Co byste měli vědět o laserové operaci makulární degenerace

- Pixabay

Barbora Nová

Laserové ošetření je účinnou možností léčby vlhké věkem podmíněné makulární degenerace (AMD) u některých lidí. AMD je jednou z hlavních příčin ztráty zraku a slepoty u dospělých lidí v západní Evropě a v USA.

Existují dva typy AMD: mokrá a suchá. Laserovou léčbou lze léčit vlhkou AMD, ale ne suchou AMD. U osob se suchou AMD však může být k dispozici léčba souběžně se vyskytujících očních onemocnění.

Lasery mohou uzavřít abnormální krevní cévy, které rostou, prosakují a způsobují ztrátu zraku u vlhké formy AMD. Laserová léčba sice není lékem na ztrátu zraku v důsledku AMD, ale může zpomalit progresi a pomoci udržet si zrak, který máte.

Následuje vysvětlení, kdo je dobrým kandidátem na léčbu AMD laserem, jaké postupy jsou k dispozici a jaké jsou možné vedlejší účinky.

Jak laserová operace pro AMD funguje?

Lasery se používají k zastavení poškození způsobeného abnormálními krevními cévami. Světelné paprsky uzavírají cévy, aby se zastavilo jejich prosakování a následné poškození očí.

To znamená, že laserová operace pro vlhkou AMD může zpomalit ztrátu zraku a snížit vaše příznaky. Délka procedury se liší podle typu, ale tyto procedury se obecně provádějí v ambulantním prostředí, jako je lékařská ordinace, a mají minimální dobu zotavení (1).

Termální laserová fotokoagulace

Termální laserová fotokoagulace se někdy nazývá „horká“ laserová operace. Tuto operaci podstoupíte na oční klinice nebo v ordinaci lékaře. Zákrok spočívá v použití laseru, který uzavře abnormální cévy ve vašich očích a zabrání jejich úniku (2).

Během procedury:

 • Oční specialista vám dá znecitlivující oční kapky a injekce, aby se ujistil, že vás nic nebolí.
 • Do postiženého oka vám umístí speciální kontaktní čočku. Čočka pomůže laseru zaostřit na sítnici.
 • Laser uzavře krevní cévy.
 • Dočasně si zakryjete oko, abyste blokovali světlo a pomohli vašemu oku se léčit.

Pro tento postup dostanete anestezii, takže budete potřebovat někoho, kdo vás poté odveze domů. Po zákroku by s vámi měl také někdo zůstat, aby sledoval zda se neobjeví komplikace. Může trvat několik hodin, než budete moci sejmout oční kryt.

V mnoha případech vám lékař doporučí, abyste po zákroku zůstali několik dní uvnitř obydlí, protože přímé sluneční světlo může na ošetřené oko (oči) působit nepříznivě a oko bude citlivé.

Lékař vám také může doporučit užívání volně prodejných léků proti bolesti, které vám pomohou zvládnout bolestivost v několika dnech po zákroku.

Fotodynamická terapie (PDT)

PDT zahrnuje použití laseru a léků, které pomáhají léčit vlhkou AMD. Těsně před zákrokem vám oční lékař vstříkne lék do paže (3).

Lék reaguje na světlo. Shromažďuje abnormální krevní cévy ve vašich očích a je aktivován laserem. Tím se vytvoří sraženiny, které cévy uzavřou.

Během procedury:

 • Oční lékař vám aplikuje injekci léku citlivého na světlo.
 • Podá vám také znecitlivující oční kapky, abyste necítili žádnou bolest.
 • Do oka vám vloží speciální kontaktní čočku. Čočka pomůže laseru zaostřit se na vaši sítnici.
 • Podstoupíte laserovou léčbu, která aktivuje lék a způsobí, že se v abnormálních cévách vytvoří sraženiny. Tím se cévy uzavřou a zabrání se úniku.
 • Dočasně si zakryjete oko, abyste blokovali světlo a pomohli oku v hojení.

Stejně jako u termální laserové fotokoagulace budete potřebovat někoho, kdo vás odveze domů a zůstane s vámi po proceduře. Budete také muset mít oči zakryté několik hodin po ošetření. Po odstranění krytu může být vaše vidění stále rozmazané.

Váš lékař vám pravděpodobně poradí, abyste zůstali několik dní doma a podle potřeby užívali volně prodejné léky proti bolesti.

Vhodnost laserové operace

Existují dva typy AMD: mokrá a suchá. Laserové ošetření se používá pouze u vlhké AMD.

Suchá AMD postupuje pomalu. Obecně se léčí pomocí zrakových pomůcek, jako jsou brýle a lupy, a pomocí doplňků stravy s názvem AREDS 1 a 2 (4).

Vlhké AMD obvykle postupuje rychleji než suché AMD. Při vlhké AMD rostou abnormální krevní cévy pod sítnicí a prosakují do oka. To může způsobit zjizvení, poškození a rychlou ztrátu zraku.

Obecně platí, že před doporučením laserové léčby lékaři předepíší léky proti VEGF, které pomohou kontrolovat růst krevních cév. Tyto léčby se podávají injekcemi přímo do oka. Ale nefungují pro každého s mokrým AMD.

Obecně platí, že před doporučením laserové léčby lékaři předepíší anti-VEGF léky, které pomáhají kontrolovat růst krevních cév. Tyto léky se podávají formou injekcí přímo do oka. Nefungují však u všech s mokrým AMD (5).

Laserové ošetření může pomoci zpomalit ztrátu zraku u vlhké AMD, pokud stav nereaguje na léky proti VEGF.

Je laserová operace pro AMD účinná?

Laserová operace AMD může snížit ztrátu zraku a pomoci s příznaky vlhké AMD, ale není to lék.

Může dojít k opětovnému úniku krve z cév, takže může být nutná další léčba. Navíc ne všechny postižené cévy lze ošetřit laserovou operací. Neléčené cévy mohou nadále unikat a způsobovat poškození. Poškození bude pravděpodobně probíhat pomaleji než před léčbou, ale zcela se nezastaví.

Laserové ošetření může také zničit některé zdravé tkáně kolem abnormálních krevních cév, ale je to běžnější u termálních laserů.

Rizika a komplikace

Laserová operace AMD je obecně považována za bezpečnou, ale existují určitá rizika:

 • dočasné rozmazané vidění
 • krátkodobá přecitlivělost na slunce a jasná světla
 • zvýšené riziko spálení sluncem
 • poškození okolní tkáně a struktur oka, včetně vaší sítnice
 • slepá skvrna ve vašem vidění
 • krvácení do oka
 • návrat abnormálních krevních cév

Může laserová terapie zabránit AMD?

Laserová terapie nemůže zabránit AMD. Nebylo prokázáno, že by laserové ošetření předcházelo nebo snižovalo riziko AMD (6).

Makulární degeneraci nelze zcela zabránit, protože ji pravděpodobně způsobuje kombinace genetických a environmentálních faktorů.

Můžete však podniknout kroky ke snížení rizika AMD a dalších očních onemocnění, jako je pravidelné cvičení, vyvážená strava a rutinní oční vyšetření.

Zotavení

Po laserové operaci očí je důležité odpočívat. Po proceduře se s největší pravděpodobností budete moci vrátit ihned domů. Následná péče a zotavení mohou zahrnovat:

 • užívání volně prodejných léků proti bolesti podle doporučení lékaře
 • nosit pásku přes oko
 • nosí tmavé sluneční brýle

Po této laserové operaci očí je běžné rozmazané vidění, ale pokud máte další příznaky, nezapomeňte kontaktovat lékaře, jako jsou:

 • otok vašeho oka
 • zánět
 • zhoršující se vidění

Často kladené otázky

Jak úspěšná je laserová operace makulární degenerace?

Laserová operace AMD může pomoci snížit ztrátu zraku a příznaky vlhké AMD, ale není to lék.

Jaká je nejnovější léčba makulární degenerace?

Americká Food and Drug Administration (FDA) schválila léky Syfovre (pegcetacoplan) a Izervay (avacincaptad pegol) k léčbě pozdního stádia AMD.

Lze makulární degeneraci opravit pomocí LASIK?

Operace LASIK se používá ke změně tvaru rohovky pro zlepšení vidění. Laserová operace může zlepšit příznaky vlhké AMD.

Závěr

Laserová operace je léčba vlhké formy AMD, která nereaguje na léky proti VEGF nebo má vysoce rizikové rysy.

Tyto postupy uzavřou nebo zničí abnormální krevní cévy, aby se zabránilo jejich úniku. To může zpomalit ztrátu zraku a snížit příznaky vlhké AMD.

Jakákoli laserová operace vlhké AMD je obvykle ambulantní zákrok na oční klinice. Doba zotavení je obvykle minimální, ale musíte nechat někoho jiného, aby vás odvezl domů z vaší procedury. Možná budete muset zůstat několik dní uvnitř obydlí, abyste se vyhnuli přímému slunečnímu záření.

I když laserové ošetření není lékem na vlhkou AMD, je považováno za bezpečný a účinný způsob, jak snížit progresi a závažnost AMD.

Pokud máte vlhkou AMD a máte pocit, že váš současný léčebný režim nefunguje, můžete si promluvit se svým lékařem o tom, zda byste mohli být kandidátem na laserovou operaci.

Jak se projevuje makulární degenerace?

- Pixabay

Věkem podmíněná makulární degenerace ovlivňuje centrální vidění člověka. Může způsobit tmavé skvrny, zkreslení tvarů a linií a rozmazané vidění a zhoršení barevného vidění.

Věkem podmíněná makulární degenerace (AMD) se obvykle vyskytuje v důsledku stárnutí a je poměrně běžná. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) uvádí, že v roce 2019 mělo 12,6 % Američanů starších 40 let věkem podmíněnou AMD (1, 2).

V časných stádiích AMD nemusí mít někteří lidé žádné příznaky. Později se u nich může zhoršit barevné vidění, rovné čáry se stanou rozmazanými a mohou mít zkreslený obraz. 

Následují varovné příznaky AMD, jak vypadá vidění s AMD a další informace.

Včasné varovné signály

Americký Národní oční institut (NEI) uvádí, že člověk nemusí mít příznaky v raných stádiích AMD (3).

Oční lékaři by však mohli být schopni identifikovat drúzy (shluky míst, které už nejsou dobře vyživovány a kde hrozí, že tyčinky a čípky přestanou plnit svou funkci), což jsou malá žlutá ložiska v sítnici. Toto je jeden z nejběžnějších raných příznaků AMD. Proto je důležité docházet na pravidelné oční prohlídky (4).

Osoba s rizikem AMD by měla být obzvláště opatrná a zajistit, aby si naplánovala časté vyšetření. Mezi některé rizikové faktory patří (5):

 • rodinná anamnéza AMD
 • být bělochem
 • být starší 55 let
 • kouření

Příznaky makulární degenerace

Osoba s AMD si může všimnout postupného poklesu zraku. Když lidé zažijí tuto změnu, mohou být v přechodných fázích stavu.

Podle Americké optometrické asociace (AOA) některé příznaky, kterých si člověk může začínat všímat, zahrnují (6):

 • postupný pokles schopnosti jasně vidět předměty
 • tvary se deformují
 • rovné linie vypadají zvlněně nebo křivě
 • zhoršení barevného vidění
 • zažívá temnou nebo prázdnou oblast ve středu vidění

Kvůli této centrální ztrátě zraku může mít člověk potíže se čtením, řízením, rozpoznáváním známých tváří a dalšími činnostmi zblízka.

Existují dva různé typy stavu: mokré a suché. K suché formě dochází v důsledku toho, že se makula s věkem ztenčuje. Naopak vlhká AMD způsobuje rychlejší ztrátu zraku a vzniká v důsledku růstu atypických krevních cév, které poškozují makulu. Obě formy mají stejné příznaky.

Makulární degenerace

 • Jak se projevuje?
            

                    Postupný pokles               Pociťování tmavé                  Rovné čáry

                    schopnosti jasně            nebo prázdné oblasti             vypadají vlnitě

                      vidět objekty                  ve středu vidění                    nebo křivě

                                   Zhoršení barevného vidění             Zkreslení tvarů

Jak vypadá vidění

Člověk s AMD nebude vidět rovné čáry. Místo toho budou vypadat zvlněné nebo pokřivené. To je důvod, proč oční lékaři mohou doporučit osobě s rizikem AMD, aby se pravidelně dívala na Amslerovu mřížku, aby mohla sledovat zhoršení zraku.

Amslerova mřížka je jednoduchá pomůcka používaná v očním lékařství, která umožňuje pacientovi i lékaři odhalit malé defekty centrálního vidění či změny při věkem podmíněné makulární degeneraci. Jedná se o jednoduchou mřížku, která je obvykle natištěna bíle na černém podkladě.

Podle této oční pomůcky se můžete v klidu domova pravidelně testovat, ideálně každý den. Je to nenáročné a během minuty budete vědět, zda máte zrak v pořádku či se raději objednat na vyšetření. 

Postup při testování

 • pokud nosíte brýle na čtení, nasaďte si je
 • na mřížku se dívejte ve vzdálenosti cca 30 - 40 cm od obličeje
 • levé oko si zakryjte a zaostřete na bod ve středu
 • pozorně si prohlédněte mřížku, ta musí být celá viditelná, pravidelná s rovnoběžnými čarami
 • stejný postup zopakujte s pravým okem

V případě, že při testování pravého či levého oka vidíte nerovnost čar nebo nerovnoběžnost, či některou část mřížky nevidíte vůbec, je důvod objednat se na vyšetření u očního lékaře pro podezření na VPMD.

- Příklad, jak může mřížku vidět osoba s AMD

Kromě toho může osoba zažít následující:

Rozmazané centrální vidění: To může ovlivnit aktivity zblízka, včetně čtení.
Tmavé slepé skvrny v jejich centrálním zorném poli: Může se objevit v jednom nebo obou očích. Jakmile se stav zhorší, může se tato slepá skvrna zvětšit, ztmavit nebo se zhoršit.
Matné barvy: Barvy se mohou jevit jako tmavé a méně živé.

Kdy dochází ke ztrátě zraku?

Podle NEI může u některých jedinců ke ztrátě zraku dojít pomalu a u jiných rychleji. Osoba s AMD nemusí po určitou dobu zaznamenat žádnou ztrátu zraku (7).

Výzkum uvádí, že včasná detekce a léčba jsou zásadní pro udržení optimálního vidění. Pokud osoba ví, že má AMD, může se pokusit zpomalit progresi onemocnění (8):

 • pravidelnými očními prohlídkami
 • konzumací výživné stravy
 • pravidelnou fyzickou aktivitou
 • nekouřením, je-li to možné

Zatímco pro suchou AMD neexistuje žádná lékařská léčba, osoba s vlhkou AMD se může pokusit zpomalit progresi ztráty zraku pomocí následujících léčebných postupů:

 • Léky proti vaskulárnímu endoteliálnímu růstovému faktoru (VEGF): Lékař aplikuje léky proti VEGF přímo do oka. To zpomaluje vývoj stavu. Ačkoli recenze z roku 2019 uvádí, že se jedná o bezpečnou a účinnou léčbu AMD, vědci tvrdí, že k prokázání dlouhodobých účinků je nutné další testování (9).
 • Fotodynamická terapie: Tato terapie kombinuje injekce a laserové ošetření očí. Národní zdravotnická služba (NHS) ve Spojeném království uvádí, že je to bezpečná léčba, ale může mít vedlejší účinky, včetně pocitu pálení nebo štípání a dočasné citlivosti na světlo (10).

Kdy kontaktovat lékaře

Osoba může kontaktovat očního lékaře, aby si naplánoval pravidelné prohlídky. Měli by také zveřejnit jakoukoli známou rodinnou anamnézu AMD. Navíc, pokud někdo zaznamená jakékoli příznaky AMD, měl by se poradit s očním lékařem.

Na lékaře se můžete obrátit také v případě, že máte potíže se čtením, vařením, rozpoznáváním obličejů nebo jinými činnostmi zblízka.

Závěr

Věkem podmíněná makulární degenerace je stav oka, který způsobuje poškození centrálního zorného pole. Může také způsobit poškození vnímání barev a světla.

Osoba v raných stádiích makulární degenerace nemusí pociťovat žádné příznaky, ale může si začít všímat příznaků, jakmile se dostane do středních stádií. Tento stav je u všech jedinců odlišný a liší se podle toho, jak rychle dojde k centrální ztrátě zraku.

Jednotlivci mohou kontaktovat očního lékaře, pokud pociťují jakékoli příznaky makulární degenerace.

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
Unikátní kombinace vysoce kvalitních extraktů z hub a rostlin, doplněná o betaglukan vysoké čistoty (nad 80%) a vitamíny na podporu imunity. Devět složek synergicky spojených v blahodárný komplex na...

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium
  KOHI-FOCUS SLOŽENÍ: Instantní káva 76,4 % (100% káva Arabica), Ashwagandha extrakt 10 %, Chaga extrakt 8 %, Tulsi extrakt 5 %, Sibiřský ženšen extrakt 0,5 % 100% Arabika, zklidňující...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           ČERVEN 2024 - 13 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života