Zdravotní přínosy chlorelly a spiruliny

Barbora Nová

Mikrořasy jsou jednobuněčné mikroorganismy, které jsou pouhým okem neviditelné. Ale protože rychle rostou a množí se, lze je snadno detekovat ve zvoleném prostředí. Mikrořasy lze nalézt ve sladké i slané vodě a jejich vysoká tolerance vůči extrémním teplotám a podmínkám z nich činí jedny z nejhojnějších mikroorganismů v přírodě (1).

Mikrořasy jsou někdy volně označovány jako "vodní rostliny" kvůli jejich podobnosti se suchozemskými rostlinami, z nichž nejpozoruhodnější je obsah chlorofylu a jejich závislost na slunci pro přežití (2). 

Vzhledem k tomu, že mikrořasy rostou také fotosyntézou – procesem, který vyžaduje sluneční světlo, oxid uhličitý a vodu – jsou nadnášeny a mohou existovat tam, kde sluneční světlo proniká do vody.

Další vlastností, díky které jsou mikrořasy podobné rostlinám, je jejich využívání anorganických živin. Stejně jako rostliny potřebují minerály z půdy k produkci určitých živin během fotosyntézy, mikrořasy využívají anorganické sloučeniny, jako jsou dusičnany, fosfáty a síra, k vytváření bílkovin, sacharidů a tuků (3).

A protože mikrořasy dokážou tyto živiny – které lidé potřebují pro optimální zdraví a výživu – vyrábět udržitelně a efektivněji než rostliny na souši, staly se cenným zdrojem mnoha bioproduktů pro lidskou spotřebu. Některé z těchto bioproduktů zahrnují proteiny, vitamíny, lipidy, antioxidanty, bioaktivní polysacharidy a karotenoidy (4).

Chlorella a spirulina: Dvě z nejdůležitějších mikrořas pro lidské zdraví 

Z tisíců druhů mikrořas, které jsou dnes lidem známy, se dvě ukázaly jako komerčně a nutričně nejvýznamnější: jednobuněčná zelená řasa chlorella a mnohobuněčná modrozelená řasa (sinice) spirulina. O těchto mikrořasách se říká, že patří mezi nejstarší mikroorganismy na planetě.

Chlorella se často vyskytuje ve sladké vodě a je známá tím, že produkuje vysoké množství chlorofylu, zeleného rostlinného pigmentu, který pomáhá rostlinám produkovat potravu během fotosyntézy. Chlorofyl je pro člověka prospěšný, protože působí jako silný antioxidant a lapač volných radikálů, který může chránit zdravé buňky před oxidačním stresem. Studie ukazují, že chlorofyl může také podpořit přirozenou schopnost těla detoxikovat (5).

Zatímco chlorella získává svou barvu z chlorofylu, spirulina vděčí za svou modrozelenou barvu stejně prospěšnému pigment-proteinovému komplexu zvanému fykocyanin. Tato sloučenina má molekulu pohlcující světlo nebo chromofor, která je k ní připojena s názvem fykocyanobililin, který propůjčuje spirulině barvu a také některé zdraví podporující vlastnosti (6). 

Podle studie publikované v časopise Journal of Immunology Research je fykocyanobilin silným lapačem volných radikálů, který může chránit zdravé buňky před oxidačním poškozením (7).

Fykocyanin a fykocyanobilin také umožňují spirulině podporovat zdravé imunitní funkce (8).

Chlorella i spirulina obsahují velké množství dalších zdraví prospěšných pigmentů, jako jsou tetraterpenové karotenoidy (9, 10).

Karotenoidy, nejrozšířenější rostlinné pigmenty v přírodě, spolupracují s chlorofylem během fotosyntézy a slouží jako důležité ochranné prostředky proti fotooxidačnímu poškození (11).

Karotenoidy také poskytují lidem ochranné výhody díky svým silným antioxidačním aktivitám.

Některé příklady antioxidačních karotenoidů, které můžete získat z mikrořas, zejména chlorelly a spiruliny, zahrnují astaxanthin, kryptoxanthin, lutein, zeaxantin a alfa- a beta-karoten. Astaxanthin, červenooranžový karotenoid, je silný antioxidant, který prospívá mozku, kůži a imunitnímu systému (12).

Některé druhy spiruliny, jako je Spirulina platensis, jsou schopny produkovat neuvěřitelně vysoké množství přírodního astaxanthinu díky velkému množství beta-karotenu (13).

Beta-karoten se podílí nejen na produkci astaxanthinu v mikrořasách, ale také na biosyntéze vitaminu A v lidském těle.

Podle studie zveřejněné v časopise Cosmetics poskytuje strava bohatá na karotenoidy, jako je astaxanthin a beta-karoten, spoustu výhod pro pokožku jak na povrchové, tak na buněčné úrovni. Je to kvůli antioxidační ochraně poskytované oběma karotenoidy, které mohou pomoci zmírnit poškození pokožky způsobené drsnými živly v prostředí a podpořit zdravou, zářící pokožku (14).

Bylo také zjištěno, že doplňování beta-karotenu podporuje přirozenou schopnost pokožky opravovat povrchové poškození (15).

Stejně jako beta-karoten, alfa-karoten a beta-kryptoxanthin slouží jako prekurzory vitaminu A, základní živiny, která podporuje optimální funkce očí, imunity a reprodukce. Alfa-karoten i beta-kryptoxanthin jsou silné antioxidanty, které mohou také přispět k antioxidační obraně vašeho těla (16, 17).

Lutein a zeaxantin jsou uznávány pro svou schopnost chránit oči před poškozením volnými radikály a podporovat zdravé vidění. Kromě podpory zdraví vašich očí a imunitního systému nabízejí karotenoidy v chlorelle a spirulině také výhody pro vaše srdce. Podle studie publikované v časopise Food & Nutrition Research vám karotenoidy mohou pomoci udržet zdravou hladinu krevního tlaku, který je již v normálním rozmezí (18).

Studie publikovaná v časopise Nutrition Journal také doporučuje doplňovat chlorellu bohatou na karotenoidy, aby podpořila zdravou hladinu cholesterolu v krvi, která je již v normálním rozmezí (19).

Chlorella a Spirulina jako vynikající zdroje výživy

Kromě výše zmíněných prospěšných látek nabízejí chlorella a spirulina také množství základních živin – tedy živin, které vaše tělo potřebuje, ale nedokáže si je samo vyrobit. To je důvod, proč jsou chlorella a spirulina mnohými považovány za dvě z nejvýživnějších superpotravin na planetě.

Bílkoviny jsou jedním z příkladů základní živiny, kterou vaše strava potřebuje dodat dostatečné množství. Vaše tělo potřebuje bílkoviny k budování a opravě kostí a svalů, stejně jako k tvorbě hormonů a funkčních enzymů (20).

Aby to bylo možné, vaše tělo rozkládá bílkoviny z vaší stravy na aminokyseliny – stavební kameny bílkovin – a sestavuje je do specifických bílkovin, které potřebuje.

Zatímco mnoho aminokyselin se přirozeně vyskytuje v lidském těle, existuje devět aminokyselin, které můžete získat pouze z vnějších zdrojů. Těchto devět esenciálních aminokyselin je přítomno v chlorelle a spirulině, což z nich činí kompletní zdroje bílkovin. Podle studie je chlorella tvořena z 50 až 60 % bílkovinami, zatímco esenciální aminokyseliny tvoří 47 % celkové hmotnosti bílkovin spiruliny (21).

To znamená, že jsou dokonalým alternativním zdrojem bílkovin pro vegany a vegetariány, kteří se při příjmu bílkovin nemohou spoléhat na potraviny živočišného původu.

Díky vysokému obsahu bílkovin mohou chlorella a spirulina podpořit rozumné cíle v oblasti regulace hmotnosti, zejména v kombinaci s vyváženou stravou a pravidelným cvičením. Podle studií mohou potraviny bohaté na bílkoviny způsobit, že se budete cítit déle sytí, což vám může pomoci vyhnout se přejídání nebo nezdravému mlsání mezi jídly (22).

Chlorella a spirulina se také mohou pochlubit neuvěřitelně vysokým množstvím polynenasycených mastných kyselin (PUFA), což jsou zdravé tuky, které ve vašem těle plní různé role. Omega-3 mastné kyseliny, známé také jako tuky zdravé pro srdce, jsou nedílnou součástí buněčných membrán a jsou klíčové pro udržení zdravé funkce krevních cév (23).

Mezitím jsou omega-6 mastné kyseliny známé tím, že podporují růst zdravé pokožky, vlasů a kostí (24).

Podle studie publikované v časopise Journal of AOAC International je spirulina skvělým zdrojem omega-6 mastných kyselin, kyseliny linolové (LA), kyseliny gama-linolenové (GLA) a kyseliny arachidonové (25).

Bylo prokázáno, že LA a GLA podporují optimální zdraví srdce a pokožky, zatímco kyselina arachidonová může pomoci udržet zdravou imunitní funkci (26, 27, 28).

Spirulina také obsahuje omega-3, kyselinu alfa-linolenovou (ALA), kyselinu dokosahexaenovou (DHA) a kyselinu eikosapentaenovou (EPA), o kterých je známo, že podporují zdravé funkce srdce a mozku (29).

Jedinými dalšími zdroji DHA a EPA jsou mořské plody, jako jsou tučné ryby a kril, díky čemuž jsou chlorella a spirulina důležitými zdroji těchto zdravých tuků pro vegany a vegetariány.

Stejně jako spirulina je chlorella vynikajícím zdrojem LA a ALA. Obsahuje také vysoké množství kyseliny olejové, omega-9 mastné kyseliny, která se hojně vyskytuje v olivovém oleji. Je známo, že kyselina olejová podporuje zdravou hladinu cholesterolu v krvi, která je již v normálním rozmezí, a také přirozený proces hojení těla (30, 31).

Chlorella je také slušným zdrojem DHA a vzácné omega-6 mastné kyseliny zvané kyselina eikosadienová, která se nachází pouze v malém množství v živočišných tkáních a lidském mléce (32).

Studie ukazují, že kyselina eikosadienová může podporovat zdravé imunitní reakce (33, 34).

Kromě bílkovin a zdravých tuků může chlorella poskytnout řadu základních živin. 

Podle potravinové databáze amerického ministerstva zemědělství (USDA) obsahuje 100gramová  porce organického prášku chlorelly s rozbitou buněčnou stěnou (fragmentace) následující (35):

 • Protein, 60 g
 • Sacharidy, 40 g
 • Vápník, 333 mg
 • Železo, 240 mg
 • Vitamin C, 20 mg
 • Vitamín B12, 300 mikrogramů
 • Vitamin A, 58,300 mezinárodních jednotek (IU)

Suplementace chlorellou může také přispět k dennímu příjmu mědi, hořčíku, draslíku, zinku a vitamínů B1, B2, B6 a B9 (36).

Následuje to, co můžete získat ze 100gramové porce sušené spiruliny, podle potravinové databáze USDA (37):

 • Bílkoviny, 57,5 g
 • Sacharidy, 23,9 g
 • Vápník, 120 mg
 • Železo, 28,5 mg
 • Hořčík, 195 mg
 • Fosfor, 118 mg
 • Draslík, 1360 mg
 • Měď, 6,1 mg
 • Selen, 7,2 mcg
 • Vitamín C, 10,1 mg
 • Vitamín B3, 12,8 mg
 • Vitamín B9, 94 mcg
 • Vitamín E (alfa-tokoferol), 5 mg
 • Vitamin K (fylochinon), 25,5 mcg

Následuje shrnutí 7 zdravotních výhod, které nabízí chlorella a spirulina:

 • Kompletní zdroje bílkovin pro vegany a vegetariány
 • Bohaté zdroje prospěšných fytonutrientů
 • Podpora zdravého kardiovaskulárního systému
 • Podpora zdravého imunitního systému
 • Podpora přirozené schopnosti těla odstraňovat toxiny
 • Podpora zdravé a zářící pleti
 • Podpora regulace hmotnosti

CHLORELLA              CHLORELLA

                                 SPIRULINA

Preferovat chlorellu nebo spirulinu?

Ing. Zdeněk Rozehnal

V posledních letech se na českém trhu objevila celá řada nových potravin, které slibují velice prospěšné zdravotní účinky. K těmto potravinám určitě patří chlorella a spirulina, tzv. zelené potraviny, které mají nutričně bohatý obsah a mnoho prospěšných vlastností.

Přestože se chlorella a spirulina společně označují jako řasy, o řasy v obou případech nejde, a to v případě spiruliny. Společného však mají toho hodně. Oba zelené mikroorganismy se díky svému složení označují jako superpotraviny, protože jde o jedny z nejvýživnějších potravin vůbec. Obsahují vysoký podíl proteinů, chlorofylu, antioxidantů, vitamínů, minerálů a dalších cenných látek. Proto zákonitě jsou si podobné i svými účinky.

Z biologického pohledu je chlorella rodem sladkovodních jednobuněčných zelených řas. Vyskytuje se v množství druhů a podruhů, mezi ty nejznámější patří: Chlorella vulgaris (známá také jako Chlorella japan), Chlorella pyrenoidosa (biologicky přesněji Chlorella sorokiniana) nebo Chlorella kessleri. Buňka chlorelly je nápadně kulovitá, může být až stokrát menší než spirála spiruliny.

A spirulina má typický spirálovitý tvar, podle kterého také dostala svůj název. Jde o jednoduchou vláknitou sinici řádu Ascillatoriales (česky drkalka) nebo-li fotosyntetizující kyanobakterii.

Shoda

Chlorella a spirulina fungují jako zdroj životadárné energie, proměňují a zprostředkovávají sluneční energii i lidskému organismu.

Obě potřebují pro život sluneční záření, protože získávají energii prostřednictvím fotosyntézy. Fotosyntéza probíhá uvnitř zelených organismů za účasti fotosyntetických pigmentů (barviv), nejvýznamnějším je určitě chlorofyl.

Chlorella, sytě až temně zelená řasa, se může pochlubit tím, že je jedním z nejvýznamnějších přírodních zdrojů chlorofylu vůbec. Podle odborných zdrojů obsahuje od 3 do 7% chlorofylu. Množstvím chlorofylu ve svém obsahu chlorella překonává jiné řasy, ale i listovou zeleninu zpravidla s obsahem chlorofylu do 1 %.

Zatímco u chlorelly dominuje, již dle názvu, samotný chlorofyl, spirulina má ve svém složení oproti chlorelle chlorofylu asi 10x méně. Spirulina se však pyšní obsahem dalších barviv, zejména vzácného fykocyaninu (také xantofylu, betakarotenu ...). To je důvodem, že barva spiruliny je modro-zelená.

Není voda jako voda

Chlorella i spirulina osídlují vodní prostředí planety Země miliardy let. Pohromadě je však nenajdeme. Ačkoliv chlorella zpravidla roste ve společnosti jiných organismů, spirulina mezi nimi není. Spirulině se totiž přirozeně daří ve vysoce alkalických vodách, kde najdeme jen velmi málo jiných organismů. Zpracování spiruliny je z toho důvodu méně náročné, protože se nemusí filtrovat a oddělovat od jiných vodních kultur.

Shrnutí

Chlorella:

 • jednobuněčná řasa kulovitého tvaru
 • velmi vysoký obsah chlorofylu
 • žije ve společnosti jiných mikroorganismů

Spirulina:

 • spirálovitě vláknitá sinice
 • obsah chlorofylu, fykocyaninu, betakarotenu
 • obsah kyseliny GLA
 • žije ve vysoce alkalické vodě, zpravidla jako jedna z mála forem života
 • lépe a okamžitě vstřebatelná v lidském těle (bez nutnosti dezintegrace)

Zpracování

Z hlediska zpracování má spirulina oproti chlorelle ještě jednu značnou výhodu, protože je lidským organismem přímo vstřebatelná. Naproti tomu chlorella ne, protože buněčná membrána chlorelly je tvořena celulózou. Ta se v lidském zažívacím traktu zpravidla nerozkládá a celá buňka chlorelly tak v lidském těle nedokáže předat své nutričně cenné látky bez narušení buněčné stěny. Proto zpracování chlorelly sestává také z narušení buněčné stěny (dezintegrace) tak, aby byla chlorella v lidském těle kompletně využitelná.

Zde buďte obezřetní, ne všechny výrobky prošly dezintegrací, případně vysokým procentem dezintegrace. V tom případě máte bezcenný výrobek.

Pokud jde o trávení, i po dezintegraci chlorelly platí, že spirulina se v lidském zažívacím traktu vstřebává snáze, je lépe stravitelná. Chlorella a další řasy jsou pro trávicí systém problematičtější. S chlorellou se proto doporučuje začínat postupně, dávkování by mělo být pozvolné tak, aby si tělo na chlorellu zvyklo.

Superpotraviny jsou obě…

Jak spirulina, tak chlorella se právem řadí mezi tzv. superpotraviny (superfood). Je to kvůli jejich složení. Neobsahují pouze jeden z mikro či makronutrientů, ale celý komplex nutričně hodnotných prvků. Oba zelené mikroorganismy nabízejí vysoký podíl proteinů, ale také zmiňovaný chlorofyl a jiné antioxidanty. Jsou zdrojem cenných aminokyselin, některých vitamínů, minerálů a dalších užitečných látek. Ve složení spiruliny najdeme i vzácnou protizánětlivou kyselinu GLA.

Spirulina i chlorella jsou k dispozici v podobě sušeného prášku, může jít také o tablety, méně často o tekutý extrakt. Obě se kombinují s vodou nebo ovocnými šťávami, dokonce nacházejí i kulinářské využití.

Účinky

Chlorella, 5 klíčových, vědecky ověřených účinků:

 • Detoxikuje organismus, brání ukládání těžkých kovů ve tkáních a orgánech, podporuje vylučování škodlivin.
 • Povzbuzuje činnost imunitního systému.
 • Podporuje hubnutí, snižuje množství tělesného tuku.
 • Příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi, reguluje hladinu krevního cukru.
 • Funguje jako antioxidant, snižuje oxidativní stres způsobený mj. škodlivinami z ovzduší, nadměrným slunečním zářením, nezdravým stravováním a vůbec nezdravým životním stylem, také psychickým vypětím aj.

Spirulina, 6 klíčových, výzkumy potvrzených účinků:

 • Podporuje a stimuluje činnost imunitního systému.
 • Odráží se na příznivém složení střevní mikroflóry.
 • Posiluje regenerační schopnosti lidského těla.
 • Příznivě působí na nervový systém, omlazuje buňky.
 • Detoxikuje organismus, pomáhá vylučování škodlivin.
 • Působí jako antioxidant, zlepšuje zrak.

Synergie

Spirulina a chlorella mají obdobné složení, a tím i účinky. Vynikají především svými detoxikačními vlastnostmi. Jejich působení se může částečně překrývat, ale svými účinky se výhodně doplňují a synergicky posilují. Pokud tedy vybíráte mezi spirulinou a chlorellou, lepší je sáhnout po obou současně.

Kdo je vítěz? Spirulina či chlorella?

Každá má svá specifika a výhody, přesto vítězem není ani jedna, protože

vítězem jsou obě pohromadě

a ve stejném poměru

CHLORELLA A SPIRULINA 50:50

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

NMN (nikotinamid mononukleotid)

NMN (nikotinamid mononukleotid)
Pokud vás zajímají inovace v oblasti stárnutí a dlouhověkosti, možná jste slyšeli o NMN, což je zkratka pro nikotinamid mononukleotid. Je to molekula, kterou vaše tělo vytváří přirozeně, ale někteří...

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
Unikátní kombinace vysoce kvalitních extraktů z hub a rostlin, doplněná o betaglukan vysoké čistoty (nad 80%) a vitamíny na podporu imunity. Devět složek synergicky spojených v blahodárný komplex na...

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium
  KOHI-FOCUS SLOŽENÍ: Instantní káva 76,4 % (100% káva Arabica), Ashwagandha extrakt 10 %, Chaga extrakt 8 %, Tulsi extrakt 5 %, Sibiřský ženšen extrakt 0,5 % 100% Arabika, zklidňující...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ STRÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

         ČERVENEC 2024 - 14 článků

 

Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života