16 relativně jednoduchých způsobů, jak se zbavit stresu. 7 nejlepších doplňků stravy proti stresu. 11 příznaků toho, že jste energeticky vysáváni lidmi kolem vás. Jak přestat absorbovat negativní energii druhých lidí. Podle 7 znaků poznáte, že se vámi snaží manipulovat narcista

 

 

 

 

 

 

Stres off

- Pixabay

Ing. Zdeněk Rozehnal

Stres a úzkost jsou pro mnoho lidí běžné. Mnoho lidí se se stresem potýká každý den. Práce, rodinné problémy, zdravotní problémy a finanční závazky jsou součástí každodenního života, které běžně přispívají ke zvýšené hladině stresu.

Navíc faktory, jako je genetika, úroveň sociální podpory, styl zvládání stresu a typ osobnosti, ovlivňují náchylnost člověka ke stresu, což znamená, že někteří lidé jsou náchylnější ke stresu než jiní (1, 2, 3).

Výzkumy navíc ukazují, že rodiče, lidé v profesích, jako je zdravotnictví a sociální práce a lidé barevné pleti mají vyšší pravděpodobnost vyšší úrovně stresu (4, 5, 6, 7).

Pro celkové zdraví je důležité co nejvíce minimalizovat chronický stres každodenního života. Chronický stres totiž škodí zdraví a zvyšuje riziko zdravotních potíží, jako jsou srdeční choroby, úzkostné poruchy a deprese (8, 9, 10).

Je důležité si uvědomit, že stres není totéž co poruchy duševního zdraví, jako jsou úzkost a deprese, které vyžadují léčbu od lékařů. Přestože níže uvedené tipy mohou ulevit od mnoha typů stresu, nemusí pomoci lidem s těmito stavy (11).

Následuje 16 způsobů zmírnění stresu založených na důkazech.

1. Zajistěte si více fyzické aktivity

Pokud se cítíte ve stresu, může vám pomoci důsledné rozhýbání těla. Šestitýdenní studie na 185 vysokoškolských studentech zjistila, že účast na aerobním cvičení 2 dny v týdnu významně snížila celkový vnímaný stres a vnímaný stres způsobený nejistotou. Navíc cvičební rutina významně zlepšila depresi, kterou si sami uváděli (12).

Mnoho dalších studií prokázalo, že zapojení do fyzické aktivity pomáhá snižovat hladinu stresu a zlepšovat náladu, zatímco sedavé chování může vést ke zvýšenému stresu, špatné náladě a poruchám spánku (13, 14).

Navíc bylo prokázáno, že pravidelné cvičení zlepšuje příznaky běžných duševních onemocnění, jako jsou úzkost a deprese (15, 16).

Pokud jste v současné době neaktivní, začněte s mírnými aktivitami, jako je chůze nebo jízda na kole. Výběr aktivity, která vás baví, může zvýšit vaše šance, že u ní dlouhodobě vydržíte.

Shrnutí:

 • Pravidelné cvičení může pomoci snížit stres a zlepšit příznaky spojené s běžnými duševními poruchami, jako jsou úzkost a deprese.

2. Dodržujte zdravou stravu

Vaše strava ovlivňuje všechny aspekty vašeho zdraví, včetně duševního zdraví. Studie ukazují, že lidé, kteří se stravují s vysokým obsahem ultra průmyslově zpracovaných potravin a přidaného cukru, mají vyšší pravděpodobnost, že budou pociťovat vyšší úroveň stresu (17, 18, 19).

Chronický stres může vést k přejídání a sahání po velmi chutných potravinách, což může poškodit vaše celkové zdraví a náladu.

Navíc nedostatečná konzumace plnohodnotných potravin může zvýšit riziko nedostatku živin, které jsou pro regulaci stresu a nálady nezbytné, jako je hořčík a vitaminy skupiny B (20).

Minimalizace příjmu vysoce průmyslově zpracovaných potravin a nápojů a konzumace většího množství celých potravin, jako je zelenina, ovoce, fazole, ryby, ořechy a semínka, může pomoci zajistit, aby bylo vaše tělo správně vyživováno. To zase může zlepšit vaši odolnost vůči stresu.

Shrnutí:

 • Dodržování stravy bohaté na živiny a omezení ultra průmyslově zpracovaných potravin může vašemu tělu poskytnout živiny potřebné pro optimální zdraví a snížit riziko nedostatku živin, které pomáhají regulovat stres.

3. Minimalizujte používání telefonu a čas strávený u obrazovky  

Chytré telefony, počítače a tablety jsou pro mnoho lidí nevyhnutelnou součástí každodenního života. I když jsou tato zařízení často nezbytná, jejich příliš časté používání může zvyšovat hladinu stresu.

Řada studií spojuje nadměrné používání chytrých telefonů a "závislost na iPhonu" se zvýšenou úrovní stresu a poruchami duševního zdraví (21, 22, 23, 24).

Příliš mnoho času stráveného před obrazovkami obecně je spojeno s nižší psychickou pohodou a zvýšenou úrovní stresu u dospělých i dětí (25, 26, 27).

Čas strávený u obrazovek navíc může negativně ovlivňovat spánek, což může vést i ke zvýšení hladiny stresu (28).

Shrnutí:

 • Minimalizace času stráveného u obrazovky může pomoci snížit stres a zlepšit spánek u dětí i dospělých.

4. Zvažte doplňky stravy

Některé vitaminy a minerály hrají důležitou roli v reakci vašeho těla na stres a regulaci nálady. Nedostatek jedné nebo více živin proto může ovlivnit vaše duševní zdraví a schopnost zvládat stres.

Některé studie navíc ukazují, že některé doplňky stravy mohou pomoci snížit stres a zlepšit náladu. Například při chronickém stresu může dojít k vyčerpání hladiny hořčíku.

Protože tento minerál hraje důležitou roli v reakci vašeho těla na stres, je důležité zajistit, abyste ho měli každý den dostatek. Bylo prokázáno, že doplňování hořčíku zlepšuje stres u chronicky stresovaných lidí (20, 29).

Osmitýdenní studie na 264 lidech s nízkou hladinou hořčíku zjistila, že užívání 300 mg tohoto minerálu denně pomáhá snižovat hladinu stresu. Kombinace této dávky hořčíku s vitaminem B6 byla ještě účinnější (30).

Ideální je Magnesium chelát s vitamínem B6  (vysoká vstřebatelnost, svázáno s aminokyselinou glycinem - bisglycinát).

Bylo prokázáno, že i další doplňky stravy, včetně ashwagandhy, rhodioly, vitaminů skupiny B a L-theaninu, pomáhají snižovat stres (31, 32, 33, 34).

Doplňky stravy však nemusí být vhodné nebo bezpečné pro každého. Pokud máte zájem o užívání doplňků stravy, které vám pomohou zmírnit stres, poraďte se s odborníkem.

Shrnutí:

 • Některé doplňky stravy mohou snižovat hladinu stresu, včetně hořčíku, L-theaninu, ašvagandy a vitaminů skupiny B.

5. Praktikujte péči o sebe sama

Vyčlenění času na cvičení péče o sebe může pomoci snížit hladinu stresu. Mezi praktické příklady patří např:

 • procházka venku
 • koupel
 • zapálení svíček
 • čtení dobré knihy
 • cvičení
 • příprava zdravého jídla
 • masáže
 • provozování nějakého koníčku
 • používání difuzéru s uklidňujícími vůněmi
 • cvičení jógy

Studie ukazují, že lidé, kteří se věnují péči o sebe, uvádějí nižší úroveň stresu a lepší kvalitu života, zatímco nedostatek péče o sebe je spojen s vyšším rizikem stresu a vyhoření (35, 36, 37).

Udělat si čas na sebe je pro zdravý život nezbytné. To je důležité zejména pro lidi, kteří bývají vystaveni velkému stresu, včetně zdravotních sester, lékařů, učitelů a pečovatelů.

Péče o sebe nemusí být složitá ani komplikovaná. Znamená to jednoduše pečovat o svou pohodu a štěstí.

Zvláště uklidňující může být působení určitých vůní prostřednictvím svíček nebo esenciálních olejů. Zde je několik relaxačních vůní:

 • levandule
 • růže
 • bergamot
 • římský heřmánek
 • kadidlo
 • santalové dřevo
 • ylang-ylang
 • pomeranč nebo pomerančový květ
 • pelargonie

Používání vůní ke zlepšení nálady se nazývá aromaterapie. Několik studií naznačuje, že aromaterapie může snížit úzkost a zlepšit spánek (38, 39).

Shrnutí:

 • Péče o sebe sama je důležitou součástí zvládání stresu. Mezi několik jednoduchých strategií, které můžete vyzkoušet, patří jóga, zapalování svíček, koupele a četba dobré knihy.

6. Snižte příjem kofeinu

Kofein je chemická látka obsažená v kávě, čaji, čokoládě a energetických nápojích, která stimuluje centrální nervový systém. Jeho přílišná konzumace může zhoršit a zvýšit pocity úzkosti (40, 41).

Nadměrná konzumace navíc může poškodit váš spánek. To zase může zvýšit příznaky stresu a úzkosti (42).

Lidé mají různé prahové hodnoty pro to, kolik kofeinu mohou tolerovat. Pokud si všimnete, že kofein ve vás vyvolává nervozitu nebo úzkost, zvažte jeho omezení a nahraďte kávu nebo energetické nápoje bylinkovým čajem bez kofeinu nebo vodou.

Přestože mnohé studie ukazují, že káva je s mírou zdravá, doporučuje se udržovat příjem kofeinu pod 400 mg denně, což odpovídá 4-5 šálkům (0,9-1,2 l) kávy (43).

Přesto mohou lidé citliví na kofein pociťovat zvýšenou úzkost a stres i po konzumaci mnohem menšího množství kofeinu, než je tato hodnota, proto je důležité zvážit svou individuální toleranci.

Shrnutí:

 • Velké množství kofeinu může zvyšovat stres a úzkost, ačkoli citlivost lidí na kofein se značně liší.

7. Trávení času s přáteli a rodinou

Sociální podpora ze strany přátel a rodiny vám může pomoci překonat stresové období a vyrovnat se se stresem (44).

Studie, která u 163 adolescentů latinskoamerického původu na vysoké škole spojovala nižší úroveň podpory ze strany přátel, rodiny a romantických partnerů s osamělostí, depresivními příznaky a vnímaným stresem (44).

Mít systém sociální podpory je důležité pro celkové duševní zdraví. Pokud se cítíte osamělí a nemáte přátele nebo rodinu, na které byste se mohli spolehnout, mohou vám pomoci skupiny sociální podpory. Zvažte možnost zapojit se do nějakého klubu nebo sportovního týmu nebo se věnovat dobrovolnické činnosti pro věc, která je pro vás důležitá.

Shrnutí:

 • Silné sociální vazby vám mohou pomoci překonat stresující období a jsou důležité pro celkovou duševní pohodu.

8. Vytvořte si hranice a naučte se říkat ne

Ne všechny stresory můžete ovlivnit, ale některé ano. Když si toho na sebe naložíte příliš mnoho, může to zvýšit vaši stresovou zátěž a omezit čas, který můžete věnovat péči o sebe.

Převzetí kontroly nad svým osobním životem může pomoci snížit stres a chránit vaše duševní zdraví.

Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, může být častější říkání "ne". To platí zejména v případě, že na sebe berete více povinností, než jste schopni zvládnout, protože žonglování s mnoha povinnostmi může způsobit, že se budete cítit přetížení.

Pokud si budete vybírat, co na sebe berete - a řeknete "ne" věcem, které by vám zbytečně zvyšovaly zátěž - můžete snížit úroveň stresu.

Navíc vytváření hranic - zejména s lidmi, kteří zvyšují úroveň vašeho stresu - je zdravý způsob, jak chránit svou pohodu. Může to být tak jednoduché, jako požádat přítele nebo člena rodiny, aby se nezastavoval bez ohlášení, nebo zrušit stálé plány s přítelem, který má tendenci vytvářet drama.

Shrnutí:

 • Je důležité vytvořit si ve svém životě zdravé hranice tím, že si odmítnete vzít na sebe víc, než zvládnete. Říkat "ne" je jedním ze způsobů, jak zvládat stresory.

9. Naučte se vyhýbat prokrastinaci

Dalším způsobem, jak získat kontrolu nad svým stresem, je udržet si přehled o svých prioritách a vyhnout se prokrastinaci.

Prokrastinace je výrazná a chronická tendence odkládat plnění (většinou administrativních či psychicky náročných) povinností a úkolů (zejména těch nepříjemných) na pozdější dobu. Může představovat rizikový fenomén pro duševní zdraví. Psychologové často popisují takové chování jako mechanismus pomáhající jedinci vyrovnat se s úzkostí spojenou s výkonem dané činnosti.

Prokrastinace může poškodit vaši produktivitu a způsobit, že se budete snažit vše dohnat. To může způsobit stres, který negativně ovlivňuje vaše zdraví a kvalitu spánku (45, 46).

Studie provedená na 140 studentech medicíny v Číně spojila prokrastinaci se zvýšenou hladinou stresu. Studie také spojila prokrastinaci a opožděné reakce na stres s negativnějšími výchovnými styly, včetně trestání a odmítání (46).

Pokud se přistihnete, že pravidelně prokrastinujete, může vám pomoci zvyk vytvořit si seznam úkolů uspořádaný podle priorit. Stanovte si realistické termíny a postupujte po seznamu směrem dolů.

Pracujte na věcech, které je třeba udělat dnes, a dopřejte si kousky volného času. Přepínání mezi úkoly nebo multitasking může být samo o sobě stresující.

Shrnutí:

 • Pokud se přistihnete, že pravidelně odkládáte úkoly, může vám udržení si přehledu na seznamu úkolů pomoci odvrátit související stres.

10. Zajděte si na hodinu jógy

Jóga se stala oblíbenou metodou odbourávání stresu a cvičení u všech věkových skupin. I když se styly jógy liší, většina z nich má společný cíl - spojit tělo a mysl zvýšením uvědomění si těla a dechu.

Několik studií ukazuje, že jóga pomáhá snižovat stres a příznaky úzkosti a deprese. Navíc může podpořit psychickou pohodu (47, 48, 49).

Tyto přínosy zřejmě souvisejí s jejím vlivem na nervový systém a reakci na stres.

Jóga může pomoci snížit hladinu kortizolu, krevní tlak a srdeční frekvenci a zároveň zvýšit hladinu kyseliny gama aminomáselné, neurotransmiteru, který je u lidí s poruchami nálady nízký (49, 50).

Shrnutí:

 • Jóga je široce využívána ke snižování stresu. Může pomoci snížit hladinu stresových hormonů a krevní tlak.

11. Cvičení všímavosti

Mindfulness popisuje praktiky, které vás ukotvují v přítomném okamžiku. Mezi techniky snižování stresu, které využívají všímavost, patří meditace a kognitivní terapie založená na všímavosti (MBCT), což je typ kognitivně-behaviorální terapie (51).

Soustavná meditace, i když jen krátkodobá, může pomoci zlepšit náladu a snížit příznaky stresu a úzkosti (52).

Pokud byste chtěli meditaci vyzkoušet, základy vás naučí nespočet knih, aplikací a webových stránek. Ve vašem okolí mohou být také terapeuti, kteří se specializují na MBCT.

Shrnutí:

 • Praktiky všímavosti, jako je meditace a MBCT, mohou pomoci snížit hladinu stresu a zlepšit náladu.

12. Objímejte se

Lidský dotek může mít uklidňující účinek a pomoci vám lépe zvládat stres (53).

Studie například ukazují, že pozitivní fyzický kontakt a sex mohou pomoci zmírnit stres a osamělost (54, 55).

Tyto typy kontaktu mohou pomáhat uvolňovat oxytocin a snižovat kortizol. Tyto účinky zase pomáhají snižovat krevní tlak a srdeční frekvenci. Vysoký krevní tlak i zvýšená srdeční frekvence jsou fyzickými příznaky stresu (56).

Zajímavé je, že lidé nejsou jediní živočichové, kteří se mazlí, aby se zbavili stresu. Šimpanzi se také mazlí mezi sebou, pokud jsou ve stresu (57).

Shrnutí:

 • Pozitivní doteky při mazlení, objímání, líbání a sexu mohou pomáhat snižovat stres uvolňováním oxytocinu a snižováním krevního tlaku.

13. Trávit čas v přírodě

Více času stráveného venku může pomoci snížit stres. Studie ukazují, že trávení času v zeleni, jako jsou parky a lesy, a pobyt v přírodě jsou zdravým způsobem zvládání stresu (58, 59).

Z přehledu 14 studií vyplynulo, že již 10 minut strávených v přírodním prostředí může pomoci zlepšit psychologické a fyziologické ukazatele duševní pohody, včetně vnímaného stresu a štěstí, u lidí ve vysokoškolském věku (59).

Pěší turistika a kempování jsou skvělou volbou, ale někteří lidé nemají tyto aktivity rádi - nebo k nim nemají přístup. I když žijete v městské oblasti, můžete vyhledávat zelené plochy, jako jsou místní parky, arboreta a botanické zahrady.

Shrnutí:

 • Trávení více času venku - ať už v místním parku nebo na vrcholu hory - může pomoci snížit hladinu stresu a zlepšit náladu.

14. Cvičte hluboké dýchání

Psychický stres aktivuje váš sympatický nervový systém, čímž se vaše tělo dostává do režimu bojuj nebo uteč. Během této reakce stresové hormony spouštějí fyzické příznaky, jako je zrychlený srdeční tep, zrychlené dýchání a stažené cévy.

Cvičení hlubokého dýchání může pomoci aktivovat váš parasympatický nervový systém, který řídí relaxační reakci (60, 61).

Mezi hluboká dechová cvičení patří brániční dýchání, břišní dýchání a zrychlené dýchání.

Cílem hlubokého dýchání je soustředit své vědomí na dech, aby byl pomalejší a hlubší. Když se zhluboka nadechnete nosem, plíce se plně roztáhnou a břicho se zvedne. To pomáhá zpomalit srdeční tep, což vám umožní cítit se v klidu.

Shrnutí:

 • Hluboké dýchání aktivuje relaxační reakci vašeho těla, čímž působí proti některým fyzickým pocitům stresu.

15. Trávte čas se svým domácím mazlíčkem

Mít domácího mazlíčka může pomoci snížit stres a zlepšit vaši náladu. Když se mazlíte nebo se dotýkáte svého domácího mazlíčka, vaše tělo uvolňuje oxytocin - hormon, který je spojován s pozitivní náladou (62).

Studie navíc ukazují, že majitelé domácích mazlíčků - zejména ti, kteří mají psy - mají tendenci k větší životní spokojenosti, lepšímu sebevědomí, nižší míře osamělosti a úzkosti a pozitivnější náladě (63).

Mít domácího mazlíčka může také pomoci zmírnit stres tím, že vám dává smysl, udržuje vás v aktivitě a poskytuje vám společnost.

Shrnutí:

 • Trávení času s domácím mazlíčkem je příjemný a relaxační způsob, jak snížit stres.

Závěr

Přestože je stres nevyhnutelnou součástí života, chronický stres se negativně podepisuje na vašem fyzickém i duševním zdraví.

Naštěstí existuje několik strategií založených na důkazech, které vám pomohou stres snížit a zlepšit vaši celkovou psychickou pohodu.

Účinnými metodami jsou cvičení, všímavost, čas strávený s domácím mazlíčkem, minimalizace času stráveného u obrazovky a častější pobyt venku.

7 nejlepších doplňků stravy proti stresu

Počet občanů užívajících antidepresiva stále stoupá a oficiálně se hovoří, že počet psychiatrů, psychologů poroste, jakož i nových odborných klinik. Každopádně se délka objednání k těmto odborníkům stále prodlužuje.

Každý člověk má životní stresory, přičemž nejběžnější jsou faktory související s pracovní činností, penězi, zdravím a vztahy.

Stres může být akutní nebo chronický a může vést k únavě, bolestem hlavy, podrážděnému žaludku, nervozitě a vznětlivosti nebo hněvu. V konečném důsledku k depresi.

Pravidelné cvičení, přiměřený spánek a dobrá výživa jsou některé z nejlepších způsobů, jak lépe posílit své tělo v boji proti stresu, ale může vám účinně pomoci i několik vitamínů a potravinových doplňků.

Následuje 7 nejlepších vitamínů a doplňků stravy, které vám pomohou bojovat se stresem.

1. Ašvaganda

Ashwagandha (Withania somnifera) je adaptogenní bylina pocházející z Indie, která se používá v Ayurvédě, v jednom z nejstarších léčivých systémů na světě (6).

Ašvaganda zvyšuje odolnost vašeho těla vůči fyzickému a mentálnímu stresu. (7).

Nejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

V jedné studii s 60 jedinci s mírným stresem se sledovaly účinky Ašvagandy na jeho zmírnění, přičemž dostávali 240 mg standardizovaného výtažku z Ašvagandy nebo placebo denně po dobu 60 dnů (8). Ve srovnání s placebem měla Ašvaganda velký vliv na snížení stresu, úzkosti a deprese. Ašvaganda byl také spojena s 23% snížením ranních hladin stresového hormonu - kortizolu.

Přezkum pěti studií zkoumajících účinky Ašvagandy na úzkost a stres navíc zjistil, že ti, kdo užívali extrakt z Ašvagandy, měli lepší výsledky při testech, kde se měřila úroveň stresu, úzkosti a únavy (9).

Studie zkoumající bezpečnost a účinnost užívání Ašvagandy u lidí s chronickým stresem prokázala, že užívání 600 mg Ašvagandy po dobu 60 dnů bylo bezpečné a dobře tolerované (10).

Shrnutí:

 • Prokázalo se, že adaptogenní vlastnosti Ašvagandy snižují stres, úzkost a depresi a také mají vliv na nižší ranní hladiny kortizolu. Vhodné je ji užívat společně s korejským ženšenem.

Více:

2. Rhodiola rosea

Rhodiola rosea (Rozchodnice růžová) je bylina, která roste v chladných horských oblastech Ruska a Asie.

Dlouho je známa jako adaptogen, přírodní, netoxická bylina, která stimuluje stresový systém vašeho těla ke zvýšení odolnosti vůči stresu, obdobně jako Ašvaganda. (1).

Adaptogenní vlastnosti rhodioly jsou spojeny se dvěma účinnými aktivními složkami byliny - rosavinem a salidrosidem (2).

8týdenní studie u 100 lidí s chronickými únavovými symptomy, jako je špatná kvalita spánku a poruchy krátkodobé paměti a koncentrace, zjistila, že doplnění 400 mg extraktu rhodioly denně zlepšilo příznaky již po 1 týdnu (3). Během studie negativní příznaky nadále klesaly.

V jiné studii u 118 lidí se syndromem vyhoření souvisejícím se stresem se 400 mg extraktu rhodioly denně po dobu 12 týdnů se zlepšily související symptomy včetně úzkosti, vyčerpání a podrážděnosti (4).

Rhodiola je dobře tolerována a je bezpečná (5).

Shrnutí:

 • Rhodiola je adaptogenní bylina, u které bylo prokázáno, že zlepšuje příznaky spojené s chronickou únavou a syndromem vyhoření.

3. Melatonin

Dostatečné množství kvalitního spánku je důležité pro zmírnění stresu.

Stres je většinou spojen s nespavostí, poruchou spánku, která se vyznačuje obtížemi při usínání nebo častým probouzením, případně obojím (11, 12).

To znamená, že dosažení přiměřené kvality spánku nemusí být jednoduché, pokud jste ve stresu, což by zase mohlo zhoršit jeho závažnost.

Melatonin je přírodní hormon, který reguluje cirkadiánní rytmus vašeho těla neboli cyklus spánku a bdění. Hladiny tohoto hormonu se zvyšují večer, když je tma, aby podporoval spánek, a ráno, když je to světlo, dochází k poklesu a zvyšuje se bdělost.

V přehledu 19 studií s 1 683 lidmi s primárními poruchami spánku - bez jiných příčin  - melatonin zkrátil dobu, za kterou lidé usnuli, zvýšil celkovou dobu spánku a zlepšil celkovou kvalitu spánku ve srovnání s placebem (13).

Další přehled 7 studií zahrnujících 205 lidí zkoumal účinnost melatoninu při zvládání sekundárních poruch spánku, které byly způsobeny jiným důvodem, jako je stres nebo deprese. Tento přehled ukázal, že melatonin zkrátil dobu, za kterou lidé usnuli, a prodloužil celkovou dobu spánku, přičemž placebo kvalitu spánku významně neovlivnilo (14).

Protože melatonin je přírodní hormon, jeho doplnění ve formě doplňku stravy neovlivňuje produkci tohoto hormonu v těle a není návykový (15).

Doplňky stravy s melatoninem se běžně pohybují v dávkách od 1 do 5 mg. Nejlepší je začít s nejnižší možnou dávkou a podle potřeby dávku navyšovat (16).

Shrnutí:

 • Aplikace melatoninu těsně před spánkem vám může pomoci rychleji usnout a déle spát, pokud máte problémy se spánkem související se stresem.

4. Glycin

Glycin je aminokyselina, kterou vaše tělo používá k tvorbě proteinů.

Studie potvrzují, že glycin může zvýšit odolnost vašeho těla vůči stresu tím, že povzbuzuje dobrý noční odpočinek díky uklidňujícímu účinku na mozek a schopnosti snižovat teplotu těla (17, 18).

Nižší tělesná teplota podporuje spánek a pomáhá vám v noci usnout.

V jedné studii 15 lidí, kteří si stěžovali na kvalitu spánku a vzali si 3 gramy glycinu před spaním, mělo následující den menší únavu a zvýšenou pozornost ve srovnání s placebem (19).

V podobné studii bylo prokázáno, že užívání 3 gramů glycinu před spaním zlepšilo kvalitu spánku a následně druhý den došlo ke zkvalitnění rozpoznávacích schopností (20).

Další malá studie navíc zjistila, že aplikace 3 gramů glycinu před spaním snížila denní spavost a únavu po 3 dnech spánku (21).

Glycin je dobře snášen, užívání 3 gramů denně pravděpodobně nebude mít žádné vedlejší účinky (22).

Shrnutí:

 • Uklidňující účinky glycinu zlepšují kvalitu spánku a následně zlepšují pocity bdělosti a soustředění.

5. L-theanin

L-theanin je aminokyselina, která se nejčastěji vyskytuje v čajových listech. Byla zkoumána pro svou schopnost podporovat relaxaci a snižování stresu, aniž by vyvolávala sedativní účinky (25, 26).

Přezkum 21 studií zahrnujících téměř 68 000 lidí zjistil, že pití zeleného čaje bylo spojeno se sníženou úzkostí a zlepšením paměti a pozornosti (27).

Tyto účinky byly přičítány synergickým účinkům kofeinu a l-theaninu v čaji, protože bylo zjištěno, že každá samotná složka má menší účinek.

Studie však prokazují, že l-theanin sám o sobě může ještě navíc pomoci zmírnit stres.

Jedna studie ukázala, že doplnění 200 mg l-theaninu snížilo míru stresu, což se projevilo v poklesu srdeční frekvence jako reakce na provedení mentálně stresujícího úkolu (28).

V jiné studii u 34 lidí, kteří pili nápoj obsahující 200 mg l-theaninu, došlo ke snížení hladiny kortizolu - stresového hormonu v reakci na stresující úkol, který zahrnoval multitasking (29).

L-theanin je dobře tolerován a bezpečný, pokud je doplněn účinnou dávkou pro relaxaci, která se pohybuje v rozmezí 200–600 mg denně ve formě tobolek (30, 31).

Pro srovnání, l-theanin obsahuje 1–2% suché hmotnosti čajových listů, což odpovídá 10–20 mg l-theaninu na komerčně dostupný čajový sáček (32). To znamená, že pití čaje pravděpodobně nebude mít žádný znatelný vliv na stres. Pochopitelně záleží na množství vypitého čaje. Mnoho lidí však považuje pití čaje za relaxační.

Shrnutí:

 • L-theanin je přírodní složkou čajových listů, u kterého bylo prokázáno, že snižuje stres a podporuje relaxaci.

6. Komplex vitaminů skupiny B

Komplex vitaminů skupiny B by měl obsahovat všech 8 vitamínů.

Tyto vitaminy hrají důležitou roli v metabolismu tím, že mění jídlo, které jíte, na využitelnou energii. Vitaminy B jsou také nezbytné pro zdraví srdce a mozku (33).

Mezi potravinové zdroje těchto vitamínů patří celozrné potraviny, maso, luštěniny, vejce, mléčné výrobky a listová zelenina.

Je zajímavé, že vysoké dávky vitamínů skupiny B jsou doporučovány ke zlepšení příznaků stresu, jako je proměnlivá nálada a kolísající hladina energie, snížením hladiny homocysteinu - aminokyseliny v krvi - odbourává se především B6, B12 a kyselinou listovou. (34).

Vysoké hladiny homocysteinu jsou spojeny se stresem a zvýšenými zdravotními riziky, včetně onemocnění srdce, demence a rakoviny tlustého střeva (35).

V jedné 12týdenní studii u 60 osob se stresem spojeným s prací měli lidé užívající doplněk stravy s obsahem vitamínů B méně stresových příznaků souvisejících s prací, včetně deprese, hněvu a únavy, ve srovnání se skupinou užívající placebo. (36).

Recenze 8 studií zahrnujících 1 292 lidí navíc zjistila, že užívání doplňku stravy s obsahem vitamínů a minerálů zlepšilo několik aspektů nálady, včetně stresu, úzkosti a energie (37).

Ačkoli užívaný doplněk stravy obsahoval navíc několik dalších vitamínů a minerálů, autoři studie konstatovali, že doplňky stravy obsahující vysoké dávky vitamínů B jsou při zlepšování nálady účinnější.

Další studie potvrdila podobné výsledky, doplňování vitaminů B i společně s dalšími vitamíny a minerály může zlepšit náladu a stres snížením hladiny homocysteinu. (38). Není však jasné, zda lidé, kteří již mají nízkou hladinu homocysteinu, budou mít stejné účinky.

Doplňky stravy s vitamíny skupiny B jsou obecně bezpečné, pokud jsou užívány v doporučených dávkováních. Při velkém množství však mohou způsobit škodlivé vedlejší účinky, jako je poškozování nervové soustavy. Výhodou je, že jsou rozpustné ve vodě, takže vaše tělo vylučuje veškerý přebytek močí (39).

Shrnutí:

 • Osm vitamínů skupiny B, souhrnně známých jako B komplex, může zlepšit náladu a snížit stres buď snížením hladiny homocysteinu nebo udržením zdravé úrovně této aminokyseliny.

7. Kava

Kava (Piper methysticum) je tropický stálezelený keř pocházející z oblasti jižního Pacifiku (40).

Jeho kořeny byly a jsou tradičně používány tichomořskými ostrovany k přípravě slavnostního nápoje zvaného kava nebo také kava kava.

Kava obsahuje účinné látky zvané kavalaktony, které byly předmětem studií z hlediska snižování stresu.

Má se za to, že kavalaktony inhibují rozklad kyseliny gama-aminomáselné (GABA), neurotransmiteru, který snižuje aktivitu nervového systému a vyvolává uklidňující účinek. To může pomoci zmírnit pocity úzkosti a stresu (41).

Přezkum 11 studií u 645 lidí zjistil, že extrakt kava u nich zmírnil úzkost, což je běžným projevem stresu (42, 43).

Další přezkum však dospěl k závěru, že neexistují dostatečné důkazy, které by potvrdily, že kava zmírňuje úzkost (44).

Kava se může užívat v čaji, tobolce, prášku nebo v tekuté formě. Použití se zdá být bezpečné, pokud se užívá po dobu 4–8 týdnů v denní dávce 120–280 mg kavalaktonů (44).

Závažné vedlejší účinky, jako je poškození jater, byly spojeny s doplňky stravy kava, pravděpodobně kvůli používání nekvalitních doplňků stravy, kdy byly při výrobě z důvodu nižších nákladů použity pouze listy nebo stonky, místo kořenů.

Pokud se tedy rozhodnete pro produkt kava, vyberte si renomovanou značku.

Shrnutí:

 • Kava se tradičně konzumuje jako slavnostní nápoj. Studie naznačují, že díky uklidňujícím účinkům může zmírnit úzkost, je však zapotřebí dalšího výzkumu.

Závěr

Stres může být ovlivněn mnoha faktory, jako je zaměstnání, peníze, zdraví nebo faktory vztahu.

Několik vitamínů a dalších doplňků stravy je spojeno se sníženými stresovými příznaky, včetně Ašvagandy, Rhodioly rosea, melatoninu a glycinu. L-theaninu, B komplexu a kavy mohou také pomoci zvýšit odolnost vašeho těla vůči životním stresorům.

Před vyzkoušením nového doplňku stravy se vždy poraďte se svým lékařem - naturopatem, pokud užíváte pravidelně léky, jste těhotná nebo plánujete těhotenství.

11 příznaků toho, že jste energeticky vysáváni lidmi kolem vás

Základem bytí mnoha lidí je živení se energií jiných. K tomu, abyste byli schopni se pohybovat v jakékoliv dimenzi, potřebujete energii. Všechny lidské bytosti vyžadují energii, aby existovaly, aby dokázaly cokoli dělat.

Když mluvíme o energetických upírech, nemyslíme tím klasické upírů z filmů, kteří sají krev.

Odkaz na upíry používáme jako výraz pro označení nedobrovolného odčerpávání životní energie ze živých bytostí a to buď ve fyzické nebo nefyzické rovině, tedy na všech úrovních – fyzické, emocionální, mentální a duševní. Někdy se to označuje i jako psychický útok. Nicméně psychický útok je trochu něco jiného a dokáže vyvolat ještě více mizérie než energetické upírství.

Rozdíl mezi fyzickým a nefyzickým upírstvím

Než přejdeme k samotné podstatě článku, je třeba si definovat, co je to fyzické a co ne-fyzické upírství. Fyzičtí upíři jsou lidé. Někteří lidé se nedokáží sami přenášet životem, aniž by vysávali energii od jiných. Mohou mít fyzickou, emocionální nebo mentální poruchu, která je vyčerpává, proto si ji potřebují doplňovat. Ve většině případů se nejedná o úmyslné vysávání energie druhých.

Energetický upír může být kdokoliv – přítel, kolega v práci, vaše děti, jiní rodinní příslušníci, intimní partneři, náhodná známost, skupinová setkání či jiní lidé.

Nefyzičtí upíři jsou bytosti z neviditelného a nehmotného světa kolem nás. Tito obvykle mají úmysl krást a využívat naši energii. To je hlavní způsob, jak přežívají. Energii vysávají například vytvořením fyzického či sexuálního traumatu, závislosti, úrazu, extrémního strachu či krátkých období extáze.

Příznaky energetického upírství

Nyní se už však pojďme podívat na příznaky, že jste se stali obětí energetického upíra:

 

1. Cítíte se vyčerpaní poté, co jste se ocitli v něčí přítomnosti nebo po telefonickém rozhovoru s takovou osobou. Vaše energie je odsávaná hlavně tehdy, když někdo říká „na vás“, místo „s vámi“.

2. Pokoušíte se někam zapadnout. Jde o situace, kdy se musíte "smrštit", abyste zapadli do nějaké skupiny či kolektivu, aby vás tam měli rádi a akceptovali vás.

3. Cítíte se doma vinni kvůli tomu, že nejste tím, kým vaše rodina chce, abyste byli. Případně, pokud máte pocit, že toho pro rodinu neděláte dost.

4. Pokud jste člověkem, který na všechno řekne „ano“ a proto za vámi lidé rádi chodí, respektive, jste jako rohožka, která pro druhé vždy udělá, co chtějí, i když to sami nechcete. A vy z toho občas až šílíte, protože víte, že jste manipulováni, ale nic s tím neděláte.

5. Když mají intimní styk dva partneři, kteří se vzájemně nepřitahují nebo nejsou spolu rádi.

6. Pokud chcete ukončit vztah, ale zdá se, že to nemá konce. Vládne ve vás zmatek a neexistuje jasná mysl, protože dochází k vysávání energie. Nedokážete najít cestu ven, případně si nejste jisti, zda cesta ven vůbec existuje.

7. Účastníte se nebo podporujete drama. Jde o obrovský vysavač energie.

8. Pokud se nacházíte v situaci zneužívání. Narcistické osobnosti jsou známí energetičtí upíři, kteří berou, ale nedávají. Obtěžují, ať už fyzicky nebo psychicky, znevažují, matou a obecně vytvářejí špatnou atmosféru. Uvíznutí v energetické pasti s narcisy vyžaduje hodně úsilí a námahy se osvobodit a utéct.

9. Vyznávání guru, celebrity nebo jiných fyzických či nefyzických bytostí mimo vás. V těchto případech se vaše energie úmyslně směřuje mimo vás. Je v pořádku číst knihy a následovat někoho kvůli více znalostem, ale pokud zajdete dál, může to být pro vás škodlivé.

10. Pokud vám někdo důležitý ve vašem životě říká, že nedokáže bez vás žít nebo, že neví, jak bez vás žít, či používá známou větu: „Kdybys mě miloval, pak by si pro mě udělal …“.

11. V případě, že pociťujete chronickou únavu a bez ohledu na to, jak mnoho zdravých nápojů, jídla, doplňků stravy nebo cvičení provádíte, stále máte málo energie. V těchto případech je vhodné zkontrolovat, zda není přítomna i fyzická příčina únavy, jako například přemnožení kvasinkové infekce Candidy, což může významně odčerpávat energii.

Závěr

Pokud se nacházíte v některé z výše popsaných situaci, příčinou může být energetické upírství. Proto to nikdy nepřecházejte a usilujte situaci vždy včas řešit.

Zdroj: 11 ways to know you are being energeticaly drained by those around you

Jak přestat absorbovat negativní energii druhých lidí

Sympatie je schopnost cítit soucit s jinými lidmi. Empatie jde ještě o krok dále. Když je člověk empatický, tak to znamená, že je nejen schopen zaznamenat emoce druhých, ale že je dokáže vnímat jako svoje vlastní.

Často se stává, že empatičtí lidé absorbují příliš mnoho bolesti a utrpení ze svého okolí. To je následně emocionálně ubíjí a blokuje jejich schopnost fungovat na vyšší úrovni.

Pokud jste spolu v jedné místnosti s negativně naladěným člověkem, potom pravděpodobně víte, jak hmotné byly jeho emoce. Cítíte, jak se jeho problémy na Vás valí a Vy máte problém udržet hlavu vzpřímeně. Naučit se bránit tomuto typu toxické energie je proto velmi důležitá zručnost pro život, protože Váš emocionální stav Vás totiž ovlivňuje mentálně, psychicky i duševně.

Níže následuje 5 způsobů, jak přestat absorbovat negativní energii jiných lidí

Nepokoušejte se lidem zavděčit

Pokud si na Vás někdo ztěžuje, pomlouvá Vás nebo o Vás jinak nepěkně hovoří, neberte to osobně a nelpjete na tom, aby Vás začal mít rád. To by Vás jen zatáhlo ještě hlouběji do něj nebo jeho negativity a udělalo Vás energeticky a emocionálně závislými na jeho názorech.

Buďte soucitní sami se sebou a smiřte se s tím, že ne každý Vás bude mít rád. A to je úplně v pořádku.

Každý z nás máme rozdílné personality a jiné věci, které máme rádi a které ne. To vytváří pro každého z nás rozdílné životní zážitky.

Vězte, kdy říci ne

Pokud k Vám domů příjde host, dovolíte mu nevyzout si špinavé boty a roznést bláto po koberci? Anebo ho požádáte, aby si boty vyčistil, případně se zul předtím než vstoupí do Vašeho osobního prostoru?

Co kdyby jste ho pozvali jednou na večeři a on se potom sám na ni zval po zbytek měsíce? A co kdyby naléhal, že se chce vyspat na Vašem gauči, aby ušetřil cestu domů?

Být velkorysým je skvělé, nicméně existuje tenká dělící čára, kterou si musíme uvědomovat, aby nás jiní nezneužívali.

Neakcepujte žádné vození se zadarmo na Vašich zádech, lidi co na všechno odpovídají ne a ani emocionální upíry za hranicí, kterou považujete za akceptovatelnou. Vytyčte hranice a trvejte na jejich dodržování ihned od počátku!

Je to Váš život. Vaše tělo, prostor a osobní čas jsou svaté chrámy, proto si velice dobře rozmyslete, kterým lidem do nich umožníte vstoupit.

Nic není zlé na tom, pokud povíte někomu "ne" tak často, jak cítíte, že je to potřebné. Dejte druhým jasně najevo, jaké jsou Vaše standardy ještě předtím, než je vpustíte do svého života.

Přestaňte krmit příšeru

Výše jsme použili pojem "emocionální upír". Jde o parazitické osobnosti, které se doslova živí na Vaší pozornosti a přívětivosti. Současně Vás ale velmi vyčerpávají. Investovat čas a emoce do těchto lidí se může zpočátku vyplácet, no na konec se tak či tak ocitnete vyčerpaní z energie a mnohé jejich problémy zůstanou stále nevyřešené.

Tito lidé jsou žízniví po Vaší lásce. Nikdy je však nemůžete uspokojit, protože se sami rozhodli zůstat v roli oběti.

Těm, kteří to potřebují, můžete nabídnout Vaši podporu, být poslouchacím uchem pro přátele či neznámého člověka. Snažte se však identifikovat moment, kdy Vaše snahy pomoci začínají být zbytečné anebo když jejich prosby o pomoc vyznívají spíše jako dožadování se pozornosti.

Není Vaší povinností řešit problémy druhých lidí a to zvláště tehdy, když oni ve skutečnosti nechtějí svoje problémy vyřešit. Chtějí být litováni.

Je zdravé vědět, kdy je lépe vycouvat! Když cítíte, že jsou Vaše zdroje vyčerpané, nabídněte sympatie a opustěte danou situaci. Nic není špatné na odmítnutí podílet se na dramatu někoho jiného.

Návrat k přírode

Někdy vše, co skutečně potřebujete, je oddych od druhých lidí. Jejich chaotické energie může být těžké odladit, proto si dopřejte víkend, odpoledne, či dokonce jen hodinu pro sebe a choďte na nějaké klidné místo.

Nechte ve své hlavě hlasy přírody nahradit povyk a chaos moderního světa. Všimněte si jednoduchosti přírody, neexistenci motivů a koexistenci všech věcí - rostlin, zvířat a země.

Dýchejte zhluboka a meditujte. Soustřeďte se na naplnění Vašeho těla čerstvým kyslíkem a pozdvižení svého ducha.

Když se potom vrátíte k Vaším rutinním záležitostem, budete se cítit čerství a méně náchylní absorbovat negativitu druhých.

Pamatujte na to, kdo je zodpovědný za Vás

Vy jste jediní zodpovědní za to, jak se cítíte. Vy jste 100% zodpovědní za to, co necháte ovlivňovat vaše myšlenky a emoce. Jakmile je jakákoliv složka Vašeho štěstí v nerovnováze, jste to jedině Vy, kdo má schopnost to napravit.

Vaše vnímání samého sebe je mocnější, než vnímámí kohokoliv jiného. To však je do té doby, dokud se nerozhodnete vzdát se jej a vyžadovat schválení od někoho druhého.

Když se rozhodnete být zodpovědní za svoje pocity, vymaníte se z vlivu ostatních. Pokud jste si sebejisti v tom, kdo jste a jak se chcete cítit, potom je pro druhé o hodně těžší  Vás vyvést z rovnováhy.

Udělejte záměrná rozhodnutí a ujměte se kontroly nad pozitivitou ve svém životě. Zvolte si situace, které Vám zvyšují energii a potkávejte se z lidmi, kteří jen přidávají k tomu, kým jste.

Mějte se dostatečně rádi a řekněte "ne" vždy, když to situace vyžaduje. Opusťte prostředí, které neslouží Vaším zájmům.

A pamatujte - Vy jste zodpovědní za svoje životní zážitky. Vytvořte si je pro sebe a vytvořte je fenomenálně

Zdroj: How To Stop Absorbing Other People’s Negative Energy

Podle 7 znaků poznáte, že se vámi snaží manipulovat narcista

Pokud jde o ty typy lidí, se kterými se pravděpodobně v životě setkáte, ale nejlepší je se s nimi nepotkat, jsou narcističtí manipulátoři, protože patří mezi nejvíce škodící vašemu zdraví.
 

Jsou to jedinci, kteří se zajímají pouze o sebe a nezastaví se před ničím, jen aby získali přesně to, co chtějí.

Narcis jako takový při rozhodování vždy sobecky prosazuje na prvním místě své vlastní potřeby, touhy a emoce a nebude mu vadit k tomu využívat další lidi. Jsou neúnavní pro získání osobní moci a úspěchu.

Pokud jste někdy měli smůlu a museli jste jednat s manipulativním narcisem, možná jste si již vědomi, jak jejich jednání může být nepříjemné.

Pokud budete ale znát jejich taktiku a vědět, jak fungují, tak můžete úspěšně čelit negativním účinkům jejich chování a tím se chránit.

Následuje 7 způsobů, jak narcisté manipulují s druhými a využívají jiné ve svůj prospěch:

1. Hrají roli oběti

Narcisové rádi hrají psychologické hry a díky nim předstírají, že jsou obětí. Tím získávají více pozornosti a lítosti od ostatních, když je dovedou k přesvědčení, že jsou např. nemocní, mají potíže nebo potřebují pomoc.

Když je začnete litovat, budete jim nabízet pomoc, tak to je přesně to, co přesně chtěli. Tuto taktiku také využívají k vysvětlení či pro omluvu svého nepříjemného chování.

A také tím, že odvrátí vaši pozornost od všeho negativního, co dělají, ztratíte ostražitost a tím se stanete snažším objektem pro ještě větší manipulaci z jejich strany.

2. Používají agresivitu a zastrašování

Jedna věc, kterou využívají všichni narcisové, je taktika zastrašování.

Jejich škála je široká, počínaje jemnými, lstivými výhrůžkami až po otevřené fyzické násilí, aby přiměli zájmový subjekt k poddajnosti a přizpůsobení se jejich vůli.

Zastrašování je často psychologické a emocionální povahy.

Mohou vám bránit se setkávat s příbuznými a přáteli, nebo vás stále ponižují a verbální na vás útočí, protože to v nich vyvolává pocit dominance a kontroly nad vámi.

3. Snižují vaše úspěchy

Narcisové při prvním setkání svou skutečnou povahu často úspěšně ukrývají a působí jako skutečně okouzlující.

Chválí vás, vyzdvihují vaše kladné stránky, jen aby vás mohli později setřít. Když se to stane, je to jako když se náhle otočí vypínač a všechna ta laskavá slova skončí.

V ten moment začnou znehodnocovat vaše úspěchy a hrdost, proto se začnete usilovně snažit o to, abyste znovu získali jejich přízeň. A to jim jde, protože v tu chvíli začnou z vás odebírat energii.

4. Cíleně ve vás vyvolávají myšlenku, že všechno je vaše chyba

Obviňují vás ze všeho špatného chování spolu se všemi problémy a důsledky, které to s sebou přináší. A to i bez ohledu na to, jaká je realita, je to vždy podle nich jednoznačně vaše chyba.

5. Hovoří jen o sobě

Je to jednostranné, protože jednáte s narcisem, když vše, o čem ten člověk mluví, je vše, co souvisí pouze s ním.

Neříkají nic pozitivního, pokud se vyjadřují k někomu jinému, a jsou schopni nekonečně hovořit jen o sobě.

Když se konečně dostanete k slovu a změníte téma, nasměrují pozornost zase na sebe, jakoby neslyšeli jediné slovo z toho, co jste před chvílí řekli.

6. Používají "triangulaci"
Dochází k ní tehdy, když narcista, vy a jedna další osoba jste zapojeni do psychologické hry tří subjektů.

Další osoba je přivedena narcistou poté, co tato byla seznámena s tím, že máte problém, za který si můžete sami.

Tím, že se narcisovi podaří proti vám postavit třetí osobu, odvede od sebe pozornost a tím také jakoukoliv vinu a z kontaktu vyjde bez úhony.

Třetí osoba se také za narcisa postaví a to přispěje k jeho potřebě být stále oblíbený a být vnímán jako ten, který má stále pravdu.

7. Nikdy se nezmění

Narcista navždy bude narcista. Bude stále jednat povrchně, manipulovat a lhát. Neexistuje pro ně žádný lék ani léčba, terapie jsou také neúčinné.

Jejich problémy jsou zakořeněny hluboko v jejich myslích a celkově v jejich osobnostech. Proto i  poté, co jste je ze svého života odstranili, se jednoduše přesunou k další nic netušící oběti a začnou jí ničit život.

Zdroj: higherperspectives.com

AGE, array( 'columnName' => 'gui_pages.wsw4', )); ?>

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

PROTOKOL PRO PREVENCI

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 UNIKÁTNÍ, BEZKONKURENČNÍ EXTRAKTY

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. Jelinek, dr. Wahls

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Nejúčinnější kloubní výživa, MUDr. Ladislav Šafránek

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

Porovnání AMERICKÉ a RUSKÉ vakcíny na Covid -19, mechanismy účinků všech i připravovaných vakcín

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

 

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

 

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

ZDE

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

JAREK NOHAVICA

ZADEK JAK ŽOK

A přece nakonec - ÚSPĚŠNÁ LÉČBA

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 29.4.2023 v souvislosti s "vakcinací"

Ú MRTÍ - 1291

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 1863

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

Stav k 23.11.2022

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

 

 

Standardní verze