9 překvapivých výhod koření kari

Ing. Zdeněk Rozehnal

Kari je směs koření v práškovité formě s jasně zlatým nádechem a komplexní chutí.

To může být vyrobeno s různých druhů koření, přičemž obvykle je zahrnuta kurkuma, koriandr, kmín, pískavice a chilli papričky. Další běžnými doplňky jsou zázvor, černý pepř, hořčičná semínka, kari listy a semena fenyklu.

Kari prášek může nabídnout celou řadu zdravotních výhod díky obsahu jednotlivých zdravých složek, které obsahuje.

Následuje 9 působivých zdravotních výhod kari

1. Silné protizánětlivé vlastnosti

Vzhledem k tomu, že je kari plné koření, jako je kurkuma, koriandr a chilli, není divu, že se prokázalo, že toto koření má protizánětlivé účinky (1).

Kurkuma, jedno z hlavních koření ve směsi, obsahuje pigment zvaný kurkumin. Kurkumin je dobře známý pro svou schopnost bojovat se záněty regulací zánětlivých proteinů, jako je interleukin-6 (IL-6) a faktor nekrózy nádorů alfa (TNF-alfa) (2, 3).

Reálný výzkum na lidech i na zvířatech prokázal, že kurkumin a zvláště extrakt kurkuminu vede ke zmírnění příznaků zánětlivých onemocnění, jako je revmatoidní artritida,  osteoartritida  a zánětlivé onemocnění střev (3, 4, 5).

Další koření běžně se vyskytující v kari, včetně chilli a koriandru, mají také protizánětlivé účinky.

Chilli papričky obsahují sloučeninu zvanou kapsaicin, která působí jako silná protizánětlivá síla (6).

Koriandr se používá v protizánětlivých látkách v tradičních medicínských postupech již od pradávna a výzkum na hlodavcích prokazuje, že léčba tímto kořením může snížit zvláště příznaky zánětlivých střevních chorob (7).

Shrnutí:

 • Kari koření obsahuje směsku protizánětlivých koření, především kurkumu, koriandr a chilli.

2. Zlepšuje zdraví srdce

Konzumace kari prášku prospívá srdci několika způsoby. Výzkum například prokázal, že tato směs koření zvyšuje průtok krve a zlepšuje funkčnost krevních cév, což má vliv na snížení rizika srdečních chorob.

Malá studie, do které bylo zapojeno 14 mužů, ukázala, že denní konzumace 180 gramového jídla obsahujícího kari v prášku zlepšila průtok krve v brachiální tepně - zabezpečuje hlavní přísun krve do paže - ve srovnání s jídlem neobsahující kari. Tento efekt byl právě připisován vysokému obsahu antioxidantů v kari (8).

Další studie u více než 100 000 lidí zjistila, že ti, kteří konzumovali jídlo s kari kořením 2–3krát za měsíc až jednou týdně, měli výrazně nižší hladiny triglyceridů (tuky) v krvi ve srovnání s lidmi, kteří konzumovali kari náhodně - méně než jednou měsíčně (9).

Studie na lidech navíc zjistily, že konzumace kurkuminu formou samostatné složky, zvláště jeho extraktu snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Konzumace kurkuminu v tomto případě vysoce překračovala množství, které se běžně může pravidelně konzumovat v kari (10).

Další výzkumy navíc ukazují, že konzumace kari může mít příznivé účinky na hladiny vysokého krevního tlaku (8, 11).

Protože vysoký krevní tlak, triglyceridy a hladiny cholesterolu jsou rizikovými faktory srdečních chorob, může konzumace kari v prášku přispět ke zlepšení zdraví srdce.

Shrnutí:

 • Pravidelná konzumace kari prášku v jídlech prospívá vašemu srdci snížením rizikových faktorů srdečních onemocnění, jako jsou vysoké hladiny cholesterolu a triglyceridů, a zlepšením průtoku krve. Tento účinek zesiluje také pravidelná konzumace extraktu z kurkuminu.

3. Protirakovinné účinky

Mnoho složek v koření v kari má protirakovinné vlastnosti. Četné laboratorní studie zjistily, že zejména kurkuma může účinně bojovat s určitými rakovinnými buňkami (12).

Je známo, že kurkumin, hlavní účinná látka v kurkumě, má silné vlastnosti v boji proti rakovině. Kurkumin indukuje smrt rakovinných buněk a inhibuje šíření rakovinných buněk potlačením specifických signálních drah v těle (13).

Výzkum na zvířatech prokázal účinnost kurkuminu v boji s různými druhy rakoviny, především týkající se prostaty, prsu, tlustého střeva a mozku (13).

Studie na lidech také přinesly pozitivní výsledky. Například studie se 126 lidmi s kolorektálním karcinomem prokázala, že doplnění 1 080 mg kurkuminu denně po dobu 30 dnů zvýšilo smrt rakovinných buněk a snížilo zánět (14).

Výzkum obdobně ukázal na další složky v kari, jako jsou chilli papričky, koriandr a kmín, které také mohou nabídnout silné protinádorové účinky (15, 16).

Shrnutí:

 • Mnohé výzkumy prokazují, že kari koření může mít silné protirakovinné vlastnosti, ale zvláště jedna jeho základní složka - kurkumin.

4. Silné antioxidanty v kari

Antioxidanty jsou sloučeniny, které pomáhají předcházet poškození buněk způsobenému reaktivními molekulami známými jako volné radikály.

Příliš mnoho volných radikálů ve vašem těle může vést k oxidačnímu stresu, stavu spojenému s chronickými stavy, jako jsou srdeční choroby, rakovina a duševní úpadek. Konzumace potravin bohatých na antioxidanty může snížit účinky oxidačního stresu a snížit riziko mnoha onemocnění (17).

Kari koření obsahuje velké množství antioxidantů, jako je kurkumin, kvercetin, pinen, lutein, zeaxanthin a kuminal (18, 19, 20, 21).

V randomizované kontrolované křížové studii u 17 zdravých Číňanů, nekuřáků, ve věku 23,7 ± 2,4 let a BMI 23,1 ± 2,3 kg / m2 dobrovolníci konzumovali 3 testovací jídla v náhodném pořadí, sestávající buď  s 0, 6 nebo 12 gramy kari koření po celonočním spánku. Po 2 hodinách a 3 hodinách po konzumaci testovaného jídla pouze obsahujícího kari došlo k významnému snížení koncentrací alantoinů, což je marker oxidačního stresu (22).

Proto přidání kari s obsahem antioxidantů do jídel může pomoci snížit oxidační stres a tím riziko onemocnění.

Shrnutí:

 • Některé výzkumy potvrzují, že konzumace kari koření může pomoci snížit oxidační stres, a tím významně snížit riziko vážných onemocnění.

5–9. Ostatní výhody

Kromě výše uvedených potenciálních výhod může pravidelná konzumace této chutné směsi koření zlepšit zdraví následujícími způsoby:

 • Může pomoci snížit hladinu cukru v krvi. Studie na více než 100 000 lidech ukázala, že ti, kteří  pravidelně konzumovali mírné množství kari, měli výrazně nižší hladinu cukru v krvi než ti, kteří měli kari v jídlech méně než jednou měsíčně (9).
 • Může zlepšit zdraví mozku. Výzkumy na lidech a zvířatech prokázaly, že kurkumin, hlavní složka kurkumy, může významně zlepšit markery duševního úpadku a snížit riziko vzniku Alzheimerovy choroby (23, 24).
 • Může zlepšit pocity plnosti. V jedné studii muži, kteří jedli jídla obsahující 6 nebo 12 gramů kari, uvedli, že ve srovnání s těmi, kteří konzumovali jídlo bez kari (25), se jim výrazně snížil pocit hladu a touha po jídle.
 • Antifungální a antibakteriální vlastnosti. Kari obsahuje koriandr a kmín, dvě koření, u nichž studie prokázaly antimykotické a antibakteriální účinky (26).
 • Podporuje trávení. Studie na hlodavcích zjistily, že kurkumin může vašemu zažívacímu systému pomoci správně fungovat a zmírnit příznaky poruch zažívacího ústrojí (27, 28, 29).

Mějte na paměti, že výše uvedené výhody se většinou vztahují k jednotlivým složkám v kari a ne ke směsi koření. Zásadní složkou je kurkumin, nejlépe učinkuje jeho extrakt.

Shrnutí:

 • Pravidelná konzumace kari může posílit zdraví mozku a trávicího traktu, zlepšit pocity plnosti, snížit hladinu cukru v krvi a poskytnout antibakteriální účinky.

Jak přidat kari prášek do vaší stravy

Protože kari je směs koření, lze jej použít k ochucení řady pokrmů. Kari má jedinečnou, hřejivou chuť, která může přijímat sladké i slané tóny v závislosti na přesné směsi koření používaného výrobcem.

Nezapomeňte, že neexistuje žádný recept na kari koření a že použité koření se může lišit. Některé verze mohou být pikantní z používání feferonek, zatímco jiné jsou mírné.

Až najdete kari, které potěší vaše chuťové pohárky, zkuste ho přidat do pokrmů, jako jsou marinády, bramborové saláty, pečeně, dušené maso a polévky. Ve skutečnosti lze tuto všestrannou směs koření použít k ochucení všeho od zeleniny po vejce, takže se nemusíte bát experimentovat.

Mějte na paměti, kari obvykle obsahující kurkumu, dodá vašim jídlům zlatý nádech.

Shrnutí:

 • Kari koření je univerzální a lze jej přidat do řady pokrmů.

Závěr

Kombinace koření, které se nachází v kari, dělá z tohoto koření skvělý způsob, jak do jídla přidat příchuť a výživu.

Kořenící směs je bohatá na protizánětlivé sloučeniny a její pravidelná konzumace může mimo jiné přispět ke snížení oxidačního stresu, zlepšení zdraví srdce a zlepšení hladiny cukru v krvi.

Nejlepší na tom všem je, že kari je vynikajícím doplňkem široké škály receptů. Zkuste jej přidat do svých oblíbených jídel, pokud to jen trochu půjde.

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ EXTRAKTY

S CERTIFIKÁTY

Níže uvedené nejúčinnější přírodní přípravky s ochrannou známkou Superionherbs sice mohou velice dobře účinkovat, nicméně je vhodné souběžně začít u sebe, protože chronické obtíže mají zpravidla tyto společné jmenovatele:

.

Reishi

Reishi
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps

Cordyceps
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium

Hericium
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus

Coriolus
Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční čínské medicíně. V angličtině nazývá Turkey tail což znamená – krocaní ocas,...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

BetaGlukan Maxcell

BetaGlukan Maxcell
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

C-Max komplex (s quercetinem)

C-Max komplex (s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ašvaganda

Ašvaganda
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální)

Kurkumin (fytosomální)
Kurkumin a trávicí systém Pokud bychom měli vyjmenovat pouze jedinou oblast, která v současnosti vyžaduje největší pozornost, pak by to určitě byl nemocný trávicí systém. Tato „vstupní brána k našemu...

Rdesno - He shou wu

Rdesno - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungly někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Saffron

Saffron
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský, extrakt - fytosomální Silybin

Ostropestřec mariánský, extrakt - fytosomální Silybin
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Více úžasný:

MUDr. Henry Bieler

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

ROZHOVOR S MUDr. SOŇOU PEKOVOU, Ph.D. - 8. červenec 2021

Globalisty cenzurované video nově na svobodném kanálu

 

KLINICKÉ TESTY LÉKŮ - PODVOD

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

100% Sibiřská Čaga
Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

 

 

MUDr. Ludmila Eleková: Vakcíny brzdí vývoj. Dříve děti mluvily souvisle od 2 let a dnes? Katastrofa! (1:58:35)

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama

___________________________________________________

Předpokládané trendy v užívání vitamínů a dalších doplňků stravy v roce 2021 ZDE

 

 

KNIHA

NACISTICKÉ KOŘENY "BRUSELSKÉ EU"

 MUDr. Matthias Rath, Paul Anthony Taylor, Aleksandra Niedzwiecki a August Kowalczyk

v češtině je možno knihu přečíst online zde

Co jste už vždycky chtěli vědět o ‘bruselské EU’ - Ale nikdo se neodvážil vám o tom říci!

 

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

JAREK NOHAVICA

ZADEK JAK ŽOK

A přece nakonec - ÚSPĚŠNÁ LÉČBA

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

 

Jak platné v roce 2020 - 2021

 

PROTESTSONG

V DLOUHÉM ZATMĚNÍ

Ilona Czáková, Roman Horký a KAMELOT

(Oficiální videoklip - Premiéra: 1. 12. 2020)

Do této písně jsme vložili naše srdce a nevymyté mozky