10 zdravotních výhod Spiruliny

- Pixabay

Ing. Zdeněk Rozehnal

Spirulina je druh řasy, který je díky svému nutričnímu profilu a silným antioxidačním vlastnostem spojován s mnoha zdravotními přínosy.

Spirulina patří mezi nejoblíbenější doplňky stravy na světě, protože je plná různých živin a antioxidantů, které mohou prospívat vašemu tělu i mozku.

Následuje 10 důkazy podložených zdravotních přínosů spiruliny.

1. Spirulina je bohatá na mnoho živin

Spirulina je organismus, který roste ve sladké i slané vodě (1).

Jedná se o druh sinice, což je rodina jednobuněčných mikrobů, které se často označují jako sinice (2).

Stejně jako rostliny mohou sinice vyrábět energii ze slunečního světla prostřednictvím procesu zvaného fotosyntéza.

Spirulinu konzumovali již staří Aztékové, ale znovu se stala populární, když NASA navrhla, že by ji bylo možné pěstovat ve vesmíru a využívat pro astronauty (3, 4).

Standardní denní dávka spiruliny je 1-3 gramy (g), ale účinně se používají dávky až 10 g denně (1).

Tato drobná řasa je plná živin. Jedna polévková lžíce, neboli 7 g sušeného prášku spiruliny obsahuje (5):

 • Bílkoviny: 4 g
 • Thiamin: 14 % referenčníní hodnoty příjmu (RHP)
 • Riboflavin: 20 % RHP
 • Niacin: 6 % RHP
 • Měď: 47 % RHP
 • Železo: 11 % RHP

Obsahuje také přiměřené množství hořčíku, draslíku a manganu.

Navíc stejné množství obsahuje pouze 20 kalorií a méně než 2 g sacharidů.

Spirulina také obsahuje malé množství tuku - asi 1 g na polévkovou lžíci (7 g) - včetně omega-6 a omega-3 mastných kyselin v poměru přibližně 1,5 : 1,0.

Kvalita bílkovin ve spirulině je navíc považována za vynikající a poskytuje všechny esenciální aminokyseliny, které vaše tělo potřebuje (1).

Všimněte si, že se často tvrdí, že spirulina obsahuje vitamin B12, ale to je nepravdivé. Obsahuje pseudovitamin B12, jehož účinnost u lidí nebyla prokázána (6).

Shrnutí:

 • Spirulina je druh modrozelené řasy, která roste ve slané i sladké vodě. Je vysoce výživná a je skvělým zdrojem bílkovin, mědi a vitaminů skupiny B.

2. Spirulina se může pochlubit silnými antioxidačními a protizánětlivými vlastnostmi.

Oxidační poškození může poškodit vaše buňky a může být příčinou chronického zánětu, který přispívá ke vzniku rakoviny a dalších onemocnění (7).

Spirulina je fantastickým zdrojem antioxidantů, které mohou chránit před oxidačním poškozením (8).

Její hlavní účinnou složkou je fykocyanin, což je antioxidant, který také dodává spirulině její jedinečnou modrozelenou barvu (9).

Fykocyanin dokáže bojovat proti volným radikálům a blokovat produkci molekul, které podporují záněty, čímž poskytuje působivé antioxidační a protizánětlivé účinky (10).

Shrnutí:

 • Fykocyanin je hlavní účinnou látkou spiruliny. Má silné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti.

3. Spirulina může snižovat hladinu cholesterolu a triglyceridů

Srdeční choroby jsou nejčastější příčinou úmrtí na světě (11).

Se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění souvisí mnoho rizikových faktorů.

Jak se ukazuje, spirulina pozitivně ovlivňuje mnoho z těchto faktorů. Například dokáže snížit celkový cholesterol, LDL (špatný) cholesterol a triglyceridy a zároveň zvýšit HDL (dobrý) cholesterol (12).

Podle jednoho přehledu dokázala spirulina tyto ukazatele výrazně zlepšit u lidí s metabolickým syndromem a souvisejícími poruchami (13).

Jiná studie z roku 2014 u lidí s vysokou hladinou cholesterolu zjistila, že 1 g spiruliny denně snížil triglyceridy o 16,3 % a LDL cholesterol o 10,1 % (14).

Shrnutí:

 • Studie potvrzují, že spirulina může snižovat triglyceridy a zlepšovat hladinu cholesterolu, což může podporovat zdraví srdce.

4. Spirulina chrání LDL cholesterol před oxidací

Tukové struktury v těle jsou náchylné k oxidačnímu poškození. To je známé jako peroxidace lipidů, která je klíčovým faktorem mnoha závažných onemocnění (15).

Například jedním z klíčových kroků při vzniku srdečních onemocnění je oxidace LDL cholesterolu (16).

Je zajímavé, že několik studií zjistilo, že antioxidanty obsažené ve spirulině mohou být obzvláště účinné při snižování peroxidace lipidů (17, 18).

Jedna malá studie totiž ukázala, že suplementace spirulinou dokázala snížit peroxidaci lipidů, zánět a poškození svalů vyvolané cvičením u 17 hráčů ragby (18).

Shrnutí:

 • Tukové struktury ve vašem těle mohou oxidovat, což je příčinou progrese mnoha onemocnění. Některé výzkumy potvrzují, že antioxidanty obsažené ve spirulině tomu mohou pomoci zabránit.

5. Spirulina může mít protirakovinné účinky

I když je zapotřebí provést další studie, některé důkazy naznačují, že spirulina má protirakovinné vlastnosti.

Výzkum na zvířatech naznačuje, že může snižovat výskyt rakoviny a velikost nádorů (19, 20).

Zvláště dobře byly prozkoumány účinky spiruliny na rakovinu ústní dutiny.

Několik studií totiž zjistilo, že suplementace spirulinou může být užitečná při léčbě submukózní fibrózy ústní dutiny (OSMD), což je typ předrakovinného postižení úst (21, 22).

V další studii z roku 2013, které se zúčastnilo 40 osob s lézemi OSMF, vedl 1 g spiruliny denně k většímu zlepšení příznaků OSMF než pentoxifylin, lék používaný na podporu prokrvení (23).

Shrnutí:

 • Spirulina může mít protirakovinné účinky a zdá se, že je obzvláště účinná proti některým typům prekancerózních lézí v ústech.

6. Spirulina může snižovat krevní tlak

Vysoký krevní tlak je hlavní příčinou mnoha závažných onemocnění, včetně srdečního infarktu, mrtvice a chronického onemocnění ledvin (24).

Jeden přehled pěti studií zjistil, že užívání 1-8 g spiruliny denně může významně snížit systolický i diastolický krevní tlak, zejména u lidí s vysokou hladinou krevního tlaku (25).

Předpokládá se, že toto snížení je způsobeno zvýšenou produkcí oxidu dusnatého, signální molekuly, která pomáhá cévám uvolnit se a rozšířit (26).

Shrnutí:

 • Spirulina může zvýšit produkci oxidu dusnatého a snížit hladinu krevního tlaku, který je hlavním rizikovým faktorem mnoha chronických onemocnění.

7. Spirulina zlepšuje příznaky alergické rýmy

Alergická rýma se vyznačuje zánětem v nosních průchodech.

Vyvolávají ji alergeny z prostředí, jako jsou pyly, zvířecí srst nebo dokonce pšeničný prach (27, 28).

Spirulina je oblíbenou alternativní léčbou příznaků alergické rýmy a existují důkazy, že může být účinná (29).

Jedna studie například zjistila, že spirulina je pro zlepšení příznaků alergické rýmy a snížení zánětu účinnější než cetirizin, antihistaminikum používané k léčbě alergií (30).

Shrnutí:

 • Doplňky stravy s obsahem spiruliny mohou být účinné proti alergické rýmě.

8. Spirulina by mohla být účinná proti chudokrevnosti

Anémie je stav charakterizovaný snížením množství hemoglobinu neboli červených krvinek v krvi. Existuje mnoho možných příčin anémie, mimo jiné nedostatek živin, genetické poruchy a chronický zánět (31).

Anémie je u seniorů poměrně častá a vede k dlouhodobému pocitu slabosti a únavy (32).

V jedné studii z roku 2011 u 40 starších lidí s anamnézou anémie se díky doplňkům spiruliny zvýšil obsah hemoglobinu v červených krvinkách a zlepšila se funkce imunitního systému (33).

Některé další studie na zvířatech také zjistily, že spirulina může zlepšit hladinu hemoglobinu a zmírnit příznaky anémie (34, 35, 36).

Shrnutí:

 • Jedna studie naznačuje, že spirulina může snížit anémii u starších dospělých. Některé studie na zvířatech také zjistily, že spirulina by mohla být prospěšná při anémii.

9. Spirulina může zlepšit svalovou sílu a vytrvalost

Oxidační poškození způsobené cvičením je hlavním faktorem, který přispívá ke svalové únavě (37).

Některé rostlinné potraviny mají antioxidační vlastnosti, které mohou sportovcům a fyzicky aktivním jedincům pomoci toto poškození minimalizovat.

Spirulina se zdá být prospěšná, protože některé studie poukázaly na zlepšení svalové síly a vytrvalosti (38).

V jedné studii dokázala suplementace spirulinou zlepšit příjem kyslíku při cvičení na kole na rukou, přičemž vědci poznamenali, že by mohla působit jako ergogenní pomůcka pro zvýšení sportovního výkonu (39).

Shrnutí:

 • Spirulina může přinášet řadu výhod při cvičení, včetně zvýšení vytrvalosti a svalové síly.

10. Spirulina by mohla podporovat kontrolu hladiny cukru v krvi

Několik studií na zvířatech naznačuje, že spirulina by mohla pomáhat snižovat hladinu cukru v krvi (40, 41).

Existují také určité důkazy, že spirulina může podporovat zdravou hladinu cukru v krvi u lidí.

Podle jednoho přehledu osmi studií by suplementace spirulinou v dávkách od 0,8 do 8 g denně mohla významně snížit hladinu cukru v krvi nalačno u lidí s diabetem 2. typu (42).

Nebyl však zjištěn žádný významný vliv na hladinu cukru v krvi po jídle ani na hladinu hemoglobinu A1c, který se používá k měření dlouhodobé kontroly hladiny cukru v krvi (42).

Shrnutí:

 • Některé důkazy naznačují, že spirulina může být prospěšná lidem s diabetem 2. typu tím, že významně snižuje hladinu cukru v krvi nalačno.

Závěr

Spirulina je druh sinice - často označovaný jako modrozelená řasa - která je vysoce výživná.

Studie ukazují, že může zlepšovat hladinu cholesterolu a triglyceridů, potlačovat oxidaci, snižovat krevní tlak a hladinu cukru v krvi nalačno.

Je třeba provést další výzkum, než bude možné tvrdit, že spirulina je jednou z mála superpotravin, které si tento titul zaslouží.

10 doplňků stravy, které účinně bojují proti zánětu

 

 

 

 

 

 

Kurkumin

- Pixabay

Barbora Nová

Zánět je normální krátkodobá imunitní reakce na trauma, nemoc a stres (1).

Dlouhodobý zánět však může být způsoben špatným výběrem stravy a životními návyky, jako je nedostatečný spánek, kouření a nedostatek fyzické aktivity. Tento chronický zánět může zvyšovat riziko zdravotních problémů, jako je cukrovka 2. typu a srdeční choroby (2).

Zvrátit chronický zánět mohou pomoci protizánětlivé potraviny, cvičení, dostatečný spánek a zvládání stresu. V některých případech může být užitečné i získání další podpory z doplňků stravy (3).

Následuje 10 doplňků stravy, které podle výzkumů mohou pomoci snížit zánět.

1. Kurkumin

Kurkumin je sloučenina obsažená v koření kurkuma, které se běžně používá v indické kuchyni a je známé svým jasně žlutým odstínem. Poskytuje několik působivých zdravotních benefitů.

Kurkumin může mimo jiné pomáhat snižovat zánět u cukrovky, srdečních onemocnění, zánětlivých střevních onemocnění a rakoviny (4, 5, 6).

Předpokládá se, že je také prospěšný pro snížení zánětu a zlepšení příznaků osteoartritidy a revmatoidní artritidy (7, 8).

Jedna randomizovaná kontrolovaná studie zjistila, že lidé s metabolickým syndromem, kteří užívali kurkumin, měli významně sníženou hladinu zánětlivých markerů C-reaktivního proteinu (CRP) a malondialdehydu ve srovnání s těmi, kteří dostávali placebo (9).

V jiné studii, kdy 80 lidí se solidními rakovinnými nádory dostávalo 150 mg kurkuminu denně po dobu 8 týdnů, se většina jejich zánětlivých markerů snížila mnohem více než u kontrolní skupiny. Významně se také zvýšilo skóre kvality jejich života (10).

I když jsou tyto přínosy možné, kurkumin se do krevního oběhu vstřebává špatně, protože jeho biologická dostupnost (rychlost, s jakou tělo vstřebává určitou látku) je omezená (11).

Nejlepším řešením je zvolit fytosomální variantu, která zvyšuje biologickou dostupnost 29x.

Více: Věda potvrzuje, že kurkumin je stejně účinný nebo účinnější než 14 chemických léků

2. Rybí olej

Doplňky stravy s rybím olejem obsahují omega-3 mastné kyseliny, které jsou životně důležité pro dobré zdraví. Mohou pomáhat snižovat záněty spojené s cukrovkou, srdečními chorobami a dalšími onemocněními (12, 13, 14, 15).

Dvěma základními omega-3 v rybím oleji jsou kyselina eikosapentaenová (EPA) a kyselina dokosahexaenová (DHA). Vaše tělo je přeměňuje na ALA, což je esenciální mastná kyselina (16).

Zejména u DHA byly prokázány protizánětlivé účinky, které snižují hladinu cytokinů a podporují zdraví střev. Může také snižovat záněty a poškození svalů, ke kterým dochází po cvičení (17, 18, 19, 20, 21, 22).

Některé studie ukazují, že suplementace DHA může významně snížit hladinu zánětlivých markerů ve srovnání s placebem (19, 22).

Dávky rybího oleje obsahující méně než 2 gramy EPA a DHA dohromady jsou bezpečné, ale rybí olej může způsobovat říhání, zápach z úst, pálení žáhy nebo žaludeční a střevní potíže (16).

Pokud máte oslabený imunitní systém nebo užíváte léky na ředění krve, poraďte se před užíváním rybího oleje s odborníkem.

3. Zázvor

Kořen zázvoru se běžně používá v kuchyni a má historii použití i v bylinné medicíně. Používá se také jako domácí prostředek k léčbě zažívacích potíží a nevolnosti, včetně ranní nevolnosti v těhotenství.

Dvě složky zázvoru, gingerol a zingeron, mohou pomáhat snižovat zánět související s několika zdravotními potížemi, včetně cukrovky 2. typu. Konzumace zázvoru může také v průběhu času pozitivně ovlivnit HbA1c (kontrola hladiny cukru v krvi po dobu 3 měsíců) (23, 24, 25, 26, 27).

Jedna studie zjistila, že když lidé s cukrovkou dostávali 1 600 mg zázvoru denně po dobu 12 týdnů, zlepšila se u nich kontrola hladiny cukru v krvi a výrazně se snížila hladina zánětu ve srovnání s kontrolní skupinou (25).

Jiná studie zjistila, že ženy s rakovinou prsu, které užívaly zázvorové doplňky, měly nižší hladinu zánětlivých markerů CRP a interleukinu-6 (IL-6) ve srovnání se skupinou užívající placebo, zejména pokud byla suplementace zázvorem kombinována s cvičením (26).

Až 2 gramy zázvoru denně jsou bezpečné, ale vyšší dávky mohou mít vliv na ředění krve. Pokud užíváte léky na ředění krve, poraďte se s odborníkem, než začnete zázvor doplňovat nad množství, které se obvykle používá při vaření (28).

4. Resveratrol

Resveratrol je antioxidant, který se nachází v hroznech, borůvkách a dalším ovoci s fialovou slupkou. Nachází se také v červeném víně, hořké čokoládě a arašídech.

Byl široce zkoumán pro svůj protizánětlivý potenciál u lidí s chronickými onemocněními, jako jsou onemocnění jater, obezita a ulcerózní kolitida (UC), i u lidí bez chronických onemocnění (29, 30, 31, 32).

V jedné studii vědci podávali lidem s UC (typ zánětlivého střevního onemocnění) 500 mg resveratrolu nebo placeba denně po dobu 6 týdnů. Ve skupině užívající resveratrol došlo ke zlepšení kvality života, příznaků UC a zánětu (31).

V jiné studii snížily doplňky stravy s resveratrolem zánětlivé markery, triglyceridy a hladinu cukru v krvi u lidí s obezitou (33).

Přehled, který zkoumal účinky resveratrolu, ho navíc spojoval se zvýšeným spalováním kalorií a potenciálem přispívat ke snižování tělesného tuku.  (32).

Většina doplňků stravy s resveratrolem obsahuje 150-500 mg v jedné dávce a nemá žádné významné vedlejší účinky. Pokud však užíváte léky na ředění krve, měli byste se před užíváním resveratrolu poradit s odborníkem (34).

5. Spirulina

Spirulina je sinice se silnými antioxidačními účinky. Studie prokázaly, že snižuje záněty, podporuje zdravé stárnutí a může posilovat imunitní systém (35, 36, 37, 38).

Ačkoli většina výzkumů zkoumala účinky spiruliny na zvířatech, studie u starších osob ukázaly, že může zlepšovat zánětlivé markery, anémii a imunitní funkce (39).

Až 8 gramů spiruliny denně je bezpečných a mnoho lidí si ji přidává do koktejlů nebo smoothies, protože se dodává ve formě prášku.

Nejsou známy žádné významné vedlejší účinky, ale lidé s autoimunitními onemocněními se jí možná budou chtít vyhnout, protože by mohla zhoršit jejich stav kvůli svým potenciálním vlastnostem posilujícím imunitní systém (40).

6. Vitamin D

Vitamin D je základní živina rozpustná v tucích, která hraje klíčovou roli ve zdraví imunitního systému a může mít některé silné protizánětlivé vlastnosti.

V několika studiích vědci zaznamenali souvislost mezi nízkou hladinou vitaminu D a přítomností zánětu (41, 42, 43).

V malé, vysoce kvalitní studii u 44 žen s nízkou hladinou vitaminu D a premenstruačním syndromem vědci zaznamenali, že užívání 50 000 mezinárodních jednotek (IU) vitaminu D každých 20 dní po dobu 4 měsíců vedlo ke snížení zánětu ve srovnání s kontrolní skupinou (44).

Podobná zjištění byla zaznamenána u lidí, kteří mají kromě obezity i nedostatek vitaminu D (45).

Dlouhodobě by dospělí neměli užívat více než 4 000 IU denně. Vitaminy rozpustné v tucích, jako jsou vitaminy A, D, E a K, se ukládají v tukových buňkách a mohou se časem hromadit, což může vést k toxicitě (46).

7. Bromelain

Bromelain je silný enzym obsažený v ananasu, který dodává ovoci trpkost. Bromelain v důvodu ananasu zanechává pocit pálení, pokud ho sníte příliš mnoho.

Má však také některé potenciální protizánětlivé vlastnosti. Ve skutečnosti má bromelain stejnou protizánětlivou schopnost jako nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), ale s bonusem v podobě méně vedlejších účinků (47).

Na lidech bylo provedeno jen málo výzkumů protizánětlivých vlastností bromelainu, ale zdá se, že pomáhá snižovat pooperační zánět u lidí, kteří podstupují odstranění zubu moudrosti (48).

Většina bromelainových doplňků obsahuje 500 mg bromelainu v jedné dávce a nejsou u nich hlášeny žádné vedlejší účinky.

8. Extrakt ze zeleného čaje

Zelený čaj se již dlouho používá v tradiční medicíně a je bohatý na sloučeniny, které mohou mít mnoho příznivých účinků na zdraví, jako je epigalokatechin-3-gallát (EGCG), kofein a kyselina chlorogenová.

Jedna malá studie u mužů s nadváhou zjistila, že 500 mg extraktu ze zeleného čaje denně po dobu 8 týdnů v kombinaci s cvičením třikrát týdně významně snížilo zánět ve srovnání se samotným cvičením nebo skupinou, která užívala placebo bez cvičení (49).

Vědci se domnívají, že mnoho protizánětlivých účinků zeleného čaje pochází z obsaženého EGCG. EGCG působí jako antioxidant, takže může pomoci zabránit oxidačnímu poškození buněk způsobenému volnými radikály, což vede ke snížení zánětu (50).

Můžete si koupit doplňky stravy s EGCG nebo extraktem ze zeleného čaje, ale mějte na paměti, že doplňky stravy s extraktem ze zeleného čaje budou obsahovat kofein, pokud není označeno jinak.

9. Česnek

Česnek, stejně jako zázvor, ananas a tučné ryby, je běžnou potravinou bohatou na protizánětlivé sloučeniny.

Česnek má obzvláště vysoký obsah sloučeniny zvané alicin, což je silná protizánětlivá látka, která může také pomoci posílit imunitní systém, aby se lépe bránil choroboplodným zárodkům (51).

V jedné vysoce kvalitní studii dostávalo 51 dospělých lidí s obezitou buď 3,6 gramu extraktu ze starého česneku, nebo placebo denně po dobu 6 týdnů. Výzkumníci zjistili významné zlepšení zánětlivých markerů tumor nekrotizujícího faktoru alfa (TNF-α) a IL-6. Vyslovili teorii, že dlouhodobé podávání stařeného česneku může přispět ke snížení rizika chronických onemocnění souvisejících se zánětem (52).

Doplňky stravy s česnekem se dodávají v různých dávkách, z nichž všechny jsou poměrně bezpečné a mají jen málo vedlejších účinků (s výjimkou česnekového dechu). Kromě toho můžete pociťovat určité protizánětlivé účinky již při konzumaci pouhých 2 gramů čerstvého česneku denně, což je přibližně jeden stroužek (51, 53).

10. Vitamin C

Vitamin C, stejně jako vitamin D, je nezbytný vitamin, který hraje velkou roli v imunitě a zánětech. Je to silný antioxidant, takže dokáže snižovat zánět tím, že neutralizuje volné radikály, které způsobují oxidační poškození buněk (54).

Pomáhá také optimalizovat imunitní systém několika dalšími způsoby, což může pomoci regulovat zánět - zánět je totiž imunitní reakcí (54).

Kromě toho se vysoké dávky běžně podávají intravenózně hospitalizovaným pacientům s těžkými respiračními onemocněními - jako je chřipka, zápal plic, a dokonce i COVID-19 - aby pomohly snížit zánět (55).

U zdravých lidí však mohou dávky vyšší než 2 000 mg vést k průjmu. Jinak jsou doplňky vitaminu C bezpečné a relativně bez příznaků (56).

Závěr

Chronický zánět může zvyšovat riziko chronických onemocnění, jako je cukrovka 2. typu, srdeční choroby a autoimunitní poruchy.

Mnoho doplňků stravy - sestávajících z protizánětlivých živin, antioxidantů nebo jiných sloučenin - může pomoci snížit zánět ve vašem těle.

V ideálním případě je nejlepší získávat protizánětlivé živiny z plnohodnotných potravin, ale v případě chronického zánětu vám mohou pomoci vhodné doplňky stravy - zejména pokud je ve vaší stravě nedostatek živin a antioxidantů.

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
NOVINKA  Unikátní kombinace vysoce kvalitních extraktů z hub a rostlin, doplněná o betaglukan vysoké čistoty (nad 80%) a vitamíny na podporu imunity. Devět složek synergicky spojených v...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           BŘEZEN 2024 -31 článků

           DUBEN 2024 - 23 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života