Bylo zjištěno, že thajský černý zázvor zpomaluje progresi artritidy a potlačuje zánět

- Pixabay

Evangelyn Rodriguezová, 21. prosince 2023, Foodscience.news

Kaempferia parviflora, běžně známá jako thajský černý zázvor nebo thajský ženšen, je léčivá rostlina, která patří do čeledi zázvorovitých. Oddenek této byliny, pocházející z Thajska, Malajsie, Bornea a ostrova Sumatra v Indonésii, se používá jako lidová medicína po tisíce let.

Horský kmen Hmongů, jedna z největších etnických skupin v severním Thajsku, věří, že užívání thajského černého zázvoru může zlepšit fyzickou výkonnost. Bylina se také tradičně používá ke zvýšení sexuální výkonnosti a léčbě všech druhů onemocnění, jako jsou alergie, abscesy, dna, hypertenze, celkové bolesti a vředy.

Podle studií má thajský černý zázvor mnoho zdraví prospěšných vlastností, jako jsou antialergické, protizánětlivé, antidepresivní, antimikrobiální, protirakovinné, protirakovinné, protiobezitní a kardioprotektivní účinky. Tyto vlastnosti lze připsat přítomnosti dvou hlavních flavonoidů v thajském černém zázvoru, a to 5,7-dimethoxyflavonu (DMF) a 5,7,4?-trimethoxyflavonu (TMF).

Výzkum publikovaný v časopise Heliyon ukazuje, že DMF je jedním z polymethoxyflavonů, které stojí za schopností thajského černého zázvoru zvyšovat fyzickou výkonnost a svalovou vytrvalost. Ve studiích na zvířatech bylo také prokázáno, že DMF podporuje zdravý energetický metabolismus.

TMF byl na druhé straně identifikován jako přírodní vazorelaxant - tedy látka, která může vyvolat relaxaci krevních cév. Ve studii publikované v časopise International Journal of Pharmacology vědci zjistili, že TMF hraje důležitou roli v antihypertenzních účincích thajského černého zázvoru.

Sloučeniny thajského černého zázvoru mohou chránit před artritidou

DMF a TMF jsou také zodpovědné za antiartritické účinky thajského černého zázvoru. Studie publikovaná v časopise Molecules uvádí, že extrakt z thajského černého zázvoru je slibnou přírodní léčbou artritidy, a to díky biologickým aktivitám DMF a TMF. Třetí sloučenina, 5,7,3?,4?-tetramethoxyflavon (TeMF), byla také zdůrazněna jako přispěvatel k antiartritické aktivitě thajského černého zázvoru.

Aby vědci pochopili, jak thajský černý zázvor a jeho tři hlavní složky fungují, provedli experimenty na třech modelech: modelu artritidy potkanů, modelu explantátu chrupavky izolovaném z čerstvých prasečích nohou a modelu buněčné kultury pomocí buněčné linie lidského chondrosarkomu. Vědci uvedli, že léčba extraktem z thajského černého zázvoru obsahujícím DMF, TMF a TeMF snížila indexy artritidy u potkanů s artritidou vyvolanou Freundovou adjuvans.

V modelu explantátu chrupavky vedla léčba stejným extraktem k chondroprotekci, které bylo podle vědců dosaženo potlačením uvolňování sulfátových glykosaminoglykanů. Tyto polysacharidy jsou důležitými strukturálními složkami chrupavky, pružné pojivové tkáně, která chrání vaše kosti a klouby.

Ochrana kloubní chrupavky (chondroprotekce) je považována za životaschopnou strategii pro prevenci progrese osteoartrózy a ztráty funkce kloubů. Osteoartróza je forma artritidy charakterizovaná bolestí, ztuhlostí kloubů a nedostatkem pohyblivosti v důsledku degradace chrupavky, abnormálních změn tvaru kostí a zánětu. (Související: Jednoduché a přirozené způsoby, jak zmírnit příznaky osteoartrózy.)

V lidských chondrocytech vědci zjistili, že DMF, TMF a TeMF potlačují expresi genů spojených se zánětlivou artritidou. Tyto sloučeniny thajského černého zázvoru také inhibovaly dvě klíčové signální dráhy pro artritidu, a to NF-? B a MAPK, které se podílejí na zánětu a apoptóze (programované buněčné smrti).

Podle dřívější studie japonských vědců mohou DMF a TMF v thajském černém zázvoru také potlačit expresi enzymů, které degradují chrupavku, stejně jako matrixových metaloproteináz (MMP). MMP jsou hlavní enzymy zodpovědné za degenerativní změny chrupavky spojené s artritidou. Říká se také, že hrají roli při zánětu.

Mezitím bylo prokázáno, že TeMF v thajském černém zázvoru snižuje hladiny prozánětlivých signálních molekul u potkanů s osteoartrózou. TeMF může také snížit rychlost apoptózy chondrocytů, buněk zodpovědných za tvorbu chrupavky. (Související: Středomořská strava snižuje zánět a degradaci chrupavky u pacienta s osteoartrózou.)

Celkově tato zjištění naznačují, že thajský černý zázvor může nejen zmírnit zánět spojený s artritidou, ale také zpomalit vývoj a progresi onemocnění. Aberantní apoptóza příslušných buněk v kloubech, která je inhibována aktivními látkami v thajském černém zázvoru, se podílí na patogenezi artritidy.

Thajský černý zázvor je silná bylina, kterou lze použít jako přírodní lék na různá onemocnění, včetně artritidy. Thajský černý zázvor můžete užívat ve formě doplňku stravy nebo použít syrovou bylinu k přípravě bylinného čaje. Thajský černý zázvor lze také začlenit do široké škály receptů. Pro vaši bezpečnost se poraďte s praktickým lékařem, jak nejlépe maximalizovat výhody thajského černého zázvoru.

Podívejte se na toto video a zjistěte, jak přirozeně léčit revmatoidní artritidu.

11 ověřených účinků zázvoru

 

 

 

 

 

 

 

- Pixabay

Barbora Nová

Zázvor je kvetoucí rostlina, která pochází z jihovýchodní Asie. Patří mezi nejzdravější (a nejchutnější) koření na světě, obdobně jako  kurkuma. Patří do čeledi Zingiberaceae a je blízce příbuzný kurkumě, kardamomu a galangalu.

Jako koření se běžně používá oddenek (podzemní část). Často se nazývá kořen zázvoru nebo jednoduše zázvor.

Zázvor lze používat čerstvý, sušený, v prášku nebo ve formě oleje či šťávy. Je velmi častou přísadou v receptech. Někdy se přidává do zpracovaných potravin a kosmetiky.

Následuje 11 zdravotních přínosů zázvoru, které jsou podloženy vědeckým výzkumem.

1. Obsahuje gingerol, který má silné léčivé účinky

Zázvor má velmi dlouhou historii používání v různých formách tradiční a alternativní medicíny. Používá se například na podporu trávení, zmírnění nevolnosti a v boji proti chřipce a nachlazení.

Jedinečná vůně a chuť zázvoru pochází z jeho přírodních silic, z nichž nejdůležitější je gingerol, který je hlavní bioaktivní složkou zázvoru. Je zodpovědná za většinu léčivých vlastností zázvoru.

Podle výzkumů má gingerol silné protizánětlivé a antioxidační účinky. Může například pomáhat snižovat oxidační stres, který je důsledkem nadměrného množství volných radikálů v těle (1, 2).

Shrnutí:

 • Zázvor má vysoký obsah gingerolu, látky se silnými protizánětlivými a antioxidačními vlastnostmi.

2. Dokáže léčit mnoho forem nevolnosti, zejména ranní nevolnost

Zázvor se zdá být velmi účinný proti nevolnosti (3).

Může pomoci zmírnit nevolnost a zvracení u lidí, kteří podstupují některé typy operací. Zázvor může také pomáhat při nevolnosti související s chemoterapií (4, 5, 6, 7).

Nejúčinnější však může být, pokud jde o nevolnost související s těhotenstvím, například ranní nevolnost. Podle přehledu 12 studií, které zahrnovaly celkem 1278 těhotných žen, může 1,1-1,5 gramu zázvoru výrazně snížit příznaky nevolnosti. Navíc tento přehled však dospěl k závěru, že zázvor nemá žádný vliv na epizody zvracení (8).

Přestože je zázvor považován za bezpečný, poraďte se s odborníkem, než začnete užívat větší množství zázvoru, pokud jste těhotná.

Doporučuje se, aby se zázvoru vyhýbaly těhotné ženy, které jsou blízko porodu nebo které potratily. Zázvor je kontraindikován také při vaginálním krvácení a poruchách srážlivosti krve v anamnéze (9).

Shrnutí:

 • Pouhých 1-1,5 gramu zázvoru může pomoci předcházet různým typům nevolnosti, včetně nevolnosti související s chemoterapií, nevolnosti po operaci a ranní nevolnosti.

3. Může pomoci při hubnutí

Podle studií provedených na lidech a zvířatech může zázvor hrát roli při hubnutí. Přehled literatury z roku 2019 dospěl k závěru, že suplementace zázvorem významně snižuje tělesnou hmotnost, poměr pasu a boků a poměr boků u lidí s nadváhou nebo obezitou (10).

Studie provedená v roce 2016 na 80 ženách s obezitou zjistila, že zázvor může také pomoci snížit index tělesné hmotnosti (BMI) a hladinu inzulinu v krvi. Vysoká hladina inzulinu v krvi je spojena s obezitou. Účastnice studie dostávaly poměrně vysoké denní dávky - 2 gramy - zázvorového prášku po dobu 12 týdnů (11, 12).

Z přehledu literatury o funkčních potravinách z roku 2019 také vyplynulo, že zázvor má velmi pozitivní vliv na obezitu a hubnutí (13).

Důkazy ve prospěch role zázvoru v prevenci obezity jsou silnější ve studiích na zvířatech. U potkanů a myší, kteří konzumovali zázvorovou vodu nebo zázvorový extrakt, docházelo k soustavnému snižování tělesné hmotnosti, a to i v případech, kdy byli zároveň krmeni stravou s vysokým obsahem tuku (14, 15, 16).

Schopnost zázvoru ovlivňovat hubnutí může souviset s určitými mechanismy, například s jeho potenciálem pomáhat zvyšovat počet spálených kalorií nebo snižovat zánět (13, 16).

Shrnutí:

 • Podle studií na zvířatech a lidech může zázvor přispívat ke zlepšení měření souvisejících s hmotností. Mezi ně patří tělesná hmotnost a poměr pasu a boků.

4. Pomáhá při osteoartróze

Osteoartróza (OA) je běžný zdravotní problém, který zahrnuje degeneraci kloubů v těle, což vede k příznakům, jako je bolest a ztuhlost kloubů. Jeden přehled literatury zjistil, že u lidí, kteří užívali zázvor k léčbě OA, došlo k výraznému snížení bolesti a postižení (17).

Byly pozorovány pouze mírné vedlejší účinky, jako je nespokojenost s chutí zázvoru. Chuť zázvoru spolu se žaludečními potížemi však přesto přiměla téměř 22% účastníků studie k tomu, aby z ní odstoupili.

Účastníci studie dostávali každý den 500 miligramů (mg) až 1 gram zázvoru po dobu 3 až 12 týdnů. Většina z nich měla diagnostikovanou OA kolene (17).

Jiná studie z roku 2011 zjistila, že kombinace lokálního zázvoru, mastichy, skořice a sezamového oleje může pomoci snížit bolest a ztuhlost u lidí s OA kolene (18).

Shrnutí:

 • Existují studie, které ukazují, že zázvor je účinný při zmírňování příznaků osteoartrózy, zejména osteoartrózy kolene.

5. Může výrazně snižovat hladinu cukru v krvi a zlepšovat rizikové faktory srdečních onemocnění

Tato oblast výzkumu je relativně nová, ale zázvor může mít silné antidiabetické vlastnosti. Ve studii z roku 2015, které se zúčastnilo 41 osob s cukrovkou 2. typu, snížily 2 gramy zázvorového prášku denně hladinu cukru v krvi nalačno o 12% (19).

Dramaticky také zlepšil hladinu hemoglobinu A1c (HbA1c), což je ukazatel dlouhodobé hladiny cukru v krvi. Během 12 týdnů se HbA1c snížil o 10%.

Došlo také k 28% snížení poměru apolipoproteinu B/Apolipoproteinu A-I a 23% snížení malondialdehydu (MDA), což je vedlejší produkt oxidačního stresu. Vysoký poměr ApoB/ApoA-I a vysoká hladina MDA jsou hlavními rizikovými faktory srdečních onemocnění (19).

Mějte však na paměti, že se jednalo pouze o jednu malou studii. Výsledky jsou neuvěřitelně působivé, ale je třeba je potvrdit ve větších studiích, než bude možné vydávat jakákoli doporučení.

Poněkud povzbudivou zprávou je, že z přehledu literatury z roku 2019 také vyplynulo, že zázvor významně snižuje HbA1c u lidí s diabetem 2. typu. Zároveň však zjistil, že zázvor nemá žádný vliv na hladinu cukru v krvi nalačno (20).

Shrnutí:

 • Bylo prokázáno, že zázvor snižuje hladinu cukru v krvi a zlepšuje různé rizikové faktory srdečních onemocnění u lidí s diabetem 2. typu.

6. Pomáhá při léčbě chronických zažívacích potíží

Chronické zažívací potíže jsou charakterizovány opakující se bolestí a nepříjemnými pocity v horní části žaludku, přičemž se předpokládá, že hlavní příčinou zažívacích potíží je opožděné vyprazdňování žaludku. Zajímavé je, že zázvor prokazatelně urychluje vyprazdňování žaludku (21).

Lidem s funkční dyspepsií, což jsou zažívací potíže bez známé příčiny, byly v malé studii z roku 2011 podávány buď zázvorové kapsle, nebo placebo. O hodinu později dostali všichni polévku. U lidí, kteří dostávali zázvor, trvalo vyprázdnění žaludku 12,3 minuty. U těch, kteří dostávali placebo, to trvalo 16,1 minuty (22).

Tyto účinky byly pozorovány i u lidí bez zažívacích potíží. Ve studii z roku 2008, kterou provedli někteří členové stejného výzkumného týmu, dostalo 24 zdravých osob zázvorové kapsle nebo placebo. Všichni si o hodinu později dali polévku.

Konzumace zázvoru na rozdíl od placeba výrazně urychlila vyprazdňování žaludku. U osob, které dostaly zázvor, to trvalo 13,1 minuty, u osob, které dostaly placebo, 26,7 minuty (23).

Shrnutí:

 • Předpokládá se, že zázvor urychluje vyprazdňování žaludku, což může být prospěšné pro lidi s poruchami trávení a souvisejícími žaludečními potížemi.

7. Může významně snížit menstruační bolesti

Dysmenorea označuje bolest pociťovanou během menstruačního cyklu. Jedním z tradičních způsobů použití zázvoru je úleva od bolesti, včetně menstruační bolesti.

Ve studii z roku 2009 bylo 150 žen instruováno, aby první 3 dny menstruace užívaly buď zázvor, nebo nesteroidní protizánětlivý lék (NSAID). Tři skupiny dostávaly čtyři denní dávky buď zázvorového prášku (250 mg), kyseliny mefenamové (250 mg), nebo ibuprofenu (400 mg). Zázvor dokázal snížit bolest stejně účinně jako obě NSAID (24).

Novější studie rovněž dospěly k závěru, že zázvor je účinnější než placebo a stejně účinný jako léky, jako je kyselina mefenamová a paracetamol/kofein/ibuprofen (25, 26, 27).

I když jsou tato zjištění slibná, je stále zapotřebí kvalitnějších studií s větším počtem účastníků studie (27).

Shrnutí:

 • Zázvor se zdá být velmi účinný proti menstruační bolesti, pokud se užívá na začátku menstruace.

8. Může pomáhat snižovat hladinu cholesterolu

Vysoká hladina LDL cholesterolu je spojena se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění. Potraviny, které jíte mají na hladinu LDL  cholesterolu velký vliv.

Ve studii z roku 2018, které se zúčastnilo 60 osob s hyperlipidémií, došlo u 30 osob, které dostávaly každý den 5 g zázvorového prášku, k poklesu hladiny LDL cholesterolu o 17,4% během 3 měsíců (28).

Ačkoli je pokles LDL cholesterolu působivý, je třeba vzít v úvahu, že účastníci studie dostávali velmi vysoké dávky zázvoru. Mnozí z nich uváděli špatnou chuť v ústech jako důvod, proč ze studie OA, kde dostávali dávky 500 mg-1 gram zázvoru, odstoupili (17).

Dávky užívané během studie hyperlipidemie jsou 5-10krát vyšší. Je pravděpodobné, že pro většinu lidí může být obtížné užívat 5gramovou dávku dostatečně dlouho, aby se projevily výsledky (28).

Ve starší studii z roku 2008 bylo u lidí, kteří každý den dostávali 3 gramy zázvorového prášku (ve formě kapslí), rovněž zaznamenáno významné snížení většiny ukazatelů cholesterolu. Hladina LDL cholesterolu se u nich během 45 dnů snížila o 10% (29).

Tato zjištění potvrzuje i studie na potkanech s hypotyreózou nebo cukrovkou. Zázvorový extrakt snižoval LDL cholesterol v podobné míře jako lék na snížení cholesterolu atorvastatin (30).

U účastníků studie ze všech 3 studií došlo také k poklesu celkového cholesterolu. U účastníků studie z roku 2008, stejně jako u laboratorních potkanů, došlo také ke snížení triglyceridů v krvi (28, 29, 30).

Shrnutí:

 • Existují důkazy, a to jak u lidí, tak u zvířat, že zázvor může vést k významnému snížení hladiny LDL cholesterolu, celkového cholesterolu a triglyceridů v krvi.

9. Obsahuje látku, která může pomáhat předcházet rakovině

Zázvor byl zkoumán jako alternativní prostředek proti několika formám rakoviny. Protinádorové vlastnosti se připisují gingerolu, který se ve velkém množství nachází v syrovém zázvoru. Forma známá jako [6]-gingerol je považována za zvláště účinnou (31, 32).

Ve 28denní studii na osobách s normálním rizikem vzniku rakoviny tlustého střeva 2 gramy zázvorového extraktu denně významně snížily množství prozánětlivých signálních molekul v tlustém střevě (33).

Následná studie u jedinců s vysokým rizikem vzniku kolorektálního karcinomu však stejné výsledky nepřinesla (34).

Existují určité důkazy, i když omezené, že zázvor může být účinný i proti dalším druhům rakoviny trávicího traktu, jako je rakovina slinivky břišní a jater (35, 36).

Může být účinný i proti rakovině prsu a vaječníků (37, 38).

Shrnutí:

 • Zázvor obsahuje látku gingerol, která má ochranné účinky proti rakovině.

10. Může zlepšovat mozkové funkce a chránit před Alzheimerovou chorobou

Oxidační stres a chronický zánět mohou urychlit proces stárnutí. Předpokládá se, že patří mezi hlavní příčiny Alzheimerovy choroby a úbytku kognitivních funkcí souvisejících s věkem.

Některé studie na zvířatech ukazují, že antioxidanty a bioaktivní sloučeniny v zázvoru mohou potlačovat zánětlivé reakce, které se vyskytují v mozku (39).

Existují také určité důkazy o tom, že zázvor může přímo pomáhat zlepšovat mozkové funkce. Ve studii provedené v roce 2012 na zdravých ženách středního věku bylo prokázáno, že denní dávky zázvorového extraktu zlepšují reakční dobu a pracovní paměť (40).

Četné studie na zvířatech navíc ukazují, že zázvor může pomáhat chránit před poklesem mozkových funkcí souvisejícím s věkem (41, 42, 43).

Shrnutí:

 • Studie na zvířatech potvrzují, že zázvor může chránit před poškozením mozku souvisejícím s věkem. Může také pomoci zlepšit mozkové funkce u žen ve středním věku.

11. Pomáhá v boji proti infekcím

Gingerol může pomoci snížit riziko infekcí, protože extrakt ze zázvoru dokáže potlačit růst mnoha různých druhů bakterií (44, 45).

Podle studie z roku 2008 je velmi účinný proti ústním bakteriím spojovaným se zánětem dásní a parodontitidou. V obou případech se jedná o zánětlivá onemocnění dásní (46).

Čerstvý zázvor může být účinný také proti respiračnímu syncytiálnímu viru (RSV), který je častou příčinou respiračních infekcí (47).

Shrnutí:

 • Zázvor může pomáhat v boji proti škodlivým bakteriím a virům, což může snížit riziko infekcí.

Závěr

Zázvor je plný živin a bioaktivních látek, které mají silný přínos pro vaše tělo a mozek.

Je to jedna z mála superpotravin, která si tento termín skutečně zaslouží.

Boswellia Phytosome® s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem

Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho domovinou je Indie, Afrika a oblast Středního východu. Strom Boswellia obsahuje ve své kůře i dřevu kanálky s pryskyřicemi, které jsou již po celá tisíciletí využívány v tradiční indické medicíně. Pryskyřice se ddebírá z řezu na kmeni stromu do speciálních bambusových košů. Pryskyřice boswellie obsahuje monoterpeny, diterpeny, triterpeny, tetracyklické triterpenické kyseliny a čtyři hlavní pentacyklické triterpenické kyseliny, tedy kyselinu beta-boswellovou, acetyl-beta-boswellovou, 11-keto-beta-boswellovou. Právě boswellové kyseliny jsou díky svým účinkům nejdůležitější složkou.

Má zklidňující, protizánětlivý, protibolestivý účinek a působí aktivně na kloubní, dýchací, metabolický a zažívací systém.

Boswellia Phytosome® Power Complex

Boswellia Phytosome® Power Complex je patentovaná forma boswellinu navázaného na komplex fosfolipidů s klinicky prokázanou zvýšenou vstřebatelností a biologickou dostupnosti. Patentovaná forma boswellinu Phytosome® technologie výrazně zvyšuje využitelnost boswellinu oproti standardním extraktům. Hladiny boswellových kyselin v plazmě jsou díky fytosomální technologii 3-7x vyšší a hladiny boswellových kyselin ve tkáních jsou 3-35 x vyšší než u klasických extraktů (podle toho, která boswellová kyselina je měřena).

Technologie Phytosome®

Technologie Phytosome® je založena na biomimetickém konceptu a čerpá energii z přesvědčení, že napodobování přírody, její přetvoření vědeckými mozky sestavením procesů a principů v laboratoři, je prostředkem, jak dosáhnout přínosů v podobě racionalizace, zjednodušení, udržitelnosti, snášenlivosti a bezpečnosti pro člověka.

Složení v 1 kapsli:

 • 350 mg Boswellia Phytosome® Power Complex, patentovaná směs extraktu Boswellia Phytosome®
 • 160 mg inulin
 • 100% čisté extrakty, neobsahuje plnidla ani konzervační látky
 • HPMC rostlinné tobolky – vhodné i pro vegetariány a vegany
 • Doplněk stravy

Balení:

 • 90 kapslí x 510 mg

Dávkování:

 • 1-2 kapsle denně
 • kapsle užívejte nejlépe s jídlem a dostatečně zapijte

Phytosome® vs. Liposome

PHYTOSOME® extrakt z boswellie je zpracován phytosomáIní technologií. Na trhu jsou i produkty zpracované technologií liposomální. I když vypadají podobně, existují mezi nimi zásadní rozdíly. V liposomech jsou složky rozpuštěny v centrální části dutiny, s omezenou možností molekulární interakce mezi okolním lipidem a hydrofilní látkou. Naopak, v technologi Phytosome®, je extrakt boswellie zabudován ve fosfolipidové matrici tak, jako by byl integrální částí lipidové membrány. Přípravek Phytosome® zvyšuje absorpci účinných složek a zlepšuje systémovou biologickou dostupnost při orálním podání. Proto je biologická využitelnost několikanásobně vyšší.

Účinky

Boswellie snižuje bolest, otoky a další příznaky zánětu kloubů více než jiné látky včetně známého glukosaminu. Proto se boswelia používá při kloubních a jiných a to zejména revmatických onemocněních. U kloubů kvalitní extrakt z boswelie snižuje bolest o 30-60%, jakož i zánětlivé příznaky. Dokonce může zajistit výstavbu chrupavky.

Boswelia blokuje tvorbu chemických látek (leukotrienů), jež podporují zánětlivou reakci. Leukotrieny sehrávají velkou funkci při tvorbě astmatických onemocnění, revmatoidní arthritidy, a zánětlivých onemocnění střeva. Tradičně se také používá k léčení zánětů pro své protizánětlivé účinky i v případě zažívacích potíží, jako například bolesti břicha a záněty střev, zejména výzkum prokazuje u ulcerozní kolitidy lepší účinek než lék sulfasalazin a ústup nemoci až u 80% osob. Boswelie dále snižuje obtíže i u Crohnovy nemoci. Známá je pro své protizánětlivé, zklidňující a analgetické účinky u revmatoidní artritidy.

Studie také prokazují pozirivní účinek Boswelie u dýchacích obtíží všetně astmatu zejména existují studie, kde stav u astmatu zlepšoval oproti placebu.

Boswelie také napomáhá regulovat menstruační krvácení, při slabém nebo chybějící menstruaci ji podporuje. Boswelie stimuluje metabolismus a proto bývá součástí bylinných kombinací na redukci tělesné hmotnosti. Z dalších účinků, kde boswelie působí je např. bolest v krku, pohlavní nemoci, má protinádorový účinek.

Kadidlo (pryskyřice z Boswellie) je jedním z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

- Pixabay

Ing. Zdeněk Rozehnal

Éterické oleje slouží jako přírodní léky již tisíce let. Ve skutečnosti již staří Egypťané 4 500 let před naším letopočtem používali aromatické oleje destilované z rostlin k výrobě léčivých solí, mastí, parfémů a dalších kosmetických přípravků (1). Čisté přírodní oleje používali také k čištění vzduchu při náboženských rituálech a obřadech a přinášeli je jako voňavé oběti svým bohům. Některé éterické oleje, jako například olej z cedrového dřeva, se dokonce používaly při mumifikaci pro své konzervační účinky (2).

Ve východním světě se éterické oleje používaly již v období mezi lety 3000 a 2000 př. n. l. V tomto období prý starověcí čínští a indičtí léčitelé spoléhali na aromatické oleje získané z léčivých bylin, jako je zázvor, skořice, santalové dřevo a myrha, které podporovaly přirozené léčebné procesy v těle. V tradiční čínské medicíně (TCM) se věří, že esenciální oleje mají schopnost povzbudit nebo uklidnit mysl i tělo a pomáhají vyrovnávat jin a jang (3).

Mezitím v západním světě bylo první použití éterických olejů doloženo mezi lety 500 a 400 př. n. l. Staří Řekové získávali oleje z jedlých bylin, jako je tymián, kmín, máta peprná, majoránka a šafrán, a důkladně studovali jejich léčivé vlastnosti. Stejně jako staří Číňané věřili, že tyto vonné oleje lze použít k harmonizaci, vyrovnání a podpoře přirozené obranyschopnosti organismu (4).

Staří Řekové také používali éterické oleje k výrobě léčivého kadidla. Ale místo toho, aby je získávali z listů nebo květů určitých rostlin, sbírali aromatické pryskyřice ze stromů nebo keřů a pálili je na špalcích dřevěného uhlí, aby se uvolnila silná vůně jejich éterických olejů. Tato metoda je jedním z nejstarších příkladů aromaterapie ve starověku. Mezi nejoblíbenější pryskyřice, které staří Řekové používali, patřila borová pryskyřice (jantar), kafr, jedle, dračí krev, myrha a kadidlo.

Úžasné zdraví podporující vlastnosti kadidla

Kadidlo je voňavé koření, které je dnes dobře známé díky své biblické souvislosti. Ve Starém zákoně bylo kadidlo jedním z koření, které Mojžíš dostal za úkol nasbírat a použít k výrobě svatého kadidla pro svatostánek (5). Kadidlo bylo také jedním ze vzácných darů, které s sebou přinesli tři mágové, aby je nabídli Ježíškovi. V té době mělo kadidlo větší cenu než zlato (6). I když se mnozí badatelé domnívají, že bylo použito jako symbol Ježíšova božství, s kadidlem se pojí víc než jen jeho hodnota a domnělý význam (7). 

Kadidlová pryskyřice pochází ze stromů, které patří do rodu Boswellia (B.). Z mnoha známých druhů rodu Boswellia pouze šest produkuje pryskyřici, kterou lze použít jako kadidlo. Protože však tyto stromy rostou pouze v odlehlých částech Asie a Afriky a proces získávání jejich pryskyřice je časově náročný, má kadidlo i dnes vysokou cenu (8). Šest hlavních zdrojů této cenné pryskyřice je B. carterii, který pochází z východní Afriky a údolí Dhorfar v Ománu; B. frereana a B. thurifera, které se vyskytují v Somálsku; B. sacra, který pochází z Ománu, Jemenu a Somálska; B. papyrifera, který roste v Etiopii, Eritreji a Súdánu; a B. serrata, který se vyskytuje pouze v Indii (9).

Říká se, že nejstarší doložené kadidlo na světě, kadidlo serrata neboli indické kadidlo, je považováno za kadidlo zmíněné v Bibli (10). Je to také druh kadidla, které se používá v ájurvédské medicíně na podporu trávení a optimálního zdraví kloubů a ústní dutiny (11). Kadidlo je však nejznámější pro svou schopnost podporovat zdravou a zářivou pleť, a proto je velmi doporučováno jako součást přírodní péče o pleť (12). Má také jasnější citrusové aroma než jiné druhy kadidlovníku.

Podle studií je chemické složení kadidlovníku ovlivněno faktory prostředí, jako je geografie, klima, půda a doba sklizně. Protože různé druhy kadidlovníku rostou v různých prostředích, obsahují různé bioaktivní a aromatické složky. Proto mají své odlišné vůně a zdraví prospěšné účinky. Kadidlo serrata vděčí za mnoho svých blahodárných vlastností a-thujenu, monoterpenu, který se nachází také v eukalyptu. Uvádí se, že kadidlový esenciální olej Frankincense serrata obsahuje až 65 % a-thujenu (13).

Kadidlovník pravý obsahuje také prospěšné látky zvané boswellové kyseliny. Tyto pentacyklické triterpeny se nacházejí v oleogumové pryskyřici sklízené ze stromů rodu Boswellia (14). Oleo-gumová pryskyřice označuje směs těkavých olejů, stromové gumy a pryskyřice, která vytéká ze stromů rodu Boswellia. Kromě toho, že sklízeči čekají, až z ní vytéká značné množství, čekají také další přibližně tři měsíce, než tato směs uschne a ztvrdne, a teprve pak ji mohou prodávat jako kadidlo. Čistý kadidlový esenciální olej lze získat ze sušené oleogumové pryskyřice pomocí hydrodestilace nebo parní destilace (15, 16).

V pryskyřici kadidlovníku pravého jsou přítomny čtyři hlavní boswellové kyseliny: Kyselina B-boswellová (BBA), kyselina acetyl-B-boswellová (ABA), kyselina 11-keto-B-boswellová (KBA) a kyselina 3-O-acetyl-11-keto-B-boswellová (AKBA) (17). Podle studie publikované v časopise Neurological Sciences může BBA obsažená v kadidlovníku serrata podporovat zdravé funkce nervových buněk (18). Jiné studie zase ukázaly, že KBA, ABA a AKBA mohou podporovat zdravé funkce různých imunitních buněk (19, 20).

Zdravotní přínosy používání esenciálního oleje

Mnohým není známo, že pryskyřice kadidlovníku je ve skutečnosti jedlá a někdy se používá orálně k řešení problémů spojených s trávením. Některé druhy, jako například kadidlovník serrata, však mají hořkou chuť a mohou obsahovat i černé nebo hnědé nečistoty, proto se k vnitřní konzumaci doporučují pouze vysoce kvalitní průsvitné kousky sušené kadidlové pryskyřice (21). Studie ukazují, že kadidlová pryskyřice může při žvýkání jako žvýkačka podporovat také optimální zdraví ústní dutiny (22).

Ačkoli některé zprávy naznačují, že kadidlový esenciální olej neobsahuje boswelové kyseliny, nedávné studie našly způsoby, jak z kadidlové pryskyřice extrahovat oleje, které obsahují vysoké množství boswelových kyselin. Jedna taková studie, publikovaná v časopise BMC Complementary and Alternative Medicine, uvádí životaschopný způsob získávání frakcí esenciálního oleje s vysokým obsahem boswelových kyselin pomocí hydrodestilace (23).

Díky svým neuvěřitelným zdravotním účinkům a mnoha způsobům využití někteří aromaterapeuti označili esenciální olej získaný z kadidlové pryskyřice za "krále olejů" (24). Rozptylování kadidlového esenciálního oleje a jeho lokální aplikace po správném zředění v nosném oleji jsou dva nejbezpečnější a nejúčinnější způsoby, jak využít zdraví prospěšných vlastností oleje.

Následují některé z úžasných účinků esenciálního oleje serrata:

 • V randomizované, placebem kontrolované studii publikované v časopise Arthritis Research & Therapy vědci zjistili, že AKBA obsažený v kadidlovníku serratě může podporovat zdravé klouby a chrupavky tím, že je chrání před enzymy, které rozkládají kolagen (25). Kolagen je strukturální bílkovina, která slouží jako hlavní složka kloubní chrupavky, která pomáhá hladkému pohybu kloubů. Dřívější studie publikovaná v časopise Phytomedicine také uvádí, že výtažky z kadidlovníku srstnatého mohou podporovat optimální funkci a pohyblivost kloubů (26).
 • Podpora zdravé funkce dýchacího systému - Podle výzkumů se kadidlovník serrata dlouho používal jako lidový prostředek na podporu dýchacího systému (27). Studie publikovaná v časopise Natural Products Journal zjistila, že kadidlovník srstnatý má bioaktivní složky, které mohou působit uvolňujícím účinkem na průdušnici neboli průdušnici, která přenáší vzduch do plic a z plic (28, 29). To znamená, že rozptylování a vdechování esenciálního oleje serrata vám může pomoci lépe dýchat.
 • Podpora zdravé a zářivé pokožky - Vaše pokožka také těží z ochranných účinků AKBA proti enzymům rozkládajícím kolagen. Kolagen jako jeden ze stavebních kamenů pokožky hraje důležitou roli v prevenci jejího ochabování (30). Italská studie publikovaná v časopise Planta Medica to potvrzuje a uvádí, že boswellové kyseliny obsažené v kadidlovníku serratě mohou pomoci udržet vaši pokožku jemnou, hladkou a pevnou (31). Mezitím studie publikovaná v časopise Frontiers in Physiology zjistila, že kadidlovník serrata může také chránit před enzymy, které rozpouštějí kyselinu hyaluronovou (32). Kyselina hyaluronová je přirozeně se vyskytující sloučenina, která má zásadní význam pro udržení zdravého a mladistvého vzhledu pokožky, protože pomáhá udržovat její hydrataci (33).
 • Podpora přirozené obranyschopnosti organismu - Protože je kůže domovem různých typů imunitních buněk, lze ji považovat za aktivní imunitní orgán, jehož hlavní funkcí je sloužit jako fyzická bariéra proti vnějším hrozbám (34, 35). Podle studie publikované v časopise Letters in Applied Microbiology může esenciální olej z kadidlovníku setého poskytnout neocenitelnou podporu vašemu imunitnímu systému díky bioaktivním složkám, jako jsou a-thujen a p-cymen. Tyto fytochemikálie mají prospěšné vlastnosti, které mohou podpořit ochranné funkce vaší pokožky (36). Studie publikovaná v časopise Oxidative Medicine and Cellular Longevity také uvádí, že AKBA obsažená v kadidlovníku serrata může podporovat zdravou regulaci imunitního systému (37).
 • Podpora zdravých zubů a dásní - esenciální olej z kadidlovníku srstnatého je vynikajícím přírodním produktem, který lze použít k podpoře optimálního zdraví ústní dutiny. Podle studie publikované v časopise BMC Research Notes vám boswelové kyseliny v kadidlovníku serrata, zejména AKBA, mohou díky svým silným biologickým aktivitám pomoci udržet zdravé zuby a dásně (38). Vědci se dokonce domnívají, že esenciální olej z kadidlovníku srstnatého má velký potenciál pro použití ve zcela přírodních, netoxických ústních vodách.
 • Podpora zdravého spánku - esenciální olej kadidlovník serrata je díky svým úžasným účinkům jedním z nejpoužívanějších aromatických olejů pro aromaterapii. Kromě omlazení mysli a těla může jedinečná vůně esenciálního oleje frankincense serrata také navodit pocit uvolnění (39). Díky tomu je skvělým esenciálním olejem, který můžete rozptýlit ve své ložnici a který vám pomůže dosáhnout hlubokého a klidného spánku.
 • Přirozeně pozvedne náladu - Kromě boswellových kyselin a a-thujenu obsahuje kadidlovník serrata bioaktivní sloučeninu zvanou incensole acetát, která může pozitivně ovlivňovat určité iontové kanály v mozku, jež se podílejí na regulaci emocí (40). To znamená, že při rozptýlení ve vzduchu může incensoleacetát obsažený v esenciálním oleji kadidlovník serrata pomáhat snižovat pocity úzkosti a přirozeně zlepšovat náladu.
 • Má přirozené čisticí vlastnosti - Kromě zdraví prospěšných vlastností mají boswelové kyseliny přirozené čisticí vlastnosti, díky nimž je esenciální olej kadidlovník serrata ideálním netoxickým čisticím prostředkem pro použití v domácnosti. Využijte jedinečných vlastností kadidlovníku v kombinaci s esenciálním olejem z myrhy. Esenciální olej frankincense serrata můžete také rozptýlit, abyste pročistili a osvěžili vzduch ve své domácnosti a mohli tak lépe dýchat.

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

NMN (nikotinamid mononukleotid)

NMN (nikotinamid mononukleotid)
Pokud vás zajímají inovace v oblasti stárnutí a dlouhověkosti, možná jste slyšeli o NMN, což je zkratka pro nikotinamid mononukleotid. Je to molekula, kterou vaše tělo vytváří přirozeně, ale někteří...

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
Unikátní kombinace vysoce kvalitních extraktů z hub a rostlin, doplněná o betaglukan vysoké čistoty (nad 80%) a vitamíny na podporu imunity. Devět složek synergicky spojených v blahodárný komplex na...

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium
  KOHI-FOCUS SLOŽENÍ: Instantní káva 76,4 % (100% káva Arabica), Ashwagandha extrakt 10 %, Chaga extrakt 8 %, Tulsi extrakt 5 %, Sibiřský ženšen extrakt 0,5 % 100% Arabika, zklidňující...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ STRÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

         ČERVENEC 2024 - 22 článků

 

Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života