Artritida: Nejnovější informace o výměně kloubů, jejich opravách a nových léčebných postupech

- Pixabay

Barbora Nová

Pro miliony lidí, kteří žijí s artritidou (zánět kloubů, který může postihnout jeden nebo více kloubů), může mít toto onemocnění významný dopad na kvalitu života.

U těch, kteří trpí osteoartrózou, je toto degenerativní onemocnění způsobeno pravidelným mechanickým opotřebením kloubů v průběhu času. U osob s revmatoidní artritidou způsobuje autoimunitní onemocnění bolest a zánět v celém těle, přičemž jejich vlastní imunitní systém napadá tkáňovou výstelku kloubů.

Artritida může ovlivnit schopnost snadného pohybu, vykonávání běžných každodenních úkonů a jednoduše pohodlný život bez zánětu a bolesti.

Například podle údajů Amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) trpí artritidou přibližně 24 % všech dospělých ve Spojených státech, což je hlavní příčinou pracovní neschopnosti, která vede k celkovým ročním nákladům na ušlou mzdu a narůstající účty za lékařskou péči v celkové výši 303,5 miliardy dolarů (1).

Mnozí se možná budou muset obrátit na zákroky spojené s opravou a náhradou kloubů jako způsob léčby artritidy. Je to tak běžné, že se v USA každoročně provede přibližně 790 000 totálních náhrad kolenních kloubů a 450 000 náhrad kyčelních kloubů, přičemž toto číslo bude s přibývajícím věkem populace v zemi jen narůstat, uvádí American College of Rheumatology (2).

Aby bylo možné tuto potřebu řešit, objevila se v posledních letech řada technologických inovací a pokroků v léčbě, které umožňují vytvořit dlouhodobější a účinnější léčbu kloubů postižených artritidou.

Současný stav léčby kloubů

Dr. Susan Goo dmanová, revmatoložka z Hospital for Special Surgery v New Yorku zhodnotila celkový stav oboru kloubních náhrad tak, že se "díváme do budoucnosti, kdy nebude potřeba kloubní náhrady", ale je "před námi je několik významných překážek".

"U onemocnění, jako je revmatoidní artritida (RA), vzniká problém poškození kloubů v důsledku nekontrolovaného zánětu, který narušuje chrupavku. Pro pacienty s RA je zásadní zvládnout zánětlivé onemocnění tak, aby se "nová" nebo uměle vytvořená chrupavka nepoškozovala stejným způsobem". "Vzhledem k tomu, že umělá-vyrobená tkáň se zatím používá pouze v malých oblastech poškozeného kloubu, nebyla by řešením pro pacienty se zánětlivou artritidou, kteří mají abnormality v celém kloubu."

Pokud jde o klouby, jako je koleno, které "jsou velmi náchylné na mechanické síly způsobené váhou a nárazy", stav jako obezita "povede k poškození i v umělém kloubu".

Dr. Kristofe r Jones, certifikovaný ortoped, který se specializuje na sportovní poranění pohybového aparátu kolen, ramen a loktů, uvedl, že jsme předběhli dobu před 10 až 15 lety a "objevilo se mnoho nových výzkumů" a také mnoho nových produktů, které se zabývají "alternativními způsoby obnovy nové chrupavky", a to buď pomocí vlastních buněk pacienta, nebo pomocí alograftů, tedy transplantované tkáně mezi pacienty.

"Výzkum ukazuje, že tyto nové typy tkání jsou jistě trvanlivé a poskytují pacientům dlouhodobou úlevu od bolesti, ale problémem je progrese degenerace kloubu v jiných oblastech kolene".

Podle dr. Jonse něj není neobvyklé, že se provede transplantace chrupavky v jedné části kolena a o dva nebo tři roky později se u stejného pacienta objeví degenerace v jiných oblastech s novými příznaky.

"V současné době jsme dobří ve resurfacingu malých až středně velkých lézí pomocí odolné tkáně, ale zatím jsme nepřišli na to, jak vypnout "tlačítko", které se spustilo u některých těchto pacientů, u nichž dochází k progresivní degeneraci kloubu v jiných oblastech," upřesňuje dr. Jones.

Dr. Sid P adia, specialista na cévní a intervenční radiologii v UCLA Medical Center, uvedl, že z jeho pohledu skutečně "nedošlo k žádnému významnému dopadu nebo změně standardu péče o pacienty s onemocněním kloubů".

Nedošlo k žádnému seismickému posunu, který by změnil náš pohled na léčbu lidí s onemocněním kloubů, ale objevilo se "několik slibných a nových terapií, které prokázaly potenciální přínos v léčbě různých onemocnění kloubů. Přitom velká část těchto potenciálních nových terapií, které jsou v současné době zkoumány, "nedošla naplnění s ohledem na dlouhodobý klinický přínos," řekl.

"Mnoho nových minimálně invazivních terapií prokázalo ve studiích nebo prokázalo krátkodobý přínos, a to proto, že tyto studie nehodnotily dlouhodobé výsledky a neporovnávaly je [daný postup] s kontrolní skupinou, takže je pro lékařskou komunitu těžké tyto nové možnosti léčby skutečně přijmout," dodal dr. Padia. "Myslím si tedy, že je zde obrovská příležitost pro průlomovou léčbu jednoduše proto, že u mnoha těchto pacientů jsou možnosti léčby stále poměrně omezené."

Injekční léčba bolesti kloubů

Dr. Jones uvedl, že jedním ze současných pokroků, který ho nejvíce zaujal, je používání "biologických injekcí" neboli ortobiologik.

Jedná se o injekční látky, které ortopedi používají k rychlejšímu hojení zranění. Podle Americké akademie ortopedických chirurgů je lze použít například na šlachy, vazy a zlomené kosti a jsou odvozeny z látek, které se přirozeně vyskytují ve vašem těle (3).

Dr. Jones jako dva příklady uvedl injekční terapie, například terapie využívající plazmu bohatou na krevní destičky (PRP), kdy se plazma vstřikuje přímo do tkáně, a koncentrát aspirátu kostní dřeně, který využívá buňky kostní dřeně.

"PRP, koncentrát aspirátu kostní dřeně, injekce amniové suspenze - to vše jsou věci, které studujeme, abychom zjistili, jak je můžeme nejlépe využít k léčbě pacientů, kteří mají bolesti kolen způsobené artritidou," řekl.

Dr. Jones vysvětlil, že mnohé z těchto injekčních terapií, které jsou vyvíjeny, mají rozšířit chirurgické postupy, aby se urychlil proces hojení a také lépe vytvořila "příznivější buněčná homeostáza, aby nedocházelo k další degeneraci kloubu".

Podle něj lze očekávat, že v příštích letech bude k dispozici mnohem více těchto druhů injekcí k léčbě symptomatických bolestí kolen. Dr. Jones citoval studii fáze III, jejímž je na UCLA hlavním řešitelem.

"Na UCLA máme tuto studii fáze III FDA, která se zabývá jedním z těchto produktů, studie skončila a v současné době zpracováváme čísla, abychom se podívali na údaje a zjistili, zda nedošlo k nežádoucím účinkům u pacientů," řekl.

Alternativa k chirurgickému zákroku

Dr. Padia na UCLA pracuje na alternativě k náhradě kolenního kloubu, která by mohla ulevit od bolesti těm jedincům, kteří by nemuseli být kandidáty na operaci (4).

K operaci kolene se nemusíte kvalifikovat například kvůli zdravotním komplikacím, které vás vystavují vysokému riziku, nebo pokud jste v pokročilém věku. Mladší lidé mohou operaci také odkládat vzhledem k tomu, že během příštích 20 let budou nakonec potřebovat další operaci nebo zákrok náhrady kolenního kloubu.

Zákrok se nazývá embolizace genikulární tepny. Jedná se o minimálně invazivní zákrok, při kterém se do rozšířených kolenních tepen vstřikují pomocí malého katétru částice, které jsou menší než zrnka písku. Výkon trvá pouze dvě hodiny a ještě týž den můžete odejít domů a později se vrátit k běžným fyzickým aktivitám.

"Publikovali jsme naše výsledky, provedli jsme randomizované studie, které ukazují, že embolizace genikulárních tepen v koleni může vést ke snížení bolesti, a přizpůsobili jsme tento postup pro lidi s tenisovým loktem, což je něco poměrně běžného u lidí, kteří hrají sporty, používající raketu" vysvětlil dr. Padia. "Vzhledem k nárůstu používání pickleballu se začínáme setkávat s mnohem více lidmi s tenisovým loktem."

Dodal, že léčba něčeho, jako je tenisový loket, je poměrně omezená a chirurgická korekce "se provádí jen zřídka". Výsledkem je, že steroidní injekce jsou často základem léčby tohoto onemocnění a nabízejí krátkodobý přínos.

"Lidem často nezbývá nic jiného než přestat s fyzickou aktivitou, takže jsme vyvinuli tento postup pro tenisový loket a u lidí má velmi slibný efekt," řekl.

Náhrady chrupavky na bázi syntetického gelu

Studie z roku 2022 v časopise Advanced Functional Materials upozorňuje na výzkum z Duke University, který vrhl světlo na to, co bylo popsáno jako první náhrada chrupavky na bázi syntetického gelu (5).

Vědci, kteří za tímto gelem stojí, tvrdí, že jej lze tahat a tlačit větší silou a vahou než přirozeně se vyskytující chrupavku. Tato látka je také třikrát odolnější vůči pravidelnému opotřebení, které často podporuje osteoartrózu a bolesti kloubů.

Společnost s názvem Sparta Biomedical tento "hydrogelový" produkt vyvíjí a testuje na ovcích, přičemž klinické zkoušky na lidech by měly začít ještě letos, uvádí se v tiskové zprávě (6).

Pro představu, jak silný je tento materiál, přírodní chrupavka vydrží 5 800 až 8 500 liber na palec "v tahu a mačkání", než dojde k jejímu zlomu. Hydrogel je údajně o 26 % pevnější než přírodní chrupavka v odpružení a o 66 % pevnější v kompresi, uvádí se v tiskové zprávě.

Na otázku, co je pro něj v současné době v oboru mimo chirurgii vzrušující, dr. Jones poukázal na syntetické formy chrupavky, které jsou stejně odolné, ne-li odolnější než skutečné.

"Jsme trochu dál od toho, abychom viděli, že se to používá klinicky, problémem je snaha přijít na to, jak přimět tyto různé typy syntetické tkáně, aby přilnuly ke kosti a byly dlouhodobě odolné," vysvětlil dr. Jones. "To může být něco, co bude v budoucnu možnou alternativou k tradičním kloubním náhradám. Smyslem toho všeho je zachovat kloub a přirozený pocit z něj."

Budoucnost je buněčná

Koncem roku 2022 byl v časopise Science Advances publikován výzkum Forsythova institutu, který poukazuje na možný mechanismus generování nových buněk chrupavky (7).

"Cílem této studie bylo zjistit, jak regenerovat chrupavku. Chtěli jsme zjistit, jak řídit osud buněk, aby se ze somatické buňky stala chrupavka místo kosti," uvedl v tiskové zprávě dr. Tak amitsu Maruyama z Forsyth Institute (8).

Výzkum přispívá k rostoucímu počtu výzkumů, které naznačují, že budoucnost opravy kloubů při léčbě artritidy by mohla být na buněčné úrovni.

"Myslím, že největší potenciál [do budoucna] má využití kmenových buněk," řekl dr. Padia. "Použití kmenových buněk je zaprvé relativně jednoduchý minimálně invazivní postup. Má však potenciál významně ovlivnit lidi s onemocněním kloubů. Klíčové je, že musí existovat vhodný a přesný způsob výběru ideálních pacientů, kteří budou mít z léčby kmenovými buňkami prospěch, musí být provedeny srovnávací studie, ideálně s placebem, s dostatečným množstvím času pro dlouhodobé výsledky."

Závěr

Téměř každý čtvrtý dospělý člověk v západní populaci trpí artritidou.

Mnoho lidí se při léčbě musí obrátit na postupy opravy a výměny kloubů.

V posledních letech se objevila řada technologických inovací a pokroků v léčbě, které umožňují vytvořit dlouhodobější a účinnější léčebné postupy pro opravu kloubů postižených artritidou.

Vyléčení artritidy před padesáti lety v praxi

MUDr. Henry Bieler

Osobně věřím, že převážná většina léků je zbytečná, ba dokonce škodlivá

Když se vrátím zpět do doby svých studií na lékařské fakultě, uvědomím si (stejně jako ti, kteří ji opustili nedávno), že se tam o dietě v nemoci učili velmi málo. V té době se prostě těmto problémům nevěnovala pozornost. V současnosti tomu však bohužel není jinak. (A v roce 2015?) Taktéž, mocná farmalobby chce prodávat piluky. Není se tedy co divit, že poznámka o výživě v době nemoci, vyřčená před ortodoxním lékařem, vyvolá na jeho tváři výraz skepticismu. A zmíníme-li se o tom, že by dieta mohla vyléčit třeba artritidu, tak se zhrozí.

A přece mám ve svých análech neomylně zaneseno, že 95% nemocných trpících artritidou se stálými bolestmi ji pozbylo a nebo má obtíže jen zcela zanedbatelné

Léčení artritidy je proces dlouhotrvající, ale u některých nemocných bolest ustupuje již po 14 dnech. Například:

Pětapadesátiletá žena se v důsledku extrémní deprese pokusila spáchat sebevraždu... Při své první návštěvě si stěžovala na bušení srdce a nespavost. Krevní tlak ukazoval 160/100. Moč měla kyselou a její klouby byly tak opuchlé, horké a bolestivé, že pro ni bylo utrpení zdolat jediný schod. "Jsem na nejlepší cestě k invalidnímu vozíku," přiznala. Tato žena měla ve zvyku vypít asi 12 šálků kávy denně, kouřila jako komín, pojídala velké množství masa, škrobů, kompotů z konzerv, cukroví a spousty aspirínu, aby si ulevila od bolesti. Přirozeně, při této životosprávě byla značně obézní.

"Pane doktore, jsem ochotna vám obětovat jeden rok života, jen mne uzdravte," prohlásila dramaticky.

"To bude trvat mnohem déle", upozornil jsem ji. "Vaše klouby nestuhly během jednoho dne. Té sbírce jedů, kterými je tělo napuštěno, trvalo celé roky, nežli se nemoc rozvinula. Ubližovala jste si množstvím léků po celá léta a to ve spojení se špatnou životosprávou způsobilo, že jste skončila v dnešní fyzické a mentální kondici. Podařilo se mi jí přesvědčit, aby se vzdala všech svých jedovatých zlozvyků, tedy léků, cigaret a kávy, v jejím případě i masa (někteří nemocní slabou kávu, čaj i maso mohou). Jako jediný lék jsem jí předepsal vápník a dietu složenou z následujích jídel: ihned po ránu - několik gramů živých kvasnic, rozpuštěných v teplé vodě. K snídani - polévka ze zelených fazolí a zuccini (cukety). Svačina - 1 dcl syrového mléka. Oběd - vařený celer, další polévka, krajíc chleba a hlávkový salát bez zálivky. Svačina - ovoce nebo ovocné šťávy ředěné vodou. Večeře - 30 dkg zmrzlých nebo čerstvých zelených fazolí (bobů) jen lehce povařených, hlávku salátu a před spaním další kvasnice s vodou.

Trvalo to 3 roky. Po této době se zbavila nadbytečných kil, krevní tlak ukazoval 120/90, její deprese dokonale zmizely. Dobře spala a byla schopna tvrdě pracovat. "Je to skvělá úleva, nebýt soužena artritidou," svěřila se. "Žádné otoky, žádná bolest, žádný smutek. Cítím se šťastná a moje dieta, na kterou jsem si obtížně zvykala, mi chutná a nezdá se mi vůbec fádní. Když jsem někdy podlehla touze po sladkém a mase a trochu si toho dopřála, zjistila jsem, že mi již zdaleka nechutnají jako dříve. Potom jsme si uvědomila, jak je mi bez nich dobře a ráda se vrátila k svému režimu. Byla jsem pevně rozhodnuta již nikdy na invalidní vozík nepomyslet. Cítím se mnohem lépe než před léty a nejspíš i dobře vypadám, jak mi přátelé říkají."

Celý článek zde:

Zázvor lékařský - artritida

Ing. Zdeněk Rozehnal

Tato rostlina má prokazatelné baktericidní a fungicidní účinky. Výzkum povtvrdil například pozitivní vliv na vaginální trichomoniázu in vitro a baktérie Bacilus subtilis, Pichia mambranaefaciens, Rhodotorula glutinis ...

Artritida

Na univerzitě v Odense bylo zjištěno, že účinné látky v zázvorníku ovládají dva enzymy, které jsou odpovědné za záněty - lidem s artritidou způsobují bolest.

Dr. Srivastava skupině pacientů podával denně po dobu 3 měsíců malé dávky zázvoru s cílem využít jeho protizánětlivé účinky. Výsledek byl překvapivý. U naprosté většiny z nich došlo ke snížení otoků kloubů, snížila se jejich bolest a zatuhlost.

Pan doktor je přesvědčen, že zázvor je účinnější než běžné předepisované antirevmatické léky NSAID - nesteroidní protizánětlivé léky. Tyto sice blokují tvorbu sloučenin, které vyvolávají záněty, ale mají značné vedlejší účinky (i žaludeční vředy), což je omezuje v délce aplikace.

Naopak zázvor učinkuje nejméně pomocí dvou mechanismů - blokuje tvorbu prostangladinů a leukotrienů vyvolávajících v těle záněty. Navíc antioxidační účinky zázvoru rozkládají v kloubní tekutině zánětlivé kyseliny. To vše bez vedlejších účinků.

Ze své praxe uvádí případ pacienta, který měsíc po diagnóze kloubního revmatismu, začal užívat při jídle 50 g čerstvého lehce uvařeného zázvoru denně. Projevy po měsíci většinou odezněly. Po 3 měsících byl naprosto bez problémů - otoků, bolesti, zánětů. Zdravotní stav je již 10 let u něj stabilizovaný, nemoc se nevrátila.

Dr. Srivastava za dva roky zázvorníkem úspěšně vyléčil 50 pacientů s artritidou. Doporučovaná dávka byla 5 g čerstvého zázvoru (půl gramu mletého - cca 1/3 kávové lžičky) 3x denně.

---

Před několika léty jsem narazil na článek o úspěšném použití oxidu dusnatého při revmatoidní artritidě

Určitě je vhodné tuto metodu zde publikovat, kterou popsal MUDr. Michal Bruňo z Košic. Dovolím si jeho zkušenosti stručně popsat, abych Vás mj. inspiroval k hledání přírodních metod léčení, které Vám sluníčková masmédia, politici, ortodoxní chronická medicína záměrně utajuje, protože je to levné (oxid dusnatý) a nedá se na tom vydělat. Přitom za objevení vlastností molekuly NO byla udělena již v roce 1998 Nobelova cena za medicínu. Tisková zpráva ZDE.

Jak se 80letá babka na stará kolena z revmatu vyléčila


Tuto ženu bolely všechny klouby v těle, ale především na rukou. Tuto bolest v těle měla i přes dodržování předepsané "standardní" ortodoxní léčbě. Tedy přesně se sice bolestivý a nepříjemný zánět na pár dní zklidnil, nicméně později se jako bumerang vždy vrátil.

Výsledek ortodoxní chemické léčby:

zdeformované a vykřivené prsty, některé z nich úplně nehybné

Nebylo jednoduché paní přesvědčit, protože zákonitě ztratila důvěru v možnost pomoci.

Přesto se dostavila a bylo provedeno vyšetření termokamerou. Toto vyšetření potvrdilo zvýšenou teplotu v místě bolestivých kloubů, snímky připomínaly "hořící" ruku. Pacientka povtvrdila, že nejteplejší body na jejích rukách jsou zaroveň ty nejbolestivější.

Začátek léčby

Tato terapie spočívá z přímého působení plazmatického oxidu dusnatého na postižená místa. Doba použití netrvá déle než 15 minut. V případě 80leté ženy byla zvolena 3 minutová aplikace na obě ruce zvlášť a to dvakrát denně v prvém týdnu, ve druhém týdnu jednou denně.

Co je NO?

V době popisované aplikace neproběhlo ani 20 let od jeho objevení, respektive jeho úlohy v těle, kde se přirozeně vyskytuje.

Aplikace NO (oxidu dusnatého) jako základ terapie podporující hojení. (Nezaměňovat za oxid dusný, rajský plyn - N2O).

Aplikace NO spolu s dalšími podpůrnými prostředky (speciální uhlíkové bandáže a potravinové doplňky) má příznivý vliv na hojení a regeneraci tkáně.

Její nasazení je vhodné zejména při těchto zdravotních potížích:

 • bércové vředy
 • diabetická polyneuropatie (tzv. diabetická noha)
 • zabíjí baktérie, viry a parazity
 • špatně se hojící rány, pooperační rány
 • popáleniny (lehké i hnisavé)
 • dermatologické potíže
 • revmatická artritida
 • renální insuficience (snížená funkce ledvin)
 • močová inkontinence
 • erektilní potíže
 • zánětlivá onemocnění
 • reguluje apoptózu (smrt buněk)
 • reguluje specifickou a nespecifickou imunitu
 • zvyšuje tvorbu protizánětlivých cytokínů
 • pozitívně ovlivňuje hladinu inzulínu
 • snižuje krevní tlak - normalizuje krevní oběh rozšířením stěny cév

...

Každopádně důležitý význam oxidu dusnatého v organismu bude stále nechávat vědce v němém úžasu

Jak probíhá léčení pomocí NO?

To je založené jednak na povrchové aplikaci (působením na kůži) anebo pomocí drénů v břišní nebo hrudní dutině.

NO má schopnost pronikat nejen přes povrch otevřených ran, ale také bez problémů proniká přes neporušenou kůži (nejčastější použití), jakož i  přes všechny druhy sliznic. Stejnou schopnost má úžasné DMSO, ortodoxní medicínou na příkaz farmalobby nepoužívané.

To znamená léčbu bez bolesti a neinvazivně (bez chirurgického zákroku) a i hluboko v těle.

Léčba oxidem dusnatým má minimum kotraindikací a téměř žádný nežádoucí účinek

Jedinou komplikací u léčené babky, byla krátká cca 24 hodin trvající bolest léčené části těla. Na tuto skutečnost byla dopředu upozorněna a s touto skutečností se bez problémů vypořádala.

U většiny pacientů odeznějí zvýšené bolesti do jednoho dne.

První týden terapie NO dvakrát denně byl u léčené paní bezproblémový. Nebyly zaznamenány změny v hybnosti, ani bolestivosti obou rukou. Zhoršení stavu nastalo až ve druhém týdnu. Nicméně po dvou týdnech pacientka další léčbu odmítla s tím, že již nemá žádné bolesti.

Dvojtýdenní léčba byla ukončena, přičemž aplikace plazmatického NO trvala celkem 75 minut. Byla provedena kontrola termokamerou (porovnání snímků před a po).

V termografii platí zákon:

Pokud je rozdíl teplot vyšší než 1°C u porovnánaných míst na těle, jedná se o patalogický proces! Léčba touto metodou je velice úspěšná, pokud je teplotní rozdíl porovnatelných míst lidského těla nižší než 0,5°C.

Zatím nepřekonaným rekordem ve změně teploty stejného místa je pacientka s vředem na předkolení, u které se změnil průtok krve po měsíční terapii v postihnuté oblasti předkolení s vlivem na teplotu až o 5,1°C.

Jak vypadal stav u pacientky po 2 letech po terapii?

V den této zprávy byla pacientka 568 dní bez bolesti rukou a s obnovitelnou pohyblivostí. Pacietka byla poučena, že návrat bolestivosti je možný. Proto při prvních náznacích recidivy bychom okamžitě začali s udržovací formou terapie.

Ta by pozůstávala z denních sezení po dobu 2 týdnů s 5 minutovou aplikací NO.

Ale možná tento den nikdy nepříjde.

MUDr. Michal Bruňo, lékař na straně pacientů
VITARE Košice – Centrum prevencie a liečby

www.vitare.sk

Centra preventivní medicíny

V České republice:
Brno
České Budějovice
Praha 4 
Praha 6
Holešov
Litoměřice
Olomouc
Tábor

Na Slovensku:

Partizánske

Aplikace NO - PREMEDICAL, Centra preventivní medicíny

Kadidlo (pryskyřice z Boswellie) je jedním z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

- Pixabay

Ing. Zdeněk Rozehnal

Éterické oleje slouží jako přírodní léky již tisíce let. Ve skutečnosti již staří Egypťané 4 500 let před naším letopočtem používali aromatické oleje destilované z rostlin k výrobě léčivých solí, mastí, parfémů a dalších kosmetických přípravků (1). Čisté přírodní oleje používali také k čištění vzduchu při náboženských rituálech a obřadech a přinášeli je jako voňavé oběti svým bohům. Některé éterické oleje, jako například olej z cedrového dřeva, se dokonce používaly při mumifikaci pro své konzervační účinky (2).

Ve východním světě se éterické oleje používaly již v období mezi lety 3000 a 2000 př. n. l. V tomto období prý starověcí čínští a indičtí léčitelé spoléhali na aromatické oleje získané z léčivých bylin, jako je zázvor, skořice, santalové dřevo a myrha, které podporovaly přirozené léčebné procesy v těle. V tradiční čínské medicíně (TCM) se věří, že esenciální oleje mají schopnost povzbudit nebo uklidnit mysl i tělo a pomáhají vyrovnávat jin a jang (3).

Mezitím v západním světě bylo první použití éterických olejů doloženo mezi lety 500 a 400 př. n. l. Staří Řekové získávali oleje z jedlých bylin, jako je tymián, kmín, máta peprná, majoránka a šafrán, a důkladně studovali jejich léčivé vlastnosti. Stejně jako staří Číňané věřili, že tyto vonné oleje lze použít k harmonizaci, vyrovnání a podpoře přirozené obranyschopnosti organismu (4).

Staří Řekové také používali éterické oleje k výrobě léčivého kadidla. Ale místo toho, aby je získávali z listů nebo květů určitých rostlin, sbírali aromatické pryskyřice ze stromů nebo keřů a pálili je na špalcích dřevěného uhlí, aby se uvolnila silná vůně jejich éterických olejů. Tato metoda je jedním z nejstarších příkladů aromaterapie ve starověku. Mezi nejoblíbenější pryskyřice, které staří Řekové používali, patřila borová pryskyřice (jantar), kafr, jedle, dračí krev, myrha a kadidlo.

Úžasné zdraví podporující vlastnosti kadidla

Kadidlo je voňavé koření, které je dnes dobře známé díky své biblické souvislosti. Ve Starém zákoně bylo kadidlo jedním z koření, které Mojžíš dostal za úkol nasbírat a použít k výrobě svatého kadidla pro svatostánek (5). Kadidlo bylo také jedním ze vzácných darů, které s sebou přinesli tři mágové, aby je nabídli Ježíškovi. V té době mělo kadidlo větší cenu než zlato (6). I když se mnozí badatelé domnívají, že bylo použito jako symbol Ježíšova božství, s kadidlem se pojí víc než jen jeho hodnota a domnělý význam (7). 

Kadidlová pryskyřice pochází ze stromů, které patří do rodu Boswellia (B.). Z mnoha známých druhů rodu Boswellia pouze šest produkuje pryskyřici, kterou lze použít jako kadidlo. Protože však tyto stromy rostou pouze v odlehlých částech Asie a Afriky a proces získávání jejich pryskyřice je časově náročný, má kadidlo i dnes vysokou cenu (8). Šest hlavních zdrojů této cenné pryskyřice je B. carterii, který pochází z východní Afriky a údolí Dhorfar v Ománu; B. frereana a B. thurifera, které se vyskytují v Somálsku; B. sacra, který pochází z Ománu, Jemenu a Somálska; B. papyrifera, který roste v Etiopii, Eritreji a Súdánu; a B. serrata, který se vyskytuje pouze v Indii (9).

Říká se, že nejstarší doložené kadidlo na světě, kadidlo serrata neboli indické kadidlo, je považováno za kadidlo zmíněné v Bibli (10). Je to také druh kadidla, které se používá v ájurvédské medicíně na podporu trávení a optimálního zdraví kloubů a ústní dutiny (11). Kadidlo je však nejznámější pro svou schopnost podporovat zdravou a zářivou pleť, a proto je velmi doporučováno jako součást přírodní péče o pleť (12). Má také jasnější citrusové aroma než jiné druhy kadidlovníku.

Podle studií je chemické složení kadidlovníku ovlivněno faktory prostředí, jako je geografie, klima, půda a doba sklizně. Protože různé druhy kadidlovníku rostou v různých prostředích, obsahují různé bioaktivní a aromatické složky. Proto mají své odlišné vůně a zdraví prospěšné účinky. Kadidlo serrata vděčí za mnoho svých blahodárných vlastností a-thujenu, monoterpenu, který se nachází také v eukalyptu. Uvádí se, že kadidlový esenciální olej Frankincense serrata obsahuje až 65 % a-thujenu (13).

Kadidlovník pravý obsahuje také prospěšné látky zvané boswellové kyseliny. Tyto pentacyklické triterpeny se nacházejí v oleogumové pryskyřici sklízené ze stromů rodu Boswellia (14). Oleo-gumová pryskyřice označuje směs těkavých olejů, stromové gumy a pryskyřice, která vytéká ze stromů rodu Boswellia. Kromě toho, že sklízeči čekají, až z ní vytéká značné množství, čekají také další přibližně tři měsíce, než tato směs uschne a ztvrdne, a teprve pak ji mohou prodávat jako kadidlo. Čistý kadidlový esenciální olej lze získat ze sušené oleogumové pryskyřice pomocí hydrodestilace nebo parní destilace (15, 16).

V pryskyřici kadidlovníku pravého jsou přítomny čtyři hlavní boswellové kyseliny: Kyselina B-boswellová (BBA), kyselina acetyl-B-boswellová (ABA), kyselina 11-keto-B-boswellová (KBA) a kyselina 3-O-acetyl-11-keto-B-boswellová (AKBA) (17). Podle studie publikované v časopise Neurological Sciences může BBA obsažená v kadidlovníku serrata podporovat zdravé funkce nervových buněk (18). Jiné studie zase ukázaly, že KBA, ABA a AKBA mohou podporovat zdravé funkce různých imunitních buněk (19, 20).

Zdravotní přínosy používání esenciálního oleje

Mnohým není známo, že pryskyřice kadidlovníku je ve skutečnosti jedlá a někdy se používá orálně k řešení problémů spojených s trávením. Některé druhy, jako například kadidlovník serrata, však mají hořkou chuť a mohou obsahovat i černé nebo hnědé nečistoty, proto se k vnitřní konzumaci doporučují pouze vysoce kvalitní průsvitné kousky sušené kadidlové pryskyřice (21). Studie ukazují, že kadidlová pryskyřice může při žvýkání jako žvýkačka podporovat také optimální zdraví ústní dutiny (22).

Ačkoli některé zprávy naznačují, že kadidlový esenciální olej neobsahuje boswelové kyseliny, nedávné studie našly způsoby, jak z kadidlové pryskyřice extrahovat oleje, které obsahují vysoké množství boswelových kyselin. Jedna taková studie, publikovaná v časopise BMC Complementary and Alternative Medicine, uvádí životaschopný způsob získávání frakcí esenciálního oleje s vysokým obsahem boswelových kyselin pomocí hydrodestilace (23).

Díky svým neuvěřitelným zdravotním účinkům a mnoha způsobům využití někteří aromaterapeuti označili esenciální olej získaný z kadidlové pryskyřice za "krále olejů" (24). Rozptylování kadidlového esenciálního oleje a jeho lokální aplikace po správném zředění v nosném oleji jsou dva nejbezpečnější a nejúčinnější způsoby, jak využít zdraví prospěšných vlastností oleje.

Následují některé z úžasných účinků esenciálního oleje serrata:

 • V randomizované, placebem kontrolované studii publikované v časopise Arthritis Research & Therapy vědci zjistili, že AKBA obsažený v kadidlovníku serratě může podporovat zdravé klouby a chrupavky tím, že je chrání před enzymy, které rozkládají kolagen (25). Kolagen je strukturální bílkovina, která slouží jako hlavní složka kloubní chrupavky, která pomáhá hladkému pohybu kloubů. Dřívější studie publikovaná v časopise Phytomedicine také uvádí, že výtažky z kadidlovníku srstnatého mohou podporovat optimální funkci a pohyblivost kloubů (26).
 • Podpora zdravé funkce dýchacího systému - Podle výzkumů se kadidlovník serrata dlouho používal jako lidový prostředek na podporu dýchacího systému (27). Studie publikovaná v časopise Natural Products Journal zjistila, že kadidlovník srstnatý má bioaktivní složky, které mohou působit uvolňujícím účinkem na průdušnici neboli průdušnici, která přenáší vzduch do plic a z plic (28, 29). To znamená, že rozptylování a vdechování esenciálního oleje serrata vám může pomoci lépe dýchat.
 • Podpora zdravé a zářivé pokožky - Vaše pokožka také těží z ochranných účinků AKBA proti enzymům rozkládajícím kolagen. Kolagen jako jeden ze stavebních kamenů pokožky hraje důležitou roli v prevenci jejího ochabování (30). Italská studie publikovaná v časopise Planta Medica to potvrzuje a uvádí, že boswellové kyseliny obsažené v kadidlovníku serratě mohou pomoci udržet vaši pokožku jemnou, hladkou a pevnou (31). Mezitím studie publikovaná v časopise Frontiers in Physiology zjistila, že kadidlovník serrata může také chránit před enzymy, které rozpouštějí kyselinu hyaluronovou (32). Kyselina hyaluronová je přirozeně se vyskytující sloučenina, která má zásadní význam pro udržení zdravého a mladistvého vzhledu pokožky, protože pomáhá udržovat její hydrataci (33).
 • Podpora přirozené obranyschopnosti organismu - Protože je kůže domovem různých typů imunitních buněk, lze ji považovat za aktivní imunitní orgán, jehož hlavní funkcí je sloužit jako fyzická bariéra proti vnějším hrozbám (34, 35). Podle studie publikované v časopise Letters in Applied Microbiology může esenciální olej z kadidlovníku setého poskytnout neocenitelnou podporu vašemu imunitnímu systému díky bioaktivním složkám, jako jsou a-thujen a p-cymen. Tyto fytochemikálie mají prospěšné vlastnosti, které mohou podpořit ochranné funkce vaší pokožky (36). Studie publikovaná v časopise Oxidative Medicine and Cellular Longevity také uvádí, že AKBA obsažená v kadidlovníku serrata může podporovat zdravou regulaci imunitního systému (37).
 • Podpora zdravých zubů a dásní - esenciální olej z kadidlovníku srstnatého je vynikajícím přírodním produktem, který lze použít k podpoře optimálního zdraví ústní dutiny. Podle studie publikované v časopise BMC Research Notes vám boswelové kyseliny v kadidlovníku serrata, zejména AKBA, mohou díky svým silným biologickým aktivitám pomoci udržet zdravé zuby a dásně (38). Vědci se dokonce domnívají, že esenciální olej z kadidlovníku srstnatého má velký potenciál pro použití ve zcela přírodních, netoxických ústních vodách.
 • Podpora zdravého spánku - esenciální olej kadidlovník serrata je díky svým úžasným účinkům jedním z nejpoužívanějších aromatických olejů pro aromaterapii. Kromě omlazení mysli a těla může jedinečná vůně esenciálního oleje frankincense serrata také navodit pocit uvolnění (39). Díky tomu je skvělým esenciálním olejem, který můžete rozptýlit ve své ložnici a který vám pomůže dosáhnout hlubokého a klidného spánku.
 • Přirozeně pozvedne náladu - Kromě boswellových kyselin a a-thujenu obsahuje kadidlovník serrata bioaktivní sloučeninu zvanou incensole acetát, která může pozitivně ovlivňovat určité iontové kanály v mozku, jež se podílejí na regulaci emocí (40). To znamená, že při rozptýlení ve vzduchu může incensoleacetát obsažený v esenciálním oleji kadidlovník serrata pomáhat snižovat pocity úzkosti a přirozeně zlepšovat náladu.
 • Má přirozené čisticí vlastnosti - Kromě zdraví prospěšných vlastností mají boswelové kyseliny přirozené čisticí vlastnosti, díky nimž je esenciální olej kadidlovník serrata ideálním netoxickým čisticím prostředkem pro použití v domácnosti. Využijte jedinečných vlastností kadidlovníku v kombinaci s esenciálním olejem z myrhy. Esenciální olej frankincense serrata můžete také rozptýlit, abyste pročistili a osvěžili vzduch ve své domácnosti a mohli tak lépe dýchat.

Boswellia Phytosome® s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem

Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho domovinou je Indie, Afrika a oblast Středního východu. Strom Boswellia obsahuje ve své kůře i dřevu kanálky s pryskyřicemi, které jsou již po celá tisíciletí využívány v tradiční indické medicíně. Pryskyřice se ddebírá z řezu na kmeni stromu do speciálních bambusových košů. Pryskyřice boswellie obsahuje monoterpeny, diterpeny, triterpeny, tetracyklické triterpenické kyseliny a čtyři hlavní pentacyklické triterpenické kyseliny, tedy kyselinu beta-boswellovou, acetyl-beta-boswellovou, 11-keto-beta-boswellovou. Právě boswellové kyseliny jsou díky svým účinkům nejdůležitější složkou.

Má zklidňující, protizánětlivý, protibolestivý účinek a působí aktivně na kloubní, dýchací, metabolický a zažívací systém.

Boswellia Phytosome® Power Complex

Boswellia Phytosome® Power Complex je patentovaná forma boswellinu navázaného na komplex fosfolipidů s klinicky prokázanou zvýšenou vstřebatelností a biologickou dostupnosti. Patentovaná forma boswellinu Phytosome® technologie výrazně zvyšuje využitelnost boswellinu oproti standardním extraktům. Hladiny boswellových kyselin v plazmě jsou díky fytosomální technologii 3-7x vyšší a hladiny boswellových kyselin ve tkáních jsou 3-35 x vyšší než u klasických extraktů (podle toho, která boswellová kyselina je měřena).

Technologie Phytosome®

Technologie Phytosome® je založena na biomimetickém konceptu a čerpá energii z přesvědčení, že napodobování přírody, její přetvoření vědeckými mozky sestavením procesů a principů v laboratoři, je prostředkem, jak dosáhnout přínosů v podobě racionalizace, zjednodušení, udržitelnosti, snášenlivosti a bezpečnosti pro člověka.

Složení v 1 kapsli:

 • 350 mg Boswellia Phytosome® Power Complex, patentovaná směs extraktu Boswellia Phytosome®
 • 160 mg inulin
 • 100% čisté extrakty, neobsahuje plnidla ani konzervační látky
 • HPMC rostlinné tobolky – vhodné i pro vegetariány a vegany

Balení:

 • 90 kapslí x 510 mg

Dávkování:

 • 1-2 kapsle denně
 • kapsle užívejte nejlépe s jídlem a dostatečně zapijte

Phytosome® vs. Liposome

PHYTOSOME® extrakt z boswellie je zpracován phytosomáIní technologií. Na trhu jsou i produkty zpracované technologií liposomální. I když vypadají podobně, existují mezi nimi zásadní rozdíly. V liposomech jsou složky rozpuštěny v centrální části dutiny, s omezenou možností molekulární interakce mezi okolním lipidem a hydrofilní látkou. Naopak, v technologi Phytosome®, je extrakt boswellie zabudován ve fosfolipidové matrici tak, jako by byl integrální částí lipidové membrány. Přípravek Phytosome® zvyšuje absorpci účinných složek a zlepšuje systémovou biologickou dostupnost při orálním podání. Proto je biologická využitelnost několikanásobně vyšší.

Účinky

Boswellie snižuje bolest, otoky a další příznaky zánětu kloubů více než jiné látky včetně známého glukosaminu. Proto se boswelia používá při kloubních a jiných a to zejména revmatických onemocněních. U kloubů kvalitní extrakt z boswelie snižuje bolest o 30-60%, jakož i zánětlivé příznaky. Dokonce může zajistit výstavbu chrupavky.

Boswelia blokuje tvorbu chemických látek (leukotrienů), jež podporují zánětlivou reakci. Leukotrieny sehrávají velkou funkci při tvorbě astmatických onemocnění, revmatoidní arthritidy, a zánětlivých onemocnění střeva. Tradičně se také používá k léčení zánětů pro své protizánětlivé účinky i v případě zažívacích potíží, jako například bolesti břicha a záněty střev, zejména výzkum prokazuje u ulcerozní kolitidy lepší účinek než lék sulfasalazin a ústup nemoci až u 80% osob. Boswelie dále snižuje obtíže i u Crohnovy nemoci. Známá je pro své protizánětlivé, zklidňující a analgetické účinky u revmatoidní artritidy.

Studie také prokazují pozirivní účinek Boswelie u dýchacích obtíží všetně astmatu zejména existují studie, kde stav u astmatu zlepšoval oproti placebu.

Boswelie také napomáhá regulovat menstruační krvácení, při slabém nebo chybějící menstruaci ji podporuje. Boswelie stimuluje metabolismus a proto bývá součástí bylinných kombinací na redukci tělesné hmotnosti. Z dalších účinků, kde boswelie působí je např. bolest v krku, pohlavní nemoci, má protinádorový účinek.

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ STRÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

         ČERVENEC 2024 - 16 článků

 

Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života