Příznaky Crohnovy choroby, co je dobré vědět

- Pixabay

Barbora Nová

Crohnovu chorobu je obecně obtížnější diagnostikovat než jiné hlavní zánětlivé střevní onemocnění, ulcerózní kolitidu (UC). Je to proto, že Crohnova choroba není omezena na jednu oblast gastrointestinálního traktu (GIT) a její příznaky mohou být rozmanitější.

UC se nachází v tlustém střevě, zatímco Crohnova choroba se může objevit kdekoli od úst až po konečník.

Každá lokalita Crohnovy choroby má svůj vlastní soubor příznaků. Pokud víte, na jaké příznaky si dát pozor, můžete svému lékaři pomoci stanovit správnou diagnózu.

Obecné příznaky Crohnovy choroby

Některé příznaky jsou společné bez ohledu na primární lokalizaci onemocnění. Patří mezi ně např:

 • bolesti břicha s křečemi
 • průjem
 • úbytek hmotnosti
 • nedostatek energie

Bolest obvykle začíná do hodiny po jídle a nejčastěji se soustřeďuje kolem pupku, v pravém podbřišku nebo v obou oblastech. U Crohnovy nemoci je také častý mírný otok břicha nebo nadýmání, které může souviset s výběrem potravin.

Pokud však máte lokalizovaný otok, který je bolestivý nebo je doprovázen horečkou či zarudnutím kůže, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou péči. To může být známkou ucpání střev, abscesu nebo závažné infekce.

Někde mezi 17 a 43 procenty lidí s Crohnovou chorobou bude diagnostikováno také perianální onemocnění. Přibližně u 26 procent se v blízkosti konečníku vytvoří píštěl.

Píštěle vytvářejí abnormální spojení mezi různými částmi střeva, mezi střevem a kůží nebo střevem a jinými orgány. Perianální onemocnění může způsobit píštěle, trhliny, abscesy nebo zduřelé kožní štítky v okolí konečníku.

Crohnova choroba tlustého střeva

Příznaky Crohnovy choroby tlustého střeva, známé jako Crohnova kolitida, se projevují různě v závislosti na tom, kde se nemoc v tlustém střevě nachází.

Pokud se onemocnění nachází na pravé straně tlustého střeva, budete mít obvykle:

 • křeče
 • průjem

Pokud se nachází na levé straně nebo zahrnuje většinu tlustého střeva, můžete mít kromě ostatních příznaků i krev ve stolici.

Pokud se onemocnění nachází v konečníku, příznaky budou podobné jako u UC. Mezi příznaky mohou patřit také:

 • krvavý průjem
 • pocit, že máte stolici, při které z ní vychází jen málo nebo nic.

Crohnova choroba tenkého střeva

Lidé s Crohnovou chorobou tenkého střeva, známou jako Crohnova choroba tenkého střeva, budou pravděpodobně pociťovat:

 • křeče
 • průjem
 • úbytek hmotnosti

Onemocnění se může nacházet v horní části tenkého střeva, zvané jejunum, nebo v dolní části, zvané ileum.

Příležitostně se u osoby s Crohnovou chorobou tenkého střeva objeví spíše zácpa než průjem. To může být způsobeno zánětem a jizvením v tenkém střevě. Tyto oblasti se mohou zúžit do tzv. striktury. Striktury mohou vést k nevolnosti, zvracení a střevní neprůchodnosti.

Crohnova choroba ilea a tlustého střeva

Nejčastější formou Crohnovy choroby je ileokolitida, která postihuje jak tlusté střevo, tak ileum, což je dolní část tenkého střeva. Ileum připojuje tenké střevo k tlustému střevu.

Pokud máte Crohnovu chorobu ilea i tlustého střeva, mohou se u vás vyskytnout příznaky spojené buď s Crohnovou chorobou tenkého střeva, nebo s Crohnovou kolitidou, případně příznaky obou. Je to proto, že Crohnova choroba ilea může vzplanout, když je onemocnění v tlustém střevě v remisi, nebo naopak.

Crohnova choroba žaludku a dvanáctníku

Dvanáctník je první část tenkého střeva nejblíže žaludku. Mnoho lidí, kteří mají Crohnovu chorobu žaludku a dvanáctníku, tzv. gastroduodenální Crohnovu chorobu, nepociťuje žádné příznaky.

Pokud se příznaky objeví, pravděpodobně se projeví v horní části břicha buď během jídla, nebo bezprostředně po něm. U malého procenta lidí se objeví nevolnost, zvracení nebo obojí.

Dalším častým příznakem je úbytek hmotnosti. Je to proto, že lidé s bolestivým Crohnovým syndromem žaludku se mohou vyhýbat jídlu nebo budou konzumovat méně jídla, aby zabránili bolesti a dalším příznakům.

V některých případech způsobí tento typ Crohnovy choroby v důsledku zjizvení zúžení oblasti mezi žaludkem a dvanáctníkem. Pokud k tomu dojde, obvykle se u vás objeví:

 • snížení chuti k jídlu
 • pocit nadýmání v horní části břicha
 • nevolnost
 • zvracení

Crohnova choroba slepého střeva, jícnu a ústní dutiny

Crohnova choroba slepého střeva, jícnu a úst je vzácný typ onemocnění.

Crohnova choroba slepého střeva může napodobovat zánět slepého střeva a může být přítomna bez dalších jedinečných příznaků.

Crohnova choroba jícnu může způsobovat bolest za hrudní kostí při polykání. Pokud se jícen zúžil v důsledku zjizvení, můžete mít potíže s polykáním nebo může dojít k uvíznutí potravy na cestě dolů. Pokud se u vás tyto příznaky objeví, okamžitě kontaktujte svého lékaře.

Příznaky Crohnovy choroby ústní dutiny obvykle spočívají ve velkých, bolestivých vředech v ústech. Pokud máte tento příznak, kontaktujte svého lékaře.

Komplikace

Komplikace Crohnovy choroby se někdy týkají zánětu a jizvení, které mohou vzniknout.

Mezi závažné komplikace Crohnovy choroby mohou patřit:

 • neprůchodnost jícnu, tenkého střeva nebo tlustého střeva
 • abscesy (kapsy hnisu uvnitř tkáně)
 • píštěle, často mezi dvěma částmi střeva
 • anální trhliny
 • střevní krvácení
 • perforace tenkého střeva nebo tlustého střeva
 • větší distenze nebo dilatace tlustého střeva (je vzácná)

Crohnova choroba může postihnout i jiné části těla, např:

 • kožní onemocnění, jako je erythema nodosum nebo pyoderma gangrenosum
 • oční onemocnění, jako je uveitida nebo episkleritida
 • zánět kloubů
 • zánět nebo infekce žlučových cest nebo jater
 • nedostatky ve výživě a podvýživa

Kdy se poradit s lékařem

Pokud zaznamenáte změny ve střevech, které se nezdají být řešitelné, poraďte se s lékařem. Pokud zaznamenáte běžné příznaky Crohnovy choroby, je důležité stanovit přesnou diagnózu.

Mezi tyto příznaky mohou patřit:

 • bolest nebo křeče v břiše
 • krvavá stolice
 • přetrvávající průjem
 • nevolnost
 • zvracení
 • nevysvětlitelný úbytek hmotnosti
 • horečka trvající déle než několik dní

Závěr

Crohnova choroba se obecně dělí na pět typů, z nichž každý má vlastní soubor příznaků. Mnohé z těchto typů mají překrývající se příznaky. Proto je důležité sledovat, co se u vás objevuje, a podělit se o to se svým lékařem.

Dobrou strategií je vést si potravinový deník a deník příznaků, který si budete nosit s sebou.

Případ vyléčení Crohnovy nemoci v terminálním stadiu s pomocí konopí

Paul Fassa

Crohnova choroba ovlivňuje celé trávicí ústrojí a nikoliv jen střeva. Na rozdíl od jiné choroby - ulcerózní kolitidy (vředového zánětu tlustého střeva) tato ovlivňuje celou stěnu střev a nikoliv jen vnitřní výstelku.

A západní medicína začíná až teď objevovat to, co čínská medicína nebo ájurvéda věděly už celá staletí: že totiž veškeré zdraví začíná a končí ve střevech

Shona Banda (dále SB) - pacientka, které byla diagnostikována Crohnova choroba někdy v roce 2004, podstoupila už mnoho operací a musela užívat mnoho léků, ale její stav se postupně zhoršoval až natolik, že jej lékaři označili za terminální.

SB byla upoutána na lůžko a cokoliv se jí podařilo sníst, pro ni nebylo výživou, protože její trávicí ústrojí prostě nebylo schopné vstřebávat žádné živiny. Pacientka stále ubývala na váze a začala trpět i vysokým stupněm odtučnění (cachexií). Čekala už jen na smrt

Shlédla ale dokumentární video (níže) od Ricka Simpsona s názvem Útěk před lékem (Run from the Cure), což ji zpočátku sice motivovalo, ale brzy byla opět deprimovaná. I když už nějakou dobu kouřila marihuanu, aby utišila bolest a mohla spát a jíst, neměla možnost si připravit potřebný olej. Bylo nutné sehnat asi půl kilogramu marihuany, aby se vyrobilo cca 56 gramů konopného oleje, který by potřebovala ke své léčbě.

SB totiž žila společně se svým manželem a dvěma dětmi v Kansasu, kde platí přísné zákony proti marihuaně.

Inhalace marihuany pomocí inhalátoru je pro plíce i krk méně dráždivé a přitom je stejně účinná jako kouření. Navíc je přitom produkováno méně omamných látek. SB bylo líto, že nemá dostatek konopí k výrobě oleje, až si její manžel jednou všiml zbytků kondenzátů v jejím inhalačním přístroji.

Tak tedy rozebrali přístroj a opatrně stěrkou sebrali malé kapičky tekutiny na vnitřní straně skleněné baňky.

To pak SB dělala po každém použití inhalátoru, olejnatou tekutinu plnila do kapslí a ty užívala vnitřně. Už za několik dnů nato byla SB schopna chodit i bez hole. A brzy začala víc jíst a spát a přibývala na váze. A není to tak dávno, co nakonec vyházela všechny své léky...

Jakmile se jí začalo dařit lépe, začala si vést deník. Z něj se po čase stala knížka s názvem „Žij svobodně nebo zemři“ (Live Free or Die). Tento název souvisí se svobodnou volbou léčby. Dnes už je SB zdravá a aktivní. Na odkazu uvedeném na konci článku si můžete pustit její videozáznamy.

I mladá novinářka z Kalifornie a aktivistka bojující za volné užívání marihuany k léčbě, rovněž trpící Crohnovou chorobou, své svědectví zveřejnila na svém blogu https://healthmaven.blogspot.com/2014/01/marijuana-put-my-crohns-disease-into.html (https://healthmaven.blogspot.com)

Dlouho odmítala svůj příběh zveřejnit - přesvědčilo ji až publikování vědecké studie, zmíněné níže.

Nyní něco o vědeckém výzkumu léčby Crohnovy choroby konopím

Jedná se o průlomovou studii, prováděnou v Izraeli v the Meir Medical Center. Zapojeno v ní bylo 21 pacientů s Crohnovou chorobou, kteří se neúspěšně léčili klasickými postupy. Tito byli rozděleni do dvou skupin podle zásad dvojitě zaslepené kontrolní studie. Skupina 11 pacientů denně kouřila 2 cigarety s obsahem 23% THC a 0,5% CBD (canabidiol). Kontrolní skupina kouřila cigarety plněné pouze konopným placebem.

Již po 8 týdnech se u pěti léčených pacientů v první skupině projevilo zmírnění příznaků a u dalších pěti došlo dokonce k významnému zlepšení.

Všech 11 pacientů z první skupiny mohlo lépe jíst i spát a neprojevily se u nich žádné vedlejší účinky

V kontrolní skupině naopak došlo k velmi malému zlepšení jen u necelé poloviny pacientů.

Tato studie byla publikována v magazínu the journal Clinical Gastroenterology and Hepatology. Přitom je důležité vzít na vědomí, že významné léčivé účinky marihuany byly pozorovány při jejím kouření, což je nejméně účinný způsob aplikace. SB naproti tomu navíc užívala vnitřně kondenzát obsahující konopný olej.

Použité zdroje:
Instruktážní video od SB - jak použít inhalátor a připravit si kapsle k vnitřnímu užívání:

Originál: https://www.naturalnews.com/043718_Chrons_disease_cannabis_Shona_Banda.html)

Léčivé konopí

Rick Simpson objevil v konopí lék na rakovinu.

Američan Rick Simpson tvrdí, že znovu objevil díky konopí lék na rakovinu, který záměrně už sto let tají farmaceutické firmy kvůli svým ziskům.

Je neuvěřitelným zločinem proti lidskosti, že je rakovina označována za nevyléčitelnou nemoc. Zbytečně umírají tisíce a tisíce lidí i přes upřímnou snahu lékařů jim pomoci a někdo na tom hodně bohatne. pokud jako lékař budete léčit nepovoleným způsobem, přijdete o diplom. Někdo tu bohatne na lidském utrpení a na smrti. Každý kdo umře někomu chybí, ale ty kdo zatajují léky proti rakovině, tato věc příliš nezajímá. Zajímá je pouze jejich zisk. Dalším zločinem je démonizování konopí a jeho postavení mimo zákon. Po celá tisíciletí to byla a je léčivá rostlina. Kdy už se konečně v těchto oblastech něco změní k lepšímu? Je to všechno stejně absurdní, jako kdyby vás policie a soudy stíhali za to, že si pěstujete na zahrádce heřmánek. Bohužel dnes mnoho lidí věří lživé a účelově šířené propagandě a myslí si, že konopí je škodlivé. Opak je pravdou. Je to vynikající lék, jak můžete vidět nejen v níže publikovaném filmu - Run from Cure "Útěk před lékem". Důkazů je obrovské množství. Hledejte a naleznete a možná vaše poznání někomu zachrání život.

Útěk před lékem

DMSO (dimethylsulfoxid) - od průmyslového rozpouštědla přes Crohnovu chorobu až po rozpouštění rakoviny

Poprvé se o DMSO začala medicína zajímat počátkem 60. let na The Oregon Health and Science University Medical School. Dr. Stanley Jacob tehdy učinil důležitý objev: DMSO dokáže pronikat kůží a membránami tělesných orgánů, aniž by je poškozoval. V rámci zkoumání těchto vlastností objevil Dr. Jacob mnoho léčebných aplikací pro zvířecí i lidské pacienty.

DMSO se tak začal využívat při aplikací léků u léčby močového měchýře nebo střevních cyst. V roce 1978 dostala tato léčba i schválení od FDA. Aby Dr. Jacob dokázal neškodnost této látky na lidské zdraví, užíval denně čajovou lžičku DMSO déle než 30 let a těšil se přitom neustále pevnému zdraví. [2]

DMSO znamenalo velkou úlevu především pro pacienty s Crohnovou chorobou.

Na Youtube můžete najít videa se zajímavými rozhovory Dr. Jacoba a jeho pacientů, kteří se u něj léčili s mnoha různými chorobami.

Velký význam má DMSO také pro léčbu rakoviny. Na mnoha webech zaměřených na léčbu rakoviny naleznete dokumentaci o DMSO, který transportuje léky k nemocným buňkám a zdravé buňky přitom neovlivňuje. Léčba tak může pronikat až hluboko do zasažených tělesných tkání. [3]

Našli se onkologové, kteří využívali DMSO pro efektivní nasazení chemoterapie. Místo aby docházelo ke všeobecné destrukci všech buněk, jak bývá běžné, s pomocí DMSO se podařilo dopravit lék pouze do rakovinných buněk. Takto bylo možné významně snížit i použité léčebné dávky a minimalizovat tak vedlejší účinky chemoterapie.

To by však mohlo být hlavní příčinou, proč byla tato léčba nakonec zakázána. Snížení spotřeby léků pro chemoterapii až o 90% při stejných výsledcích totiž nepříznivě ovlivňuje zisky farmaceutických firem i onkologických center...

Více:

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           ČERVEN 2024 - 17 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života