9 překvapivých výhod koření kari

 
Ing. Zdeněk Rozehnal
 

Kari je směs koření v práškovité formě s jasně zlatým nádechem a komplexní chutí.

To může být vyrobeno s různých druhů koření, přičemž obvykle je zahrnuta kurkuma, koriandr, kmín, pískavice a chilli papričky. Další běžnými doplňky jsou zázvor, černý pepř, hořčičná semínka, kari listy a semena fenyklu.

Kari prášek může nabídnout celou řadu zdravotních výhod díky obsahu jednotlivých zdravých složek, které obsahuje.

Následuje 9 působivých zdravotních výhod kari

1. Silné protizánětlivé vlastnosti

Vzhledem k tomu, že je kari plné koření, jako je kurkuma, koriandr a chilli, není divu, že se prokázalo, že toto koření má protizánětlivé účinky (1).

Kurkuma, jedno z hlavních koření ve směsi, obsahuje pigment zvaný kurkumin. Kurkumin je dobře známý pro svou schopnost bojovat se záněty regulací zánětlivých proteinů, jako je interleukin-6 (IL-6) a faktor nekrózy nádorů alfa (TNF-alfa) (2, 3).

Reálný výzkum na lidech i na zvířatech prokázal, že kurkumin a zvláště extrakt kurkuminu vede ke zmírnění příznaků zánětlivých onemocnění, jako je revmatoidní artritida,  osteoartritida  a zánětlivé onemocnění střev (3, 4, 5).

Další koření běžně se vyskytující v kari, včetně chilli a koriandru, mají také protizánětlivé účinky.

Chilli papričky obsahují sloučeninu zvanou kapsaicin, která působí jako silná protizánětlivá síla (6).

Koriandr se používá v protizánětlivých látkách v tradičních medicínských postupech již od pradávna a výzkum na hlodavcích prokazuje, že léčba tímto kořením může snížit zvláště příznaky zánětlivých střevních chorob (7).

Shrnutí

Kari koření obsahuje směsku protizánětlivých koření, především kurkumu, koriandr a chilli.

2. Zlepšuje zdraví srdce

Konzumace kari prášku prospívá srdci několika způsoby. Výzkum například prokázal, že tato směs koření zvyšuje průtok krve a zlepšuje funkčnost krevních cév, což má vliv na snížení rizika srdečních chorob.

Malá studie, do které bylo zapojeno 14 mužů, ukázala, že denní konzumace 180 gramového jídla obsahujícího kari v prášku zlepšila průtok krve v brachiální tepně - zabezpečuje hlavní přísun krve do paže - ve srovnání s jídlem neobsahující kari. Tento efekt byl právě připisován vysokému obsahu antioxidantů v kari (8).

Další studie u více než 100 000 lidí zjistila, že ti, kteří konzumovali jídlo s kari kořením 2–3krát za měsíc až jednou týdně, měli výrazně nižší hladiny triglyceridů (tuky) v krvi ve srovnání s lidmi, kteří konzumovali kari náhodně - méně než jednou měsíčně (9).

Studie na lidech navíc zjistily, že konzumace kurkuminu formou samostatné složky, zvláště jeho extraktu snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Konzumace kurkuminu v tomto případě vysoce překračovala množství, které se běžně může pravidelně konzumovat v kari (10).

Další výzkumy navíc ukazují, že konzumace kari může mít příznivé účinky na hladiny vysokého krevního tlaku (8, 11).

Protože vysoký krevní tlak, triglyceridy a hladiny cholesterolu jsou rizikovými faktory srdečních chorob, může konzumace kari v prášku přispět ke zlepšení zdraví srdce.

Shrnutí

Pravidelná konzumace kari prášku v jídlech prospívá vašemu srdci snížením rizikových faktorů srdečních onemocnění, jako jsou vysoké hladiny cholesterolu a triglyceridů, a zlepšením průtoku krve. Tento účinek zesiluje také pravidelná konzumace extraktu z kurkuminu.

3. Protirakovinné účinky

Mnoho složek v koření v kari má protirakovinné vlastnosti. Četné laboratorní studie zjistily, že zejména kurkuma může účinně bojovat s určitými rakovinnými buňkami (12).

Je známo, že kurkumin, hlavní účinná látka v kurkumě, má silné vlastnosti v boji proti rakovině. Kurkumin indukuje smrt rakovinných buněk a inhibuje šíření rakovinných buněk potlačením specifických signálních drah v těle (13).

Výzkum na zvířatech prokázal účinnost kurkuminu v boji s různými druhy rakoviny, především týkající se prostaty, prsu, tlustého střeva a mozku (13).

Studie na lidech také přinesly pozitivní výsledky. Například studie se 126 lidmi s kolorektálním karcinomem prokázala, že doplnění 1 080 mg kurkuminu denně po dobu 30 dnů zvýšilo smrt rakovinných buněk a snížilo zánět (14).

Výzkum obdobně ukázal na další složky v kari, jako jsou chilli papričky, koriandr a kmín, které také mohou nabídnout silné protinádorové účinky (15, 16).

Shrnutí

Mnohé výzkumy prokazují, že kari koření může mít silné protirakovinné vlastnosti, ale zvláště jedna jeho základní složka - kurkumin.

4. Silné antioxidanty v kari

Antioxidanty jsou sloučeniny, které pomáhají předcházet poškození buněk způsobenému reaktivními molekulami známými jako volné radikály.

Příliš mnoho volných radikálů ve vašem těle může vést k oxidačnímu stresu, stavu spojenému s chronickými stavy, jako jsou srdeční choroby, rakovina a duševní úpadek. Konzumace potravin bohatých na antioxidanty může snížit účinky oxidačního stresu a snížit riziko mnoha onemocnění (17).

Kari koření obsahuje velké množství antioxidantů, jako je kurkumin, kvercetin, pinen, lutein, zeaxanthin a kuminal (18, 19, 20, 21).

V randomizované kontrolované křížové studii u 17 zdravých Číňanů, nekuřáků, ve věku 23,7 ± 2,4 let a BMI 23,1 ± 2,3 kg / m2 dobrovolníci konzumovali 3 testovací jídla v náhodném pořadí, sestávající buď  s 0, 6 nebo 12 gramy kari koření po celonočním spánku. Po 2 hodinách a 3 hodinách po konzumaci testovaného jídla pouze obsahujícího kari došlo k významnému snížení koncentrací alantoinů, což je marker oxidačního stresu (22).

Proto přidání kari s obsahem antioxidantů do jídel může pomoci snížit oxidační stres a tím riziko onemocnění.

Shrnutí

Některé výzkumy potvrzují, že konzumace kari koření může pomoci snížit oxidační stres, a tím významně snížit riziko vážných onemocnění.

5–9. Ostatní výhody

Kromě výše uvedených potenciálních výhod může pravidelná konzumace této chutné směsi koření zlepšit zdraví následujícími způsoby:

  • Může pomoci snížit hladinu cukru v krvi. Studie na více než 100 000 lidech ukázala, že ti, kteří  pravidelně konzumovali mírné množství kari, měli výrazně nižší hladinu cukru v krvi než ti, kteří měli kari v jídlech méně než jednou měsíčně (9).
  • Může zlepšit zdraví mozku. Výzkumy na lidech a zvířatech prokázaly, že kurkumin, hlavní složka kurkumy, může významně zlepšit markery duševního úpadku a snížit riziko vzniku Alzheimerovy choroby (23, 24).
  • Může zlepšit pocity plnosti. V jedné studii muži, kteří jedli jídla obsahující 6 nebo 12 gramů kari, uvedli, že ve srovnání s těmi, kteří konzumovali jídlo bez kari (25), se jim výrazně snížil pocit hladu a touha po jídle.
  • Antifungální a antibakteriální vlastnosti. Kari obsahuje koriandr a kmín, dvě koření, u nichž studie prokázaly antimykotické a antibakteriální účinky (26).
  • Podporuje trávení. Studie na hlodavcích zjistily, že kurkumin může vašemu zažívacímu systému pomoci správně fungovat a zmírnit příznaky poruch zažívacího ústrojí (27, 28, 29).

Mějte na paměti, že výše uvedené výhody se většinou vztahují k jednotlivým složkám v kari a ne ke směsi koření. Zásadní složkou je kurkumin, nejlépe učinkuje jeho extrakt.

Shrnutí

Pravidelná konzumace kari může posílit zdraví mozku a trávicího traktu, zlepšit pocity plnosti, snížit hladinu cukru v krvi a poskytnout antibakteriální účinky.

Jak přidat kari prášek do vaší stravy

Protože kari je směs koření, lze jej použít k ochucení řady pokrmů. Kari má jedinečnou, hřejivou chuť, která může přijímat sladké i slané tóny v závislosti na přesné směsi koření používaného výrobcem.

Nezapomeňte, že neexistuje žádný recept na kari koření a že použité koření se může lišit. Některé verze mohou být pikantní z používání feferonek, zatímco jiné jsou mírné.

Až najdete kari, které potěší vaše chuťové pohárky, zkuste ho přidat do pokrmů, jako jsou marinády, bramborové saláty, pečeně, dušené maso a polévky. Ve skutečnosti lze tuto všestrannou směs koření použít k ochucení všeho od zeleniny po vejce, takže se nemusíte bát experimentovat.

Mějte na paměti, kari obvykle obsahující kurkumu, dodá vašim jídlům zlatý nádech.

Shrnutí

Kari koření je univerzální a lze jej přidat do řady pokrmů.

Závěr

Kombinace koření, které se nachází v kari, dělá z tohoto koření skvělý způsob, jak do jídla přidat příchuť a výživu.

Kořenící směs je bohatá na protizánětlivé sloučeniny a její pravidelná konzumace může mimo jiné přispět ke snížení oxidačního stresu, zlepšení zdraví srdce a zlepšení hladiny cukru v krvi.

Nejlepší na tom všem je, že kari je vynikajícím doplňkem široké škály receptů. Zkuste jej přidat do svých oblíbených jídel, pokud to jen trochu půjde.

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ EXTRAKTY

S CERTIFIKÁTY

Níže uvedené nejúčinnější přírodní přípravky s ochrannou známkou Superionherbs sice mohou velice dobře účinkovat, nicméně je vhodné souběžně začít u sebe, protože chronické obtíže mají zpravidla tyto společné jmenovatele:

.

Reishi - Ganoderma - Lesklokorka

Reishi - Ganoderma - Lesklokorka
Ing. Zdeněk Rozehnal Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu...

Cordyceps

Cordyceps
Ing. Zdeněk Rozehnal Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Ing. Zdeněk Rozehnal Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim...

Hericium

Hericium
Ing.Zdeněk Rozehnal           Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém...

Coriolus - Outkovka

Coriolus - Outkovka
Ing.Zdeněk Rozehnal Coriolus nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční čínské medicíně. V angličtině nazývá turkey tail což znamená –...

Shiitaké

Shiitaké
Ing.Zdeněk Rozehnal  Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
Ing.Zdeněk Rozehnal V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na...

BetaGlukan Maxcell

BetaGlukan Maxcell
Ing. Zdeněk Rozehnal Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsaženýé beta-glukany...

C - Max komplex

C - Max komplex
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ašvaganda

Ašvaganda
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin s ochrannou známkou Meriva

Kurkumin s ochrannou známkou Meriva
Ing. Zdeněk Rozehnal Kurkumin a trávicí systém Pokud bychom měli vyjmenovat pouze jedinou oblast, která v současnosti vyžaduje největší pozornost, pak by to určitě byl nemocný trávicí systém. Tato...

Rdesno - He shou wu

Rdesno - He shou wu
Ing. Zdeněk Rozehnal 2 ověřené přípravky. Který zvolit? Tak čtěte... Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin....

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungly někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Cílem medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

 

EXTRAKT           SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!
 

153+ zkušeností

s červenou REISHI ZDE

ZDE ROSTE ČERVENÁ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY

 

 

 

KVALITA PHARMA ACTIV

KOLOIDNÍ

        STŘÍBRO            ZLATO

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK

117+ ZKUŠENOSTÍ

ZDE

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

 

 

ČAGA

extrakt

100% Sibiřská ČagaDuanwood Red Reishi Extrakt 40% polysachardiu, 4% triterpenů
Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

k

 

 

JAREK NOHAVICA

ZADEK JAK ŽOK

A přece nakonec - ÚSPĚŠNÁ LÉČBA