6 výhod lněného oleje a jeho použití

Barbora Nová

Lněný olej má vysoký obsah omega-3 mastných kyselin a bylo prokázáno, že má několik zdravotních výhod, jako je snížení krevního tlaku a zlepšení pravidelnosti stolice. Už jen 1 nebo 2 porce denně mohou být prospěšné.

Lněná semínka jsou známá svými mnoha zdravotními přínosy, mezi které patří poskytování vydatné dávky bílkovin a vlákniny, snížení chuti k jídlu a pomoc při kontrole hmotnosti (1, 2).

Vzhledem k jejich hvězdnému nutričnímu profilu není divu, že lněný olej je také plný podobných zdravotních výhod.

Lněný olej se vyrábí z lněných semen, která byla rozemleta a slisována, aby se uvolnil jejich přirozený olej.

Tento zdraví prospěšný olej má širokou škálu použití, od vaření až po péči o pleť.

Následují některé z hlavních výhod lněného oleje a několik jednoduchých způsobů, jak jej používat.

1. Vysoký obsah omega-3 mastných kyselin

Stejně jako lněná semínka je lněný olej nabitý omega-3 mastnými kyselinami prospěšnými pro srdce.

Konkrétně lněný olej obsahuje kyselinu alfa-linoleovou (ALA), formu omega-3 mastné kyseliny, která se pouze v malém množství přeměňuje na aktivní formy omega-3, jako jsou EPA a DHA (3, 4).

Pokud ve své stravě nepřijímáte dostatek DHA a EPA, většina pokynů doporučuje alespoň 1 600 mg ALA omega-3 mastných kyselin denně pro muže a 1 100 mg pro ženy (5).

Jen jedna polévková lžíce lněného oleje může splnit a překročit vaše denní potřeby ALA (3).

Omega-3 mastné kyseliny jsou nezbytné pro zdraví a jsou spojovány s výhodami, jako je snížení zánětu, zlepšení zdraví srdce a ochrana mozku před stárnutím (6, 7, 8).

Pokud neužíváte rybí tuk nebo nepřijímáte každý týden jednu až dvě porce tučných ryb, může být lněný olej dobrým řešením, které vám pomůže doplnit vaši stravu o omega-3 mastné kyseliny, které potřebujete.

2. Může pomoci snížit růst rakovinných buněk

Ačkoli se současný výzkum omezuje na studie v laboratoři a na zvířatech, existují určité důkazy, že lněný olej může pomoci snížit růst rakovinných buněk.

Ve studii na zvířatech z roku 2015 bylo myším podáváno 0,3 ml lněného oleje po dobu 40 dnů. Bylo zjištěno, že zabraňuje šíření rakoviny a růstu plicních nádorů (9).

Ve starší studii na malých zvířatech bylo prokázáno, že lněný olej blokuje tvorbu rakoviny tlustého střeva u potkanů (10).

Kromě toho další laboratorní studie přinesly podobná zjištění, přičemž několik studií ukázalo, že lněný olej snižuje růst buněk rakoviny prsu (11, 12).

I když jsou tato zjištění slibná, je zapotřebí dalšího výzkumu, aby se zjistilo, jak se tyto výsledky mohou přenést na lidi.

3. Může prospět zdraví srdce

Několik studií zjistilo, že lněný olej může prospívat zdraví srdce.

Jedna studie na 59 lidech porovnávala účinky lněného oleje s účinky světlicového oleje, typu oleje s vysokým obsahem omega-6 mastných kyselin. V této studii vedlo suplementace jednou polévkovou lžící (15 ml) lněného oleje po dobu 12 týdnů k významně nižším hladinám krevního tlaku než suplementace světlicovým olejem (13).

Vysoký krevní tlak může poškodit zdraví srdce, protože srdce navíc zatěžuje a nutí ho více pracovat.

Lněný olej může také zlepšit elasticitu tepen. Stárnutí i zvýšený krevní tlak jsou obecně spojeny se snížením elasticity (14).

Tyto výhody jsou pravděpodobně způsobeny vysokou koncentrací omega-3 mastných kyselin ve lněném oleji, protože bylo prokázáno, že jeho suplementace významně zvyšuje množství omega-3 v krvi (15).

A co víc, četné studie prokázaly, že omega-3 mastné kyseliny zlepšují zdraví srdce s výhodami, jako je snížení zánětu a snížení krevního tlaku (16, 17).

4. Může pomoci léčit zácpu a průjem

Lněný olej může být účinný při léčbě zácpy i průjmu.

Studie na zvířatech ukázala, že lněný olej působil jako projímadlo na podporu pravidelnosti stolice a zároveň působil jako prostředek proti průjmu (18).

Další studie poskytla 50 pacientům se zácpou na hemodialýze buď lněný olej, olivový olej nebo minerální olej. Po čtyřech týdnech lněný olej zvýšil frekvenci stolice a zlepšil konzistenci stolice. Bylo také zjištěno, že je stejně účinný jako olivový olej i minerální olej (19).

Výzkum účinků lněného oleje na zácpu a průjem se však v současnosti omezuje na studie na zvířatech a studie na lidech se specifickými onemocněními.

K vyhodnocení jeho účinnosti v běžné populaci jsou zapotřebí další studie.

5. Může zlepšit zdraví pokožky

Lněný olej může také pomoci zlepšit zdraví pokožky.

V jedné malé studii 13 žen doplňovalo lněný olej po dobu 12 týdnů. Na konci studie zaznamenali zlepšení hladkosti a hydratace pokožky, zatímco citlivost pokožky na podráždění a drsnost se snížila (20).

Studie na zvířatech ukázala, že lněný olej měl podobné pozitivní výsledky. Myším s dermatitidou byl po dobu tří týdnů podáván lněný olej. Ukázalo se, že olej snižuje příznaky atopické dermatitidy, jako je zarudnutí, otok a svědění (21).

Žádné studie se však nezabývaly přínosem aplikace lněného oleje na pokožku lidí. Přesto existují četné neoficiální zprávy o zlepšení hladkosti a snížení podráždění po aplikaci lněného oleje.

6. Může snížit zánět

Díky obsahu omega-3 mastných kyselin některé výzkumy ukazují, že lněný olej může pomoci snížit zánět u určitých populací.

Jedna analýza 20 studií však ukázala, že lněný olej neměl vliv na záněty u běžné populace.

Přesto významně snížil hladiny C-reaktivního proteinu, markeru používaného k měření zánětu, u obézních lidí (22).

Studie na zvířatech také zjistila, že lněný olej má silné protizánětlivé vlastnosti (23).

Některé studie naznačují, že protizánětlivé účinky lněného oleje jsou ekvivalentní účinkům olivového oleje.

Například jedna studie na 37 lidech ukázala, že doplňky stravy se lněným olejem neovlivnily žádné zánětlivé markery u zdravých dospělých lidí s normální hmotností ve srovnání s olivovým olejem (24).

I když se zdá, že lněný olej může na lidi působit odlišně, je zapotřebí více výzkumu, aby bylo možné určit jeho účinky na záněty pro běžnou populaci.

Jak používat lněný olej

Jednou z nejlepších věcí na lněném oleji je jeho všestrannost. Pro začátek jej lze snadno vyměnit za jiné druhy oleje v salátových dresincích, dipech a omáčkách.

Můžete také přidat jednu porci (jednu polévkovou lžíci nebo 15 ml) do smoothies nebo koktejlů a přidat tak trochu lněného oleje do svého jídelníčku s minimální námahou.

Mějte na paměti, že lněný olej by se neměl používat k vaření, protože nemá vysoký bod zakouření a při vystavení vysokému teplu může vytvářet škodlivé sloučeniny (25).

Kromě použití v potravinách lze lněný olej aplikovat na pokožku pro zlepšení zdraví pokožky a zvýšení vlhkosti pokožky.

Alternativně někteří lidé používají lněný olej jako vlasovou masku na podporu jejich růstu a lesku.

Závěr

Lněný olej má vysoký obsah omega-3 mastných kyselin a bylo prokázáno, že má několik zdravotních výhod, jako je snížení krevního tlaku a zlepšení pravidelnosti stolice.

A co víc, lněný olej lze použít různými způsoby. Lze jej použít jako náhradu za jiné druhy olejů, přidávat do potravin nebo aplikovat na pokožku a vlasy.

Zahrnout pouze jednu nebo dvě porce lněného oleje do vaší každodenní rutiny je snadné a může mít řadu výhod pro vaše celkové zdraví.

9 hlavních zdravotních přínosů lněného semínka

 

 

 

 

 

 

Lněné semínko

- Pixabay

Barbora Nová

Díky své jemné oříškové chuti a křupavé konzistenci je lněné semínko všestrannou ingrediencí, která může vylepšit chuť a strukturu téměř každého receptu.

Jedním ze způsobů, jak toto semínko využít, je přimíchat ho do ranního smoothie. Skvěle se hodí také do těsta na palačinky, domácích zeleninových karbanátků, a dokonce i do ovesných vloček na noc.

Navíc je nabité živinami a je spojováno s řadou prospěšných látek.

Následuje 9 vědecky podložených zdravotních přínosů lněného semínka a několik snadných způsobů, jak zvýšit jeho příjem.

1. Je nabité živinami

Lněné semínko je jednou z nejstarších plodin na světě. Existují dva druhy, hnědé a zlaté, přičemž oba jsou stejně výživné (1).

Pouhá jedna porce poskytuje dostatečné množství bílkovin, vlákniny a omega-3 mastných kyselin spolu s několika důležitými vitaminy a minerály.

Jedna polévková lžíce (7 gramů) mletého lněného semínka obsahuje (2):

 • Kalorie: : 37
 • Sacharidy: 2 gramy
 • Tuk: 3 gramy
 • Vláknina: 2 gramy
 • Bílkoviny: 1,3 gramu
 • Tiamin: 10% denní doporučené dávky (DDD)
 • Měď: 9% DDD
 • Mangan: 8% DDD
 • Hořčík: 2,5% DDD
 • Fosfor: 4% DDD
 • Selen: 3% DDD
 • Zinek: 3 % DDD
 • Vitamín B6: 2% DDD
 • Železo: 2% DDD
 • Folát: 2% DDD

Lněné semínko má obzvláště vysoký obsah thiaminu, vitaminu skupiny B, který hraje klíčovou roli v energetickém metabolismu i ve funkci buněk. Je také skvělým zdrojem mědi, která se podílí na vývoji mozku, zdraví imunitního systému a metabolismu železa (3, 4).

Shrnutí:

 • Lněné semínko je dobrým zdrojem mnoha živin, včetně bílkovin, vlákniny, omega-3 mastných kyselin, thiaminu a mědi.

2. Vysoký obsah omega-3 mastných kyselin

Lněné semínko je vynikajícím zdrojem kyseliny alfa-linolenové (ALA), typu omega-3 mastných kyselin, které jsou důležité pro zdraví srdce a vyskytují se především v rostlinných potravinách (5).

ALA je jednou ze dvou esenciálních mastných kyselin, které musíte získávat z potravin, které jíte, protože vaše tělo je nevyrábí.

Studie na zvířatech ukazují, že ALA obsažená ve lněném semínku může přispívat ke zmírnění zánětu a zabraňovat ukládání cholesterolu v cévách vašeho srdce (6).

Nedávná studie na 8 866 lidech spojila zvýšený příjem ALA se snížením hladiny cholesterolu a nižším rizikem ischemické choroby srdeční - která souvisí se zúžením tepen - a cukrovky 2. typu (7).

Řada studií také spojuje ALA s nižším rizikem mrtvice. A co víc, jeden velký přehled 34 studií dokonce spojil zvýšený příjem ALA se snížením rizika úmrtí na srdeční onemocnění (8, 9, 10).

Shrnutí:

 • Lněné semínko je bohaté na ALA, což je typ omega-3 mastné kyseliny, která může mít četné přínosy pro zdraví srdce.

3. Pomáhá chránit před rakovinou

Lněné semínko je bohaté na lignany, což jsou rostlinné sloučeniny, které byly zkoumány pro své silné protirakovinné vlastnosti. Zajímavé je, že toto semínko se může pochlubit 75-800krát větším množstvím lignanů než jiné rostlinné potraviny (6).

Některé studie spojují příjem lněného semínka s nižším rizikem rakoviny prsu, zejména u žen po menopauze (11).

Studie na zvířatech a v laboratoři také ukazují, že lněné semínko chrání před rakovinou tlustého střeva a konečníku, kůže, krve a plic (12, 13, 14, 15).

Shrnutí:

 • Lněné semínko obsahuje živiny zvané lignany, které mohou pomáhat snižovat růst rakoviny. Některé studie dávají tuto potravinu do souvislosti s nižším rizikem vzniku několika typů rakoviny.

4. Bohaté na vlákninu

Pouhá 1 polévková lžíce (7 gramů) mletého lněného semínka obsahuje 2 gramy vlákniny, což je přibližně 5% a 8% denní doporučené dávky pro muže a ženy (2).

Navíc lněné semínko obsahuje dva druhy vlákniny - rozpustnou a nerozpustnou - které se fermentují bakteriemi ve střevech a podporují tak zdraví střev a zlepšují pravidelnost vyprazdňování střeva (16).

Zatímco rozpustná vláknina absorbuje ve střevech vodu a zpomaluje trávení, což může pomoci regulovat hladinu cukru v krvi a snižovat hladinu cholesterolu, nerozpustná vláknina dodává stolici objem, což může zabránit zácpě a podpořit pravidelnou stolici (16).

Shrnutí:

 • Lněné semínko obsahuje tolik vlákniny, že může přispívat k pravidelnému vyprazdňování a zlepšovat zdraví zažívacího traktu.

5. Snižuje hladinu cholesterolu

Lněné semínko může také pomáhat snižovat hladinu cholesterolu. Podle jednoměsíční studie u lidí s onemocněním periferních tepen snížila konzumace 4 polévkových lžic (30 gramů) mletého lněného semínka denně hladinu LDL cholesterolu o 15% (17).

Podobné výsledky přinesla i dvanáctitýdenní studie na 112 osobách s vysokým krevním tlakem, podle níž 30 gramů lněného semínka denně vedly k významnému snížení indexu tělesné hmotnosti (BMI), celkového cholesterolu a krevního tlaku (18).

Tyto účinky mohou být způsobeny vlákninou obsaženou ve lněném semínku, která se před vyloučením z těla váže na žlučové soli. Aby se tyto žlučové soli doplnily, stahuje se cholesterol z krve do jater, což vede k jeho nižší hladině (19).

Shrnutí:

 • Vysoký obsah vlákniny ve lněném semínku přispívá ke snížení hladiny cholesterolu a zlepšení zdraví srdce.

6. Snižuje krevní tlak

Lněné semínko je známé svou schopností snižovat hladinu krevního tlaku (20, 21).

Z přehledu 15 studií vyplynulo, že doplňování produktů ze lněného semínka, včetně lněného prášku, může významně snížit hladinu systolického i diastolického krevního tlaku - tedy horní, respektive dolní číslo na ukazateli (21).

Toto semínko může být účinné zejména pro osoby s vysokou hladinou krevního tlaku. Malá, 12týdenní studie totiž ukázala, že užívání 30 gramů lněného semínka denně snižuje krevní tlak u osob s vysokou hladinou (18).

Podle rozsáhlého přehledu 11 studií může navíc každodenní užívání lněného semínka po dobu delší než 3 měsíce snížit hladinu krevního tlaku o 2 mmHg (22).

I když se to může zdát nevýznamné, některé výzkumy ukazují, že snížení o 2 mmHg snižuje riziko mrtvice a ischemické choroby srdeční o 14%, resp. 6% (23).

Shrnutí:

 • Lněné semínko může být užitečné zejména pro osoby s vysokým krevním tlakem, protože může pomoci snížit tento ukazatel zdravého srdce.

7. Stabilizuje hladinu cukru v krvi

Lněné semínko stabilizuje hladinu cukru v krvi a podporovat jeho kontrolu. Podle přehledu 25 studií celé lněné semínko snižuje hladinu cukru v krvi a předchází inzulínové rezistenci, což je stav, který zhoršuje schopnost organismu účinně regulovat hladinu cukru v krvi (24).

Tento účinek na snížení hladiny cukru v krvi může být způsoben obsahem rozpustné vlákniny v tomto semínku. Výzkumy ukazují, že rozpustná vláknina zpomaluje vstřebávání cukru v krvi, což snižuje hladinu cukru v krvi (6, 16, 25).

Lněné semínko tak může být obzvláště užitečné, pokud trpíte cukrovkou 2. typu.

Mějte na paměti, že přínosy lněného semínka pro kontrolu hladiny cukru v krvi se týkají především celého lněného semínka, nikoliv lněného oleje. Je to proto, že lněný olej postrádá vlákninu a mnohdy i lignany (24).

Shrnutí:

 • Lněné semínko snižuje hladinu cukru v krvi díky obsahu rozpustné vlákniny. Je tedy prospěšným doplňkem vašeho jídelníčku, pokud máte cukrovku 2. typu.

8. Pomáhá regulovat hmotnost

Několik studií ukazuje, že lněné semínko pomáhá při regulaci hmotnosti. Jedna starší studie zjistila, že nápoj s tabletami lněné vlákniny obsahující 2,5 gramu rozpustné vlákniny snižuje pocit hladu a celkovou chuť k jídlu (26).

Je to pravděpodobně proto, že rozpustná vláknina zpomaluje trávení a zvyšuje pocit sytosti, což může být užitečné zejména v případě, že se snažíte zhubnout (16, 27).

Rozsáhlý přehled 45 studií reálně zjistil, že doplňování lněného semínka vedlo k významnému snížení tělesné hmotnosti, BMI a břišního tuku (28).

Shrnutí:

 • Lněné semínko vám může pomoci cítit se déle sytí, což může podpořit regulaci hmotnosti.

9. Všestranné a snadno použitelné

Lněné semínko i lněný olej se snadno používají a lze je přidávat do různých receptů. Následuje několik jednoduchých způsobů, jak zvýšit jejich příjem:

 • Přidejte lněné semínko v prášku do vody nebo ho nasypte do koktejlů.
 • Čerstvé saláty pokapejte lněným olejem místo salátové zálivky.
 • Posypte si mletým lněným semínkem horké nebo studené cereálie, abyste získali další vlákninu a chuť.
 • Přimíchejte lněné semínko do svého oblíbeného jogurtu.
 • Pečivu dodejte zdravý nádech přimícháním lněného semínka do sušenek, muffinů nebo chleba.
 • Lněné semínko smíchejte s trochou vody a získáte jednoduchou náhradu vajec.
 • Až budete příště grilovat, přidejte lněné semínko do masových nebo zeleninových placiček.

Shrnutí:

 • Lněné semínko je všestranné a snadno se přidává do jogurtu, salátu, koktejlů, pečiva a mnoha dalších potravin.

Tipy pro přidání lněného semínka do jídelníčku

Následuje několik tipů, jak přidat tato drobná semínka do každodenního jídelníčku.

Konzumujte mletá semínka místo celých

Mleté lněné semínko je mnohem lépe stravitelné než celé. Je to částečně proto, že vaše střeva nejsou schopna rozložit tvrdý vnější obal celých semen.

Přesto si můžete koupit celá lněná semínka, umlít je v mlýnku na kávu a mletá lněná semínka případně uchovávat ve vzduchotěsné nádobě pro snadné použití. Lepší je rozemlít lněná semínka těsně před konzumací a použít je nejpozději do 20 minut od rozemletí.

A co lněný olej?

Lněný olej se obvykle vyrábí procesem zvaným lisování za studena, který pomáhá účinně extrahovat olej ze semen (6).

Protože je tento olej velmi citlivý na teplo a světlo, je nejlepší uchovávat ho v tmavých skleněných lahvích a skladovat ho na tmavém a chladném místě, například v kuchyňské skříňce (6).

Vzhledem k tomu, že některé jeho živiny jsou citlivé na teplo, není lněný olej vhodný pro tepelné úpravy, jako je například smažení. Nicméně některé studie ukazují, že lehké smažení při teplotě až 177 °C nezpůsobilo žádné snížení kvality oleje (6).

Za zmínku stojí, že lněný olej obsahuje více ALA než mleté lněné semínko. Pouhá 1 polévková lžíce (7 gramů) mletého lněného semínka obsahuje 1,6 gramu ALA, zatímco 1 polévková lžíce (14 gramů) lněného oleje se může pochlubit přibližně 7 gramy (2, 29).

Nicméně lněné semínko obsahuje řadu dalších prospěšných živin, které se v jeho oleji nenacházejí, například vlákninu. Chcete-li plně využít zdravotních výhod této potraviny, mělo by být vaší první volbou mleté lněné semínko.

Kolik ho potřebujete?

Mnoho zdravotních účinků uvedených ve výše uvedených studiích bylo pozorováno při užívání pouhé 1 polévkové lžíce (7 gramů) mletého lněného semínka denně.

Nejlepší je však omezit příjem na přibližně 4-5 polévkových lžic (28-35 gramů) lněného semínka denně - abyste nepřijali příliš mnoho vlákniny - a užívat si ho jako součást zdravé, vyvážené stravy (30, 31).

Shrnutí:

 • Mleté lněné semínko má největší přínos pro zdraví. Pokud používáte lněný olej, nezapomeňte ho skladovat na chladném a tmavém místě a vařit z něj při nízkých teplotách.

Existují nějaká rizika spojená s konzumací lněného semínka?

Přestože je lněné semínko spojováno s mnoha zdraví prospěšnými účinky, je třeba vzít v úvahu i několik stinných stránek.

Pro začátek mějte na paměti, že mleté lněné semínko má vysoký obsah vlákniny - v každé polévkové lžíci jsou jí 2 gramy (7 gramů). Vláknina je sice prospěšná, ale její velmi rychlé zvýšení může vést k zažívacím problémům, včetně plynatosti a nadýmání (2, 30, 31).

Ačkoli jsou vzácné, byly zaznamenány i alergické reakce na lněné semínko a lněný olej (32, 33, 34).

Kromě toho může lněné semínko interagovat s některými léky, včetně léků na ředění krve a léků proti krevním destičkám (35).

Vzhledem k tomu, že některé sloučeniny lněného semínka mohou napodobovat účinky estrogenu, měli by se lidé na hormonální terapii nebo s rakovinou citlivou na hormony před jeho přidáním do stravy poradit se s odborníkem. Opatrnost se doporučuje také v případě, že jste těhotná nebo kojíte (5).

Shrnutí:

 • Lněné semínko má vysoký obsah vlákniny a při konzumaci velkého množství může způsobovat zažívací potíže. Ve vzácných případech může také vyvolat alergickou reakci a může se vzájemně ovlivňovat s některými léky.

Závěr

Lněné semínko je plné živin, včetně omega-3 mastných kyselin, vlákniny a prospěšných rostlinných látek, jako jsou lignany, které se mohou pochlubit mnoha potenciálními zdravotními přínosy.

Toto drobné semínko může zlepšovat zdraví trávicího traktu, chránit před některými typy rakoviny, stabilizovat hladinu cukru v krvi a snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu.

Je také všestranné, chutné a snadno zařaditelné do jídelníčku.

Léčila skutečně Johanna Budwigová rakovinu přírodní cestou?

Kali Sinclair, 15. září 2014

Rakovina. Toto slovo už samo o sobě vyvolává zhrození a niterné obavy, že naše statistická pravděpodobnost, že „chytíme tuto nemoc“ je astronomicky vysoká. Dnešní statistiky nám říkají, že jednomu ze dvou mužů a jedné ze tří žen bude v průběhu jejich života stanovena diagnóza některého druhu rakoviny. Každoročně je takto diagnostikován více než milión Američanů - a to ještě toto číslo nezahrnuje úplně všechny druhy rakoviny.

Johanna Budwigová byla brilantním vědcem, který vyvinul metodu pro léčbu rakoviny

Největší problém její metody spočívá v tom, že neumožňuje vydělávat peníze

Pořádáme běhy či dálkové pochody proti rakovině, z dobročinných nadací přispíváme v USA Americkému sdružení proti rakovině (the American Cancer Society) více než miliardu dolarů ročně, abychom podpořili výzkum léčby rakoviny. Dosud ale nebyla nalezena žádná dokonalá léčba. Neexistují žádné magické injekce, pilulky ani žádný elixír, které by dokonale odstranily rakovinu. Ačkoliv jeden lék by tu asi už mohl být: stále častěji slýcháváme o zázračných účincích konopného oleje, tento ale ještě nebude dostupný pro značnou většinu z onoho miliónu Amerických občanů, kterým bude letos rakovina nově diagnostikována. Farmaceutický průmysl totiž dosud nevyřešil cestu, jak jej zpracovávat a prodávat, aniž by byly ohroženy stávající ohromné zisky z dnes prodávaných léků proti rakovině. A tak nám tento „rakovinový průmysl“ neustále roste - jeho celkový roční obrat se nyní pohybuje okolo 125 miliard dolarů. Je to prostě „big business“ a pro některé dokonce i „very big“. Dokážete odhadnout, kolik nemocných zemře děsivou a bolestnou smrtí nejen kvůli samotné nemoci, ale i v důsledku vedlejších účinků současné „konvenční léčby“ rakoviny? A proč to všechno? Protože neexistuje žádná spolehlivá léčba rakoviny? Ve skutečnosti ji ale k dispozici máme...

Johanna Budwigová

„Znám odpověď na rakovinu, avšak američtí lékaři mi nebudou naslouchat. Přicházejí ke mně a pozorují mé metody a bývají ohromeni. Pak ale chtějí uzavírat zvláštní dohody, aby tyto metody mohli přenést domů a vydělávat s nimi velké peníze. Já to tak ale nechci a tak jsem v každé zemi na černé listině.“ To jsou slova Johanny Budwigové. Ona ale nebyla žádným šarlatánem či mastičkářem. Dr.Budwigová byla německým vědcem, kterého nominovali sedmkrát na Nobelovu cenu, obhájila dva doktoráty - jeden z medicíny a druhý z farmacie. Kromě toho studovala také biochemii, fyziku a psychologii. Svou léčebnou metodu proti rakovině našla v roce 1951.

Německá vláda ji pověřila vedením výzkumu ztužování tuků - jinými slovy vyjádřeno - nalezením způsobu, jak vyrobit margarín. V průběhu tohoto výzkumu ale zjistila, že částečně nasycené tuky (hydrogenované oleje) jsou škodlivé lidskému zdraví. Souběžně s tím ale dospěla i k poznání, jak je možné léčit rakovinu a s ní i další nemoci, jako jsou diabetes, jaterní dysfunkce, kardiovaskulární problémy nebo artritida.

Dr.Budwigová totiž učinila pozoruhodný objev: rakovinové buňky jsou takové, kterým schází na molekulární úrovni důležité nutrienty. Také zjistila, že červené krvinky u pacientů s rakovinou neobsahují tukovou složku. Toto zjištění ji dovedlo k její léčebné metodě, která se ukázala být úspěšnou až v 90% případů. (A je potřeba poznamenat, že mnoho jejich pacientů s rakovinou k ní bylo odesíláno až ve 4. stadiu nemoci, kdy už za sebou měli neúspěšnou léčbu operacemi nebo ozařováním. Je dokonce možné předpokládat, že pokud by její pacienti přicházeli v dřívějších stadiích nemoci a bez klasické léčby, mohla by se úspěšnost jejího léčení blížit až ke 100%.)

Léčebná metoda Dr. Budwigové je založena na léčebné dietě. Jde o dietu bohatou na nutriční složky, bez aditiv, bez živočišných produktů - pouze s výjimkou tvarohu (tvarohového sýru cottage), jenž je smíchán s olejem ze lněných semen. Tato směs rostlinného oleje a proteinů poskytuje nemocnému tělu potřebnou výživu, aby se vyléčilo samo na molekulární úrovni. Rakovinné buňky se přitom odbourávají nebo absorbují a tělo se uzdravuje už během tří měsíců této diety.

Dr.Budwigová napsala a vydala šest knížek a mnoho článků. Mohla by se do propagace své metody zapojit ještě více, avšak musela obětovat mnoho vyčerpávajících let vedení sporů s výrobci margarinů a zveřejňování jejích publikací bylo často omezováno i soudními rozsudky.

Detaily o léčebné metodě Dr.Budwigové se dozvíte např. na webech
https://www.organiclifestylemagazine.com/issue/13-budwig-cancer-cure/
https://www.organiclifestylemagazine.com/issue/13-cure-cancer-naturally/

První dva následující zdroje vyjmenovávají i další potraviny, které ničí rakovinu

Další zdroje:
https://www.organiclifestylemagazine.com/foods-that-kill-cancer/
https://www.organiclifestylemagazine.com/issue/13-budwig-cancer-cure/
https://www.thomlatimercares.org/Cancer_Facts.htm#HowManyNew

Originál: https://www.naturalnews.com/046903_natural_cures_Johanna_Budwig_cancer.html

Více:

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           DUBEN 2024 - 31 článků

                KVĚTEN 2024 - 17 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života