5 příznaků a symptomů nedostatku nenasycené mastné kyseliny omega-3

- Pixabay

Je důležité konzumovat omega-3 mastné kyseliny, protože jsou důležitou součástí vašich buněčných membrán. Vaše tělo je také potřebuje k produkci signálních molekul nazývaných eikosanoidy, které pomáhají správně fungovat vašemu imunitnímu, plicnímu, kardiovaskulárnímu a endokrinnímu systému.

Omega-3 jsou typem polynenasycených mastných kyselin (PUFA). Mezi důležité omega-3 v potravinách patří kyselina eikosapentaenová (EPA) a kyselina dokosahexaenová (DHA), stejně jako jejich esenciální prekurzor kyseliny alfa-linolenové (ALA).

Nedostatek omega-3 znamená, že vaše tělo nedostává dostatek omega-3 tuků. To vás může vystavit riziku negativních účinků na zdraví.

Následuje shrnutí 5 možných příznaků a symptomů nedostatku omega-3, jak zjistit, zda je váš stav omega-3 nízký a jak zvýšit příjem omega-3.

Výzkum je v raných fázích

Příznaky a symptomy uvedené v tomto článku jsou založeny na předběžném výzkumu.

K dnešnímu dni jen málo studií konkrétně zkoumalo známky a příznaky nedostatku omega-3. Většina studií v tomto článku tedy analyzovala něco podobného, ale odlišného – zdravotní přínosy omega-3.

Kromě toho v současné době neexistuje žádný standardní test pro diagnostiku nedostatku omega-3, i když existuje několik způsobů, jak analyzovat hladiny omega-3.

Aby vědci lépe porozuměli tomuto tématu, musí provést další výzkum příznaků nedostatku omega-3 konkrétně a vědci možná budou muset vyvinout lepší testy k jeho identifikaci.

Následuje 5 potenciálních známek a příznaků nedostatku omega-3.

1. Podráždění a suchost kůže

Pokud vašemu tělu chybí omega-3 tuky, jedním z prvních míst, které si toho můžete všimnout, je kůže. Například citlivá, suchá pokožka nebo dokonce neobvyklý nárůst akné mohou být u některých lidí známkou nedostatku omega-3.

Omega-3 tuky zlepšují integritu kožních bariér, zabraňují ztrátě vlhkosti a chrání ji před dráždivými látkami, které mohou vést k vysušení a podráždění (1, 2).

Jedna malá studie podávala ženám denní dávku 1/2 čajové lžičky (2,5 ml) lněného oleje bohatého na ALA po dobu 3 měsíců. Ženy, které jej užívaly, zaznamenaly snížení drsnosti pokožky a zvýšenou hydrataci pokožky o téměř 40 % ve srovnání s těmi, které dostávaly placebo (3).

20týdenní studie podávala konopný olej bohatý na omega-3 denně lidem s atopickou dermatitidou, nazývanou také ekzém, což je stav, který způsobuje suchou a podrážděnou pokožku. Účastníci zaznamenali sníženou suchost a svědění a potřebovali méně lokálních léků (4).

Navíc, výskyt akné více než normálně může být u některých lidí nepřímou známkou nedostatku omega-3. Studie ukázaly, že omega-3 snižují zánět, o kterém se vědci domnívají, že může vyvolat akné (5).

Některé výzkumy navíc ukázaly, že užívání doplňků stravy s omega-3 může pomoci snížit výskyt akné a záněty kůže (6, 7).

Je zajímavé, že některé studie také zjistily, že užívání doplňků EPA a DHA může snížit citlivost vaší pokožky na ultrafialové světlo.

V jedné studii účastníci, kteří užívali 4 gramy EPA denně po dobu 3 měsíců, zaznamenali 136% zvýšení odolnosti vůči spálení sluncem (8, 9).

Celkově jsou omega-3 tuky důležité pro udržení optimálního zdraví pokožky, takže pokud jich ve vaší stravě chybí, můžete zaznamenat změny na kůži.

Shrnutí:

 • Užívání doplňků stravy s omegou-3 může pomoci snížit záněty související s pokožkou, ztrátu vlhkosti a citlivost na slunce. Na druhou stranu suchost, zvýšené akné a zarudnutí kůže mohou naznačovat nedostatek omegy-3.

2. Deprese

Omega-3 tuky jsou základní složkou mozku a je o nich známo, že mají neuroprotektivní a protizánětlivé účinky (10, 11).

Mohou dokonce pomoci léčit neurodegenerativní onemocnění a mozkové poruchy, jako je Alzheimerova choroba,  demence  a bipolární porucha. Mnoho studií ukazuje korelaci mezi nízkým stavem omega-3 a vyšším výskytem deprese (11, 12, 13, 14).

Jedna analýza 26 studií, které zahrnovaly 2 160 účastníků, zjistila, že užívání doplňků stravy s omegou-3 má příznivý účinek na příznaky deprese (15).

Konkrétně se jako užitečný ukázal doplněk stravy s omegou-3, který obsahoval nejméně 60 % EPA, užívaný v dávce 1 gram nebo méně denně (15).

Další systematický přehled a analýza 6 studií a 4 605 účastníků dospěla k závěru, že průměrný příjem 1,3 gramu omega-3 za den snížil mírné až středně těžké příznaky deprese u starších dospělých lidí ve srovnání s placebem (16).

Jedna studie na zvířatech navíc zjistila, že celoživotní nedostatečný příjem omega-3 tuků způsobil změny v neuronálních drahách mozku, což mělo za následek depresi (17).

Zatímco mnoho faktorů přispívá k rozvoji poruch duševního zdraví, strava s vysokým obsahem omega-3 může pomoci snížit riziko některých stavů duševního zdraví.

Shrnutí:

 • Mnoho lidí s depresí má nízký status omegy-3 a studie ukazují, že užívání doplňků stravy s omegou-3 může u některých lidí pomoci zlepšit symptomy duševního zdraví. Omega-3 tuky jsou důležité pro funkci mozku, takže je nezbytné, aby byl jejich příjem dostatečný.

3. Suché oči

Omega-3 tuky hrají roli ve zdraví očí, včetně udržování vlhkosti očí a možná i tvorby slz (18).

Z tohoto důvodu mnoho odborníků doporučuje doplňky stravy s omegou-3, které pomáhají zmírnit syndrom suchého oka. Příznaky tohoto stavu často zahrnují nepohodlí v očích a dokonce i poruchy vidění (19).

Jedna vysoce kvalitní studie na 64 dospělých lidí se suchým okem se zabývala účinky užívání omega-3. Jedna skupina účastníků konzumovala denně dvě kapsle, z nichž každá obsahovala 180 mg EPA a 120 mg DHA. Druhá skupina účastníků užívala placebo. Po 30 dnech ti, kteří užívali doplňky stravy s omegou-3, zaznamenali menší odpařování slz, zlepšily se příznaky suchého oka a zvýšila se produkce slz (20).

Kromě toho v jedné analýze 17 studií zahrnujících 3 363 lidí vědci zjistili, že užívání doplňků stravy s omegou-3 významně snižuje příznaky suchého oka ve srovnání s užíváním placeba (21).

Naproti tomu jiné studie zjistily, že užívání doplňků stravy s omegou-3 nezpůsobilo žádný rozdíl v příznacích suchého oka ve srovnání s užíváním placeba z olivového oleje (19).

Pokud jste zaznamenali zvýšenou suchost očí, může to být známkou toho, že ve vaší stravě chybí omega-3 tuky.

To znamená, že mnoho zdravotních stavů může přispět k příznakům suchého oka.

Shrnutí:

 • Omega-3 tuky hrají důležitou roli ve zdraví očí a mohou pomoci snížit příznaky suchého oka. Pokud jste si všimli neobvyklého sucha a podráždění očí, možná budete muset zvýšit příjem omega-3 tuků.

4. Bolest a ztuhlost kloubů

S přibývajícím věkem je běžné pociťovat bolest a ztuhlost kloubů.

To může souviset se stavem zvaným osteoartróza, při kterém se rozpadá chrupavka pokrývající kosti. Alternativně může souviset se zánětlivým autoimunitním stavem nazývaným revmatoidní artritida (RA).

Některé studie zjistily, že užívání doplňků stravy s omegou-3 pomáhá snižovat bolest kloubů a zvyšuje sílu úchopu. Výzkum také ukazuje, že PUFA mohou pomoci s osteoartrózou, i když je zapotřebí více studií na lidech (22, 23, 24).

Kromě toho výzkum naznačuje, že doplňky stravy s omegou-3 mohou pomoci snížit aktivitu onemocnění u pacientů s RA a také zlepšit příznaky u lidí s tímto onemocněním (25).

Pokud jste si všimli zvýšené bolesti kloubů nebo souvisejících artritických příznaků, váš stav omega-3 tuku může být nízký a užívání doplňků stravy může pomoci.

Je však důležité, abyste si promluvili s odborníkem, pokud pociťujete bolesti kloubů nebo příznaky artritidy. Mohou pomoci určit správnou léčbu.

Shrnutí:

 • Užívání doplňků stravy s omegou-3 se ukázalo jako slibné při snižování bolesti a ztuhlosti kloubů, ačkoli vědci potřebují provést další výzkum u lidí, aby to prozkoumali.

5. Změny vlasů

Stejně jako omega-3 tuky pomáhají udržet vlhkost v pokožce, pomáhají také udržovat vaše vlasy zdravé. Změny ve struktuře, celistvosti a hustotě vlasů mohou naznačovat nízký stav omega-3.

Jedna 6měsíční studie poskytla 120 účastnicím omega-3 spolu s omega-6 tuky a antioxidanty v denním doplňku stravy. Na konci studie ti, kteří užívali doplněk stravy, zaznamenali snížení vypadávání vlasů a zvýšenou hustotu vlasů ve srovnání s kontrolní skupinou (26).

Jedna studie na psech zjistila, že užívání EPA a DHA zlepšilo složení mastných kyselin v krvi a srsti zvířat. Složení mastných kyselin, které našli, je spojeno s lepší kvalitou vlasů (27).

Pokud zažíváte zvýšené vypadávání vlasů nebo jste si všimli, že vaše vlasy řídnou nebo jsou suché a lámavé, může vám pomoci užívání doplňků stravy s omegou-3.

Shrnutí:

 • Omega-3 tuky pomáhají udržovat hustotu, strukturu a sílu vlasů. Užívání doplňků stravy s omegou-3 může pomoci s vypadáváním vlasů, jejich řídnutím a suchostí.

Jak potvrdit nedostatek omega-3

Je neobvyklé, že se běžně vyhodnocuje stav omega-3 u člověka. Neexistuje žádný standardní test na diagnostiku nedostatku omega-3. Existují však způsoby, jak v případě potřeby analyzovat hladiny omega-3.

Za prvé, může se odebrat vzorek krve a analyzovat hladiny omega-3 v krevních tucích nebo krevní plazmě, které jsou vyjádřeny jako procento celkových fosfolipidových mastných kyselin podle hmotnosti (28, 29).

Za druhé, stav omega-3 lze hodnotit také nepřímo analýzou složení mastných kyselin v červených krvinkách. Tento přístup se zaměřuje na dlouhodobý příjem tuků v potravě během několika měsíců a může poskytnout představu o celkovém příjmu omega-3 (30).

Přesto je důležité si uvědomit, že množství mastných kyselin v krvi se může výrazně lišit v závislosti na tom, co jste jedli naposledy a kdy. To je důvod, proč většina odborníků vyžaduje, aby se člověk před odběrem krve k posouzení lipidů v krvi přes noc postil.

O západní stravě je známo, že má vysoký obsah nasycených tuků a nízký obsah nenasycených tuků, včetně omega-3 tuků, přičemž mezi populacemi, které jedí více ryb, jsou menší obavy z nedostatku omega-3 (31, 32).

Můžete být vystaveni vyššímu riziku nedostatku omega-3, pokud nekonzumujete ryby, mořské plody a dietní zdroje ALA nebo neužíváte doplněk stravy, který obsahuje EPA a DHA.

Shrnutí:

 • Neexistuje žádný standardní test pro diagnostiku nedostatku omega-3, ale existuje několik laboratorních testů, které mohou lékaři použít k vyhodnocení složení krevního tuku a poskytnout určité vodítko.

Jak zlepšit stav omega-3

Některé potraviny, jako jsou chia semínka a další rostlinné potraviny, obsahují omega-3 tuk ALA. Ryby a další potraviny, které jsou převážně živočišného původu, obsahují DHA a EPA.

ALA je prekurzorem DHA a EPA, což znamená, že vaše tělo může přeměnit část z nich na tyto dvě omega-3 mastné kyseliny. Míra konverze je však velmi nízká (33, 34).

Proto je nejlepší zaměřit se na příjem dostatečného množství EPA a DHA přímo ze stravy nebo doplňků stravy, spíše než na konzumaci ALA.

Mastné ryby jsou nejlepším zdrojem EPA a DHA. Patří mezi ně losos, sleď, pstruh, makrela, mořský okoun a sardinky (35).

Přesto byste měli do svého jídelníčku začlenit také dobré zdroje ALA. Některé z nejlepších zdrojů ALA zahrnují rostlinné oleje, lněná semínka, chia semínka a vlašské ořechy.

Můžete užívat doplňky DHA a EPA vyrobené z rybího oleje nebo krilového oleje. Dostupné jsou však i veganské doplňky stravy s omegou-3, které získávají živiny z řas namísto mořských plodů. Studie naznačují, že omega-3 získané z řas účinně zvyšují stav omega-3 (36).

Pokud máte podezření, že je váš stav omega-3 nízký, můžete zvýšit příjem stravy a zvážit doplněk stravy.

Shrnutí:

 • Nejlepší způsoby, jak zlepšit stav omega-3, jsou zvýšením příjmu EPA, DHA a ALA ve stravě nebo přidáním doplňku stravy s omegou-3 do vaší rutiny. Pokud se obáváte, že můžete mít vážný nedostatek omegy-3, poraďte se s odborníkem.

Závěr

Nedostatek omega-3 je stav, kdy vaše tělo nemá k dispozici dostatek omega-3 tuků. Obvykle je důsledkem dlouhodobého nekonzumování dostatečného množství zdrojů omega-3 ve stravě.

I když zdravotní péče pravidelně nehodnotí lidi na nedostatek omega-3, mohou existovat určité indikátory, že váš stav je nízký.

Například nedostatek omega-3 může vést nebo zhoršit suchou a podrážděnou pokožku, záněty, řídnutí a vypadávání vlasů, depresi, suché oči a bolesti nebo ztuhlost kloubů. Výzkum spojující tyto příznaky s nedostatkem omega-3 je předběžný, takže je zapotřebí dalšího výzkumu.

Nejlepší způsob, jak zvýšit svůj stav omega-3, je zvýšit množství, které přijímáte ze stravy. Tučné ryby a mořské plody jsou bohaté na omega-3 tuky DHA a EPA, zatímco některé rostlinné oleje obsahují ALA. Omega-3 tuky můžete také získat z doplňků stravy vyrobených z ryb, krillu nebo řas.

Pokud máte obavy ze závažnějšího nedostatku omega-3, je nejlepší promluvit si s odborníkem, abyste určili vhodné hodnocení a případnou léčbu.

Organický lněný olej je jedním z nejlepších zdrojů omega-3 nenasycených mastných kyselin

- Pixabay

Ing. Zdeněk Rozehnal

Pokud sledujete novinky ve světě zdravých potravin, pak lněné semínko pravděpodobně znáte. Tato superpotravina, která je oslavována pro své výživové účinky, pochází z průmyslově využitelné rostliny známé jednoduše jako len.

Říká se, že len setý (Linum usitatissimum) je jednou z nejstarších plodin na světě, která se pěstuje již od úsvitu civilizace (1).

Len se pěstuje jako potravinářská a vlákninová plodina, má rád teplé a vlhké podnebí a daří se mu v mírných i tropických oblastech.

Len přispívá dvěma komerčně významnými produkty: vláknem a lněným semenem. Len se obvykle sklízí asi čtyři měsíce po zasazení, aby bylo možné zpracovat jeho stonky a vymlátit semena (2).

Po jejich vyždímání, vysušení a vyčesání lze ze stonků lnu získat volná, pružná vlákna. Hrubá vlákna se používají k výrobě provazů a motouzů, zatímco jemná vlákna se používají k výrobě lněných tkanin. Ze lněných vláken se také vyrábí vysoce kvalitní papír pro tisk bankovek (3).

Stejně jako jeho stonky se i lusky lnu po sklizni nechávají usušit a poté se drtí, aby se získala funkční potravina známá jako lněné semínko. Lněné semínko se prodává buď jako celá semena, mletá semena nebo pražená semena.

Při mletí a lisování lněného semínka vzniká také univerzální olej, který je plný zdraví prospěšných látek. Lněný olej je nejen skvělý pro péči o pleť a vlasy, ale je také vynikajícím zdrojem omega mastných kyselin (4). Proto je lněný olej oblíbený mezi milovníky zdraví.

V čem je tedy lněný olej lepší než jiné potravinové zdroje bohaté na omega mastné kyseliny?

Lněný olej je nejbohatší a nejspolehlivější zdroj ALA

Podle nutriční analýzy obsahuje lněné semínko celou řadu důležitých živin, jako jsou bílkoviny, vláknina, vitaminy A, C a E a minerální látky jako draslík, hořčík, fosfor, železo, měď, mangan a zinek.

Lněné semínko obsahuje také velké množství zdravých tuků, především omega-3 kyselinu alfa-linolenovou (ALA) a omega-6 kyselinu linolovou (LA), které patří mezi esenciální mastné kyseliny. Tyto tuky musíte získávat ze stravy, protože vaše tělo je nedokáže přirozeně produkovat.

ALA a LA jsou důležité pro zdravé funkce vašich buněk. Vaše tělo je obě používá jako suroviny pro tvorbu vícenenasycených mastných kyselin, které slouží jako strukturální složky buněčných membrán (5). Podle studií tělo syntetizuje dvě důležité omega-3 kyseliny z ALA, i když v malém množství. Kyselina dokosahexaenová (DHA) hraje klíčovou roli ve funkci mozku a očí, zatímco kyselina eikosapentaenová (EPA) je potřebná pro tvorbu eikosanoidů (6).

Eikosanoidy jsou sloučeniny, které se podílejí na mnoha biologických procesech, včetně reprodukce, žaludeční sekrece, regulace krevního tlaku a imunitní odpovědi (7).

LA se naopak podílí na udržování epidermální bariéry pokožky, která zabraňuje ztrátě vody a chrání před vnějšími hrozbami (8). Je také důležitá pro syntézu kyseliny arachidonové, omega-6, která dodává buněčným membránám pružnost a tekutost. Nervové buňky, svalové buňky a imunitní buňky potřebují k optimálnímu fungování tekuté buněčné membrány (9).

Mezi omega-3 a omega-6 je mnohem těžší získat první z nich než druhou. Omega-6 se nacházejí v celé řadě potravin, jako jsou ořechy, semena, maso, drůbež, ryby a vejce (10). Tyto potraviny jsou běžné ve standardní západní stravě (11).

Naproti tomu omega-3 se vyskytují pouze v několika málo potravinách, z nichž většina není typická pro západní stravu. Mezi nejlepší zdroje omega-3 patří tučné ryby (pouze DHA a EPA), jako je losos, tuňák, makrela a sardinky; vlašské ořechy a chia semínka; a rostlinné oleje, jako je lněný olej (12).

Protože se mnoho lidí stravuje západním způsobem, získávají z potravin, které konzumují, podstatně více omega-6 než omega-3. Vědci se dříve domnívali, že to vede k mnoha zdravotním problémům týkajícím se srdce, ale nedávné studie zjistily, že tomu až tak není, pokud je dodržen správný poměr příjmu. V tom případě  omega-6 jsou schopny podporovat zdravou funkci srdce (13, 14).

Proto Americká kardiologická asociace doporučuje, abyste z omega-6 nepřijímali více než 10% denních kalorií a více se zaměřili na příjem omega-3 (15).

Klinické studie ukazují, že konzumace 2 až 3 gramů omega-3 (DHA a EPA) získaných třeba z ryb (pozor na množství rtuti) denně vám může pomoci udržet si zdravé srdce a také zdravou hladinu krevního tlaku (16).

Pokud jste vegan nebo vegetarián, který nemůže jíst ryby, nemusíte se obávat: dostatečný příjem ALA může být dostatečnou náhradou za nedostatek DHA a EPA ve vaší stravě. Mimochodem, doporučená denní dávka (RDA) pro ALA je 1,1 gramu (g) denně pro ženy a 1,6 g denně pro muže (17).

Ve studii publikované v časopise American Journal of Clinical Nutrition vědci porovnávali stav omega-3 u konzumentů ryb a u těch, kteří ryby nejedí, a zjistili, že rozdíl mezi hladinami EPA a DHA v jejich krvi je překvapivě malý. Vědci se domnívají, že by to mohlo být způsobeno tím, že se tělo lidí, kteří nejedí ryby, přizpůsobilo jejich stravě a zvýšilo přeměnu ALA na EPA a DHA, aby vyhovovalo jejich potřebám (18).

Pokud jste tedy vegan nebo vegetarián a chcete zvýšit příjem omega-3 z rostlin, nejlepší je zařadit do svého denního režimu lněné semínko. Lněné semínko, zejména lněný olej, je bohatým a spolehlivým zdrojem ALA. Lněný olej je na prvním místě v žebříčku nejbohatších potravinových zdrojů ALA a předčí i další superpotraviny, jako jsou chia semínka a konopná semínka (19).

A jak uvádí studie publikovaná v časopise Journal of the American College of Nutrition, ALA ve lněném oleji je biologicky dostupnější než ALA v mletém nebo celém lněném semínku. To znamená, že lněný olej dodává více ALA, kterou může vaše tělo využít, než celé nebo mleté lněné semínko (20).

Zdravotní účinky organického lněného oleje

Lněný olej byl pro své zdraví prospěšné vlastnosti podroben rozsáhlým studiím a jeho četné zdravotní účinky jsou dostatečně vědecky podloženy. Většina jeho příznivých účinků se připisuje přítomnosti ALA, kterou obsahuje v hojném množství. To však není vše, co lněný olej nabízí.

Podle vědců obsahuje lněný olej také kyselinu olejovou, omega-9 mastnou kyselinu, která podporuje optimální funkci imunitního systému a přirozenou schopnost organismu hojit se (21). Kromě toho lněný olej nabízí ochranu před oxidačním poškozením díky přítomnosti silných antioxidantů, jako jsou fenoly a vitamin E (22).

Tyto bioaktivní látky společně s ALA umožňují lněnému oleji podporovat optimální zdraví různými způsoby. Následuje, jak vám tato superpotravina bohatá na omega kyseliny může prospět:

 • Podpora zdravého srdce - podle studie publikované v Canadian Journal of Cardiology je ALA z potravin, jako je lněný olej, prospěšná pro srdce, protože vám může pomoci udržet zdravý krevní tlak a hladinu triglyceridů v krvi, které jsou již v normě. Bylo prokázáno, že ALA podporuje normální srdeční rytmus a srdeční sval (23, 24).
 • Podpora zdravého trávicího systému - prospěšné mikroby, které sídlí ve střevě, hrají klíčovou roli při trávení, konkrétně při přeměně sacharidů na glukózu, která slouží jako energie pro vaše buňky. Podle studie publikované v časopise Scientific Reports mohou omega-3 obsažené ve lněném oleji podporovat zdravou a vyváženou střevní mikroflóru, která je důležitá pro bezproblémový chod vašeho trávicího systému (25, 26).
 • Podpora zdravého imunitního systému - na funkci vašeho imunitního systému má velký vliv rovnováha mezi hladinami omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Jak vysvětluje studie publikovaná v časopise Lipids, konzumace většího množství omega-3 než omega-6 podporuje zdravou a silnou imunitní reakci (27). Lněný olej naštěstí obsahuje podstatně více ALA než LA, což z něj činí ideální superpotravinu pro podporu zdravého imunitního systému.
 • Podpora dobrého zraku - Podle studie publikované v časopise Investigative Ophthalmology & Visual Science mohou prospěšné vlastnosti ALA podporovat optimální zdraví rohovky. Rohovka je ochranná vnější vrstva, která chrání oči před poškozením nečistotami, bakteriemi a dalšími látkami. Protože hraje také zásadní roli při vidění, je podpora zdraví rohovky důležitá pro udržení dobrého zraku. (28, 29).
 • Podpora zdravých kostí - doplňování lněného oleje vám může pomoci udržet optimální zdraví a hustotu kostí. Vyplývá to ze studie publikované v časopise International Journal of Food Safety, Nutrition and Public Health, která potvrzuje, že omega-3 v lněném oleji mohou podporovat normální tvorbu kostní strukturu a mineralizaci (30).
 • Podpora zdravých kloubů a šlach - Kromě kostí je lněný olej prospěšný také pro vaše klouby a šlachy. Podle studie publikované v časopise Pharmacological Research mohou omega-3 a omega-6 ve lněném oleji chránit před oxidačním stresem, který může poškozovat vaše chrupavky a šlachy (31).
 • Podpora zdravé a zářivé pokožky - Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny jsou stavebními kameny zdravých membrán kožních buněk. Podílejí se také na tvorbě přirozené olejové bariéry vaší pokožky. Lněný olej vám může pomoci udržet zdravou a zářivou pokožku tím, že vám poskytne tyto esenciální mastné kyseliny podporující pokožku. Podle odborníků mohou prospěšné vlastnosti lněného oleje pomoci zklidnit, vyhladit a hydratovat vaši pokožku (32, 33).
 • Podpora zdravých vlasů - Podle studie publikované v časopise Journal of Cosmetic Dermatology je doplňování omega-3 a omega-6 skvělým způsobem, jak podpořit zdravé a zářivé vlasy. Lněný olej vám může poskytnout tyto zdravé tuky a také vitamin E. Tento silný antioxidant může chránit vlasové folikuly před oxidačním poškozením, a poskytnout tak vlasům silný základ pro růst (34, 35).
 • Podpora rozumných plánů na regulaci hmotnosti - Zdravé tuky, jako jsou omega mastné kyseliny obsažené ve lněném oleji, mohou pomoci přirozeně omezit chuť k jídlu tím, že zpomalují vyprazdňování žaludku. Protože se díky tomu budete cítit déle sytí, nebudete mít pokušení svačit mezi jídly nebo se přejídat. Takto vám lněný olej v kombinaci s vyváženou stravou a pravidelným pohybem může pomoci dosáhnout rozumných cílů v oblasti regulace hmotnosti (36).
 • Podpora pozitivní nálady - Přidáním lněného oleje do každodenní stravy si můžete přirozeně zlepšit náladu. Je to proto, že omega-3 obsažené ve lněném oleji mohou procházet membránami vašich mozkových buněk. Díky tomu mohou interagovat s chemickými látkami v mozku, jako je serotonin, hormon, který stabilizuje náladu a pomáhá regulovat pocity štěstí a pohody (37).

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
Unikátní kombinace vysoce kvalitních extraktů z hub a rostlin, doplněná o betaglukan vysoké čistoty (nad 80%) a vitamíny na podporu imunity. Devět složek synergicky spojených v blahodárný komplex na...

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium
  KOHI-FOCUS SLOŽENÍ: Instantní káva 76,4 % (100% káva Arabica), Ashwagandha extrakt 10 %, Chaga extrakt 8 %, Tulsi extrakt 5 %, Sibiřský ženšen extrakt 0,5 % 100% Arabika, zklidňující...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           DUBEN 2024 - 31 článků

                KVĚTEN 2024 - 17 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života