Co je vhodné vědět o CHOPN a hrudní bolesti

- Pixabay

Barbora Nová

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) označuje skupinu plicních onemocnění, která v průběhu času progredují.

Studie z roku 2016 ukazuje, že téměř 45 % lidí žijících s CHOPN pociťuje nějaký typ bolesti na hrudi ve srovnání s 29 % lidí žijících bez CHOPN. Podobně studie z roku 2019 zjistila, že hrudník je nejčastěji hlášeným místem bolesti během exacerbací CHOPN (1, 2).

Následuje více informací o spojitosti mezi CHOPN a bolestí na hrudi.

Jaká je souvislost mezi CHOPN a bolestí na hrudi?

Existuje mnoho důvodů, proč můžete pociťovat bolest na hrudi, když máte CHOPN:

Bronchiální křeče

K tomu dochází, když se svaly, které ovládají vaše dýchací cesty, náhle zpevní. To může způsobit, že dýchání bude náročné a bolestivé, což může vést k napětí na hrudi a bolesti.

Trávicí potíže

Gastrointestinální refluxní choroba (GERD) může být komorbiditou CHOPN. Lidé s CHOPN mohou skončit s přefouknutými plícemi. K tomu dochází, když se vzduch zachytí a nemůže být správně vydechován. Když plíce zabírají více místa, části trávicího systému se zmáčknou. To může zhoršit příznaky GERD (3). 

Zjizvená tkáň 

V plicích a kolem nich jsou dvě membránové vrstvy (pleura). Normálně po sobě hladce klouzají, aby regulovaly dýchání. Zánět CHOPN může způsobit hromadění jizevnaté tkáně, která narušuje typickou funkci.

Přetažení membrán

Pokud jsou plíce přehuštěné, dojde také k natažení membrány. Když k tomu dojde, ztrácí elasticitu a může aktivovat receptory bolesti.

Kašel

Epizody kašle mohou způsobit svalové napětí v celém hrudníku a zádech.

Krevní sraženina v plicích

Tato příhoda je také známá jako plicní embolie (PE). Běžné příznaky exacerbace CHOPN, jako je dušnost a kašel, mohou způsobit, že diagnóza akutní PE bude přehlédnuta a opomenuta (4).

Lidé s CHOPN jsou ohroženi rozvojem PE z mnoha důvodů, jako je sedavý způsob života, systémový zánět a vyšší počet červených krvinek v důsledku nízké hladiny kyslíku.

Jiné zdravotní stavy

Přehled výzkumu z roku 2019 naznačuje, že 4 z 5 lidí s CHOPN mají komorbiditu, která může vést k bolesti na hrudi. Některé zdravotní stavy, které by mohly způsobit bolest na hrudi, zahrnují mimo jiné srdeční onemocnění, jako je srdeční selhání, onemocnění koronárních tepen a arytmie (5).

Jak se léčí bolest na hrudi při CHOPN?

Léčba bolesti bude záviset na příčině a závažnosti vaší bolesti na hrudi s CHOPN. Následuje několik tipů, které mohou pomoci při CHOPN bolesti na hrudiN

Změňte svou pozici těla

Úprava polohy těla může pomoci zlepšit vaše dýchání. Například poloha stativu je, když sedíte na židli s rukama nataženýma ke kolenům. Můžete se také pokusit předklonit se z boků a opřít se rukama v úrovni židle o židli.

Zlepšete své držení těla

Postavení rovně nebo vzpřímené sezení na židli může pomoci lépe podporovat vaše svaly. Je to také otevřenější poloha pro váš hrudník a dýchací cesty.

Zabraňte refluxu kyseliny

Kyselý reflux může způsobit pocit pálení na hrudi, který může být bolestivý. Pokud jste náchylní k refluxu kyseliny, vyhněte se spouštěčům, jako jsou kořeněná jídla, alkohol, kofein a jídla s vysokým obsahem tuku (6).

Vyvarujte se polykání vzduchu

K nadýmání dochází, když se ve vašem trávicím systému zachytí vzduch. Ujistěte se, že jíte pomalu a vyhněte se používání brček, mluvení při jídle a žvýkání žvýkačky.

Hluboké dýchání

Hluboké dechová cvičení posilují svaly, které řídí vaše dýchání. To vám může pomoci přivést více kyslíku a popadnout dech, když se cítíte bez dechu. Pomalu se nadechujte nosem a ještě pomaleji vydechujte sevřenými rty (7).

Použijte led

Ochlazení vašich hrudních svalů může pomoci zmírnit zánět. K ledování postižených míst můžete použít sáček mražené zeleniny nebo kostky ledu zabalené v ručníku.

Aplikujte teplo

Vyhřívací podložka může pomoci zmírnit ztuhlost svalů a kloubů. Teplo může pomoci uvolnit vaše svaly, snížit napětí a bolest. K dispozici jsou opakovaně použitelné vyhřívací podložky v různých tvarech a velikostech.

Zkuste masáž

Bylo prokázáno, že masáž pomáhá snižovat bolest při CHOPN. Může také hrát roli při svalové relaxaci a redukci stresu (8).

Proveďte aktivitu

Aktivní kardio, protahovací a posilovací aktivity mohou zlepšit vaše dýchání a pomoci budovat a udržovat svaly. Může být užitečné pracovat s fyzioterapeutem, abyste mohli začít.

Zvažte akupunkturu

Studie z roku 2016 zjistila, že akupunktura zlepšila dušnost u lidí s CHOPN. Akupunktura se také používá jako léčba chronické bolesti (9).

Vezměte si léky na CHOPN

Léky na CHOPN mohou pomoci snížit příznaky, které by mohly způsobit bolest na hrudi, jako je kašel, tlak na hrudi a dušnost. Pokud vaše bolest na hrudi CHOPN přetrvává, promluvte si s lékařem o lécích proti bolesti.

Jak se léčí bolest na hrudi s CHOPN?

Existuje několik možností léčby CHOPN. Odborník vám pomůže vytvořit plán léčby, který je pro vás vhodný.

Následuje několik způsobů léčby CHOPN:

  • Inhalátory: Existuje celá řada metod aplikovaných ve formě inhalátorů. Pomáhají otevřít dýchací cesty, což usnadňuje dýchání. Mohou poskytnout rychlou úlevu nebo zabránit dušnosti a mohou být využívány krátkodobě nebo dlouhodobě.
  • Nebulizéry: Někteří lidé nejsou schopni používat inhalátor. Nebulizér přemění lék na jemnou mlhu, která je vdechována pomocí masky nebo náustku.
  • Kortikosteroidy: Tyto jsou často podávány inhalátorem, ale mohou být také podávány jako perorální léky. Obvykle se perorální steroidy používají pouze krátkodobě, aby pomohly zvládnout vzplanutí CHOPN.
  • Inhibitory fosfodiesterázy-4: Jedná se o perorální léky, které pomáhají snížit zánět plic. Mohou snížit počet vzplanutí CHOPN.
  • Mukolytika: Nadbytek hlenu se tvoří v plicích v důsledku zánětu CHOPN. Mukolytika jsou léky, které pomáhají ztenčit a snížit množství hlenu.
  • Doplňkový kyslík: Pokud mají vaše plíce potíže s přívodem dostatečného množství vzduchu, nebudete schopni dostat do těla dostatek kyslíku. Použití doplňkového kyslíku zvyšuje množství kyslíku, které máte k dispozici.
  • Změny životního stylu: Pokud kouříte, je důležité přestat kouřit. To může pomoci zabránit dalšímu poškození plic a je považováno za jednu z nejúčinnějších možností léčby (10).

Často kladené otázky

Jaký je pocit bolesti na hrudi při CHOPN?

Bolest na hrudi CHOPN závisí na její základní příčině. Například bronchiální křeče mohou způsobit tlak na hrudi, zatímco GERD a kyselý reflux mohou způsobit pocit pálení.

Kdy byste měli jít do nemocnice s CHOPN?

Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud zaznamenáte náhlou dušnost, zrychlený srdeční tep, potíže s dýcháním nebo vykašláváte krev. To může být příznakem plicní embolie.

Závěr

Bolest na hrudi je u lidí žijících s CHOPN poměrně častá. Změny ve struktuře a funkci plic mohou přispět k bolesti. Svaly na hrudi mohou být také namožené a způsobit bolest.

Existuje mnoho strategií, které vám pomohou lépe zvládat bolest. Léky k léčbě CHOPN jsou důležitou součástí prevence a zvládání bolesti.

8 nejlepších vitaminů, minerálů... pro plíce

- Pixabay

Ing. Zdeněk Rozehnal

Vaše plíce, které jsou součástí dýchacího systému, neustále pracují na tom, aby vás udržely při životě tím, že dodávají tělu kyslík a vylučují oxid uhličitý (1).

Poškozené plíce mohou významně ovlivnit váš celkový zdravotní stav, a proto by jejich udržování v dobrém stavu mělo být prioritou. Bohužel zdraví plic může poškodit mnoho faktorů. Ke snížené funkci plic může přispívat například znečištěné ovzduší, kouření, zápal plic a nemoci, jako je astma, COVID-19 a chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) (2, 3, 4, 5).

Kromě toho mohou funkci plic negativně ovlivnit i volba stravy a nedostatek mikroživin (6, 7).

Některé výzkumy ukazují, že určité doplňky stravy, jako jsou vitaminy a minerály, mohou pomoci lidem se zdravotními potížemi, které ovlivňují funkci plic, i těm, kteří chtějí podpořit zdraví svých plic obecně.

Následuje 8 nejlepších vitamínů, minerálů... pro zdraví plic.

1. Vitamin C

Vitamin C funguje jako silný antioxidant, což znamená, že zabraňuje poškození buněk. Má také protizánětlivé a imunomodulační vlastnosti a studie ukazují, že optimální hladina vitaminu C je pro zdravé plíce nezbytná (8).

Nedostatek vitaminu C může výrazně ovlivnit imunitní systém a může zvýšit riziko infekce dýchacích cest. Naopak udržování optimální hladiny vitaminu C může pomoci zlepšit funkci plic a chránit před onemocněními, která postihují plíce, jako je CHOPN (9, 10).

Studie ukazují, že doplňkové podávání vitaminu C může snížit riziko a délku trvání respiračních infekcí. Může také přispět ke zlepšení funkce plic a zabránit poklesu plicních funkcí u lidí s astmatem (11, 12).

Kromě toho je vitamin C mimořádně důležitý, pokud kouříte. Studie ukazují, že mezi lidmi, kteří kouří, je u těch, kteří mají vyšší hladinu vitaminu C, zjištěna lepší funkce plic než u těch, kteří mají nižší hladinu vitaminu C (13, 14).

Doporučená denní dávka vitaminu C je pro dospělé jedince 75-120 mg (14).

Pokud nezískaváte dostatek vitaminu C prostřednictvím potravin a nápojů nebo potřebujete více vitaminu C, je rozumnou volbou kvalitní doplněk stravy.

Nejlepší volbou je vždy přírodní forma, která má zpravidla nejvyšší biologickou dostupnost. Ideální je vitamín C z plodu Camu Camu (plod z keře Berry Camu z amazonského deštného pralesa, který má nejvěšší množství vitaminu C) a Aceroly (brazilská třešeň). Tento přírodní vitamin C má všechny 4 askorbáty, na rozdíl od chemického jednoaskorbátového vitaminu C (kyselina askorbová) s biologickou účinností pouze 4-20%.

Obsah vitamínu C v bobulích Camu Camu je 50x vyšší než v pomerančích a dokonce 2-3x vyšší než v Acerole.

Biologickou účinnost ovlivňuje i forma. Lipozomální vitamin C je forma vitaminu C, která je uzavřena v malých lipidových kuličkách zvaných lipozomy. Studie ukazují, že lipozomální vitamin C je lépe vstřebatelný než tradiční formy doplňků stravy se syntetickým vitaminem C (15).

2. Vitamin D3

Vitamin D je víc než jen jeden vitamin. Je to skupina živin, která má podobnosti v chemické struktuře. Ve stravě se nachází nejčastěji vitamín D2 a D3. Vitamín D2 je rostlinného, vitamin D3 živočišného původu, přičemž se předpokládá vyšší účinnost vitaminu D3.

Vitamin D je klíčovou živinou pro zdraví plic a jeho nedostatek může zvýšit riziko vzniku infekcí dýchacích cest a onemocnění, která postihují plíce, včetně CHOPN (16, 17).

Bylo prokázáno, že nedostatek vitaminu D je velmi častý u lidí s onemocněními, která postihují plíce, včetně astmatu a CHOPN, a může u těchto lidí zhoršovat příznaky a ovlivňovat funkci plic (18, 19, 20).

Důkazy ukazují, že doplňování vitaminu D může pomoci zlepšit kvalitu života, snížit exacerbaci onemocnění a zlepšit některé příznaky u lidí s respiračními onemocněními, jako je astma a CHOPN (21, 22, 23, 24, 25, 26).

Navíc je vyšší hladina vitaminu D spojena se zlepšením funkce plic u běžné populace (27).

Vědci také zjistili, že nedostatek vitaminu D je spojen s těžším postižením plic, delším trváním onemocnění a vyšším rizikem úmrtí u osob hospitalizovaných pro COVID-19 a že nedostatek vitaminu D může zvyšovat riziko ve spojitosti s COVID-19 (28, 29, 30).

Nedostatek vitaminu D je celosvětově rozšířený a mnoha lidem by prospělo jeho doplňování, zejména těm, kteří jsou jeho nedostatkem nejvíce ohroženi, včetně Afroameričanů (čím tmavší kůže, tím menší absorbce slunečního záření...), lidí s obezitou nebo cukrovkou a lidí, kteří kouří nebo jsou starší 65 let (31).

Před užíváním doplňku stravy s vitaminem D je důležité nechat si zkontrolovat hladinu vitaminu D. Doporučené rozpětí je 30-60 ng/ml (75-150 mmol/l) v krvi.

V závislosti na výsledcích vám odborník doporučí vhodné dávkování. Pokud máte vitaminu D nedostatek, možná budete muset užívat vysokodávkované doplňky stravy nebo si nechat aplikovat vysokodávkované injekce vitaminu D.

Většinou se doporučuje užívat každoročně v období září-duben 70 IU/kg hmotnosti denně.

Doplňky stravy s vyššími dávkami vitaminu D, například ty, které poskytují 6 000-10 000 IU, jsou obecně lepší volbou pro osoby, které mají nedostatek vitaminu D (32).

Více:

3. Hořčík

Hořčík je minerál, který hraje řadu kritických rolí v těle, včetně podpory funkce plic. Hořčík pomáhá uvolnit buňky hladkého svalstva průdušek a snižuje zánět plic, což může pomoci těm, kteří mají plicní onemocnění (33).

U lidí s některými onemocněními dýchacích cest je navíc vyšší pravděpodobnost nedostatku hořčíku, což může ovlivnit funkci plic. Například studie provedená u 50 osob s chronickým astmatem zjistila, že 10% osob s astmatem mělo nedostatek hořčíku. Také funkce plic byla u osob s nedostatkem hořčíku výrazně nižší než u osob s astmatem s normální hladinou hořčíku (34).

Podobně studie na 120 lidech zjistila, že nedostatek hořčíku je mezi účastníky s astmatem velmi rozšířený a nižší hladina hořčíku je spojena se závažnějšími příznaky astmatu a častějšími astmatickými záchvaty (35).

Studie také ukázaly, že suplementace hořčíkem může pomoci chránit před ztrátou plicních funkcí u lidí s CHOPN a rakovinou plic (36, 37).

Užívání hořčíkových doplňků stravy může pomoci podpořit zdravé hladiny hořčíku. Některé formy hořčíku jsou lépe vstřebatelné než jiné. Například glycinát hořečnatý se zdá být lépe vstřebatelný než oxid hořečnatý (38).

Více:

4. Kurkumin

Kurkumin je hlavní účinnou látkou kurkumy a bylo prokázáno, že má silné protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Některé výzkumy ukazují, že kurkumin může chránit plíce před znečištěním ovzduší, snižovat zánět plic a zlepšovat některé příznaky související s astmatem (39, 40, 41, 42).

Nejlépe vstřebatelná forma kurkuminu (nejvyšší biologická dostupnost) je jeho fytosomální varianta pod značkou Meriva®  - italský patent. 

KURKUMIN KOMPLEX MERIVA®

Betaglucan MaxCell

5. Omega-3 nenasycené mastné kyseliny

Omega-3 nenasycené mastné tuky mají silné protizánětlivé vlastnosti, které mohou mít příznivý vliv na zánětlivé plicní onemocnění, jako je astma (43).

Strava s nízkým obsahem omega-3 tuků, včetně kyseliny eikosapentaenové (EPA) a kyseliny dokosahexaenové (DHA), je spojena se zvýšeným rizikem astmatu u dětí i dospělých (44, 45, 46).

Kromě toho je vyšší obsah omega-3 v krvi spojen s lepší kontrolou astmatu a menší závislostí na inhalačních kortikosteroidech (ICS) (47).

Strava bohatá na omega-3 může také snižovat riziko vzniku CHOPN (48).

Výsledky některých studií ukazují, že užívání vysokých dávek - mezi 3-6 gramy denně - omega-3 může pomoci zlepšit příznaky některých plicních onemocnění, jako je astma. Ne všechny studie však zaznamenaly jejich přínos (49, 50).

Jedna 12týdenní studie u 60 osob s rakovinou plic zjistila, že ti, kteří užívali doplněk stravy s rybím olejem s 1,6 gramy EPA a 0,8 gramy DHA denně, měli významně snížené zánětlivé markery a zlepšený stav výživy ve srovnání se skupinou, která užívala placebo (51).

Omezené důkazy také ukazují, že doplňky stravy s omega-3 mohou zlepšit funkci plic a kvalitu života u osob s cystickou fibrózou, ale současné důkazy jsou slabé a nedostatečné pro vyvození jednoznačných závěrů (52).

Pokud trpíte plicním onemocněním, poraďte se před zařazením doplňků stravy s omegou-3 s odborníkem. Mějte na paměti, že potenciálně účinné dávky jsou obvykle mnohem vyšší než ty, které jsou doporučené na obalech doplňků stravy.

Více:

6. Zinek a selen

Kromě hořčíku jsou pro zdravé plíce nezbytné také zinek a selen. Oba minerály působí v těle jako antioxidanty a mohou mít ochranné účinky u osob s plicními chorobami. Studie ukazují, že lidé s plicními onemocněními, jako je astma a CHOPN, mají obvykle nižší hladinu zinku a selenu než lidé, kteří těmito onemocněními netrpí (52, 53, 54).

Nedostatek selenu a zinku může také zvyšovat riziko respiračních infekcí, stejně jako riziko závažných příznaků a úmrtí u osob s COVID-19 (55, 56, 57, 58, 59).

Zinek zabraňuje replikaci viru covid-19 v buňkách.

Navíc nízká hladina selenu a zinku může zvyšovat riziko rakoviny plic (60, 61).

Studie, která analyzovala údaje o 5 435 osobách, zjistila, že vyšší příjem zinku byl spojen s 42% snížením rizika vzniku rakoviny plic (62).

Nejdůležitější je zajistit si dostatečný příjem selenu a zinku ze stravy. Někteří lidé však mohou potřebovat také multiminerální doplněk stravy.

Více:

7. Vitamin E

Vitamin E byl studován pro svůj potenciál zlepšit respirační onemocnění, jako je astma a CHOPN.

Při užívání ve formě doplňku stravy se ukázalo, že vitamin E pomáhá zlepšovat funkci plic a některé příznaky astmatu u dětí a dospělých (63, 64).

A co víc, v jedné studii zahrnující 580 mužů byly doplňky stravy s vitaminem E spojeny se zlepšením funkce plic (65).

Studie však zjistily, že užívání doplňků stravy s vitaminem E může u zdravých mužů zvyšovat riziko rakoviny prostaty, proto je důležité se před zařazením vitaminu E do svého doplňkového režimu poradit s odborníkem (66).

8. N-acetyl cystein

N-acetyl cystein (NAC) je prekurzorem glutathionu, antioxidantu, který se přirozeně vytváří v těle. Studie ukazují, že suplementace vysokými dávkami NAC (1 200 mg denně) může pomoci při léčbě CHOPN (67, 68).

Studie na hlodavcích také ukazují, že může pomáhat snižovat zánět související s astmatem, ačkoli je zapotřebí provést výzkum u lidí (69).

Více:

Doporučení před užíváním vitaminů, minerálů... pro zdraví plic

I když užívání některých vitaminů může přispět k podpoře zdraví plic, je důležité před užíváním doplňků stravy zvážit své zdravotní potřeby, užívání syntetických léků a další skutečnosti.

Pokud máte zdravotní potíže, například rakovinu nebo CHOPN, mohou vám odborníci doporučit užívání určitých doplňků stravy v závislosti na faktorech, jako je nedostatek živin a příjem potravy.

Některé doplňky stravy navíc mohou interagovat s některými léky, včetně těch, které se používají k léčbě rakoviny. Z tohoto důvodu je důležité, abyste před zařazením doplňků stravy do svého léčebného režimu tyto doplňky stravy prodiskutovali s odborníkem (70).

Můžete tak předejít komplikacím a zajistit, že užíváte pouze doplňky stravy v dávkách, které jsou bezpečné, nezbytné a účinné.

Závěr

Strava bohatá na živiny, dostatek fyzické aktivity a vyhýbání se kouření jsou jedny z nejlepších způsobů, jak pečovat o své plíce a udržet je zdravé po celý život.

Užívání určitých doplňků stravy, včetně vitaminu C, vitaminu D, hořčíku, kurkuminu, omegy-3, zinku a selenu, může také pomoci podpořit zdraví plic, zejména u osob s onemocněním, které postihuje plíce, jako je CHOPN, astma a některé formy rakoviny.

Pokud máte zájem vyzkoušet jeden nebo více výše uvedených doplňků stravy, poraďte se nejprve s odborníkem. Ten vám pomůže určit, zda jsou doplňky stravy vhodnou volbou pro vaše konkrétní potřeby a jaké dávkování je nejvhodnější.

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
Unikátní kombinace vysoce kvalitních extraktů z hub a rostlin, doplněná o betaglukan vysoké čistoty (nad 80%) a vitamíny na podporu imunity. Devět složek synergicky spojených v blahodárný komplex na...

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium
  KOHI-FOCUS SLOŽENÍ: Instantní káva 76,4 % (100% káva Arabica), Ashwagandha extrakt 10 %, Chaga extrakt 8 %, Tulsi extrakt 5 %, Sibiřský ženšen extrakt 0,5 % 100% Arabika, zklidňující...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           DUBEN 2024 - 31 článků

                KVĚTEN 2024 - 17 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

  • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
  • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

  • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života