15 výhod sezamových semínek pro zdraví, 30 gramů denně

Ing. Zdeněk Rozehnal

Sezamová semínka jsou malá, olejnatá semínka, která rostou v luscích na rostlině Sesamum indicum. Neloupaná semínka  mají vnější, poživatelnou plevu neporušenou, zatímco loupaná semínka plevy neobsahují.

Sezamová semínka mají zlatavě hnědý odstín. Loupaná semínka mají špinavě bílou barvu, ale při pražení se změní na hnědou.

Sezamová semínka mají mnoho potenciálních přínosů pro zdraví a používají se v lidové medicíně po tisíce let, protože mohou chránit před srdečními chorobami, cukrovkou a artritidou. Můžete jíst malou hrst denně, abyste získali tento přínos pro zdraví.

15 zdravotních přínosů sezamových semínek

1. Dobrý zdroj vlákniny

Tři polévkové lžíce (30 gramů) neloupaného sezamového semínka poskytuje 3,5 gramů vlákniny, což je 12% denní doporučené dávky (DDD).

Vzhledem k tomu, že průměrný příjem vlákniny je většinou pouze polovinou DDD, pravidelná konzumace sezamových semínek může přispět ke zvýšení příjmu vlákniny.

Vláknina je dobře známá pro podporu trávení. Nové důkazy navíc naznačují, že vláknina může hrát roli při snižování rizika srdečního onemocnění, určitých druhů rakoviny, obezity a diabetu typu 2.

2. Snížení hladin cholesterolu a triglyceridů

Některé studie potvrzují, že pravidelná konzumace sezamových semínek může přispět ke snížení vysokého cholesterolu a triglyceridů - což jsou známé rizikové faktory pro srdeční onemocnění .

Sezamová semínka obsahují 15% nasycených tuků, 41% polynenasycených tuků a 39% mononenasycených tuků. Výzkum potvrdil, že vyšší konzumace polynenasycených a mononenasycených tuků v poměru k nasyceným tukům může snižuje hladinu cholesterolu a  riziko srdečních onemocnění.

Navíc sezamová semínka  obsahují dva typy rostlinných sloučenin a to lignany a fytosteroly, které také mohou mít vliv na snížení hladiny cholesterolu.

Když 38 lidí s vysokými krevními lipidy jedlo denně 5 lžic (40 gramů) loupaných sezamových semínek po dobu 2 měsíců, zaznamenali 10% snížení "špatného" LDL cholesterolu a 8% snížení triglyceridů ve srovnání s kontrolní skupinou.

3. Výživný zdroj rostlinného proteinu

Sezamová semínka dodávají 5 gramů bílkovin z konzumovaných 3 polévkových lžic (30 gramů).

Chcete-li maximalizovat dostupnost bílkovin pro organismus, rozhodněte se pro loupaná a pečená sezamová semínka, protože proces pražení snižuje oxaláty a fytáty - sloučeniny, které brání trávení a následnému vstřebávání bílkovin.

Proteiny jsou zásadní pro vaše zdraví, protože jsou stavebním prvkem pro růst svalů až po hormony.

Pozoruhodné je, že sezamová semínka mají nízký obsah lysinu, což je esenciální aminokyselina bohatě obsažená v živočišných produktech. Vegani a vegetariáni však mohou kompenzovat svůj handicap konzumací vysoko-lyzinových rostlinných bílkovin - zejména luštěnin, jako jsou fazole a cizrna.

Na druhé straně sezamová semínka  mají vysoký obsah methioninu a cysteinu, dvou aminokyselin, které naopak luštěniny ve velkém množství neposkytují.

4. Snížení krevního tlaku

Vysoký krevní tlak je hlavním rizikovým faktorem srdečních onemocnění a mrtvice. A právě sezamová semínka mohou snížit krevní tlak, protože mají vysoký obsah hořčíku.

Lignany, vitamín E a další antioxidanty v sezamových semínkách mohou navíc zabránit tvorbě plaku ve vašich tepnách, což v konečném výsledku může udržet zdravý krevní tlak.

V jedné studii lidé s vysokým krevním tlakem konzumovali denně 2,5 gramu černého sezamu - méně běžnou odrůdu - v kapslích. Na konci jednoho měsíce byl zaznamenán 6% pokles systolického krevního tlaku ve srovnání s lidmi, kteří konzumovali placebo.

5. Podpora zdravých kostí

Sezamová semínka - jak neloupaná, tak loupaná jsou bohatá na několik živin, které zvyšují zdraví kostí, avšak vápník je převážně ve slupce.

Tři polévkové lžíce (30 gramů) sezamových semínek obsahuje průměrně:

                 Neloupaných/Loupaných

  • Vápník 22% DDD/ 1% DDD
  • Hořčík 25% DDD/ 25% DDD
  • Mangan 32% DDD/ 19% DDD
  • Zinku 21% DDD/ 18% DDD
Ideální poměr hořčíku a vápníku ve stravě by měl být 1:1. Akceptovatelný je i poměr 1: 2 (1 díl hořčíku ke 2 dílům vápníku). Bohužel, dnes není neobvyklý poměr 10: 1 v neprospěch hořčíku.
 
Více:
Sezam však také obsahuje přírodní sloučeniny nazvané oxaláty a fytáty, antinutrienty, které snižují absorpci výše uvedených minerálů. Proto chcete-li omezit negativní vliv těchto sloučenin, zkuste namočit, pražit nebo rozkousat tato semínka.

Jedna studie zjistila, že např. klíčení snížilo koncentraci fytátu a oxalátu přibližně o 50% jak v loupaném, tak v neloupaném sezamovém semínku.

6. Může snížit zánět

Sezamová semínka mohou úspěšně bojovat proti zánětu. Dlouhodobý zánět může hrát roli v mnoha chronických stavech, včetně obezity a rakoviny, stejně jako u onemocnění srdce a ledvin.

Když lidé s onemocněním ledvin v rámci jedné studie jedli směs 18 gramů různých semen a 6 gramů sezamových a dýňových semínek denně po dobu 3 měsíců, jejich zánětlivé markery klesly o 51-79%.

Protože tato studie testovala směs semen, samotný protizánětlivý účinek sezamových semen není jistý, ale studie na zvířatech pouze s použitím sezamového oleje protizánětlivé účinky potvrdila.

Tento účinek pravděpodobně způsobuje látka sesamin, sloučenina obsažená v sezamových semínkách a v sezamovém oleji.

7. Dobrý zdroj vitaminů skupiny B

Sezamová semínka jsou dobrým zdrojem některých vitaminů skupiny B. Tři polévkové lžíce (30 gramů)  loupaná/neloupaná sezamová semínka poskytují:

Vitamíny skupiny B jsou nezbytné pro mnoho tělesných procesů, včetně správné funkce buněk a metabolismu.

8. Může pomoci při vytváření krevních buněk

Potřebuje-li organismus vytvořit červené krvinky, jsou nutné živiny, které se nachází i v sezamu.

Tři polévkové lžíce (30 gramů) sezamových semínek obsahuje:

        neloupaných/loupaných
  • Železo 24%/10% DDD, které je základní složkou hemoglobinu, který je nosičem kyslíku ve vašich červených krvinkách
  • Měď 136%/46% DDD, která vytváří hemoglobin
  • Vitamín B6 14%/5% DDD, také pomáhá vytvářet hemoglobin

Namočená, pražená nebo naklíčená sezamová semínka zvýšují absorpci železa a mědi do organismu.

9. Pomoc s udržováním správné hladiny cukru v krvi

Sezamová semínka mají nízký obsah sacharidů, a na druhé straně mají vysoký obsah bílkovin a zdravých tuků, což může mít pozitivní vliv na správnou hladinu cukru v krvi.

Tyto semínka navíc obsahují pinoresinol, což je látka, která může pomoci regulovat hladinu cukru v krvi inhibováním působení trávicího enzymu maltázy. Enzym maltáza rozkládá cukrovou maltózu, která se používá jako sladidlo v některých potravinách. Vzniká také ve vašem střevě trávením škrobových potravin, jako je např. chléb a těstoviny.

Pokud pinoresinol inhibuje vaše trávení maltózy, může to mít za následek snížení hladiny cukru v krvi.

10. Sezam je bohatý na antioxidanty

Studie na zvířatech i na člověku prokazují, že konzumace sezamových semínek může zvýšit celkové množství antioxidační aktivity ve vaší krvi.

Lignany získané ze sezamu fungují jako antioxidanty, které pomáhají bojovat s oxidačním stresem - chemickou reakcí, která může poškodit vaše buňky a zvýšit riziko mnoha chronických onemocnění.

Navíc sezamová semínka obsahují jednu formu vitaminu E nazvanou gamma-tokoferol, což je antioxidant, který zvláště chrání před srdečními chorobami.

11. Podpora imunity

Sezamová semínka jsou dobrým zdrojem několika živin důležitých pro váš imunitní systém, včetně zinku, selenu, mědi, železa, vitamínu B6 a vitaminu E.

Například vaše tělo potřebuje zinek k rozvoji a aktivaci určitých bílých krvinek, které rozpoznávají a napadají a  likvidují patogeny. Mějte na paměti, že i mírný až středně závažný nedostatek zinku může snížit aktivitu imunitního systému. Sezamová semínka ve 3 lžících denně dodávají asi 20% DDD pro zinek.

12. Pomoc při ztišení bolesti kloubů v souvislosti s artritidou

Osteoartróza je nejčastější příčinou bolesti kloubů, přičemž často postihuje kolena.

Sesamin, sloučenina v sezamových semínkách, má protizánětlivé a antioxidační účinky, které mohou ochránit vaši chrupavku.

Ve dvouměsíční studii lidé s kolenní artritidou denně konzumovali spolu s drogovou terapií 40 gramů sezamového prášku, přičemž bylo zaznamenáno 63% snížení bolesti kolenních kloubů ve srovnání s poklesem pouze o 22% u skupiny léčené samotnou farmakoterapií.

Pravidelná konzumace sezamu dále měla vliv na zlepšení zdravotního stavu, což bylo prokázáno v jednoduchém testu mobility a zároveň došlo k větší redukci určitých zánětlivých markerů ve srovnání s kontrolní skupinou.

13. Podpora zdravé štítné žlázy

Sezamová semínka jsou dobrým zdrojem selenu, přičemž jejich 3 lžíce dodávají 18% DDD, jak v neloupaném, tak i v loupaném stavu.

Štítná žláza obsahuje nejvyšší koncentraci selenu ve srovnání s jakýmkoliv orgánem ve vašem těle. Tento minerál tak sehrává také zásadní roli při tvorbě thyroidních hormonů.

Jak již bylo výše uvedeno, sezamová semínka jsou dobrým zdrojem železa, mědi, zinku a vitamínu B6, které také podporují produkci hormonů štítné žlázy a také přispívají k její mu správnému fungování.

14. Může pomoci k hormonální rovnováze během menopauzy

Sezamová semena obsahují  fytoestrogeny, sloučeniny rostlin, které jsou podobné hormonálnímu estrogenu.

Proto by sezamová semínka mohla být přínosná pro ženy, když jim hladiny estrogenu klesají během menopauzy. Například fytoestrogeny mohou pomoci při potlačení teplotních návalů a dalších příznaků nízkého estrogenu.

Navíc tyto sloučeniny mohou v průběhu menopauzy snížit riziko některých onemocnění - například rakoviny prsu. Je však zapotřebí dalšího výzkumu.

15. Snadné přidání do vaší stravy

Sezamová semínka mohou poskytnout ořechovou chuť a jemnou křupavost mnoha jídel. Chcete-li zvýšit chuť a obsah využitelných živin sezamových semínek, pečte je při 180 ° C několik minut, pravidelně je promíchávejte, dokud nedostanou zlatavě hnědou barvu.

Můžete také konzumovat máslo ze sezamových semínek, známé jako tahini, třeba místo arašídového másla nebo humusu.

Je také nutné uvést, že alergie i na sezam se stávají častějšími, takže při přípravě stravy pro více lidí buďte obezřetní.

Závěr

Sezamová semínka jsou velice dobrým zdrojem zdravých tuků, bílkovin, některých vitamínů skupiny B, minerálů, vlákniny, antioxidantů a dalších užitečných rostlinných sloučenin. Proto je velice doporučuji přidat ke každodennímu užívání společně se lněným semínkem.

Pravidelné konzumace sezamu napomáhá hlavně k udržování správné hladiny cukru v krvi, snižování bolestivosti kloubů při artritidě, udržování správné hodnoty cholesterolu, dobré funkci štítné žlázy, pevnějším kostem, nižšímu krevnímu tlaku a čistějším cévám.

Chcete-li optimalizovat příjem živin ze sezamu, je doporučeno jej předem namočit, upražit nebo nechat naklíčit.

Více:

 

NEŽ NAVŠTÍVÍTE LÉČITELE

ZAČNĚTE NEJDŘÍVE U SEBE

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypijte minimáně 3 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky sody bicarbony), v případě únavy a pro posílení imunity můžete použít extrakt z Cordycepsu a nejdříve po 15 minutách

kefír z tibetské  houby + lněné semínkomletá skořice

 0,3-0,5 litru + 1-3 lžíce čerstvě rozemletých semínek + 1 lžička-max.4 g za den!

+ 25 dkg kysaného zelí denně, které si sami jednoduše vyrobíte - Zelí jako superlék

 

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

Základem zdraví je prevence -  PROTOKOL pro prevenci

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 UNIKÁTNÍ, BEZKONKURENČNÍ EXTRAKTY

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. Jelinek, dr. Wahls

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Nejúčinnější kloubní výživa, MUDr. Ladislav Šafránek

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

Porovnání AMERICKÉ a RUSKÉ vakcíny na Covid -19, mechanismy účinků všech i připravovaných vakcín

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

 

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

 

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

ZDE

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

JAREK NOHAVICA

ZADEK JAK ŽOK

A přece nakonec - ÚSPĚŠNÁ LÉČBA

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 29.4.2023 v souvislosti s "vakcinací"

Ú MRTÍ - 1291

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 1863

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

Stav k 23.11.2022

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

  • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
  • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

  • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

 

 

Standardní verze