon). Z důvodu přítomnosti vitamínu K1, by se měli lidé, kteří mají problémy se srážlivostí krve poradit s lékařem.

Triterpenoidy

jsou ganoderické kyseliny. Pokud jsou polysacharidy otcem, tak triterpeny jsou rozhodně matkou léčivých vlastností Čagy.

Sibiřská Čaga

nejvyšší množství účinných látek

90 kapslí á 500 mg

GARANCE: 40% polysacharidů a 4% triterpenoidů

 Certifikát - publikován níže

100% Sibiřská Čaga

Dávkování:    pro prevenci 1 - 2 kapsle denně minimálně 20 minut před a 30 minut po jídle. Extrakt z kapsle (kapsle je dvojdílná) můžete vysypat a rozmíchat ve vlažné vodě. Pro děti můžete potřebné množství oddělit. Extrakty z hub lze dle potřeby (zdravotního stavu) zkombinovat a užívat společně.

Výrobce:       Pharmacopea, Anglie

INFO-ICONCo byste měli najít na každé etiketě kvalitního houbového přípravku a najdete na extraktu ČAGA Superionherbs

garance nejvyššího množství účinných látek

CERTIFIKÁT

GARANCE: 40% polysacharidů a 4% triterpénů

REALITA: 42,8% polysacharidů a  4,3% triterpénů

 • 1 kapsle se 40% polysacharidů a 4% triterpénů má větší účinek než 2 kapsle se 30% polysacharidů a 3% triterpénů
 • a pokud má 40% polysacharidů účinnost 100%, tak 20% polysacharidů má účinnost do 30% z hlediska chemie

Kopřiva a věhlasná léčitelka Maria Treben

Kopřiva je naše nejlepší léčivá rostlina na pročištění krve a krvetvorbu. Má též dobrý vliv i na slinivku břišní, proto se kopřivou snižuje i obsah cukru v krvi. Léčí i nemoci a záněty močových cest a chorobné zadržování (zástava) močení. Protože současně vyvolává dobrý průběh stolice, je velmi vhodná na jarní kúry.

Vlasy

Před časem jsem se seznámila s asi 50letou ženou, která měla velmi řídké vlasy, a proto nosila paruku. Poslední zbytky vlasů by jí byly takto úplně odumřely. Poradila jsem jí, aby si umývala hlavu odvarem z čerstvých kopřiv a pak ještě odvarem z kořene kopřivy. Poslechla a z týdne na týden bylo zřejmé, jak se jí vlasy zotavily a hustě dorůstaly. Pro každý druh vlasů je velmi blahodárná tinktura z oddenku kopřivy, který vykopeme na jaře nebo na podzim a tinkturu si lehce připravíme (viz způsoby použití „umývání hlavy“ a „tinktura“).

I já sama si touto tinkturou denně masíruji pokožku hlavy, ba i na cesty a přednášky si ji beru s sebou. Úspěch je viditelný: hlavu mám bez lupů, vlasy jsou kypré, husté, poddajné a pěkně lesklé.

Způsoby přípravy

Kopřivový výluh

Pro nejúčinnější kúru natrháme denně nový trs čerstvých mladých rostlin. Opláchneme je, listy i nať posekáme na menší kousky, vložíme do nádoby, zalijeme studenou vodou a necháme přes noc louhovat. Ráno přecedíme přes velmi jemné pláténko.

Kopřivová sedmidenní očistná kúra

Pijeme 2 dcl výluhu 3 - 4 denně. Ne více, protože dlouhodobá konzumace by mohla z důvodu nadbytku kyselin způsobit až tvorbu ledvinových kamenů.

Kopřivový zápar

Vrchovatou čajovou lžičku sušených bylinek na 1/4 litru vody, zapařit a krátce vyluhovat - 5 minut, případně 2 lžičky čerstvých rostlin dáme do sítka a přelijeme vařící vodou, louhujeme 3 minuty, šálek podáváme 3x denně před jídlem, nesladíme.

Kopřivová tinktura

Na jaře nebo na podzim vykopeme kořeny, očistíme, na drobno nakrájíme a naplníme láhev po hrdlo. Zalijeme 40% čistým alkoholem a necháme 14 dnů na teplém místě.

Kopřivová koupel nohou

2 hrsti dobře umytého kořene kopřivy a čerstvých listů a stonků dáme na noc do 5 litrů vody a druhý den přivedeme k varu. Ve vodě teplé tolik kolik sneseme, koupeme nohy 20 minut. Kopřivu ve vodě necháme. Možno použít 3x, ale vždy ohřát.

Mytí hlavy výluhem z kopřivy

10 hrstí kopřivy dáme do 5 litrů vody, přivedeme k varu a necháme 5 minut vyluhovat. V případě kořene použijeme 2 hrsti, necháme přes noc, druhý den přivedeme do varu a necháme 10 minut vyluhovat.

Kopřivový kondicionér na vlasy

Výše uvedeným vlažným výluhem přelijeme umyté a důkladně propláchnuté vlasy, zabalíme je do ručníku na půl hodiny. Poté opláchneme.

Kopřivový zábal pro jemné vlasy

3 lžíce nadrcené kopřivy zalijeme horkou vodou, zakapeme olivovým olejem, pro vůni i desinfekci můžeme přidat skořici a hřebíček. necháme vychladit a naneseme na vlasy na 20 minut, poté umyjeme.

Kopřivová aromatická zelená koupel

1 litr ohřátého kopřivového výluhu nalijeme do koupele. V této lázni poležíme 20 minut, poté se osprchujeme. Tato koupel pomůže vyčistit kůži, zbavit se otoků těla a zlepšit krevní oběh.

Kopřivová pleťová maska

1 dcl silného výluhu smícháme s několika lžičkami medu a naneseme na obličej. Necháme působit cca 15 minut. Poté smyjeme vlažnou vodou. Místo medu můžeme použít tvaroh nebo jogurt. Tato maska je vhodná na mastnou pleť, akné nebo otoky. Účinné je též oplachování pleti jen kopřivovým výluhem.

Kopřivový extrakt

si můžeme připravit také v odšťavnovači a uchováváme jej v lednici. "Žabinec" pijeme v množství 2 cl jednou denně 30 minut před snídaní, maximálně 2 týdny, protože dlouhodobá konzumace by mohla z důvodu nadbytku kyselin způsobit až tvorbu ledvinových kamenů.

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           DUBEN 2024 - 31 článků

                KVĚTEN 2024 - 19 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života