Karotenoidy, lutein a zeaxantin. Jejich přínosy, dávkování a potravinové zdroje

- Pixabay

Barbora Nová

Lutein a zeaxantin jsou dva důležité karotenoidy, což jsou pigmenty produkované rostlinami, které dodávají ovoci a zelenině žlutý až načervenalý odstín.

Strukturně jsou si velmi podobné, liší se jen nepatrně uspořádáním atomů (1).

Oba jsou silnými antioxidanty a nabízejí řadu zdraví prospěšných látek. Lutein a zeaxantin jsou však nejznámější pro ochranu očí.

Následují přínosy luteinu a zeaxanthinu, jakož i dávkování doplňků stravy, bezpečnost a jejich zdroje v potravinách.

Lutein a zeaxantin jsou to důležité antioxidanty

Lutein a zeaxantin jsou silné antioxidanty, které brání vaše tělo před nestabilními molekulami zvanými volné radikály.

V nadměrném množství mohou volné radikály poškozovat vaše buňky, přispívat ke stárnutí a vést k rozvoji nemocí, jako jsou srdeční choroby, rakovina, cukrovka 2. typu a Alzheimerova choroba (2, 3).

Lutein a zeaxantin chrání tělesné bílkoviny, tuky a DNA před stresory a dokonce mohou pomáhat recyklovat glutathion, další klíčový antioxidant v těle, který vytváří játra (1).

Jejich antioxidační vlastnosti navíc mohou snižovat účinky LDL cholesterolu, čímž snižují tvorbu plaku v tepnách a snižují riziko srdečních onemocnění (1, 4, 5, 6).

Lutein a zeaxantin také chrání vaše oči před poškozením volnými radikály.

Vaše oči jsou vystaveny působení kyslíku i světla, které následně podporují tvorbu škodlivých volných kyslíkových radikálů. Lutein a zeaxantin tyto volné radikály ruší, takže už nejsou schopny poškozovat vaše oční buňky (7).

Předpokládá se, že tyto karotenoidy lépe fungují společně a mohou účinněji bojovat proti volným radikálům, pokud se kombinují, a to i ve stejné koncentraci (8).

Shrnutí:

 • Lutein a zeaxantin jsou důležité antioxidanty, které chrání vaše buňky před poškozením. Především podporují odstraňování volných radikálů v očích.

Lutein a zeaxantin podporují zdraví očí

Lutein a zeaxantin jsou jediné karotenoidy v potravě, které se hromadí v sítnici, zejména v oblasti makuly, která se nachází v zadní části oka.

Protože se v makule nacházejí v koncentrovaném množství, jsou známé také jako makulární pigmenty (9).

Makula je pro vidění nezbytná. Lutein a zeaxantin v této oblasti působí jako důležité antioxidanty, protože chrání oči před škodlivými volnými radikály. Předpokládá se, že úbytek těchto antioxidantů v průběhu času může zhoršit zdraví očí (10, 11).

Lutein a zeaxantin působí také jako přirozený sluneční blok, protože pohlcují přebytečnou světelnou energii. Předpokládá se, že chrání oči zejména před škodlivým modrým světlem (10).

Následují některé stavy, při kterých mohou lutein a zeaxantin pomáhat:

 • Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD): Konzumace luteinu a zeaxanthinu může chránit před progresí VPMD do slepoty (12, 13).
 • Šedý zákal: Katarakta je zakalená skvrna v přední části oka. Konzumace potravin bohatých na lutein a zeaxantin může zpomalit jejich tvorbu (14, 15).
 • Diabetická retinopatie: Ve studiích na zvířatech trpících cukrovkou bylo prokázáno, že doplňování luteinu a zeaxanthinu snižuje markery oxidačního stresu, které poškozují oči (16, 17, 18).
 • Odchlípení sítnice: U potkanů s odchlípením sítnice, kterým byl podáván lutein, došlo k odumření buněk o 54 % méně než u potkanů, kterým byl podáván kukuřičný olej (19).
 • Uveitida: Jedná se o zánětlivé onemocnění střední vrstvy oka. Lutein a zeaxantin mohou pomoci zmírnit příslušný zánětlivý proces (20, 21, 22).

Výzkum podporující lutein a zeaxantin pro zdraví očí je slibný, ale ne všechny studie prokazují jejich přínos. Některé studie například nezjistily žádnou souvislost mezi příjmem luteinu a zeaxanthinu a rizikem předčasného vzniku věkem podmíněné makulární degenerace (23).

I když je ve hře mnoho faktorů, dostatek luteinu a zeaxanthinu je přesto pro celkové zdraví očí zásadní.

Shrnutí:

 • Lutein a zeaxantin mohou pomoci zlepšit nebo snížit progresi mnoha očních onemocnění, ale nemusí snížit riziko předčasné věkem podmíněné degenerace.

Lutein a zeaxantin mohou chránit vaši pokožku

Teprve v posledních letech byly objeveny příznivé účinky luteinu a zeaxanthinu na pokožku.

Jejich antioxidační účinky umožňují chránit pokožku před škodlivým slunečním ultrafialovým (UV) zářením (24).

Dvoutýdenní studie na zvířatech ukázala, že potkani, kteří dostávali stravu obohacenou o 0,4% luteinu a zeaxanthinu, měli méně zánětů kůže vyvolaných UVB zářením než ti, kteří dostávali pouze 0,04% těchto karotenoidů, tedy jednu desetinu (25).

Studie na zvířatech navíc ukazují, že lutein a zeaxantin mohou chránit kožní buňky před předčasným stárnutím a nádory způsobenými UVB zářením (26).

Shrnutí:

 • Lutein a zeaxantin působí v kůži jako podpůrné antioxidanty. Mohou ji chránit před poškozením slunečním zářením a mohou přispět ke zlepšení tónu pleti a zpomalení jejího stárnutí.

Doplňky stravy s luteinem a zeaxantinem

Lutein a zeaxantin jsou široce doporučovány jako doplňky stravy k prevenci ztráty zraku nebo očních onemocnění.

Obvykle se získávají z květů měsíčku lékařského a míchají se s vosky, ale mohou být vyrobeny i synteticky (11).

Tyto doplňky stravy jsou oblíbené zejména mezi staršími lidmi, kteří se obávají o zhoršující se zdraví očí.

Nízká hladina luteinu a zeaxanthinu v očích je spojována s věkem podmíněnou makulární degenerací (VPMD) a šedým zákalem, zatímco vyšší hladina těchto karotenoidů v krvi je spojována s až o 57% nižším rizikem VPMD (6, 27, 28, 29).

Dalším lidem mohou prospět doplňky stravy s luteinem a zeaxantinem, protože příjem karotenoidů ve stravě je často nízký (30).

Doplňování luteinu a zeaxanthinu může také zlepšit celkový stav antioxidantů, což může poskytnout větší ochranu před stresory.

Shrnutí:

 • Doplňky stravy s luteinem a zeaxantinem se staly velmi oblíbenými mezi lidmi, kteří se starají o zdraví svých očí, ale mohou být prospěšné i těm, kteří mají jejich nedostatečný příjem ve stravě.

Dávkování luteinu a zeaxantinu

V současné době není pro lutein a zeaxantin stanoven žádný doporučený příjem ve stravě.

Navíc množství luteinu a zeaxanthinu, které vaše tělo potřebuje, může záviset na množství stresu, kterému je vystaveno. Například kuřáci mohou potřebovat více luteinu a zeaxantinu, protože mají ve srovnání s nekuřáky obvykle nižší hladinu karotenoidů (1).

Odhaduje se, že lidé konzumují v průměru 1-3 mg luteinu a zeaxantinu denně. Ke snížení rizika věkem podmíněné makulární degenerace (AMD) však možná budete potřebovat mnohem více (30).

Ve skutečnosti je 6-20 mg luteinu ve stravě denně spojeno se snížením rizika očních onemocnění (29, 31).

Výzkum v rámci studie "Sekundární analýzy účinků luteinu/zeaxantinu na věkem podmíněnou progresi makulární degenerace AREDS2, zpráva č. 3" zjistil, že 10 mg luteinu a 2 mg zeaxanthinu způsobilo významné snížení progrese do pokročilé věkem podmíněné makulární degenerace (32).

Shrnutí:

 • 10 mg luteinu a 2 mg zeaxanthinu se ve studiích jeví jako účinné.

Možné nežádoucí účinky a bezpečnost luteinu a zeaxantinu

Předpokládá se, že s doplňky stravy s luteinem a zeaxantinem je spojeno jen velmi málo nežádoucích účinků.

Rozsáhlá oční studie nezjistila žádné nežádoucí účinky doplňků s luteinem a zeaxantinem po dobu pěti let. Jediným zjištěným nežádoucím účinkem bylo určité zežloutnutí kůže, které nebylo považováno za škodlivé (33).

V jedné případové studii však byl zjištěn vznik krystalů v očích starší ženy, která užívala 20 mg luteinu denně a zároveň osm let konzumovala stravu s vysokým obsahem luteinu.

Jakmile přestala doplněk stravy užívat, krystaly v jednom oku zmizely, ale v druhém zůstaly (34).

Lutein a zeaxantin mají vynikající bezpečnostní profil (35, 36).

Výzkumy odhadují, že 1 mg luteinu na kg tělesné hmotnosti a 0,75 mg zeaxantinu na kg tělesné hmotnosti denně jsou bezpečné. Pro osobu vážící 70 kg to představuje 70 mg luteinu a 53 mg zeaxanthinu (10).

Studie na potkanech nezjistila žádné nepříznivé účinky luteinu ani zeaxanthinu při denních dávkách až 400 mg na kg tělesné hmotnosti, což byla nejvyšší testovaná dávka (36).

Přestože bylo zaznamenáno jen velmi málo nežádoucích účinků doplňků stravy s luteinem a zeaxantinem, je zapotřebí dalšího výzkumu, který by vyhodnotil možné nežádoucí účinky velmi vysokého příjmu.

Shrnutí:

 • Doplňky luteinu a zeaxanthinu jsou v doporučených dávkách celkově bezpečné.

Potravinové zdroje luteinu a zeaxantinu

Ačkoli lutein a zeaxantin jsou zodpovědné za oranžovou a žlutou barvu mnoha druhů ovoce a zeleniny, ve skutečnosti se ve větším množství nacházejí v zelené listové zelenině (37, 38).

Zajímavé je, že chlorofyl v tmavě zelené zelenině maskuje pigmenty luteinu a zeaxanthinu, takže zelenina vypadá zeleně (39).

Mezi hlavní zdroje těchto karotenoidů patří kapusta, petržel, špenát, brokolice a hrášek. Kapusta je jedním z nejlepších zdrojů luteinu s 48-115 mcg na gram kapusty. Pro srovnání, mrkev může obsahovat pouze 2,5-5,1 mcg luteinu na gram (37, 40, 41).

Dobrým zdrojem luteinu a zeaxantinu je také pomerančová šťáva, medový meloun, kiwi, červená paprika, dýně a hroznové víno a slušné množství luteinu a zeaxantinu najdete také v tvrdé pšenici a kukuřici (1, 37, 42).

Kromě toho může být důležitým zdrojem luteinu a zeaxantinu vaječný žloutek, protože vysoký obsah tuku ve žloutku může zlepšit vstřebávání těchto živin (37).

Tuky zlepšují vstřebávání luteinu a zeaxanthinu, takže je dobré je zařadit do jídelníčku, například trochu olivového oleje do zeleného salátu nebo trochu másla či kokosového oleje k vařené zelenině (11).

Shrnutí:

 • Tmavozelená zelenina, jako je kapusta, špenát a brokolice, je fantastickým zdrojem luteinu a zeaxanthinu. Dobrým zdrojem jsou také potraviny jako vaječný žloutek, papriky a hroznové víno.

Závěr

Lutein a zeaxantin jsou silné antioxidační karotenoidy, které se ve velkém množství nacházejí v tmavozelené zelenině a jsou také dostupné ve formě doplňků stravy.

Denní dávky 10 mg luteinu a 2 mg zeaxanthinu mohou zlepšit tón pleti, chránit pokožku před poškozením sluncem a snížit progresi věkem podmíněné makulární degenerace a šedého zákalu.

Příjem těchto karotenoidů ve stravě je v průměru nízký, což je možná další dobrý důvod, proč zvýšit příjem ovoce a zeleniny.

Hroznové víno pomáhá předcházet stařecké slepotě lépe než lutein

- Pixabay

Ethan A. Huff

Lutein byl dlouhou dobu vítanou ochrannou a dokonce i léčbou na věku závislé skvrnité degeneraci. Ale nové studium publikované v časopise Free Radical Biology Medicine naznačuje, že hroznové víno funguje dokonce mnohem lépe než lutein díky svým vysokým hodnotám antioxidantů.

Dr. Silvia Finnemann, PhD z oddělení biologie Fordhamské University hodnotila tři skupiny krys krmených měnící se dietou.

 • první skupině krys dala stravu obohacenou o hroznové víno
 • druhá skupina byla krmena dietou obohacenou o lutein
 • třetí skupina měla běžnou stravu

Závěr studia:

skupina krmená hroznovým vínem obdržela významnou ochranu proti oxidačnímu poškození mnohem více, než skupina krmená luteinem

„Ochranný efekt hroznového vína byl v této studii pozoruhodný a tímto se nabízí výhoda ochrany zraku ve stáří dokonce i když bylo hroznové víno konzumováno jen v mladém věku“, řekla Dr. Finnemann.

Doživotní dieta obohacená o přírodní antioxidanty, jaké se nacházejí v hroznovém vínu, je okamžitě přínosná pro RPE (žlutý sítnicový pigment výstelky pigmentu buněk) a zdraví a funkce žlutého sítnicového pigmentu. Na věku závislá skvrnitá degenerace je stav, který postihuje každý rok miliony starších lidí na celém světě a tvrdí se, že je číslem jedna v příčinách slepoty v této věkové kategorii.

Když fotoreceptory v sítnici začnou ztrácet svou funkci kvůli metabolickým usazeninám nebo oxidačnímu poškození, nastartuje se ztráta zraku a má přirozený průběh – což znamená pozvolný průběh, který se stane v průběhu času.

Ale hroznové víno se svým vysokým obsahem flavonoidů jako je quercetin a resveratrol, je schopné tomuto nahromadění metabolického odpadu předejít a chránit metabolické cesty proti oxidačnímu poškození.

Takže, konzumujte hroznové víno už raději v raném věku, je to výborná cesta jak si pomoci udržet zrak (flavonoidy mají zároveň značně pozitivní vliv na kvalitu cév)

Originál: www.naturalnews.com

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           DUBEN 2024 - 31 článků

                KVĚTEN 2024 - 19 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života