6 potravin pro podporu zdraví prostaty

- Pixabay

Barbora Nová

Konzumace výživné stravy, která obsahuje nějakou zeleninu, luštěniny a tučné ryby, může podpořit zdraví prostaty a celkové zdraví.

Vaše strava může významně ovlivnit vaše zdraví, včetně zdraví prostaty.

Přidáním zdravých potravin šetrných k prostatě do vaší stravy můžete snížit riziko problémů s prostatou, včetně rakoviny prostaty.

Podle American Cancer Society je rakovina prostaty nejčastější rakovinou u mužů, která postihuje 1 z 8 mužů ve Spojených státech (1).

Ačkoli přesná role stravy ve zdraví prostaty není jasná, existuje několik teorií. Někteří odborníci se domnívají, že západní strava s vysokým obsahem tuku a cukru může přispět ke zvýšenému výskytu rakoviny prostaty.

Některé studie spojují jak diety s vysokým obsahem mléčných výrobků, tak vysoký celkový příjem vápníku prostřednictvím potravy a doplňků stravy s vyšším rizikem vzniku rakoviny prostaty. K potvrzení tohoto propojení je však zapotřebí dalšího výzkumu (1, 2, 3).

Při provádění změn ve stravování můžete také navštěvovat svého praktického lékaře kvůli pravidelnému screeningu rakoviny prostaty, ale můžete začít podporovat své zdraví prostaty přidáním následujících 6 potravin do svého jídelníčku.

1. Rajčata

Některé druhy ovoce a zeleniny, včetně rajčat, obsahují silný antioxidant zvaný lykopen. Některé výzkumy prokazují, že strava s vysokým obsahem lykopenu může pomoci snížit riziko vzniku rakoviny prostaty (4).

K potvrzení přínosu je zapotřebí další výzkum, ale v přehledu 24 studií vědci potvrdili, že muži, kteří jedli více rajčat, měli menší pravděpodobnost vzniku rakoviny prostaty (5).

Lykopen může snížit poškození buněk a zpomalit produkci rakovinných buněk. Je to antioxidant, což znamená, že chrání buňky před poškozením (6).

Vzhledem k tomu, že lykopen je pevně vázán na buněčné stěny syrových rajčat, má vaše tělo problémy s jeho extrakcí. Vařené nebo pyré rajčatové produkty mohou být lepší možnosti, jako jsou následující produkty:

 • rajčatová pasta
 • omáčka na špagety
 • sušená rajčata
 • rajčatový džus

Jak přidat více rajčat do svého jídelníčku

Zahrnout do svého jídelníčku více receptů na bázi rajčat je jednoduché.

Existuje mnoho výživných rajčatových jídel, které můžete vyzkoušet. Například přidání sušených nebo čerstvých rajčat do salátů, konzumace vajec s nakrájenými rajčaty nebo salsou a vychutnávání rajčatových polévek jsou vynikající způsoby, jak zvýšit příjem lykopenu.

V letních měsících si můžete koupit čerstvá místní rajčata, která můžete přidat do sendvičů a nakrájet do salátů.

Pití čisté rajčatové šťávy každé ráno je další dobrá volba. Jen se ujistěte, že vyberete produkt s nízkým obsahem sodíku.

Shrnutí:

 • Rajčata obsahují silný antioxidant zvaný lykopen, který může snížit riziko rakoviny prostaty.

2. Brokolice

Brokolice je zelenina, která obsahuje mnoho komplexních sloučenin, které mohou pomoci chránit některé lidi před rakovinou.

Některé studie ukazují, že existuje souvislost mezi množstvím brukvovité zeleniny, kterou jíte – skupina zahrnující brokolici – a nižším rizikem rakoviny prostaty (7).

Důvody jsou stále nejasné, ale vědci předpokládají, že některé fytochemikálie v této zelenině – včetně sulforafanu, jehož koncentrované množství obsahují klíčky brokolice – selektivně cílí a zabíjejí rakovinné buňky, zatímco normální buňky prostaty zůstávají zdravé a neovlivněné (8).

Mezi další brukvovité zeleniny patří květák, zelí, růžičková kapusta a kapusta.

Jak přidat více brokolice do svého jídelníčku

Brokolici můžete přidat do smažených hranolků, polévek a salátů, nebo ji jednoduše jíst syrovou nebo dušenou.

Pokud se obáváte, že se čerstvá zelenina pokazí, zvažte nákup mražené brokolice, abyste si ji mohli vařit, kdykoli budete mít čas.

Shrnutí:

 • Brokolice obsahuje sulforafan a další protirakovinné sloučeniny, které selektivně cílí a zabíjejí rakovinné buňky.

3. Zelený čaj

Lidé používají zelený čaj pro jeho zdravotní přínosy po tisíce let. Vědci provedli mnoho studií o jeho účincích na rakovinu.

Důkazy naznačují, že speciální sloučeniny v zeleném čaji mohou snižovat riziko rakoviny prostaty tím, že ovlivňují růst nádoru, buněčnou smrt a hormonální signalizaci (9, 10).

Následující sloučeniny by mohly vysvětlit zdravotní přínosy zeleného čaje (11):

 • xanthinové deriváty
 • epigalokatechin galát (EGCG)
 • epikatechin

Jak přidat více zeleného čaje do svého jídelníčku

Pokud máte rádi chuť zeleného čaje, začněte tím, že každé ráno vypijete šálek místo své běžné kávy.

Pokud raději vynecháte kofein, zkuste bezkofeinovou verzi. Pokud nemáte rádi teplý čaj, zkuste ho vychladit v lednici a přidat led pro osvěžující nápoj.

Pokud nejste příznivci této chuti, zkuste použít vychlazený zelený čaj jako tekutinu do domácích smoothies nebo přidat prášek ze zeleného čaje.

Shrnutí:

 • Zelený čaj obsahuje řadu sloučenin, včetně silných antioxidantů, které by mohly pomoci v boji proti rakovině.

4. Luštěniny a sójové boby

Luštěniny jsou skupinou potravin, která zahrnuje fazole, arašídy a čočku. Luštěniny obsahují biologicky aktivní rostlinné sloučeniny známé jako fytoestrogeny.

Jedním z takových fytoestrogenů jsou isoflavony. Jedna studie zjistila, že lidé, kteří jedli nejvíce fytoestrogenů, měli o 20 % nižší riziko rakoviny prostaty než skupina s nejnižším příjmem (12).

Účinky fytoestrogenů v boji proti rakovině mohou pocházet z jejich antioxidačních vlastností a účinků na hormonální regulaci a buněčnou smrt.

I když stále existuje potřeba přesvědčivějšího výzkumu, některé výzkumy spojily sójové isoflavony se sníženým rizikem rakoviny prostaty (13).

Americký National Cancer Institute (NCI) poukazuje na souvislost mezi konzumací sóji a sníženými hladinami prostatického specifického antigenu (PSA) (14).

PSA je protein produkovaný prostatou. Test PSA, který měří hladinu PSA ve vaší krvi, se používá jako screeningový test na rakovinu prostaty.

Zdá se, že tento výzkum také naznačuje, že sója byla účinnější, když se konzumovala společně s jinými potravinami, které bojují proti rakovině.

Jak přidat do jídelníčku více luštěnin a sóji

Chcete-li do svého jídelníčku přidat více luštěnin a sójových bobů, zvažte alespoň v některých jídlech výměnu masa za rostlinné bílkoviny. To by mohlo znamenat vyzkoušet Bezmasé pondělí nebo přejít na rostlinnou stravu.

Zkuste si udělat burger z černých fazolí se spoustou zeleniny. Případně domácí hummus vyrobený z rozmixované cizrny tvoří lahodný dip k zelenině nebo celozrnnému chlebu.

Konečně, tofu je vynikajícím zdrojem sóji. Zkuste tofu dochutit omáčkami a upéct nebo osmahnout na sporáku nebo přidat do smažených hranolků.

Shrnutí:

 • Luštěniny, včetně sójových bobů, obsahují sloučeniny zvané fytoestrogeny, které mohou pomoci potlačit růst nádorů.

5. Šťáva z granátového jablka

Stejně jako zelený čaj jsou i granátová jablka bohatým zdrojem antioxidantů.

Šťáva z granátového jablka má pověst super ovoce díky vysokému obsahu antioxidantů. Antioxidanty mohou pomoci předcházet chronickým onemocněním souvisejícím s oxidačním stresem.

NCI uvádí, že šťáva z granátového jablka a některé její bioaktivní složky mohou pomoci inhibovat proliferaci buněk rakoviny prostaty (15).

Studie na zvířatech a laboratorní studie zjistily, že šťáva a extrakt z granátového jablka inhibují produkci některých buněk rakoviny prostaty, i když je zapotřebí více výzkumu u lidí (16, 17).

Jak přidat více šťávy z granátového jablka do svého jídelníčku

Šťávu z granátového jablka si můžete koupit ve většině obchodů s potravinami. Čistou šťávu můžete také zředit čistou vodou.

Semínka z granátového jablka můžete přidat i do domácího dresingu na salát, abyste osladali svůj oblíbený salát.

Shrnutí:

 • Granátová jablka mají vysoký obsah antioxidantů. Studie na zvířatech a studie v laboratoři ukázaly, že šťáva z granátového jablka může inhibovat produkci některých buněk rakoviny prostaty.

6. Ryby

Polynenasycené tuky, včetně omega-3 a omega-6, jsou esenciální mastné kyseliny, které se nacházejí výhradně ve stravě, přičemž nejsou syntetizovány tělem.

Tradiční západní strava obsahuje hodně omega-6 mastných kyselin, ale málo omega-3. Vyvážený poměr omega-3 a omega-6 mastných kyselin je spojen s lepšími zdravotními výsledky (18).

Několik recenzí uvádí, že i když může existovat souvislost mezi vyšší spotřebou omega-3 tuků a nižším rizikem rakoviny prostaty vysokého stupně a úmrtností na rakovinu prostaty, je zapotřebí další výzkum, zejména studie na lidech (19, 20, 21).

Tučné ryby mají spoustu dalších zdravotních výhod. Zkuste jíst tučné ryby nalezené ve studených vodách, abyste zvýšili příjem omega-3. Tyto zahrnují:

 • lososa
 • sledě
 • makrelu
 • sardinky
 • pstruha

Jak přidat více ryb do svého jídelníčku

Přidání více omega-3 do vaší stravy může být stejně snadné jako rozlousknutí konzervy sardinek nebo tuňáka. Ne každý je ale rybami tak nadšený. Navíc to může být i drahé.

Pokud jste v minulosti neměli rádi ryby, zkuste jiný druh. Každý z nich má jedinečnou chuť. Chuť je také jemnější, pokud je ryba čerstvá, takže si na rybě můžete pochutnat více, když si ji koupíte v rybím pultu a uděláte ji ten den.

Treska, platýs a pstruh mají jemnější chuť. Zkuste rybu přelít citronovou omáčkou nebo ji přidat do jiného jídla šetrného k prostatě. Vyzkoušet můžete například pečenou tresku v rajčatové omáčce.

Chcete-li ušetřit, můžete také přidat ryby do pokrmů, jako jsou těstoviny, polévka, salát nebo sendviče. Tímto způsobem nebudete potřebovat tolik ryb k přípravě kompletního jídla.

Můžete také přemýšlet o užívání doplňků stravy s omega-3.

Shrnutí:

 • Tučné ryby, jako je losos a makrela, obsahují zdravé omega-3 mastné kyseliny. Tyto sloučeniny mohou pomoci udržet zdravou prostatu.

Závěr

Potraviny, které obsahují esenciální sloučeniny, mohou pomoci udržet vaši prostatu zdravou a snížit riziko rakoviny prostaty. Přesto vědci potřebují provést mnoho dalších studií, aby přesně věděli, jak strava ovlivňuje zdraví prostaty.

Před provedením změn ve stravě je dobré se poradit s odborníkem, zvláště pokud se léčíte na rakovinu prostaty. Je to proto, že některé potraviny mohou interagovat s různými léky a terapiemi.

Konzumace uvedených potravin jako součást zdravého životního stylu může pomoci udržet celé vaše tělo zdravé.

Jak snížit riziko rakoviny prostaty

- Pixabay

Barbora Nová

Rakovina prostaty je jedním z nejčastějších nádorových onemocnění u mužů. Podle American Cancer Society (ACS) je také druhou nejčastější příčinou úmrtí, hned po rakovině plic, u mužů ve Spojených státech (1).

Přestože neexistuje absolutní způsob, jak rakovině prostaty předejít, existují některá opatření, která můžete udělat a která mohou snížit vaše riziko. Klíčovou roli hraje udržování přiměřené tělesné hmotnosti, pravidelný pohyb a pozornost věnovaná tomu, co jíte a pijete.

Následuje, co můžete udělat pro snížení rizika rakoviny prostaty.

Jezte červené ovoce a zeleninu

Rajčata, meloun a další červené potraviny obsahují silný antioxidant zvaný lykopen. Přehled studií na toto téma z roku 2020 uvádí, že současný výzkum potvrzuje, že lykopen může účinně omezit progresi a růst buněk rakoviny prostaty (2).

Studie 2020 zjistila, že konzumace konzervovaných a vařených rajčat více než 4krát týdně byla spojena s 28% snížením rizika rakoviny prostaty ve srovnání s tím, že tyto potraviny nikdy nekonzumovali. Vědci však poznamenali, že ačkoli existují určité důkazy spojující rajčata s nižším rizikem rakoviny prostaty, je třeba provést další studie (3).

Tuto skutečnost zdůrazňuje metaanalýza 10 studií o rajčatech a rakovině prostaty z roku 2021. Po dokončení analýzy vědci nezjistili žádnou významnou souvislost mezi konzumací rajčat a rizikem rakoviny prostaty. Zároveň upozornili, že je třeba provést další, rozsáhlejší studie (4).

Pokud byste chtěli do svého jídelníčku zařadit více rajčat, možná vás zajímá, jaký je nejlepší způsob jejich konzumace. Studie z roku 2018 provedená v laboratoři potvrzuje, že tepelná úprava rajčat, konkrétně jejich smažení, může tělu usnadnit vstřebávání lykopenu (5).

Navíc čím červenější rajče, tím lépe, protože lykopen se během zrání hromadí. To znamená, že bledá, v obchodě koupená rajčata, která byla sklizena příliš brzy, mají méně lykopenu než zralá rajčata.

Zařaďte do svého jídelníčku citrusy

Konzumace čerstvého ovoce je důležitou součástí vyvážené stravy. Je také možné, že může snížit riziko vzniku rakoviny prostaty.

Studie z roku 2017 zjistila, že u lidí, kteří konzumovali největší množství ovoce, zejména citrusů, se riziko rakoviny prostaty mírně snížilo (6).

Některé příklady citrusových plodů, jejichž vyzkoušení byste měli zvážit, jsou následující:

 • pomeranče
 • grapefruity
 • citrony
 • limetky
 • mandarinky

Je důležité si uvědomit, že grapefruit může interagovat s některými typy léků. Pokud užíváte léky na předpis a nejste si jisti, zda si grapefruit můžete dát, určitě se nejprve poraďte se svým lékařem.

Zvažte sóju a zelený čaj

Živina zvaná izoflavony byla spojena se sníženým rizikem rakoviny prostaty přinejmenším v jednom malém přehledu kontrolovaných studií z roku 2014 (7). 

Izoflavony se nacházejí v:

 • tofu (vyrobené ze sójových bobů) a dalších sójových produktech
 • cizrně
 • čočce
 • klíčcích vojtěšky
 • arašídech

Vědci také dlouho zkoumali souvislost mezi zeleným čajem a rizikem rakoviny prostaty. Studie z roku 2017 zjistila, že riziko rakoviny prostaty bylo nižší u mužů, kteří pili větší množství zeleného čaje (8).

Metaanalýza z roku 2017 zkoumala výsledky 10 studií. Zjistila, že výskyt rakoviny prostaty se snižuje s každým dalším šálkem zeleného čaje denně. Konzumace více než 7 šálků denně byla lineárně spojena se snížením rizika rakoviny prostaty (9).

Starší přehled výzkumů zeleného čaje a rakoviny prostaty z roku 2010 rovněž uvádí, že buněčné, zvířecí a některé klinické studie naznačují souvislost mezi klíčovými složkami zeleného čaje a nižším rizikem rakoviny prostaty. Celkově však konstatuje, že je třeba provést další rozsáhlé studie (10).

Nalijte si další šálek kávy

Mnozí z nás si po ránu rádi dopřejí šálek dobrého kafe. Věděli jste ale, že dopřát si pořádný kávový návyk souvisí se sníženým rizikem rakoviny prostaty?

Metaanalýza klinických studií z roku 2014 naznačuje, že pití 4 až 5 šálků kávy denně může snížit celkovou pravděpodobnost výskytu rakoviny prostaty a navíc snížit pravděpodobnost výskytu rakoviny prostaty smrtelného a vysokého stupně (11).

Mezitím druhá metaanalýza z roku 2014 zjistila, že riziko smrtelné rakoviny prostaty klesá přibližně o 11 procent s každými 3 šálky kávy (12).

Tato zjištění podporuje i novější přehled studií z roku 2021. Po projití 16 kohortových studií vědci zjistili, že vyšší konzumace kávy je spojena s nižším rizikem rakoviny prostaty. S každým dalším šálkem kávy denně byl zjištěn významný lineární trend (13).

To popisuje vztah mezi dávkou a odezvou mezi rakovinou prostaty a kávou. To znamená, že účinek na rakovinu prostaty se zvyšuje nebo snižuje s množstvím vypité kávy. Tyto účinky se však nemusí vztahovat na někoho, kdo si šálek kávy dopřeje jen příležitostně.

Mějte na paměti, že vysoké dávky kofeinu mohou způsobit vedlejší účinky, jako jsou žaludeční potíže, zrychlený tep a problémy se spánkem. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) doporučuje nepřekračovat 400 miligramů kofeinu denně, což odpovídá 4 až 5 šálkům vařené kávy (14).

Svůj vliv může mít i způsob přípravy kávy. Studie provedená v roce 2015 v Norsku zkoumala kávu připravovanou s filtrem a vařenou kávu, která filtr nepoužívá. Zdálo se, že muži, kteří pili vařenou kávu, měli nižší riziko rakoviny prostaty než muži, kteří pili kávu připravenou jiným způsobem nebo vůbec (15).

Chemické látky kafestol a kahweol mají schopnost bojovat proti rakovině. Vědci se domnívají, že tyto chemické látky se zachycují, když káva protéká papírovým filtrem. Vařená káva může umožnit, aby tyto chemické látky bojující proti rakovině zůstaly ve vašem každodenním nápoji.

Omezte příjem tuků

Přehled výzkumu z roku 2014 uvádí, že může existovat souvislost mezi nasycenými tuky a živočišnými tuky a zvýšeným rizikem rakoviny prostaty (16).

Kromě masa se živočišné tuky nacházejí v sádle, másle a sýrech. Mezi další zdroje nasycených tuků, které již nebyly zmíněny, patří koláče nebo pečivo, cukrovinky a mnoho druhů balených nebo rychlých jídel.

Kdykoli je to možné, nahraďte nasycené a živočišné tuky rostlinnými. Zkuste je nahradit:

 • olivový olej místo másla
 • ovoce místo sladkostí
 • čerstvou zeleninu místo balených potravin
 • ořechy nebo semínka místo sýra

Při tepelné úpravě masa při vysokých teplotách vznikají karcinogenní látky, proto si dávejte pozor, abyste maso při vysokých teplotách nepřipravovali.

Pokud kouříte, snažte se přestat kouřit

Podle ACS většina studií nezjistila souvislost mezi kouřením a rakovinou prostaty. Celkově je zapotřebí dalšího výzkumu, aby bylo možné lépe definovat, jaký vliv může mít kouření na riziko vzniku rakoviny prostaty (17).

Starší studie z roku 2011 zjistila, že u těch, kteří v době diagnózy rakoviny prostaty kouřili, je větší pravděpodobnost, že se rakovina vrátí. Podle studie z roku 2019 je navíc kouření v době diagnózy spojeno s vyšším rizikem úmrtí v důsledku rakoviny prostaty nebo jiných příčin (18, 19).

Ještě není pozdě přestat kouřit. Při srovnání se současnými kuřáky obě výše uvedené studie zaznamenaly, že lidé, kteří přestali kouřit před stanovením diagnózy, měli mnohem nižší riziko úmrtí (20).

Mějte na paměti kontroverzní potraviny

U některých druhů potravin a doplňků stravy jsou údaje týkající se rizika vzniku rakoviny prostaty velmi rozporuplné. Na základě těchto informací je nejlepší poradit se s odborníkem a probrat, co je pro vás v případě těchto položek nejlepší volbou.

Ryby a omega-3

Některé typy mastných kyselin, známé jako omega-3, mohou pomoci snížit riziko vzniku rakoviny. Omega-3 se nachází v doplňcích stravy a také v některých rybách, včetně:

 • sardinky
 • tuňák
 • makrely
 • pstruh
 • losos

V roce 2013 byla provedena studie, která naznačuje, že muži s vysokou koncentrací omega-3 mastných kyselin v krvi mají vyšší pravděpodobnost vzniku rakoviny prostaty. V roce 2015 však recenze zjistila některé problémy s výzkumem a uvedla, že studie ve skutečnosti neprokázala souvislost mezi zvýšeným příjmem omega-3 a zvýšeným rizikem rakoviny prostaty (21, 22).

Systematický přehled z roku 2017 dále zjistil, že v současné době neexistuje dostatek důkazů, které by potvrzovaly, že příjem omega-3 souvisí s rizikem rakoviny prostaty. Došel k závěru, že je zapotřebí dalšího výzkumu tohoto tématu (23).

V roce 2019 dále vědci z Intermountain Healthcare Heart Institute představili na vědeckém zasedání American Heart Association 2019 dvě nové studie o omega-3. Z jejich výzkumu vyplynulo, že příjem omega-3 je spojen s ochranou před úmrtím na srdeční onemocnění a také se nezdá, že by byl spojen s rizikem rakoviny prostaty (24).

Folát - kyselina listová

Folát se nachází v mnoha potravinách, např.:

 • zelená zelenina
 • fazole
 • celozrnné obiloviny
 • obohacené snídaňové cereálie

Lze jej také užívat jako doplněk stravy zvaný kyselina listová.

Starší výzkum z roku 2009 sledoval lidi užívající doplňky stravy s kyselinou listovou, které mají pomoci předcházet rakovině tlustého střeva a konečníku. Během desetiletého sledování bylo zjištěno, že užívání doplňků kyseliny listové může zvyšovat riziko vzniku rakoviny prostaty. Příjem kyseliny listové ve stravě však měl ve skutečnosti ochranný účinek (25).

Systematický přehled a metaanalýza z roku 2012 vyhodnotila studie týkající se suplementace kyselinou listovou a rizika vzniku rakoviny. Zjistila, že rakovina prostaty je jediným typem rakoviny, u kterého se zdá, že suplementace kyselinou listovou zvyšuje riziko (26).

Systematický přehled a metaanalýza z roku 2014 se tímto tématem zabývala hlouběji. Zjistila, že jak příjem folátů ve stravě, tak celkový příjem folátů, který zahrnuje i kyselinu listovou, nemají žádnou významnou souvislost s rakovinou prostaty (27).

Mléčné výrobky

Vápník má řadu důležitých přínosů pro vaše zdraví. Některé studie podle ACS spojují mléčné výrobky nebo stravu s vysokým obsahem vápníku se zvýšeným rizikem rakoviny prostaty. Studie však byly nejednotné a toto riziko nebylo spojeno s běžným příjmem vápníku ve stravě (28).

Udělejte si čas na cvičení

Nadváha nebo obezita jsou spojeny se zvýšeným rizikem několika typů rakoviny. Obecně se však zdá, že souvislost mezi rizikem rakoviny prostaty a hmotností je složitá.

Jedna studie z roku 2020 zjistila, že existuje jen velmi slabá souvislost mezi indexem tělesné hmotnosti (BMI) a rizikem rakoviny prostaty. Když však vědci upravili obvod pasu, zjistili, že zvyšující se BMI souvisí s vyšším rizikem rakoviny prostaty u osob s větším obvodem pasu (29).

Je také důležité poznamenat, že nadváha nebo obezita může mít negativní vliv, pokud vám již byla diagnostikována rakovina prostaty. U těchto osob je například zvýšené riziko progrese a recidivy rakoviny prostaty.

Pravidelné cvičení vám může pomoci regulovat vaši hmotnost. Mezi výhody cvičení patří zvýšení svalové hmoty, lepší metabolismus a zlepšení kardiovaskulárního zdraví. 

Vyzkoušejte aktivity jako např:

 • chůze
 • běh
 • jízda na kole
 • plavání

Cvičení nemusí být nudné. Obměňte své zvyky a přizvěte k němu své přátele. Je pravděpodobnější, že budete cvičit, pokud vás to bude bavit.

Poraďte se s lékařem

Zeptejte se svého lékaře na riziko vzniku rakoviny prostaty. Mezi body, které je třeba probrat, patří např:

jaké lékařské screeningové testy byste měli s přibývajícím věkem podstoupit
vaše osobní nebo rodinná anamnéza rakoviny
dietní nebo jiná doporučení týkající se zdraví

Informujte svého lékaře, pokud se u vás objevují příznaky, které mohou být varovnými příznaky rakoviny prostaty, jako např:

 • problémy s močením, jako např:
 •     - slabý proud moči nebo potíže se začátkem močení
 •     - častá nebo náhlá potřeba močit
 •     - bolestivý nebo pálivý pocit při močení
 •     - pocit, že váš močový měchýř není po vymočení prázdný
 • zpozorování krve v moči nebo spermatu
 • nepříjemné pocity nebo bolest kdekoli v pánvi, kyčlích nebo zádech, které nemizí
 • potíže s dosažením nebo udržením erekce

Často kladené otázky týkající se rakoviny prostaty

Jak častá je rakovina prostaty?

Podle ACS je rakovina prostaty vedle rakoviny kůže nejčastějším typem rakoviny u mužů ve Spojených státech. Odhaduje se, že rakovinou prostaty někdy v životě onemocní přibližně 1 z 8 mužů (30).

ACS odhaduje, že v roce 2022 bude ve Spojených státech nově diagnostikována rakovina prostaty u přibližně 268 490 mužů. Kromě toho v roce 2022 zemře ve Spojených státech na rakovinu prostaty přibližně 34 500 mužů (31).

Jaké jsou další rizikové faktory rakoviny prostaty?

Kromě některých faktorů, které byly uvedeny výše, existuje několik dalších známých rizikových faktorů rakoviny prostaty. Patří mezi ně např:

 • Věk. Riziko vzniku rakoviny prostaty se zvyšuje s přibývajícím věkem. Podle ACS se přibližně 6 z 10 diagnóz rakoviny prostaty vyskytuje u mužů starších 65 let (32).
 • Rodinná anamnéza. Pokud rakovinu prostaty prodělal váš blízký biologický příbuzný, například otec nebo bratr, může být riziko jejího vzniku zvýšené.
 • Rasa. Ačkoli důvody, proč tomu tak je, nejsou jasné, zdá se, že rakovina prostaty se častěji vyskytuje u afroamerických mužů. Je třeba provést další výzkum, aby se zjistilo, proč tomu tak je (33).
 • Geografická poloha. Není přesně známo proč, ale rakovina prostaty je častější v oblastech světa, jako je Evropa, Severní Amerika, Karibik a Austrálie.
 • Genetické změny. Některé dědičné genetické změny, například v genech BRCA1 a BRCA2, mohou zvyšovat riziko rakoviny prostaty. Kromě toho mají vyšší riziko také muži s dědičným onemocněním zvaným Lynchův syndrom.

Jaké jsou vyhlídky na rakovinu prostaty?

Pokud je rakovina prostaty zjištěna včas, jsou vyhlídky poměrně dobré. Podle programu Surveillance, Epidemiology, and End Results (SEER) Národního institutu pro výzkum rakoviny byla celková míra pětiletého přežití u rakoviny prostaty v letech 2011-2017 97,5 % (34).

SEER tyto statistiky dále rozděluje podle rozsahu rakoviny v době diagnózy:

 • Lokalizovaná. Když rakovina zůstává v prostatě, pětileté přežití je téměř 100 procent.
 • Regionální. Pokud je rakovina v prostatě a blízkých lymfatických uzlinách, je pětileté přežití stále téměř 100 procent.
 • Vzdálená. Pokud se rakovina rozšířila do dalších orgánů a tkání, klesá pětileté přežití na 30,6 procenta.

Většina případů rakoviny prostaty je diagnostikována, když je buď lokalizovaná, nebo regionální.

Jaké typy léčby se používají u rakoviny prostaty?

Pokud je u vás diagnostikována rakovina prostaty, lékař vám pomůže sestavit léčebný plán, který bude vhodný pro vaši individuální situaci. Je možné, že bude použita kombinace různých možností léčby.

Pokud vaše rakovina nevyvolává žádné příznaky, mohou vám doporučit tzv. očekávanou léčbu. Během této doby mohou vaši rakovinu sledovat pomocí různých testů. Léčba bude zahájena, jakmile se u vás objeví příznaky nebo jakmile výsledky testů zjistí, že rakovina roste.

Mezi další potenciální možnosti léčby mohou patřit:

 • Chirurgický zákrok. Pokud máte rakovinu pouze v prostatě, může vám lékař navrhnout chirurgický zákrok, který odstraní nádor nebo prostatu.
 • Radioterapie. Při radioterapii se k usmrcení rakovinných buněk používá vysokoenergetické záření.
 • Kryoterapie. Při kryoterapii se používá speciální sonda, která zmrazí a usmrtí buňky ve vaší prostatě, včetně rakovinných buněk.
 • Hormonální terapie. Tato léčba se zaměřuje na blokování hormonů, které mohou podporovat růst rakoviny.
 • Chemoterapie. Chemoterapeutika mohou rakovinné buňky zabít nebo zpomalit jejich růst.
 • Imunoterapie. Imunoterapie využívá váš imunitní systém k léčbě rakoviny prostaty. K léčbě některých typů rakoviny prostaty lze použít typ imunoterapie zvaný sipuleucel-T (Provenge).
 • Cílená léčba. Cílená léčba blokuje aktivitu určitých proteinů na rakovinných buňkách nebo v nich. K léčbě některých typů rakoviny prostaty lze použít léky zvané inhibitory PARP.

Jak si mohu udržet zdravou prostatu?

Následující činnosti v každodenním životě vám mohou pomoci udržet prostatu zdravou:

 • Cvičení. Pravidelné cvičení je skvělé pro vaše zdraví a prevenci různých zdravotních potíží. Z tohoto důvodu se snažte cvičit většinu dní v týdnu. Pokud si nejste jisti, kde začít, zeptejte se odborníka na typy cvičení, které jsou pro vás vhodné.
 • Jezte vyváženou stravu. Snažte se jíst vyváženou stravu, která je bohatá na potraviny, jako jsou celozrnné výrobky, čerstvé ovoce a zelenina a libové zdroje bílkovin. Omezte příjem červeného masa a potravin s vysokým obsahem cukru, rafinovaných sacharidů nebo nezdravých tuků.
 • Sledujte svou hmotnost. Pokud trpíte nadváhou nebo obezitou, je důležité podniknout kroky ke snížení své hmotnosti. Odborník vám může pomoci doporučit bezpečné způsoby, jak zhubnout.

Důležité je také navštěvovat lékaře na pravidelných zdravotních prohlídkách. Během nich můžete probrat rakovinu prostaty a získat informace o tom, kdy byste měli začít chodit na preventivní prohlídky. Jako vždy, nikdy neváhejte navštívit svého lékaře, pokud máte znepokojivé příznaky.

Závěr

Rakovině prostaty nelze zcela zabránit. Existují však určité kroky, které můžete podniknout, abyste snížili své riziko.

Je například možné, že některé druhy potravin a nápojů mohou riziko rakoviny prostaty snížit. Mezi příklady patří např:

 • červené ovoce nebo zelenina, například rajčata
 • sójové boby
 • zelený čaj
 • káva

Snížení příjmu tuků, zejména červeného masa, může rovněž pomoci snížit riziko.

Kromě stravy jsou důležité i další faktory životního stylu. Snažte se přestat kouřit, regulovat svou váhu a pravidelně cvičit.

Nikdy neváhejte navštívit svého lékaře, pokud se u vás objeví potenciální varovné příznaky rakoviny prostaty, jako jsou problémy s močením nebo bolesti v pánvi, kyčlích či zádech. Pokud tyto příznaky nejsou způsobeny rakovinou prostaty, mohou být způsobeny jiným onemocněním, které je třeba léčit.

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

NMN (nikotinamid mononukleotid)

NMN (nikotinamid mononukleotid)
Pokud vás zajímají inovace v oblasti stárnutí a dlouhověkosti, možná jste slyšeli o NMN, což je zkratka pro nikotinamid mononukleotid. Je to molekula, kterou vaše tělo vytváří přirozeně, ale někteří...

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
Unikátní kombinace vysoce kvalitních extraktů z hub a rostlin, doplněná o betaglukan vysoké čistoty (nad 80%) a vitamíny na podporu imunity. Devět složek synergicky spojených v blahodárný komplex na...

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium
  KOHI-FOCUS SLOŽENÍ: Instantní káva 76,4 % (100% káva Arabica), Ashwagandha extrakt 10 %, Chaga extrakt 8 %, Tulsi extrakt 5 %, Sibiřský ženšen extrakt 0,5 % 100% Arabika, zklidňující...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ STRÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

         ČERVENEC 2024 - 22 článků

 

Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života