Efektivnost středomořské stravy při tukovém onemocnění jater

- Pixabay

Barbora Nová

Ztučnělá játra, také známá jako jaterní steatóza, je stav, při kterém se tuk hromadí v játrech. Pod tuto střechu spadají jak jaterní onemocnění související s alkoholem, tak nealkoholické ztučnění jater (NAFLD).

Příliš mnoho tuku v játrech může vést k zánětu a potenciálně nevratnému poškození jater, které mění funkci jater – a tím i regulaci krevního cukru a odbourávání tuků (1).

Této akumulaci tuku však lze zabránit, zastavit ji a dokonce ji zvrátit pomocí zdravých stravovacích návyků.

Středomořská strava je bohatá na celá zrna, olivový olej, ovoce, zeleninu, ryby, ořechy a luštěniny a má nízký obsah přidaných cukrů a průmyslově zpracovaného masa. Je to jedna z nejvíce prozkoumaných diet (2, 3).

A nyní výzkumy ukazují, že dodržování středomořské stravy může být také prospěšné pro ztučnění jater (4).

Následují informace o výzkumu středomořské stravy a jejím vlivem na ztučnění jater, tipy pro dodržování tohoto stravovacího vzorce a dalšími úvahami o životním stylu pro ztučnění jater.

Pomáhá středomořská strava předcházet ztučnění jater?

Ačkoli se jedná o nově vznikající oblast výzkumu, důkazy potvrzují, že dodržování středomořské stravy může pomoci předcházet NAFLD.

Studie zahrnující 548 lidí s rizikem NAFLD zjistila, že přísně dodržování zásad středomořské stravy je prevencí NAFLD (5).

Jiná studie hodnotící dietní příjem 3 220 dospělých v Íránu zjistila, že dodržování středomořské stravy se zdá být spojeno se sníženou pravděpodobností NAFLD (6).

Účinek byl nejvýraznější u žen a u těch, které nenesly „nadměrnou“ váhu kolem střední části těla (6).

Středomořská strava může mít tento ochranný účinek proti NAFLD díky svým prokázaným výsledkům při zlepšování mnoha rizikových faktorů spojených s tímto onemocněním, včetně (7):

Navíc bylo zjištěno, že mnoho jednotlivých potravin zahrnutých do středomořské stravy, jako je olivový olej, ořechy, neškrobová zelenina, celozrnné výrobky a ovoce, je prospěšné pro prevenci nebo léčbu NAFLD (4).

Olivový olej

Olivový olej má vysoký obsah mononenasycených mastných kyselin a prospěšných rostlinných sloučenin nazývaných polyfenoly, které mají v těle antioxidační účinky.

Konzumace mononenasycených tuků, jako je olivový olej, je spojena s příznivými hladinami cholesterolu, triglyceridů a krevního cukru (glukózy) a také s příznivým obvodem pasu (8, 9).

Tučné ryby

Středomořská strava je bohatá na omega-3 mastné kyseliny – typ polynenasycených tuků – z mořských plodů, jako je losos, makrela a tuňák.

Strava s nízkým obsahem omega-3 a vysokým obsahem omega-6 – dalšího polynenasyceného tuku, který se obvykle nachází v rafinovaných rostlinných olejích – je rizikovým faktorem pro NAFLD (10, 11).

A strava s vysokým obsahem omega-3 tuků může snížit další rizikové faktory pro NAFLD, včetně zlepšení regulace krevního cukru, zánětu a oxidačního stresu (8, 12).

Celá zrna

Celá zrna obsahují více vlákniny a polyfenolů než jejich rafinované – nebo „bílé“ – protějšky.

Vláknina se v trávicím traktu nerozkládá, a proto nedodává tělu žádné kalorie. Hraje důležitou roli při hubnutí tím, že podporuje pocity plnosti při nízkokalorické dietě (4, 13).

Pro lidi žijící s obezitou je úbytek hmotnosti často doporučeným opatřením k prevenci NAFLD (14).

Ovoce a zelenina

Ovoce a zelenina jsou potraviny bohaté na živiny, což znamená, že obsahují mnoho zdraví prospěšných sloučenin za málo kalorií.

Jsou dobrým zdrojem vlákniny, vitamínů, minerálů a polyfenolů. Lidé, kteří konzumují velké množství ovoce a zeleniny, mají nižší riziko srdečních onemocnění a cukrovky 2. typu (4).

Shrnutí:

 • Konzumace potravin tradičně zahrnutých do středomořské stravy může pomoci předcházet NAFLD snížením hlavních rizikových faktorů tohoto stavu včetně nadváhy a diabetu 2. typu.

Může středomořská strava zlepšit ztučnění jater?

Existuje také výzkum na podporu dodržování středomořské stravy pro ty, kteří mají ztučnělá játra.

V současné době neexistují žádné léky, které by se přímo zaměřovaly na snižování tuku v játrech, takže hlavním terapeutickým přístupem pro ztučnění jater způsobených alkoholem i nealkoholem je zaměřit se na životní styl (15).

Ztráta hmotnosti – dokonce i ztráta pouhých 5–10 % tělesné hmotnosti – je nejběžnějším způsobem, jak zlepšit výsledky ztučnění jater u lidí s nadváhou. Ale zdravé stravování, a to i při absenci hubnutí, může také prospět ztučnění jater (4).

Zejména středomořská strava zahrnuje potraviny, které dokážou zpomalit hromadění tuku v játrech a ve skutečnosti redukovat tuk zde uložený, což může zvrátit progresi onemocnění (1, 8).

Jedna studie porovnávající, jak tři typy středomořské stravy ovlivnily lidi s metabolickým syndromem, zjistila, že všechny tři byly spojeny se zlepšením symptomů, zatímco středomořská strava s nízkým glykemickým indexem se zdála přinést největší zlepšení (16).

A studie z roku 2021 zahrnující 294 lidí zjistila významné snížení jaterního tuku u těch, kteří dodržovali středomořskou dietu spojenou s cvičením (17).

Větší přínos byl pozorován u těch, kteří svou středomořskou stravu doplnili o další rostlinné polyfenoly z vlašských ořechů, zeleného čaje a okřehku (17).

Středomořská strava také zlepšuje citlivost těla na inzulín, podporuje řízení krevního cukru a zabraňuje hromadění tuku v játrech (18).

To je důležité, protože ti, kteří žijí se ztučnělými játry, mohou mít utlumenou odpověď na inzulín, hormon zodpovědný za přesun glukózy (nebo cukru) z krve do buněk, kde se má použít pro energii.

Tlumená reakce na inzulín, kromě vysoké hladiny cukru v krvi, znamená, že glukóza je transportována do jater k uskladnění – přebytečná glukóza v játrech se přeměňuje na tuk (18).

Studie z roku 2017 zjistila, že přesné dodržování středomořské stravy bylo spojeno se zlepšením inzulínové reakce u pacientů s NAFLD (5).

Shrnutí:

 • Dodržování středomořské stravy může být bezpečným a účinným způsobem pro ty, kteří žijí se ztučnělými játry, jak zlepšit své zdraví. Zatímco většina výzkumu byla provedena u lidí s NAFLD, je to pravděpodobně stále vhodný způsob stravování pro ztučnění jater způsobených alkoholem.

Tipy pro dodržování středomořské diety pro ztučnění jater

Neexistují žádná přísná pravidla, pokud jde o dodržování středomořské stravy, protože je ovlivněna kuchyněmi různých zemí.

Mezi obecné zásady středomořské stravy patří důraz na celozrnné výrobky, ovoce a zeleninu, luštěniny, ryby a olivový olej.

 • Vyměňte rafinovaná zrna za celá zrna. Snažte se udržet zhruba polovinu vašich zrn vcelku. Celá zrna zahrnují potraviny jako oves, ječmen, pohanka, hnědá rýže a celozrnný chléb.
 • Zařaďte dvě až tři porce tučných ryb týdně. Porce ryby je velká asi jako dlaň (100 až 120 gramů). Zaměřte se na ty s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin, jako je losos, makrela a sardinky.
 • Jezte denně alespoň pět porcí ovoce a zeleniny. Vyberte si možnosti, jako jsou rajčata, brokolice, okurky, květák, jablka, bobule a hrozny (19).
 • Olivový olej používejte denně. Mějte po ruce láhev olivového oleje, kterou použijete na vaření nebo jako dresink na saláty.
 • Omezte zpracované a červené maso. Středomořská strava má nízký obsah zpracovaného a červeného masa. Častá konzumace těchto potravin je spojena se srdečními chorobami, cukrovkou 2. typu a zvýšenou hladinou cholesterolu. Vyberte si průmyslově nezpracované červené maso, jako je hovězí, jehněčí nebo vepřové maso, které budete příležitostně jíst (4).
 • Vyhýbejte se alkoholu. Zatímco středomořská strava obecně zahrnuje mírné množství červeného vína, lidé se ztučnělými játry by se měli vyhýbat konzumaci alkoholu.
 • Omezte přidané cukry. Vysoký příjem přidaných cukrů, zejména ze stolního cukru a kukuřičného sirupu s vysokým obsahem fruktózy, je spojen se zvýšeným rizikem NAFLD a může zhoršit výsledky onemocnění (4, 20).

 Shrnutí:

 • Středomořská strava podporuje vysokou spotřebu rostlinných potravin, je bohatá na vlákninu a antioxidanty a omezuje přidané cukry a průmyslově zpracované maso.

Další intervence životního stylu při ztučnění jater

Středomořská strava není jediným životním stylem, který prospívá ztučnění jater.

 • Ztráta hmotnosti: Ztráta hmotnosti kombinací diety a cvičení je nejvíce zavedenou léčbou ztukovatění jater u lidí s nadváhou. Zvažte spolupráci s odborníkem, abyste stanovili bezpečné množství, rychlost a metodu hubnutí. Pamatujte, že snížení hmotnosti o 5–10 % může být účinné (4).
 • Cvičení: Fyzická aktivita může zlepšit citlivost na inzulín a snížit tvorbu tuku v játrech (21).
 • DASH dieta: Dieta Dietary Approaches to Stop Hypertension (DASH) se ukázala jako prospěšná pro ztučnění jater. Tento způsob stravování může být pro některé lidi lepší volbou než středomořská strava, protože je přizpůsobivější zařadit různé potraviny napříč kulturami (22, 23).

Shrnutí:

 • Dosažení nebo udržení zdravé hmotnosti, fyzická aktivita a konzumace rostlinné stravy s nízkým obsahem sodíku jsou prospěšné pro ztučnění jater a celkové zdraví.

Závěr

Dodržování středomořské stravy může být prospěšné při prevenci NAFLD a zlepšení nebo dokonce zvrácení závažnosti ztučnění jater. Může také pomoci s dalšími úzce souvisejícími chronickými onemocněními, jako jsou srdeční choroby a diabetes 2.

Účinek může být ještě výraznější, pokud je součástí nízkokalorické stravy fyzická aktivita.

Zatímco přímá korelace stravy ve vztahu k NAFLD je stále studována, může podporovat osoby s NAFLD nebo pomoci předcházet tomuto stavu.

Zvažte spolupráci s odborníkem, abyste zjistili, zda je středomořská strava pro vás to pravé – a pamatujte, že stravovací plán založený na zásadách středomořské stravy nemusí vylučovat potraviny, které jsou důležité pro vaši vlastní kulturu.

Silybin Phytosome® - silibinin s vysokou vstřebatelností - patentovaná novinka na ochranu a regeneraci jater

Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do určité míry metabolizují hormony, chemické léky a další látky. Játra také produkují enzymy, které podporují tento detoxikační proces.

Co do důležitosti, patří játra k nejdůležitějšímu orgánu, který se stará se o látkovou výměnu.

V roce 1968 izolovali němečtí vědci ze semen ostropestřce tři látky, mají­cí ochranný vliv na játra: silibinin, silidianin a silikristin, z nichž klíčový je silibinin. Těmto látkám se souhrnně říká silymarin. Obsah silymarinu ve zralých semenech je 4 - 6%. Silymarin má na játra hned několik léčebných účinků. Váže se na receptory na membránách jaterních buněk, které propouštějí jedovaté látky, a tím zabraňuje jejich vniknutí do jaterní tkáně. Je to silný antioxidant, který chrání jaterní buňky před chemickými procesy zodpovědnými za většinu poškození. Je výkonější v ochraně buněk před vysoce reaktivními molekulami než vitamíny C a E. Dále povzbuzuje obnovu poškozených buněk jater a posiluje imunitní systém.

Ostropestřec pro alkoholiky a obézní, po žloutence  a otravě

Účinky silymarinu jsou tak výrazné, že se úspěšně používá dokonce i pro regeneraci silně poškozených jater u drogově závislých a léčených alkoholiků, nebo lidí s poškozenými játry následkem dlouhodobého užívání syntetických preparátů, po chemoterapii nebo otravách jedy nejrůznějšího druhu, i například po otravě houbami apod. Vhodné jsou i tam, kde k zanesení jater došlo buď v důsledku špatné výživy, nebo nadvýživy, tedy u lidí obézních. Zbavují naše tělo též například dnes tak běžných chemických přídatných látek z potravin, které našim játrům při vysokém množství nepopiratelně škodí.

Další příznivé účinky

U léčených rakovinou snižuje silymarin možnosti lékového poškození jater při chemoterapii a urychluje odstraňování toxických látek z těla. Silymarin také zklidňuje záněty a může zpomalovat množení kožních buněk při psoriáze (lupénce). Může být i prospěšný u emdometriózy, nejčastější příčině ženské neplodnosti tím, že pomáhá zpracovat játrům ženský hormon estrogen. Zlepšuje odtok žluče.

Kombinace

Tato léčivka se v praxi kombinuje s jinými bylinami a živinami, například s pampeliškou, metioninem, cholinem a inozitolem. Tyto kombinace se nazývají lipotropní faktory nebo jaterní komplex. Lipotropní znamená schopnost metabolizovat tuky a bránit vytváření tukových zásob v játrech.

Silybin Phytosome® Power Complex

Vysoce vstřebatelná a výzkumy podložená forma výtažku z ostropestřce mariánského pro podporu jater. Jde o kombinací flavonoidového extraktu z ostropestřce mariánského – silibynu a fosfolipidů. Silybin je za normálních okolností ve vodě rozpustný flavonoid, který se díky fytosomální technologii zabuduje do fosfolipidové mřížky a vytváří tak komplex s fosfatidylcholinem. Díky tomu Silybin účiněji proniká do buněčných membrán jaterní tkáně. Fosfatidylcholin není v tomto případě pouze pasivním nosičem silibynu, ale přispívá též k regeneraci jater. Silybin Phytosome® je 5x účinnější než standardní extrakty z ostropestřce mariánského.

Silybin Phytosome®

italský patent

á 90 kapslí

5násobná biologická využitelnost

Složení v 1 kapsli:

 • 180 mg Silibyn Phytosome® Complex, patentovaná směs extraktu z ostropestřce mariánského a fosfatidylcholinu, vyrobeno v Itálii
 • 370 mg inulin

Inulin je polysacharid, který se ve střevě chová jako rozpustná vláknina. Protože bakteriální enzymy ho dokáží rozštěpit, tak je inulin zdrojem energie pro symbiotické střevní baktérie - má prebiotický efekt.

Balení:

 • 90 kapslí x 550 mg
 • 100% čisté extrakty, neobsahuje plnidla ani konzervační látky
 • HPMC rostlinné tobolky – vhodné pro vegetariány a vegany

Silybin® Phytosome® Power Complex je patentovaná forma silibininu navázaného na komplex fosfolipidů s klinicky prokázanou zvýšenou vstřebatelností a biologickou dostupnosti. Patentovana technologie Phytosome® do fosfolipidového přípravku zabuduje účinnou složku z ostropestřce mariánského. Obdobně funguje 1. novinka Kurkumin Phytosome®.

Technologie Phytosome®

Italská technologie Phytosome® je založena na biomimetickém konceptu.

Patentovaná technologie

 • Silybin Phytosome® Power Complex obsahuje nejúčinější složku silymarinu – silibinin
 • zvýšená vstřebatelnost a dostupnost o 500 % proti standardním extraktům z ostropestřce mariánského

Klinicky potvrzená účinnost

 • preklinicky a klinicky zdokumentovaný bioaktivní silybinový přípravek
 • celkem 5 publikovaných klinických studií
 • fosfatidylcholin není jen pasivním nosičem, ale aktivně působí přímo na játra

Více:

Nízkokalorická středomořská dieta vám pomůže shodit břišní tuk a snížit zdravotní rizika

- Pixabay

Nový výzkum ukazuje, že konzumace nízkokalorické verze středomořské diety může lidem pomoci odbourat tělesný tuk a snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění.

 • S přibývajícím věkem mají lidé tendenci přibírat břišní tuk a zároveň ztrácet svaly, přičemž tyto změny ve složení těla souvisejí s metabolickým syndromem.
 • Středomořská strava se sníženým obsahem energie a zvýšená pohybová aktivita však mohou tento stav zmírnit.
 • Strava středomořského typu klade důraz na rozmanitost zdravých celých potravin.
 • Sledování velikosti porcí a omezení potravin s vyšší kalorickou hodnotou může pomoci při úbytku tuku.

S přibývajícím věkem jsme náchylnější k tomu, že se nám hluboko v břiše ukládá břišní tuk, známý také jako "viscerální tuk" (1).

Je také známo, že s přibývajícím věkem máme tendenci ztrácet svalovou hmotu (2).

Podle autorů nové studie, která byla publikována 18. října 2023 v časopise JAMA Network Open, jsou tyto změny ve složení těla spojeny s řadou zdravotních problémů, včetně kardiovaskulárních onemocnění a diabetu 2. typu (3).

Uvádějí však, že kombinace středomořské diety se sníženým obsahem energie a fyzické aktivity tyto účinky zřejmě zmírňuje.

Studie zjistila, že dospělí středního věku a starší lidé s nadváhou nebo obezitou a metabolickým syndromem v průběhu studie ztratili viscerální tuk a vykázali větší snížení procenta celkového tuku.

Středomořská strava a aktivita ovlivňují složení těla

Studie Prevención con Dieta Mediterránea-Plus (PREDIMED-Plus), která stále probíhá, je randomizovaná klinická studie, jejímž cílem je ověřit, jak se středomořská strava osvědčuje v prevenci kardiovaskulárních onemocnění.

Španělská studie zahrnuje ženy a muže středního a vyššího věku, kteří jsou zařazeni do kategorie osob s nadváhou nebo obezitou a zároveň trpí metabolickým syndromem, což je soubor příznaků zahrnující obezitu, vysoký krevní tlak, vysokou hladinu triglyceridů v krvi, nízkou hladinu HDL cholesterolu a inzulinovou rezistenci.

Současná zpráva se zabývá podskupinou účastníků studie zahrnující 1 521 osob, u nichž bylo ve třech bodech studie stanoveno složení těla pomocí dvouenergetické rentgenové absorpciometrie (DXA).

Tyto osoby byly náhodně zařazeny do jedné ze dvou skupin.

Intervenční skupina konzumovala středomořskou dietu se sníženým obsahem energie, která omezila jejich kalorický příjem o 30 %. Zároveň zvýšili svou fyzickou aktivitu.

Kontrolní skupina jedla rovněž středomořskou stravu, ale bez omezení množství. Nezvýšila se ani jejich pohybová aktivita.

Po analýze údajů vědci zjistili "klinicky významné" změny ve složení těla u osob, které jedly méně kalorií a byly aktivnější.

U těchto osob došlo při sledování častěji ke zlepšení celkové tukové hmoty, celkové svalové hmoty a viscerálního tuku o 5 % a více, zejména po jednom roce.

Tým vědců dospěl k závěru, že středomořská strava se sníženým obsahem energie v kombinaci se zvýšenou fyzickou aktivitou zřejmě potlačuje některé změny tělesného složení, které se projevují stárnutím.

Co si o výsledcích studie myslí odborníci na zdraví

Dr. David Seres, profesor medicíny na Institutu lidské výživy při Columbia University Medical Center, který se na studii nepodílel, uvedl: "Výsledky studie nejsou až tak překvapivé a posilují skutečnost, že strukturovaný program stravy se sníženým obsahem kalorií a pohybové aktivity zřejmě funguje při hubnutí lépe než příležitostné poradenství."

Poznamenal však, že studie má několik problémů:

 • "Důležité je, že způsob, jakým analyzovali výsledky, byl takzvaný post hoc, což znamená, že se rozhodli, co je důležité, až poté".
 • "To znamená, že se vystavují riziku zkreslení. Je to méně vědecky přísné."

Institut pro rozvoj terapie ALS navrhuje, že je důležité opakovat výsledky post hoc analýz v nových studiích, aby se potvrdily (4).

Autoři sice tento potenciální problém výslovně nepřiznávají, ale upozorňují, že je nutné následné sledování, aby se potvrdilo, jak bude zdraví lidí ovlivněno v dlouhodobém horizontu.

Co je středomořská dieta se sníženým obsahem energie?

Registrovaná dietoložka Avery Zenkerová uvedla, že středomořská strava se sníženým obsahem energie je jednoduše strava, která má méně kalorií než typická středomořská strava.

"Kalorie jsou měřítkem energie, takže strava se sníženým obsahem energie je strava se sníženým obsahem kalorií. Nejčastějším důvodem pro záměrně sníženou kalorickou dietu je snížení hmotnosti."

Středomořská strava je styl stravování známý svými zdravotními přínosy. Bylo prokázáno, že snižuje riziko srdečních onemocnění i cukrovky.

Není to přísná dieta, ale spíše životní styl, která se skládá z různých druhů zeleniny, ovoce, luštěnin, celozrnných obilovin, olivového oleje, ryb, ořechů, semen, bylinek a koření.

Jak si můžete osvojit středomořskou dietu pro odbourávání tuků

Lidé, kteří tento způsob stravování vyznávají, mohou snížit jeho kalorickou hodnotu tím, že sníží velikost porcí, budou konzumovat méně potravin s vyšším obsahem kalorií, jako je například olej, a omezí příjem rafinovaného cukru.

Důležité je také jíst vyváženou stravu obsahující zeleninu, ovoce, bílkoviny, sacharidy a zdravé tuky.

Kromě toho se doporučuje zaměřit se na celozrnné potraviny. Minimálně průmyslově zpracované potraviny obvykle nejsou problém, ale doporučuje se omezit průmyslově zpracované nebo ultra zpracované potraviny.

Například volte častěji celé ovoce než ovocné šťávy a celé obiloviny častěji než rafinované obiloviny.

V souvislosti s tím doporučuje jíst hodně vlákniny, protože nám může pomoci cítit se spokojení při zvýšeném příjmu kalorií. Vláknina se nachází ve většině rostlinných potravin středomořské stravy, včetně ovoce, zeleniny, luštěnin, celozrnných obilovin a ořechů a semen.

Přidávání méně kalorických potravin bohatých na živiny může pomoci snížit celkový počet kalorií tím, že nahradí potraviny s vyšším obsahem kalorií. Mají také vysoký obsah vlákniny a vody, což může přispět k pocitu nasycení.

Abyste si pomohli udržet nízký příjem kalorií, je dobré praktikovat kontrolu porcí, zejména u potravin s vyšším obsahem kalorií, jako jsou ořechy, semínka a olivový olej.

Při výběru těchto potravin vám může pomoci měření pomocí objemu nebo měření podle hmotnosti.

Podle Avery Zenkerové je také užitečné praktikovat vědomé stravování, abyste se naladili na signály hladu a sytosti.

Aby byla jídla chutná, doporučuje se používat bylinky a koření ve velkém množství. Bylinky a koření dodávají jídlu chuť a zároveň živiny, jako jsou antioxidanty, a zanedbatelné množství kalorií.

Dále se doporučuje pít během dne vetší množství vody, protože někdy si naše tělo plete žízeň s hladem. Voda nám také může pomoci cítit se sytí, protože zabírá místo v žaludku.

Avery Zenkerová doporučuje se připravit na neúspěchy. Mít záložní plán pro případ, že hubnutí neprobíhá podle ideálního plánu, je skvělý způsob, jak si zachovat sebedůvěru a zůstat konzistentní.

Závěr

S přibývajícím věkem se nezřídka stává, že se v oblasti středu těla zakulacujeme a zároveň ztrácíme svalovou hmotu.

Tyto změny ve složení těla jsou však spojeny s vyšším rizikem kardiovaskulárních onemocnění a cukrovky.

Nová studie zjistila, že středomořská strava se sníženým obsahem energie v kombinaci se zvýšenou fyzickou aktivitou může pomoci tyto změny související s věkem zmírnit.

Středomořská strava je životní styl, který klade důraz na konzumaci zeleniny, ovoce, luštěnin, celozrnných výrobků, olivového oleje, ryb, ořechů, semen, bylinek a koření.

Tuto dietu lze přizpůsobit pro odbourávání tuků snížením velikosti porcí a konzumací menšího množství potravin s vyšším obsahem kalorií a chudých na živiny.

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
Unikátní kombinace vysoce kvalitních extraktů z hub a rostlin, doplněná o betaglukan vysoké čistoty (nad 80%) a vitamíny na podporu imunity. Devět složek synergicky spojených v blahodárný komplex na...

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium
  KOHI-FOCUS SLOŽENÍ: Instantní káva 76,4 % (100% káva Arabica), Ashwagandha extrakt 10 %, Chaga extrakt 8 %, Tulsi extrakt 5 %, Sibiřský ženšen extrakt 0,5 % 100% Arabika, zklidňující...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           ČERVEN 2024 - 13 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života