Nová studie zjistila, že konzumace 12 vajec týdně nezvýšila hladinu cholesterolu
- Pixabay
Barbora Nová
- Lidé, kteří jedli 12 organických vajec týdně, měli po čtyřech měsících podobné hladiny cholesterolu jako lidé, kteří jedli méně než dvě vejce týdně.
- Studie byla malá, ale ukazuje, že vejce mohou být pro srdce zdravým doplňkem stravy, a to i pro lidi se srdečním onemocněním nebo jím ohrožené.
- Odborníci doporučují vejce konzumovat střídmě kvůli vysokému obsahu cholesterolu.
Zatímco vejce jsou výživným, libovým zdrojem bílkovin, obsahují vysoké množství cholesterolu. Hodí se tedy ke zdravé stravě?
Nová studie ukazuje, že ano, mírná konzumace organických vajec může být dobrá pro vaše srdce. Odborníci však varují, že lidé s existujícím srdečním onemocněním nebo cukrovkou by se měli poradit se svým lékařem o tom, co bude konkrétně fungovat pro ně.
V předběžné studii vědci zjistili, že lidé, kteří jedli 12 organických vajec týdně, měli po čtyřech měsících podobné hladiny cholesterolu jako ti, kteří jedli méně než dvě vejce týdně.
"Jedná se o malou studii, ale dává nám jistotu, že konzumace organických vajec je z hlediska vlivu na lipidy po dobu čtyř měsíců v pořádku, a to i u rizikovější populace," uvedla 28. března 2024 v tiskové zprávě autorka studie dr. Nina Nouhraveshová, vědecká pracovnice Duke Clinical Research Institute v Durhamu v Severní Karolíně (1).
Konzumace tuctu vajec za týden neovlivnila hladinu cholesterolu
Studie, která bude představena 6. dubna 2024 na výročním vědeckém zasedání American College of Cardiology, se zúčastnilo 140 lidí ve věku 50 let nebo starších, kteří měli kardiovaskulární onemocnění nebo jim hrozilo jeho vysoké riziko.
Mezi rizikové faktory kardiovaskulárních onemocnění patří vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, obezita a cukrovka (2).
Průměrný věk účastníků byl 66 let, přibližně polovina byly ženy a jen něco málo přes čtvrtinu byli černoši. Téměř jedna čtvrtina účastníků měla cukrovku.
Vědci náhodně přidělili lidem buď 12 organických vajec týdně, nebo méně než dvě vejce jakéhokoli druhu týdně. Lidé si mohli vejce připravit, jak chtěli.
Michelle Routhenstein, preventivní kardiologická dietoložka na EntirelyNourished.com, varuje, že když jsou vejce připravena při vysokých teplotách, může to vést k vyšším hladinám konečných produktů pokročilé glykace (AGE), které mohou negativně ovlivnit zdraví srdce (3).
Organická vejce obsahují méně nasycených tuků a další vitamíny a minerály, jako je jód, vitamín D, selen, vitamín B2, vitamín B5, vitamín B12 a omega-3 mastné kyseliny.
Ve studii, po čtyřech měsících sledování účastníků, vědci nezaznamenali žádné nepříznivé účinky na kardiovaskulární zdraví u lidí, kteří jedli 12 organických vajec týdně.
Například hladina cholesterolu v krvi byla podobná mezi lidmi, kteří pravidelně jedli organická vejce, a těmi, kteří jedli málo vajec nebo žádná vejce.
U osob ve skupině s organickými vejci se také snížila hladina celkového cholesterolu, skóre inzulínové rezistence a vysoce citlivého troponinu (marker poškození srdce). Dokonce u nich došlo ke zvýšení hladiny vitaminu B.
Kromě toho „existovaly signály o potenciálních výhodách konzumace organických vajec, které vyžadují další zkoumání ve větších studiích,“ uvedla také dr. Nouhraveshová v tiskové zprávě.
Zejména u starších dospělých lidí a pacientů s cukrovkou byly viděny výhody konzumace organických vajec, včetně zvýšení HDL cholesterolu a snížení LDL cholesterolu.
Výsledky studie, kterou financoval Eggland’s Best, dosud nebyly zatím publikovány v recenzovaném časopise, takže je třeba je brát s rezervou.
K potvrzení výsledků bude zapotřebí větší studii
Dr. Yu-Ming Ni, kardiolog a lipidolog z MemorialCare Heart and Vascular Institute v Orange Coast Medical Center ve Fountain Valley, Kalifornie, je potěšen, že vědci provedli tento druh studie.
Mnoho dřívějších studií zabývajících se dopadem konzumace vajec na cholesterol nebo riziko kardiovaskulárních onemocnění bylo pozorovacích.
Nová studie byla randomizovaná kontrolovaná studie – „zlatý standard“ pro výzkum – ve které byli lidé náhodně přiřazeni k tomu, aby jedli více vajec nebo omezili jejich konzumaci, s průběžným sledováním účastníků.
"Klinické studie v oblasti výživy nejsou běžně k vidění," uvedl dr. Ni. Nicméně "v této studii je dost problémů, takže je těžké vyvozovat jednoznačné závěry o tom, zda jsou vejce zdravá, či nikoliv."
Jedním z těchto problémů je malý počet účastníků v provedené studii. Dr. Ni doporučuje studii s větším počtem účastníků, aby bylo možné pozorovat rozdíly mezi skupinou s 12 vejci týdně a skupinou s nízkou konzumací vajec, například ve změnách v hladině cholesterolu.
Dr. Nieca Goldbergová, kardioložka a klinická docentka medicíny na NYU Grossman School of Medicine v New Yorku, uvedla, že je potřeba provést rozsáhlejší studii, aby se zjistilo, zda se rizika spojená s konzumací vajec pro srdce liší u lidí s cukrovkou a bez cukrovky.
Účastníci také věděli, ve které studijní skupině se nacházejí, což mohlo mít vliv na to, co celkově jedli, nebo na jejich další zdravotní chování.
Jsou tedy vejce skutečně zdravá pro srdce?
Pokud jde o konzumaci vajec a riziko kardiovaskulárních onemocnění, dosavadní výzkumy se různí. Částečně je to způsobeno tím, jak byly studie prováděny, včetně toho, jak dobře zohledňovaly všechny faktory, které mohou ovlivnit výsledky.
Například recenze a metaanalýza z roku 2022 z dřívějších studií zjistila, že konzumace jednoho vejce navíc denně může u lidí významně zvýšit riziko kardiovaskulárních onemocnění (4).
Naproti tomu přezkum a metaanalýza z roku 2020 zjistily, že konzumace až jednoho vejce denně nebyla spojena se zvýšeným rizikem kardiovaskulárních onemocnění a mohla by toto riziko u asijské populace dokonce snížit (5).
Podobně studie z roku 2020 nezjistila žádnou významnou souvislost mezi snědením půl vejce navíc denně a celkovým rizikem úmrtí nebo na srdeční onemocnění (6).
Takže je to složité – protože strava lidí je složitá.
Naše těla jsou také složitá.
"U zdravých jedinců při konzumaci potravin obsahujících cholesterol se v játrech snižuje vlastní produkce cholesterolu," uvedla Michelle Routhensteinová. "Proto mohou být vejce zařazena do stravy zdravé pro srdce, aniž bychom se museli výrazně obávat obsahu cholesterolu v nich" (7).
Kolik vajec byste měli zařadit do svého jídelníčku?
Dr. Goldbergová zdůrazňuje, že vejce jsou vynikajícím libovým zdrojem bílkovin a obsahují mnoho mikroživin, jako jsou vitamíny B, cholin a omega-3 mastné kyseliny.
"Nejedla bych pět vajec denně, ale jedno nebo dvě vejce denně nemusí nutně zvýšit riziko srdečních onemocnění," uvedla.
Lidé by však měli mít na paměti, že jedno velké vejce obsahuje 186 miligramů cholesterolu (8).
Předchozí federální dietní pokyny doporučovaly jíst ne více než 300 miligramů cholesterolu denně, což je méně než dvě vejce denně (9).
Současné pokyny doporučují udržovat spotřebu cholesterolu „na co nejnižší úrovni, aniž by byla ohrožena nutriční přiměřenost stravy“ (10).
"Když mluvím se svými pacienty [s onemocněním srdce] o jejich stravě, říkám jim, aby byli opatrní s vejci kvůli vysokému cholesterolu," uvedl dr. Ni. "Dovoluji lidem sníst až jedno vejce denně a mohou je dát dohromady o víkendu, pokud chtějí."
"Když mluvím se svými pacienty (s onemocněním srdce) o jejich stravě, říkám jim, aby si dávali pozor na vejce kvůli vysokému obsahu cholesterolu," uvedl dr. Ni. "Dovolím lidem sníst maximálně jedno vejce denně, a pokud chtějí, mohou si je o víkendu dát dohromady, tedy 7 vajec týdně."
Další možností je jíst vaječné bílky, které mají velmi málo cholesterolu, protože byl odstraněn žloutek. Nebo můžete smíchat jedno celé vejce navíc s jedním bílkem, což poskytne další bílkoviny a zároveň se nenavýší hladina cholesterolu.
Pokud jde o otázku vajec, nejde jen o vejce, jde o to, s čím je zkombinujete, protože lidé často kombinují vejce se slaninou, klobásou a croissanty, které obsahují nasycené tuky. Průmyslově zpracované maso jako je slanina a klobásy také obsahují hodně soli.
Je důležité soustředit se na celkový obraz. Je vhodné kombinovat vejce s jinými možnostmi bohatými na živiny, zdravými pro srdce, jako jsou fazole, zelenina a celozrnné výrobky.
Kromě toho se zdravotní rizika vajec – a kolik vajec za týden můžete bezpečně sníst – mohou lišit u lidí s cukrovkou nebo specifickými typy kardiovaskulárních onemocnění.
Proto je opravdu důležité, aby lidé diskutovali o konzumaci vajec se svým praktickým lékařem.
Závěr
Vědci náhodně určili lidi, aby jedli 12 organických vajec týdně nebo méně než 2 vejce jakéhokoli druhu za týden. Po čtyřech měsících konzumace byly hladiny cholesterolu mezi oběma skupinami podobné.
To ukazuje, že vejce mohou být pro srdce zdravým doplňkem stravy, a to i pro lidi s kardiovaskulárním onemocněním nebo s rizikem tohoto onemocnění. Studie byla malá, takže k potvrzení výsledků bude zapotřebí další výzkum.
Zatímco umírněná konzumace vajec je pro většinu zdravých lidí bezpečná, odborníci doporučují, aby lidé se srdečním onemocněním nebo cukrovkou promluvili se svým praktickým lékařem o tom, zda vejce mohou být zdravou součástí jejich jídelníčku.
10 nejlepších zdravotních benefitů pravidelné konzumace vajec, ověřené studiemi na lidech
- Pixabay
Vejce jsou jednou z mála potravin, které by měly být klasifikovány jako "superpotravina", protože jsou plná živin, z nichž některé jsou v moderní stravě vzácné.
Následuje 10 úžasných zdravotních přínosů vajec, které byly potvrzeny studiemi na lidech.
1. Vejce jsou neuvěřitelně výživná
Vejce patří mezi nejvýživnější potraviny na planetě. Celé vejce obsahuje všechny živiny potřebné k tomu, aby se z jedné buňky stalo kuřecí mládě.
Jedno velké vařené vejce obsahuje (1):
- Vitamín A: 6% RHP (referenční hodnoty příjmu)
- Folát: 5% RHP
- Vitamín B5: 7% RHP
- Vitamín B12: 9% RHP
- Vitamín B2: 15% RHP
- Fosfor: 9% RHP
- Selen: 22% RHP
Vejce obsahují také dostatečné množství vitaminu D, vitaminu E, vitaminu K, vitaminu B6, vápníku a zinku. Dále obsahuje 77 kalorií, 6 gramů bílkovin a 5 gramů zdravých tuků.
Vejce obsahují také různé stopové živiny, které jsou důležité pro zdraví. Jsou vlastně dokonalou potravinou. Obsahují téměř všechny živin, které potřebujete.
Pokud se vám podaří sehnat vejce z domácího chovu nebo obohacená o omegu-3, jsou ještě lepší. Obsahují větší množství omega-3 tuků a mají mnohem vyšší obsah vitaminu A a E (2, 3).
Shrnutí:
- Celá vejce patří k nejvýživnějším potravinám na světě, protože obsahují téměř všechny potřebné živiny. Vejce obohacená o omega-3 anebo vejce z domácího chovu jsou ještě zdravější.
2. Vejce mají vysoký obsah cholesterolu, ale nemají nepříznivý vliv na hladinu cholesterolu v krvi
Je pravda, že vejce mají vysoký obsah cholesterolu. Jedno vejce ho totiž obsahuje 212 mg, což je více než polovina doporučené denní dávky 300 mg. Je však důležité mít na paměti, že cholesterol ve stravě nemusí nutně zvyšovat hladinu cholesterolu v krvi (4, 5).
Játra ve skutečnosti produkují velké množství cholesterolu každý den. Když zvýšíte příjem cholesterolu ve stravě, játra jednoduše produkují méně cholesterolu, aby se to vyrovnalo (6, 7).
Nicméně reakce na konzumaci vajec se u jednotlivých lidí liší (8):
- U 70% lidí vejce cholesterol vůbec nezvyšují.
- U zbývajících 30% lidí (označovaných jako "hyperreaktoři") mohou vejce mírně zvýšit celkový cholesterol a LDL cholesterol.
Lidé s genetickými poruchami, jako je familiární hypercholesterolemie nebo varianta genu zvaná ApoE4, však mohou vejce omezit nebo se jim vyhnout.
Shrnutí:
- Vejce mají vysoký obsah cholesterolu, ale u většiny lidí nemá jejich konzumace nepříznivý vliv na hladinu cholesterolu v krvi.
3. Vejce zvyšují hladinu HDL ("dobrého") cholesterolu
HDL je zkratka pro lipoprotein o vysoké hustotě. Často se mu říká "dobrý" cholesterol (9).
Lidé, kteří mají vyšší hladinu HDL, mají obvykle nižší riziko srdečních onemocnění, mrtvice a dalších zdravotních problémů (10, 11, 12, 13).
Konzumace vajec je skvělým způsobem, jak HDL chlesterol zvýšit. V jedné studii se při konzumaci dvou vajec denně po dobu šesti týdnů zvýšila hladina HDL o 10% (14, 15, 16).
Shrnutí:
- Konzumace vajec trvale vede ke zvýšení hladiny HDL ("dobrého") cholesterolu, což je spojeno s nižším rizikem mnoha onemocnění.
4. Vejce obsahují cholin - důležitou živinu, kterou nemá většina lidí dostatek
Cholin je živina, o které většina lidí ani neví, že existuje, přesto se jedná o neuvěřitelně důležitou látku, která je často řazena do skupiny vitaminů B.
Cholin se používá při stavbě buněčných membrán a má významnou úlohu při tvorbě signálních molekul v mozku, spolu s různými dalšími funkcemi (17).
Příznaky nedostatku cholinu jsou závažné, ale naštěstí se vyskytuje jen zřídka.
Vynikajícím zdrojem cholinu jsou právě celá vejce. Jedno vejce obsahuje více než 100 mg této velmi důležité živiny.
Shrnutí:
- Vejce patří k nejlepším potravinovým zdrojům cholinu, živiny, která je nesmírně důležitá, ale většina lidí jí nemá dostatek.
5. Pravidelná konzumace vajec souvisí se sníženým rizikem srdečních onemocnění
LDL cholesterol je obecně známý jako "špatný" cholesterol, přičemž je dobře známo, že vysoká hladina LDL je spojena se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění (18, 19).
Mnoho lidí si však neuvědomuje, že LDL cholesterol se dělí na podtypy podle velikosti částic, protože existují malé, husté částice a velké částice LDL cholesterolu.
Mnoho studií prokázalo, že lidé, kteří mají převážně malé a husté částice LDL cholesterolu, mají vyšší riziko srdečních onemocnění než lidé, kteří mají převážně jeho velké částice (20, 21, 22).
I když maá konzumace vajec u některých lidí tendenci mírně zvyšovat hladinu LDL cholesterolu, studie ukazují, že se částice HDL cholesterolu mění z malých, hustých na velké LDL částice, což je zlepšení (23, 24).
Shrnutí:
- Předpokládá se, že konzumace vajec mění strukturu LDL částic z malých, hustých LDL (špatných) na velké LDL, což je spojeno se snížením rizika srdečních onemocnění.
6. Vejce obsahují lutein a zeaxantin - antioxidanty, které mají zásadní přínos pro zdraví očí
Jedním z důsledků stárnutí je zhoršování zraku. Přitom existuje několik živin, které pomáhají působit proti některým degenerativním procesům, které mohou ovlivnit naše oči.
Dvě z nich se nazývají lutein a zeaxantin. Jsou to silné antioxidanty, které se hromadí v oční sítnici (25, 26).
Studie ukazují, že konzumace dostatečného množství těchto živin může výrazně snížit riziko vzniku šedého zákalu a makulární degenerace, dvou velmi častých očních onemocnění (27, 28, 29).
Vaječné žloutky obsahují velké množství luteinu i zeaxanthinu.
V jedné kontrolované studii se při konzumaci pouhých 1,3 vaječných žloutků denně po dobu 4,5 týdne zvýšila hladina luteinu v krvi o 28-50% a zeaxanthinu o 114-142% (30).
Vejce mají také vysoký obsah vitaminu A, který si zaslouží další zmínku. Nedostatek vitaminu A je nejčastější příčinou slepoty na světě (31).
Shrnutí:
- Antioxidanty lutein a zeaxantin jsou velmi důležité pro zdraví očí a mohou pomoci předcházet makulární degeneraci a šedému zákalu. Vejce mají vysoký obsah obou těchto látek.
7. Omega-3 nebo vejce z pastevního chovu snižují hladinu triglyceridů
Ne všechna vejce jsou stejná. Jejich nutriční složení se liší podle toho, jak byly slepice krmeny a chovány. Vejce od slepic, které byly chovány na pastvě anebo krmeny krmivy obohacenými o omega-3, mají obvykle mnohem vyšší obsah omega-3 mastných kyselin.
Je známo, že omega-3 nenasycené mastné kyseliny snižují hladinu triglyceridů v krvi, což je známý rizikový faktor srdečních onemocnění (32, 33).
Studie ukazují, že konzumace vajec obohacených o omega-3 je velmi účinným způsobem, jak snížit hladinu triglyceridů v krvi. V jedné studii se při konzumaci pouhých pěti vajec obohacených o omega-3 týdně po dobu tří týdnů snížil obsah triglyceridů o 16-18% (34, 35).
Shrnutí:
- Vejce obohacená o omega-3 a vejce z pastevního chovu mohou obsahovat významné množství omega-3 mastných kyselin. Konzumace těchto typů vajec je účinným způsobem, jak snížit hladinu triglyceridů v krvi.
8. Vejce mají vysoký obsah kvalitních bílkovin, se všemi základními aminokyselinami ve správném poměru
Bílkoviny jsou hlavními stavebními kameny lidského těla, protože se z nich vytvářejí nejrůznější tkáně a molekuly, které slouží ke strukturálním i funkčním účelům.
Příjem dostatečného množství bílkovin ve stravě je velmi důležitý a studie ukazují, že v současnosti doporučované množství může být příliš nízké. Také vejce jsou vynikajícím zdrojem bílkovin, přičemž jedno velké vejce jich obsahuje šest gramů.
Vejce také obsahují všechny esenciální aminokyseliny ve správném poměru, takže vaše tělo je dobře připraveno na plné využití bílkovin v nich obsažených.
Konzumace dostatečného množství bílkovin může pomoci například při hubnutí, zvyšování svalové hmoty, snižování krevního tlaku a optimalizaci zdraví kostí (36, 37, 38, 39).
Shrnutí:
- Vejce mají poměrně vysoký obsah kvalitních živočišných bílkovin a obsahují všechny esenciální aminokyseliny, které člověk potřebuje.
9. Vejce nezvyšují riziko srdečních onemocnění a mohou snižovat riziko mrtvice
Po mnoho desetiletí byla vejce neprávem démonizována, přičemž se také tvrdilo, že kvůli cholesterolu v nich obsaženému musí být špatná pro srdce. Proto se mnoho studií publikovaných v posledních letech zabývalo vztahem mezi konzumací vajec a rizikem srdečních onemocnění.
Jeden přehled 17 studií s celkem více než 263 000 účastníky nezjistil žádnou souvislost mezi konzumací vajec a srdečními chorobami nebo mrtvicí (40).
Ke stejnému závěru dospěla i řada dalších studií (41, 42).
Některé studie však zjistily, že lidé s cukrovkou, kteří konzumují vejce, mají zvýšené riziko srdečních onemocnění (43).
Zda vejce skutečně způsobují zvýšené riziko, není známo, protože tyto typy studií mohou prokázat pouze statistickou souvislost. Nemohou prokázat, že vejce něco způsobila.
Je možné, že lidé, kteří jedí hodně vajec a mají cukrovku, v průměru méně dbají na zdraví.
Při nízkosacharidové dietě, což je zdaleka nejlepší dieta pro lidi s cukrovkou, vede konzumace vajec ke zlepšení rizikových faktorů srdečních onemocnění (44, 45).
Shrnutí:
- Mnoho studií se zabývalo příjmem vajec a rizikem srdečních onemocnění a nezjistilo žádnou souvislost. Některé studie však zjistily zvýšené riziko u lidí s diabetem 2. typu.
10. Vejce jsou sytá a mají tendenci vás nutit jíst méně kalorií, což vám pomůže zhubnout
Vejce jsou neuvěřitelně sytá. Patří mezi potraviny s vysokým obsahem bílkovin a bílkoviny jsou zdaleka nejsytější makroživinou (46).
Vejce dosahují vysokých hodnot na stupnici zvané index sytosti, která měří schopnost potravin vyvolat pocit sytosti a snížit pozdější příjem kalorií (47).
V jedné studii provedené na 30 ženách s nadváhou se ukázalo, že konzumace vajec místo baget k snídani zvýšila pocit sytosti a způsobila, že během následujících 36 hodin automaticky snědly méně kalorií (48).
V jiné studii se ukázalo, že nahrazení snídaně s bagetou snídaní s vejci vedlo k výraznému úbytku hmotnosti po dobu osmi týdnů (49).
Shrnutí:
- Vejce jsou velmi sytá a mohou snížit příjem kalorií v pozdějších fázích dne. Proto pravidelná konzumace vajec může podpořit hubnutí.
Závěr
Studie jasně ukazují, že konzumace až tří celých vajec denně je zcela bezpečná.
Neexistují žádné důkazy o tom, že by překročení této hranice bylo škodlivé - je to jen "neprobádané území", protože nebylo studováno.
Vejce jsou v podstatě dokonalou přírodní potravinou.
Kromě všeho ostatního jsou také levná, snadno se připravují, hodí se téměř ke každému jídlu a skvěle chutnají.
Vejce jako superpotravina
Vejce jsou jedna z nejvýživnějších přírodních potravin. Je to potravina s vysokým obsahem živin, protože poskytuje významné množství vitamínů, minerálů a živin (celkem 14) i přesto, že má jen přibližně 80 kalorií. Obsahují plnohodnotné bílkoviny, lipidy a vitamíny. Vejce je složeno ze tří hlavních částí – skořápka, bílek a žloutek, jejich hmotnost je přibližně v poměru 1:6:3.
Většina z těchto vitamínů a minerálů je obsažena ve žloutku. O něco více, než polovina bílkovin se nalézá ve vaječném bílku a zbytek bílkovin ve žloutku. Žloutek obsahuje také tuk, z velké části nenasycený a cholesterol.
Vejce je jeden z nejkvalitnějších zdrojů bílkovin, vaječné proteiny (obsah ve vejci 12%) jsou cenné zejména pro vysoký obsah esenciálních aminokyselin, které jsou pro člověka nezbytné, neboť si je nedokáže sám syntetizovat. Podle WHO (světová zdravotnická organizace) mají vaječné bílkoviny nejvyšší stravitelnost ze všech potravinářských bílkovin, biologická hodnota bílkovin vajec se udává jako absolutní, stravitelnost těchto bílkovin je 98 – 100 %. Proto se bílkovina vejce používá jako referenční při stanovení kvality aminokyselinového složení bílkovin. Vaječný bílek obsahuje asi 40 různých proteinů, které se řadí mezi globuliny, glykoproteiny a fosfoproteiny.
Pro maximální využití živin a chuti jezte vejce celá!
Vejce obsahuje 11,5% tuku, většina je obsažena ve žloutku. Nejdůležitější a z hlediska výživy nejvýznamnější složkou lipidů jsou mastné kyseliny. Slepičí vejce obsahuje okolo 6 g mastných kyselin. Přibližně 29% mastných kyselin vejce je nasycených (SFA), 44% mononenasycených (MUFA) a 11% polynenasycených (PUFA). Pro výživu člověka považují odborníci vhodný poměr v potravinách mezi SFA, MUFA, PUFA 1:1:1. V poslední době se věnuje pozornost zejména obsahu nenasycených mastných kyselin, tedy především zastoupení PUFA řady omega-3 a omega-6. Vedle obsahu PUFA v potravinách nebo krmných zdrojích je velmi důležitým faktorem i poměr mezi omega-6 a omega-3 PUFA. Obě uváděné formy PUFA jsou potřebné pro normální činnost fyziologických procesů v organismu zvířat i lidí. Avšak vysoký poměr nebo nadbytečný příjem omega-6, může podporovat zánětlivé procesy. Požadovaný poměr omega-6:omega-3 je nutný, protože vytvořené deriváty z omegy-6 a z omegy-3 nazývané eikosanoidy, mají rozdílný fyziologický účinek.
Z omegy-6 vznikají eikonasoidy, které působí prozánětlivě, vasokonstrikčně (smrštění cév) a způsobují agregaci (shlukování) trombocytů, kdežto metabolity omegy-3 jsou eikosanoidy působící protizánětlivě, vasodilatačně (uvolnění cév) a proti shlukování trombocytů
Omega-3 mají vliv na snížení rizika vzniku srdečně-cévních onemocnění, rakoviny, autoimunitních a jiných chronických onemocnění. Za optimální poměr omega-6:omega-3 odbornící uvádějí 2:1, nicméně předci měli 1:1 a někteří současníci až 20:1. Změnou složení mastných kyselin v krmné směsi v prospěch obsahu omega-3, lze ovlivnit poměr ve vejci až pod 1,5:1.
Existuje více benefitů konzumace vajec:
Vejce poskytují dlouhotrvající energii, cítíte se plni po delší dobu
Zařazením vajec, které obsahují vysoký podíl bílkovin, do vašich jídel a svačin, napomáhá udržovat hladinu energie v těle a snižuje pocit hladu na delší dobu. Bílkovina je živina, která nás nejvíce zasytí. Napomáhá kontrolovat tempo, jakým se energie (kalorie) z jídla vstřebává v těle.
Velké vejce obsahuje průměrně více, než 6 g vysoce hodnotné bílkoviny, jaké můžeme nalézt v jakémkoliv jiné potravině. Bílkovina se nalézá jak v bílku, tak ve vaječném žloutku; o něco více, než polovina bílkovin se nalézá ve vaječném bílku a zbytek bílkovin ve žloutku. Konzumujte proto celá vejce, abyste využili celý energetický potenciál.
Vejce je jedna z potravin, která je považována za kompletní bílkovinu. Kompletní bílkovina obsahuje 9 esenciálních aminokyselin, které si tělo samo neumí přirozeně vyrobit. Tyto aminokyseliny se nazyvají “základními stavebními kameny” pro tělo, pomáhají tvořit bílkoviny a jsou nezbytné pro zdraví těla.
Kromě toho, že bílkoviny dodávají tělu energii (kalorie), aby mohlo fungovat, jsou bílkoviny nezbytné pro stavbu a opravu tkání a udržení vašeho těla zdravého a silného. Svaly, orgány, kůže a vlasy, taktéž protilátky, enzymy a hormony jsou tvořeny z bílkovin. Bílkovina také napomáhá bojovat proti infekcím, udržuje tělní tekutiny ve vyváženém stavu a pomáhá zdravému metabolismu.
Konzumace vajec vám může pomoci kontrolovat váhu
Bílkovina obsažená ve vejcích vám může pomoci snížit váhu tím, že reguluje tempo, jakým tělo vstřebává kalorie. Jedna studie srovnala snídani založenou na vejcích se snídaní složenou z pečiva, obě obsahující stejné množství kalorií. Osoby, které měly k snídani vejce, snědli k obědu o 163 kalorií méně, cítili se méně hladoví a snědli méně o 418 kalorií během 24 hodin.*
Pokud se snažíte snížit svoji váhu, vybírejte potraviny, které poskytují maximální množství živin a co nejméně kalorií. Vejce mají skvělou výživovou hodnotu pro ty, kteří se snaží snížit, nebo si udržet svoji váhu. Jedno velké vejce obsahuje 14 nezbytných živin, ale jen asi 80 kalorií.
* Layman. Protein Quantity and Quality at Levels above the RDA Improves Adult Weight Loss. J Am Coll Nutr. 2004; 23: 631-636
Konzumace vajec je i prevencí proti rakovině
Anthony Gucciardi, 2. srpna 2011
Vejce a antioxidanty
Je už dobře známo, že vejce obsahují velké množství proteinů a esenciálních lipidů, ale až jeden z posledních výzkumů doložil, že vejce obsahují také antioxidanty, které jsou známy svými preventivními účinky proti kardiovaskulárním nemocem nebo rakovině. Vědci z univerzity v Albertě prokázali, že vaječné žloutky v syrovém stavu mají přibližně dvojnásobek antioxidantů než jablka nebo brusinky. Pokud jsou však uvařena nebo usmažena, je tento obsah snižován asi na polovinu. Snížení obsahu antioxidantů bývá ale ještě mnohem výraznější po ohřevu v mikrovlnce, která ničí mnoho výživných složek u jakéhokoliv ohřívaného jídla.
Organicky chované slepice
Dalším důležitým faktorem u konzumace vajec je i to, že bývá konzumován současně žloutek s bílkem. V jiné studii ověřovali vědci žloutky vajec od slepic, které jsou krmeny především zrním. Při rozborech prokázali, že tyto žloutky obsahují dvě důležité aminokyseliny tryptophan a tyrosine, které jsou velmi významnými antioxidanty. Organicky chované slepice, krmené kvalitními krmivy bohatými na minerály a vitamíny, pak produkují vejce vysoké kvality. Tato obsahují mnohem více esenciálních složek výživy, než běžně produkovaná vejce, třeba z klecových chovů.
Jianping Wu – jeden z výzkumníků sdělil: „V podstatě jsme se pokusili zmapovat obsah antioxidantů ve vaječných žloutcích. Přitom jsme se ale museli soustředit také na jejich ostatní vlastnosti a také na způsob, jak bývají vejce využívána v trávicím procesu.“
Vejce a nové aminokyseliny
Objevení dvou důležitých aminokyselin v syrových žloutcích by mohlo znamenat vznik nových studií, zaměřených na zdravotní prospěšnost konzumace vajec. Ve skutečnosti toho zatím víme jen velmi málo o kompletní škále antioxidantů ve žloutcích a pokud se chceme dostat hlouběji pod povrch, bude potřeba mnohem rozsáhlejších výzkumů. Už teď ale víme, že vejce obsahují kromě peptidů i karotenoidy, dodávající žloutkům jejich barvu. Výzkumný tým má v plánu další studie, které mají zkoumat tyto dvě složky a následně se chce zaměřit na antioxidanty.
Stále ještě nemáme kompletní informace o léčivých schopnostech potravin
Jednoznačně přírodní strava
Syrová vejce jsou jen jedním z příkladů přírodní stravy, obsahujících účinné antioxidanty a jiné výživové složky, které vědci dosud ještě kompletně neprozkoumali. I když dosud nejsou známy všechny jejich přínosy, neustále zjišťujeme, jak přírodní strava dokáže v každodenním životě pomáhat při mnoha zdravotních potížích. Ani studie, zmiňované v tomto příspěvku, ještě nepostihly kompletní spektrum přínosů, které tělu přináší kvalitní organická strava. Vědci z prestižních univerzit se také budou muset ještě dlouho dohadovat s propagátory přírodního léčitelství, než se jim podaří najít společnou řeč.
Originál: https://www.naturalnews.com/033199_eggs_cancer.html
OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ EXTRAKTY
S CERTIFIKÁTY
Níže uvedené nejúčinnější přírodní přípravky s ochrannou známkou Superionherbs sice mohou velice dobře účinkovat, nicméně je vhodné souběžně začít u sebe, protože chronické obtíže mají zpravidla tyto společné jmenovatele:
Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.
Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
———
Cordyceps sinensis
———
Sibiřská Čaga
———
Hericium erinaceus
———
Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
———
Shiitake
———
Hlíva ústřičná
———
Agaricus
———
BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
———
C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
———
Ashwagandha
———
Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
———
Rdesno mnohokvěté - He shou wu
———
Graviola - Annona
———
Maca
———
Chitomax
———
Fenuprim
———
Dračí krev
———
Danshen Q10 cardio
———
Šafrán
———
Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
———
Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
———
S-Acetyl-L-Glutathion
———
NMN (nikotinamid mononukleotid)
———
Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
———
4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium
———
POSILUJTE ÚČINNĚ PŘEDEVŠÍM IMUNI TU A VČAS
ZÁSADNĚ NEJVYŠŠÍ GARANTOVANOU KVALITOU PŘÍRODNÍCH EXTRAKTŮ
REISHI, CORDYCEPS, ČAGA, AŠVAGANDA, HERI CIUM, MACA, CORIOLUS, KURKUMIN, BETAGLUKAN, GRAVIOLA, HLÍVA ÚSTŘIČNÁ, SHIITAKE, DRAČÍ KREV, C-MAX KOMPLEX, DANSHEN, HE SHOU WU-RDESNO, CHITOMAX, FENUPRIM, MAITAKE, AGARICUS, COPRINUS, ENOKI, SAFFRON, SILYBIN, BOSWELLIA, TRITERPEN MAX, GLUTATHION, SUPÍK - sirup pro děti na podporu imunity, NMN (nikotinamid mononukleotid)...
100% KVALITA JEN V ROSTLINNÝCH KAPSLÍCH
vhodné i pro vegetariány a vegany
CERTIFIKÁTY KLÍČOVÝCH PRODUKTŮ
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ STRÁNKY
Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...
100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou3 unikátní, bezkonkurenční extrakty h ověkosti -
31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman
Dr. Peter McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video
Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny
Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu
CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie
Překyselené tělo: začátek vážné nemoci
Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal
BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země
Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej
Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus
100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát
Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.
Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport
Artróza - kmenové buňky - Podvod!
Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová
Jak se skutečně zdravě stravovat...
Proč průběžně a jak detoxikovat tělo
PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií
Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath
Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování
Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt
Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?
Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou
Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?
CHRONICKÁ BORELIÓZA, CHLAMYDIE...? ÚNAVOVÝ SYNDROM
Osvědčený postup pro léčbu boreliozy a dalších koinfekcí, když ortodoxní chemická medicína (3 týdenní nitrožilní antibiotická léčba ceftriaxonem) a následně klasická - 3 antibiotika - minocyclin, azitromycin, entizol a 2 antituberkulotika - arficin a nidrazid i po 18 měsících aplikace u mě totálně selhala.
Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.
MUDr. William J. Mayo
Za účinné se z Reishi považují pouze kvalitně provedené a čisté extrakty, které mají dobrou biologickou dostupnost a jsou zbavené nestravitelného chitinu; nelze tedy použít pouhý prášek z usušené houby.
EXTRAKT SPÓR
TRITERPEN MAX
ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI
DUANWOOD RED REISHI
zdroj výše nejúčinnějších extraktů
Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan
MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?
CORDYCEPS - video
ČAGA - video
HERICIUM - video
BETAGLUKAN HLÍVA
extrakt extrakt
BETAGLUKAN - video
KURKUMIN AŠVAGANDA
extrakt extrakt
ASHWAGANDHA - video
RDESNO ANNONA
extrakt extrakt
TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY
dokument z 31. srpna 2022
Nadační fond Svědomí Národa
KUBEK 2009
DOKUMENT ČT 2
BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH
DOKUMENT ČT 2
ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ
možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...
doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.
Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid
PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL
RENOMOVANÝ PATOLOG dr. RYAN COLE - přednáška
ALARMUJÍCÍ EFEKT covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány
- Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
- Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...
český dabing - 17:08
Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021
AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS
POSTAVIT SE NA ODPOR
ZAČNĚTE U SEBE
ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ
Doporučuji:
každé ráno cca 30 minut před snídaní
vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z
a nejdříve po 15 minutách:
- kefír z tibetské houby 3dcl
- lněné semínko až 30 g - 3 PL
- mletá skořice /max. 4 g za den/
případně nejen pro psychiku:
- Ashwagandhu /1-2 kapsle denně/
pro střevo kvalitní probiotika:
- kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
Otevřený dopis ministrovi zdravotnictví: Medici proti diskriminaci - 24. ledna 2022
Můžete zavolat ministru Válkovi
728 264 930
Můžete mu i napsat: valekv@psp.cz, Vlastimil.Valek@top09.cz
Vzorový dopis škole pro studenty, kteří nechtějí podlehnout povinnému očkování proti covidu-19
Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času
SVĚT SE ZBLÁZNIL
Toto je novodobá reklama na co?
MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života