Spirulina chrání před úmrtím na COVID, zjistila studie

- Pixabay

Ethan Huff, 18. dubna 2024, Natural News

Nová randomizovaná kontrolovaná studie publikovaná v časopise Frontiers in Immunology odhaluje, že spirulina, modrozelená řasa (sinice) bohatá na živiny, je silně účinná proti wuchanskému koronaviru (COVID-19).

Pacienti, kteří byli pozitivně testováni na COVID, užívali po dobu šesti dnů buď spirulinu a konvenční lék, nebo jen konvenční lék bez spiruliny. Všichni ve skupině se spirulinou přežili, ale 15 procent ve skupině bez spiruliny nakonec zemřelo.

"Celkové výsledky této studie ukázaly, že šestidenní kúra se Spirulinou platensis plus standardní léčba COVID-19 byla lepší pro zotavení pacientů ve srovnání se samotnou standardní léčbou," napsali autoři.

Výzkum probíhal ve dvou různých íránských nemocnicích a zahrnoval celkem 189 pacientů. Skupina se spirulinou užívala 15,2 gramů prášku v kapslích spolu se standardní léčbou COVID, zatímco druhá skupina aplikovala pouze standardní léčbu.

Dávkování použité spiruliny bylo založeno na dřívějších výzkumech, které prokazují, že toto množství je účinné jak protizánětlivě, tak jako antioxidant.

Jak ve skupině se spirulinou, tak ve skupině bez spiruliny byla polovina testovaných pacientů na jednotce intenzivní péče (JIP), zatímco druhá polovina byla na jiných odděleních.

Představte si výhody samotné spiruliny

Celkem užívalo spirulinu 91 pacientů. Někteří z nich nakonec ze studie odstoupili, ale nezemřel ani jeden člověk, a to ani ze skupiny na JIP, kde pacienti trpěli závažnějšími příznaky.

V kontrolní skupině, která nedostávala spirulinu, bylo 98 účastníků, z nichž 46 nebylo na JIP. V kontrolní skupině zemřeli čtyři lidé ze skupiny mimo JIP, zatímco 11 lidí zemřelo ze skupiny JIP. Všichni pacienti podstoupili kontrolní vyšetření po dobu sedmi dnů.

Jak se dalo očekávat, bylo zjištěno, že skupina se spirulinou vykazuje významné snížení zánětlivých markerů v krvi spolu s mnohem vyšší hladinou kyslíku než kontrolní skupina.

Standardní léčba bez spiruliny zahrnovala antivirovou terapii remdesivirem, kortikosteroidy (dexamethason) a antikoagulancii (heparin nebo enoxaparin). Pacientům, kteří vykazovali nadměrný zánět, byl také podáván tocilizumab nebo jiné steroidy.

Je důležité poznamenat, že nikdo ze studie nedostával pouze spirulinu. Pokud by existovala skupina, která by dostávala pouze spirulinu a nedostávala remdesivir a další léky, možná by byly výsledky mezi skupinou pacientů ještě lepší.

Důvodem, proč se o tom zmiňuji, je skutečnost, že remdesivir je vysoce smrtící lék, který vykazuje minimální, pokud má vůbec nějaký přínos. Je trochu dvojsmyslné nazývat skupinu, která dostávala remdesivir a ostatní léky bez spiruliny, "kontrolní" skupinou, ale to je totéž, co se dělá ve studiích s vakcínami, když se skupině s "placebem" podávají jiné vakcíny místo prostého fyziologického roztoku.

Naštěstí pro všechny ve skupině se spirulinou a konvenční terapií všichni přežili navzdory užívání remdesiviru - ale totéž nelze říci o skupině bez spiruliny, která ztratila 15 lidí kvůli předčasné smrti.

"Nepřekvapuje mě, že přidání této látky do jídelníčku a režimu hospitalizovaných osob je prospěšné," uvedl ve svém prohlášení dr. Yusuf Saleeby, lékař integrativní medicíny a ředitel kliniky Carolina Holistic Medicine.

Spirulina mimochodem obsahuje prospěšné množství beta karotenu, vitamínů B-komplexu, vitamínu E a různých minerálů, jako je měď, mangan, selen a zinek. Spirulina také obsahuje esenciální mastnou kyselinu známou jako kyselina gama-linolenová.

"To vše je důležité pro udržení zdraví a zdravého imunitního systému," řekl dr. Saleeby o těchto živinách.

Dr. Saleeby a další holističtí lékaři běžně předepisují spirulinu a další druh modrozelené řasy známý jako chlorella "k detoxikaci pacientů s chronickými onemocněními, toxickými látkami a otravami", protože tyto dva druhy řas vytahují a absorbují těžké kovy z těla, které se pak vylučují.

Nejnovější zprávy o COVIDu najdete na Plague.info.

Zdroje pro tento článek zahrnují:

Originál: naturalnews.com

10 zdravotních výhod Spiruliny

Ing. Zdeněk Rozehnal

Spirulina je druh řasy, který je díky svému nutričnímu profilu a silným antioxidačním vlastnostem spojován s mnoha zdravotními přínosy.

Spirulina patří mezi nejoblíbenější doplňky stravy na světě, protože je plná různých živin a antioxidantů, které mohou prospívat vašemu tělu i mozku.

Následuje 10 důkazy podložených zdravotních přínosů spiruliny.

1. Spirulina je bohatá na mnoho živin

Spirulina je organismus, který roste ve sladké i slané vodě (1).

Jedná se o druh sinice, což je rodina jednobuněčných mikrobů, které se často označují jako sinice (2).

Stejně jako rostliny mohou sinice vyrábět energii ze slunečního světla prostřednictvím procesu zvaného fotosyntéza.

Spirulinu konzumovali již staří Aztékové, ale znovu se stala populární, když NASA navrhla, že by ji bylo možné pěstovat ve vesmíru a využívat pro astronauty (3, 4).

Standardní denní dávka spiruliny je 1-3 gramy (g), ale účinně se používají dávky až 10 g denně (1).

Tato drobná řasa je plná živin. Jedna polévková lžíce, neboli 7 g sušeného prášku spiruliny obsahuje (5):

 • Bílkoviny: 4 g
 • Thiamin: 14 % referenčníní hodnoty příjmu (RHP)
 • Riboflavin: 20 % RHP
 • Niacin: 6 % RHP
 • Měď: 47 % RHP
 • Železo: 11 % RHP

Obsahuje také přiměřené množství hořčíku, draslíku a manganu.

Navíc stejné množství obsahuje pouze 20 kalorií a méně než 2 g sacharidů.

Spirulina také obsahuje malé množství tuku - asi 1 g na polévkovou lžíci (7 g) - včetně omega-6 a omega-3 mastných kyselin v poměru přibližně 1,5 : 1,0.

Kvalita bílkovin ve spirulině je navíc považována za vynikající a poskytuje všechny esenciální aminokyseliny, které vaše tělo potřebuje (1).

Všimněte si, že se často tvrdí, že spirulina obsahuje vitamin B12, ale to je nepravdivé. Obsahuje pseudovitamin B12, jehož účinnost u lidí nebyla prokázána (6).

Shrnutí:

 • Spirulina je druh modrozelené řasy, která roste ve slané i sladké vodě. Je vysoce výživná a je skvělým zdrojem bílkovin, mědi a vitaminů skupiny B.

2. Spirulina se může pochlubit silnými antioxidačními a protizánětlivými vlastnostmi

Oxidační poškození může poškodit vaše buňky a může být příčinou chronického zánětu, který přispívá ke vzniku rakoviny a dalších onemocnění (7).

Spirulina je fantastickým zdrojem antioxidantů, které mohou chránit před oxidačním poškozením (8).

Její hlavní účinnou složkou je fykocyanin, což je antioxidant, který také dodává spirulině její jedinečnou modrozelenou barvu (9).

Fykocyanin dokáže bojovat proti volným radikálům a blokovat produkci molekul, které podporují záněty, čímž poskytuje působivé antioxidační a protizánětlivé účinky (10).

Shrnutí:

 • Fykocyanin je hlavní účinnou látkou spiruliny. Má silné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti.

3. Spirulina může snižovat hladinu cholesterolu a triglyceridů

Srdeční choroby jsou nejčastější příčinou úmrtí na světě (11).

Se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění souvisí mnoho rizikových faktorů.

Jak se ukazuje, spirulina pozitivně ovlivňuje mnoho z těchto faktorů. Například dokáže snížit celkový cholesterol, LDL (špatný) cholesterol a triglyceridy a zároveň zvýšit HDL (dobrý) cholesterol (12).

Podle jednoho přehledu dokázala spirulina tyto ukazatele výrazně zlepšit u lidí s metabolickým syndromem a souvisejícími poruchami (13).

Jiná studie z roku 2014 u lidí s vysokou hladinou cholesterolu zjistila, že 1 g spiruliny denně snížil triglyceridy o 16,3 % a LDL cholesterol o 10,1 % (14).

Shrnutí:

 • Studie potvrzují, že spirulina může snižovat triglyceridy a zlepšovat hladinu cholesterolu, což může podporovat zdraví srdce.

4. Spirulina chrání LDL cholesterol před oxidací

Tukové struktury v těle jsou náchylné k oxidačnímu poškození. To je známé jako peroxidace lipidů, která je klíčovým faktorem mnoha závažných onemocnění (15).

Například jedním z klíčových kroků při vzniku srdečních onemocnění je oxidace LDL cholesterolu (16).

Je zajímavé, že několik studií zjistilo, že antioxidanty obsažené ve spirulině mohou být obzvláště účinné při snižování peroxidace lipidů (17, 18).

Jedna malá studie totiž ukázala, že suplementace spirulinou dokázala snížit peroxidaci lipidů, zánět a poškození svalů vyvolané cvičením u 17 hráčů ragby (18).

Shrnutí:

 • Tukové struktury ve vašem těle mohou oxidovat, což je příčinou progrese mnoha onemocnění. Některé výzkumy potvrzují, že antioxidanty obsažené ve spirulině tomu mohou pomoci zabránit.

5. Spirulina může mít protirakovinné účinky

I když je zapotřebí provést další studie, některé důkazy naznačují, že spirulina má protirakovinné vlastnosti.

Výzkum na zvířatech naznačuje, že může snižovat výskyt rakoviny a velikost nádorů (19, 20).

Zvláště dobře byly prozkoumány účinky spiruliny na rakovinu ústní dutiny.

Několik studií totiž zjistilo, že suplementace spirulinou může být užitečná při léčbě submukózní fibrózy ústní dutiny (OSMD), což je typ předrakovinného postižení úst (21, 22).

V další studii z roku 2013, které se zúčastnilo 40 osob s lézemi OSMF, vedl 1 g spiruliny denně k většímu zlepšení příznaků OSMF než pentoxifylin, lék používaný na podporu prokrvení (23).

Shrnutí:

 • Spirulina může mít protirakovinné účinky a zdá se, že je obzvláště účinná proti některým typům prekancerózních lézí v ústech.

6. Spirulina může snižovat krevní tlak

Vysoký krevní tlak je hlavní příčinou mnoha závažných onemocnění, včetně srdečního infarktu, mrtvice a chronického onemocnění ledvin (24).

Jeden přehled pěti studií zjistil, že užívání 1-8 g spiruliny denně může významně snížit systolický i diastolický krevní tlak, zejména u lidí s vysokou hladinou krevního tlaku (25).

Předpokládá se, že toto snížení je způsobeno zvýšenou produkcí oxidu dusnatého, signální molekuly, která pomáhá cévám uvolnit se a rozšířit (26).

Shrnutí:

 • Spirulina může zvýšit produkci oxidu dusnatého a snížit hladinu krevního tlaku, který je hlavním rizikovým faktorem mnoha chronických onemocnění.

7. Spirulina zlepšuje příznaky alergické rýmy

Alergická rýma se vyznačuje zánětem v nosních průchodech.

Vyvolávají ji alergeny z prostředí, jako jsou pyly, zvířecí srst nebo dokonce pšeničný prach (27, 28).

Spirulina je oblíbenou alternativní léčbou příznaků alergické rýmy a existují důkazy, že může být účinná (29).

Jedna studie například zjistila, že spirulina je pro zlepšení příznaků alergické rýmy a snížení zánětu účinnější než cetirizin, antihistaminikum používané k léčbě alergií (30).

Shrnutí:

 • Doplňky stravy s obsahem spiruliny mohou být účinné proti alergické rýmě.

8. Spirulina by mohla být účinná proti chudokrevnosti

Anémie je stav charakterizovaný snížením množství hemoglobinu neboli červených krvinek v krvi. Existuje mnoho možných příčin anémie, mimo jiné nedostatek živin, genetické poruchy a chronický zánět (31).

Anémie je u seniorů poměrně častá a vede k dlouhodobému pocitu slabosti a únavy (32).

V jedné studii z roku 2011 u 40 starších lidí s anamnézou anémie se díky doplňkům spiruliny zvýšil obsah hemoglobinu v červených krvinkách a zlepšila se funkce imunitního systému (33).

Některé další studie na zvířatech také zjistily, že spirulina může zlepšit hladinu hemoglobinu a zmírnit příznaky anémie (34, 35, 36).

Shrnutí:

 • Jedna studie naznačuje, že spirulina může snížit anémii u starších dospělých. Některé studie na zvířatech také zjistily, že spirulina by mohla být prospěšná při anémii.

9. Spirulina může zlepšit svalovou sílu a vytrvalost

Oxidační poškození způsobené cvičením je hlavním faktorem, který přispívá ke svalové únavě (37).

Některé rostlinné potraviny mají antioxidační vlastnosti, které mohou sportovcům a fyzicky aktivním jedincům pomoci toto poškození minimalizovat.

Spirulina se zdá být prospěšná, protože některé studie poukázaly na zlepšení svalové síly a vytrvalosti (38).

V jedné studii dokázala suplementace spirulinou zlepšit příjem kyslíku při cvičení na kole na rukou, přičemž vědci poznamenali, že by mohla působit jako ergogenní pomůcka pro zvýšení sportovního výkonu (39).

Shrnutí:

 • Spirulina může přinášet řadu výhod při cvičení, včetně zvýšení vytrvalosti a svalové síly.

10. Spirulina by mohla podporovat kontrolu hladiny cukru v krvi

Několik studií na zvířatech naznačuje, že spirulina by mohla pomáhat snižovat hladinu cukru v krvi (40, 41).

Existují také určité důkazy, že spirulina může podporovat zdravou hladinu cukru v krvi u lidí.

Podle jednoho přehledu osmi studií by suplementace spirulinou v dávkách od 0,8 do 8 g denně mohla významně snížit hladinu cukru v krvi nalačno u lidí s diabetem 2. typu (42).

Nebyl však zjištěn žádný významný vliv na hladinu cukru v krvi po jídle ani na hladinu hemoglobinu A1c, který se používá k měření dlouhodobé kontroly hladiny cukru v krvi (42).

Shrnutí:

 • Některé důkazy naznačují, že spirulina může být prospěšná lidem s diabetem 2. typu tím, že významně snižuje hladinu cukru v krvi nalačno.

Závěr

Spirulina je druh sinice - často označovaný jako modrozelená řasa - která je vysoce výživná.

Studie ukazují, že může zlepšovat hladinu cholesterolu a triglyceridů, potlačovat oxidaci, snižovat krevní tlak a hladinu cukru v krvi nalačno.

Je třeba provést další výzkum, než bude možné tvrdit, že spirulina je jednou z mála superpotravin, které si tento titul zaslouží.

9 působivých zdravotních přínosů chlorelly

- Pixabay

Barbora Nová

Chlorella je řasa s vysokým obsahem živin, o které se hodně mluví kvůli jejím zdravotním přínosům. Jako doplněk stravy slibně zlepšuje hladinu cholesterolu a zbavuje tělo toxinů.

Následuje vše, co potřebujete vědět o chlorelle, včetně toho, co je to chlorella, jaké výzkumy stojí za jejími zdravotními tvrzeními a jak ji užívat jako doplněk stravy.

Co je chlorella?

Chlorella je jednobuněčná zelená sladkovodní řasa (1).

Existuje více než 30 různých druhů, ale ve výzkumu se nejčastěji používají dva druhy - Chlorella vulgaris a Chlorella pyrenoidosa (2).

Protože chlorella má tvrdou buněčnou stěnu, kterou člověk nedokáže strávit, musíte ji užívat jako doplněk stravy, abyste mohli využít jejích výhod (3).

Je k dispozici ve formě kapslí, tablet, prášku a extraktu (3).

Kromě toho, že se chlorella používá jako doplněk stravy, používá se také pro výrobu bionafty (4).

Studie potvrzují, že může mít mnoho zdraví prospěšných účinků. Následuje 9 z nich.

1. Chlorella je velmi výživná

Působivý výživový profil chlorelly vedl některé k tomu, že ji označují za "superpotravinu". Přestože přesný obsah živin závisí na podmínkách pěstování, použitém druhu a způsobu zpracování doplňků, je jasné, že obsahuje několik prospěšných živin.

Patří mezi ně:

 • Bílkoviny: Chlorella obsahuje 50-60 % bílkovin. Navíc je kompletním zdrojem bílkovin, což znamená, že obsahuje všech devět esenciálních aminokyselin (3, 5).
 • Vitamin B12: Některé druhy chlorelly mohou obsahovat také vitamin B12 (6).
 • Železo a vitamin C: Chlorella může být dobrým zdrojem železa. V závislosti na druhu doplňku stravy může poskytnout 6-40 % denní potřeby. Je také vynikajícím zdrojem vitaminu C, který pomáhá vstřebávat železo (1, 3, 7).
 • Další antioxidanty: Tyto drobné zelené buňky poskytují širokou škálu antioxidantů (1, 3).
 • Další vitaminy a minerály: Chlorella poskytuje malé množství hořčíku, zinku, mědi, draslíku, vápníku, kyseliny listové a dalších vitaminů skupiny B (1, 3, 8).
 • Omega-3: Stejně jako ostatní řasy obsahuje chlorella určité množství omega-3. Pouhé 3 gramy chlorelly dodávají 100 mg omega-3 (8).
 • Vláknina: Ve velkém množství může být chlorella dobrým zdrojem vlákniny. Většina doplňků stravy však neposkytuje ani 1 gram vlákniny na dávku (1, 8).

Shrnutí:

 • Chlorella obsahuje mnoho živin, včetně vitamínů, minerálů, antioxidantů a omega-3 tuků. Přesné množství se může u různých značek lišit.

2. Chlorella váže na sebe těžké kovy, čímž napomáhá detoxikaci

Chlorella se dostala do povědomí díky své schopnosti pomáhat tělu "detoxikovat". Studie na zvířatech totiž ukazují, že účinně pomáhá odstraňovat z těla těžké kovy a další škodlivé sloučeniny (9, 10, 11).

Mezi těžké kovy patří některé prvky, které jsou v malém množství nezbytné, například železo a měď, ale tyto a další těžké kovy, jako kadmium a olovo, mohou být ve větším množství toxické.

I když je vzácné, aby lidé měli v těle nebezpečné množství těžkých kovů, mohou být těžkým kovům vystaveni v důsledku znečištění nebo některých zaměstnání, například v hornictví (12).

U zvířat bylo zjištěno, že řasy, včetně chlorelly, oslabují toxicitu těžkých kovů v játrech, mozku a ledvinách (13).

Dále bylo prokázáno, že chlorella pomáhá snižovat množství dalších škodlivých chemických látek, které se někdy vyskytují v potravinách. Jednou z nich je dioxin, hormonální disruptor (14, 15).

Na základě těchto důkazů se zdá, že chlorella by mohla pomoci zvýšit přirozenou schopnost vašeho těla zbavovat se toxinů.

Shrnutí:

 • Chlorella může pomáhat detoxikaci organismu tím, že na sebe váže těžké kovy a další toxiny.

3. Chlorella může posílit váš imunitní systém

Váš imunitní systém vás pomáhá udržovat zdravé tím, že bojuje proti infekcím.

Je to složitý systém tvořený mnoha mechanismy a buňkami, které se uvedou do chodu, když do vašeho těla vnikne vetřelec.

Ve studiích na zvířatech i lidech bylo zjištěno, že chlorella zvyšuje imunitní reakci.

V jedné malé studii se u mužů při užívání chlorelly vytvořilo více protilátek než při užívání placeba. Protilátky pomáhají bojovat proti cizím vetřelcům v těle, což znamená, že toto zjištění je slibné (16).

V další malé, osmitýdenní studii vykazovali zdraví dospělí, kteří užívali chlorellu, markery zvýšené imunitní aktivity (17).

Přesto jsou výsledky smíšené, některé studie ukázaly jen malý nebo žádný účinek.

Například jedna studie zjistila, že doplňky stravy s chlorellou zlepšily imunitní funkci u účastníků ve věku 50-55 let, ale ne u účastníků starších 55 let (18).

Je tedy možné, že chlorella může mít účinky na posílení imunity u některých populací a věkových skupin, ale ne u všech. 

Shrnutí:

 • Chlorella může posilovat imunitní funkce tím, že zvyšuje aktivitu různých částí imunitního systému.

4. Chlorella může pomoci zlepšit hladinu cholesterolu

Několik studií naznačuje, že doplňky stravy s chlorellou mohou pomáhat snižovat hladinu cholesterolu (5, 19, 20).

Konkrétně několik studií prokázalo, že užívání 5-10 gramů chlorelly denně snížilo celkový a LDL cholesterol a triglyceridy u lidí s vysokým krevním tlakem anebo mírně zvýšeným cholesterolem (5, 19).

Obsah následujících látek v Chlorelle může přispět ke zlepšení hladiny lipidů v krvi:

 • Niacin: (1).
 • Vláknina: Obsahuje látky snižující hladinu cholesterolu (1, 21).
 • Karotenoidy: Bylo prokázáno, že přirozeně snižují hladinu cholesterolu (19, 22, 23).
 • Antioxidanty: Pomáhají předcházet oxidaci LDL cholesterolu, která přispívá ke vzniku srdečních onemocnění (24).

Shrnutí:

 • Živiny obsažené v chlorelle, včetně niacinu, vlákniny, karotenoidů a antioxidantů, mohou pomoci snížit hladinu cholesterolu.

5. Chlorella působí jako antioxidant

Chlorella obsahuje několik sloučenin, které jsou považovány za antioxidanty, včetně chlorofylu, vitaminu C, beta-karotenu, lykopenu a luteinu (256).

Tyto antioxidanty mohou pomoci v boji proti mnoha chronickým onemocněním (25).

Předpokládá se, že některé z těchto antioxidantů snižují tvorbu koncových produktů pokročilé glykace (AGE), které jsou příčinou mnoha komplikací diabetu (1, 26).

U zvířat a v laboratorních studiích chlorella zasáhla do způsobu stárnutí genů (1, 27).

Také studie na lidech ukázala, že doplňky stravy s chlorellou zvýšily hladinu antioxidantů u chronických kuřáků cigaret, tedy u populace s vyšším rizikem oxidačního poškození (28, 29).

Shrnutí:

 • Obsah antioxidantů v chlorelle může poskytovat určitou ochranu proti chronickým onemocněním, ale k potvrzení této skutečnosti je třeba provést další studie na lidech.

6. Chlorella pomáhá udržovat krevní tlak pod kontrolou

Doplňky stravy s chlorellou by mohly přispět k podpoře zdraví srdce a ledvin, které je nezbytné pro normální krevní tlak.

V jedné studii užívali lidé s mírně vysokým krevním tlakem čtyři gramy chlorelly denně po dobu 12 týdnů. Na konci studie měli tito lidé nižší hodnoty krevního tlaku než účastníci, kteří užívali placebo (30).

Jiná malá studie u zdravých mužů ukázala, že užívání doplňků stravy s chlorellou souvisí s menší ztuhlostí tepen, což je faktor, který ovlivňuje krevní tlak (31).

Jednou z teorií, která to vysvětluje, je, že některé živiny obsažené v chlorelle, včetně argininu, draslíku, vápníku a omega-3, pomáhají chránit tepny před tvrdnutím (31, 32).

Shrnutí:

 • Některé výzkumy chlorelly poukazují na účinek snižující krevní tlak. Bylo prokázáno, že mnoho jejích živin zabraňuje kornatění tepen.

7. Chlorella by mohla zlepšit hladinu cukru v krvi

Některé výzkumy ukazují, že chlorella může pomáhat snižovat hladinu cukru v krvi (1).

Jedna studie zjistila, že užívání chlorelly po dobu 12 týdnů snížilo hladinu cukru v krvi nalačno jak u zdravých osob, tak u osob s vysokým rizikem onemocnění souvisejících s životním stylem (20).

Jiné studie prokázaly, že doplňování chlorelly zlepšuje kontrolu hladiny cukru v krvi a zvyšuje citlivost na inzulín u pacientů s nealkoholickým ztukovatěním jater (33, 34, 35).

Zatím není k dispozici dostatek výzkumů, aby bylo možné říci, že byste měli chlorellu užívat ke kontrole hladiny cukru v krvi, ale v kombinaci s dalšími léčebnými postupy může pomoci.

Shrnutí:

 • Užívání doplňků stravy s chlorellou může pomoci snížit hladinu cukru v krvi a zvýšit citlivost na inzulin.

8. Chlorella může pomoci zvládat respirační onemocnění

Zvládání respiračních onemocnění, jako je astma a chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), často vyžaduje kontrolu zánětu (36, 37).

Chlorella má některé složky, které mohou pomoci snížit zánět, včetně mnoha antioxidantů (1, 38).

Jedna studie zjistila, že doplňky stravy s chlorellou zlepšily stav antioxidantů u pacientů s CHOPN, což se však neprojevilo na zlepšení dýchacích schopností (39).

Shrnutí:

 • Antioxidanty obsažené v chlorelle mohou mít protizánětlivé účinky, které mohou zlepšit astma a další respirační onemocnění.

9. Chlorella může zvyšovat aerobní vytrvalost

Pouze jedna studie se zabývala vlivem chlorelly na aerobní vytrvalost, ale prokázala pozitivní účinek.

Vědci podávali skupině mladých dospělých šest gramů chlorelly nebo placeba denně po dobu čtyř týdnů.

Na konci studie se u skupiny s chlorellou výrazně zlepšila schopnost nasycení plic kyslíkem, což je měřítko vytrvalosti. U skupiny s placebem nedošlo k žádným změnám ve vytrvalosti (40).

Tento účinek může být způsoben obsahem aminokyselin s rozvětveným řetězcem v chlorelle.

Aminokyseliny s rozvětveným řetězcem jsou souborem tří aminokyselin, u nichž bylo v různých studiích zjištěno, že zlepšují aerobní výkonnost (41, 42).

Shrnutí:

 • Chlorella může zlepšovat aerobní výkonnost, i když vědecká podpora tohoto přínosu je omezená.

Další potenciální přínosy chlorelly

Bylo navrženo mnoho dalších možných přínosů, ale existuje jen málo výzkumů, které by tato tvrzení podporovaly.

Následují některá hlavní zdravotní tvrzení:

 • Podporuje zdraví očí: Chlorella obsahuje lutein a zeaxantin, dva karotenoidy, které chrání oko a snižují riziko makulární degenerace (43, 44, 45).
 • Podporuje zdraví jater: Bylo prokázáno, že doplňky stravy s chlorellou zlepšují ukazatele zdraví jater u lidí s jaterním onemocněním. Není však jasné, zda je přínosem i pro zdravé lidi (33, 34, 35, 46).
 • Zlepšení trávení: Mnohé zdroje uvádějí, že chlorella usnadňuje trávení a snižuje nadýmání. Žádná studie však tyto navrhované přínosy nehodnotila.
 • Zmírnění PMS: Podle neoficiálních údajů může chlorella zmírnit příznaky premenstruačního syndromu (PMS). Může to být přitažené za vlasy, ale chlorella obsahuje vápník a vitaminy skupiny B, u nichž bylo prokázáno, že zmírňují PMS (47, 48).

I když neexistuje žádný konkrétní výzkum, který by tato tvrzení potvrzoval, obsah živin v chlorelle by teoreticky mohl mít tyto účinky (8).

Shrnutí:

 • Tvrdí se, že chlorella zlepšuje hladinu energie, zdraví jater, trávení a příznaky PMS. Nicméně v současné době chybí vědecké důkazy, které by tato tvrzení přímo potvrzovaly.

Potenciální obavy

FDA považuje chlorellu za "obecně uznávanou jako bezpečnou" (1).

Při zvažování doplňků stravy s chlorellou je třeba mít na paměti několik věcí:

 • Možné nežádoucí účinky: U některých lidí se vyskytla nevolnost a břišní potíže (49).
 • Nedostatečná regulace: V některých zemích nejsou doplňky stravy regulovány a nemáte jistotu, že dostáváte to, co je uvedeno na etiketě.
 • Nekonzistentní výrobky: Výživová hodnota doplňků stravy s chlorellou se může lišit v závislosti na druhu řasy, podmínkách pěstování a zpracování (50, 51).
 • Imunitní účinky: Protože chlorella ovlivňuje imunitní systém, nemusí být vhodná pro osoby s poruchou imunity nebo osoby užívající léky na imunitní systém.

Kromě toho je důležité mít na paměti, že doplňky stravy se mohou vzájemně ovlivňovat s některými léky.

Přestože je chlorella obecně považována za bezpečnou a bylo zaznamenáno jen málo vedlejších účinků, nemusí být vhodná pro každého.

Shrnutí:

 • Předpokládá se, že pro většinu lidí nepředstavuje užívání doplňků stravy s chlorellou žádné vážné riziko.

Jak doplňovat chlorellu

Současná vědecká literatura o chlorelle neuvádí konkrétní dávkování.

Je to proto, že neexistuje dostatek důkazů pro stanovení množství potřebného k pozorování léčebných účinků (1).

Některé studie zjistily přínosy při dávce 1,2 gramu denně, zatímco jiné se zabývaly dávkami 5-10 gramů denně (5, 19, 33, 34, 35).

Většina doplňků uvádí denní dávku 2-3 gramy, což se vzhledem k výzkumu zdá být přibližně správné. Navíc je důležité najít kvalitní doplněk. Nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je hledat takový, který má pečeť kvality z testování třetí stranou.

V popisech některých výrobků je navíc uvedeno testování pro zajištění kvality a také zdroj a podmínky pěstování chlorelly.

Snažte se najít doplňky stravy s chlorellou od značky doplňků stravy, které důvěřujete. 

Shrnutí:

 • Hledejte pečeť kvality, abyste se ujistili, že dostáváte to, za co platíte. Dávka 2-3 gramy, kterou uvádí většina doplňků stravy, se zdá být přiměřená vzhledem k dávkám používaným ve studiích.

Závěr

Chlorella je druh řasy, který má velký obsah živin, protože je dobrým zdrojem několika vitaminů, minerálů a antioxidantů.

Nové výzkumy ukazují, že pomáhá odvádět toxiny z těla a zlepšovat hladinu cholesterolu a cukru v krvi.

Užívání doplňků stravy s chlorellou podporuje vaše zdraví.

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
Unikátní kombinace vysoce kvalitních extraktů z hub a rostlin, doplněná o betaglukan vysoké čistoty (nad 80%) a vitamíny na podporu imunity. Devět složek synergicky spojených v blahodárný komplex na...

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium
  KOHI-FOCUS SLOŽENÍ: Instantní káva 76,4 % (100% káva Arabica), Ashwagandha extrakt 10 %, Chaga extrakt 8 %, Tulsi extrakt 5 %, Sibiřský ženšen extrakt 0,5 % 100% Arabika, zklidňující...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           DUBEN 2024 - 31 článků

                KVĚTEN 2024 - 17 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života