LED žárovky vám mohou nezvratně poškodit oči, narušit spánek a snížit imunitu - varování francouzské agentury - jak se ochránit

 
Ing. Zdeněk Rozehnal
 

Francouzská agentura pro potraviny, životní prostředí a bezpečnost a ochranu zdraví při práci (ANSES) nedávno publikovala 400 stránkovou zprávu týkající se nebezpečnosti LED osvětlení pro naše oči.

Zpráva tvrdí, že LED žárovky mohou vést ke stavu nazývanému makulární degenerace, která způsobuje slepotu.

ANSES volá mimo jiné po tom, aby vládní úředníci snížili maximální limit pro vystavení se LED světlům (v současnosti je do 167 minut za den), které emitují více modrého světla, než jiné druhy osvětlení.

LED světla mají delší životnost než běžné světla a jsou až o 90% účinnější než normální žárovky (respektive při stejné svítivosti spotřebují pouze cca 10% elektřiny oproti klasickým žárovkám).

LED osvětlení je tak levnější a v současnosti převzalo již více než polovinu trhu s osvětlením. A představitelé průmyslu říkají, že tento podíl bude dále růst a do roku 2020 by mu mělo patřit odhadem až 60% trhu.

O modrém světle a jeho účinku na naše zdraví a duševní pohodu je známo následující:

Předchozí výzkum již potvrdil poškozující účinky modrého světla na naše oči

Vystavování se modrému světlu může v lidských očích způsobit poškození fotoreceptorů (buněk v oku, které reagují na světlo), což v konečném důsledku může vést ke ztrátě zraku.

Modré světlo způsobuje fototoxicitu, to znamená stav, při kterém se buňky očí nebo kůže poškodí a jsou tak na světlo citlivější než normálně. Zpráva vydaná ANSES říká, že LED světla tak mohou způsobovat nevratné poškození retinálních buněk, což povede ke ztrátě vidění.

Příliš dlouhé vystavování se modrému světlu způsobuje smrt očních buněk, nazývané také jako makulární degenerace - oční stav vedoucí u lidí nad 50 let k slepotě.

Právě makulární degenerace je v západních zemích hlavní příčinou ztráty zraku. Postihuje více než 3% populace, což je více než oční zákaly a glaukom dohromady.

LED světla se dnes používají v domácnostech, v pouličním osvětlení a na pracovištích, jakož i v prostředí průmyslu. Jsou přítomny také ve světlometech aut, a dokonce i v některých hračkách. Čím je světlo bělejší, tím je ve spektru vyšší koncentrace modrého světla.

A co používání smartphonů a dalších elektronických zařízení?

Víme už, že modré světlo v laptopech, smartphonech a tabletech, zejména když se používají v tmavé místnosti, může narušovat spánek a zpomalovat tvorbu melatoninu.

Přestože zpráva říká, že tato zařízení představují pro poškození oka nižší riziko, její autoři rozlišují mezi akutním a chronickým vystavením LED osvětlení.

Přestože je chronická expozice LED světlům nízké intenzity méně nebezpečná, po čase může způsobovat stárnutí retinální tkáně a zhoršené vidění stejně jako akutní vystavování se LED světlům vysoké intenzity.

Vystavování se modrému světlu nepostihuje jen váš zrak

LED světla mají na vaše těla větší vliv, než si mnozí z nás myslí.

Zpráva uvádí, že narušení tvorby melatoninu může zhoršovat zdravotní stavy, jako jsou cukrovka, onemocnění srdce a dokonce i některé formy rakoviny.

Modré světlo může negativně ovlivnit hlavně ty druhy rakoviny, které jsou ovlivňovány rozpadem hormonů - jako jsou rakovina prsu a prostaty, protože modré světlo vyvolává zmatek v hormonech potřebných pro dobrý spánek.

Noční směny a nedodržování biorytmů

Skutečnost, že vystavování se modrému světlu v noci může mít negativní dopad na hormony, je podezřelá jako vysvětlení, proč mají lidé, kteří pracují na noční směny, vyšší riziko chronických onemocnění, včetně rakoviny.

Modré světlo dokáže také pronikat kůží a nepříznivě působit na její integritu, což může potenciálně vést k předčasnému stárnutí kůže a vráskám.

Navíc zpráva ANSES také tvrdí, že některé LED světla mají stroboskopický efekt, způsobovaný změnami elektrických proudů, což může vést k bolestem hlavy a vyššímu riziku úrazů.

Modré světlo sice dokáže oklamat oči, ale mozek ne, protože ten chybějící frekvence v podvědomí registruje.
To pak může způsobovat následující zdravotní problémy:
 • závratě, motání hlavy
 • bolesti hlavy
 • migrény
 • křeče
 • únavu
 • neschopnost koncentrace
 • stavy úzkosti a podrážděnosti

Zpráva ANSES dále říká, že už i omezené se vystavení modrému světlu během noci narušuje cirkadiánní rytmus a tím ovlivňuje spánek.

LED osvětlení také nepříznivě ovlivňuje naše životní prostředí a ANSES pro zajištění bezpečnosti lidí a zvířat doporučuje zpřísnění norem pro světelné znečištění. Důkazy potvrzují nárůst mortality a úbytek rozmanitosti zvířecích a rostlinných druhů, které souvisí s nočním osvětlením, které zahrnuje i LED světla.

Kdo má největší riziko poškození oka LED osvětlením?

Nejnáchylnější na poškození oka modrým osvětlením jsou starší lidé a především děti.

Děti ještě nemají v očích plně vyvinuté čočky, a tak je u nich při vystavení modrému světlu větší pravděpodobnost vzniku poškození vidění a narušení spánku.

Spěte v co největší tmě!

Když nastane čas jít spát, zajistěte, abyste měli v ložnici co největší tmu. Bylo prokázáno, že vystavení pokojovému osvětlení potlačuje tvorbu melatoninu o více než 50%, ale o úbytek vašeho melatoninu se může postarat i malé množství světla.

Melatonin je hormon mládí a s rostoucím věkem klesá jeho vytváření v mozku. Pokud je tvořen ve 30 letech ze 100%, tak v 60 letech pouze z 10%. Je to také antioxidant 20-30x silnější než vitamíny C a E. Nejvíce melatoninu (noční forma serotoninu) se tvoří od 22:00 do 03:00 hodin.

O melatoninu pojednávám podrobně zde: Melatonin - spánek, mládí a svěžest

Pouze zavřít oči nestačí, neboť světlo dokáže pronikat i přes vaše víčka do hloubky 2,5 cm.

Pokud jsou pro vás zatemňovací rolety nemožnou investicí, stejně a za daleko méně peněz poslouží i maska na spaní. Mějte také na paměti, že škodlivý vliv může mít i digitální budík s LED displejem, takže ho buď vyměňte za jiný, nebo zakryjte displej. Nejlepší je spát v co největší tmě, zvláště pokud se uzdravujete z vážné nemoci, například z chronické boreliózy.

Jak můžete dále předejít poškození svých očí, kůže a cirkadiánního rytmu

Je jasné, že k pochopení účinku nadměrného množství modrého světla na naše oči, kůži a tělesné zdraví je nutný další výzkum.

Do té doby však můžete udělat nějaké bezpečnostní opatření pro snížení svého vystavení modrému světlu a ochranu svých očí, jako například: 

Dávejte pozor, jaké osvětlení si vybíráte. Pro domácnost doporučuje ANSES kupovat LED světla jen s takzvaným "teplým bílým, respektive žlutým" světlem, podobným klasickým žárovkám, ne světla s namodralým odstínem!

LED světla s teplým bílým světlem nelze vizuelně odlišit od normálních světel a mají barevnou teplotu pod 3000 K.

Omezte své vystavení se modrému světlu. Zpráva také doporučuje omezit své vystavení LED žárovkám s vysokou koncentrací modrého světla, a samozřejmě před spaním se vyhnout nejméně 1 hodinu LED obrazovkám. Televizi můžete sledovat na pc, pokud ta nemá filtr modrého světla. Na pc jej zdarma naistalujete.

Nicméně se doporučuje v místnostech, kde se převážně zdržujete ve večerních a nočních hodinách, ponechat i klasické žárovky a pouze ty používat v inkriminovanou dobu.

Filtr modrého světla na pc a mobilech

Využívejte software svých zařízení na snížení vašeho vystavení modrému světlu již ve večerních hodinách. Já používám na pc i mobilu filtr modrého světla. Program f.lux, filtr modrého světla je ke stažení zdarma (na Stahuj i Slunečnici), díky němuž si barevnou teplotu můžete průběžně nastavovat sami od 1000 do 6500 K i v kombinaci s jasem.

                                                    Program f.lux

                                               ovládání je velice jednoduché

Software f.lux tedy filtruje modré světlo a je určen k nastavení světelných podmínek na vašich zařízeních dle vašeho cirkadiánního rytmu. Je skutečně účinným prostředkem! 

A i celkově svítivost displejů a obrazovek ve večerních a nočních hodinách snižujte na co nejnižší úroveň.

Filtr modrého světla a melatonin

Lidé, kteří měli problém se spánkem a využívají ve večerních hodinách pc jsem doporučil používat tento program společně s aplikací melatoninu ve věku od 50 let půl hodiny před ulehnutím ke spánku. Dle zpětných reakcí u všech došlo ke zkvalitnění náběhu i průběhu spánku.

Mějte se na pozoru před reflektory aut. Zpráva také naléhá na výrobce, aby snížily intenzitu světlometů u aut. O některých tvrdí, že jsou příliš silné.

Dávejte si pozor na produkty filtrující modré světlo. ANSES totiž zpochybnila integritu filtrů a slunečních brýlí, protože jejich účinnost nebyla prokázána - z čehož vyplývá, že bychom měli být opatrní, když se modré světlo stane součástí našeho každodenního života, namísto pouhého spoléhání se na filtry, které problém vyřeší za nás.

Konzumujte barevnou zeleninu. Schopnost chránit naše oči a kůži před modrým světlem mají potraviny obsahující karotenoidy, jako jsou zeaxantin, lutein a astaxantin.

Tyto potraviny obsahují žlutý, oranžový a červený pigment. K prospěšným potravinám, na které je třeba se zaměřit, patří:

 • kapusta
 • brokolice
 • špenát
 • mrkev
 • paprika
 • rajčata
 • oranžovožluté potraviny, jako jsou sladké brambory nebo dýně
 • pro červené pigmenty si vybírejte volně žijící lososy, garnáty a řasy

Závěr

Zjistili jste někdy, že vám vadí modré světlo, nebo že váš spánek byl negativně ovlivněn vystavením LED osvětlení?

Podle ANSES je třeba postupovat s velkou obezřetnosti, pokud jde o zdroje vyzařující modré světlo - do dalšího výzkumu je moudré se řídit jejich radami!

Zdroj: theheartysoul.com

Dodržování biorytmů je jednou ze základních podmínek uzdravení se z chronických nemocí, mezi což v současnosti již patří eliminace modrého světla několik hodin před spánkem

Varování!

Úsporné žárovky jsou natolik toxické, že bychom je neměli dávat do běžného odpadu, což je uváděno na obalu výrobku. Pokud náhodou se vám taková žárovka doma rozbije, měli byste ihned otevřít všechna okna a dveře a následně evakuovat všechny lidi i domácí zvířata na minimálně 20 minut.

DUANWOOD RED REISHI - GANODERMA

to je mládí a dlouhověkost

3 nejúčinnější přípravky na trhu:

EXTRAKT, SPÓR A TRITERPEN MAX

Fakta o reishi, mykologie, historie, pěstování, účinné látky

Zkušenosti uživatelů s houbou Reishi

PROGRESIVNÍ FRANCOUZI

Francie schválila průlomový zákon o elektromagnetickém záření: Děti do tří let nesmí být vystavovány wi-fi a prodejci mobilů musí doporučit příslušenství pro snižování vystavení radiofrekvenčnímu záření


Francouzský parlament schválil přelomový zákon týkající se elektromagnetického záření mobilních telefonů a wi-fi.

Zákon ustanovuje:

 • každý, kdo zamýšlí vybudovat jednu nebo více radiostanic regulovaných Francouzským telekomunikačním úřadem ANFR, musí na žádost starosty předat lokální vládě výpočty elektromagnetických polí, které se následkem vysílání vytvoří. Tato informace musí být zveřejněna
 • ANFR vytvoří národní výbor zkoumající vystavení veřejnosti elektormagnetickým polím. Každý rok dostane od ANFR zprávu o výsledcích měření elektromagentického záření v zemi a o opatřeních učiněných pro snížení úrovní na místech, kde jsou vysoké
 • během jednoho roku ANFR vytvoří mětské mapy všech telekomunikačních věží ve Francii
 • jakákoliv reklama na mobilní telefony musí zmínit jasně a zřetelně doporučené příslušenství, které snižuje vystavení radiofrekvenčnímu záření. Ti, kteří tak neučiní, dostanou pokutu 75 tisíc euro
 • každý, kdo prodává mobilní telefony, musí na žádost poskytnout příslušenství vytvořené pro děti mladší 14 let, které omezuje vystavení záření
 • bezdrátový internet je zakázán na místech, kde si hrají anebo odpočívají dětí do tří let
 • bezdrátový přístup k internetu na základních školách musí být vypnut, pokud není používán při učení
 • rok od schválení zákona má Francouzský parlament získat zprávu o elektromagnetické senzitivitě (citlivost k elektromagnetickému záření)
Zdroj: Le Monde, NaturalNews.com

Více:

 

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Více úžasný:

MUDr. Henry Bieler

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

ROZHOVOR S MUDr. SOŇOU PEKOVOU, Ph.D. - 8. červenec 2021

Globalisty cenzurované video nově na svobodném kanálu

 

KLINICKÉ TESTY LÉKŮ - PODVOD

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

100% Sibiřská Čaga
Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

 

 

MUDr. Ludmila Eleková: Vakcíny brzdí vývoj. Dříve děti mluvily souvisle od 2 let a dnes? Katastrofa! (1:58:35)

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama

___________________________________________________

Předpokládané trendy v užívání vitamínů a dalších doplňků stravy v roce 2021 ZDE

 

 

KNIHA

NACISTICKÉ KOŘENY "BRUSELSKÉ EU"

 MUDr. Matthias Rath, Paul Anthony Taylor, Aleksandra Niedzwiecki a August Kowalczyk

v češtině je možno knihu přečíst online zde

Co jste už vždycky chtěli vědět o ‘bruselské EU’ - Ale nikdo se neodvážil vám o tom říci!

 

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

JAREK NOHAVICA

ZADEK JAK ŽOK

A přece nakonec - ÚSPĚŠNÁ LÉČBA

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

 

Jak platné v roce 2020 - 2021

 

PROTESTSONG

V DLOUHÉM ZATMĚNÍ

Ilona Czáková, Roman Horký a KAMELOT

(Oficiální videoklip - Premiéra: 1. 12. 2020)

Do této písně jsme vložili naše srdce a nevymyté mozky