Úžasné zdravotní přínosy organického lněného oleje a snadné způsoby, jak jej začlenit do své každodenní stravy

Ing. Zdeněk Rozehnal

Tuky jsou nezbytnou součástí zdravé výživy. Tuky, které získáte z jídla, známé jako mastné kyseliny, poskytují tělu dostatek energie. Pomáhají také absorbovat nebo ukládat živiny rozpustné v tucích, jako jsou vitamíny A, D, E a K (1, 2).

Tuky se také podílejí na produkci reprodukčních hormonů, takže vaše strava, zejména příjem tuků, ovlivňuje vaši plodnost. U žen bylo prokázáno, že zvýšený příjem zdravých tuků podporuje zdravou ovulaci a těhotenství, zatímco bylo zjištěno, že diety s nízkým obsahem tuku snižují hladinu testosteronu u mužů (3, 4).

Ačkoli vaše tělo může syntetizovat mastné kyseliny, existují některé, které můžete získat pouze konzumací rostlinných a živočišných tuků. Rostlinné tuky, které jsou také k dispozici ve formě čistých jedlých olejů, jsou z různých důvodů považovány za mnohem zdravější než živočišné tuky.

Živočišný tuk vs rostlinný tuk

Podle studií živočišný tuk obvykle obsahuje asi 40 až 60% nasycených tuků, přičemž mastné kyseliny s dlouhým řetězcem, jako je kyselina palmitová a kyselina stearová, tvoří většinu těchto dietních tuků (5, 6). Nasycené tuky jsou často pevné při pokojové teplotě a jsou považovány za nezdravé, pokud jsou konzumovány nadměrně. Zejména kyselina palmitová je spojována s vyšším rizikem srdečních onemocnění (7).

Naproti tomu rostlinné tuky získané z ovoce, semen, ořechů a luštěnin obsahují méně nasycených tuků a více zdravých mono- a polynenasycených tuků. Bylo prokázáno, že mononenasycené mastné kyseliny, jako je omega-9, kyselina olejová, podporují zdravý krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi, které jsou již v normálním rozmezí (8, 9).

Podobně je známo, že polynenasycené tuky, jako je omega-3, kyselina alfa-linolenová (ALA) a omega-6, kyselina linolová (LA), podporují zdravé srdce (10).

Mezitím klinické studie ukázaly, že ALA, omega-3 exkluzivní pro rostliny, vám může pomoci udržet zdravé hladiny krevního tlaku, které jsou již v normálním rozmezí (11). Bylo také zjištěno, že ALA podporuje zdravé mozkové funkce prostřednictvím svého účinku na BDNF, protein nezbytný pro učení a paměť (12, 13).

Nutriční výhoda rostlinných tuků oproti živočišným tukům spočívá v jejich hojnosti mono- a polynenasycených mastných kyselin. Tyto zdravé tuky se nazývají "nenasycené", protože mají jednu nebo více dvojných vazeb spojujících dva atomy uhlíku v jejich struktuře. Přítomnost dvojných vazeb znamená, že tyto molekuly neobsahují největší možný počet atomů vodíku pro počet uhlíků, které mají (14).  

Díky tomu jsou nenasycené mastné kyseliny pro vaše tělo mnohem lépe metabolizovatelné. Ve skutečnosti lidský metabolismus upřednostňuje nenasycené mastné kyseliny se dvěma nebo více dvojnými vazbami, jako jsou ALA a LA. Ale protože vaše tělo nemůže syntetizovat mastné kyseliny, jako jsou ony, musíte zahrnout rostlinné tuky do vaší stravy, abyste získali dostatečné množství těchto základních živin (15).

Je důležité si uvědomit, že živočišné tuky nejsou zcela zbaveny nenasycených mastných kyselin - obsahují jich méně a více nasycených tuků. Ale některé živočišné tuky, jako ty z tučných ryb, také obsahují vysoké množství prospěšných mastných kyselin.

Rybí olej je považován za dobrý zdroj dvou dalších omega-3, jmenovitě kyseliny dokosahexaenové (DHA) a kyseliny eikosapentaenové (EPA). Stejně jako ALA, oba jsou známy tím, že nabízejí značné výhody pro srdce a mozek (16). Ačkoli vaše tělo může přirozeně produkovat tyto tuky z ALA, účinnost přeměny je nízká, což ztěžuje veganům a vegetariánům získání těchto živin (17).

Ale studie publikovaná v časopise American Journal of Clinical Nutrition zjistila, že konzumace vysokého množství ALA výhradně z rostlin může stačit veganům a vegetariánům, aby splnili své požadavky na omega-3. Po porovnání hladin DHA a EPA u jedlíků ryb a nejedlíků ryb byli vědci překvapeni, když zjistili, že rozdíl byl značně malý. Věří, že těla nejedlíků ryb se přirozeně přizpůsobují jejich stravě a kompenzují to zvýšením přeměny ALA na DHA a EPA (18).

Takže pokud chcete snížit nasycené tuky (živočišný tuk), můžete snadno přejít na zdravější stravu tím, že je nahradíte rostlinnými oleji, jako je lněný olej. Všestranný a plný zdravotních přínosů, tento rostlinný olej s mírnou, ořechovou chutí je jedním z nejbohatších zdrojů omega-mastných kyselin, takže je také skvělý pro vegany a vegetariány.

Proč si vybrat organický lněný olej?

Jak název napovídá, lněný olej je odvozen ze semen rostliny Linum usitatissimum, starověké plodiny běžně známé jako len nebo lněné semínko. Historické záznamy udávají počátek pěstování lnu do období kolem roku 9000 až 8000 př. n. l. Užitečná plodina, známá také pro své vlákno, len se nyní pěstuje v 50 zemích po celém světě a oslavuje se pro neuvěřitelné výhody, které jeho olej ze semen nabízí (19).

Co dělá lněný olej vynikajícím doplňkem veganské nebo vegetariánské stravy, je jeho vysoký obsah omega-mastných kyselin. Organický lněný olej je skvělým zdrojem ALA, stejně jako LA a kyseliny olejové. Ve skutečnosti poskytuje více ALA než jiné oleje ze semen, jako je konopný olej a olej z chia semínek (20). To z něj činí vhodnou alternativu pro nejedlíky ryb, kteří potřebují dostatek ALA pro konverzi na DHA a EPA.

Kromě toho je také spolehlivým zdrojem ALA. Podle studie zveřejněné v časopise Journal of the American College of Nutrition je ALA, kterou můžete získat z lněného oleje, biologicky dostupnější než ALA v celém nebo mletém lněném semínku. To znamená, že lněný olej může vašemu tělu dodat více ALA než celé nebo mleté lněné semínko (21).

Následují některé další úžasné výhody organického lněného oleje:

 • Podporuje zdravý kardiovaskulární systém - Podle studie zveřejněné v kanadském časopise Cardiology může ALA v lněném oleji pomoci udržet vaše srdce ve špičkovém stavu tím, že podporuje zdravý krevní tlak a hladiny triglyceridů v krvi, které jsou již v normálním rozmezí (22).
 • Podporuje zdravý trávicí systém - Podle studie zveřejněné v časopise Scientific Reports mohou prospěšné tuky v lněném oleji pomoci podpořit zdravou a vyváženou střevní mikroflóru, což je důležité pro udržení hladkého chodu trávicího systému (23). Dobré střevní mikroby hrají klíčovou roli ve zdravém trávení, zejména při přeměně sacharidů na buněčnou energii (24).
 • Podporuje zdravý imunitní systém - Podle studie publikované v časopise Lipids, jedním z nejlepších způsobů, jak podpořit optimální imunitní funkce, je konzumovat více omega-3 než omega-6 (25). Naštěstí lněný olej obsahuje více ALA než LA, takže je to perfektní jídlo pro podporu zdravého a robustního imunitního systému.
 • Podporuje silné, zdravé kosti - Podle studie publikované v Mezinárodním žurnálu bezpečnosti potravin, výživy a veřejného zdraví mohou omega-3 v lněném oleji podporovat normální tvorbu kostní matrice a mineralizaci, takže doplnění této superpotraviny vám pomůže udržet silné a zdravé kosti (26).
 • Podporuje zdravé klouby a šlachy - Podle studie publikované v časopise Pharmacological Research mohou omega-3 a omega-6 v lněném oleji chránit před oxidačním stresem, který může způsobit problémy s klouby poškozením chrupavky (27, 28). Oxidační stres byl také spojen s degenerací šlach (29).
 • Podporuje dobrý zrak - Podle studie zveřejněné v časopise Investigative Ophthalmology & Visual Science může ALA v lněném oleji podpořit optimální zdraví rohovky (30). To je důležité, protože rohovky nejen chrání vaše oči před vnějšími hrozbami, ale také hrají klíčovou roli ve zdravém vidění (31).
 • Podporuje zdravou, zářící pokožku - Podle odborníků má lněný olej prospěšné vlastnosti, které mohou pomoci zklidnit, vyhladit a hydratovat pokožku (32). Omegamastné kyseliny v lněném oleji se také podílejí na tvorbě přirozené olejové bariéry pokožky, která pomáhá udržovat pokožku hydratovanou.
 • Podporuje zdravé vlasy - Podle studie publikované v časopise Journal of Cosmetic Dermatology mohou omega-3 a omega-6 v lněném oleji podpořit růst silných, zdravých vlasů (33). Lněný olej také obsahuje vitamín E, silný přírodní antioxidant, který může chránit vlasové folikuly před oxidačním poškozením, což dává vlasům silnou základnu, ze které mohou růst (34).
 • Podporuje rozumné plány řízení hmotnosti - Podle výzkumu mohou zdravé tuky v lněném oleji pomoci přirozeně omezit chuť k jídlu tím, že oddálí vyprazdňování žaludku (35). Vzhledem k tomu, že se díky tomu budete cítit déle plní, můžete se snadno vyhnout nezdravému mlsání mezi jídly. V kombinaci se zdravou stravou a pravidelným cvičením může doplnění lněného oleje podpořit vaše rozumné cíle v oblasti řízení hmotnosti.
 • Přirozeně povznáší náladu - Konzumace lněného oleje může přirozeně pozvednout vaši náladu díky schopnosti omega-3 cestovat membránami vašich mozkových buněk. To umožňuje těmto zdravým tukům interagovat s chemickými látkami v mozku, jako je serotonin, který pomáhá stabilizovat náladu a reguluje pocity štěstí a pohody (36).

Jak začlenit organický lněný olej do své každodenní stravy

Lněný olej je jedním z nejuniverzálnějších rostlinných olejů, které můžete přidat do spíže. Ačkoli není vhodný pro vaření kvůli nízkému bodu zakouření, lněný olej se snadno přidává do nápojů a receptů. Například můžete použít lněný olej místo olivového oleje pro salátové dresinky nebo při přípravě zdravých omáček a dipů (37).

Můžete také přidat lněný olej do svých oblíbených koktejlů a smoothies, abyste jim dodali další podporu chuti a omega-mastných kyselin.

Následuje výživný, zdravý recept na ovocné smoothie, který obsahuje lněný olej (38):

Složky:

 • 1/2 čerstvého banánu
 • 2 kostky ledu
 • 1 šálek ovocné šťávy (např. ananas, jablko nebo hroznové víno)
 • 1 lžíce jogurtu
 • 1 lžíce lněného oleje

Instrukce:

Smíchejte všechny ingredience dohromady v mixéru a přidejte čerstvé nebo mražené bobule nebo jiné ovoce podle vašeho výběru. Můžete také přidat proteinový prášek, pokud potřebujete proteinovou podporu.

Mimo kuchyni můžete použít lněný olej pro péči o pleť a vlasy. Díky množství omega-tuků je lněný olej skvělým přírodním zvlhčovačem pro vaši tvář a tělo. Příznivé vlastnosti omega-mastných kyselin mohou také pomoci uklidnit podrážděnou pokožku (39).

Lněný olej může také podpořit růst silných, lesklých vlasů, pokud se používá jako maska na vlasy. Chcete-li využít jeho výhody pro vlasy, nalijte malé množství lněného oleje do rukou a vmasírujte přímo do vlasů. Před opláchnutím nechte působit 15 minut. Udělejte to nejlépe před mytím vlasů  (40).

BIO LNĚNÝ OLEJ

9 hlavních zdravotních přínosů lněného semínka

 

 

 

 

 

 

Lněné semínko

- Pixabay

Barbora Nová

Díky své jemné oříškové chuti a křupavé konzistenci je lněné semínko všestrannou ingrediencí, která může vylepšit chuť a strukturu téměř každého receptu.

Jedním ze způsobů, jak toto semínko využít, je přimíchat ho do ranního smoothie. Skvěle se hodí také do těsta na palačinky, domácích zeleninových karbanátků, a dokonce i do ovesných vloček na noc.

Navíc je nabité živinami a je spojováno s řadou prospěšných látek.

Následuje 9 vědecky podložených zdravotních přínosů lněného semínka a několik snadných způsobů, jak zvýšit jeho příjem.

1. Je nabité živinami

Lněné semínko je jednou z nejstarších plodin na světě. Existují dva druhy, hnědé a zlaté, přičemž oba jsou stejně výživné (1).

Pouhá jedna porce poskytuje dostatečné množství bílkovin, vlákniny a omega-3 mastných kyselin spolu s několika důležitými vitaminy a minerály.

Jedna polévková lžíce (7 gramů) mletého lněného semínka obsahuje (2):

 • Kalorie: : 37
 • Sacharidy: 2 gramy
 • Tuk: 3 gramy
 • Vláknina: 2 gramy
 • Bílkoviny: 1,3 gramu
 • Tiamin: 10% denní doporučené dávky (DDD)
 • Měď: 9% DDD
 • Mangan: 8% DDD
 • Hořčík: 2,5% DDD
 • Fosfor: 4% DDD
 • Selen: 3% DDD
 • Zinek: 3 % DDD
 • Vitamín B6: 2% DDD
 • Železo: 2% DDD
 • Folát: 2% DDD

Lněné semínko má obzvláště vysoký obsah thiaminu, vitaminu skupiny B, který hraje klíčovou roli v energetickém metabolismu i ve funkci buněk. Je také skvělým zdrojem mědi, která se podílí na vývoji mozku, zdraví imunitního systému a metabolismu železa (3, 4).

Shrnutí:

 • Lněné semínko je dobrým zdrojem mnoha živin, včetně bílkovin, vlákniny, omega-3 mastných kyselin, thiaminu a mědi.

2. Vysoký obsah omega-3 mastných kyselin

Lněné semínko je vynikajícím zdrojem kyseliny alfa-linolenové (ALA), typu omega-3 mastných kyselin, které jsou důležité pro zdraví srdce a vyskytují se především v rostlinných potravinách (5).

ALA je jednou ze dvou esenciálních mastných kyselin, které musíte získávat z potravin, které jíte, protože vaše tělo je nevyrábí.

Studie na zvířatech ukazují, že ALA obsažená ve lněném semínku může přispívat ke zmírnění zánětu a zabraňovat ukládání cholesterolu v cévách vašeho srdce (6).

Nedávná studie na 8 866 lidech spojila zvýšený příjem ALA se snížením hladiny cholesterolu a nižším rizikem ischemické choroby srdeční - která souvisí se zúžením tepen - a cukrovky 2. typu (7).

Řada studií také spojuje ALA s nižším rizikem mrtvice. A co víc, jeden velký přehled 34 studií dokonce spojil zvýšený příjem ALA se snížením rizika úmrtí na srdeční onemocnění (8, 9, 10).

Shrnutí:

 • Lněné semínko je bohaté na ALA, což je typ omega-3 mastné kyseliny, která může mít četné přínosy pro zdraví srdce.

3. Pomáhá chránit před rakovinou

Lněné semínko je bohaté na lignany, což jsou rostlinné sloučeniny, které byly zkoumány pro své silné protirakovinné vlastnosti. Zajímavé je, že toto semínko se může pochlubit 75-800krát větším množstvím lignanů než jiné rostlinné potraviny (6).

Některé studie spojují příjem lněného semínka s nižším rizikem rakoviny prsu, zejména u žen po menopauze (11).

Studie na zvířatech a v laboratoři také ukazují, že lněné semínko chrání před rakovinou tlustého střeva a konečníku, kůže, krve a plic (12, 13, 14, 15).

Shrnutí:

 • Lněné semínko obsahuje živiny zvané lignany, které mohou pomáhat snižovat růst rakoviny. Některé studie dávají tuto potravinu do souvislosti s nižším rizikem vzniku několika typů rakoviny.

4. Bohaté na vlákninu

Pouhá 1 polévková lžíce (7 gramů) mletého lněného semínka obsahuje 2 gramy vlákniny, což je přibližně 5% a 8% denní doporučené dávky pro muže a ženy (2).

Navíc lněné semínko obsahuje dva druhy vlákniny - rozpustnou a nerozpustnou - které se fermentují bakteriemi ve střevech a podporují tak zdraví střev a zlepšují pravidelnost vyprazdňování střeva (16).

Zatímco rozpustná vláknina absorbuje ve střevech vodu a zpomaluje trávení, což může pomoci regulovat hladinu cukru v krvi a snižovat hladinu cholesterolu, nerozpustná vláknina dodává stolici objem, což může zabránit zácpě a podpořit pravidelnou stolici (16).

Shrnutí:

 • Lněné semínko obsahuje tolik vlákniny, že může přispívat k pravidelnému vyprazdňování a zlepšovat zdraví zažívacího traktu.

5. Snižuje hladinu cholesterolu

Lněné semínko může také pomáhat snižovat hladinu cholesterolu. Podle jednoměsíční studie u lidí s onemocněním periferních tepen snížila konzumace 4 polévkových lžic (30 gramů) mletého lněného semínka denně hladinu LDL cholesterolu o 15% (17).

Podobné výsledky přinesla i dvanáctitýdenní studie na 112 osobách s vysokým krevním tlakem, podle níž 30 gramů lněného semínka denně vedly k významnému snížení indexu tělesné hmotnosti (BMI), celkového cholesterolu a krevního tlaku (18).

Tyto účinky mohou být způsobeny vlákninou obsaženou ve lněném semínku, která se před vyloučením z těla váže na žlučové soli. Aby se tyto žlučové soli doplnily, stahuje se cholesterol z krve do jater, což vede k jeho nižší hladině (19).

Shrnutí:

 • Vysoký obsah vlákniny ve lněném semínku přispívá ke snížení hladiny cholesterolu a zlepšení zdraví srdce.

6. Snižuje krevní tlak

Lněné semínko je známé svou schopností snižovat hladinu krevního tlaku (20, 21).

Z přehledu 15 studií vyplynulo, že doplňování produktů ze lněného semínka, včetně lněného prášku, může významně snížit hladinu systolického i diastolického krevního tlaku - tedy horní, respektive dolní číslo na ukazateli (21).

Toto semínko může být účinné zejména pro osoby s vysokou hladinou krevního tlaku. Malá, 12týdenní studie totiž ukázala, že užívání 30 gramů lněného semínka denně snižuje krevní tlak u osob s vysokou hladinou (18).

Podle rozsáhlého přehledu 11 studií může navíc každodenní užívání lněného semínka po dobu delší než 3 měsíce snížit hladinu krevního tlaku o 2 mmHg (22).

I když se to může zdát nevýznamné, některé výzkumy ukazují, že snížení o 2 mmHg snižuje riziko mrtvice a ischemické choroby srdeční o 14%, resp. 6% (23).

Shrnutí:

 • Lněné semínko může být užitečné zejména pro osoby s vysokým krevním tlakem, protože může pomoci snížit tento ukazatel zdravého srdce.

7. Stabilizuje hladinu cukru v krvi

Lněné semínko stabilizuje hladinu cukru v krvi a podporovat jeho kontrolu. Podle přehledu 25 studií celé lněné semínko snižuje hladinu cukru v krvi a předchází inzulínové rezistenci, což je stav, který zhoršuje schopnost organismu účinně regulovat hladinu cukru v krvi (24).

Tento účinek na snížení hladiny cukru v krvi může být způsoben obsahem rozpustné vlákniny v tomto semínku. Výzkumy ukazují, že rozpustná vláknina zpomaluje vstřebávání cukru v krvi, což snižuje hladinu cukru v krvi (6, 16, 25).

Lněné semínko tak může být obzvláště užitečné, pokud trpíte cukrovkou 2. typu.

Mějte na paměti, že přínosy lněného semínka pro kontrolu hladiny cukru v krvi se týkají především celého lněného semínka, nikoliv lněného oleje. Je to proto, že lněný olej postrádá vlákninu a mnohdy i lignany (24).

Shrnutí:

 • Lněné semínko snižuje hladinu cukru v krvi díky obsahu rozpustné vlákniny. Je tedy prospěšným doplňkem vašeho jídelníčku, pokud máte cukrovku 2. typu.

8. Pomáhá regulovat hmotnost

Několik studií ukazuje, že lněné semínko pomáhá při regulaci hmotnosti. Jedna starší studie zjistila, že nápoj s tabletami lněné vlákniny obsahující 2,5 gramu rozpustné vlákniny snižuje pocit hladu a celkovou chuť k jídlu (26).

Je to pravděpodobně proto, že rozpustná vláknina zpomaluje trávení a zvyšuje pocit sytosti, což může být užitečné zejména v případě, že se snažíte zhubnout (16, 27).

Rozsáhlý přehled 45 studií reálně zjistil, že doplňování lněného semínka vedlo k významnému snížení tělesné hmotnosti, BMI a břišního tuku (28).

Shrnutí:

 • Lněné semínko vám může pomoci cítit se déle sytí, což může podpořit regulaci hmotnosti.

9. Všestranné a snadno použitelné

Lněné semínko i lněný olej se snadno používají a lze je přidávat do různých receptů. Následuje několik jednoduchých způsobů, jak zvýšit jejich příjem:

 • Přidejte lněné semínko v prášku do vody nebo ho nasypte do koktejlů.
 • Čerstvé saláty pokapejte lněným olejem místo salátové zálivky.
 • Posypte si mletým lněným semínkem horké nebo studené cereálie, abyste získali další vlákninu a chuť.
 • Přimíchejte lněné semínko do svého oblíbeného jogurtu.
 • Pečivu dodejte zdravý nádech přimícháním lněného semínka do sušenek, muffinů nebo chleba.
 • Lněné semínko smíchejte s trochou vody a získáte jednoduchou náhradu vajec.
 • Až budete příště grilovat, přidejte lněné semínko do masových nebo zeleninových placiček.

Shrnutí:

 • Lněné semínko je všestranné a snadno se přidává do jogurtu, salátu, koktejlů, pečiva a mnoha dalších potravin.

Tipy pro přidání lněného semínka do jídelníčku

Následuje několik tipů, jak přidat tato drobná semínka do každodenního jídelníčku.

Konzumujte mletá semínka místo celých

Mleté lněné semínko je mnohem lépe stravitelné než celé. Je to částečně proto, že vaše střeva nejsou schopna rozložit tvrdý vnější obal celých semen.

Přesto si můžete koupit celá lněná semínka, umlít je v mlýnku na kávu a mletá lněná semínka případně uchovávat ve vzduchotěsné nádobě pro snadné použití. Lepší je rozemlít lněná semínka těsně před konzumací a použít je nejpozději do 20 minut od rozemletí.

A co lněný olej?

Lněný olej se obvykle vyrábí procesem zvaným lisování za studena, který pomáhá účinně extrahovat olej ze semen (6).

Protože je tento olej velmi citlivý na teplo a světlo, je nejlepší uchovávat ho v tmavých skleněných lahvích a skladovat ho na tmavém a chladném místě, například v kuchyňské skříňce (6).

Vzhledem k tomu, že některé jeho živiny jsou citlivé na teplo, není lněný olej vhodný pro tepelné úpravy, jako je například smažení. Nicméně některé studie ukazují, že lehké smažení při teplotě až 177 °C nezpůsobilo žádné snížení kvality oleje (6).

Za zmínku stojí, že lněný olej obsahuje více ALA než mleté lněné semínko. Pouhá 1 polévková lžíce (7 gramů) mletého lněného semínka obsahuje 1,6 gramu ALA, zatímco 1 polévková lžíce (14 gramů) lněného oleje se může pochlubit přibližně 7 gramy (2, 29).

Nicméně lněné semínko obsahuje řadu dalších prospěšných živin, které se v jeho oleji nenacházejí, například vlákninu. Chcete-li plně využít zdravotních výhod této potraviny, mělo by být vaší první volbou mleté lněné semínko.

Kolik ho potřebujete?

Mnoho zdravotních účinků uvedených ve výše uvedených studiích bylo pozorováno při užívání pouhé 1 polévkové lžíce (7 gramů) mletého lněného semínka denně.

Nejlepší je však omezit příjem na přibližně 4-5 polévkových lžic (28-35 gramů) lněného semínka denně - abyste nepřijali příliš mnoho vlákniny - a užívat si ho jako součást zdravé, vyvážené stravy (30, 31).

Shrnutí:

 • Mleté lněné semínko má největší přínos pro zdraví. Pokud používáte lněný olej, nezapomeňte ho skladovat na chladném a tmavém místě a vařit z něj při nízkých teplotách.

Existují nějaká rizika spojená s konzumací lněného semínka?

Přestože je lněné semínko spojováno s mnoha zdraví prospěšnými účinky, je třeba vzít v úvahu i několik stinných stránek.

Pro začátek mějte na paměti, že mleté lněné semínko má vysoký obsah vlákniny - v každé polévkové lžíci jsou jí 2 gramy (7 gramů). Vláknina je sice prospěšná, ale její velmi rychlé zvýšení může vést k zažívacím problémům, včetně plynatosti a nadýmání (2, 30, 31).

Ačkoli jsou vzácné, byly zaznamenány i alergické reakce na lněné semínko a lněný olej (32, 33, 34).

Kromě toho může lněné semínko interagovat s některými léky, včetně léků na ředění krve a léků proti krevním destičkám (35).

Vzhledem k tomu, že některé sloučeniny lněného semínka mohou napodobovat účinky estrogenu, měli by se lidé na hormonální terapii nebo s rakovinou citlivou na hormony před jeho přidáním do stravy poradit se s odborníkem. Opatrnost se doporučuje také v případě, že jste těhotná nebo kojíte (5).

Shrnutí:

 • Lněné semínko má vysoký obsah vlákniny a při konzumaci velkého množství může způsobovat zažívací potíže. Ve vzácných případech může také vyvolat alergickou reakci a může se vzájemně ovlivňovat s některými léky.

Závěr

Lněné semínko je plné živin, včetně omega-3 mastných kyselin, vlákniny a prospěšných rostlinných látek, jako jsou lignany, které se mohou pochlubit mnoha potenciálními zdravotními přínosy.

Toto drobné semínko může zlepšovat zdraví trávicího traktu, chránit před některými typy rakoviny, stabilizovat hladinu cukru v krvi a snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu.

Je také všestranné, chutné a snadno zařaditelné do jídelníčku.

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ EXTRAKTY

S CERTIFIKÁTY

Níže uvedené nejúčinnější přírodní přípravky s ochrannou známkou Superionherbs sice mohou velice dobře účinkovat, nicméně je vhodné souběžně začít u sebe, protože chronické obtíže mají zpravidla tyto společné jmenovatele:

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus (Outkovka pestrá)

Coriolus (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

PROTOKOL PRO PREVENCI

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 UNIKÁTNÍ, BEZKONKURENČNÍ EXTRAKTY

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. Jelinek, dr. Wahls

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Nejúčinnější kloubní výživa, MUDr. Ladislav Šafránek

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

Porovnání AMERICKÉ a RUSKÉ vakcíny na Covid -19, mechanismy účinků všech i připravovaných vakcín

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

 

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

 

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

ZDE

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

JAREK NOHAVICA

ZADEK JAK ŽOK

A přece nakonec - ÚSPĚŠNÁ LÉČBA

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 29.4.2023 v souvislosti s "vakcinací"

Ú MRTÍ - 1291

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 1863

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

Stav k 23.11.2022

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

 

 

Standardní verze