12 nejlepších potravin pro zdravou pleť

- Pixabay

Barbora Nová

Výživa je důležitá pro zdraví. Nezdravá strava může poškodit váš metabolismus, způsobit přibývání na váze, a dokonce poškodit orgány, jako je vaše srdce a játra.

Ale to, co jíte, ovlivňuje také další orgán – vaši kůži.

S tím, jak se vědci dozvídají více o stravě a těle, je stále jasnější, že to, co jíte, může významně ovlivnit zdraví a stárnutí vaší pokožky.

Následuje 12 nejlepších potravin, které udržují vaši pleť zdravou.

1. Červené hrozny

Červené hrozny jsou proslulé tím, že obsahují resveratrol, sloučeninu, která pochází ze slupky červených hroznů.

Resveratrolu se připisuje široká škála zdravotních výhod, mezi nimi je snížení účinků stárnutí.

Studie potvrzují, že může také pomoci zpomalit produkci škodlivých volných radikálů, které poškozují kožní buňky a způsobují známky stárnutí (1, 2).

Tato prospěšná sloučenina se nachází také v červeném víně. Bohužel není mnoho důkazů, že množství resveratrolu, které získáte ze sklenice červeného vína, je dostatečné na to, aby ovlivnilo vaši pokožku.

A protože červené víno je alkoholický nápoj, má jeho nadměrné pití negativní účinky.

Nedoporučuje se začít pít červené víno jen kvůli jeho potenciálním přínosům pro zdraví. Místo toho byste měli zvýšit příjem červených hroznů a bobulí.

Shrnutí:

 • Resveratrol, slavný antioxidant, který se nachází v červených hroznech, může zpomalit proces stárnutí vaší pokožky tím, že poškozuje škodlivé volné radikály, které poškozují vaši pokožku.

2. Brokolice

Brokolice je plná mnoha vitaminů a minerálů důležitých pro zdraví pokožky, včetně zinku, vitaminu A a vitaminu C (3).

Obsahuje také lutein, karotenoid, který působí jako beta karoten. Lutein pomáhá chránit vaši pokožku před oxidačním poškozením, které může způsobit suchost a vrásky na vaší pokožce.

Brokolicové florety ale také obsahují speciální sloučeninu zvanou sulforaphan, která se může pochlubit působivými potenciálními výhodami. Může mít dokonce protirakovinné účinky, a to i na některé typy rakoviny kůže (4, 5).

Sulforaphan je také silný ochranný prostředek proti poškození sluncem. Funguje dvěma způsoby: neutralizuje škodlivé volné radikály a zapíná další ochranné systémy ve vašem těle (5, 6).

V laboratorních testech sulforaphane snížil počet UV záření kožních buněk až o 29%, přičemž ochrana trvá až 48 hodin.

Důkazy potvrzují, že sulforaphane může také pomoci udržet hladinu kolagenu ve vaší kůži (6).

Shrnutí:

 • Brokolice je dobrým zdrojem vitamínů, minerálů a karotenoidů, které jsou důležité pro zdraví kůže. Obsahuje také sulforaphan, který může pomoci zabránit rakovině kůže a chránit vaši kůži před spálením.

3. Zelený čaj

Zelený čaj může pomoci chránit vaši pokožku před poškozením a stárnutím.

Silné sloučeniny, které se nacházejí v zeleném čaji, se nazývají katechiny a působí na zlepšení zdraví vaší pokožky několika způsoby.

Stejně jako několik dalších potravin obsahujících antioxidanty může zelený čaj pomoci chránit vaši pokožku před poškozením sluncem (7, 8, 9).

Jedna 12týdenní studie zahrnující 60 žen zjistila, že pití zeleného čaje denně může snížit zarudnutí z vystavení slunci až o 25%.

Zelený čaj také zlepšil vlhkost, drsnost, tloušťku a pružnost jejich pokožky (10).

Zatímco zelený čaj je skvělou volbou pro zdravou pokožku, možná se budete chtít vyhnout pití čaje s mlékem, protože existují důkazy, že mléko by mohlo snížit účinek antioxidantů zeleného čaje (11).

Shrnutí:

 • Katchiny nalezené v zeleném čaji jsou silné antioxidanty, které mohou chránit vaši pokožku před poškozením sluncem a snížit zarudnutí, stejně jako zlepšit její hydrataci, tloušťku a elasticitu.

4. Tučné ryby

Tučné ryby, jako je losos, makrela a sleď, jsou výbornou potravinou pro zdravou pleť. Jsou bohatým zdrojem omega-3 mastných kyselin, které jsou důležité pro udržení zdraví pokožky (12).

Omega-3 mastné kyseliny jsou nezbytné pro udržení pevné, vláčné a hydratované pokožky. Ve skutečnosti může nedostatek omega-3 mastných kyselin způsobit suchou pokožku (12, 13).

Omega-3 tuky v rybách snižují zánět, který může způsobit zarudnutí a akné. Mohou dokonce způsobit, že vaše pokožka bude méně citlivá na škodlivé sluneční UV paprsky (13, 14).

Některé studie ukazují, že doplňky s rybím olejem mohou pomoci v boji proti zánětlivým a autoimunitním onemocněním postihujícím vaši pokožku, jako je lupénka a lupus (15).

Tučné ryby jsou také zdrojem vitamínu E, jednoho z nejdůležitějších antioxidantů pro vaši pokožku.

Dostatek vitamínu E je nezbytný pro ochranu vaší pokožky před poškozením volnými radikály a zánětem (16).

Tento typ mořských plodů je také zdrojem vysoce kvalitních bílkovin, které jsou potřebné pro udržení pevnosti a celistvosti vaší pokožky (16).

Nakonec ryby poskytují zinek – minerál nezbytný pro regulaci:

 • zánětu
 • celkového zdraví pokožky
 • tvorby nových kožních buněk

Nedostatek zinku může vést k zánětu pokožky, lézím a opožděnému hojení ran (17).

Shrnutí:

 • Tučné druhy ryb, jako je losos, obsahují omega-3 mastné kyseliny, které mohou snižovat zánět a udržovat vaši pokožku hydratovanou. Jsou také dobrým zdrojem vysoce kvalitních bílkovin, vitaminu E a zinku.

5. Avokádo

Avokáda mají vysoký obsah zdravých tuků. Tyto tuky prospívají mnoha funkcím vašeho těla, včetně zdraví vaší pokožky (18).

Dostatek těchto tuků je nezbytný pro udržení pružnosti a hydratace pokožky.

Jedna studie zahrnující více než 700 žen zjistila, že vysoký příjem celkového tuku – konkrétně typů zdravých tuků, které se nacházejí v avokádu – byl spojen s pružnější, pružnější pokožkou (19).

Předběžné důkazy také ukazují, že avokáda obsahují sloučeniny, které mohou pomoci chránit vaši pokožku před poškozením sluncem. UV poškození vaší pokožky může způsobit vrásky a další známky stárnutí (19, 20).

Avokáda jsou také dobrým zdrojem vitaminu E, což je důležitý antioxidant, který pomáhá chránit vaši pokožku před oxidačním poškozením. Většina lidí nedostává dostatek vitamínu E prostřednictvím své stravy.

Zajímavé je, že vitamín E je účinnější v kombinaci s vitamínem C (21).

Vitamín C je také nezbytný pro zdravou pokožku. Vaše pokožka ho potřebuje k vytvoření kolagenu, což je hlavní strukturní protein, který udržuje vaši pokožku silnou a zdravou (22).

Nedostatek vitamínu C je v dnešní době vzácný, ale mezi běžné příznaky patří suchá, drsná a šupinatá pokožka, která má tendenci snadno otlačovat.

Vitamín C je také antioxidant, který pomáhá chránit vaši pokožku před oxidačním poškozením způsobeným sluncem a okolním prostředím, což může vést ke známkám stárnutí (22).

Stogramová porce, neboli asi 1/2 avokáda, poskytuje 14% referenční hodnoty příjmu (RHP) pro vitamín E a 11% RHP pro vitamín C (23).

Shrnutí:

 • Avokádo má vysoký obsah prospěšných tuků a obsahuje vitamíny E a C, které jsou důležité pro zdravou pokožku. Balí také sloučeniny, které mohou chránit vaši pokožku před poškozením sluncem.

6. Vlašské ořechy

Vlašské ořechy mají mnoho vlastností, které z nich dělají vynikající potravu pro zdravou pokožku, přičemž jsou dobrým zdrojem esenciálních mastných kyselin, což jsou tuky, které si vaše tělo nedokáže samo vyrobit.

Ve skutečnosti jsou bohatší než většina ostatních ořechů na omega-3 i omega-6 mastné kyseliny (22, 25).

Strava s příliš vysokým obsahem omega-6 tuků může podporovat zánět, včetně zánětlivých stavů vaší pokožky, jako je lupénka.

Na druhou stranu omega-3 tuky snižují zánět ve vašem těle – včetně vaší pokožky (26).

Zatímco omega-6 mastných kyselin je v západní stravě dostatek, zdroje omega-3 mastných kyselin jsou vzácné.

Protože vlašské ořechy obsahují dobrý poměr těchto mastných kyselin, mohou pomoci v boji s potenciální zánětlivou reakcí na nadměrnou omega-6.

A co víc, vlašské ořechy obsahují další živiny, které vaše pokožka potřebuje ke správné funkci a udržení zdraví.

30 gramů vlašských ořechů obsahuje 8% RHP pro zinek.

Zinek je nezbytný pro správnou funkci vaší pokožky jako bariéry. Je také nezbytný pro hojení ran a boj proti bakteriím i zánětům (27).

Vlašské ořechy také poskytují malé množství antioxidantů vitaminu E a selenu, navíc 4-5 gramů bílkovin na 30 gramů (28).

Shrnutí:

 • Vlašské ořechy jsou dobrým zdrojem esenciálních tuků, zinku, vitaminu E, selenu a bílkovin – to vše jsou živiny, které vaše pokožka potřebuje k udržení zdraví.

7. Slunečnicová semínka

Obecně platí, že ořechy a semínka jsou dobrým zdrojem živin podporujících pokožku.

Slunečnicová semínka jsou výborným příkladem.

30 gramů slunečnicových semínek obsahuje 49% RHP pro vitamín E, 41% RHP pro selen, 14% RHP pro zinek a 5,5 gramů bílkovin (29).

Shrnutí:

 • Slunečnicová semínka jsou výborným zdrojem živin, včetně vitamínu E, který je důležitým antioxidantem pro pokožku.

8. Sladké brambory

Beta karoten je živina, která se nachází v rostlinách, přičemž funguje jako provitamin A, což znamená, že může být ve vašem těle přeměněn na vitamín A.

Beta karoten se nachází v pomerančích a zelenině, jako je mrkev, špenát a sladké brambory (21, 30).

Sladké brambory jsou vynikajícím zdrojem – jedna 1/2 hrnku (100 gramů) porce pečených sladkých brambor obsahuje dostatek beta karotenu, který poskytuje více než šestinásobek RHP vitamínu A (31).

Karotenoidy jako beta karoten pomáhají udržovat vaši pleť zdravou tím, že působí jako přírodní krém proti slunci.

Při konzumaci je tento antioxidant začleněn do vaší pokožky a pomáhá chránit vaše kožní buňky před sluncem. To může pomoci zabránit spálení, odumření buněk a suché, vrásčité pokožce.

Zajímavé je, že vysoké množství beta karotenu může také přidat vaší pokožce teplou, oranžovou barvu, což přispívá k celkově zdravějšímu vzhledu (21).

Shrnutí:

 • Sladké brambory jsou vynikajícím zdrojem beta karotenu, který působí jako přírodní krém proti slunci a může chránit vaši pokožku před poškozením sluncem.

9. Červené nebo žluté papriky

Stejně jako sladké brambory jsou papriky výborným zdrojem beta karotenu, který vaše tělo přeměňuje na vitamin A.

150 gramů červené papriky obsahuje ekvivalent 156% RHP pro vitamin A (32).

Jsou také jedním z nejlepších zdrojů vitaminu C. Tento vitamin je nezbytný pro tvorbu proteinu kolagenu, který udržuje pokožku pevnou a silnou.

150 gramů papriky poskytuje také působivých 211% RHP pro vitamin C (32).

Rozsáhlá observační studie zahrnující ženy spojila konzumaci velkého množství vitaminu C se sníženým rizikem vrásčité a suché pokožky s věkem (33).

Shrnutí:

 • Papriky obsahují spoustu beta karotenu a vitaminu C – obojí jsou důležité antioxidanty pro vaši pokožku. Vitamin C je také nezbytný pro vytvoření kolagenu, strukturálního proteinu, který udržuje vaši pokožku silnou.

10. Rajčata

Rajčata jsou skvělým zdrojem vitamínu C a obsahují všechny hlavní karotenoidy, včetně lykopenu.

Bylo prokázáno, že betakaroten, lutein a lykopen chrání vaši kůži před poškozením sluncem. Mohou také pomoci zabránit tvorbě vrásek (34, 35, 36).

Protože rajčata jsou bohatá na karotenoidy, jsou výbornou potravou pro udržení zdravé pokožky.

Zvažte spárování potravin bohatých na karotenoidy, jako jsou rajčata, se zdrojem tuku, jako je sýr nebo olivový olej. Tuk zvyšuje vstřebávání karotenoidů (37).

Shrnutí:

 • Rajčata jsou dobrým zdrojem vitamínu C a všech hlavních karotenoidů, zejména lykopenu. Tyto karotenoidy chrání pokožku před poškozením sluncem a mohou pomoci zabránit tvorbě vrásek.

11. Sója

Sója obsahuje isoflavony, což je kategorie rostlinných sloučenin, které mohou estrogen ve vašem těle buď napodobovat, nebo blokovat.

Izoflavony mohou prospívat několika částem vašeho těla, včetně vaší pokožky.

Jedna malá studie zahrnující ženy středního věku zjistila, že konzumace sójových isoflavonů každý den po dobu 8-12 týdnů snižuje jemné vrásky a zlepšuje pružnost pokožky (38).

U žen po menopauze může sója také zlepšit suchost pokožky a zvýšit kolagen, což pomáhá udržovat pokožku hladkou a silnou (39).

Tyto isoflavony pomáhají nejen chránit buňky uvnitř vašeho těla před poškozením, ale také pokožku před UV zářením – což může snížit riziko některých kožních nádorů (40, 41, 42).

Shrnutí:

 • Sója obsahuje isoflavony, u kterých bylo prokázáno, že zlepšují vrásky, kolagen, pružnost pokožky a suchost pokožky a také chrání pokožku před poškozením UV zářením.

12. Tmavá čokoláda

Pokud potřebujete ještě jeden důvod, proč jíst čokoládu, tady je: Účinky kakaa na pokožku jsou dost fenomenální.

Po 6-12 týdnech každodenní konzumace kakaového prášku s vysokým obsahem antioxidantů se u účastníků jedné studie objevila silnější, hydratovanější pokožka.

Jejich pokožka byla také méně drsná a šupinatá, méně citlivá na spálení sluncem a měla lepší prokrvení – což přináší více živin do pokožky (43).

Jiná studie zjistila, že konzumace 20 gramů vysoce antioxidační tmavé čokolády denně by mohla vaší pokožce umožnit vydržet před spálením více než dvakrát tolik UV záření ve srovnání s konzumací nízkoantioxidační čokolády (44).

Několik dalších studií zaznamenalo podobné výsledky, včetně zlepšení vzhledu vrásek (44, 45, 46, 47).

Ujistěte se, že zvolíte tmavou čokoládu s alespoň 70% kakaa, abyste maximalizovali výhody a omezili přidaný cukr na minimum.

Shrnutí:

 • Kakao obsahuje antioxidanty, které mohou chránit vaši pokožku proti spálení sluncem. Tyto antioxidanty mohou také zlepšit vrásky, tloušťku pokožky, hydrataci, prokrvení a texturu pokožky.

Závěr

To, co jíte, může výrazně ovlivnit zdraví vaší pokožky.

Ujistěte se, že dostáváte dostatek základních živin na ochranu vaší pokožky. Potraviny na tomto seznamu jsou skvělými možnostmi, jak udržet vaši pokožku zdravou, silnou a atraktivní.

Ženy nemilují vrásky

 

 

 

 

 

 

 

- Pixabay

Barbora Nová

Přirozený proces stárnutí způsobuje u každého člověka vznik vrásek, zejména na částech těla, které jsou vystaveny slunci, jako je obličej, krk, ruce a předloktí.

Co způsobuje vrásky

U většiny lidí se vrásky objevují mezi 40. a 50. rokem života, kdy pokožka ztrácí vlhkost a tloušťku. S přibývajícím věkem je pokožka přirozeně slabší, méně hydratovaná a méně pružná, což způsobuje vznik vrásek.

Mezi další příčiny patří:

 • vystavování se ultrafialovému (UV) záření, především slunečnímu světlu
 • kouření
 • mžourání, úsměv, mračení se
 • nedostatek spánku
 • znečištění
 • stres
 • nadměrné používání kosmetiky
 • špatná strava
 • genetika

Předpokládá se, že největší příčinou je vystavení se slunečnímu záření, zejména u lidí se světlou pletí. Studie z roku 2013 zjistila, že 80% stárnutí pleti je způsobeno sluncem (1).

Vrásky může částečně způsobovat také kouření a nevyvážená strava.

Volně prodejné pleťové krémy obsahující retinoidy odvozené od vitaminu A, antioxidanty a bílkovinu zvanou kolagen mohou redukovat jemné vrásky a vyrovnávat strukturu a barvu pleti.

Než vyhledáte lékařské ošetření, možná budete chtít vyzkoušet domácí prostředky, z nichž některé vědecky prokázaly, že zlepšují vzhled vrásek.

Typy vrásek

Obecně lze říci, že existují dva hlavní typy vrásek.

Dynamické vrásky

Vznikají v důsledku opakovaných pohybů obličeje. Pokud například často špulíte rty kolem brčka, mohou se vám vytvořit vrásky na rtech.

Statické vrásky

Vznikají v důsledku ztráty pružnosti a vlivem gravitace. Vrásky, které přicházejí s podbradkem, jsou statické.

Přírodní přípravky na vrásky, které fungují

Existuje spousta jednoduchých domácích prostředků, které mohou pomoci předcházet vráskám.

Aloe vera

Aloe vera má řadu léčivých vlastností. Starší studie z roku 2009 potvrzuje, že každodenní užívání doplňku stravy s gelem z aloe vera výrazně snížilo výskyt vrásek již za 90 dní (2).

Ve studii z roku 2015 vědci zjistili, že aplikace gelu z aloe na pokožku výrazně snižuje výskyt vrásek a také dodává kolagen a hydrataci (3).

Banánová maska

Banány obsahují přírodní oleje a vitaminy, které mohou podpořit zdraví pleti.

Odborníci doporučují nanášet na pleť banánovou pastu:

 • Čtvrtku banánu rozmačkejte, dokud nevznikne hladká pasta.
 • Naneste tenkou vrstvu banánové pasty na pleť.
 • Nechte ji působit 15 až 20 minut a poté ji opláchněte teplou vodou.

Superpotraviny

Potraviny bohaté na zdraví prospěšné živiny se často označují jako "superpotraviny". Existuje mnoho superpotravin, které zřejmě zabraňují vzniku vrásek a posilují celkové zdraví.

Výzkum z roku 2019, který zkoumal stravu starších nizozemských mužů a žen, zjistil, že muži se zdravými stravovacími návyky měli méně vrásek. Ve stejné studii měly ženy, které jedly více ovoce, méně vrásek než ty, které jedly více masa a pochutin (4).

Mnohé superpotraviny, jako například ty z následujícího seznamu, mohou pomáhat snižovat výskyt vrásek:

 • artyčoky
 • avokádo
 • semínka chia
 • skořice
 • vaječné bílky
 • zázvor
 • miso
 • ovesné vločky
 • losos
 • sardinky
 • sladké brambory
 • rajčata
 • vlašské ořechy

Vaječné bílky

I když vaječné bílky mohou přispět k malému zlepšení vzhledu pokožky, tenká membrána, která odděluje bílek od skořápky, je účinnější.

Ve studii z roku 2016 vedlo používání krému vyrobeného z vaječné membrány k výraznému snížení hloubky vrásek a zvýšení produkce kolagenu, díky němuž je pleť hladší a pružnější (5).

Lidé, kteří jsou na vejce alergičtí, by se však měli jejich používání k léčbě vrásek vyhnout.

Esenciální oleje

Aplikace malého množství esenciálních olejů smíchaných s nosným olejem na vrásky může pomoci při jejich redukci. Esenciální oleje se často aplikují ve specifických kombinacích, které pokožku hojí, aniž by způsobovaly podráždění, pokud jsou zředěny nosným olejem.

Mezi nosné oleje patří např:

 • mandlový olej
 • frakcionovaný kokosový olej
 • arganový olej
 • pupalkový olej

Následují některé esenciální oleje, které mohou pomoci zlepšit vzhled vrásek, pokud se používají v různých kombinacích s nosným olejem:

 • arganový
 • mrkvová semínka
 • šalvěj muškátová
 • kadidlo
 • pelargonie
 • hroznové semínko
 • helichrysum
 • jojoba
 • levandule
 • granátové jablko
 • růže
 • rozmarýn
 • santalové dřevo
 • ylang ylang

Někteří lidé jsou citliví na éterické oleje, které jsou vysoce koncentrované. Před použitím esenciálního oleje proveďte náplasťový test:

 • Naneste malé množství na vnitřní stranu zápěstí a počkejte 24 hodin.
 • Po 24 hodinách zkontrolujte, zda se neobjevily známky podráždění.
 • Pokud se u vás objeví zarudnutí, pálení nebo štípání, nepoužívejte jej.

Při aplikaci esenciálních olejů vždy používejte nosný olej.

Než začnete esenciální oleje používat, je důležité poradit se s odborníkem a nezapomeňte prozkoumat kvalitu výrobků dané značky. Před vyzkoušením nového esenciálního oleje vždy proveďte náplasťový test a každý esenciální olej zřeďte s nosným olejem, aby vám nespálil pokožku.

Masáž

Mnoho žen se obrací k masáži, aby předešly vzniku vrásek a zmírnilo jejich výskyt. Používání ručního masážního přístroje na obličej může ve skutečnosti pomoci předcházet vráskám tím, že zvyšuje množství bílkovin, které udržují pokožku hladkou.

Stejné účinky na pleť může mít i každodenní 3 až 5minutová masáž obličeje prováděná prsty. Může také snížit stres, který je častou příčinou vzniku vrásek.

Mnoho masážních salonů nabízí masáže obličeje. Doma si můžete masáž obličeje provádět sami, a to tak, že budete prsty silně tlačit na obě strany obličeje a pohybovat jimi krouživými pohyby.

Malá studie z roku 2017 to potvrzuje. Účastníci po dobu 8 týdnů používali na obličej a krk přístroj proti stárnutí, který stimuloval masáž spolu s krémem. Účinky krému se při použití s masáží obličeje zvýšily. Bylo pozorováno zlepšení vrásek, povadlosti a struktury pleti (6).

Olivový olej

Výzkum potvrzuje, že konzumace olivového oleje může chránit pokožku před vznikem dalších vrásek. Olivový olej a jeho vedlejší produkty, jako jsou stonky a listy, obsahují sloučeniny, které mohou zvýšit hladinu kolagenu v pokožce.

Ve starší studii z roku 2001 se zjistilo, že lidé, kteří jedli stravu bohatou na olivový olej, byli méně náchylní k tvorbě vrásek než lidé, kteří jedli stravu s vyšším obsahem masa, mléčných výrobků a másla (7).

Vědci také zjistili, že podobný ochranný účinek proti vráskám může mít i zelenina, jako je brokolice, rajčata a luštěniny, jako je čočka a fazole.

Všechny tyto potraviny mohou být součástí vyvážené stravy, takže jejich konzumace je pro většinu lidí bezpečná. Buďte však obezřetní a čtěte etikety, pokud máte nějaké potravinové alergie.

Lokální aplikace vitaminu C

Vitamin C je antioxidant, který pomáhá vytvářet kolagen v pokožce. Přirozeně se nachází v mnoha druzích ovoce a zeleniny, například v šípcích, chilli papričkách, guavě a kapustě.

Aplikace lokálního gelu s obsahem vitaminu C může pomoci zlepšit vzhled vrásek a dalších známek poškození pokožky sluncem.

V malé studii z roku 2008 si 10 lidí aplikovalo na jednu stranu obličeje gel s vitaminem C a na druhou stranu gel bez dalších složek. Všichni účastníci studie vykazovali na straně obličeje ošetřené gelem s vitaminem C méně vrásek a známek poškození způsobených sluncem. Gel s vitaminem C hydratoval pokožku, zvýšil tvorbu kolagenu a snížil zánět (8).

Minerály

Stejně jako vitaminy jsou i minerály mikroživiny, které se nacházejí v potravinách a které tělo potřebuje v malém množství. V pokožce minerály pomáhají filtrovat sluneční záření, podporují hojení a zabraňují poškození.

Zinek a selen jsou dva minerály, které jsou pro zdraví pokožky obzvláště důležité. Používání lokálního krému s obsahem zinku a selenu může blokovat část UV záření, což pomáhá chránit pokožku před poškozením sluncem, které způsobuje vrásky.

Stejné ochranné účinky mohou mít i doplňky stravy obsahující selen. Pokud se však stravujete zdravě, je pravděpodobné, že zinku a selenu máte dostatek.

Zinek se nachází v:

 • ústřicích
 • fazolích
 • mandlích
 • ovesných vločkách
 • hrachu
 • sýru

Mezi potraviny s vyšším obsahem selenu patří:

 • slunečnicová semínka
 • jogurt
 • špenát
 • ovesné vločky
 • banány

Příliš mnoho zinku a selenu může poškodit vaše zdraví, proto se před přidáním doplňků stravy poraďte s odborníkem.

Probiotika a jogurt

Výzkum ukazuje, že pravidelná konzumace probiotik, která jsou obsažena například v jogurtech nebo se prodávají jako doplňky stravy, může snížit výskyt vrásek a celkově zlepšit zdraví pokožky.

Ve studii na zvířatech z roku 2013 se zjistilo, že starší myši, které byly krmeny probiotickým jogurtem, měly zdravější kůži a srst než myši, kterým jogurt podáván nebyl. Ve studiích na lidech si vědci všimli, že aplikace probiotik na kůži pomáhá posílit její odolnost vůči stresovým faktorům, jako je sluneční záření (9).

Povlaky na polštáře z hedvábí nebo s oxidem měďnatým

Prevence a snížení výskytu vrásek může být stejně snadná jako výběr správného povlaku na polštář.

Hedvábí obsahuje proteiny a je hypoalergenní, takže je šetrné k pokožce. Povlak na polštář s oxidem měďnatým může redukovat jemné vrásky na pokožce.

Lékařské ošetření

Pokud vás znepokojuje vzhled vaší kůže, možná budete chtít navštívit lékaře, který se specializuje na kožní onemocnění (dermatologa), aby vás dále ošetřil.

Dermatolog vaši kůži vizuálně vyšetří. Pravděpodobně vám položí otázky týkající se vašeho zdraví a životních návyků, například času stráveného na slunci a toho, zda kouříte.

Mezi ošetření, která může dermatolog doporučit v případě vrásek, např. patří:

 • retinoidy s vitamínem A na předpis
 • lokální antioxidanty a kolagen na předpis
 • volně prodejné krémy proti vráskám
 • laserový resurfacing pleti
 • ošetření světelným zdrojem a radiofrekvencí
 • chemický peeling
 • dermabraze nebo mikrodermabrazi
 • botox
 • výplně měkkých tkání (dermální)
 • techniky vypínání pleti, jako je ulterapie
 • chirurgický lifting obličeje

Prevence vrásek

I když ošetření vrásek může zlepšit vzhled vaší pleti, nejlepším způsobem, jak se vráskám vyhnout, je chránit pleť před sluncem. Omezte dobu, kterou trávíte venku, když svítí slunce, noste ochranný oděv, například klobouk a dlouhé rukávy, a denně se přiměřeně natírejte opalovacím krémem.

Vzhled vaší pokožky ovlivňuje také životní styl. Pravidelně na pokožku nanášejte hydratační krém, který ji pomáhá udržovat hydratovanou. Vyvarujte se kouření, které může pokožku vysušovat a způsobovat vrásky. Dodržujte vyváženou stravu bohatou na čerstvé ovoce a zeleninu a chudou na průmyslově zpracované potraviny.

Závěr

Vrásky jsou sice přirozenou součástí procesu stárnutí, ale existuje mnoho způsobů, jak jim předcházet a omezit jejich výskyt. Než se vydáte k odborníkovi, můžete vyzkoušet některé domácí prostředky proti vráskám.

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ EXTRAKTY

S CERTIFIKÁTY

Níže uvedené nejúčinnější přírodní přípravky s ochrannou známkou Superionherbs sice mohou velice dobře účinkovat, nicméně je vhodné souběžně začít u sebe, protože chronické obtíže mají zpravidla tyto společné jmenovatele:

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
NOVINKA  Unikátní kombinace vysoce kvalitních extraktů z hub a rostlin, doplněná o betaglukan vysoké čistoty (nad 80%) a vitamíny na podporu imunity. Devět složek synergicky spojených v...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           BŘEZEN 2024 -31 článků

           DUBEN 2024 - 15 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života